Leiden etze tegen eids PvdA- aadslid Tekorten tot 1999 weggewerkt Kinderen knappen speelpleintjes Stevenshof op Woningbouwvereniging Leiden verzacht gevolgen huurverhoging 'Onbesuisde actie slecht voor goede naam WBL' Iets verkeerds in het verkeer wordt in Leiden uitgeprobeerd' ihreker op heterdaad betrapt iEiPENEen 33-jarige Leidse inbreker werd gisteren door de po- Stie gesnapt toen hij in een woning aan de Groenesteeg wilde nbreken. De Leidenaar verklaarde dat hij niet in het huis wilde hbreken maar in het schuurtje. Daar had hij een fiets willen 'egens afwijkend standpunt over referendum ët Leidse PvdA-raadslid Ed van der Veen wordt de atste tijd lastiggevallen met scheldkanonnades door de 3lefoon en schrijfsels van onbekenden. Meest onaange- aam voor Van der Veen is de brief waar een groot ha- pnkruis op staat en waarin hem 'fascistisch gedrag' in schoenen wordt geschoven. Aanleiding voor al deze honieme acties is Van der Veens stemgedrag in de ge meenteraad over het referendum. in der Veen is het enige raads- dat ondanks de referendum- tslag vóór het bouwplan bij !t Koninklijk Militair Invali- luis wilde stemmen. Wilde, idat hij de raadsvergadering larin moest worden gestemd, ;eft moeten missen wegens Sep. Fractievoorzitter R. van lijnen heeft toen namens Van Veen het woord gevoerd. :n bericht uit deze krant waar- Van der Veens stemgedrag :rd toegelicht, is naast het ha- tnkruis geplakt. Dat Van der Veen tegen het ferendum was en zich ook ets van de uitslag wilde aan- ikken, was overigens al gerui- e tijd bekend. Ook de WD- ictie had al duidelijk gemaakt h niet bij de referendumuit- g te zullen neerleggen maar liberalen wordt hun stemge- ag klaarblijkelijk minder kwa- genomen. De verklaring ervoor zou kunnen zijn dat de jvattingen van de VVD over it bouwplan, stroken met die in de meerderheid van de kie- irs. Van der Veen denkt dat ook n optreden in AVRO's Televi- r een rol zou kunnen hebben ispeeld. De makers van deze itualiteitenrubriek hebben ak voor het referendum aan- _^cht besteed aan het bouw- ian, de voorstanders en de te- instanders. In de uitzending -as een interview met Van der ien opgenomen waarin hij )pen dag en modeshow Holtlant et Holtlant College houdt op ijdag 24 maart een open dag, avonds van 7 tot 9 uur, zowel in de Ter Haarkade 6 in Lei- (tweejarige opleiding) als in de Leidsedreef 4 in Leider- arp (driejarige opleiding). Een dag later, op zaterdag 25 aart is er een modepresenta* tie van leerlingen in de Stadsge hoorzaal aan de Breestraat in Leiden, aanvang 20.00 uur. Leerlingen laten daar hun zelf ontworpen en gemaakte crea ties zien. Na de pauze presente ren derdejaars scholieren een onderdeel van het examen van de mode-opleiding, met als the ma's water, vuur en aarde. Keukenhofbus rijdt tussen Leiden en Lisse Speciale bussen rijden vanaf donderdag 23 maart tussen Lei den en Keukenhof in Lisse. In de bus is een Keukenhofcom- bikaart te koop: een buskaartje en toegangsbiljet ineen. Kinde ren tussen 4 en 11 jaar oud moeten 12,50 gulden betalen, anderen 22 gulden. De bus, lijn 54 van de NZH, vertrekt ieder half uur vanaf het NS-station Leiden. Keukenhof is van 23 maart tot en met 25 mei ge opend. nog eéns uitlegde waarom hij zo fel tegen het referendum is. Van der Veen vindt de uitslag 'de triomf van een kleine maat schappelijke elite'. ,,De Leidse burgers worden er niets wijzer van. De minder draagkrachtigen mogen er niet slechter van worden. De finan ciële schade (de schadeclaim van 2,5 miljoen gulden) mag niet worden opgevangen door bezuinigingen op voorzienin gen maar door bij voorbeeld de onroerend-goedbelasting voor particuliere woningbezitters te verhogen." Deze citaten zijn af komstig uit Van der Veens stemverklaring, die hij nooit heeft kunnen uitspreken. Ze ko men in grote lijnen overeen met wat hij op televisie heeft gezegd. Van der Veen zegt geen ver moedens te hebbens over de herkomst van de telefoontjes en de brief. „Uit extreem-linkse hoek? Zou kunnen, maar ik denk meer aan een halve zool die wat gemakkelijk met lood zware begrippen strooit." Van der Veen doet geen aan gifte bij de politie. Ook is hij niet van plan om de kwestie in raads- of fractieverband aan te kaarten. „Dit is heel erg", reageert E. Gibbels, woordvoerster van de stichting tot behoud van het Koninklijk Militair Invaliden huis. Ze zegt dat zij en de rest van het bestuur afstand nemen van de scheldkanonnades, „Dergelijke medestanders zijn we liever kwijt dan rijk." Met bezems en harken gaan de schoolkinderen van De Zwaluw de rommel op de pleintjes in de Stevenshof te lijf. LEIDEN PAULIEN KOOPMANS Beladen met bezems, harken en potten verf lopen 60 kinderen van basisschool De Zwaluw naar het basketbalveldje bij het Neeltje Lokersepad. De kinderen zijn in kleine groepjes verdeeld met ieder een eigen taak. Enkele kinderen verdwijnen meteen mét vuilniszakken tussen de struikjes, om daar de snoeppapiertjes en plasticzakjes en andere rommel op te ra pen. Anderen voorzien de twee houten banken die aan de rand van het pleintje staan van een nieuwe laklaag. Weer an deren vegen het pleintje en het heuveltje van de skeelerbaan. Dan is er nog een aparte groep die rondom het plein vlag getjes en ballonnen ophangt. Bij de ver siering horen ook de stoepkrijttekenin- gen. Tegels worden in allerlei kleuren en motieven ingekleurd. Een paar kinderen tekenen een hinkelpad. Ruim tweehonderd kinderen uit de groepen zeven en acht van alle basis scholen in de Stevenshof knapten gister middag vier speelpleintjes van hun wijk op. Vorig jaar had de kinderwijkraad aan de gemeente Leiden laten weten dat de speelterreintjes er slecht aan toe waren. Samen met de buurtwerkster Ingrid Ste- geman besloten de kinderen van de wijkraad het Pleintjesfestival te organise ren. Behalve de leerkrachten en enkele moeders houdt ook Toon van der Haar van het wijkbeheer toezicht. „Het is goed dat de kinderen zelf de rommel op ruimen. Dan krijgen ze ook een verant woordelijkheidsgevoel voor de speelter reintjes", zegt hij. Hoewel het vandaag pas Nationale Boomplantdag is plantten de kinderen gisteren al enkele boompjes. Naast het betegelde pleintje ligt een grasveld waar de kinderen met hulp van enkele mede werkers van de Dienst milieu en beheer van de gemeente twaalf boompjes plan ten. Voor iedere lidstaat van de Europese gemeenschap één boom. De bomen staan in een cirkel en vormen samen een soort zonnewijzer. Het is de bedoeling dat de kruinen van de bomen uitgroeien tot een groot scherm. Later zal er onder de bomen nog een prieeltje gemaakt worden. Één van de kinderen van de kinder wijkraad, Edwin van der Steen, loopt met een fototoestel in zijn hand kris-kras over het terrein op zoek naar een mooi plaatje. Straks mag hij samen met de an dere kinderen uit de raad alle pleintjes beoordelen. Voor het mooist opgeknapte pleintje is er een prijs. De kinderen mo gen zelf een nieuw speelwerktuig voor dat pleintje uitkiezen. Vanmiddag werd de winnaar officieel bekendgemaakt en opende wethouder Jan Laurier de skeelerbaan. Gezamenlijke behandeling bezwaren compostfabriek DEN HAAG/LEIDEN Het verzoek tot schorsing van bestemmingsplan Delft- se Jaagpad is voor onbepaal de tijd aangehouden. De Raad van State zal de kwestie gezamenlijk behandelen met andere beroepsprocedures tegen de komst van de schei- dings- en vergistingsinstalla- tie (SVI) aan de Voorschoter- weg. De bezwaren tegen de komst van de SVI zijn afkom stig van de Stichting Vuilver werking Voorschoterweg Lei den (SWL). Deze stichting wil er alles aan doen om de bouw van een experimentele compostfabriek in Leiden Zuid-West tegen te houden. De omwonenden vrezen hin der van deze installatie. Om die reden is bezwaar aangetekend tegen het nieu we bestemmingsplan Delftse jaagpad, dat de bouw van een SVI mogelijk moet ma ken. De stichting is verder van plan de door de provin cie verstrekte milieuvergun ning aan te vechten. Subsidie schoolzwemmen speciaal onderwijs blijft WATERBORG B.V. LEIDEN AAP RIETVELD Eén piepklein bezuiniginkje hebben burgemeester en wet houders ongedaan gemaakt van het totaalpakket van 18,6 mil joen gulden dat enkele maan den geleden werd gepresen teerd. Voor leerlingen van het speciaal lager onderwijs blijft Leiden het schoolzwemmen subsidiëren. De 30.000 gulden die daarmee gemoeid is wordt nu op een andere post in de be groting bezuinigd. Met trots, blijdschap en tevre denheid presenteerde wethou der J. Walenkamp (CDA finan ciën) vanmorgen de voorjaars nota. Hij noemde het 'het inlos sen van een ereschuld aan de gemeenteraad', dat die nota op de eerste lentedag klaar was. Vorig jaar kreeg de gemeente raad de voorjaarsnota pas in de herfst. Meevaller Walenkamp had meer redenen om tevreden te zijn. Mede dankzij financiële meevallers zijn de tekorten in de begroting tot 1999 weggepoetst. Door een korting op de uitkering uit het gemeentefonds moest er, bo venop de geplande 18,6 mil joen, nog eens 4,1 miljoen wor den gekort. Maar de onroeren- de-zaakbelasting bleek 1,6 mil- loen gulden meer op te leveren dan verwacht en de verkoop van de gemeentelijke afdeling Leiden Automatisering levert naar verwachting enkele miljoe nen op. Walenkamp: „Ik ben zeer content met deze gang van zaken en ik hoop van de raad te horen dat zij dat ook is." Van de inspraakreacties op het bezuinigingspakket was de 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij wethouder financiën niet erg onder de indruk. „Natuurlijk was er kritiek op deze maatre- geien. Die was ook terecht, want Boosheid over bovcot aannemers geen enkele instellingen die geld krijgt van de gemeente doet daar iets raars mee. Maar ik heb in de inspraak geen argu- menten gehoord die wij al niet van tevoren hadden besproken. En er was dus ook geen aanlei ding om onze plannen te her zien. Ik denk ook dat het voor de gemeenteraad bijzonder moeilijk zal zijn om voor onze bezuinigingsvoorstellen alterna tieven te vinden." eiden-Noord wil einde aan tal van gevaarlijke situaties irkeersdrempels, vluchtheu- :ls, snelheidsremmende S- )chten, inritconstructies... Op een of andere manier lijken in Leiden-Noord in veel ge- tllen op precies de verkeerde ek te zijn aangebracht. Verte- inwoordigers van de wijkco- ités van het Noorderkwartier De Kooi mochten gister- ond een lange lijst klachten >uien over gevaarlijke ver- lerssituaties in Leiden-Noord. Vooral de fietser zou volgens sn vaak de dupe zijn. Op som- lige plekken liggen zulke hoge 'empels dat 'een doos met noodnieren beslist van pas komt', zoals een van de klagers zich uitdrukte, op andere plek ken is een gebrek aan verkeers- remmende maatregelen waar door er niet zonder gevaar voor eigen leven gefietst kan worden. De wijkvertegenwoordigers hoopten op pasldare oplossin gen maar kregen niet direct hun zin. H. Devilee van de gemeen telijke afdeling Verkeer en Ver voer had weliswaar lineaal en plattegronden meegenomen maar ze kon in de meeste geval len niets anders beloven dan dat er eens naar gekeken zal worden. Veel irritatie opwek kende plekken zullen pas onder handen worden genomen bij onderhoudsbeurten. De wijkbewoners hebben het idee dat er niet of te laat naar hun klachten wordt geluisterd. De aanleg van een toegangsweg naar het nieuwe appartemen tencomplex de Waaijer is vol gens hen wat dat betreft een goed voorbeeld. Vanaf de vent- weg langs de Willem de Zwij gerlaan is deze toegangsweg over het fietspad doorgetrokken naar de parkeerplaatsen naast de Kooilaan. De fietsers, die vanuit de Kooitunnel komen, lopen zo het gevaar voor de wielen van een auto te komen. „Die toegangsweg hebben we nooit zo gewild", legde Daan Kerdijk van Wijkkomitee Plan- Noord uit. „Maar onze bezwa ren worden gewoon van tafel geschoven en nu zitten we met een levensgevaarlijke situatie." Zijn collega Bram Groeneweg van Wijkcomite De Kooi: „Als je praat over vernieuwend bestu ren, dan moet je de mensen se rieus nemen als de plannen ge maakt worden. We hebben soms namelijk «wel eens gelijk maar we hebben meestal het gevoel dat we voor debiel wor den versleten." Bram Pater van Wijkkomitee Plan-Noord: „Als er iets verkeerd kan in het ver keer, dan wordt het in Leiden uitgeprobeerd." Ook bij de afdeling Verkeer en Vervoer is de situatie een doorn in het oog. „Ik heb wel eens het idee dat ook onze afdeling soms niet in het juiste stadium bij de plannen betrokken wordt", zei ambtenaar Devilee. „Er gaat wel eens wat mis en dit is duidelijk een situatie waar we niet blij mee zijn." Ze wil bekijken of de de inrit van de parkeerplaatsen bij de Waaijer verplaatst kan worden naar de Kooilaan. Ook bij de nieuwbouw van garage Huisman aan de Willem de Zwijgerlaan, waar bezoekers hun auto over het fietspad moe laan - veel gebruikt als sluiprou te - komen wellicht palen (noordzijde) en verkeersdrem pels (zuidzijde). In andere gevallen kregen de wijkvertegenwoordigers niet hun zin. Een verkeersremmen- de S-bocht in de Bernhardkade blijft bijvoorbeeld bestaan on danks klachten van fietsers die er regelmatig worden gesneden door automobilisten. „Een rot- punt", oordeelde wijkagent A. Busscher. „Ik zou liever zien dat die bocht eruit wordt gehaald. Laat die auto's dan maar een ten sturen om bij het bedrijf te 'paar kilometer te hard rijden." komen, wordt gezonnen op „Geen sprake van", besliste De- maatregelen. En op de ventwe- vilee. „Dan wordt de Bernhard- gen naast de Willem de Zwijger- kade een racebaan." De acht aannemers die door de Woningbouwvereniging Leiden dit jaar zijn uitgesloten van on derhoudswerk krijgen een derde brief. Nadat zij in februari te ho ren hadden gekregen dat zij op grond van 'verdachtmakingen' in de Algemene Vergadering van de WBL niet meer werden uitgenodigd, en 'deze maand een epistel ontvingen waarin stond dat aan hun integriteit niet werd getwijfeld, krijgen zij nu een brief om duidelijk te maken dat de Algemene Verga dering met de 'aannemers-boy cot' niets te maken heeft. Leden van de Algemene Ver gadering waren, zo bleek gister avond, boos over de onbesuisde actie van 'hun' WBL. In de eer ste brief van hoofd technische dienst A. Poelstra stond, dat in de Algemene Vergadering twij fels waren geuit over 'te nauwe relaties tussen aannemingsbe drijven en medewerkers van de WBL'. Daarom zouden die aan nemers dit jaar niet mogen wer ken voor de grootste corporatie van Leiden. „Ik voel als lid van de AV knap beledigd, want ik word daar door aannemers op aangespro ken", zei B. de Gunst. „Die zeg gen: jij bent een knappe jongen. Wat heb je nou gedaan." W. de Leen zei de kwestie hoog op te nemen. „Want door deze onbe suisde actie staat de goede naam van de WBL ter discussie. Ik doe een dringend beroep op het bestuur om iedereen die door deze actie is getroffen in ere te herstellen." Voorzitter P. Laman wilde wel toegeven, dat er in de Algemene Vergadering geen verdachtma kingen waren geuit. „Maar men heeft mij wel gemeld dat AV-le- den individueel meerdere ma len gezegd hebben: er zit iets niet helemaal koosjer. En bui ten dat is het een goede zaak om zo af en toe eens van aanne mer te wisselen." Maar de brief aan de aanne mers waarin gewag werd ge maakt van 'te nauwe relaties' en 'verdachtmakingen' was niet zo slim, zei Laman. Om duidelijk te maken dat de AV-leden niet verantwoordelijk zijn voor de boycot komt er nu een derde brief. woensdag 22 maart 1995 Leidenaar pleegt steunfraude ieiden Een Leidenaar heeft de gemeente Rheden voor 35.000 kilden opgelicht. De man genoot anderhalfjaar lang ten on echte een uitkering. De Leidenaar had een huis in Rheden ge tocht, liet zich daar inschrijven en vroeg een uitkering aan. On- jertussen verhuurde hij de woning en bleef bij zijn vrouw in Lei- Jen wonen. De man heeft bekend. Lgent voorkomt steekpartij iiDENEen politieman heeft gisteren voorkomen dat onenig- leid in een winkel aan de Volmolengracht ontaardde in een Iteekpartij. Een 54- en een 45-jarige Leidenaar kregen ruzie over jen transactie in de winkel en zetten hun ruzie buiten voort. De V (aak escaleerde toen de oudste Leidenaar een mes trok. Een toe- "Mallig passerende agent die op weg was naar het bureau kon nog iet tussenbeide springen en erger voorkomen. De woningbouwvereniging Lei den (WBL) gaat een poging doen om de gevolgen van het zogenaamde huurmutatiebeleid te verzachten. Want dat beleid - waarbij de huur fors wordt ver hoogd als de woning van huur der verwisselt - is uit de hand gelopen, zo oordeelde de Alge mene Vergadering van de WBL gisteravond. Het bestuur van de corporatie stelde gisteren een bedrag van rond de anderhalve ton be schikbaar voor een socialer be leid. En er werd een commissie Bedrijf weg A K Houtindustrie Mevo I J overweegt te ver trekken uit Leiderdorp. De directie zegt dat de milieu regels normaal werken on mogelijk maken. Gifspuit y| -7 Mechanische on- I kruidbestrijdingis mislukt in Alphen. De gif spuit moet terug, vindt de directeur van 'Uitvoerende Diensten'. Bij het huurmutatiebeleid gaat de WBL er van uit, dat een groot aantal van haar negendui zend huizen veel meer huur zou kunnen opbrengen dan zij nu doen. Zo zou bij 1115 woningen de huur met meer dan honderd gulden per maand kunnen wor den verhoogd en zouden 450 woningen ruim tweehonderd gulden meer aan huur kunnen opbrengen. Als een huis leeg komt wordt aan de nieuwe be woner die hogere huur in reke ning gebracht. Maar met de uitwerking van dat beleid is de Algemene Ver gadering van de WBL uiterst ongeluldcig. „Huizen in de buurt van de Zijlsingel zijn zomaar 336 gulden per maand duurder geworden. Dan denk ik: nou nou, wie bepaalt dat dan", zei H. Zandvliet. „Het is onaan vaardbaar dat ons sociale beleid zo wordt omgebogen", sprak W. Plasmeijer. Ook het bestuur vindt dat het huurmutatiebeleid aangepast moet worden. Voorzitter P. La man stelde voor een aantal van de huizen die nu volgens het waarderingssysteem juist te duur zijn goedkoper te maken. Dat zou op korte termijn al 125 betaalbare huurwoningen ople veren. Verder wil het bestuur de huur van 116 huizen aan de Dobbegaarde in de Stevenshof wat omlaag brengen. Een com missie uit de Algemene Verga dering zou over een half jaar nadere voorstellen moeten doen. Over de plannen van het bestuur wordt in de maand april opnieuw vergaderd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13