IVassenaarder snapt niets an ophef over bomenkap lidsisö.IV Politiek op pad om architect voor deel Leyhof te kiezen Ambtswoning ter discussie Leiden Regio 1 Vluchtheuvel verlost van betonblokken Lange file bij aquaduct op A4 Leiden Altijd te bereiken op de zaak. business center vJSDAG 21 MAART 1995 chef henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 yet was voor een groot deel al een grasveld' b! ran Caldenborgh, de Wassenaarder die illegaal eén ,ek bos achter zijn huis kapte, snapt niets van alle op- Ludding die door zijn ^ctie is ontstaan. De man, direc- r van een chemisch concern en bestuurslid van de ,i rkgeversorganisatie VNO/NCW, zegt dat het reuze evalt wat er aan bomen is verdwenen, ook al beslaat ontboste stuk grond een halve hectare. „Het was voor deel al een grasveld. Met een soort kruidentuin, wat inere bomen en lage begroeiing. Maar geen meters ke bomen." stuk bos. Er gaat daar regelma tig hout van het terrein af. Dan komt er een vrachtwagen en die haalt het op. Voor de buurt is dat een normaal iets." Van Caldenborgh beweert overigens niet geweten te heb ben dat hij voor het 'leeghalen' van zijn stuk bos een kapver- gunning van de gemeente Was senaar nodig had. „Ik weet dat er in het algemeen voor het k itanjoustra jr efler verbaast het hem niet, aat hij lachend weten, dat rtbewoners niets van de kap ben gemerkt. En niets van vervoer van de gevelde bo- van het terrein af. „Dan zal wel niet zoveel geweest zijn, ,vat ik daar heb weggehaald! indien, Er ligt een enorm kappen van bomen een vergun ning nodig is. Ook al staan ze op eigen grond. Maar wat ik al zei: het ging om een kleine uit breiding en van echte dikke bo men was daar geen sprake. Dus meende ik dat dit wel kon. Hij zegt verder van plan te zijn geweest op die plek een beeldentuin te laten aanleggen. Van een uitbreiding van zijn zwembad, zoals de politie meende, is echter geen sprake. Er bevindt zich zelfs geen bassin bij zijn huis, al heeft hij inmid dels wel een vergunning van de gemeente gekregen voor de aanleg ervan. Burgemeester en wethouders van Wassenaar buigen zich in elk geval vandaag over de kwes tie. Daarbij gaat het om de vra gen: moet de Wassenaarder het kale stuk opnieuw beplanten en komt er een rechtszaak tegen de bomenkapper? Volgens een termiddag het gevolg van een kettingbotsing bij aquaduct in de A4 (Amsterdam-Rotterdam) ter gte van Nieuwe Wetering. De enorme chaos in chting van Amsterdam ontstond na drie afzon- lijke botsingen waarbij twaalf auto's waren be trokken. De oorzaak van de aanrijdingen is niet be kend. Bij het ongeluk liep niemand letsel op. Wel was er veel materiële schade. FOTO BEN DE BRUYN woordvoerder van de gemeente ligt optie één' in elk geval voor de hand, het planten van nieu we bomen. „Maar probleem daarbij is dat zulke oude bomen niet zo snel zijn te vervangen. Er zaten immers exemplaren tus sen van een meter doorsnee." Ook gerechtelijke vervolging is volgens hem heel goed moge lijk. De gemeente moet dan aangifte doen van 'kap zonder vergunning'. Vam Caldenborgh zegt zich niet druk te maken over de uit komst van het gemeentelijke overleg. „Ik heb inmiddels een prima dialoog met de gemeen te, dus ik denk dat we er wel uit komen. Ik zal me in elk geval bij de uitkomst neerleggen, ook als dat een vervelende is. Maar ja, er gebeuren wel meer dingen in Nederland waarvan ik denk: moet dat nou?" Bestemmingsplan Gouden Leeuw goedgekeurd voorschoten frank buurman Het bestemmingsplan Gouden Leeuw is onlangs door de pro vincie vrijwel goedgekeurd. Dat betekent dat het Van der Valk concern in principe haar uit breidingsplan voor het motel aan de Veurseweg kan uitvoe ren. De provincie heeft alleen geen toestemming gegeven voor de bouw van geluidsscher men nabij de percelen Veurse weg 166 en 168. De schermen waren bedoeld om het geluid van het parkeerterrein te dem pen. De omwonenden hebben echter geen behoefte aan de schermen en dat aan de provin cie laten weten. Van der Valk kan desondanks nog niet aan de slag, want de provincie moet ook nog een verldaring van geen bezwaar verlenen. Tot op heden is dat nog niet gebeurd, omdat er onenigheid bestaat over te volgen procedures. Gemeente en provincie zullen binnenkort om de tafel gaan zitten om dit geschil uit te praten. Tot drie mei kunnen er nog be zwaren worden ingediend bij de Raad van State. leiderdorp Fietsers en bromfietsers die on der het viaduct bij de Leiderdorpse brug naar de Hoofdstraat rijden, treffen sinds kort nieu we obstakels aan op de vluchtheuvel tussen de twee fietspaden. De paaltjes moeten voorkomen dat er auto's over het fietspad onder het viaduct door kunnen rijden. Aan vankelijk plaatste de gemeente twee rood- /wit gestreepte betonblokken. Maar voor fietsers, en vooral voor sneller rijdende brom fietsers was niet goed te zien dat deze blok ken een opstaande rand hadden. Dit bedrie- gelijke randje was voor de gemeente Leider dorp de reden om na één week deze marke ringen alsnog te vervangen door twee meer opvallende oranje/witte zuilen. „Bromfiet sers die bijvoorbeeld voor de grap zouden proberen om over het vluchtheuveltje heen te rijden zouden een flinke smak maken. Maar fietsers en bromfietsers konden de rand ook raken wanneer ze te dicht langs de twee blokken reden. Het was dus veel te gevaar lijk", zegt ambtenaar L. Teunissen van de ge meente Leiderdorp. Binnenkort worden boven aan de zuilen nog verkeersborden bevestigd. Wanneer de ze borden zijn geplaatst, is de herinrichting van het begin van de Hoofdstraat helemaal klaar. Het afgelopen halfjaar is er behalve de vluchtheuvel op het fietspad, aan het begin van de straat een telefooncel geplaatst en zijn er voor het gebouw van het waterschap De Oude Rijnstromen parkeerplaatsen aan- FOTO LOEK ZUYDERDUIN Boomfeestdag Voorschoten voorschoten Woningen tussen de twee en drie ton moeten er komen in het Kwadrant in nieuwbouwwijk Leyhof in Leiderdorp. Dat is althans het streven van wet houder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL). Hij zei dat gisteren tijdens een architectuur-ex cursie voor leden van de commissie voor ruimte lijke ordening, volkshuisvesting en openbare wer ken. Om de keuze voor een architect voor het Kwadrant te kunnen bepalen, brachten de leden van de commissie een bezoek aan de wijk Katten broek in Amersfoort en lieten ze zich rondleiden in Hendrik Ido Ambacht. Daar bekeek de com missie De Ronde Wand, een 'wand' van wonin gen die de entree vormt van woonwijk De Sande- ling. Van drie architecten werd werk bekeken. De leden -van de commissie waren uiteindelijk het meest enthousiast over De Ronde Wand, een ont werp van architectenbureau Comelis van de Ven uit Eindhoven. Van de Ven liet zich inspireren door de straatwanden van de Londense pleinen. Gisteren bleek overigens dat het Kwadrant een foute benaming is. Een kwadrant is een kwart van een cirkel, terwijl het in Leyhof gaat om woningen die in een vierkant om 'Arena' en 'Burg' (het cen trum van Leyhof) wórden heen gebouwd. De commissie vond wel dat Van de Ven - op wie de keuze waarschijnlijk valt - geen kopie moet ma ken van de woningen in Hendrik Ido Ambacht. De klassieke stijl van het ontwerp zou goed pas sen in Leyhof, was de algemene opvatting. Voor het Kwadrant zou exact hetzelfde ontwerp 'te 'zwaar' zijn, te 'massief. Van de Ven zal dus wel met iets nieuws moeten komen. Ook Voorschoten doet mee aan de Nationale Boomfeestdag. Leerlingen van groep 8 van de Nutsschool en de Emmaus- school gaan woensdag onder leiding van wethouder J. van der Poel twaalf bolesdoorns planten in Starrenburg. De bo men worden geplant op een in deze nieuwbouwwijk aan te leg gen speelterrein. Dit terrein ligt tussen de Wagtendonkstraat en het Verzetsstrijderspad. Het planten heeft plaats tussen 9.00 en 9.30 uur. De esdoorns wor den in een cirkel geplant als ui ting van de Europese gedachte. Na afloop krijgen de leerlingen een cadeautje van de wethou der. Onroerend zaakbelasting in Wassenaar moet omhoog Vergadering van de raadscommissie voor: Economische Zaken, Financiën en Grondzaken Donderdag 23 maart a.s. om 18.30 uur in kamer 23/24 van het Gulden Vlies, Breestraat 125 Agenda: - bekostigingsbesluit eventueel baatbelasting Boommarktgarage - concept-raadsvoorstel aankoop Breestraat 46-48 (Hoogheemraadschap van Rijnland)/verkoop perceel grond Leeuwenhoek - integrale aanpak bevordering waterrecreatie in Leiden Mevr. S. Lem, tel.: 165022 NAGERECHT hokjes n kratje bier waren ze het ngetrokken om bushokjes nielen. Op oudejaars- 1 wilden ze zo ook hun tje bijdragen aan het weg- kwade geesten. -jarige Alphénaar die gis- bij de Haagse politierech- d. van Lieshout ver- n, vertelde dat hij slechts ori met een hamertje had fkt. Zijn drie vrienden zou- a vernieling van een bus- j aan de Paddestoelweg ele tournee door het dorp 5 ?n gemaakt. De ruiten van 23 lal zeven bushokjes had- 3 kapot gegooid. :b één ruit van dat bus- aan de Paddestoelweg ka lslagen. De andere ruiten oor anderen vernield. We aarna naar winkelcentrum Iderhof gelopen en toen j: naar huis gegaan. Ik ging 0 s inkleden, want ik zou naar udejaarsfeest gaan in het encentrum Madonna, ehulp van een getuige was 'itie op het spoor van de ilers gekomen. De 21-jari- ihenaar kreeg van de poli- 'schikking' aangeboden )0 gulden. „Maar ik had een geld om te betalen." 128(%k kwam daardoor bij de politierechter terecht. Officier van justitie J. van Ek eis te een boete van 1500 gulden, waarvan 1200 voorwaardelijk. Als bijzondere voorwaarde eiste hij de betaling van de volledige schade aan de abri. Volgens een woordvoerder van het Amster damse bedrijf Mediamax be droeg de totale schade 805,73 gulden. Mediamax verscheen ter zitting als 'beledigde partij'. De Alphénaar leek het niet re delijk dat hij zou moeten op draaien voor de totale schade. „Het lijkt me redelijk dat ik één ruit vergoed, maar niet het hele bushokje. Ieder van ons zou een deel van de schade moeten be talen." Helaas kon dat zo niet worden geregeld, zei Van Lieshout. Hoe logisch dat ook lijkt. „Kijk, u bent hier nu en de anderen niet. Ik kan niet beoordelen of zij ook schuldig zijn. En de beledigde partij mag op zich de hele scha de op u verhalen." Maar de politierechter hield uit eindelijk toch rekening met de beperkte schuld van de Alphé naar. De man kreeg een voor waardelijke geldboete van 400 gulden. Dat moet hij betalen als hij niet binnen een halfjaar de helft van de schade aan Media max betaalt. „Dan zullen we hier kijken of we de andere da- Terreurbewind De advocaat van de 20-jarige Rijnsaterwoudse zei dat zijn cliënte het slachtoffer was ge worden van het 'terreurbewind' van een van haar vrienden. Die had haar onder druk gezet om mee te doen aan de diefstal van een paar elektrische gitaren, tachtig muziekcassettes en een versterker. Politierechter Van Lieshout las het verhaal van de Rijnsater woudse met verbazing voor. De wouw woonde samen met een man die verliefd op haar was. Van zijn avances moest de vrouw echter niets hebben. „Daar hebben we afspraken over gemaakt." Ondanks dat bleef de verhouding tussen bei den problematisch. De span ningen liepen zelfs zo hoog op dat de man dreigde zelfmoord te plegen. Van Lieshout: „En hij kreeg daarin nog een duwtje van een van uw andere vrien den, hè." Deze bewuste vriend zou de wanhopige man aange moedigd hebben een mes in zijn pols te zetten. Dezelfde vriend zou de vrouw vervolgens hebben overgehaald om een groot aantal spullen uit de woning te halen en naar Duitsland tè*gaan. Ter zitting beWeerde ze geen enkele schuld aim de diefstal te hebben. „Ik heb die spullen niet wegge haald, het was zijn idee." De diefstal was echter wel gepleegd dankzij het gebruik van haar sleutel. Officier van justitie Van Ek vroeg de enigszins verwarde vrouw of ze misschien drugs ge bruikte. Na die vraag bleef het stil. „Waarom moet u daar zo lang over nadenken?" Omdat ze het niet meer wist, zei ze. Ook op de vraag of ze 'een vak had geleerd' moest ze het antwoord schuldig blijven. De vrouw ver telde dat ze sindskort in behan deling was bij de Riagg, om een reeks van problemen uit haar verleden te verwerken. Van Ek zei de verdachte niet als 'patiënt' te willen zien. „Me vrouw vertelt een tragisch ver haal maar ik vind dat hier toch een gewone, gezonde sanctie op tafel moet komen." Hij eiste twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De advocaat van de verdachte wees er op dat zijn cliënte geen enkel financieel voordeel had gehad van de diefstal. „Ze heeft juist zelf ook spullen verloren." De raadsman meende dat wet tig en overtuigend bewijs ont brak voor de medplichtigheid aan diefstal. „De verschillende verklaringen zijn te onduide lijk." De politierechter dacht er an ders over. De eis van Van Ek zette hij om in een geheel voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken. •Ema Straatsma De financiering van een ambts woning voor de burgemeester is in Wassenaar vooralsnog het enige punt van discussie over de kerntaken van de gemeente. Andere principiële keuzes dur ven of willen de politieke partij en nog niet maken in deze dis cussie, die het uitgangspunt is voor een bezuinigingsronde van zo'n tien miljoen gulden. CDA en D66 waren de enige partijen die gisteren, tijdens een forumdiscussie van de Vrienden van Wassenaar, een paar voor zetten gaven in de takendiscus sie. Beide partijen zijn het er over eens dat de ambtswoning van de burgemeester afgestoten moet worden. Niet nu, maar als er een nieuwe burgemeester aantreedt. „Wij zijn voor een gekozen ambtswoning," aldus CDA'er A.J.Th. Dubbeld. De subsidiëring van de streekmuziekschool kan wat be treft het CDA worden afge schaft. De jaarlijkse subsidie voor de intocht van Sinterklaas is voor D66 ook niet langer een taak van de gemeente. Maar in het algemeen willen de partijen toch niet ingrijpend snijden in de gemeentelijke taken. Om goedkoper uit te zijn willen ze liever een aantal voorzieningen en diensten op een 'tandje min der' zetten. Het CDA denkt daarbij aan het onderhoud van openbaar groen en wegen. Zaken waaraan de gemeente jaarlijks veel geld uitgeeft. Met iets minder onder houd blijft Wassenaar ook nog best een mooi villadorp, denkt Dubbeld. En verder zou de grootte van het ambtenaren korps nog eens kritisch bekeken moeten worden. D66 vindt dat de vergoeding voor gemeenteraadsleden met 20 procent omlaag kan ('om de bevolking het bezuinigingsvoor beeld te geven') en de culturele instellingen met tien procent minder toe kunnen. H.J. Goulooze (PvdA) wilde alleen maar kwijt waar hij niet op wilde bezuinigen. Niet op de bibliotheek en niet op de zwembaden. Misschien zou to neel het met wat minder kun nen: „Onderzoeken wijzen uit dat daar vooral mensen naartoe gaan die meer zouden kunnen betalen." Voor de rest wil de PvdA zo min mogelijk bezuini gen. Geen enkele gemeentelijke taak staat bij die partij echt ter discussie. Om het gemeentelijke huishoudboekje toch sluitend te houden moet de onroerend zaakbelasting (OZB) flink om hoog, menen de sociaal-demo craten. Over de noodzaak van die prijsstijging is iedereen het eens. Zelfs de WD, die Wasse naar het liefst het laagste OZB- tarief van Nederland laat hou den, denkt daar niet onderuit te kunnen. Over het afstoten van gemeentelijke taken hield J. de Vos zich verder op de vlakte. „We mogen niets uitzonderen. Het CDA heeft misschien prin cipes, maar wij hebben ver stand." De Vos wil het liefst nog even wachten met concrete be zuinigingsvoorstellen. „We krij gen bij dit soort zaken toch ner gens de handen voor op elkaar. Ik heb het nog nooit meege maakt dat iemand tegen me zei: daar heb jullie nu eens lekker het mes in gezet." i het Business Center van PTT Telecom: de Vox Progress telecommunicatie-centrale, inclusief drie systeemtoestellen en écn Greenhopper-set voor een uiterst vóórdelige prijs. U beschikt dan over een moderne centrale, uitbreidbaar tot 6 netlijnen en 16 toestellen. En een draadloze Greenhopper- set, waarmee u ook te bereiken bent als u niet op uw plaats zit! Dit aanbod is geldig tot 1 juni 1995. 4^ EtfkE Van 3.012,-voor ftiOüüf11 Business Centers van PTT Telecom, altijd in de buurt. PTT Telecom Business Center: Leiden, De Heyderwcg 7-15. Geopend maandag - vrijdag 08.00 - 18.00 uur. ir meer informatie, bel gratis 06-0403. Vermelde prijzen zijn cxcl. BTW. DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9