Leiden Leids huisvuil naar Zoeterwoude Jniversiteit trekt vacaturestop vellicht eerder in Vliegende hulp bij ongelukken 'Slechthorende kinderen tijdig opsporen is belangrijk' 21 MAART 1995 nenden. Zij vrezen dat de expe rimentele compostfabriek stank zal verspreiden. De resultaten van het geuron derzoek worden begin april ver wacht. In de maanden daarna moeten de Gevulei-gemeentén beslissen over de bouw van de SVI. Met uitzondering van Lei derdorp, Voorschoten en Was senaar overigens, omdat deze gemeenten in een eerder stadi um al lieten weten dat zij de bouw van de 'compostfabriek' financieel te riskant vinden. Dertig protesten tegen weghalen winkeluitstallingen leiden wim koevoet Ongeveer dertig winkeliers in de Leidse binnenstad hebben offi cieel geprotesteerd tegen het verwijderen van winkeluitstal lingen. Uiterlijk vóór 1 april moeten de straten in het cen- trurh 'schoon' zijn. De gemeen te wil op deze wijze de door gang voor invaliden waarborgen en denkt dat de binnenstad er fraaier op wordt als paal en perk wordt gesteld aan de opstelling van winkelwaar op straat. Amb tenaren hebben dezer dagen de brieven met deze boodschap persoonlijk afgeleverd bij de on dernemers. Volgens gemeentelijk woord voerder A. van Paridon gaat het om 'vele honderden' brieven.* De ondernemers hebben na ontvangst twee weken de tijd om protest aan te tekenen. Volgens Van Paridón was de 'uiterst arbeidsintensieve aan pak' onvermijdelijk. „In dit ge val kon geen gebruik worden gemaakt van de bestanden van wege de vele veranderingen die zich bijna dagelijks voordoen. We moeten er zeker van kun nen zijn dat de aankondiging van de maatregelen de betrok ken ondernemers bereikt." Tegen ondernemers die na 1 april spullen voor de deur heb ben staan, treedt de gemeente lijke overheid op, desnoods met politiedwang. Hoewel de moge lijkheid is geschapen tegen de maatregel te protesteren, is vol gens de ambtenaar het uit gangspunt dat alle winkeluit stallingen verdwijnen. Het ziet er dan ook niet naar uit dat het compromisvoorstel van de Samenwerkende Onder nemers Leiden (SOL) veel kans maakt. Dat voorstel heeft be trekking op de Haarlemmer straat. SOL-voorzitter C. Ver- plancke wil dat 60 centimeter lussen winkelgevel en winkel straat beschikbaar is voor uit stallingen. Van Paridon weigert in te gaan op vragen over zijn ver wachtingen van het straatbeeld na 1 april. „Laten we nu eerst gewoon de stappen bewandelen die in de procedure zijn opge nomen. Van Paridon wil ook niet zeggen of hij dertig protes ten veel vindt. Zwemactie levert Greenpeace geld op leiden Ruim zestig verstandelijk ge handicapten hebben gister avond 1300 gulden bijeen ge zwommen voor Greenpeace. Onder aanmoediging van het publiek lieten de zwemmers van Club 58 in het Vijf-Meibad aan de Boshuizerlaan verschil lende zwemonderdelen zien. advertentie Milieu problematiek aangepakt Tricel pakt etensresten, vetten en ander vuil stevig aan. Op deze manier spaan u met de natuurlijke vaatwasmiddelen van Triccl niet alleen het milieu, maar ook uw kostbare servies. Of u nu in de machine wast of alles zelf onder handen neemt. Met de kwali- tcitsprodukten van Tricel kunt u tel kens weer genieten van echte schoonheid. Tricel, nHWH milieuwiis 1^^^ voor een zachte prijs. Verkrijgbaar bij: vele stomerijen, Grocnwcnde postorder 03438-20202. Boerenbond LLTB, BB-winkel, Tricel info: Antw.nr. 106. 7400 VB. Deventer. Ef HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Verbaasd 9 Wassenaarder Van Caldenborgh die ille gaal een stuk bos achter zijn huis liet kappen is ver baasd over de commotie die daarover is ontstaan. Bang yi Inwoners van Lei- I muiden en Rijnsa- terwoude vrezen dat nieu we plannen leiden tot uit breiding van beide dorpen. inelkraak voor paaseieren ■iden Een ongeveer 20 jaar oude dief heeft gistermorgen vroeg en etalageruit vernield van een winkel aan het Bevrijdingsplein i Leiden om bij chocolade paaseieren te komen. De man had oveel trek dat hij ter plaatse een ei opat. Verder werden diverse ieren meegenomen. Getuigen zagen de dief op een fiets wegrij- PROAVbiecll terrein aan voor tijdelijke overslag nbrekers aangehouden ipen Inbrekers zijn de afgelopen dagen actief geweest in Lei- en. Een woning aan de Antillenstraat werd geopend via de rievenbus. Sieraden, een televisietoestel en geluidsapparatuur ierd meegenomen. Een woning aan de Atjehstraat kreeg gister- ïorgen ongewenst bezoek. De dieven maakten sieraden, een vi deorecorder en geld buit. Op grond van getuigenverklaringen jnden de daders, Leidenaars van 31 en 34 jaar oud, gistermid- ag worden aangehouden. Zij hebben bekend. Verder was er istermiddag een inbraak in een woning aan de Harriet Freezer- ngel. Daar werden waardecoupons, geld uit kinderspaarpotten 11 sieraden weggenomen. Vers metselwerk vernield Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde vers Pjietselwerk vernield bij de brug aan de Ketelmeerlaan in de Me- Een aannemingsbedrijf uit Nieuwendijk, dat daar aan afet werk is, schat de schade op 2000 gulden. Vrouw aangerand in binnenstad jiden Een 38-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag zondag aangerand door een onbekende man. De man liep en tijdje mee met de vrouw over de Lange Mare in Leiden. On- r prwacht trok hij haar de Hazewindsteeg in. Het slachtoffer werd np de grond gegooid en aangerand, maar liep verder geen licha melijk letsel op. De dader sloeg uiteindelijk op de vlucht. De po- ajiie verzoekt eventuele getuigen zich te melden, telefoon len caroline van overbeeke college van bestuur van de Ise universiteit is bereid de langs ingestelde vacature- en itedingsstop vóór 1 januari 16 in te trekken. Voorwaarde (dat de faculteiten duidelijk geven hoe zij hun uitgaven len terugdringen. Dat zei col- voorzitter L. Vredevoogd [eravond tijdens de vergade- de universiteitsraad, gaan binnenkort met de fa- :eiten praten." :n meerderheid van de uni- iiteitsraad had grote moeite de vorige week afgekondig- •acature- en bestedingsstop jr de hele universiteit. Het :ge besloot tot deze drasti- maatregel omdat het be- ingstekort flink^ is opgelo- „De situatie is zó ernstig we zeer snel en zeer hard ïEjeten ingrijpen. We kunnen situatie niet nog verder uit land laten lopen. Het tekort tot 60 miljoen gulden per oplopen en dat is onaan- dbaar." Ne zijn ons ervan bewust dit een bot en onrechtvaar- middel is en dat er gaten :n vallen in de organisatie, r we hebben geen andere aldus Vredevoogd. Het ;e schreef vorige week in brief aan het personeel dat 'acature- en bestedingsstop iele jaar van kracht blijven, ien paardemiddel", zo buitenuniversitair Islid L. de Jong de maatrege- levering ïizen nog niet het geding Het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland (PROAV) is bereid zijn nieuwe overslagterrein in Zoeter woude ook voor huishoudelijk afval te gebruiken. Dat ge beurt op verzoek van de gemeente Leiden, die het vuil- overslagstation aan de Gabriël Metzustraat uiterlijk 1 ja nuari 1996 moet sluiten. Naar verwachting moet het Zoeterwoudse PROAV-terrein aan de Hoge Rijndijk minimaal een jaar lang worden gebruikt voor tijdelijke opslag van zoge heten 'restafval'. Dit niet-orga- nische afval wordt vanaf Zoeter woude verscheept naaf ver brandingsovens elders in Ne derland. Een nieuw overslagterrein is noodzakelijk omdat de provin cie niet langer bereid is de 'ge doogvergunning' voor het hui dige overslagstation in Leiden te verlengen. De omwonenden in de wijk Groenoord klagen al ge ruime tijd over stank. Het over slagstation in hun wijk ligt op het terrein van de oude vuilver branding. Tweede reden voor inrichting van een nieuw overslagterrein is de vertraging in de bouw van een scheidings- en vergistings- installatie (SVI) aan de Voor- schoterweg in Leiden. De ge meente Leiden hoopte nog voor 1 januari 1996 het afval uit de regio zelf te kunnen verwerken len. Het PROAV kocht het voor malige terrein van betonbedrijf Oosthoek begin dit jaar aan voor de realisatie van een over slagstation voor bouw- en sloopafval. „Maar het PROAV is na overleg bereid om ons grijze afval daar ook tijdelijk over te slaan," zei de Leidse wethouder J. Laurier gisteren tijdens een vergadering van de Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei). De Gevulei is een samenwer kingsverband van negen ge meenten. Voor de inrichting van een Zoeterwouds overslagsstation moet de provincie nog toestem ming verlenen. Tevens moet de gemeente Zoeterwoude zich nog buigen over de vraag of een vuiloverslag past binnen het huidige bestemmingsplan. SVI De geplande bouw van de SVI aan de Voorschoterweg in Lei den is vertraagd door een twee de geuronderzoek dat wordt ge houden op verzoek van omwo len. „Als dit negen maanden gaat duren, is dat heel ontrege lend voor een grote organisatie waar ruim 5000 mensen wer ken." R. Delima van de Studen ten Groepering Leiden: Op die manier worden het onderwijs en het onderzoek in Leiden een soort gatenkaas. En studenten hebben recht op uitstekend on derwijs." In een motie deed een aantal UR-fracties een alternatief voor stel. De faculteiten en diensten zouden dit jaar een bezuiniging van vier procent op hun uitga ven moeten realiseren: zo'n 16 miljoen gulden. Daarnaast zou den er bij vacatures alleen tijde lijke aanstellingen mogen wor den toegestaan. Volgens Vrede voogd een onhaalbaar voorstel: „Deze bezuiniging is zo moge lijk nog botter dan de vacature- en bestedingsstop. Het is niet realistisch om te veronderstel len dat faculteiten dit jaar zo veel geld kunnen ophoesten." Vredevoogd zei binnenkort met de faculteiten te gaan pra ten over de opbrengst van de maatregelen en alternatieve be zuinigingsmaatregelen. „We zullen samen bekijken of we de vacature- en bestedingsstop al eerder kunnen intrekken. Uit gangspunt is wel dat de facultei ten blijvend bezuinigen op hun uitgaven. Op de volgende UR- vergadering zal ik u van de uit komst van die gesprekken ver slag doen." De motie is aange houden tot 24 april. De helikopter en het trauma-team werden gisteren officieel gepresenteerd bij de ANWB in Den Haag. Minister Borst van Volksgezondheid heeft gisteren het offciëele startsein ge geven voor een proef met een 'helikop ter-traumateam'. Dat team wordt inge zet om snelle medische hulp te biëden bij ernstige ongelukken. De helikopter die voor het eerst te zien was bij het ANWB-hoofdkantoor in Den Haag krijgt als standplaats het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Dat zorgt ook voor de medische bemanning van het toestel. Aan het experiment doet ook nog een groot aantal andere zie kenhuizen mee, waaronder het AZL in Leiden, dat op het dak van de nieuw bouw een helikopterdek heeft met een lift waarmee patiënten rechtstreeks naar de operatiekamer kunnen worden afgevoerd. Andere deelnemende zie kenhuizen zijn het AMC in Amsterdam, het Medisch Centrum Alkmaar, het Ro de Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, het Westeinde Ziekenhuis Den Haag en het Academisch Ziekenhuis Utrecht. De proef met de helikopter, die is in gericht als een vliegende intensive-care eenheid, duurt tweeënhalf jaar. De kos ten worden gedragen door de ANWB die de organisatie en een deel van de helikopterkosten voor zijn rekening neemt, de Ziektekostenverzekeraars die ook een deel van de helikopter betalen en de Ziekenfondsraad die het aan de proef gekoppelde wetenschappelijk on derzoek betaalt. De helikopter wordt ingezet in een straal van vijftig kilometer rond Am sterdam. Met het initiatief voor dit pro ject haakt de ANWB in op voorbeelden in Duitsland. Noorwegen, België, Italië en Zwitserland waar al langer helikop ters worden ingezet bij de eerste op vang van slachtoffers van ongelukken. Daar zijn positieve ervaringen opge daan met deze snelle hulpverlening. In Nederland speelt al jaren een discussie over het nut van de inzet van helikop ters omdat de afstanden hier korter zijn. De ANWB die overtuigd is van het nut van de vliegende ambulance hoopt met deze proef het pleit te beslechten in het voordeel van de helikopter. Die kan binnen een kwartier een gebied bestrijken waar anders zeven ambulan ces nodig zijn. Uiteindelijk zou de inzet van de helikopter zodoende niet alleen patiënten betere overlevingskansen bieden, maar ook nog eens kosten be sparen. De inzet van de helikopter kwam vorige maand nog even in op spraak toen omwonenden van het AZ- VU in Amsterdam bezwaar maakten te gen de komst ervan. Zij vreesden ge- Iuidoverlast. De rechter heeft dat be zwaar echter afgewezen. AZL ontwikkelt nieuwe methode om problemen in vroeg stadium te onderkennen neeste makelaars die actief in nieuwbouw in Leiden, ien en de Bollenstreek heb- wel objecten in hun porte- le waar wordt gestaakt, r na vijf dagen staken zijn nergens opleveringsdata in geding. Zo bevestigt ook R. van makelaardij Drieman iphen. Bij hem gaat het om eten in de Alphense wijk Zanen. Kantoor De -Laat omhout, eerder veel actief le Leidse wijk Stevenshof t één object waar niet wordt :rkt. Een uitzondering is de iburgse makelaar W. de ivv. „Bij ons wordt zover be- niet gestaakt." ck Mollema van de FNV be- gt dat die opvatting in grote n wel opgaat. „Maar dit gaat het toch iets anders, hebben drie projecten in rijk en twee in Rijnsburg wordt gestaakt, ook door oneel van plaatselijke be en. Ook in de Bollenstreek, oordwijk en Noordwijker- wordt nu goed meege- :t. Het geeft maar aan dat taking breed wordt gedra- caroline van overbeeke Houseparty's, popconcerten, walkmans, zelf muziek maken: bij overmatige blootstelling aan hard geluid worden we doof. Slechthorendheid is een veel voorkomende chronische aan doening: in het jaar 2000 heeft bijna 10 procent van de Neder landse bevolking - zo'n ander half miljoen mensen - proble men met horen. Reden voor on derzoekers en artsen om de koppen bij elkaar te steken op de 'Europese Audiologie Confe rentie' in Noordwijkerhout. Ge- hoordeskundigen bespreken hier de laatste stand van onder zoek naar gehoorstoornissen, meetmethoden en gehoorappa raten. De Leidse gehoordeskundige dr. J. de Laat, doet in het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) onderzoek naar gehoorstoornis sen en helpt slechthorenden aan de juiste apparatuur. Aan een beschadiging van het bin nenoor door teveel lawaai is volgens hem nog steeds niks te doen. „Je kunt het binnenoor niet transplanteren en er zijn ook geen medicijnen om doof- Dr. J. de Laat: „Er bestaan nu eenmaal geen medicijnen tegen doofheid." heid te verhelpen." moet oppassen. Anderen waar- „Als je regelmatig naar de dis- schuwingssignalen zijn: oorsui- co gaat en je krijgt pijn in je zen en het dichtzitten van je oren, dan is dat een teken dat je oren. Meestal herstelt het ge heid een heel geleidelijk proces is en je het pas na tien jaar zult merken als het binnenoor on herstelbaar beschadigd is. De geluidskwaliteit van gehoorap paraten is wel steeds beter ge worden maar het blijft een hulpmiddel. Zo'n toestel kan nooit hetzelfde geluid naboot sen als de werkelijkheid." Volgens De Laat wordt veel onderzoek gedaan naar de ont wikkeling van een geneesmid del dat het beschadigde bin nenoor kan repareren. „De moeilijkheid daarbij is dat het binnenoor een heel ingewikkeld orgaan is: de technologie kan het nog niet namaken. Er is nog heel veel dat wij niet weten. Het kan nog jaren duren voordat een echt geneesmiddel wordt gevonden." De Laat werkt met collega's aan een nieuwe meetmethode om gehoorproblemen bij hele jonge kinderen op te sporen. „Twee op de duizend kinderen zijn doof of ernstig slechtho rend. Die kinderen moet je tij dig opsporen anders krijgen ze hoor zich dan nog, maar het is problemen in hun ontwildceling. wel zaak om het niet te vaak zo- We hebben een apparaat ge ver te laten komen. Het verve- maakt waarmee je korte ge lende is ook dat slechthorend- luidsstootjes in het oor kunt ge ven-. Vervolgens kunnen we met een microfoontje meten of er een echo terugkomt. Als dat niet gebeurt, dan is het gehoor niet goed. Het voordeel van de ze methode is dat het weinig tijd kost, betrouwbaar is en in een heel vroeg stadium kan worden toegepast." Deze nieuwe test zou op ter mijn de gehoortest op de con sultatiebureaus bij kinderen van 9 maanden kunnen vervangen. „Bij de huidige test meet je de reacties van het kind op geluid. Maar als het kind onrustig is of afgeleid, kun je eigenlijk niet goed meten. Het voordeel van de nieuwe screeningmethóde is dat je de reactie van het kind op het geluid niet meer nodig hebt." Volgens De Laat zal het nog wel even duren voordat deze nieuwe screeningsmethode op grote schaal wordt ingevoerd. „De apparatuur is nu nog duur en ingewikkeld. We gebruiken de methode daarom alleen nog voor kinderen die meer kans hebben op een gehoorafwijking door ziekte, vroeggeboorte en erfelijke factoren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7