Turkse leger valt Koerden Irak aan jusland blijft fel tegen itbreiding van NAVO Buitenland Zeker dertig doden bij gevechten in Bosnië Jakarta treft onafhankelijke pers steeds harder L Politie Israël verijdelt Palestijnse bomaanslag Clinton belt met Major over Noord-Ierland USDAG 21 MAART 1995 Achtduizend olifanten in de aanbieding (rare Het Zimbabwaanse ministerie voor nationale parken left gisteren 8.000 olifanten in de verkoop gedaan. De dieren p het ministerie niet kan slijten, worden waarschijnlijk afge hakt. De autoriteiten willen de hoeveelheid olifanten in zes na- urreservaten verkleinen om bomen en planten in de parken te fechermen. De kopers, die zich tot 28 april kunnen inschrijven, peten zelf zorgen voor transport van de beesten en de kosten pr de vangst betalen. Vorig jaar werden er olifanten verkocht ;|uor omgerekend 575 gulden per stuk, exclusief de hoge vangst- jtransportkosten. ~1!op Clinton-Jeltsin op 9 mei shington De Amerikaanse president, Clinton, zal op 9 mei in Vipskou de viering bijwonen van de Sovjet-overwinning op nazi- jitsland. Tijdens dit bezoek zal hij zijn Russische ambtgenoot jtsin ontmoeten, waarna hij in Kiev ook zal praten met de Oek- ense president Koetsjma. Óp 11 mei keert Clinton terug naar ashington, aldus gisteren een woordvoerder van het Witte ais. Herdenkingen van het einde van de Tweede Wereldoorlog andere landen zal Clinton niet bijwonen, aldus het Witte ülis. Vice-president Gore bezoekt de plechtigheden in Frank- c, Duitsland en Groot-Brittannië. oge straffen in moordzaak Massieu i üco-stad» Daniel Aguilar Trevino, die vorig jaar de Mexicaan- Doliticus Jose Francisco Ruiz Massieu doodschoot, is gisteren oordeeld tot vijftig jaar cel. Zes andere verdachten kregen ge- ij ïgenisstraffen van 37 tot 50 jaar. Massieu was secretaris-gene- il van de regerende Institutioneel Revolutionaire Partij (PRI). werd op 28 september doodgeschoten bij een hotel in Mexi- Stad. reen Zwitsers monument voor joden |n Zwitserland, dat in de oorlog neutraal was en tienduizen- h joden uit Duitsland weigerde op te nemen, zal geen mo- jment oprichten ter nagedachtenis van deze en andere phtoffers van nazi-Duitsland. Dit heeft president Villinger gis- ►€en geantwoord op vragen van een sociaaldemocratisch parle- I Jntslid. Wel zal het kabinet op 7 mei aanwezig zijn bij een her- rtking in de kathedraal van Bern die wordt georganiseerd door katholieke en protestantse kerken en de joodse gemeen- kap. De regering was onder zware kritiek komen te staan om- ze aanvankelijk weigerde aandacht te schenken aan de 50- ge herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog op hei 1945. -uid-Duitsland kampt met regenwater [in Hevige regenval in het zuiden van Duitsland heeft giste- t geleid tot het buiten de oevers treden van rivieren. Daarbij autowegen onder water gekomen en is het autoverkeer ge- Ikkeerd. In Saarbrücken en Heidelberg kwamen wegen onder (ter te staan door overstromingen van de Saar en de Neckar. -Jscheepvaat op de Moezel tussen Enkirch en Koblenz moest |rden gestaakt vanwege het snel stijgende water. Bij Koblenz |d ook de Rijn buiten de oevers. In de Beierse Alpen en het B [arte Woud zijn wegen door zware sneeuwval onbegaanbaar t korden. rijse conferentie stabiliteit Europa S PETER DE VRIES jEuropese idee van een niet- galsverdrag met Rusland ft Moskou nog niet kunnen 1 "jiurwen tot een iets minder e afwijzing van uitbreiding l|de NAVO. Uitbreiding van JNAVO met Oosteuropese Oflen blijft voor Moskou 'ge lijk', een 'achterhaalde he aring' en een 'terugkeer de logica van confrontatie', gespierde taal gebruikte'de iische minister van buiten ge zaken, Kozyrev, gisteren farijs op een ministeriële 'erentie van meer dan vijftig "Jen over stabiliteit in Euro- ~iar Kozyrevs Parijse rede met enige spanning uitge- n. Hij zou een eerste reactie ïen geven op het verrassen- lee dat de Europese Unie r ifgelopen weekeinde in het se Carcassonne lanceerde een wederzijds niet-aan- bli 'Operatie uitsluitend tegen guerrilla's gericht Met een 35.000 man sterke troepenmacht is het Turkse leger gisteren Noord-Irak binnengevallen. Het leger heeft aangekondigd veertig kilometer diep het land te zullen binnendringen. Een groot deel van de troepen bestaat uit commando's die uit het hele land zijn gehaald. De grondtroepen worden ondersteund door Cobra-helikop ters, F-16-gevechtsvliegtuigen, tanks en pantserwagens. ISTANBUL. JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De Turkse regering zegt dat de operatie uitsluitend is gericht tegen de guerrilla's van de Koer dische verzetsbeweging PKK (zo'n 3.000 man) en dat het ter ritorium van Irak verder zal worden gerespecteerd. „De operatie blijft beperkt, zowel qua ruimte als tijd", aldus de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Ankara. Maar de woordvoerder van de generale staf verklaarde dat het leger in Noord-Irak blijft tot de PKK daar is uitgeroeid. PKK-leider Ocalan zei in een in terview met de Britse omroep BBC, dat zijn manschappen op alles zijn voorbereid. Wat hem betreft wordt het een langdurige strijd. De stad Zakho, vlak bij de grensovergang Habur waarlangs de meeste humanitaire hulp goederen het Koerdische gebied in komen, is door Turkse tanks omsingeld. In het nabijgelegen plaatsje Hizawa hebben solda ten elk huis doorzocht en een groot aantal mannen gearres teerd. Dat zeggen zowel het Iraaks Nationaal Congres, een overkoepelend orgaan van opo- sitiegroepen tegen het bewind van Saddam Hoessein, als de Iraaks-Koerdische Democrati sche Partij (KDP) van Mesut Barzani die dit gebied contro leert. Ondanks herhaalde beloften van de Iraaks-Koerdische lei ders Barzani en Talabani aan Ankara dat de PKK niet op hun grondgebied wordt geduld, be schikt de PKK over twee grote kampen en een aantal kleinere in Noord-Irak. De PKK was nooit erg populair onder de Iraaks-Koerdische bevolking, omdat zij de dorpswachters, die met het Turkse leger meevech ten, bestraft door hun gezinnen uit te moorden. Maar sinds de twee Iraaks-Koerdische leiders elkaar zijn gaan bestrijden, Aan de grens tussen Turkije en het noorden van Irak trekken Turkse troepen zich samen. groeit het aantal Iraakse Koer den dat de PKK als een alterna tief ziet. Deze ontwikkeling ver ontrust Turkije in hoge mate. Het bewind in Bagdad ont houdt zich voorlopig van com mentaar. Iran en Syrië hebben verklaard begrip te hebben voor de Turkse actie, zolang die is gericht op het beschermen van de binnenlandse veiligheid van Vrees voor definitief einde bestand valsverdrag. West-Europa hoopt via zo'n pact de angst in het Kremlin te bezweren dat het ge ïsoleerd achterblijft als landen als Polen, Hongarije, Tsjechië en Slowakije lid worden van de NAVO. Ook zou Moskou per manent worden geraadpleegd over veiligheidsvraagstukken. In ruil daarvoor zou het Kremlin zijn hardnekkig verzet tegen de uitbreiding van de NAVO moe ten staken. Kozyrev leek maandag echter niet bereid ook maar een duim breed te wijken. Hij repte met geen woord over het hele EU- idee, maar herhaalde alle oude standpunten van Moskou in op merkelijk krijgshaftige bewoor dingen. De conferentie, in Parijs wordt vandaag afgesloten met de plechtige aanvaarding van een 'stabiliteitspact' voor Europa door meer dan vijftig landen uit Oost- en West-Europa. Prins Willem Alexander brengt een driedaags bezoek aan de in Kroatië en Bosnië g kapitein Hengst. Nederlandse VN-soldaten. Rechts naast de kroonprins FOTO EPA ROBERT RAJTIC SARAJEVO. Rtr Bij Servische artilleriebeschietingen op Tuzlq, in het noordoosten van Bosnië zijn gisteren ten minste dertig doden en meer dan 300 gewonden gevallen. Ook op twee andere Bosnische fronten braken hevige ge vechten uit. De wees bestaat dat het sinds nieuwjaar geldende bestand nu definitief schipbreuk heeft geleden. Er was al vaker sprake van schending. Alleen de zware sneeuwval in het gebied deed de gevechten gisteren lu wen. Servische troepen waren in het weekein de een nieuw offensief begonnen tegen de Westbosnische moslim-enclave Bihac. Het door moslims beheerste Bosnische rege ringsleger lanceerde daarop gisterochtend een brede aanval op Servische posities rond de industriestad Tuzla. Bij vergeldingsbeschietingen vanaf Servi sche posities vielen de dertig doden. Vol gens een woordvoerder van de Verenigde Naties in Zagreb gaat het om soldaten van het Bosnische leger. Zij kwamen om toen hun kazerne met granaten werd bestookt. Ruim tachtig soldaten liepen verwondingen op. Onder de burgerbevolking welen meer dan 200 gewonden. Tuzla is een van de zes steden in Bosnië die twee jaar geleden door de Veiligheidsraad werden uitgeroepen tot door de VN beschermd gebied. Ook uit Centraal-Bosnië kwamen meldin gen binnen van zware beschietingen tussen het regeringsleger en de Serviërs. De ge vechten bij Travnik namen 's middags af, mogelijk door de sneeuwval in een groot deel van het land. Tevens laaide strijd op in de corridor van Posavina, waar 400 grana ten insloegen. Ook in Sarajevo verslechter de de veiligheidssituatie gisteren verder. Het gebrek aan diplomatieke vooruitgang op weg naar een wedesregeling doet de Verenigde Naties wezen dat de Bosnische moslims en de Serviërs zich voorbereiden om de oorlog in het voorjaar in volle om vang te hervatten. In Duitsland zijn drie mannen gearres teerd wegens het leveren van zeker 117 wachtwagenladingen militaire goederen ter waarde van zo'n vijftien miljoen mark aan het Bosnische regeringsleger. Dat heeft jus titie in Saarland gisteren meegedeeld. inisters van EU ar Burundi na jod drie Belgen AMSTERDAM GPD gewoon weer onder een andere naam", aldus Jenny Damayanti, studente aan de nationale universiteit van Indonesië. Volgens haar tracht de Indonesische overheid daaraan nu met arrestaties een Angst is nu werkelijkheid geworden eactie op het bloedbad bij zondagavond drie Bei en zeker twee Burundezen od, zullen binnen en- jdagen drie Europese minis- een bezoek brengen aan Mndi. De delegatie staat on- biding van de Franse minis- van ontwikkelingssamen- ing, Debré. De moord op buitenlanders is 'een ver- tstende ontwikkeling', oor- Parijs, momenteel voorzit- n de Europese Unie. drie Belgen, onder wie een kwamen om toen hun tooi onder vuur werd geno- Twee Belgen raakten /r gewond. De groep was houden door motorpech, veer tien kilometer ten tosten van de hoofdstad mbura. De aanval zou ei- Ijk gericht zijn geweest te- gïen groep militairen in bur- °Tlie geen deel uitmaakte van konvooi. Volgens sommige [hten zouden in totaal ze- i' li mensen zijn omgeko- |t Belgische minister van Inlandse zaken sprak van ginoord in koelen bloede en Jtle de 900 Belgen in Burun- in zo min mogelijk te rei- 8"Gisteren braken hevige rel- n Bujumbura uit tussen i s en Tutsi's, waarbij een JU onbekend aantal doden uuijn gevallen. De Indonesische autoriteiten proberen alles te controleren. Ze zijn het laatste jaar zeer hard opgetreden tegen kritische journalisten en einde te maken. het einde is nog niet in zicht. Afgelopen wijdag werden voorzitter Ook op andere manieren wordt druk uitgeoefend op journalisten vurvolg van voorpagina Ahmad Taufik van de onafhankelijke journalistenbond AJI en vier die zich inzetten voor perswijheid. Zo heeft de enige officieel toe anderen gearresteerd. De autoriteiten in Jakarta sturen waarschijn- gelaten Indonesische journalistenbond, de PWI, afgelopen week lijk aan op processen waarbij eerst onafhankelijke bladen als Inde- dertien leden geschorst omdat ze de onafhankelijke bond AJI heb- penden en Kabar dari Pijar illegaal worden verklaard, waarna de ben opgericht. Minister van informatie Harmoko noemde die organisaties die die bladen uitgeven de Aliansi Jurnalis Independen (AJI) en de mensenrechten organisatie Pijar buiten de wet worden gesteld. Dat betoogde gisteravond Goenawan Moham mad in Amsterdam op een persconferentie geor ganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en het Komitee Indonesië. Goenawan was hoofdredacteur van het weekblad Tempo totdat dat op 21 juni vorig jaar werd ver boden, net als de bladen Detik en Editor. Met het intrekken van de vergunningen om die drie bla den uit te geven, maakten de Indonesische autori teiten een einde aan een periode van relatieve persvrijheid. Sindsdien is de druk op journalisten sterk opgevoerd. „De banden worden hard, zeer hard aange haald", aldus gisteravond NVJ-sercretaris Hans Verploeg. Hij repte over „ernstige aanslagen op de perswijheid" en toonde zich teleurgesteld dat de NVJ daarover afgelopen wijdag stevig aan de bel trok, maar geen enkele reactie kreeg van het Haagse ministerie van buitenlandse zaken of van Nederlandse parlementsleden. Verploeg keerde zich tegen uitspra ken van Nederlandse regeringszijde, als zou het met de perswijheid in Indonesië langzaam wat beter gaan. „Als ze dat zeggen, kennen ze hun feiten niet." Om die feiten nogmaals vast te stellen, wil de internationale jour nalistenorganisatie IFJ op zeer korte termijn een 'fact finding mis sion' naar Indonesië sturen. Gehoopt wordt dat ook enkele leden van het Europese Parlement meegaan, „omdat onze mensen an ders waarschijnlijk binnen enkele dagen of uren weer het landen worden uitgezet", aldus Verploeg. Alternatieve bladen die berichten over zaken waaraan andere media hun vingers niet willen branden, verschijnen al sinds de ja ren tachtig in Indonesië. „Als ze worden verboden, verschijnen ze Oud-hoofdredacteur Goenawan heeft niet de illusie dat de rechter hem gelijk zal geven en de minis ter van informatie op zijn nummer zet. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE schorsing zaterdag een 'correcte beslissing'. Voorts heeft de PWI uitgevers gewaagd geen mensen in dienst te nemen die geen lid zijn van de officiële bond. Soms wordt een 'elegante op lossing' gevonden, zo liet een bron bij het dag blad Kompas recent weten aan het Britse persbu reau Reuters. Hij doelde op twee vooraanstaande AJI-leden, Dhia Prekasha Yoedha erl Satrio Aris- munandar. Yoedha wordt niet ontslagen maar krijgt een functie op de Molukken, ver van Jakar ta. Arismunandar wordt overgeplaatst naar een post in Europa; binnenkort reist hij naar het oude continent om zijn verhuizing voor te bereiden. Intussen wacht oud-Tempo-hoofdredacteur Goenawan Mohammad op de uitkomst van het proces dat hij tegen minister Harmoko heeft aan gespannen. Goenawan eist teruggave van de ver gunning om Tempo uit te geven. De uitspraak komt op 3 mei, uitgerekend de internationale Dag van de Perswijheid. „Maar ik heb geen hoop dat ik de zaak zal winnen", aldus gisteravond Goenawan Mohammad. Bitter constateerde hij dat de Indonesische autoriteiten binnen kort waarschijnlijk helemaal geen bladen meer hoeven te verbie den om de pers.aan de leiband te laten lopen. Hij doelde op het blad Gatra dat, met een nieuwe vergunning, door een minderheid van de voormalige Tempo-redactie wordt gemaakt. De Gatra-aan- delen zijn voor 35 procent in handen van Bob Hasan, voorzitter van het Verbond van de Indonesische Houtindustrie en bepaald geen vijand van het bewind in Jakarta. In oktober vorig jaar zei Goenawan Mohammad al op een bijeenkomst in Bandung: „Gatra vormt onderdeel van het plan om de massamedia te beheersen via de eigenaars. Voortaan is het niet meer nodig om persvergunnin gen in te trekken, aangezien de media in het bezit zijn van mensen die dicht bij de overheid staan." Turkije. Ook de westerse lan den, die voortdurend op de hoogte worden gehouden, heb ben niet afkeurend gereageerd. Voor de achtste achtereenvol gende nacht zijn in Duitse ste den aanslagen gepleegd op Turkse eigendommen. Twee banken, een kantoor van de Turkse krant Hiirriyet, een reis bureau en een cultureel cen trum waren het doelwit. Er ont stond brandschade, maar er vielen geen slachtoffers. De Duitse minister van binnen landse zaken, Manfred Kanther, heeft gisteren de politie opge roepen de Turkse bezittingen beter tegen de aanslagen te be schermen. Grieken grijpen nationalisten athene afp/dpa De Griekse minister van bui tenlandse zaken Papoulias zei te wezen dat de zeven aange houden Albanezen en Grieken, die in het grensgebied Delvinaki op Griekse bodem werden gear resteerd wegens illegaal wapen bezit, de toenadering tussen Griekenland en Albanië wilden dwarsbomen. Volgens de politie wilde de groep Albanië binnen vallen en een grensincident provoceren. De Griekse regering is gisteren voor spoedberaad bijeen geko men na de arrestatie op zondag van een groep ultra-nationalis ten, die een inval zou hebben willen doen in Albanië. Tirana, waarmee Athene juist vorige week de betrekkingen had ver beterd, prees de Griekse stap pen en sprak van een nieuw te ken van goede wil van het zui delijke buurland. TEL AVIV-WASHINGTON GPD-AP-Rtr Israëls leger en politie zijn een speurtocht begonnen naar twee Palestijnen die van plan waren een met explosieven geladen vrachtauto tot ontploffing te brengen in het centrum van de zuidelijke stad Be'ersheba. Een derde verdachte kon worden aangehouden. De legerleiding heeft naar aanleiding van de verijdelde aanslag Israël geslo ten verklaard voor alle voertui gen uit de Gazastrook. Gisteravond ontdekte de poli tie in een bedoeïenenkamp in de buurt van Be'ersheba een verdachte wachtauto met ken tekenplaten uit de Gazastrook. De cabine was leeg, maar toen de agenten de laadbak wilden onderzoeken, werden ze be sprongen door twee met ijzeren staven gewapende mannen. Er ontstond een worsteling, waar bij een van de politiemannen ernstig gewond raakte. De twee verdachten wisten te ontkomen. Toen bomexperts de auto on derzochten, vonden ze in de laadbak niet alleen een grote hoeveelheid explosieven en gascylinders, maar ook een der de Palestijn. Het is niet duidelijk hoe de Palestijnen erin zijn geslaagd de wachtauto de hermetisch afge grendelde Gazastrook uit te rij den. Het vermoeden bestaat dat ze zijn geholpen door bedoeïe- nen. Israël heeft gisteren een uit gaansverbod afgekondigd voor de 80.000 Palestijnse inwoners van Hebron op de bezette Wes telijke Jordaanoever. Aanleiding daartoe is de zondag door fun damentalistische Palestijnen gepleegde aanslag op een bus met joodse kolonisten, daarbij vielen twee doden en vijf ge wonden. In een brief aan de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken hebben 93 van de 100 Amerikaanse senatoren gis teren geëist dat de ambassade van hun land in Israël van Tel Aviv naar Jeruzalem verhuist. Hoewel de Israëlische regering in Jeruzalem zetelt, hebben veel landen hun ambassade in Tel Aviv omdat de status van Jeru zalem onduidelijk is. Het ooste lijke deel van de stad, dat vroe- ger aan Jordanië toebehoorde, werd tijdens de Zesdaagse Oor log door Israël bezet en vervol gens ingelijfd. De PLO wil dat het stadsdeel de hoofdstad van een nog op te richten Palestijn se staat wordt. De ondertekenaars van de brief zijn zich ervan bewust dat de kwestie-Jeruzalem in het Midden-Oosten gevoelig ligt. Zij onderschrijven echter het standpunt van de Israëlische premier, Rabin, dat de stad Is raëls eeuwige hoofdstad is en dat daarover niet kan worden onderhandeld. Het bezit van gifgas is streng ge reguleerd, evenals het gebruik van de grondstoffen. Alleen en kele NAVO-landen, Rusland en enkele landen in het Midden- Oosten hebben er de beschik king over, alsmede onderzoeks centra. Ook Benschops TNO-af deling heeft een beetje sarin voor experimenten. Hij sluit niet uit dat het gas net als radio actief materiaal uit voormalige Sovjet-landen is gesmokkeld of is ontweemd op een universi teit. Sarin speelde in juni 1994 al een rol bij een nog onopgeloste moord in de Japanse stad Mat- sumoto. Acht mensen kwamen toen om en tweehonderd wer den gewond toen het zenuwgas huizen binnenstroomde. Moge lijk was dat een oefening voor de aanslag in Tokyo. Benschop denkt dat het nodig kan zijn bij de beveiliging van vliegtuigen niet alleen te letten op wapens en explosieven. Ook apparatuur voor het opsporen van gifgas kan nodig blijken als het gebruik van sarin een trend wordt. Benschop: „Wij zijn er altijd bang voor geweest. We hebben dat nooit aan de grote klok gehangen om mensen niet op een idee te brengen. Die angst is dus nu werkelijkheid geworden." Politie jaagt op kinderkietelaar MELBOURNE Rtr De Australische politie maakt jacht op een man die in huizen insluipt en de voeten van kinderen kietelt. Hij heeft dat sinds oktober 1990 in de deelstaat Victoria achttien keer gedaan. „Hij heeft nooit iets gestolen en nooit iets gezegd tegen de kinderen die hij kietelde", deelde de politie vanmorgen. „Hij sluipt alleen naar binnen en kietelt de voeten van jonge kin deren, vooral jongens." Een aantal slachtoffertjes heeft psy chiatrische behandeling nodig. washington ap De Amerikaanse president Clin ton heeft zondag in een tele foongesprek van 25 minuten de Britse premier John Major be loofd dat hij nauw met hem zal samenwerken inzake het vre desproces in Noord-Ierland, ook als Londen het niet eens is met de door Washington voor gestane tactiek. Clinton probeerde in het ge sprek, dat door de Amerikanen als 'warm' en door de Britten als 'zakelijk' werd gekenschetst, iets van de ergernis weg te ne men die op Downing Street 10 heerst met betrekking tot het Amerikaanse beleid inzake de Noordierse kwestie en de uitno digingen aan Sinn-Fein-leider Gerry Adams. Clinton heeft Major laten weten dat hij niet aanwezig zal zijn bij de festiviteiten in Groot-Brittan nië ter ere van de 50-jarige her denking van de vijandelijkhe den van de Tweede Wereldoor log in Europa. Clinton zal naar Moskou reizen en vice-presi dent Al Gore naar Engeland zal afvaardigen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5