'Geef studentjaar langer voor studie' Binnenland leL e ïrap met zwakzinnigen tost groepsleidsters baan Kamer praat morgen over kwestie asielzoekers Wn ïi lp 1 pfcti m\ SI Advocaten eisen vrijspraak in corruptiezaak Riem Ruiken, knijpen, voelen en proeven 'Milieu ontzien levert 70.000 banen op' 'Dus jullie zijn die kerels die altijd naar ons fluiten' CONSUMENTEN-INFORMATIE DRIYO drinkyoghurt in bolle pakjes. IINSDAG 21 MAART 1995 n Nederlands Persbureau CPD Geassocier t Brand verwoest meubelzaak .pelle aan de ussELEen uitslaande brand heeft gisteravond de -estiging van Mijnders Meubelstad in Capelle aan den IJssel vol- edig verwoest. De schade loopt volgens de politie in de miljoe nen guldens. Niemand raakte gewond. De brand werd om- itreeks zes'uur ontdekt. Het vuur greep razendsnel om zich heen. Rond zeven uur was de brand ondef controle. De brand weer heeft omliggende gebouwen kunnen behoeden voor de ^vlammenzee. Boze boeren maken 'protestpoppen1 den haag Ongeveer vijftig actievoerende boeren en tuinders uit u Gelderland hebben gisteravond van strobalen gemaakte (pro testpoppen' gezet bij de ingang van het ministerie van land- lr-pouw en bij het Landbouwschap in Den Haag. Volgens de Haag- na te politie is de actie rustig verlopen. De boeren behoren tot het )e-kctiecomité 100 procent, dat ijvert voor een volledige vergoe- chping van de schade door de gedwongen evacuatie tijdens de re s' lente watersnood. Ook op andere plaatsen worden de komende te.nacht soortgelijke poppen neergezet. 01>66 en VVD tegen veto zondagswerk mn haag D66 en VVD vinden dat een werknemer kan worden terplicht tot werken op zondag. Het recht om te weigeren dat minister Melkert (sociale zaken) ieder personeelslid wil geven, 1- laat de twee regeringspartijen te ver. De PvdA en de oppositie, gesteund door de vakbeweging, staan wél achter het vetorecht ie voor de werknemer zoals Melkert heeft voorgesteld. Morgen be- 1_ preekt de Tweede Kamer Melkerts plannen voor soepeler werk- ijden. k. I tieRoeren te weinig oog voor wensen klanten 1s Iidderkerk Boeren en tuinders hebben te weinig oog voor de je veranderende specifieke wensen van de consument. De door- ijinee consument verkiest steeds vaker produkten uit het buiten- 'mjand. Om dat te veranderen, is een beter contact met die consu- ,r_ pent onontbeerlijk. Een oplossing is om aankomende boeren ;n tuinders stage te laten lopen in een supermarkt. Dat opperde 'oorzitter De Jong van het Centraal Bureau Levensmiddelen- iandel CBL vandaag tijdens een bezoek van landbouwminister 'an Aartsen aan een supermarkt te Ridderkerk. Daling aantal overvallen voortgezet >en haag Het aantal overvallen blijft sterk teruglopen. In janua- van dit jaar zakte het aantal overvallen in vergelijking met de- :elfde periode in 1994 spectaculair: van 252 naar 149. Dat blijkt lit de 'overval-thermometer' waarin de Centrale Recherche In- ormatiedienst en het projectteam overvalcriminaliteit het aan- al berovingen registreert. De daling wordt volgens hen veroor- :aakt door het feit dat meer daders na een overval worden aan gehouden en de voorzorgsmaatregelen die ondernemers treffen egen overvallen. Laatste commissaris Staatsloterij weg den haag De zesde en laatst overgebleven commissaris van de Stichting Exploitatie Nederlandse Staatsloterij (SENS),Lintjer, heeft zich gisteren op verzoek van het ministerie van financiën teruggetrokken. Eerder hadden directeur Van Gastel en de vijf j)verige commissarissen hun ontslag ingediend.De ontslagen fiebben te maken met een rapport van de Algemene Rekenka mer over de ontwikkelingen bij SENS na de verzelfstandiging in jl992. Daar staat of Van Gastel zich al dan niet schuldig heeft ge maakt aan belangenverstrengeling. Vermoedelijk gaat het rap port, dat morgen openbaar wordt, ook in op de rol van de com- ifnissaVissen. F. Kordes, öud-president van de Algemene Reken- lajner, heeft sinds gisteren de dagelijkse leiding bij SENS. '«Ziekenfonds voor zorg aan illegalen dpAMSTELVEENEr zijn mogelijkheden om vreemdelingen zonder verblijfsvergunning uit te sluiten van dé Ziekenfondswet en Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten, maar zij moeten wel altijd echt houden op noodzakelijke medische zorg. De kosten daar door zouden dan op de rijksbegroting moeten komen. Dit staat in een concept-advies waarover de raad donderdag een beslis- iing neemt. Het kabinet wil illegaal in Nederland verblijvende /reemdelingen uitsluiten van zorg op basis van de Ziekenfonds wet en de AWBZ. rie groepsleidsters van het endrik van Boeijen-Oord voor vakzinnigen in Assen zijn ont- agen, omdat zij acht geestelijk handicapte en autistische be- oners met luiers aan op een scheidsvideo voor een paar Ttrekkende collega's hadden, izet. Deze beelden waren vol- ins de directie van het.cen- um 'onrespectvol en menson- aardig' en derhalve reden voor ïtslag. Voor de kantonrechtbank in ssen diende gisteren een ge- ing waarbij de vakbond NU'91 amens de drie groepsleidsters ?t ontslag aanvocht. Ze vinden 5t ontslag een te zware straf en nden niet dat ze de bewoners nrespectvol' hebben behan- eld. Regeringspartijen willen dat Ritzen plan aanpast Studenten moeten een jaar langer (zeven jaar) over hun studie kunnen doen. Ze moeten ook met een prestatie beurs de kans krijgen hun studie even te onderbreken voor een wereldreis, een baantje of iets geheel anders. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 eisen van minister Ritzen (onderwijs) dat hij het voorstel voor de prestatie beurs aanpast. ciering. Deze 'onrechtvaardig heid' willen de paarse partijen uit het wetsvoorstel schrappen. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg wil bovendien dat be stuurders van studentenbonden of vergelijkbare organisaties, net als andere studenten een extra jaar krijgen. Ritzen (PvdA) wil de presta tiebeurs komend studiejaar in voeren. Het beursrecht wordt beperkt tot vier jaar. Na die pe- DEN HAAG«GPD-ANP In de huidige situatie is het nog wel mogelijk de studie enige tijd te onderbreken zonder dat de studiebeurs wordt ingetrokken. Bij de prestatiebeurs, die dit na jaar moet ingaan voor de nieu we lichting studenten, wordt de klok echter niet stil gezet. Stu denten die een jaar iets anders gaan doen, verliezen een jaar van hun recht op studiefinan- DEN HAAG ANP/GPD Ministers ter verantwoording geroepen eens. Hij vindt dat de discussie over het asielbeleid zich 'zo snel mogelijk naar de Tweede Kamer moet verplaatsen'. Hij sluit zich aan bij D66-Tweede-Kamerlid Dittrich en toekomstige Eerste- Kamerlid Wiegel (WD), die op riepen tot een nationaal debat over het vreemdelingenbeleid. Kok verwijt WD-leider Bolke- stein dat hij verwarring zaait door zomaar wat te roepen over asielzoekers. „Bolkestein moet zijn uitlatingen in de Kamer doen waar ze getoetst kunnen worden op haalbaarheid en po litieke steun", aldus Kok. CDA-kamerlid De Hoop- Scheffer zei vanmorgen voor de NCRV-radio dat hij het gedoe rond de asielezoekers 'een ta melijk zooitje' vindt, omdat de een niet weet wat de ander doet. „Bolkestein is voor sprei ding en dan zegt de vice-pre mier Dijkstal van zijn eigen par tij dat dat al gebeurt, dus dat hem niet duidelijk is wat Bolke stein nou wil. Ik moet zeggen dat het mij ook niet duidelijk De Kamer houdt waarschijnlijk morgen een spoeddebat over het asielbeleid en alle andere problemen rond de huisvesting en opvang van minderheden. Regeringsfracties PvdA en D66 zijn het gekissebis over de asiel zoekers meer dan zat. In het de bat mogen minister Dijkstal (binnenlandse zaken) staatsse cretaris Schmitz (justitie) en premier Kok de Kamer uitleg gen wat de problemen zijn met het minderhedenbeleid en hoe die worden opgelost. Met name de suggestie van WD-leider Bolkestein om vluchtelingen over het land te spreiden willen PvdA en D66 kamerbreed ter discussie stel len. Wallage en Wolffensperger vinden dat het spoeddebat ldip en klaar moet maken dat er 'voldoende draagvlak is voor het huidige kabinetsbeleid ten aan zien van asielzoekers'. Een al dus verwoorde motie moet ten slotte een einde maken aan de discussie, zo vinden ze. Premier Kok is het daarmee riode kunnen studenten nog drie jaar geld lenen van de over heid. De beurs wordt verstrekt als lening en pas na voldoende prestaties omgezet in een gift. Studenten die in september met hun studie beginnen, moe ten in het eerste jaar vijftig pro cent van hun tentamens halen (vanaf 1997 zeventig procent) en binnen zes jaar afstuderen. Voor studenten die in het eerste jaar falen, blijft het over dat jaar bij een lening. Studenten die niet binnen zes jaar afstudëren, moeten hun lening over het tweede, derde en vierde jaar te rugbetalen. De prestatiebeurs moet in samenhang met andere maatregelen in 1999 1,6 miljard gulden aan bezuinigingen ople- Onderzoek naar zelfdoding in cel Middelburg MIDDELBURG «GPD De rijksrecherche stelt een on derzoek in naar de zelfdoding van een 42-jarige gevangene in het nieuwe huis van bewaring 'Torentijd' in Middelburg. De officier van justitie van de recht bank in Middelburg gaf op dracht tot het onderzoek. De gedetineerde werd vorige week dood in zijn cel gevonden. Hij had zichzelf door verstikking van het leven beroofd. De man was ingesloten op verdenking van brandstichting met geweld- pleging. Het was bij directie en perso neel van 'Torentijd' bekend dat' de man suïcidale neigingen ver toonde. Al in de eerste dagen van zijn voorlopige hechtenis had hij een poging ondernomen zichzelf te doden. De directie schakelde daarop een psychia ter in en verscherpte het toe zicht op de gedetineerde. Het komt wel vaker voor dat in een penitentiaire inrichting zelfdodingen plaatsvinden. In 1992 waren dat er zeven, in 1993 acht en in 1994 drie. jjjjj Wil) Ifl MAASTRICHT. ANP C /- Burgemeestér Riem met twee koffers vol dossiers op weg naar zijn ei gen proces. foto anp harry heuts in Zuid-Frankrijk dat zou zijn betaald met smeergeld. Dat klopte niet, Riem had daarvoor gewoon een lening afgesloten. De belangrijkste beschuldi ging is echter dat Riem als lid van Gedeputeerde Staten 120.000 gulden zou hebben aangenomen in ruil voor belof ten aan diverse grintbaggerbe- drijven dat zij worden bevoor deeld bij opdr&chten. Verder wordt hij verdacht van diefstal en verduistering van provincie documenten en schending van ambtsgeheim. Als burgemeester zou Riem enkele malen valsheid in geschrifte hebben gepleegd. Vier Brunssumse ex-wethou ders en een oud-gemeentese cretaris die eveneens werden verdacht van valsheid in ge schrifte, zijn onlangs vrijgespro ken. Het geruchtmakende proces te gen de van corruptie verdachte en reeds oneervol ontslagen PvdA-burgemeester van Bruns- sum H. Riem (53) is gisteren tij dens de eerste dag niet verder gekomen dan het horen van zes door de verdediging opgeroe pen getuigen. Het waren de le den van het rechercheteam en de rechter-commissaris die aanwezig waren bij de huiszoe king op 22 april 1993 in de wo ning van Riem in Brunssum. De advocaten vinden dat hét vooronderzoek niet deugt en sturen daarom aan op het niet- ontvankelijk verklaren van het openbaar ministerie wat leidt tot vrijspraak van Riem. Zo werd in het vooronderzoek een tip van twee journalisten nage trokken over een huis van Riem Albert Heijn is klaar voor apothekerstaak DEN HAAG GPD Van de ruim 1.500 apothekers kan negentig procent ermee op houden. De medicijnen kunnen dan gewoon bij de supermarkt worden gehaald. Alleen op die manier kan het verzet om te ko men tot een goedkoper systeem van geneesmiddelenvoorzie ning worden gebroken. Dit stelt ir. W. Hoebert, direc teur van het farmaceutische be drijf Pragmacare van Ahold, het moederbedrijf van Albert Heijn. Pragmacare heeft ver uitge werkte plannen om de burger geneesmiddelen in de toekomst bij de supermarkt te laten ha len. Dat kan binnen twee jaar al het geval zijn. Hoebert: „Een apotheek kost per Nederlander nu 150 gulden. Dan is er nog niets verkocht. Deze vorm van distributie is erg duur. De produktiviteit van de apotheker is laag. Dat kan alle maal veel goedkoper en dat is precies wat de overheid wil". Volgens de plannen van Prag macare zendt de huisarts een recept per computer naar een centraal gelegen AH-apotheek. De klant maakt zelf uit waar hij zijn medicijnen ophaalt. Prag macare koopt medicijnen groot in, wat leidt tot lagere kosten. Het AH-distributienet wordt ge bruikt om de spullen bij de su permarkten te krijgen. Daar kan de klant de middelen na enkele uren al afhalen bij de balie waar nu drogisterij-artikelen worden verkocht. Hoebert stelt voor het aantal 'verzekerden' per apotheek, nu nog 10.000, te verhogen tot 100.000 waardoor minder apo^ theken nodig zijn. Hij wil een saneringsfonds om de ergste pijn voor apothekers te verzach ten. De apothekersorganisatie KNMP is geïrriteerd: „Laat Al- bert Heijn nu maar blijven bij de snoepjes, daarmee zijn ze groot geworden. Wij hebben Al 1 niet nodig." De KNMP-woordvoerder be strijdt dat de apothekers schul dig zijn aan de hoge prijzen in geneesmiddelensector, waar vijf miljard gulden in omgaat. „De fabrikant bepaalt de prijs", stelt hij. Onderzoek leert echter dat dat maar voor 58 procent het geval is. De rest van de prijs is opgebouwd uit winstmarges van de groothandel (12 procent) en de apothekers (24 procent) plus belastingen. Omdat drie collega's vertrok ken, wilden de drie een leuke afscheidsvideo maken. Naast beelden van een groepsvakan- tie, een etentje en grappig be doelde beelden van de leidsters zelf, wilden de drie ook de be woners van de afdeling bij het vertrek, betrekken. Behalve de normale gang van zaken in en om de afdeling, hebben ze een grap in scène gezet. Bij deze grap hebben acht be woners een luier aangekregen waar een letter opstond. De be woners is gevraagd op een rijtje te gaan staan en zijn van achte ren gefilmd. De letters op de luiers vormden hierbij de woor den 'Tot Ziens'. Daarnaast heb ben de leidsters een bewoner met een snotneus en een poepluier gefilmd. DEN HAAG GPD Rotterdam Tot diep in de nacht zijn keurmeesters gisteravond beziggeweest om honderden broden en krentebroden op een vakbeurs voor bak kers te keuren. Vandaag en morgen worden in Rotterdam de vakwedstrijden voor bakkers gehouden. Er is ook een bakkerstentoonstelling. foto anp vincent boon Wereldnatumfonds: Minder broeikasgas Tot nu toe is er steeds van uit gegaan dat maatregelen die de uitstoot van milieugevaarlijke stoffen beperken slecht zijn voor de economie. Het WNF concludeert echter aan de hand van het rapport 'Saving the Cli mate, that's my Job' ('Het kli maat redden, is mijn werk') dat dat niet langer opgaat en dat er juist ook heel positieve effecten voor de werkgelegenheid zijn. Als het milieu wordt ontzien, levert dat banen op in de indu strie, de bouw, bij ingenieurs bureaus en installatiebedrijven. Er moet schone stadsverwar ming worden aangelegd, huizen moeten worden geïsoleerd en milieubesparende hoog-rende- mentskelels worden op grote schaal geproduceerd. Voor milieuvriendelijk bouwen heb je ook weer meer ingenieurs no dig. Bij de extra banen heeft het WNF ook al rekening gehouden met een verlies van zo'n 44.000 banen in de energiesector. Vol gens WNF komen de banen er niet zomaar, aanvullend over heidsbeleid is noodzakelijk." Cok: Woningen aten wijken (oor winkels ifeUKELEN ANP steden moeten letterlijk aer plaats inruimen voor be- rijven, desnoods ten koste van bningbouw. Want meer banen jn het enige echte antwoord de toenemende sociale pro- i:men in de grote en middel- Dte steden, zei premier Kok iteren in een rede op Univer- teit Nijenrode, waar hij ooit udeerde. Kok herhaalde dat hij niets Ifelt voor een verplichte sprei- K ng van asielzoekers, zoals W WD-leider Bolkestein vorige eek voorstelde. Hij wil de toe- ïmende sociale spanningen --vfjoral te lijf gaan met banen, vooral moeten komen van 't midden- en kleinbedrijf. adscentra moeten daarom, O, jed bereikbaar blijven en er oet meer geld naar veiligheid kwaliteit van openbare ruim- als stations en winkelcentra. Swingende zangeressen steken stakende stukadoors hart onder de riem VEENENDAAL JOHAN BOSVELD Nee, ze voelen zich niet in de schaduw gezet door de grote bouwstaking. Maar het kan geen kwaad even in de schijn- "werpers te staan en de stakers duidelijk te maken dat ze niet alleen staan. In de Veenendaalse TV-studio kwamen giste ren zo'n zeshonderd actievoerende stu kadoors bijeen. Want behalve de 20.000 bouwvakkers die de afgelopen weken het werk neerlegden, zijn er ook nog eens 1.200 stukadoors (van de in totaal 12.000) die voor een eigen en betere CAO staken. De vakbonden verwijten de werkgevers in zes onderhandelingsronden geen en kele toezegging te hebben gedaan. De eisen die zijn gesteld, liggen in het ver lengde van de voorstellen die de bon den hebben gedaan voor een bouw- CAO. Volledige prijscompensatie, geen kortingen op het ziektegeld, een goede VUT-regeling en meer banen. Maar over die eisen en de afwijzing daarvan door de werkgevers ging het gisterochtend niet echt. De bijeenkomst was volgens bestuurder M. Dalhuizen van de Bouw- en Houtbond FNV be doeld om de stakende stukadoors een hart onder de riem te steken. „Ze wer-» ken vaak bij kleine bedrijven waar het niet zo makkelijk is te gaan staken zoals in een groot bedrijf." De peptalk van Dalhuizen 'we staken niet om het staken' lieten de stuka doors gelaten over zich heen komen. Uit een enkele keel kwam weliswaar wat twijfelend 'Actie, Actie', maar de bondsbestuurder kreeg de handen niet echt op elkaar. Dat veranderde pas toen de presentatrice van de ochtend voor het voetlicht trad: Paula Patricio, ooit een van de 'gezichten' van de VARA. De bondsbestuurdersaanschouwden vanuit de coulissen jaloers de toejui chingen en fluitconcerten die de hoog gehakte en kortgerokte Patricio ten deel vielen. „Ik had vanochtend ook een probleem. Ik wist niet wat ik moest aantrekken", aldus de voormalige TV- omroepster. Het antwoord uit de zaal klonk uit honderden kelen: „Niets!" Maar waar de organisatoren van de ac tiebijeenkomst natuurlijk op hadden gerekend gebeurde: de stemming zat er in en de eerste dienbladen met pilsjes werden hoog boven de rode actiepetjes de zaal ingedragen. Het feest kon hele maal niet meer stuk toen de vier hoog blonde dames van de meidengroep Lily Mariene het podium op holden. „Dus jullie zijn die kerels die altijd naar ons fluiten." Vijf minuten later stonden de eerste stukadoors in witte FNV T-shirts op de keiharde disco te dansen. Als toe gift gaven de Zangeressen hun hit Give it up. „Maar dat geldt natuurlijk niet voor jullie, want jullie moeten 't echt ,niet opgeven hoor." Het feest voor de stakers kon in elk ge val niet meer stuk. En onderhandelaar R. Scheper van de Hout- en Bouwbond CNV had een heel wat makkelijker pu bliek dan zijn collega van de FNV. Hij roemde de aanwezigen, want ze had den toch maar gezorgd voor een histo rische bijeenkomst: voor het eerst in de geschiedenis zijn stukadoors in staking gegaan. Volgens Scheper doen de actie voerders er goed aan alleen af te gaan op de informatie van de bond. „Want de werkgevers verspreiden onjuiste in formatie. Laat je niet op het verkeerde been zetten." Na de door de bonden aangeboden broodjes togen de zeshonderd stuka doors in optocht door de straten van het Veenendaalse industrieterrein. Op weg naar het kantoor van de werkge versorganisatie Navas. Daar werd een petitie voorgelezen waarin de werkge vers werden opgeroepen met conces sies te komen zodat de onderhande- lingn over een nieuwe CAO kunnen worden heropend. Navas-voorman J. van de Kant was daarover duidelijk: „Als alle partijen wat water bij de wijn doen, komt er een CAO". Een snerpend fluitconcert was het antwoord van de stukadoors. Vandaag is de achtste sta- Een forse vermindering van de uitstoot van het 'broeikasgas' kooldioxyde is goed voor het milieu en levert ruim vijftig- tot zeventigduizend banen op in de energiebesparende sector. Dat staat in een rapport dat het Centrum voor Energiebesparing en Schone Technologie heeft uitgevoerd in opdracht van het Wereldnatuurfonds (WNF). Het rapport is vanmiddag aangebo den aan minister De Boer van milieubeheer. Het WNF wil dat De Boer haar plannen bijstelt en alsnog aanstuurt op vermindering van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxyde met twintig pro cent. De Boer wil niet verder gaan dan drie tot vijf procent, dat is ook internationaal afge sproken. Eind deze maand wordt er in Berlijn vergaderd over de problemen van het broeikasgas, waarbij de aarde langzaam wordt opgewarmd, het ijs op de poolkappen smelt, de zeespiegel stijgt,en land on der water loopt. (aardbeien of perzik-mango). Aldi heeft uit voorzorg een partij drinkyoghurt met diverse codes uit de verkoop genomen na een klacht over een afwijkende smaak. Het is mogelijk dat er zich bij u thuis ook Driyo drinkyoghurt bevindt. Aldi verzoekt u deze niet te consumeren, maar terug te bezorgen in de winkel van aankoop, waarbij het aankoopbedrag direkt wordt vergoed. Met excuses voor het ongemak

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3