De vervuiler moet betalen Wenen in de tentakels van de Russische maffia Feiten &Meningen Bolkestein glijdt nogal eens uit in asieldebat m ?i Reisduwen kweken DINSDAG 21 MAART 1995 152 Het rapport van de commissie-Geelhoed over het asielbeleid is hem niet bekend. „Voor asielzaken moet u bij onze woord voerder op dat punt zijn, de heer Rijpstra." Het is Frits Bolkestein ten voeten uit. Niet te beroerd om in enkele grove pennestreken iets van een visie te schilderen. Maar de tails, hoe belangrijk ook. lijken aan hem niet besteed. Niet gehinderd door gedetail leerde kennis ging Bolkestein tijdens de ver kiezingscampagne dan ook enkele keren in de fout. De arme Rijpstra mag de scherven lijmen en krijgt en passant ook nog de kri tiek van de coalitiepartners over zich heen. Dat Bolkestein het rapport van de com missie-Geelhoed niet kent is opmerkelijk. Eind vorig jaar namelijk heeft zijn eigen fractie dit rapport als uitgangspunt geno men voor verdergaande aanscherpingen van het asielbeleid, voor het geval de huidi ge maatregelen onvoldoende blijken. De club topambtenaren onder voorzitterschap van secretaris-generaal Geelhoed (PvdA!) van het ministerie van economische zaken) adviseerde het vorige kabinet een jaar gele den om stevig het mes te zetten in de huidi ge diversiteit aan vestigings- en verblijfsver gunningen voor asielzoekers. Alleen de ves tigingsvergunning voor politieke vluchtelin gen en de tijdelijke vergunning voor ont heemden (Bosniërs) zouden gehandhaafd moeten worden. Als het Bolkestein er in de verkiezings campagne om te doen is geweest de kiezer een stevig vreemdelingenbeleid voor te schotelen, dan had hij prachtig kunnen sco ren met dit harde verhaal, tevens fractie standpunt. Maar dat deed hij niet. Tijdens het verkiezingsdebat op de televisie kwam hij met een optie die ook zijn eigen fractie verbaasde. Zo pleitte Bolkestein onder meer voor het alleen nog verstrekken van louter tijdelijke vergunningen. En dat staat haaks op het ook door de WD nog steeds onder schreven standpunt dat echte vluchtelingen ruimhartig en blijvend moeten worden op gevangen. Niet doorgesproken met de fractie was ook Bolkesteins pleidooi voor een verder gaande aanscherping van de regels voor ge zinshereniging. Die zijn namelijk vorig jaar al veel strenger geworden en er lijkt daar nauwelijks nog iets te winnen. Geen won der dat de andere fracties Bolkestein van losse, onuitvoerbare flodders betichtten, geen wonder ook dat de eigen fractie zich nog steeds afvraagt wat Frits nu eigenlijk bedoeld heeft. Ondertussen mag fractiewoordvoerder Jan Rijpstra in coalitieverband de brokken lijmen die Bolkestein heeft gemaakt. Eind vorige week werd Rijpstra door de coalitie partners en de meeste media ook nog de oren gewassen over het plan om allochto nen over het land te spreiden. Hoewel Rijp stra het woord verplicht niet in de mond had genomen ('ik denk niet dat verplichte spreiding mogelijk is'), werd hij verant woordelijk geacht voor een 'WD-deporta- tieplan'.'Ten onrechte, want wie was dege ne die zo'n plan had geopperd? Bolkestein. Dat Bolkestein niet altijd goed beslagen ten ijs komt, is overigens geen nieuw ver schijnsel. Een jaar geleden pleitte hij er voor om kinderen van illegalen het recht op on derwijs te onthouden. Volgens hem moeten in het buitenland kinderen zich legitimeren voordat ze worden togelaten en dat moest hier ook maar worden ingevoerd. Bolke stein is hier nooit meer op terug gekomen. Hem is naderhand ongetwijfeld uitgelegd dat op grond van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens niemand het recht op onderwijs kan worden ontzegd. En in Engeland en Frankrijk was weliswaar ge- experimenteerd met controle bij toelating tot scholen, maar dat had tot zoveel ellende geleid dat het experiment snel werd beëein- digd DEN HAAG HARM HARKEMA Staatssecretaris Verineend onderzoekt groene belastingheffing De dode vis moest straks duur worden betaald als er werkelijk een groener belastingstelsel komt. ARCHIEFFOTO Eén maatregel staat al in het regeerak koord: de regulerende ofwel gedrags- beïnvloedende energieheffing voor huishoudens en andere kleinverbrui kers. De energietarieven gaan iets om hoog, terwijl het extra dat zo binnen komt wordt gebruikt voor een lasten verlichting voor iedereen. Met andere woorden: wie zuinig is met energie gaat er zo per saldo op vooruit, wie de thermostaat hoog zet moet daarente gen ook extra betalen. „Maar vergroe ning kan veel meer omvatten dan een regulerende heffing", stelt Arie Leder, hoofd van de afdeling wetgeving milieubelastingen op het ministerie van financiën. Er zijn drie mogelijkhe den, schetst hij: een groen sausje over het huidige stelsel, een heel nieuw be lastingsysteem op milieugrondslag of een stelsel van heffingen die milieu vriendelijk gedrag belonen en milieu- vijandig gedrag financieel afstraffen. Met de groene saus wordt al driftig geëxperimenteerd. Sinds kort is er de vervroegde vrije afschrijving van milieu-investeringen. Ook 'groen be leggen' heeft een behoorlijke vlucht genomen. Leder: „Waar we nu naar kijken is of we de accijnzen voor bio brandstoffen, uit graan bij voorbeeld, kunnen verlagen. Ook binnen de B TW is vergroening denkbaar. Zoiets als schoenen verzolen zou een stuk goed koper worden als het verlaagde tarief van toepassing was. Maar een ingreep in de BTW is moeilijk omdat het in EG-verband juist de bedoeling is de Als werken goed is en verspillen slecht, waarom wordt arbeid dan zoveel zwaarder belast dan milieuvervuiling? Is het niet mogelijk de belas tingen zo te heffen dat de deugd wordt aange moedigd en de zonde bestraft? Om daar achter te komen heeft staatssecretaris Vermeend van financiën onlangs de werkgroep vergroening ingesteld. Een kleine twintig deskundigen uit bedrijfsleven, wetenschap en ambtenarij moet de komende maanden praktische voorstellen bedenken, die zowel het milieu als de werkgele genheid dienen. tarieven te harmoniseren. Wat fiscale bevoordeling nog eens extra lastig maakt, is dat je niet alleen naar het zichtbare eindprodukt moet kijken, maar ook naar het proces dat eraan vooraf gaat. Is melk in de fles milieu vriendelijker dan melk in karton, als je ook het vervoer erbij betrekt?". Vergroening van de motorrijtuigenbe lasting is een andere mogelijkheid. Leder: „In theorie kun je differentië ren naar zuinig, schoon en stil. Voor schoon is een Europese norm, voor zuinig en stil niet. Dus is het de vraag welke stap je het eerst moet zetten. We zijn daar nog niet uit". De verschuiving van belasting op ar beid naar belasting op milieugrond slag is een nog ingrijpender kwestie. Toch is er al heel voorzichtig mee be gonnen. De brandstofheffing, die eerst door met ministerie van VROM werd geïnd en voor milieu-doeleinden werd aangewend, is een algemene be lasting geworden. De fiscus heft hem, de opbrengst verdwijnt in de schat kist. Verder zijn er sinds kort de grondwaterbelasting (voor waterlei dingbedrijven) en de afvalstoffenbe- lasting (voor afvalverwerkende bedrij ven). De gemiddelde burger krijgt er indirect mee te maken via de water en reinigingstarieven. Leder: „Het zijn de eerste stapjes op weg naar een verbreding van de milieugrondslag. In de verkiezings programma's van de verschillende partijen worden nog veel meer sug gesties aangedragen: belasting op ge bruik van bestrijdingsmiddelen, fosfa ten, grind, zand en zware metalen. We doen nu onderzoek naar de mogelijk heden. De kern van een werkelijk groen belastingstelsel is dat je het geld niet in de eerste plaats uit het arbeids inkomen haalt, maar uit het produk- tieproces. Industrie en bedrijfsleven berekenen dat door in hun prijzen. Hoe milieuvriendelijker het produk- tieproces, hoe goedkoper het produkt. En omgekeerd natuurlijk. De consu ment kan dan kiezen tussen vies of schoon". In een verre toekomst is het fiscaal stelsel misschien zo 'vergroend' dat er nog slechts een schijntje loon- en in komstenbelasting wordt geheven. Nu lijkt het er eerder op dat de belasting betaler steeds meer kwijt is. Leder: „Daarom is ook afgesproken dat de opbrengst van de nieuwe energiehef fing terugkomt. Maar individueel kun nen mensen er op achteruitgaan, ja. Daarom moet bij elke maatregel steeds worden verteld waarom je het doet. Milieu is zo'n onzichtbaar be grip. Het afvalprobleem spreekt de mensen wel aan, maar waarom ze meer moeten betalen omdat er grondwater aan de bodem wordt ont trokken, is niet eenvoudig uit te leg gen". DEN HAAG CHRISTL VISSER fafiVMjETJiïü Nog niet zo lang gele- den ben ik binnen Brussel verhuisd. Ik heb nu de mooiste win kels van de stad om de hoek en ik woon op loopafstand van de Grote Markt. Er is een buurtcafé met een perfecte keuken, waar de wijn 'au centimètre' wordt verkocht, wat wil zeggen dat je net zoveel uit een fles dr inkt als je op dat moment zint, waarna de ober met een kundig oog schat hoe veel centimeters je moet betalen. Toch merkte ik na enige tijd, dat ik iets mis te: de folders uit mijn vorige gemeente, Thans woon ik in een vrijwel geheel Franstalig deel van Brussel. In mijn vo rige gemeente moest men nog de schijn ophouden tweetalig te zijn. Dat deden ze met grote overgave, getuige de folders die ik als Nederlandstalige 'in mijn eigen taal' mocht ontvangen. Ze bleken niet zelden letterlijk uit het Frans vertaald te zijn door iemand die weliswaar een woordenboek kon han teren, maar het met de Nederlandse grammatica niet zo nauw nam, maar ze waren altijd een bron van vermaak. Zo werd ik eens gevraagd een expositie te komen bekijken 'inbegrepen in de lokettenzaal op het gelijkvloers tijdens de openingsuren van de administratie, ingang gratis'. Een andere keer kreeg ik een bijna onweerstaanbare oproep om me in de ritmische gymnastiek te stor ten. De tekst luidde letterlijk: „Gewoonlijk aanzien als een spektaku- laire en veeleisende kompetitiediscipli ne, kan deze sinds enkele jaren beoe fend worden enkel voor het plezier van gummistokken te doen rondvliegen, van een koord nog juist op tijd te grij pen, of van met linten te zwaaien zoda nig dat ze de grond niet meer raken. Opdat het onmogelijke dagelijkse reali teit zou worden, na een volledige li chaamsstrekking teneinde een val of een hoepel te raken op het ritme van de muziek. Zonder de stress, vooral bij kompetities, die altijd een beetje de trots en het lichaam raken. Want er zijr veel geroepen, veel ontstemden, veel verdwaalden en uiteindelijk weinig uit verkoren. Ziedaar een bittere overwe ging die de club Gym RS goed begre pen heeft door de vreugde van een techniek te bevoorrechten die alle hin dernissen overschrijden, de emotie en de communicatie in een ploegenwerk doen ontstaan - en niet indidivueel - waar iedereen zijn woordje kan mee praten". De allerfijnste folder behelsde echter een uitnodiging voor een beurs voor buitenlanders in Brussel, 'een echt Brussels salon vermits er nergens soortgelijke bestaat'. Op die beurs zoul den allerlei verenigingen in de stad proberen 'nieuwe leden aan de boon te recruteren'. „Op deze manier", luidde de wervende tekst, waarvan de schrijfwijze geheel voor rekening van de anonieme auteur komt, „zult u zich naar believen kun nen initiëren tot cricket met Britten, of basesball met Amerikanen, een Itali aans kok bevoegen of nog een Duitse schaakclub vervoegen. Een unieke ge legenheid om van gewoonten, vrije 1 tijd, sport en misschien zelfs van mensdenkringte veranderen!". Het zijn zinnen die je een paar maal hardop moet voordragen om hun schoonheid tot volledige ontplooiing té laten komen. Zo meldde de folder ook nog dat één van de redenen om de I beurs te bezoeken zou kunnen zijn: „U bent het moe reisduwen te kweken". Ik heb nog altijd niet kunnen achterha-j len, wat de.auteur hiermee kan hebben bedoeld, maar als ik tegenwoordig al j die Franstalige folders in de bus krijg, denk ik wel eens weemoedig: „Ik ben het moe reisduwen te kweken". I ALY KNOL CORRESPONDENT Wenen, dat ten tijde van het com munisme één van de belangrijk ste centra van spionage tussen Oost en West was, is anno 1995 het trefpunt van de Russische maffia die er de reusachtige winsten investeert die ze over houdt aan haar illegale handel in Oost-Europa. „De Russische maf fia gebruikt Oostenrijk om in dat land te investeren vooral in on roerend goed en om geld van duistere oorsprong wit te was sen", zegt lósef Dick. Hij is hoofd van de Weense recherche en van de Oostenrijkse sectie van Inter pol. Volgens de autoriteiten hebben de Oostenrijkse banken vorig jaar 346 gevallen van twijfelachtige transacties vastgesteld tot een waarde van bij elkaar ongeveer 24 miljard gulden. Aan het grootste deel van deze bankoperaties is een eind gemaakt, maar ongeveer 400 miljoen gulden bleef in Oos tenrijk, aldus Dick. De Oostenrijk se munt, de schilling die gekop peld is aan de Duitse mark, heeft de reputatiê erg stabiel te zijn. Al is nooit officieel bevestigd dat dat een 'conferentie van Russi sche peetvaders' in juni 1994 in Wenen is gehouden zoals de Rus sische krant Izvestija heeft ge schreven, de Oostenrijkse politie heeft vastgesteld dat zich in We nen steeds meer zogenaamde Russische zakenlieden vestigen. Eén van hen, de 36-jarige uit St Petersburg afkomstige Sergej Hodsja-Achmenov, werd in sep tember vorig jaar met een kogel regen doodgeschoten voor zijn Weense woning. Als veel van zijn landgenoten had hij in Wenen twee denkbeeldige bedrijven op gericht, waarvan het ene zich toe legde op de uitvoer van auto-on derdelen naar de landen in Oost- Europa. Volgens de politie bieden dergelij ke firma's aan Oosteuropese pros- tituées de mogelijkheid een ver blijfsvergunning te krijgen als me dewerkster. „Russen zijn doorge drongen tot de groep van pach ters van Weense bordelen", meent een hoge politiefunctiona ris. Naar zijn schatting verblijven ongeveer tweeduizend illegale prostituées in Oostenrijk, van wie tachtig procent afkomstig is uit Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie. Als gevolg van zijn geografische positie, in het hart van Midden- Europa, is Wenen een ideale ont moetingsplaats voor de Russi sche, Oekraïnse en Tsjetsjeense maffia, waarvan de leden zeer ac tief zijn in de buurlanden als Hongarije, Slowakije, Bulgarije en Polen. Volgens de krant Kronen is in Bratislava, op 60 kilometer van Wenen, een moordenaar te huur voor vijftienduizend gulden. Sinds kort hebben de Russen geen vi sum meer nodig als ze naar Slo wakije willen. In Boedapest, op drie uur treinen van Wenen, maken Russen, Oek- raïners en Tsjetsjenen, onder wie talrijke veteranen uit de oorlog in Afghanistan, enorme winst met de prostitutie, drughandel, gesto len auto's en zwendel. Volgens een Hongaarse bron zouden ze al tachtig procent van de prostitutie beheersen. De Hongaarse autoriteiten uiten zich overigens discreet over de activiteiten van de Russische maf fia. Hongarije is afhankelijk van de levering van Russische ruwe olie en aardgas en neemt het voorzitterschap van de Organisa tie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) ernstig. De OVSE probeert te bemiddelen in het conflict in Tsjetsjenië. In Polen schat de politie dat er ongeveer honderd mafiose orga nisaties in de landen van de ex- Sovjetunie zijn. Ze zijn in vier sec toren actief: het stelen en verhan delen van auto's, de drughandel, het smokkelen van radio-actief materiaal en van sigaretten. In Bulgarije heeft de maffia van de Gemeenschap van Onafhankelij ke Staten volgens de politie de zwendel ingevoerd, een voor 1990 onbekend verschijnsel. Haar an dere sectoren van activiteit zijn de handel in verdovende middelen, in wapens en gestolen auto's, en het witwassen van geld. De Rus sen investeren ook steeds meer in onroerend goed in Sofia, zo zeg gen de Bulgaarse autoriteiten. Oostenrijk, dat zich hoe langer hoe meer bedreigd voelt door de ze Russische maffia die zeer actief is vlak bij zijn grenzen, heeft an derhalfjaar geleden een eenheid opgericht voor het bestrijden van de georgansiseerde misdaad. „De leden van deze eenheid zijn zeer gespecialiseerde deskundigen en geen tot de tanden bewapende Rambo's. Het is een saai karwei van archiveren, rechercheren en verifiëren. Er gaat vaak twee tot drie jaar overheen voordat men onweerlegbare bewijzen tegen ie mand heeft", aldus een deskundi ge in de anti-maffiastrijd in de krant DiePresse. WENEN AFP STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2