Goede bespanning geeft extra comfort Tennisclub Unicum is in beweging OP VERTOON VAN UW TENNISPAS NOG MEER KORTING! GE LAAGSTE PRIJS EB LAAGSTE PRIJS DE LAAGSTE PRIJS! IDE LAAGSTE PRIJS! IDE LAAGSTE PRIJS! IDE LAAGSTE PRIJS Foto - Video - TV Tennis '95 U als enthousiast tennisliefhebber kijkt toch ook naar de Davis Cup enz. enz. Speet biedt u in samenwerking met Aristona een unieke mogelijkheid. Om uw tenniskwaliteiten optimaal te perfectioneren is het belangrijk om uw eigen speelwijze te kunnen controleren. Dit kan op een zeer leuke en professionele manier plaatsvinden. Met behulp van videobeelden kan u uzelf perfect trainen. U ziet wat u doet! Speciaal voor tennisverenigingen stelt Speet (op afspraak) een videocamera en een Aristona televisie beschikbaar om met deze unieke trainingsvorm kennis te maken. Heeft u als tennisvereniging belangstelling? Neem dan even contact met ons op! U kunt vragen naar de heer Robert Haas, telefoonnummer 01720-76000 SONY VIDEOCAMERA Hi-8 videocamera Precision CCD-bee 470 000 pixels HiFi-Stereo 10x Zoom 1 IIIoouvsubboundI MOTOROLA ZAKTELEFOON Nu ongestoord bereikbaar door heel europa GSM telefoonnet type 7200 ingsdoeleinden Scart-a Inri. 35-80 mm zoomobjektief CANON REFLEXCAMERA Vrijdag koopavond tot 21.00 ui LEIDEN Haarlemmerstraat 196 Tel. 071-127560 Donderdag koopavond tot 21 .l MAART 1995 LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Spelen zonder snaren in een racket gaat niet. Maar tennissen met snaren die niet goed zitten, is in feite net zo onhandig. Er is op het gebied van de bespan ning nogal wat loos en veel ten nissers, met name in de recrea tieve sector, spelen met on- deuglijk materiaal. Dat kan lei den tot blessures, irritaties en daling van de spelvreugde. „Mensen kopen soms een duur racket en denken niet aan de voor hen passende bespanning. Dat is zoiets als een stereo-in stallatie van duizenden guldens kopen en dan twee kleine auto- speakertjes erop aansluiten. Dat werkt ook niet." Jan van Veen is professioneel bespanner, maar het zijn vooral niet-profs die bij hem aanko men met een racket. Laatst was er een vrouw die een nieuwe bespanning wilde. Omdat Van Veen altijd geïnteresseerd is in zijn klanten en een bespanning 'op maat' wil maken, vroeg hij op welk niveau ze speelde. „Ik ben B," zei ze. Gelukkig was haar zoon op dat moment ook in de zaak. „Nee ma, u zit in de B-groep van de huisvrouwen competitie," zo redde hij de zaak. Het wil niet zeggen dat een speler uit de recreatiecompeti tie niet met eenzelfde bespan ning kan spelen als een goede B-speler, maar de aanwijzingen van een klant zijn voor Van Veen toch belangrijk. Hoe vaak per week speelt iemand? Welk niveau en type spel heeft een man of vrouw? Welke slag wordt het meest gebruikt? Het zijn voor Van Veen belangrijke vra gen, want hij stemt er zijn sna ren en bespanning op af. Van Veen: „Ik zeg maar zo, je hebt reparateurs en vervangers. Dat is in de garage ook zo. Het is niet zo moeilijk om er even een snaar in te doen. Ik vind dat bespannen nog altijd iets an ders is dan een bespanning in een racket zetten. Het luistert ontzettend nauw. Een middel matig racket met een goede be spanning is beter dan anders om. Het is zo jammer dat bij veel mensen de snaren de sluit- Verhinderd Op her tennistoernooi van De Munnik wordt in 1974 na drukkelijk rekening gehou den met de wedstrijden van het Nederlands elftal tijdens het WK. Op de eerste zondag middag van het toernooi, waarop Nederland speelt, heeft de wedstrijdleiding al leen maar damespartijen ge pland. Een vrouwelijke deel neemster die moet spelen, wil klaarblijkelijk voetbal kijken en zegt de wedstrijd een dag tevoren af. „Hoezo mevrouw, u geeft, hier toch op uw in- schrijfkaart aan dat u be schikbaar bent." „Ja. het is een beetje moeilijk om te zeg gen, maar het houdt verband met de maandelijks periode van een vrouwen dan weet ik uit ervaring dat ik niet zo goed kan spelen." De wed strijdleider overlegt met zijn collega's. „Ik heb hier iemand die zondagmiddag niet kan spelen, ze is ongesteld." Vraag of ze twee uurtjes eer der kan." De vrouw speelde op die zondagochtend haar tenniswedstrijd... post op de begroting terwijl het zo veel extra comfort kan geven tijdens het spel. Ster ker: een versleten bespanning kan een tennisarm in de hand werken, want je gaat onbewust harder werken omdat de veer kracht uit je snaren is." Volgens Van Veen komt het beknibbelen op de snaren voort uit een gebrek aan kennis bij de mensen. Ze zullen niet met ten nisschoenen de baan opgaan die vier maten te klein zijn. Maar wel met een bespanning die absoluut niet bij hen past. Moeilijk Het is voor de leek ook ontzet tend moeilijk om te bepalen welke bespanning geschikt is. De speler weet bovendien vaak niet eens wanneer de tijd rijp is gesprongen tijdens een wed strijd, moet er een andere in, maar verder... Van Veen: „Om te beginnen is er een stelregel. Als je drie keer per week speelt, heb je per sei zoen ongeveer drie bespannin gen nodig. Maar dat is alweer subjectief. Want speel je buiten op gravel dan slijten de snaren sneller. En speel je met veel top spin dan zijn de snaren ook sneller kapot." „De veerkracht van de be spanning neemt na verloop van tijd af, het is moeilijk om het moment te'bepalen waarop er vernieuwd moet worden. Er ko- ir me toe, die zeggen ik speel niet lekker de laatste tijd, ik moet een nieuwe snaar. Maar dan blijkt dat ze een maand geleden pas een nieuwe bespanning hebben ge nomen en de elasticiteit is ge woon nog in orde. Dan kan het probleem de aard van de be spanningzijn." En dan komen we op een hei kel en ingewikkeld punt: de soort snaar en de soort bespan ning. Er zijn darmsnaren (duur), snaren met olie erin, hele dun nen snaren (meer comfort, maar snel kapot). En nog veel meer. Laten we maar uitgaan van de gemiddelde snaar voor de amateur en recreant, die (in clusief bespannen) in de winkel pakweg tussen de dertig en 45 gulden kost. Er zijn natuurlijk ook thuiswerkers en bijklussers die het goedkoper doen. Kilo's Met de bespanning is veel vari atie mogelijk. Men duidt dat aan in kilo's. Klassiek is het ver haal van de leek die bij de be spanner kwam en zei 'niet te veel kilo's snaar, want mijn racket is al zo zwaar'. In werke lijkheid drukken de kilo's de trekkracht van de snaar (het vis lijntje) uit. Hoe meer kilo's, boe harder, strakker bet racket is be spannen. Er gaat overigens, schrik niet, zo n tien meter snaar in een racket. Richard Krajicek slaat hard, maar speelt met een gemiddel de bespanning van 27 kilo. Met andere woorden: hard slaan wil niet zeggen dat er in het racket een 'harde' bespanning moet zitten. Het tegendeel is eerder waar. Met een vrij zachte be spanning krijgt de bal meer vaart. Dat komt door het tram poline-effect. Gooi maar eens een bal tegen een muur (harde bespanning) en daarna tegen een trampoline-bed (zachte be spanning). In het laatste geval zal de bal het hardst terugko- McEnroe John McEnroe bijvoorbeeld speelde altijd met een extreem lage bespanning van 17 tot 19 kilo. Hij kon als geen ander het initiatief in een wedstrijd ne men door te versnellen. Björn Borg (een ander extreem voor beeld) had juist weer dertig kilo of meer spanning op zijn sna ren. De Zweed speelde altijd met veel 'spin' en wilde contro le hebben, dat verkrijg je door met een harde bespanning te spelen. 'Big Mac' begon de Grand Slams altijd met zo'n 20 kilo en zakte dan af naar 17. Hij moest eerst zelfvertrouwen op doen en wilde in de eerste wed strijden iets meer controle en dus kilo's... Het verhaal van McEnroe en Borg geldt ook voor de recreant. Ga maar eens met een nieuw bespannen racket spelen waarin twintig kilo zit, terwijl je 27 ge wend bent. De ballen zullen al lemaal een meter of twee uit gaan, vanwege die 'trampoline'. Hou dus altijd bij met hoeveel kilo je gewend bent te spelen als je naar de bespanner toestapt. Maar misschien zit je wel niet op het juiste gewicht en moet je juist eens wat anders probe- Van Veen, vaak werkend voor Tennis Art in de Leidse Doe- zastraat en vroeger nog bespan nend op proftoernooien, weet wat er te koop is. Maar de ten nisser moet het nog altijd zelf doen. Toch is de juiste snaar en bespanning belangrijk. Vooral de grote spelers laten niets aan het toeval over en weten tot op de gram hoeveel kilogram ze willen. Boris Becker heeft een eigen bespanner in dienst. Ivan Lendl wisselde altijd na zeven games van racket en dus be spanning. Er zijn profs die na een half uur trainen een racket aan de kant gooien: knip hem er maar uit, ik wil een nieuwe. Daar zit dan voor 125 gulden in hoor. Wij zouden zeggen na een half uur, hij begint nu pas lekker te spelen, want een pas bespan nen racket moet altijd eerst even werken. Sommige profs vinden dat het dan al op is. Er zijn er bij die zeggen: ik moet vanavond om acht uur spelen, ik wil dat je mijn racket pas om zes uur bespant." VOORHOUT ROB VAN DER ZANDEN Alle negen tennisbanen zijn sinds kort verlicht. Achter het park komt straks een nieuwe woonwijk en dat biedt voor de club perspectieven. Een tennis- hal zit nog steeds in het achter hoofd en de verbouwing van het clubgebouw staat ook nog op de rol. Kortom, Unicum is in beweging. De nieuwe voorzitter Wim van der Beek is zich er ter dege van bewust: hij is met zijn neus in de boter gevallen. Hij is de opvolger van Har Meyer die negen jaar aan het roer stond. Qua uitstraling en bekendheid is het even een stapje terug, dat beseft de nieuwe man ook wel. Van der Beek heeft trouwens geen zin om zich te spiegelen aan zijn voorganger. Wie is im mers te vergelijken met Har Meyer, niemand toch? „Har is natuurlijk wel iemand hè, niet alleen binnen Unicum," zegt Van der Beek. „Ik ben blij dat hij gewoon nog in de buurt is en niet definitief afscheid neemt." De 48-jarige voorzitter uit Voorhout is al zeventien jaar lid van Unicum. Toch bestaat de indruk dat hij als praeses een beetje uit de lucht is komen val len. „Mmmm...ja," knikt hij aar zelend. „Ik ben niet iemand die in commissies en besturen heeft gezeten. Een beetje spon soring, daar hield het wel mee op. Toen ze me vroegen, heb ik aanvankelijk ook afwijzend ge reageerd." Unicum staat aan de voor avond van belangrijke jaren. „Daar wil ik graag leiding aan geven. De verbouwingsplannen, de nieuwe wijk achter het park, de discussie over de privatise ring, dat zijn dingen die i teresseren. Kijk, ze hoeven me niet te vragen hoe het eerste team moet spelen en of daar de juiste tennissers inzitten. Daar hebben we technische mensen voor. Ik zit bij de wethouder van de gemeente Leiden, moet naar de vergadering van de Leidse Sport Federatie en verdedig de belangen van de club op andere niveaus. Daar ben ik goed in en om die reden vind ik bet leuk om te doen. Wim van der Beek, getrouwd en vader van twee zoons (21 en 22 jaar), is van oorsprong Hage naar. In de Residentie groeide hij op en wedstrijdzwemmen en waterpolo waren zijn passies. („Dat was alles, ik trainde heel veel, zelfs de dansles schoot er bij in, en dat betekende toen wat.") Pas later verhuisde hij naar Leiden en ging hij tennis sen. „Beperkt niveau, zonder lessen hoor. Herenrecreatie, D2, dat werk. Maar wel gezellig." Nu woont hij in de nieuwe Voorhoutse wijk Oosthout. maar zijn hart bleef aan de Haarlemmertrekvaart. Van der Beek, in het dagelijks leven di recteur van een automatise ringsbedrijf, vindt dat gezellig heid en een zekere mate van toptennis hand-in-hand kun nen gaan.„Ons A-toernooi opent als het ware bet buiten- seizoen en er komen hele goede spelers. Daar moeten we dan een beetje promotie omheen bedrijven. De mensen erbij be trekken, drankje erbij, lekker babbeltje doen, tennis is ge woon ook een sociaal gebeuren vind ik. Laatst was ik voor het eerst in dat Leids sportcafé, tsjonge wat een gezelligheid en wat een drukte. Dat zou op zo'n A-toernooi toch ook moeten kunnen. Ja, het is waar, tennis is geen voetbal, misschien denk ik er te gemakkelijk over." Hij roemt de vrijwilligers bin nen zijn club. „Dan stap ik op vrijdagavond na het rackettrek- ken na middernacht op en heb een wereldavond gehad. Maar dan staan er wel nog mensen achter die bar-die de rotzooi van mij gaan opruimen. Daar heb ik enorm veel respect voor." Hij zwijgt even. „En zelf heb ik nog nooit voor iemand een biertje ingeschonken." Die achterstand hoopt hij in de komende jaren goed te maken. Als je drie keer per week speelt, heb je per seizoen ongeveer drie bespan ningen nodig. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 26