i 'Dit wordt een belangrijke zomer' Tennis Park v.T-eeuwen V mm REVOLUTIONAIR! in (BREED)BEELD GELUID EN ONTWERP arning Muziek Totaal EUEK ELEETRDNIE5 Speciaalzaak in prince pnCMtr MODELLEN 1994 D U SOS WA BV Tennis '95 J VJ JllYIXÜ. I de nieuwe BANG OLUFSEN AVANT een integratie van TV, Videorecorder en luidsprekers. state of art vormgeving optimaal kijkgenot uitzonderlijke geluidskwaliteit eenvoudige bediening uitbreidingsmogelijkheden met andere B&O-apparatuur, Dolby Surround, satelliet-ontvanger, en beeld in beeld. Kom de AVANT bekijken, beluisteren en vooral bewonderen bij uw enige, exclusieve B&O sterdealer voor Leiden: STATION WEG 11-17 - LEIDEN - TEL. 071 - 122858 's Maandags gesloten. Tel. 071 - 89 52 14 CLUBHUIS 071 - 41 41 98 Electronica-componenten, mengpanelen, luidsprekers, alarmapparatuur, oscilloscopen, meetapparatuur, batterijen, lampen, discolichtapparatuur, bouwpakketten, antennes, enz. enz. Boslaan 279, 2224 HG Katwijk Telefoon 01718-74303 Fax 01718-76530 Dinsdags gesloten STRINGS GRIPS IHE=J A KENNEX U)i£oon One hundred and ten parem BABQLAT 02521 -20 300 racketsportspecialist Sparta Miami «9T37- 799,- PeugeotAnjcu $997- 599,- Raleigh Down Town (in dames of herenmodel Commuler 799,- allen met 3 versn., Rivel Gaggitta $997 699,- trommelrem) Sparta Somerset J36ÏT 1099,- Raleigh Down Town Commulér JÜ&57 899,- aiienmets Rivel Antares ^9897 799,- trommelrem) City Bike 18 versn. sis v.a. J&97 Inruil van een oude fiets 100,- ln dames- of herenmodel 399,- Tracking Bike 18 versn. sis v.a. -499^" Inruil van een oude fiets 100,- In dames- of herenmodel 399,- WAAg {fwe!<eBSHowggg^ Ais ie L E V erd Wheeler Tracking Bike .Type3300 jjeer 950,- Type 1300 jm:- 799,- Typ. 5300 JMtF 999,- Type 2300 -WW" 899,- Typ. 6300 JJ99T 1099,- RIJWIEL CASH CARRY TURFMARKT 2 - LEIDEN - TELEFOON 071-124409 Prins Hendrikstraat 58 - Alphen aan den Rijn Tel. 01720-72349 MAART 1995 to3 Carlijn Buis en Jolanda Mens willen richting top-dertig Gewoon uit Twee spelers vechten op het centre-court van Unicum om een hal 'in of uit'. De speler die de winnende klap denkt te hebben gemaakt, krijgt te horen dat de bal na zijn fore hand een paar centimeter uit is gegaan, maar gelooft dat niet echt. Het gemekker wordt zijn tegenstander te veel. Hij loopt naar het net en zegt: „Moet je eens goed luisteren, als die bal van jou in was ge weest dan had ik hem heus wel gehad." Het was het einde van de dis cussie. LEIDEN GERT-JAN ONVLEE De doelen voor komend zomer seizoen liggen vast. Het verde digen van de punten van vorig jaar en 'iets betekenen in de drie- en vier sterrentoernooien'. Anders gezegd: aan het eind van deze tenniszomer moeten Car lijn Buis en Jolanda Mens zich rond de dertigste plaats van de nationale ranglijst hebben ge nesteld. De verdere toekomst van het 17-jarige tweetal dat zich vorig seizoen in sneltreinvaart om hoog sloeg op de tennisladder, is echter nog een stuk onduide lijker. Waar trainer Gert-Jan Minnee er geen geheim van maakt dat hij met beide meiden graag de uitdaging van een full- time-tennisavontuur wil aan gaan („Ik denk dat het voor alle twee zin heeft een poging te wagen"), spreekt het tweetal zich minder expliciet uit. Wat Jolanda Mens betreft, is een dergelijk avontuur ook nog niet aan de orde. Ze wil uitein delijk met tennis 'zo hoog en zo ver mogelijk komen', maar ze wil daarvoor eerst wel haar schoolopleiding van een pas send kroontje voorzien. Met an dere woorden: eerst volgend jaar zes VWO afmaken en dan verder kijken: „Voor mij is het nog zoiets als de ver-van-mijn- bed-show." Voor Carlijn Buis ligt dat alle maal wat anders. Zij is immers al in dat zesde jaar VWO be land, hoopt en verwacht dat be geerde papiertje binnen zeer af zienbare tijd in handen te krij gen en staat dan voor de keus. Ze heeft zich inmiddels opgege ven voor de studies medicijnen en scheikunde. Maar dat zegt nog niet zo veel. „Ik heb de keu ze op dit moment nog niet ge maakt. Eerst wil ik nu de school goed afmaken en dan zien we wel verder." En later: „Een goe de tenniszomer kan veel bete kenen. Als ik weet waar ik sta, maakt dat de keuze eenvoudi ger." Snel Als de ontwikkeling van haar carrière zich met dezelfde snel heid doorzet als het afgelopen seizoen, is de kans niet denk beeldig dat Carlijn Buis inder daad voor het avontuur zal kie zen. Het ging vorig jaar immers heel snel met de C-Master van 1992. Mede door een tweetal overwinningen (bij Leeuwen- bergh en in Pijnacker) bekleedt zij nu de 51e plaats op de natio nale ranglijst. Tien plaatsen bo- Mens (midden) en Carlijn Buis aan zijn zijde: „Ik denk dat het voor alle twee zin heeft een poging te wagen in het in- FOTO BEN DE BRUYN Trainer Gert-Jan Minnee met Jolanda ternationale tennis." ven Jolanda Mens, die vorig sei zoen eveneens een A-zege (Fes- tina) op haar erelijst kon bij schrijven. Een opmerkelijke progressie van beide speelsters die trainer Minnee zelfs enige zorgen baar de. Het ging vorig jaar mis schien wel te snel, zo laat hij nu weten. „Zelf dacht ik voor aan vang van het seizoen aan posi ties rond de 70e plaats. Aan de andere kant werkt het systeem snel stijgen ook wel in de hand. Als je een keer in een vier ster- rentoernooi binnenkomt, scheelt dat direct heel wat pun ten en plaatsen." Mede daarom beschouwt Minnee de ranglijst-noteringen ook bepaald niet als zaligma kend. „Neem nu dit seizoen. Als ze allebei de top dertig niet ha len, maar in het seizoen wel be wijzen van meisjes uit de top dertig te kunnen winnen, is dat voor mij ook voldoende. Ook dat heeft alles met het systeem te maken. Om echt hoog te ko men op de ranglijst heb je bo- nuspunten nodig. Die kun je in het buitenland verdienen en daar beginnen we deze zomer niet aan. Dit seizoen blijven we hoe dan ook gewoon in Neder land." Proeven In de daaropvolgende winterpe riode wil Minnee wel een keer tje met het tweetal aan het bui tenlandse werk gaan proeven. „Jolanda en Carlijn wilden dat eigenlijk in de afgelopen winter al een keer uitproberen. Maar daar heb ik de rem opgezet. De kans dat we drie weken naar het buitenland zouden gaan om drie keer in de kwalificaties uit het toernooi te worden geke geld, was daarvoor naar mijn idee nog te groot. Dat trok me niet zo. Daarbij heb ik met twee meiden te maken die graag wil len winnen. En dan werkt een tegenvallend buitenlands avon tuur misschien nog wel een tijd negatief door op de ontwikke ling ook." Dus bleven Carlijn Buis en Jo landa Mens de afgelopen winter 'thuis'. En omdat er deze winter ook nog eens maar twee A-toer - nooien werden aangedaan, stonden de wintermaanden vrijwel volledig in het teken van training. Dagelijks minimaal anderhalf uur, met de zondag als enige rustdag. Een gang van zaken die door Minnee als ide aal wordt omschreven. „Ik vond het prettig om eens een winter op deze manier door te bren gen. In andere winters hadden we steeds weer te maken met toernooien, werden trainings periodes steeds weer gebroken door wedstrijd- tennis. Nu heb ben we de hele winter lekker kunnen wer ken." Een me ning die door Carlijn Buis wel, maar door Jolanda Mens niet wordt ge deeld. „Ik speel toch liever wat toernooien. Dan weet je be ter waar je staat." Gewichtsoverdracht, snel heid, voetenwerk op de plaats - zo maar drie zaken waar Min nee de afgelopen winter meer dan gemiddeld aandacht aan besteedde. Zoals hij eveneens veel energie stak in de wijze waarop het tweetal met elkaar moest trainen. „Je kunt met el kaar trainen en je kunt tegen el kaar trainen en dat was te vaak het geval. De laatste periode ging dat gelukkig een stuk be ter." Veeleisend Minnee noemt zichzelf, met in stemming van beide pupillen, een veeleisende trainer. „Ik doe er zelf veel aan en dan vind ik dat ik ook veel van die meiden mag eisen. En er zijn momen ten geweest dat ik vond dat ik te weinig terugkreeg. Als je op dinsdag ergens mee bezig bent geweest en je ziet dat dan de za terdag erop niet terug, vind ik dat er niet goed wordt gewerkt. Dat laat ik dan ook weten." Minnee noemt dat overigens het 'specifieke probleem Buis', terwijl hij bij Jolanda regelmatig ervaart dat het voor haar een probleem is om een training lang echt geconcentreerd bezig te zijn. Geen reden overigens voor de trainer om het werk met beiden niet als leuk te erva ren: „Het ziet er op de baan misschien niet altijd zo uit, maar het werkt leuk." Een con statering die door beide pupil len met vreugde wordt begroet: „Zo vaak zegt-ie dat niet." Dat zowel Buis als Mens nog met enige regelmaat scherp moeten worden gezet, noemt Minnee een direct gevolg van het feit dat ze in Leiden aan het werk zijn. „De cultuur in Leiden wil dat men het al snel goed vindt. Jolanda en Carlijn zijn de laatste jaren in Leiden gewoon de beste, dat werkt verslapping in de hand. In Amsterdam of Rotterdam zou zoiets niet zo snel gebeuren. Daar is de con currentie groter, blijf je automa tisch als speelster dus scherp er." Desondanks had Minnee zijn pupillen de komende competi tie het liefst samen in de Leidse regio gezien. „Want het blijft jammer dat alles wat goed is Leiden zo snel ontgroeit." Bij Hillegom zat de mogelijkheid er lange tijd in, maar het vertrek van Marco van Trigt gooide roet in het eten. Nu verdedigt Buis komend seizoen de kleuren van Unicum ('Gewoon een goede club') en komt Mens uit voor Leimonias 2. Ook al niet met te genzin: „Ik heb bij Leimonias in elk geval sterke speelsters om mee te trainen." Circuit Na de competitie wacht dan het toernooien-circuit en zullen jo landa Mens en Carlijn Buis aan de gestelde doelen moeten gaan werken. In een tiental toernooi en moet de sprong richting top- dertig worden gemaakt, moet de status van Al-speelster wor den veroverd. „Het wordt een belangrijke zo mer", weet Minnee, - die echter ook on middellijk aan geeft dat het niet op die ene zomer hangt. „Carlijn en Jo landa zijn nog jong. De prak tijk in Neder land leert dat de meeste speelsters pas rond hun twintigste doorbre ken. Wat dat betreft hebben we zeker nog een jaar achter de hand." „En ook dan", zo haakt Min nee alsnog in op de speurtocht naar zekerheid van Carlijn Buis, „weet je nog niet waar het alle maal eindigt. Want in de sport is nu eenmaal niets zeker. Je bent zo afhankelijk van allerlei factoren, dat valt allemaal niet te plannen. Als je vandaag van de trap valt, dan kan alles van daag ophouden. Zo ligt dat nu eenmaal. Het belangrijkste is om op een gegeven moment de keuze te maken, daar helemaal achter te staan en dan in die keuze te investeren." Een redenering die Jolanda Mens en Carlijn Buis al vaker hebben gehoord, maar die Buis ook nu niet verleidt tot een stel- lingname. „Ik ben gek van het spelletje en ik tennis met heel veel plezier. Maar ik heb mijn keuze gewoon nog niet ge maakt." „Ik doe er zelf veel aan en dan vind ik dat ik ook veel van die meiden mag eisen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25