Gebr. Opdam BV 'Ik deed altijd mijn huiswerk' sloop-en schade-auto's HUtS ^Tropica! Met onze kwaliteit speelt u altijd een love-game Overgordijnen KAR ETTEN Vitrage TENNIS-ELLEBOOG??? 2e RACKET 1/2 PRIJS TENNIS SE De goedkoopste in uw regio4 GRANDIOZE AANBIEDING JAN KRUIDER WONINGINRICHTER Ander park NOLT 2\J/ 3 UN.IN. a I 801 S66HRWW AMBULANT speciaalzaak voor therapeutische elastische kousen, bandages, medische hulpmiddelen Kom naar Medi-Ambulant en wij helpen je aan een goed passende bandage. Onze keuze is groot. Ook hebben wij een flinke sortering enkel-, knie- en polsbandages. Medi-Ambulant, tevens praktijk voor: AWBZ leverancier Geopend maandag 13-17 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9-17 uur of na telefonische afspraak. Doezastraat 27, 2311 HA Leiden. Tel. 071-132745 met afgifte wettelijk goedgekeurd vrijwaringsbewijs. Tevens verkoop van gebruikte en nieuwe onderdelen van alle merken en type auto's in alle bouwjaren. Valkenburg Z.H. Tel. 071-315101 Bij aankoop van een Pro Kennex Copper Ace racket (prijs 339,-) krijgt u het 2e Copper Ace racket inclusief wedstrijdbespanning voor de halve prijs. De Copper Ace is een racket uit de wedstrijdserie van Pro Kennex. waarmee ook Paul Haarhuis speelt. Wilt u geen 2e racket, dan kunt u kiezen voor een kledingbon ter waarde van 150,- te besteden bij Tennis Art Mode. Op deze wijze kunt ti op een voordelige manier uw sportuitrusting voor het nieuwe seizoen weer in orde maken. Wij maken qraag met u tennis. Techniek, Doezastraat 29.231 1 HA Leiden, telefoon 071 -12 70 60 Mode, Doezastraat 14. 2311 HB Leiden telefoon 071 -14 75 51 Tennisvereniging FORESCATE - Juliana van Stolberglaan Voorschoten Met ingang van het komende seizoen, dat start op 25 maart a.s., heeft Tennisvereniging FORESCATE nog speelmogelijkheden voor: - Seniorleden 18 jaar en ouder) - Baanverhuur in groepsverband Bent u geïnteresseerd, dan kunt u kontakt opnemen met het secretariaat de heer H. J. Morssinktel. 071-76 50 84. Verkoop/Verhuur Zonneapparatuur sauna's voor een gezond, vitaal en bruin leven Haal nu de zon in huis! - sterk gebogen zonnehemel - 12 Philips cleo-lampen - Balans/omkeerbaar statief - digitale timer eindpieptoon - 1 jaar volledige garantie Kom vrijblijvend kijken in onze showroom en overtuig uzelf. Ouvertureweg 139 A te Alphen a/d Rijn Tot 20.00 uur geopend, tel. 01720-40817 Alléén bij Tropical verkrijgbaar voor slechts ƒ795,- Naast winkelcentrum Herenhof achter SheJI-pomp Ruime parkeergelegenheid Lid Interieur Waarborg De koffie staat klaar! Herensingel 10-11 Leiden Tel. 071 - 21 81 30. Op maandag gesloten. lENNIS 95 Jacco Eltingh werd na Unicum-periode met het jaar beter LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Nummer 20 van de wereldrang lijst is lid van Unicum. Jacco El tingh, kwartfinalist tijdens de Open Australische Kampioen schappen, speelde acht jaar ge leden competitie voor het Leid- se Unicum. 'De mooiste jaren van de club' noemt voormalig voorzitter Har Meijer de lijd dat Eltingh met Jan Siemerink het eerste team van de Leidse club vormde. Jacco Eltingh en Jan Sieme rink gaven in 1985 en 1986 ge stalte aan de ambities van de Leidse tennisvereniging Uni cum. De club wilde in die tijd hogerop. Nadat het eerste team een jaar in de hoofdklasse had gespeeld en er ook meteen weer was uitgevallen, besloot de club nogmaals een gooi naar die hoofdklasse te doen. „Dat jaar in de hoofdklasse was ons ei genlijk goed bevallen,'' aldus Meijer, „Het was leuk dat er be kende spelers op je tennispark kwamen spelen. Het eerste team leefde in die tijd ook echt onder de Unicum-leden. De club nam daarom afscheid van de oude generatie Freek van der Capellen en Hans Tön- jann en besloot een team te bouwen rond Jan Siemerink, die een jaar eerder de club al was komen versterken en er dus ook een seizoen in de hoofdklasse op had zitten. Contacten met Jacco Eltingh, die weliswaar ver weg in Heerde woonde, maar een tennismaatje van Jan Siemerink was, waren snel gelegd. Eltingh had wel oren naar een overstap naar Unicum. Het competitietennis bij zijn oude club Beekhuizen lag op zijn gat en vooral de ou ders van Eltingh zagen een mooie toekomst in een samen werking met Siemerink, met wie Jacco later samen de inter nationale toernooien zou kun nen afreizen. - Zo kon het gebeuren dat Jac co in maart 1985 de banen aan de Leidse Haarlemmerweg op stapte. Twee jaar eerder had hij dat al als tegenstander van Uni cum gedaan. Toen speelde hij met Beekhuizen een promotie wedstrijd, met als inzet een plaats in de hoofdklasse. Freek van der Cappelen won op die dag moeiteloos van Jacco. Publiek Het Unicum-publiek, dat ook al voor de Siemerink/Eltingh-pe- Het herenteam van De Leidse Hout u>as keurig op tijd bij de Haagse tegenstander. De ont vangst was gezellig, de koffie was meer dan te drinken en de bijpassende cocosmacro- nen smaakten naar meer. Formaliteiten als pasjes en speelsterkte werden voor liet gemak naar later op de dag verschoven en het inspelen begon. Toen meldde dat an dere herenteam van die an dere club zich op datzelfde Haagse park. En kon de for matie van De Leidse Hout op zoek gaan naar dat andere tennispark in Den Haag waar de echte opponent van die dag nog altijd wachtte. Deco- cosmacronen waren op. Jan Siemerink (links) en Jacco Eltingh: voor Unicum n in het dubbelspel. riode warm liep voor het com petitietennis, werd nu zo moge lijk nog enthousiaster voor het team dat naast de jeugdige ta lenten bestond uit Margot van Overloop en Evelyne Buer- mann. „Het was een geweldige ambiance", herrinnert coach Peter Klein zich nog. „Er zaten soms honderden luidruchtige fans op de tribune." Die sup porters konden eind mei 1985 in Rotterdam de promotie vie ren naar de hoofdklasse na een overwinning op Zuiderpark. Een jaar later waren Eltingh en Siemerink weer beter gewor den. Eltingh was nationaal ju niorenkampioen 'outdoor' ge worden, Siemerink had de in- doortitel in de wacht gesleept. Unicum eindigde dat jaar als tweede, er werden te veel partij en verloren door de vrouwen in het team. Unicum was dat jaar versterkt met nationaal kam pioene Evelyne Hamers, maar dat was geen succes. Eltingh en Siemerink wonnen vrijwel al hun partijen. Vooral het dubbel van de twee was in de competitie niet te kloppen. Peter Klein: „Zelf smaakte ik een keer het genoegen om met Jacco te mogen dubbelen. Jan speelde op Roland Garros, Uni cum 2 en 3 stonden nog niet veilig, dus ik moest zelf aan de bak. We verloren van Frank Bit ter en Frans Grimbergen. Jacco leverde twee keer een servicega- me in. Hoe had ik ooit kunnen voorspellen dat hij later wereld kampioen zou worden in een spelonderdeel waarbij service- verlies dodelijk is." Gravelspeler Inderdaad werd Eltingh in die tijd niet bepaald als een rasdub- belaar beschouwd. „Ik vond hem altijd meer een gravelspe ler", stelt Lodewijk Kallenberg, die toen bestuurslid van Uni cum was. „Hij speelde degelijk achetrin en kwam in zijn singles niet vaak naar het net." Eltingh zelf onderschrijft dat hij vooral van achteruit sterk was. „Het is waar dat ik vroeger voornamelijk een gravelspeler was, het was m'n sterke punt om van achteruit te spelen, veel té bewegen. Ik kwam nooit bij het." De Heerdenaar vindt het basiline-spel nog steeds een be langrijk onderdeel. „Driekwart van de training sta ik op de baseline. Omdat m'n service steeds beter ging lopen, ben ik aanvallender gaan spelen, ben ik meer allround geworden. Toch is dat in het toptennis eer der een nadeel dan een voor deel. Aan de top zie je, uitge zonderd bijvoorbeeld Pete Sam pras, spelers die in één speltype goed zijn. Ie zag het aan Jim Courier. Die besloot twee jaar geleden aanvallender te gaan spelen. Hij is vervolgens alleen maar gedaald op de ranglijst. Hij vergat waar hij nou eigenlijk goed in was. Hij is nu weer z'n oude spelletje gaan spelen." De Manege Na de mislukte promotie naar de eredivise waren Eltingh en Siemerink niet meer te houden voor Unicum. Siemerink koos voor Amstelpark, Eltingh speel de een jaar daarop bij De Ma nege. Beide spelers doken het internationale tenniscircuit in, Jan Siemerink haalde twee jaar na zijn laatste partij op Unicum de halve finale van een Grand- Prixtoernooi, Eltingh steeg wat langzamer op de wereldrang lijst, maar staat daarop inmid dels op de 20ste positie. „Het zou bepaald arrogant zijn om te roepen dat ik het al tijd heb geweten," stelt Peter Klein. „Ik kan me maar een man herinneren die steeds uit riep dat Jacco een 'hele grote' zou worden: dat is Jan Willem van Gent die hem als districts- trainer van Gelderland onder zijn hoede kreeg." Lodewijk Kallenberg voorzag in de Unicum-periode van Sie merink en Eltingh niet dat ze de wereldtop zouden bestormen. „Je weet dat het goede tennis sers zijn, maar dat Jan en Jacco zo ver zouden komen, had ik nooit gedacht. Vooral hel tem po waarin Jan indertijd door brak, heeft me verbaasd. Ik dacht wel dat Jacco goed opge wassen zou zijn tegen het prof wereldje, hij was toen al heel zelfstandig, gewend om zijn ei gen zaken te regelen." Ook Har Meijer vond Jan en Jacco wel goede tennissers. „Maar dat zo zo hoog zouden komen, heb ik niet voorspeld. Jacco logeerde nog al eens bij FOTO ARCHIEF SIEMERINK me thuis. Het viel me op dat het een mannetje was met een enorme drive. Hij wist wat hij wilde, ik vond hem enorm slim. Ik heb eigenlijk geen verklaring voor z'n succes. Ja, zelfdiscipli ne en keihard werken." Vanzelf Jacco Eltingh staat aanmerkelijk minder versteld van zijn succes in het internationale tennis. „Vanaf 11-, 12-jarige leeftijd is het eigenlijk vanzelf gegaan. Steeds doe je weer een paar stappen verder. Je doet het goed op de nationale-jeugdtoernooi- en, je wint B-toernooien, je komt een paar ronde verder in A. En op de Satellite-toernooien lukte het eigenlijk ook al snel om punten te pakken. Vandaar dat je er op een gegeven mo ment ook zelf vanuit gaat dat je de top kan halen in het tennis." De tennisser beschouwt zich zelf toch niet als een enorm ta lent. „Niet zoals Richard Kraji- cek en Jan Siemerink dat zijn. Ik heb altijd goed m'n huiswerk gedaan, heb m'n koppie goed gebruikt. Ik denk ook dat ik wel het talent heb om het toptennis fysiek goed aan te kunnen." Soms denkt Eltingh wel weer eens aan zijn Unicum-tijd te rug. „Je speelde als jonge ten nisser tegen oude rotten zoals Stephan Koch, Ralph Kok, Frans Grimbergen en Frank Bitter. Het is toch een stap in je carriè re om van die jongens te kun nen winnen. Het was daarom een leerzame periode."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23