BIJ DE HAND BIJ DE HAND 'Meer ruimte voor de wandelaar Randstad Amsterdamse politie tegen verlaging van geluidsnorm motoren Fietser mishandeld door twintig jongeren 'Meer werk na vertrek Rotterdam Airport' DIT ZIJN D E VOOR 0 E L lil N DINSDAG 21 MAART 1995 Proces tegen CP'86 begonnen amsterdam Onder grote belangstelling is vanochtend in Am sterdam het proces tegen de extreem-rechtse partij CP'86 be gonnen. Tientallen politiemensen bewaken het gerechtsgebouw en ook binnen gelden verscherpte maatregelen. De partij en het voltallige hoofdbestuur staan terecht. De bestuursleden op be schuldiging van deelneming aan een criminele organisatie, die zich volgens justitie schuldig maakt aan discriminatie, beledi ging en het aanzetten tot haat jegens bevolkingsgroepen. Eis: 15 jaar voor moord op ex-geliefde Procureur-generaal B. Vermeulen heeft gisteren vijf tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 38-jarige man wegens het doodsteken van zijn 39-jarige ex-vriendin. De rechtbank ver oordeelde de man vorig jaar september tot tien jaar. Volgens Vermeulen kon met die straf niet worden volstaan. De doodslag op de vrouw was gruwelijk: zij is dertien keer gestoken (in hals, gezicht, borst en arm). Bovendien ging aan het feit „een jaren lang terroriseren en het uiten van doodsbedreigingen vooraf'. Vermeulen zag in die omstandigheden aanleiding de maximale straf te eisen. Het hof doet uitspraak op 3 april. Staatsbosbeheer scheidt recreanten in Hollands Duin amsterdam anp De verkeersdienst van de Am sterdamse politie is tegen het verlagen van de geluidsnormen voor motorrijders. De aanscher ping zoals die in Europees ver band op stapel staat, noemt een woordvoerder 'onnodig en on zinnig'. De verkeersdienst de monstreerde vandaag in Brussel hij het Europees Parlement. De Europarlementariërs moeten op 4 april een beslissing nemen over het verlagen van de maxi male geluidsproduktie van mo toren. Momenteel ligt die op 82 decibel, het voorstel is om 80 db als limiet te stellen. Volgens de Amsterdamse po litie is dit overbodig omdat de bestaande regelgeving voldoen de houvast biedt om op te tre den tegen geluidsoverlast. Het gros van de motoren levert geen enkel probleem op, is hun me ning. ,,De kleine groep motorrij ders die zich nu niet aan de wet houdt, pak je ook met strakkere wetgeving niet", aldus een woordvoerder. Volgens de ANWB neemt de maatschappelijke onvrede over geluidsoverlast van motoren de laatste jaren toe. „Het is een to lerantieprobleem". aldus een woordvoerder, „motoren rijden vaak in grotere groepen en ma ken alleen daarom al meer la waai en komen daardoor vaak ongewild bedreigend over". Voorts rijden de motoren op .mooie dagen vaak langs favorie te routes. De irritatie rond bij voorbeeld de Lekdijken en het natuurgebied de Posbank loopt daardoor soms hoog op. Derde oorzaak van klachten is dat sommige motorrijders moed willig aan hun uitlaat knoeien of een open demper monteren. Tegen deze excessen moet vol gens de ANWB worden opgetre den. Of dat via verlaging van de geluidsnormen moet is een vraag waar de organisatie zich niet in wil mengen. De Amsterdamse politie houdt zich minder op de vlakte. Op initiatief van de Federatie van Europese Motorrijders gaan zij het Europees parlement be werken. De demonstratie rond de geluidshinder is in samen werking met de 2000 leden tel lende Motorrijders Actie Groep". De agenten willen de Euro parlementariërs ervan overtui gen dat de huidige methode van geluidsmeting „niet effectief is". Bovendien „wordt de bestaande (mildere) wetgeving niet of nau welijks gehandhaafd". Laat staan de controle op scherpere normering. Als bijkomend argument voert de politie aan dat verla ging van de decibellen de moto ren „onnodig duur maken". Op de vraag of de politie zich daar mee niet voor het karretje van motorrijders laat spannen, luidt het antwoord ontkennend: „Wij hebben er alleen belang bij om onzinnige regelgeving te voor komen". noord wijk monica wesseling Fietspad weg. aardappelveldje weg, maar wèl opeens een enorm duin compleet met helm en struweel. Staatsbosbeheer heeft weer eens flink huisge houden in het duingebied Hol lands Duin. De eerste strandaf- gang ten noorden van Noord- wijk is niet langer toegankelijk voor fietsers; de voormalige oorlogsweg is voortaan alléén voor voetgangers bestemd. Voor die fietsers is echter wèl een gi gantische fietsenstalling ge maakt. Fietsers, wandelaars en rui ters liggen nogal eens met el kaar in de clinch, daar in het duingebied. Fietsers maken ge bruik van wandelpaden, de tal loze kruisingen van fiets-, wan del- en ruiterpaden leveren evenzovele conflicten op en voor niemand is het echt rustig. Staatsbosbeheer, beheerder van het Hollands Duin, is daarom op grote schaal bezig de ver schillende soorten recreanten 'uit elkaar te halen'. Wandel- en fietspaden worden op ruime af stand van elkaar gelegd (en dus veiliger) en daar waar ze niet strikt noodzakelijk zijn, worden paden 'weggepoetst'. Om de natuur meer ruimte te geven. Zo ook ten noorden van Noord- wijk. M. Gielen, boswachter van Hollands Duin, legt uit dat in een belangrijk deel van het na tuurgebied, de echte rustige re creant - de wandelaar dus - meer ruimte moet krijgen. „We willen een groter gebied rustig maken en daar horen geen fiet sers bij." Vandaar dat de oor logsweg ten noorden van Noordwijk in het vervolg uit sluitend voor wandelaars be stemd is. Gielen: „Een bord poten aan het begin van die weg is niet ge noeg. Tot nu toe schoten de fietsers daar altijd het schelpen pad op. Dat betekent dat ze dat ook doen als we het bij een sim pel verbodsbord houden. Er wa- h,-. --A- --sö, "i JL ïïmmmA Boswachter M. Gielen: „Als de paden veiliger zijn, hebben we veel minder borden nodig en wordt het landschap dus fraaier." foto hielco kuipers ren dus ingrijpender maatrege len nodig." Zand over Gelukkig zat het Hoogheem raadschap van Rijnland net met een fikse partij zand in zijn maag. De keur van Rijnland be paalt dat zand dat ergens in Noordwijk ten behoeve van bouwwrekzaamheden is ge wonnen, in het duin of op het strand moet worden terugge bracht. En een bult zand had den ze. De bult die bij de sloop van discotheek Boule 7 vrijge komen is, heeft Gielen naar de noordelijke strandafslag laten brengen. „Om er een kunstma tig duin mee te maken. Fietsers die vanuit Noordwijk komen aanrijden, kunnen nu niet meer zomaar rechtdoor. De berg zorgt ervoor dat wandelaars en fietsesr van elkaar gescheiden worden. De wandelaars gaan linksom, de fietsers buigen voor de berg naar rechts om via de Hoofdweg verder naar het noor den te rijden. De oorlogsweg is niet langer fietspad." De strandafslag is razend po pulair bij fietsend en strand- minnend Nederland. „Elke mooie dag lagen en stonden de fietsers werkelijk overal in dat duingebied. Nu hebben we een fietsenstalling voor ruim 600 rij wielen." Het is de vraag wat de hele operatie nu eigenlijk met de vermeende taak van de bos wachter, het zorgen voor alles wat groeit en bloeit, te maken heeft. Gielen corrigeert. Staats bosbeheer heeft een driedubbe le functie; recreatie, natuurbe heer en houtproduktie. Het wegpoetsen van een aantal pa den en het tegelijkertijd verleg gen van andere paden om zo doende de routes veiliger te ma ken voor fietsers en wandelaars, past goed in deze taak. „Voor de recreant beter, maar landschap pelijk ook een aanwinst. Als de paden veiliger zijn hebben we veel minder borden nodig en dus wordt het landschap fraaier. Sommige ingrepen, zowals het weren van fietsers, betekent ge woon meer rust in het duin en dat is goed voor de natuur." Hij voegt eraan toe dat elders in het Noordwijks duingebied, op de oude golfbaan, aan échte natuurbouw wordt gedaan. Ter plekke is de bovenste laag van het duinterrein afgegraven en weggevoerd. De duinen stuiven daar weer. „Langzaam maar ze ker zullen daar natte duinvallei en ontstaan met orchideën, duinhagedissen en parnassia. Waardevolle natuur middenin de overvolle Randstad." rotterdam Drie jongens worden voor de officier van justitie ge leid voor een zeer gewelddadige beroving van een 31-jarige Rot terdammer. Zij maakten deel uit van een groep van twintig jongeren die zaterdagochtend op de Maasboulevard een man genadeloos van zijn fiets schop ten en aftuigden. De man moest in het ziekenhuis Dijkzigt wor den behandeld aan zijn ver wondingen. In de loop van het weekeinde' hield de politie vijftien verdach ten aan. Twaalf van hen zijn in middels op vrij voeten. Tegen een aantal van hen is proces verbaal opgemaakt. Uit de ver horen bleek dat zij deel uit maakten van een grotere groep. De jongens zouden dezelfde ochtend ook een tweede fietser hebben mishandeld. De noordkant van Rotterdam kan bij het verdwijnen van het vliegveld aan bijna 21.500 men sen werk bieden. Het verlies van bijna drieduizend banen door de sluiting van Airport Rotter dam kan meer dan dubbel wor den gecompenseerd door meer werk op de bedrijfsterreinen en in kantoren en winkels. Dit blijkt uit een plan van enkele bewonersorganisaties. Volgens de bewoners is er door het mo gelijk verdwijnen van het vlieg veld veel mogelijk. Ook kan de flitstrein (HSL) een betere plaats krijgen. Patijn: minder koffieshops in Amsterdam amsterdam .amp Burgemeester Patijn van Am sterdam wil het aantal koffie shops waar softdrugs wordt verkocht terugdringen In een nog niet openbaar gemaakte nota over het koffteshopbeleid doet hij voorstellen, die ertoe moeten leiden dat er niet één meer bijkomt. Geen gecombi neerde verkoop meer van drank en softdntgs, een ver vroegde sluitingstijd om mid- wThT e" S,rcng 0Ptreden bij het overtreden van de ge- doogrichtlijnen. ..Een algehele, Amsterdam geldende bevrie zing van het koffieshopbestand staat centraal in de plannen" Daarmee hoopt de burge meester een verbetering het woon- en leefklimaat ie be reiken. Patijn wil na een jaar laten onderzoeken hoeveel verkooppunten voor softdrug, uit de stad zijn verdwenen Blijkens de nota is Patijn afge- stapt van zijn voornemen om uitsluitend de binnenstad aan te pakken. te,t momenteel 450 etablissementen die soft drugs verkopen. Daarvan be- "nden zich 180 in de binnen stad. Tachtig daarvan hebben een drank- en horecavergun- ning. Patijn wil de verkoop var softdrugs en alcoholische ver snapermgen definitief schei den. Exploitanten van gecom bineerde zaken zullen moeter kiezen: óf een café óf een kof fieshop uilbaten. Van splitsing,' alsnog, m een alcoho!verstrek-[ kende en een alcoholvrije in richting kan geen sprake zijn Volgens de voorstellen is hetl per 1 juni gedaan met de ge combineerde verkoop. Voor de binnenstad wil Pa. ti|n de scheidingsmaatregelen' verder aanscherpen als het ca-b te is gelegen binnen de Leidse-I plembuurt, de Zeedijk en om- ?'rek™ en, de Haarlemmer-b straat/Haarlemmerdijk en in straten waarin sprake is van een concentratie van softdrug-ï verkopers. Op al deze plekkenf moet de verkoop van softdrugs/,1 m zaken me! een drank e«P horecavergunning worden ge*' He' zal "iet wordeng toegestaan dat de zaak wordl5 voortgezet als koffieshop. Het plan schrijft tevens voor dat per januari 1996 de hoofdste? delijke koffieshops vroege/' moeten sluiten. Ook in hef) weekeinde is middernacht de. limiet. I Aannemers" FREBOUW reken maar Vraag vrijblijvend advies/offerte: VERBOUWINGEN - TIMMERWERK - ONDERHOUD - KEUKENS EN BADKAMERS Tel. 071-760059. Van Roy C.S. Advocaten Rapenburg 55, Leiden. 071-122362. Autoglasspecialist - voorruiten en achterruiten - zijruiten voorruiten - gratis noodvoorzieningen - 2 jaar waterdicht-garantie - zonnedaken Autorijscholen Verkeersschool Tempo Middelstegracht 50, Leiden. Tel. 071 -122046. Autosloperijen De Graaf B.V. Gebr. Opdam b.v. W.P. HARTWIJK Voorschoterweg 41 Valkenburg ZH, Tel. 071-315101. Hanepoel 4, Zwaanshoek, Tel. 02502-45435. Henk Kanbier Onze specialiteit: grote boe ketten tegen een scherpe prijs! Wassenaarseweg 1a. 071-174610. ELEKTRONICA EYCK ELECTRONICS Speciaalzaak in: Elektronica - componenten, mengpanelen, luidsprekers, alarmapparatuur, oscillosco- pen, antennes, meetappara tuur, lichtorgels, bouwpak ketten. enz. enz. Boslaan 279, Katwijk Telefoon 01718-74303 Dinsdags gesloten Elektrotechnisch Installatie- bedrijven AMPÈRE Landelijk erkend installatie- Bureau. Volmolengracht 25. 2312 PG Leiden. Tel.: 071- 232428. Fax: 071-222340. ELFA LEIDEN BV Uneto en VNI waarborg installateur Langegracht 1Leiden. Tel.: 071-213121. Fotostudio's Lucas Witte Fotografie 071-142626 I Glasmeubelen Exclusieve glazen Eetkamertafels Salontafels Bijzettafels T.V. en Stereomeubels Spiegels Ook afwijkende modellen mogelijk NAGTEGAAL GLASMEUBELEN Hoge Rijndijk 199 (achter Brugman Keukens) 2382 AK Zoeterwoude. Hobbymaterialen Bent u op zoek naar hobby materialen zoals: Kralen, Pailletten, Styrophor, Fimo- klei, Pergamono, Poppen huizen, Poppenhuis mini aturen, Airbrush en nog heel veel meer, kom dan eens kij- Kunstgebitten reparaties Dagelijks geopend v.a. 9.00 uur, zaterdag van 10.00- 13.00 uur C. van Berge Henegouwen Vronkenlaan 23, Leiderdorp, Tel. 071- 892777. Kunstschilders materialen Tegels Towi, al 25 jaar toonaangevend op het gebied van Teken/ Kunstschilders en Grafische materialen. Herstofferen en reparatie van al Uw zitmeubelen in stof en leer. FRANS KLEER Citrusweg 6 2321 KD Leiden. Tel.: 071-730506 b.g.g.: 071-314691. Sanitair markt DETEGELHANDEL LEIDEN B.V. Bloemistenlaan 512313 BB Leiden. Tel.: 071-144642. Tegels en natuursteen Plavuizen Sanitair Een keuze uit meer dan 70 fabrikaten wand- en De Nie TOWI I Loodgieters j Spiegels BARENDSE EN ZOON B.V. Flevoweg 6, Leiden. Tel.: 071-233239. Geen filialen. B.B.S. Rioolservice Perfecte kwaliteit spiegels door ervaren vakmensen geleverd en geplaatst. Spie- op maat g gels met lijst met facet voor uw winkel, showroom, gang of badka mer. De prijs zal u meevallen! Gratis opmeten. VIDRE Volmolengracht 4 Leiden. Tel.: 071-218055. TELEFOONSPECIALIST Erkend installateur van: telefooncentrales autotelefoons telefax munttoestellen portofoons Showrooms: Industrieterrein Merenwijk Flevoweg 35c Leiden. Tel. 071-213024. yeia up maai yesieyen - mp;«^uwsSt I Tuinartikelen l tuinartikelen en gereedschappen W.P. HARTWIJK Nw. Beestenmarkt 7-11 Leiden. Tel.: 071-126627. Verlichting KASTNER - 200 m2 moderne en klassieke verlichting - specialist in leeslampen - kappen op maat - gratis thuisbezorgen - plaatsen mogelijk - desgewenst advies aan huis Haarlemmerstr. 215-219. Tel.: 071-124827. Verwarming Warmte Technisch Bureau JOOP BUITEMAN CV-gas-water-dak- service-onderhoud. Dag en Nachtservice 071-760600 CENTRAX Oude Herengracht 20 Leiden. Tel.: 071-225588. C.V. KETELS vloerverwarming, dekora- tieve radiatoren, alleen kwal. prod. Showroom ook zater dag geopend van 10.00- 13.00 uur. T/-MA1110 GEEN VOORRIJ KOSTEN. TOWI'S 071-322947. Hobbycentrum elfa Morsstraat 25, Leiden. i nmr-M D\/ Tel.: 071-133277. Geopend LtlUtIN DV van di. t/m vr. van 9.00-j 2.00 Uneto en VNI waarborg uur, van 13.30-16.30 uur, installateur zaterdag van 9.00 tot 16.00 Langegracht 1Leiden. uur" Tel. 071-213121. In deze wekelijkse service rubriek adverteren ondernemers die met regelmaat hun product- of dienst willen aanbieden aan de lezers van deze krant. Kousen/sokken iw.hmnrw\/ikt Vaste plaatsingsdatum, 'Herkenbare opmaak, Groot leesbereik, Meerdere branche rubrieken, 'Gratis steunkleur, 'Tekswissel altijd mogelijk. WC\\ IQ PM UI IIQ Erkend installateur Sanitair ftUUotNnUlo en Dakbedekking. Ook QPJQ gespecialiseerd in kleine klusjes. Bel voor afspraak: Haarlemmerstraat 8, Leiden. tel. 071-893057. Voqellaan Tel.: 071-120422. 32 - 2352 EB Leiderdorp. CEVE LEIDEN r Voor aanleg en onderhoud Baby en kleuterbreigaren Jannet van Groeningen Morsstraat 28, Leiden. r' Tel. 071-124306. P' lel Id Het JUISTE adres voor uw tapijt, gordijnen, karpetten, luxaflex, festoneren traplopers en tafelkleden. Het KARPETTENHUIS Herensingel 10, Leiden Tel.: 071-218130 Bonaparte tapijt Le Interest tapijt jra Interfloor tapijt ör tegen zeer scherpe prijzen. js vraag inlichtingen aan de en zaak Ik HEIN KRUIDER Winkelcentrum Remise Ha. Rijnsburg Tel.: en 01718-22537. iet Open van di. tot za. van on 10 tot half 6. teil Maandag gesloten P d

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12