Samenwerking Stek sen Dorpshuis bepleit [erverdeling geld geen alibi om te bezuinigen Het juweeltje van de familie Ganzefles Rijn Veenstreek Brug wordt opgeknapt: files n Verdachten "overval angehouden Inwoners bang voor uitbreiding dorpen —DINSDAG 21 MAART 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 -kans op nieuwbouw op huidige plek neemt toe 3® j longerencentrum Stek moet met het bestuur van het vporpshuis om de tafel gaan zitten om te kijken hoe ze in ;s^e toekomst kunnen samenwerken. Dat stelt de gemeen- |e Rijnwoude in een nota over het jongerenbeleid. De ge- S ineente zou graag zien dat het bestuur van het Dorps huis, de Stichting Gemeenschapsvoorzieningen Hazers- voude-Dorp, eigenaar wordt van een nieuw te bouwen ^jongerencentrum. Het Stek zou dan huurder worden. De cans dat er straks een nieuw jongerencentrum komt op Ie plek van het oude centrum aan de Dorpsstraat neemt hierdoor toe. p jAZERSWOUDE-DORP RUUD SEP cj-llet deze suggestie neemt de enjemeente ideeën over zoals die -^Jl langer leven bij zowel het Dorpshuis als het jongerencen- rum. Het jongerencentrum ziet samenwerking als een ma tsier om ervoor te zorgen dat de 5cjiieuwbouw op dezelfde plek iomt als het huidige centrum, 3 jlirect naast het Dorpshuis. Ook I aet bestuur van het Dorpshuis j Jvil het Stek graag behouden als buurman. Wanneer het jonge rencentrum verhuist, betekent dat waarschijnlijk dat er vlak bij het Dorpshuis huizen worden gebouwd. De vrees is dat de nieuwe buren dan gaan klagen over geluidsoverlast en daarmee de exploitatie van het Dorps huis in gevaar brengen. Aanmerkelijk goedkoper Verschillende onafhankelijke bureaus hebben al geadviseerd het nieuwe jongerencentrum te bouwen op de plek van het ou de centrum. Het gemeentebe stuur was tot nu toe echter voorstander van een aanbouw aan De Landvliethal. De verga derruimte in de sporthal zou dan kunnen worden herge bruikt als deel van het jongeren centrum. Hierdoor zou nieuw bouw op deze plek aanmerke lijk goedkoper uitvallen dan nieuwbouw op de huidige loca- Met hun pleidooi voor sa menwerking tussen Dorpshuis en Stek lijken burgemeester en wethouders nu toch op te schuiven richting nieuwbouw op de huidige plek. 'Voor één van de adviseurs waren de sa menwerkingsmogelijkheden zelfs de reden om voor nieuw bouw aan de Dorpsstraat te pleiten. In de plannen van B en W wordt het Stek straks de belang rijkste huurder van het jonge rencentrum, maar kan het ge bouw ook door derden worden gehuurd. Daarbij wordt gedacht aan verhuur voor activiteiten waarbij veel geluid wordt gepro duceerd, zoals disco's en repeti ties. Door het beheer over het gebouw in handen te leggen Van het bestuur van het Dorps huis, zou het bestuur van het Stek meer tijd overhouden voor zijn eigenlijke taken. Voor burgemeester en wet houders is de constructie met het Dorpshuis nog extra aan trekkelijk omdat zij er weinig voor voelen om d^ jongeren van het Stek zomaar een gebouw aan te bieden. B en W hebben er in het verleden geen geheim van gemaakt te twijfelen aan de bestuurlijke kwaliteiten van de jongeren. Aan de andere kant heeft de gemeente inmiddels een pot geld staan van 580.000 gulden die is bestemd voor een nieuw Stek. leimuiden De automobilisten, die dagelijks over de Leimuiderbrug Daarvoor staan twee weken lang delen van de brug permanent open. hun forensenroute naar Amsterdam volgen, zijn er niet blij mee. Net Het gevolg is dagelijks een forse file. En humeurige automobilisten, een jaar na de opening van de nieuwe brug wordt er al weer hevig aan De werkzaamheden duren tot maandag 10 april, gesleuteld om van de 'kinderziektes' na de nieuwbouw af te komen. foto ben de bruyn Gemeenten dreigen zichzelf in de vingers te snijden KUNSTREEK. RUUD SEP jijTie herverdeling van het gemeente fonds hoeft voor de meeste gemeenten In de Rijnstreek geen aanleiding te zijn 35>m fors op de begroting te gaan snij den. Dat gemeenten vanaf 1997 een la gere algemene uitkering krijgen, bete- nient niet dat zij op dit moment op te 17grote voet leven. Door de korting op te Ttvillen vangen door bezuinigingen snij- Ërien gemeenten zich zelfs hopeloos in r*le vingers, waardoor zij in de toekomst 3 steeds verder moeten blijven bezuini gen. -a Dat was de verrassende boodschap Cflie C. Oversier van de Raad voor de 4lGemeentefinanciën gisteren had. Oversier sprak in het gemeentehuis van Rijnwoude op het mini-symposi um over de herverdeling van het ge meentefonds. Bij nadere bestudering van cijfers, blijkt dat veel gemeenten absoluut niet worden gekort omdat ze te veel uitge ven,., Integendeel. De gemeente Ja- cobswoude krijgt te maken met een korting van 1,5 miljoen gulden. Maar aan de andere kant geeft de gemeente ruim een half miljoen minder uit dan de normbedragen waar de Raad voor de Gemeentefinanciën van uitgaat. In de optiek van de raad zou Jacobswou- de de belastingopbrengst met een dik ke twee miljoen kunnen verhogen om uiteindelijk weer op een sluitende be groting uit te komen. Dat zou concreet neerkomen op een verdubbeling van de tarieven voor onroerend-zaakbelas- ting (ozb) en rioolrechten. Ook Ter Aar, Nieuwkoop, Liemeer en Boskoop geven volgens de raad minder uit dan nodig zou zijn om een voor die gemeente aanvaardbaar voorzienin genniveau in stand te houden. Zoeter- woude zou 123.000 gulden moeten be zuinigen en de belastingen meer dan verdubbelen om op die manier 2,75 miljoen extra binnen te halen. Gemeenten kunnen niet worden ge dwongen om aan de ene kant hun uit gaven te verlagen en aan de andere kant de belastigen enorm te verhogen. Maar op termijn zou het gemeenten behoorlijk kunnen opbreken wanneer ze structureel onder de norm-ozb van 9,38 gulden per 3000 gulden waarde blijven zitten. Wanneer de waarde van de huizen stijgt, gaat het Rijk er in het vervolg van uit dat de ozb-opbrengst volgens de normen meestijgt. De ver wachte extra inkomsten worden gekort op de algemene uitkering, ook wan neer een gemeente door een laag ozb- tarief niet het volledige bedrag kan goedmaken. Op die manier zou bij het huidige ozb-tarief een waardestijging van slechts tien procent voor Ja- cobswoude een tegenvaller van meer dan 100.000 gulden betekenen. Gemeenten ontkomen daarom bijna niet aan belastingverhogingen willen ftlphen aan de rijn 'e Alphense politie heeft vier erdachten aangehouden in erband met de beroving van :en 18-jarige man op de Willem 'e Zwijgerlaan op 9 maart. Tij- ens deze beroving werd de nan onder bedreiging met een listooi gedwongen om geld en ■oederen af te geven. De ver- tjdachten (tussen de 20 en 26 jaar) wonen in Alphen. Drie van hen hebben bekend. De bero ving hield verband met handel in verdovende middelen. Jlnbraak buurthuis -eimuiden Klusje van 25 jaar levert Oud-Alkemadeprijs op Uit een buurthuis aan de Kerk- jveg in Leimuiden is gisternacht jfeen hoeveelheid drank gestolen. De daders konden het gebouw binnendringen, nadat ze een raampje hadden opgebroken. l Nieuw uniform «voor brandweer van Koudekerk koudekerk aan den run De twintig Koudekerkse brand weermannen krijgen binnen- i kort een nieuw uitgaansuni- form. Burgemeester en wethou ders stellen voor om 14.000 gul den uit te trekken om de spuit gasten in het nieuw te steken. Daarnaast wil het gemeentebe stuur 7000 gulden uittrekken Voor de vervanging van twee portofoons van de brandweer. Greep in kassa alphen aan den run Een bezoeker van een snackbar aan de Alphense Julianastraat deed gisteravond een greep in de kassa. Daarbij werd een klein geldbedrag buitgemaakt. De dief was met een vriend bin- zjnengekomen. Toen een van beiden afrekende, liep de ander om, tot hij achter de toonbank •tond. Op het moment dat de verkoper de. kassa opende om jfe°ld terqg te geven, deed de nnn. I., An \mnnn rijpwetering kees van kuilenburg Jan Ganzefles moet er nu om la chen. Maar zo'n vijfentwintig jaar geleden lag hij er nachten van wakker. Mensen vroegen hem hoe hij zo'n zooitje kon kopen. Dan haalde hij z'n schouders maar eens op en dacht er het zijne van. „En toch", zegt hij nu, „blijft daar iets van hangen. Want die boer derij zag er inderdaad niet uit. Wij hadden onze zin nu een maal op die plek gezet. Hoe dan ook, we wilden daar graag wo nen", vertelt de 67-jarige inwo ner van Rijpwetering. Overigens slaapt de Ripper nu heel wat beter. De opknapbeurt van de boerderij aan de Zuid- weg is eindelijk afgerond. Voor die klus krijgt de familie don derdag de Oud-Alkemadeprijs. Een prijs die door de historische vereniging is ingesteld als waar dering voor de inzet van bewo ners bij het opknappen van hun bezit. Gezellig Dat Jan en Corrie Ganzefles zo van die plek houden is niet zo vreemd. Jan kwam als zesjarige naar de Zuidweg. „In 1936 woonden er in totaal 28 men sen. Wij in het voorste gedeelte en de familie Schakenbosch achter. Nu ondenkbaar, maar zo was dat vroeger. Ondanks al le armoede was het er erg gezel lig. In 1970 konden wij de boer derij kopen en na veel dubben, want een dergelijke beslissing neem je samen, hebben we toe- gehapt", blikt de voormalige kantonnier van de provincie te rug.. Samen met zoon Kees heeft de Ripper de boerderij weer in de oude staat opgeknapt. Aan de hand van vooral foto's en herinneringen. „Dat klinkt erg simpel, maar zo was het niet. Vakantie was er niet meer bij. Alle vrije dagen werden besteed aan het klussen. Op de zondag na. Het heeft veel vrije tijd en geld gekost, maar dat is het meer dan waard geweest." Het onderkomen langs de vaart in Rijpwetering is zo'n driehonderd jaar oud. „Volgens rietdekker Opdam, die er een nieuw dak op heeft gelegd, is het waarschijnlijk gebouwd in opdracht van een rijke boer. Dat Jan Ganzefles: 'Het heeft een vermogen aan geld en tijd gekost, maar ik zou het weer doen als dat zou kunnen.' op alles was bevestigd." Aan vankelijk was het een boerderij uit een stuk. Wanneer er is ge splitst is niet bekend." Er is niet overwogen om er weer een complete boerderij van te maken. „Kees woont in het achterste gedeelte en wij voorin. Op die manier heb je een stuk van jezelf." Zoals bij de restauratie ook is gekozen voor een inrichting naar de eisen van deze tijd. Zo verdween de schoorsteen met rookkast waar in vroeger de hammen werden gerookt en is de voormalige „Met een trapje moest je vroeger naar de opkamer. Dat gaat prima als je jong bent, maar wij.worden een dagje ou- men een hinderpaal. Tenslotte is regeren vooruitzien. Wat dat betreft was het wel een voordeel dat de boerderij niet op de rijks monumentenlijst staat. Daar door konden wij binnen kiezen voor deze modernere inrich ting." De boerderij is in de afgelo pen jaren aan de buitenkant vrijwel steen voor steen nagelo pen. „Zelf heb <ik de stenen uit geslepen. Daarna heeft een aan nemer de boel opnieuw ge voegd. Dat is toch specialistisch werk. Voor het overige hebben Kees en ik het samen voor el kaar gekregen. Al het houtwerk heeft mijn zoon gemaakt zoals het er vroeger uitzag. De boerderij ziet er na zo'n kwart eeuw klussen weer uit als tenkant, maar ook binnen. Zo is de oude zolder - 'daar sliep het gehele spul vroeger in een met gordijnen afgezet gedeelte' - opgedeeld in een aantal slaap kamers, een badkamer, de cv- ketel en bergruimte. Een bed stede is gespaard tijdens de werkzaamheden. „De kleinkin deren vechten er om wie er in mag slapen." Overigens is de kans groot dat al het werk van Jan en Kees Ganzefles voor niets is geweest omdat het tracé van de hoge snelheidstrein er mogelijk komt te liggen. „Dat is inderdaad af schuwelijk. Nog niet eens voor mij, maar vooral voor Kees. Ik had zo gehoopt dat hij er heel lang 'plezier van zou kunnen Spoorlijn De Oud-Alkemadeprijs wordt uitgereikt in restau rant De Paerdeburgh in Rijpwetering. Overigens niet de enige activiteit tij dens die bijeenkomst. Op het programma staat ook een dialezing van W.J. En gel over de voormalige spoorlijn Leiden-Hoofd- dorp. Deze spoorlijn had een halte in Rijpwetering. Aanvang acht uur. VRIJE TIJD ze niet aan het bezuinigen blijven, zo betoogde Oversier. Volgens zijn cijfers zijn ondanks alle opwinding voor Rijn- wóude de gevolgen van de herverde ling niet al te groot. De gemeente moet als gevolg van deze maatregel vanaf 1997 een bedrag van 167.000 gulden bezuinigen en de tarieven van voor ozb en rioolrecht moeten tot het jaar 2000 met 22 procent worden verhoogd. Voor de eigenaar van een huis van 150.000 gulden betekent dat dat hij aan het eind van de eeuw iets meer dan hon derd gulden per jaar duurder uit is dan op dit moment. De belastingverhoging eh de bezuiniging vallen in het niet bij de maatregelen die de gemeente de af gelopen jaren heeft genomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Aquarium. De aquarium- en terrariumvereniging 'De natuur in huis' houdt dinsdag 21 maart een clubavond in buurtcentrum Elc- kerlyc aan de Havixhorst. Thema is de natuurlijke tuinvijver. Aan vang acht uur. Kabouters. Atelier de Blauwe Haan aan de Bartokhof 21 staal tot en met vrijdag 24 maart in het teken van de kabouters. Belangstellen den kunnen daar onder begeleiding vier verschillende kabouters maken met wollen vilt of schapewol. Dat zijn Olie de vertelkabouter, Klaas Vaak, Wolkewietje en Nisse de tandenkabouter. Men kan maximaal twee uur werken aan zijn ontwerp. Kosten tien gulden. Bingo. In buurtcentrum EIckerlyc aan de Havixhorst wordt op woensdag 22 maart een kinderbingo gehouden. De toegang kost 1 gulden. Aanvang twee uur. Lezen. In de bibliotheek in activiteitencentrum Wielewaal aan de Kwartelstraat wordt vrijdag 24 maart een lezing gehouden over luis- terlezen. De leesmethode is bedoeld voor mensen met een leeshan- dicap. De lezing begint om twee uur en kost 2,50 gulden. Lentebeurs. De lente is nog niet begonnen, maar de inwoners van Alphen zullen het weten. In winkelcentrum Herenhof is het op vrij dag 24 en zaterdag 25 maart lentebeurs. Op een terras waar de be zoekers onder het genot van koffie met een gebakje kunnen kijken naar de lentemode "die wordt verzorgd door leerlingen van het Groe- ne-Hartcollege. HAZERSWOUDE-DORP Orgel. Het orgel in de gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat wordt op zaterdag 25 maart bespeeld door vier organisten. Het concert be gint om acht uur en is gratis. ROELOFARENDSVEEN Lezen. 'Nooit niks te doen' is het thema van het leesprogramma in de bibliotheek aan de Wilgenstraat. Deelnemers lezen vijfhoeken en krijgen voor elk gelezen boek een sticker in een leespaspoort. Het leesprogramma duurt twee maanden en begint deze week. Deelna me is gratis. WOUBRUGGE Ruilbeurs. In de Goede Herderkerk aan de Bateweg wordt op don derdag 23 maart een ruilbeurs gehouden. Er kunnen postzegels, munten, suikerzakjes, stickers, jokers, speel-, ansicht- en telefoon kaarten geruild worden. Voor kinderen is de beurs van 19-20 uur open, voor volwassenen van 20-22 uur. Inlichtingen: 01729-8549. Kwekers zetten kassen open Dertien kwekers uit Nieuw- veen zetten zaterdag 1 april de deuren van hun kassen open. Zij organiseren die dag de achttiende editie van 'Kom in de kas', de open dag van de Nederlandse glastuinbouw. De kwekers, die allemaal aan het Nieuwveense Jaagpad (langs de Amstel) hun bedrijf heb ben, laten van alles zien op het gebied van het kweken van planten en bloemen. Bijvoor beeld hoe cactussen worden gestekt, hoe orchideeën wor den gekweekt of hoe Alstroe- meria's in een laboratorium worden vermeerderd. De kwe kerijen zijn te bezichtigen van 10-17 uur. Het Nieuwveense Jaagpad is zowel per fiets als per auto bereikbaar via Vrou wenakker en Kattenbrug. foto ben de bruyn leimuipen/runsaterwoude liesbeth buitink Inwoners Leimuiden en Rijnsa- terwoude zijn bang dat de nieu we bestemmingsplannen wel eens kunnen leiden tot uitbrei ding van beide dorpen. Aanlei ding vormde een kaartje waar uit bleek dat de grens van Lei muiden enkele honderden me ters naar het westen was opge schoven. Die angst uitten enige dorps bewoners gisteravond in het Schoolhuys in Rijnsaterwoude waar een informatieavond werd gehouden over de verandering van de plannen. Maar wethou der Kea stelde hen gerust. Die grens, zei hij, is alleen de grens van het bestemmingsplan. „Dat i^eer^puu^wilJel^unu^n^^U^^ Het officiële voor-ontwerp van de bestemmingsplannen moet dit najaar klaar zijn. De uiteindelijke bestemmingsplan nen wordt in het voorjaar van 1996 verwacht. Pas in het najaar van volgend jaar beslist de ge meenteraad over de plannen. Uit de plannen blijkt onder meer, dat het mortuarium een andere plek zou kunnen krijgen dan de huidige locatie aan de Dr. Stapenséastraat, wil de ge meente ruimte reserveren voor een zorgcentrum voor ouderen en mag de horeca bij de jacht havens niet worden uitgebreid. Bovendien moet het bestem mingsplan voorzien in een uit breiding van het winkelgebied "mübuln.iii.Lc-iniui

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11