ontziet Rijpwetering werkgevers brandweer Nieuw tracé van HSL 'Oversteek Merelhof moet veel veiliger' Leiden Regio Gemeente wist niets van vervuilde moestuin iSjelter: project voor peuters «migranten werpt vruchten af Bewoners bungalows boos over bouw van dakkapel tribune Oegstgeest iaandag 20 maart 1s De gemeente Alphen wist niet af van het bestaan van een moestuin op het ernstig vervuil de Haasbeek-terrein aan de Hooftstraat. Dat blijkt uit het antwoord van burgemeester en wethouders op de' schriftelijke vragen van het SP-raadslid R. Pley. Pley heeft het college ge vraagd waarom de GGD niet is ingeschakeld toen in 1991 be kend werd dat het terrein van de voormalige drukkerij ernstig vervuild was. Het is gebruikelijk om de GGD in te schakelen wanneer er bodemverontreini ging geconstateerd wordt in kwetsbare gebieden zoals moestuinen. De gemeente wist echter niet dat bewoner Grave- land een stukje van het terrein gebruikte voor zijn moestuin en heeft hem dus niet kunnen wij zen op de gezondheidsrisico's. Hij bleef dan ook gewoon uit zijn moestuintje eten. Graveland heeft de gemeente overigens verzocht om na de uit te voeren bodemsanering een deel van het Haasbeek-terrein 'om niet' te mogen blijven w bruiken als moestuin. Zijn ver zoek is gehonoreerd. Hij wis overigens zelf wel dat hij op ver vuilde grond groente kweekte Maar omdat hij de tuin had op gehoogd en altijd alles groeide en bloeide, maakte hij zich er nooit ongerust over. woubrugge Dertien kinderen stonden gis teren bij De Woubrugse Batehof paraat met borsteltjes en schoensmeer. Voorbijgangers konden op het bankje op het plein neerzin ken en hun schoenen laten poetsen. De kin deren stortten zich vaak met drie of zelfs vier tegelijk op de schoenen. De vrijwillige bijdra ge die de eigenaren van het schoeisel konden afdragen, zorgde voor-een opbrengst van precies 500 gulden. De schoenpoetsactie verliep letterlijk niet helemaal vlekkeloos. Verschillende mensen verdwenen met tennissokken met zwarte ve gen of een verkleurde broek. „Een vrouw had nogal haast en wilde de supermarkt in, maar wilde tegelijkertijd haar schoenen laten poet sen. Die is op sokken boodschappen gaan doen", vertelt een woordvoerster van de werkgroep Missie-, Ontwikkelings- en Vre desvraagstukken (MOV) van de katholieke parochies in Hoogmade, Woubrugge, Oud Ade en Rijpwetering. De opbrengst is bestemd voor een project van de vastenactie in centraal Chili. Een groep boerinnen kan met de opbrengst een drooginstallatie aanleggen voor het fruit dat zij plukken en verkopen. Door de droogin stallatie is hun werk niet meer seizoengebon den, maar kan de pluk en verwerking van het fruit het hele jaar doorgaan. Bovendien hoe ven daardoor geen bestrijdingsmiddelen te worden gebruikt. foto ben de bruyn Jongen krijgt klappen in snackbar tlphen aan den run in een snackbar bij de Ridderhof in Alphen i fian den Rijn hebben gisteravond twee onbekenden een 22-jari- komf>e Alphenaar mishandeld. De man haalde een snack uit een au- tomaat en kreeg daarop commentaar van de mannen. Toen hij tegeflntwoordde kreeg hij meteen stompen in zijn gezicht. De da ler kanders, die ongeveer 16 en 19 jaar oud waren, namen vervolgens pe benen. «tig af-J r vrijwa 4 It een ^Inbreker betrapt in Dorpshuis en weter aar Een 22-jarige Teraarder is gisteravond gearresteerd toen aan het inbreken was in het Dorpshuis aan de Kerkweg in 3 Pjn woonPlaats- De man brak een ruit om binnen te komen. Hij liet diiac* n'ets gestolen, maar was volgens een politiewoordvoerder 1111bangeestelijk in de war'. wind j fraaie gfa01Vandalen opgepakt in Alphen rten uropa M-Phen aan den run» Twee jongens uit Alphen (17 en 18 jaar oud) t blijftZijn zondagochtend aan de Hoorn in hun woonplaats aange- rioderfiouden omdat zij enkele auto's hadden vernield. De jongens eratu-hadden uit een laadbak van een auto die daar stond geparkeerd wejjverkhandschoenen en klein gereedschap gestolen. Met het ge- eedschap brachten zij vernielingen aan aan andere geparkeerde lut0 s en aan een P311^ aan de Hoorn, Alphense huizen doelwit van inbraak M-Phen aan den run» In twee woningen in Alphen aan den Rijn is iet afgelopen weekeinde ingebroken. Een flatwoning aan de itortemelk was vrijdagavond doelwit van inbrekers, die een 50 aam bij het balkon forceerden om binnen te komen. Zij stalen I inder meer een computer, een geldkist en bankpasjes. Dezelfde 1000j ivond werden uit een woning aan de Ne^tunusstraat een video- i ecorder, geluidsapparatuur, een geldkist en een antwoordappa- y\ aat gestolen. ^Jassen gestolen bij snelkraak ilphen aan den run Door een motor door de glazen pui van een ledrijf aan de Aarkade in Alphen aan den Rijn te rijden, is vrij- lagavond een snelkraak gepleegd. De daders namen een nog inbekend aantal jassen van het rek. ongen in sloot gegooid ron' mphen aan den run. Een 17-jarige Alphenaar is vrijdagavond in rijn woonplaats in een sloot aan de Sportlaan gegooid. De jon gen fietste met enkele vrienden mee, toen bij een stoplicht plot seling vier personen uit een auto stapten en hem met fiets en al in de sloot gooiden. _Vrouwen gewond bij aanrijding imzoeterwoude-runduk» Twee Leidse vrouwen (36 en 17 jaar oud) :ijn zaterdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de KHoge Rijndijk in Zoeterwoude. De bestuurster zag te laat dat en- 9kele andere auto's stonden te wachten voor het tijdelijke ver keerslicht ter hoogte van de tneubelboulevard. Zij botste op de auto voor haar. Beide inzittenden liepen hoofwonden op en moesten naar het Elisabeth Ziekenhuis worden gebracht. ^Inbrekers actief in regio i regio In drie woningen in Leiderdorp, Woubrugge en Zoeter- woude is afgelopen weekeinde ingebroken. Inbrekers forceerden vrijdagnacht een raam van een woriing aan de Christinastraat in jZoeterwoude-Rijndijk en namen onder meer geld mee. Ook bij [andere woningen in straat probeerden zij in te breken. Dezelfde avond werden uit een huis aan de Cornelis Kempenaarlaan in Woubrugge onder meer computerspelletjes gestolen. De daders probeerden ook binnen te komen in twee huizen aan de Witte Klaver, maar slaagden daar niet in. Zaterdagavond was een wo ning aan de Klompenmaker in Leiderdorp doelwit van inbre- jkers, die geld meenamen. Wind veroorzaakt ongeval leimuiden De harde wind heeft vrijdagavond een ongeluk ver oorzaakt op de provinciale weg 7 bij Leimuiden. Een 23-jarige Amsterdamse automobilist reed daar met een aanhangwagen, die ging slingeren door de wind. Hij kwam op de verkeerde rij baan terecht. Daardoor ontstond een aanrijding met de auto van een 44-jarige Alphense. Zij moest voor onderzoek naar het zie kenhuis worden gebracht. Door het ongeluk ontstond een file op de weg, die weer leidde tot een kettingbotsing waarbij vier auto's waren betrokken. Twee daarvan werden zo ernstig beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. De bes'tuurders bleven on- 0 Q|Uiderdorp Judy NiHOFde kinderen als met de moeders een steeds beter contact krijgen. 22t Us het aan coördinator Hans Sommigen hebben zich ook al 01 klink van sociaal cultureel een- voor andere activiteiten van rum Sjelter in Leiderdorp ligt, Sjelter aangemeld. Dat is na- 0[pegint er over een poosje weer tuurlijk een positief effect. Het ï.l ten project voor peuters van werkt veel sneller dan we van ijl Turkse en Marokkaanse af- tevoren gedacht hadden", aldus vomst en hun moeders. In janu- Edink. locari is de eerste groep begonnen Sjelter krijgt voor het project 6ten de ervaringen zijn volgens een bijdrage van de gemeente, jj- -dink positief. Ook de ouders van de peuters 5 Het project is bedoeld als betalen eraan mee. Om subsidie d.oroorbereiding op de kinderop- van de gemeente te krijgen was sprang. Terwijl de kinderen, die het nodig dat tenminste acht q| 'aak een taalachterstand heb- peuters werden ingeschreven, o.o 'en, spelenderwijs met de Ne- Edink: „Maar toen we feitelijk o.oderlandse taal bezig zijn, wor- van start gingen, deden er maar 00 den de moeders in een andere vijf peuters mee. Maar inmid- 0„ groep uitgebreid geïnformeerd dels is de groep weer uitgebreid o.o over onderwerpen als kinderop- naar zeven kinderen." Edink oovang en kruiszorg. De vrouwen noemt de deelname van zeven °jjdie meedoen weten vaak niet peuters toch een 'heel goede O0hoe deze zaken precies zijn ge- score'. „Zeker als je nagaat dat regeld. Aan het project werkt er volgens gegevens van de bur- JJeen aantal Turkse en-Marok- gerlijke stand ongeveer 15 peu- kaanse vrijwilligers mee. „Wat ters in Leiderdorp zijn die tot de we merken, is dat we zowel met doelgroep behoren." De bewoners van de Annie M.G. Schmidtlaan in Oegstgeest zijn razend op de gemeente omdat die een bouwvergunning heeft afgegeven voor een dubbele dakkapel. Bij de bouw van hun patio-bungalows in 1990 zou de gemeente juist hebben toege zegd dat aanvragen voor het plaasten van dergelijke bouw werken niet zouden worden ge honoreerd. De boze buren hebben in middels een advocatenkantoor in de arm genomen en een kort geding aangespannen in een poging de bouwvergunning te schorsen. Een door twintig be woners ondertekend bezwaar schrift ligt inmiddels op tafel bij de gemeente. Volgens mr. M.P.W. Hengst van het advocatenkantoor Pool Hengst maakt de gemeente Oegstgeest zich schuldig aan een grove schending van de bij de bewoners gewekte verwach tingen. „Er is diverse malen mondeling toegezegd dat aan vragen voor dakkapellen niet zouden worden toegestaan", zegt hij. „Bovendien hebben we iets op papier, afkomstig van de architect, dat dezelfde richting uitwijst. Wat dat betreft staan we sterk." De architect van de woningen heeft zich indertijd verzet tegen het plaatsen van dakkapellen omdat die inbreuk zouden maken op de privacy van de buren. Maar de gemeen te zou dergelijke overwegingen niet betrekken bij de beoorde ling van aanvragen voor een bouwvergunning. Volgens Hengst is het onbegrijpelijk dat de gemeente weigert de belan gen van de omwonenden mee te wegen. Een woordvoerster van de gemeente zegt dat de aanvraag voor de gewraakte bouwvergunning is getoetst aan alle eisen. „Het bouwwerk vol doet daaraan." Over mogelijke toezeggingen uit het verleden kan zij geen duidelijkheid ver schaffen. „Het bezwaarschrift is net binnengekomen. We zijn nu aan het uitzoeken hoe de hele voorgeschiedenis in elkaar zit." Veilig Verkeer Nederland en Voetgangersvereniging Voorschoten reageren op prioriteitennota Asbest in voorschoten frank buuraaan Het ministerie van verkeer en waterstaat onderzoekt een nieuw tracé voor de Hoge Snelheidslijn (HSL). Dat is vo rige week afgesproken met de gemeenten in de regio. Het tracé is een variant op het voorkeurstracé van het kabinet door het Groene Hart, maar loopt vanaf Hoogmade strak langs rijksweg 4. Daarnaast heeft Rijkswaterstaat toege zegd onderzoek te doen naar de mogelijkheden van de bestaande lijn. rupwetering/hoogmade liesbeth buitink De nieuwe variant loopt net als het voorkeurstracé van het ka binet door de Achthovenerpol- der, maar kruist de A4 niet meteen bij Leiderdorp. De HSL zou tot de Zuidervaart ter hoog te van Hoogmade nog aan de zuidelijke kant van de rijksweg blijven lopen en pas daar krui sen. Daarna moet de HSL ge bundeld blijven lopen met de rijksweg. Volgens de Leiderdorpse wet houder C. Huigen, die als woordvoerder voor de regio op treedt, is de variant vooral gun stig voor Rijpwetering. „Die wordt bij deze variant niet doorsneden. Voor Hoogmade is het ongunstiger, omdat de HSL nu dichter langs het dorp loopt. In alle gevallen is het geen goed tracé, maar beter dan de variant die er eerst lag." Huigen benadrukt dat de va riant geen gevolgen mag heb ben voor de beslissing over de verbreding van de rijksweg 4. De regiogemeenten hebben in het overleg met het ministerie opnieuw aangedrongen voor een gelijktijdige behandeling van de HSL- en de rijksweg 4- voorstellen. Huigen: „Anders zou deze variant vooruitlopen op die beslissing, omdat aan één kant de rijksweg dan niet meer verbreed kan worden. Dit is wederom een bewijs dat die beslissingen gelijktijdig moeten word.en genomen. Wethouder A. Kea (ruimtelij ke ordening) van Jacobswoude is niet gelukkig met de nieuwe variant. „Hoogmade komt zo nog dichter bij de toekomstige HSL te liggen. Op de Boskade zullen woningen gesloopt moe ten worden. De lijn komt op 400 meter te liggen van de nieuw bouw van Hoogmade en dat heeft met name gevolgen voor de visuele aspecten en de ge luidshinder. Als de HSL de rijks weg kruist komt hij op een hoogte van 10 of 12 meter en dat ligt veel meer in het gezicht dan het oude. Voor Jacobswou de betekent het een verder gaande versnippering van de landschappen en de polders", aldus Kea. alphen aan den run jan winde De gemeente Alphen zal voort aan de schade vergoeden die werkgevers lijden wanneer een medewerker door zijn werk zaamheden als vrijwilliger van de brandweer ziek wordt of ge blesseerd raakt. Een bedrag van 10.000 gulden wordt opgeno men in de begroting van de brandweer om dergelijke scha declaims te kunnen bekostigen. De gemeente vreest dat er, wan neer zij niet betaalt, een tekort aan vrijwillige brandweerlieden ontstaat. Directe aanleiding vormt een schadeclaim van bijna 7000 gul den van verpleeghuis Ouds- hoom. Een personeelslid hier van verstapte zich tijdens een oefening van de brandweer en was daardoor ruim zes weken cuuclusul igesci hkl. will i ltfl ziekteverzuim terug te dringen schrijft de wet tegenwoordig voor dat de werkgever de eerste zes weken salariskosten van een zieke werknemer voor eigen re kening moet nemen. Omdat de medewerker van Oudshoorn ar beidsongeschikt haakte tijdens het uitoefenen van zijn taken bij de brandweer, achten burge meester en wethouders van Al phen het billijk om de salaris kosten te vergoeden. Juridisch gezien is de ge meente niet verplicht deze schade te vergoeden, omdat er geen sprake is van onrechtma tig handelen van de gemeente. De werkgever kan zijn mede werkers echter wel verbieden om vrijwilliger bij de brandweer te worden. oegstgeest loman leefmans In de afdekplaten van de tribu ne van voetbalclub Oegstgeest is wit en blauw asbest aange troffen. De gemeente wil zo spoedig mogelijk deze platen weghalen en heeft daarvoor 11.162 gulden uitgetrokken. De voetbalclub zal het verdere her stel van de tribune op sportpark De Voscuyl voor eigen rekening moeten nemen. De kosten daarvan- zijn geraamd op een kleine twintigduizend gulden. De tribune is eigendom van de voetbalvereniging. Voorzitter H. Comet van de v.v. Oegstgeest liet de gemeente in een brief eind vorig jaar weten dat de schadelijke stoffen in de platen was gevonden. Wethouder G van Eisen (Progressief Oegst- geest/milieu) kwam vervolgens met de club overeen dat de ge meente voor het verwijderen van het asbest zou zorgen. Vol gens de wet mag de vereniging dat werk niet zelf uitvoeren. Cornet had de wethouder ook om een bijdrage gevraagd voor het herstel van de verouderde tribune als de resten van de met asbest gevulde gedeelten zijn opgeruimd. De gemeente staat daar negatief tegenover. Een tri bune is volgens Van Eisen een luxe bezit en geen noodzakelij ke voorziening op een sport complex. Als de vereniging het bouwwerk wil behouden, moet ze de financiële tegenvaller zelf zien op te vangen. De gemeente verwacht dat de gelijknamige voetbalclub door gebruik te ma ken van haar sponsors een stuk goedkoper kan uitkomen dan de nu opgevoerde schadepost van 19.000 gulden. Totdat de tribune gedeeltelijk wordt ge- loopt, kunnen de toeschouwers volgens de gemeente zonder ge vaar voor de gezondheid op de banken gaan zitten. De schade lijke platen zitten namelijk in de dakconstructie en de achter wand. Hoogmade ongelukkig met variant flitstrein HISTORIE - 'De menagerie van de Oranjes' is de titel van een dia-lezing die de historische vereniging 'Oud Wassenaer' dinsdag 21 maart houdt in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam. De toegang is gratis. Aanvang: 20 uur. De voetgangersoversteekplaats Koninklijke Marinelaan/Merel hof in Voorschoten is zo onver- zichtelijk, dat daar zo snel mo gelijk een zebrapad moet ko men. De oversteek is één van de vele verkeersonveilige plekken die Veilig Verkeer Nederland (VVN) en de Voetgangersvereni ging in Voorschoten hebben ontdekt. Hun bevindingen staan in een reactie op het 'prioriteitenplan verkeersveilig heid 1995-2000', dat binnenkort door het gemeentebestuur zal worden besproken. WN en de Voetgangersvere niging geven aan welke onveili ge verkeerssituaties naar hun idee het eerst aangepakt zou den moeten worden. Verder wordt aangegeven welke maat regelen moeten worden geno men. Volgens WN is de oversteek bij Merelhof onyoldoende her kenbaar, zowel voor de voet ganger als voor het autoverkeer. Veel ouderen maken gebruik van de oversteek. Als er een ze bra komt zijn automobilisten verplicht om te stoppen. De oversteekplaats Generaal Spoorlaan/Rouboslaan is even min veilig. Mensen die overste ken zijn slecht zichtbaar. Ook hier moet een zebrapad komen en de automobilist moet op de voetgangers attent worden ge maakt. WN vindt dat op het traject Raadhuislaan-Einsteinlaan- Badhuisstraat een voorrangsre geling moet worden ingesteld. Voor de voetgangers kan een vluchtheuvel uitkomst bieden Het kruispunt Koninklijke Marinelaan/Merelhof (richting dorpscentrum) in Voorschoten moet van een zebra worden voorzien, vindt Veilig Verkeer Nederland. foto loek zuijderduin bij het oversteken van de weg. Op het traject gebeuren relatief veel ongelukken. Verkeer van rechts heeft voorrang, maar veel weggebruikers gebruiken de weg alsof het een voorrangsweg is. WN is het met de gemeente eens dat de overlast van gepar keerde auto's in de wijken moet verminderen. Het gaat de ver eniging echter wel wat ver om daar 200.000 gulden voor uit te geven. Dat geld kan beter wor den aangewend om de ver keersveiligheid te verbeteren. Voorts is WN geen voorstan der van een mini-rotonde op het kruispunt Van Beethoven- laan /Mozartlaan. Op het kruis punt gebeuren veel ongelukken, maar het is de vraag of een dure rotonde dat probleem zal oplos sen. Veilig Verkeer stelt voor in plaats daarvan de Mozartlaan te versmallen. Dat zou goedkoper en effectiever zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9