Leiden SUL Leiden pakt seksueel geweld aan G 'Verzustering' op vrouwenfeest blijft uit Stadsgehoorzaal brengt huurders elders onder Dierenasiel op zoek naar sponsors Stevenshof wordt groener De cocaplant en cocaïne chef henny van egmond. 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Gemeente start met organisaties project De gemeente Leiden wil iets doen om seksueel geweld tegen vrouwen te bestrijden. 'Preventie geweld tegen vrouwen in relaties' luidt de naam van een in principe eenjarig project dat de gemeente gaat uitvoeren in sa menwerking met het Coördinatiepunt tegen Seksueel Geweld, vrouwengezondheidscentrum Hara, vrouwen- opvang Cassandra en vrouwenopvang Cortona. Ge noemde organisaties, die samen het projectvoorstel in dienden bij de gemeente, spelen een belangrijke rol bij het signaleren van het geweld. Veel vrouwen droegen prachtig versierde gewaden op het culturele vrouwenfeest. FOTO HIELCO KUIUPERS MAANDAG 20 MAART 1995 leiden herman joustra Doel van het project is om hulpverleners en andere instan ties die seksueel geweld binnen een relatie kunnen signaleren, i handvatten te geven om in te kunnen grijpen of om juist pre- Jventief te kunnen werken. Met jname de samenwerking tussen I politie en hulpverlening, maar ook de samenwerking tussen (hulpverlening en signalerende instanties als buurtwerk, con sultatiebureaus en sociale dienst, zal daarbij een grote rol spelen. Geweld tegen vrouwen in re laties is een veel voorkomend probleem. Zo'n twintig procent van de vrouwen tussen de twin- leiden Een vertegenwoordiger van Co ca '95-campagne bezoekt dins dag 28 maart Leiden. Op een in formatie-bijeenkomst bij de Leidse Studentenecclesia aan het Rapenburg spreekt Rodrigo Ibanez Cazon over de proble men die coca en cocaïne kun- tig en de zestig jaar zou ooit te maken hebben gehad met ge weld van de zijde van hun part ner. Tot nu toe hebben politie en hulpverleners nog weinig kunnen ondernemen, onder meer omdat het geweld zich af speelt in de privésfeer. Bovendien lijken de slachtof fers niet in staat het geweld de rug toe te keren en zien de da ders hun gedrag over het alge meen niet als problematisch. Dit leidt bij politie en hulpverle ners tot demotivatie en een veelal afwachtende houding. Geweld binnen een relatie kan daarom jarenlang voortduren zonder dat de buitenwereld op de een of andere manier iets onderneemt. nen veroorzaken. Coca is een plant die al eeuwenlang in La- tijns-Amerika wordt verbouwd. Dagelijks kauwen miljoenen Andesbewoners op de bladeren. De laatste twintig jaar is ook co ca in een kwaad daglicht komen staan. De bijeenkomst begint om 20 uur. Toegang is gratis. leiden caroline buddingh' Van 'verzustering' was op het culturele vrouwenfeest gisteren in de aula van het Da Vinci-col- lege nog geen sprake. Het was slechts een handjevol Neder landse vrouwen dat op de mu ziek van alle culturen danste. Weinig Marokkaanse dames dansten op de Turkse muziek van de popgroep Topkapi en de meeste Turkse vrouwen lieten het afweten toen de Marok kaanse popgroep Al Jawab op trad. De vrouwen van Suri- leiden loman leefmans De Stadsgehoorzaal gaat vanaf komend najaar bijna een sei zoen lang dicht. Het nieuwe Leidse Projectbureau, dat het zalencentrum gaat exploiteren, zoekt vervangende ruimte voor verenigingen en instanties die tijdens de verbouwing een of meer zalen hadden gehuurd. In een enkel geval moet er schade vergoeding worden betaald. „Maar het gaat niet om grote bedragen", zegt N. Smulders van het Projectbureau dat, be halve de Stadsgehoorzaal, ook de Waag onder zijn hoede heeft. De opknapbeurt van de 103- Woongenot Het heeft een klein jaar ge duurd, maar de centen hebben het ten slotte toch gewonnen van de zon. Bewoners van Tuinstad/Staalwijk houden het recht een derde woonlaag op hun huis te bouwen. Ook al gaat dat ten koste van het 'woongenot' van de mensen aan de Schelpenkade en de Stadhouderslaan. 't Is sinds een paar jaar al klant vriendelijkheid wat de klok slaat bij de gemeente Leiden. Dus toen de bewoners van de Tuinstad/Staalwijk eind 1993 klaagden dat zij door al die dakopbouwen minder zon in hun huis krijgen ging de ge meente onverwijld aan de slag om het bestemmingsplan te veranderen. Het bouwen van naamse komaf waren met name enthousiast bij het optreden van de Surinaamse dansgroep Afimo. Toch bezochten ruim drie honderd vrouwen zondagmid dag het culturele vrouwenfeest, een initiatief van de Arabische vrouwenorganisatie Narcis, de stichting Turkse vrouwen in Leiden, de stichting Suriname Leiden en de Leidse Welzijnsor ganisatie (LWO). De bijeen komst werd voor de derde keer georganiseerd. Katrien van de Wetering van jarige Stadsgehoorzaal heeft veel voeten in de aarde gehad. Men vreesde dat de akoestiek zou worden aangetast. Lange tijd heerste er onduidelijkheid over een integratie van het za lencomplex in de Sleutelhof, even verderop aan de Bree- straat. De Stadsgehoorzaal liep een aantal subsidies mis. Uit eindelijk vergt de opknapbeurt zo'n zeven miljoen gulden kos ten. Nu staat vast dat de zaal van af augustus onder handen wordt genomen. Een probleem is echter wat er moet gebeuren met de instanties, die in die pe riode al ruimte hadden ge- een derde woonlaag op de hui zen zou verboden worden. Er werd veel overhoop gehaald: een nieuw bestemmingsplan, publicaties in de krant, bewo- nersbrieven die deur aan deur werden bezorgd, inspraak. Kos ten nog moeite werden ge spaard. Want metingen hadden uitgewezen dat de klagende be woners gelijk hadden. In de maanden maart en september misten zij door die dakopbou wen in de buurt liefst een heel uur zon per dag. En zonlicht is een schaars goed in Nederland. Maar nu is het hele plan weer afgeblazen. Want de mensen die ooit nog eens een derde laag op hun huis willen bou wen sloegen ook aan het kla gen: dat door die verandering van het bestemmingsplan hun huizen in waarde daalden. En zij waarschuwden dat zij bij de gemeente een eis tot schade vergoeding op de mat zouden gooien. En voor die dreiging van scha declaims is de gemeente toch gevoeliger dan voor klachten over gebrek aan zonlicht. Want daarover kun je kennelijk niet reclameren. En de gemeente trok een streep onder de klant vriendelijkheid: tot hier en niet verder. Swift Het leek er even op dat voorzit ter P. Evelein van Ren- en Tourvereniging Swift de komst van circa 500 asielzoekers aan de Willem van de Madestraat (achter de Bult) in Leiden niet zo zag zitten. Hij wees zijn le den op het hogere risico van diefstal van fietsen. Maar dat had met asielzoekers niets te maken. Hij volgde het principe: hoe meer mensen bij elkaar wonen, des te groter de risico's. Swift wil voor de nieuwe buren ook best wat doen. Dat had de vereniging al eerder aangekon- het LWO vertelt dat de bedoe ling van het feest is dat vrouwen uit verschillende culturen elkaar ontmoeten, waardoor er meer begrip ontstaat voor eikaars manier van leven. „Als je elkaar nu in de supermarkt tegenkomt, weet je in elk geval iets meer van eikaars bestaan af." De for mule is een succes, want elk jaar komen meer vrouwen naar het feest. „Vorig jaar hebben we het nog in een buurthuis ge houden, maar daar barstten we uit. Mannen zijn echter niet welkom. Ze zouden veel vrou- huurd. „De contracten die er la gen hebben we in de meeste ge vallen naar behoren kunnen af wikkelen", zegt Smulders. Hij wil niet kwijt hoeveel gemeen schapsgeld de verplaatsingen en de ene claim die er volgde, hebben gekost. Volgens wet houder Langenberg (D66/cul- tuur) waren deze bedragen ook opgenomen in het budget van het Projectbureau. „En een gro te kostenpost is het echt niet", aldus Langenberg. Fouten zou de gemeente bij de planning niet hebben ge maakt. De Stadsgehoorzaal res sorteerde tot voor kort onder de directie van de Groenóordhal- JOHNNY LION digd. In het laatste nummer van Solo, het huisorgaan van Swift, voegt de vereniging ook de daad bij het woord. Er staat een oproep in aan leden om as sistentie te verlenen bij een fietsenproject van het Opvang centrum in Leiden. Er wordt gezocht naar vrijwilligers die asielzoekers op de pedalen wil len helpen en die bovendien willen assisteren bij het repare- wen ervan weerhouden te ko men, aangezien dat in een aan tal culturen niet past." Hoewel het op de dansvloer niet zo vlotte met de zogeheten 'integratie', bleven er voldoende ingrediënten over voor een ge zellige bijeenkomst. Er werden smaakvolle hapjes uit verschil lende landen, zoals baklava, sarma, brawat, Surinaamse zalmsalade en het Nederlandse koekje bij de thee geserveerd. Veel vrouwen hadden prachtig versierde gewaden aan en de cultuurgebonden dansen met len. En volgens directeur A. de Jong werden de contracten af gesloten lang voordat bekend werd in welke periode de Stads gehoorzaal niet kon worden verhuurd. Dat is echter niet het enige probleem. Er zijn nog een paar jaarlijkse gebruikers die niet over een contract beschikken, zoals bijvoorbeeld het Key Town jazz-festival (eind januari) en de inschrijving van haring en wittebrood (half september). „Ook daarvoor zoeken we een oplossing. Zo is er een operette vereniging die gelukkig in de schouwburg terecht kan", zegt Smulders. WM FOTO PR ren en onderhouden van fiet sen. 'Oh ja '-gevoel Voor de deur van Don Bosco staat een bord met de tekst 'Goud van oud-avond. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar'. Bin nen hangen in een visnet langs het plafond posters met daarop veel speciale geluiden en sierlij ke hand- en heupbewegingen waren een mooi gezicht. Alleen de zangeres van Turkse band Topkapi wist de scheids lijn werkelijk te doorbreken door ook een Marokkaans liedje te zingen. Het werd met een groot applaus beloond, waarbij de Marokkaanse vrouwen mas saal het speciale tonggeluidje maakten dat hun feestvreugde weergeeft. Nu ook particulieren de Waag aan de Aalmarkt kunnen huren voor feesten en partijen, is er onduidelijkheid over de slui tingstijd. Smulders en zijn bu reau gingen uit van één uur en sloot overeenkomsten waarin dat tijdstip stond vermeld. Maar de afdeling bijzondere wetten van de politie dacht daar anders over en heeft het Projectbureau teruggefloten. Middernacht zou de deur al dicht moeten. „Daar over zijn we nog in overleg", al dus Smulders. namen als Slade en Earth Fi re. De gekleurde lampjes ma ken het beeld van de jaren '70 compleet en er draaien bandjes met muziek uit de jaren zestig en zeventig. Hoogtepunt van de zaterdag avond is het optreden van Johnny Lion, die wordt aange kondigd als 'de man die de ja ren '60 teisterde met zijn popu lariteit en die dat nog steeds doet'. Ooit had hij met 'Devil Woman' een hit in Azië, maar in Nederland is hij toch vooral bekend van zijn 'Sophietje', die ranja dronk met een rietje, op een Amsterdams terras. De 'oh ja'-ervaringen volgen el kaar in rap tempo op. „Ze kon digen het een of andere num mer aan, maar als ze dan gaan spelen herken je het weer", zegt een vrouw in het publiek. En voorzichtig aan wordt er ook gedanst. Het feest barst pas echt los wanneer na een half uurtje 'Sophietje' van stal wordt ge haald. De stemming zit er goed in, maar na drie minuten wordt de feestvreugde vakkundig in de kiem gesmoord; „Dames en heren, dank u wel! Over een uur zijn we bij u terug." Het publiek reageert verbaasd. „Over een uur!?" klinkt het in koor. Lakoniek merkt een man op: „Ja, die oudé man kan na tuurlijk ook niet zo lang meer staan." De muziek zelf is verzorgd en goed. Lion en de Jewels zijn drie jaar geleden dan ook weer bij elkaar gekomen omdat zij het leuk vinden om op te tre den. Een blik op de drie gitaris ten doet vermoeden dat gitaar spelen een zwaar karwei is, maar ze slaan geen snaar ver keerd aan en de oude nummers doen de technische valse start en het rondzingen van micro foons vergeten. AAP RIETVELD, HENK VAN DER POST EN MARK BliLKlIUIS 7 Schoenpoetsen 9 Dertien schoenpoet sertjes hebben gisteren in Jacobswoude vijfhon derd gulden ingezameld vooreen goed doel. leiden Het nieuwe Leidse Dierentehuis Stevenshage is een sponsoractie begonnen voor zijn onderko men aan de Kenauweg. Bedrij ven of particulieren kunnen voor 100 of 250 gulden per jaar een katte- of hondehok 'adopte ren' waarin de zwerf- of de af- standsdieren zitten. Het dierenasiel is onlangs verhuisd van de Besjeslaan naar de Kenauweg. Daar is een nieuw onderkomen gebouwd, dat is betaald met geld van de gemeente en diverse giften. Zwerfdieren vinden er onderdak en eigenaars die hun huisdier niet langer willen of kunnen hebben, kunnen dit aan het asiel afstaan. Bij Stevenhage werken een beheerder, een groep vaste medewerkers en vrijwilligers. Het asiel kampt nog steeds met geldtekort. Daarom is er een brief aan alle Leidse bedrij ven gestuurd waarin de moge lijkheid voor de 'adoptie' van een hok wordt vermeld. Op die hokken komt dan een plaatje met de firmanaam. Leidse drummers worden een club leiden «kees van kuilenburg De Leidse drumfanfares Allegro Vivace en Matilo fuseren. Met ingang van 1 januari 1996 gaan beide verenigingen op in een nieuwe drumfanfare. Vanavond ondertekenen de voorzitters in het clubgebouw van Allegro Vi vace een intentieverklaring over de fusie. Tot de fusie is besloten omdat de verenigingen niet al te dik in hun leden zitten. Daarnaast moet Matilo op zoek naar een nieuwe locatie. De leden van Al legro Vivace en Matilo hebben al eerder ingestemd met de fu sie. Het is de opzet dat de ver enigingen na de festiviteiten op 5 mei al samen gaan repeteren in het muziekverzamelgebouw van Allegro Vivace. De nieuwe club heeft zo'n 80 muzikanten. Het is nog niet bekend hoe welke naam de nieuwe vereni ging krijgt. „Het is de bedoeling dat de leden daarvoor sugges ties doen. In een speciale verga dering wordt die naam geko zen", zegt secretaris R. Zand vliet van Allegro Vivace. Belastingdienst extra open op donderdagavond leiden De belastingdienst voor particu lieren in Leiden is elke donder dagavond tot 20 uur geopend. Deze extra openingstijden zijn bij wijze van proef ingesteld. Het publiek kan nu ook op deze avond terecht voor algemene informatie over aangifte en aan slag, voor een sofi-nummer en voor folders en brochures. Ook telefonisch is de belastingdienst donderdags tot acht uur bereik baar. De belastingdienst is geves tigd aan het Stationsplein 7. Tel: 071-244444. NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest baar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlncK - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom pratenl KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MUI f\ Ui rLvc u Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. 01713-15361 - fax 01713-15202 dsceunlnck £3 Man dreigt met bijl leiden Een 36-jarige Leidenaar is vannacht op de Churchilllaan aangehouden omdat hij met een bijl een.52-jarige collega-auto mobilist te lijf wilde gaan. Agenten zagen de man zijn auto langs de kant zetten en met de bijl in de hand op de ander afstappen. De twee bleken een kleine aanrijding te hebben gehad, die was veroorzaakt door de man met de bijl. Die was na de botsing doorgereden, maar de 52-jarige bleef hem achtervolgen. Dat werd de 36-jarige te veel. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt wegens bedreiging, doorrijden na een aanrijding en rij- rnder invkjedrj- Diefstal voor statiegeld leiden Een 21-jarige Leidenaar is zondagmiddag betrapt bij de diefstal van statiegeldflessen. De man was over een hek van een supermarkt aan de Langegracht geklommen en had daar zeven frisdrankflessen en een kratje lege bierflesjes gestolen. Die wilde hij vandaag weer gaan inleveren. Maar bewoners van de Lange gracht belden de politie. Zij hield de man aan. Bumper verraadt dronken bestuurder leiden Een afgerukt stuk bumper, compleet met nummerplaat, verraadde zondagmorgen om vijf uur een dronken automobilist. De man had op de hoek van de Molenwerf en de Lammermarkt een verkeerspaal omvergereden. Agenten bleven posten bij afge broken bumper en even later kwam de 30-jarige bestuurder zijn eigendom ophalen. Hij was onder invloed. Tegen de man is pro- ces-verbaal opgemaakt. Diefstal fiets mislukt leiden Twee jongens hebben zondagmiddag op de Schipholweg geprobeerd een 23-jarige Leidse van haar moutainbike te schop pen. Het tweetal kwam naast haar fietsen en een van de jongens zei, dat zij de fiets wilden hebben. Een van de jongens schopte de vrouw tegen haar knie, de ander greep haar bij haar arm. Maar toen een voorbijganger de vrouw te hulp schoot vluchtte het tweetal. j Stevenshof wordt woensdag op 4 de Nationale Boomfeestdag *weer een stukje groener. Leer- lingen van de vier basisscholen u zullen er om 10.30 uur samen t met wethouder Laurier van wijkbeheer jonge bomen plan eten aan het zogeheten Bomen- jpad. Dat pad ligt in het school- tuinencomplex (Christina Ba- J derpad) waar de afgelopen win- iter zo'n 170 leerlingen van de if groepen zes hebben gewerkt. Man weerszijden van het pad 1( staan 25 verschillende soorten jl bomen. Naast de vier nieuwe bomen (elke school plant er een) wordt il ook nog een 'boom voor het le- 8 ven' geplant als teken van hoop voor alle kinderen in de wereld. Bij het planten van deze boom wordt tegelijk geld overgedra gen aan de actie 'Boom voor het leven' van onder meer Unicef. Later op de dag om 13.30 uur worden bij de nieuwe skeeler- baan (tussen Neeltje Lokerse- pad en Mary Zeldenrustweg) twaalf nieuwe bomen geplant. In een cirkel, zodat ze wanneer ze groot zijn een mooi blader dak vormen. De twaalf bomen moeten een uiting voorstellen van de Europese gedachte. On der toezicht van wethouder Laurier zullen kinderen van twaalf verschillende nationali teiten vlaggen van twaalf Eu ropese landen hijsen. Een dag later, donderdag 23 maart, is de boomfeestdag ver plaatst naar de Leidse Hout. Daar is speciaal voor kinderen van de basisscholen een bo- menroute uitgestippeld. Mede werkers van de dienst milieu en beheer geven op verschillende plaatsen informatie en vertellen van alles over stadsbomen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7