Jalabert bederft een volksfeestje Nereus oppermachtig op alle afstanden Als knecht staat Breukink er wel Sport Uitbreiding Holland icht is versnippering' Vergeer in de vorm an zijn wielerleven gel :al Vergeer verkeert in de -ljn van zijn leven. De 23-jari- ACil Warmondse amateurwiel- chE Sloothaak lijkt op robotruiter op Indoor Brabant ^MAANDAG 20 MAART 1995 21 Salaris gehalveerd, rol aange past. Ruim zes minuten na de winnaar passeerde Erik Breukink in het hartje van San Remo de finishlijn op de Via Roma. Uitgeput, maar nog bij de tijd genoeg om te zien dat Laurent Jalabert als winnaar van de eerste we- reldbekerklassieker op het podium-stond. Met opgehe ven arm, gebalde vuist en een uitbundige oerkreet feli citeerde Breukink rijdend zijn Franse ploeggenoot. De tactiek van ONCE had gewerkt, zozeer zelfs dat de Spaanse ploeg voor het eerst een wereldbekerklassieker kon bijschrijven. „Alles was in deze koers op één man af gestemd. Die maakt het dan ook nog af. Beter kan niet", reageerde Breukink opge lucht. De Nederlander heeft zijn toonaangevende rol binnen de formatie verloren. Het zorgenkind van ploegleider Saiz moest na twee magere seizoenen vechten voor be houd van zijn contract, ging akkoord met een drastische verlaging van zijn inkomen, wilde per se voor de door een een blindenloterij gespon sorde equipe blijven rijden en voor anderen het grove werk verrichten. Natuurlijk, Breukink mag straks als kopman de Giro d'Italia in, voorlopig dient hij zich echter te behelpen met een rol als knecht. Die ging hem zaterdag, als tempo- beul, uitstekend af. En dat gold trouwens ook voor het Zwitserse talent Alex Zülle en de Belgische stylist Johan Bruyneel. Jalabert was de man in vorm, alles moest wijken voor een overwinning voor de Fransman. Eén raad had Manoio Saiz zijn mannen zaterdag mee gegeven. Om Jalabert in win nende positie naar de Via Roma te loodsen, moest er tot de voorlaatste hindernis zo hard mogelijk gefietst worden. Breukink, Zülle en Bruyneel, goede tijdrijders, kunnen dat als geen ander. Afwisselend controleerden ze tot de Cipressa, ruim 22 kilo meter voor de streep, de wedstrijd. Waren ze niet uit de punt van het peloton weg te slaan. De 22-jarige neoprof Christian Salvato ondervond als eerste de kracht van het Spaanse collectief. Na een solo van 220 kilometer boog de Italiaan het hoofd voor de achtervolgers, net als de in de tegenaanval getrokken Claudio Chiappucci. Vervol gens diende de rest van het peloton zich koest houden tot de voorlaatste klim. „Daarna is deze klassieker niet meer te controleren, slaat het peloton op hol, pro beert iedereen weg te ko men. Op dat moment moest Jalabert het alleen doen. Hij is een man die dat aankan, hij is voor Milaan - Sanremo gemaakt. En het kwam er nu ook uit", stamelde de dood vermoeide Nederlander. „De ploeg kan niet meer kapot met de eindzege in Parijs - Nice en nu de opening van wereldbekerklassieker. Breukink was de enige van de tien Nederlanders die zich zaterdag aan het front liet zien. Frans Maassen had in de Tirreno - Adriatico al aan geven iveinig illusies te heb ben. Raas gokte dus op Van Hooydonck en Ekimov, maar die haakten op het moment supreme af. Cees Priem liet Maarten den Bakker in dienst van de Deen Jesper Skibby fietsen. Skibby werd negende, Den Bakker als beste Nederlander 56e. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463. Ualianen geklopt op 'Italiaanse zaterdag' )ke bp de Poggio nemen de duizenden tifosi een voorschot ip de overwinning van een Italiaan in de 86ste Milaan- en janremo. Het duurt nog drie uur voordat de renners hier i er jasseren, maar het feest is vast begonnen. Hompen vlees ;en jnden hun bestemming op de barbecue, flessen wijn [8)' irorden ontkurkt en 'la mamafc bekommert zich om de de inderen. Sommige supporters doen een dutje in het ers jras. Wat wil je als Italiaanse man nog meer? Juist, een lijk yerwinning van de Azzuri op de 'Italiaanse zaterdag' in zijn reportage gerust. De Azzuri hebben de eerste uren de koers beheerst. Papa, ga er maar eens goed voor zitten. En mama, maak de pasta vandaag maar extra lekker. Want over een klei ne twee uur zal de 46ste Italiaan als winnaar van de Primavera worden gehuldigd. Stampvolle kroeg Inmiddels hebben fel geel ge kleurde coureurs zich aan de kop genesteld. Zij zijn van de Spaanse ploeg ONCE en rijden voor hun kopman Jalabert. Jala- wie? Enkele Italianen in de stampvolle kroeg herkennen in hem de kersverse winnaar van Parijs-Nice. Maar wat zegt dat? De Italianen reden op hetzelfde moment de Tirreno-Adriatico en komt de winnaar van Mi- laan-Sanremo niet altijd uit die voorbereidingswedstrijd! Het onheilspellende geluid van de helikopter kondigt de komst van het peloton op de Poggio aan. Een kleurig lint slin gert zich naar boven. Vladislav Bobrik, vorig jaar winnaar van de Ronde van Lombardije, sleurt Stefano Zanini naar bo ven. De jonge Italiaan is de kop man-van-dienst in de Gewiss- ploeg, nu Berzin en Furlan nog niet de vorm van vorig jaar heb ben. Fondriest is alert, Ko en- |ED SEGAAR DOit ïre- ie Italiaanse renners hebben op p hemel de voorbije weken [uurblauw gekleurd en ook B. indaag, in hün klassieker over 9. j)4 km van de Lombardische pofdstad naar de mondaine ran jdplaats aan de Costa del Fio- lag-1 zal de suprematie niet wor- een pn doorbroken. Het is heerlijk Dit in Italiaan te zijn! Dat de pas- iren or de renners eerder die dag was p het vertrek van het Piazetta de hale heeft gezegend, ach, dat aan ps eigenlijk overbodig, jkse iHet is zeker dat op déze plek, Hetj het Santuario della Gardia, 1-54 ak onder de top van de 162 de jeter hoge Poggio, een Italiaan lar de overwinning in de len ders: Idassieker zal springen. Zo 5, G.tig het immers meestal, de atste jaren. Wie het zal zijn? ïrlan, Fondriest, Bugno, Ci- i injllini, Zanini, Minali, Chiap- gensjcci, Sciandri, Collagé? Kiest u der-aar. loeg.jWie geen genoegen neemt utenet het besneeuwde minia- naarjurbeeld van de portable tele- ter-jies langs de kant van de weg, 1 het at om half drie naar het even nietigerop gelegen café. Adriano iten. i Zan, de Jean Nelissen van de lorpijatsomroep RAI, stelt zijn burgidgenoten al in het begin van nychev loert, Fontanelli en Bartoli zitten er goed bij. En zo waar, die renner in het gele tri cot volgt. Is dat die Jalabert? Jala-wie? Als Maurizio Fondriest zijn venijnige demarrage plaatst, op precies dezelfde plaats als twee jaar geleden, worden de Italia nen gek. In '93 won hij op deze manier. Wie kan er nog aan zijn wiel komen? Niemand. Of toch? Het is de Fransman in het gele shirt die als enige kan aanpik ken bij de ontketende Fon driest. Jalabert neemt niet over, waardoor de voorsprong op de vier achtervolgers, van wie Za nini en Konychev de beste in druk maken, kleiner wordt. Na de duizelingwekkende afdaling van de Poggio, speculteert Jala bert, de 26-jarige renner uit de Tarn, volkomen terecht op de aanvalsdrift van zijn mede vluchter. Als Fondriest zijn kwelgeest bij het binnenrijden van San Remo op de Via Cavalotti de kop opdringt, zakt het tempo en komen de achtervolgers nog dichterbij. Het is een zinderend gevecht. De Tifosi houden hun adem in. Sommigen wenden hun blik van het tv-scherm af. Fondriest is in een onmogelij ke positie gemanoeuvreerd. Aankomen met Jalabert, de be tere spurter, levert hem in elk geval de tweede plek op. Wor den ze ingelopen, dan heeft hij helemaal niets. Jalabert, die ver maledijde Fransoos, die gaat in een leunsteul naar de streep. Uit het wiel van zijn oppo nent springt hij gemakkelijk naar de mooiste overwinning van zijn carrière. Fondriest maakt bij het passeren van de streep met beide handen een berustend gebaar. Hier was Vlarc Velzeboer bedroevend jjQviK De Zuidkoreaanse Chun heeft in Gjövik de wereldtitel [- olhorttrack veroverd. Haar landgenoot Chae deed dat bij de man- "en. Beiden wonnen de afsluitende afstand, de 3000 meter, ^^yhae zelfs in een nieuw wereldrecord, 4.56,29. Het oude record ^Mtond sedert twee weken (Open NK Zoetermeer) met 5.00,26 op Ijiaam van Mare Velzeboer. De Nederlanders presteerden be- Iroevend. Mare Velzeboer werd 21e, Vincent Wolvers 25e. Bij de Touwen werd Anke Jannie Landman zeventiende. Ze had een ixcuus: ze was ziek. Esmeralda Ossendrijver werd laatste: 27e. erianUjfde titel judoteam Ken-Am-Yu ^'"Seuwec.ein Ken-Am-Yu is voor de vijfde keer op rij clubkam- ioen van Nederland geworden. Het team van Cor van der Geest ^ersloeg in de finale in de Merwedehal in Nieuwegein de Hoog- liet/Ooms-combinatie met 6-1. Alleen Patrick van Loon pakte .H1 Jen punt voor de verliezende partij. Hij versloeg Koen van Nol s/Vri eeniPP°n- s tot s zatl uitbreiding van de Holland rant U ieidt tot versnippering. Dat er aaroutinier Ronald Florijn, die teren als toeschouwer getui- /an qvas van de finale van de Hei- rloor ten Roei-vierkamp. Vpor de de ejsterdammer, één van de op- m Brekers van de oorspronkelijke aks ïland Acht, had het prestige- afgespet van de Nederlandse roei- tminiid nooit tot 'Holland Veer- i' hoeven worden uitgebreid, itekerjvan zijn dertien ploeggeno- n gedl zaten dit weekend op de - Noo&tel verspreid over maar van b drie achten. Ter vergelij- ule-w king: in 1994 won de Holland Acht de vierkamp. Florijn is de eerste duidelijke tegenstander van de nieuwe se lectiemethode, die volgend jaar een onverslaanbare Holland Acht op de Olympische Spelen van Atlanta moet brengen. Te genover het voordeel van een grote selectie (niemand krijgt de kans om te verslappen) stelt Florijn het nadeel van opdeling in steeds andere parten. „Voor een acht is het juist zo belang rijk om teamgeest te kweken. Maar daarover hebben we in tern al genoeg ruzie gemaakt." WIK 7 -m m her drukte zaterdag in de GENT jifipnnmlnnp als vijfde zijn Twiel over de eindstreep in tkum. Gisteren voegde hij e nieü-aan een zesde plaats toe in in Fik)[)ujtse klassieker Keulen- ctie G^d-Frechen. die o%geer hacj vorige week in de f weide van Zuid-Holland ook al 'stgee^andacht op zich gevestigd i de re een knappe vierde plaats, rkzaaije Woudenomloop, die mee- OP, zj voor de topcompetitie, pas |ng de Warmonder mee in n. H( kopgroep van negen man. de huje slotfase sprong oud-prof ie any Nelissen precies op tijd ran d(om zjjn eerste overwinning ng 3e amateurs te kunnen vie- ekenir Achter drie achtervolgers ompetk Vergeer beslag op plaats de ee 'de klajn vermoeidheid had de monder een dag later in de se heuvels allerminst last. Met drie ploeggenoten maakte Vergeer in de slotfase opnieuw deel uit van een kopgroep. Anthony Theus, de snelste van de Europolis-ploeg, zorgde er in de eindsprint voor dat de over- winningsbloemen mee naar Nederland konden worden ge nomen. Vergeer vergrootte de feestvreugde door in dezelfde tijd als zesde te finishen. Zijn broer Etienne bezette in de pro loog van de Ronde van Nor- mandië voor amateurs de 32ste plaats op 18 seconden van de Zwitser Meier. In de categorie van nieuwe lingen zegevierde Gerben van de Reep gisteren in Woensd- recht. De Woudenomloop had hem zaterdag al een vierde plaats en een deelnamebewijs aan het Nederlands kampioen schap in Vijlen opgeleverd. Vin cent van der Kooy beëindigde de Woudenomloop als tiende, ook voldoende voor een NK-tic- ket. Peter van de Reep werd in Woensdrecht twaalfde bij de amateurs. Jalabert was zaterdag een klasse ap Remo. niets aan te doen. Het is even heel stü op de Poggio. Verdrietig dalen de wielerfans af naar San Remo. HeroF'ek Toch kleeft er ook aan Laurent Jalabert heroïek. Wie herinnert zich niet 'de klap van Armentiè- res', vorig jaar vlak voor de fi nish van de eerste Touretappe in Noord-Frankrijk. Een politie agent die zich fotograaf waant, de gruwelijke klap van Wilfried Nelissen, de vreselijke val van Jalabert, de puinhoop, het bloed. Laurent Jalabert die ver ft in de Primavera. Hier passeert de f suft op het asfalt zit. Met twee gebroken jukbeenderen en een zware hersenschuding, zo bleek later. Maandenlang moest hij gevoed worden via een infuus. Die zien ze nooit meer terug in het peloton, dacht iedereen. Maar Jalabert, vader van twee dochters, realiseerde zich de voorbije maanden hoe mooi het leven als wielrenner is en knok te terug. In plaats van op zijn eindschot te blijven vertrouwen, nam hij de trainingsadviezen van zijn ploegleider Saiz einde lijk eens serieus. Vorig jaar in de Ronde van Spanje had hij met ansman als eerste de meet in San FOTO ANP zijn overwinning in de zware bergetappe naar Lagos de Co- vadonga al aangetoond dat hij meer kwaliteiten heeft. Vorige week in Parijs-Nice trok hij die lijn door. Vooral in de tijdrit op de Col d'Eze, waar hij tweede werd achter Bobrik, maakte hij grote indruk. Maar winnaar van Milaan- San Remo, nee, daar hadden de Italianen geen moment reke ning meegehouden. „Zeg me dat het niet waar is", vraagt een supporter in San Remo. „Vrese lijk. Dus töch die renner in dat gele shirt..." Smaakmakers afwezig bij opening roeiseizoen Anky van Grunsven. ARCHIEFFOTO ANP De Duitse ruiter Franke Sloothaak (36) legt bij de opleiding van zijn jonge springpaarden steevast de nadruk op dressuur. Zijn dieren reageren derhalve op de minste of geringste aanwijzing van de baas. De in Friesland geboren en ge togen wereldkampioen won gisteren in Den Bosch de Wereldbeker-kwalificatie wedstrijd door op de beslissende mo menten zijn paard San Patrignano Wei- haiwej probleemloos op de vierkante centimeter'te laten draaien en keren. Hij mocht na afloop een gloednieuwe auto in ontvangst nemen. Het was zijn tiende sinds de eerste cyclus om de Wereldbe ker voor de springruiters. Sloothaak beroofde in de barrage het hoofdnummer van Indoor Brabant van de broodnodige spanning. Hij volbracht de technisch uiterst lastige tweede om loop immers op superieure wijze. De in middels 11-jarige merrie Weihaiwej, het paard waarmee Sloothaak ook tijdens de Wereldruiterspelen in Den Haag de hoofdprijs greep, spurtte met speels ge mak van oxer naar steilsprong. Telkens werd voor de kortste weg gekozen. Het leek alsof Sloothaak zich per robot ver plaatste. Het was op voorhand duidelijk dat de prestatie van Sloothaak nauwelijks te verbeteren viel. Ook al ging er een record aantal van twintig combinaties van start in de barrage van een Wereldbeker-kwa lificatiewedstrijd. Slechts de Britse broers John en Michael Whitaker ondernamen een manmoedige poging Sloothaak van zijn troon te stoten. Beide ruiters gaven hun rijdieren furieus de sporen. Beide ruiters faalden, terwijl alle hekwerken wel degelijk intakt bleven. De paarden van John en Michael Whitaker maakten simpelweg meer meters. Door het ex treem hoge tempo waren de paarden ver buiten de ideale lijn van Weihaiwej ge raakt. De zes Nederlandse barrage-klanten konden geen potten breken. Overigens ontbrak favoriet Jos Lansink in die extra omloop. Lansink belandde uiteindelijk op een gedeelde 21e plaats nadat Libero H een pechfoutje maakte op de voor laatste hindernis in het basisparcours. Eric van der Vleuten, Bert Romp, Jan Tops, Rob Ehrens, Albert Zoer en Albert Voom verlieten na hun barragerit teleur gesteld de arena. Van Grunsven Het kap momenteel niet op met Anky van Grunsven. De 27-jarige amazone uit Gemert trekt al ruim een jaar een spoor van vernieling langs de internationale dressuurpistes. Ook tijdens Indoor Bra bant in Den Bosch was ze niet te stop pen. Ze pakte met drie paarden (TCN Partout, Olympic Bonfire en Olympic Cocktail) in vier dagen maar liefst zeven eerste prijzen, goed voor ruim 20.000 gulden. Het hoogtepunt was zaterdagmiddag de zege in de kwalificatiewedstrijd voor de strijd om de wereldbeker. Na haar winnende kür op muziek, met als hoofd thema Song, song blue van Nejl Diamond maar ook met onderdelen van de muziek van Pink Floyd, kreeg Van Grunsven een staande ovatie van de 9000 toeschouwers in de hoofdarena. Haar score was 81,57 procent, waarmeë ze iets onder haar record van 83,51 pro cent (vorig jaar in Berlijn) bleef. AMSTERDAM TIM BROUWER DE KONING Een aantal smaakmakers van de nationale roeiselectie liet het voorgerecht meteen al aan zich voorbijgaan. Zo ontbraken de gelouterde Nico Rienks, Ronald Florijn en Henk-Jan Zwolle de afgelopen dagen bij de Heine- ken roei-vierkamp in Amster dam om uiteenlopende rede nen. Terwijl Rienks thuis ijverig beschuiten smeerde ter ere van zijn pas geboren zoon, moedig de Florijn in zijn vrije weekein de zijn vriendin aan bij haar verrichtingen op de Amstel. Bij de vrouwen verschenen de meeste toppers wel op het wa ter, maar schitterde coach Kris Korzeniowski door afwezigheid. Voor de thuis- en wegblijvers komen er dit seizoen nog meer en belangrijker roei wedstrijden dan de vierkamp, al jarenlang de opening van het wedstrijd seizoen in Nederland. Alleen voor het organiserende Nereus lijkt de op de schaatsmeerkamp geënte wedstrijd een supersta- tus te hebben. In vrijwel alle ca tegorieën eisten de Amsterdam se vereniging de hoofdprijs voor zich op. De mannen en vrou wen van Nereus wonnen alle af standen (250, 500, 2500 en 5000 meter) en hadden in het eind klassement een voorsprong op nummer twee waarop zelfs de Duitse schaatsveelvraat Gunda Niemann jaloers zou zijn. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat de Nereus-acht bij de vrouwen enige 'gastleden' telde. Zo hadden Tessa Knaven en Anneke Veenema van Gyas plaatsgenomen achter de slagroeisters Anita Meiland en Marleen van der Velden. De laatste twee kraaiden het na af loop uit van plezier, want zij hadden meteen al de 'leukste wedstrijd van het seizoen' afge werkt. „Zo ruim winnen en dan voor eigen publiek", jubelde Meiland, die als skiffeuze eigen lijk niets heeft te zoeken in een acht. De 27-jarige arts kondigde zelfs aan dat ze serieus werk gaat maken van het zogeheten boordroeien (met één riem) om te kunnen meedingen naar een plaats in de Holland Acht. „Het vergt een geheel andere tech niek dan de skiff', aldus Mei land, „maar het is het overwe gen waard. Vooral omdat de acht ook bij de vrouwen een prestige-object wordt voor de Olympische Spelen van volgend jaar in Atlanta. Als ik bij die bes te acht kan komen, zou ik wel gek zijn om die kans te laten lo pen." Reputaties De man die haar op dat verme tele idee heeft gebacht heet Korzeniowski. In de drukte rond het clubhuis van Nereus kon Meiland de bondscoach ner gens ontdekken. „Ik denk niet dat hij er is, want dit soort wed strijden vindt hij maar niets. Hij duikt wel weer op als er wat te beleven is op 'zijn' Bosbaan. Maar wat je ook kunt zeggen van Kris, zijn aanpak verschilt wezenlijk van andere coaches. Om hem roei ik nog. Hij haalt het uiterste in je naar boven. Reputaties tellen voor hem to taal niet. Je bent pas zeker van een plaats op het WK of op de De mannen en vrouwen van Nereus waren oppermachtig op de Amstel. Spelen als je eenmaal in het vliegtuig zit. Toch heeft nie mand moeite met zijn keiharde selectiebeleid, omdat hij het eerlijk speelt." De aanpak van Korzeniowski heeft in het Nederlandse man nenkamp navolging gekregen. Zelfs de stabiele Holland Acht moest dit seizoen worden uitge breid tot een 'Holland Veertien'. Concurrentie volop dus in de selectie van coach René Mijn- ders. De helft van de 'Veertien' (Simon, Eecen, Van der Gies- sen, Vos, Jansen, Krijtenburg en Bartman) maakte gisteren op de Amstel deel uit van de winnen de verenigingsacht van Nereus. Vier anderen (de duo's Van Steenis/Van Iwaarden en Van der Zwan/Sanderse) probeer den tevergeefs de achten van Euros en Proteus Eretes in de buurt van Nereus te houden. En de resterende drie, Rienks, Flo rijn en Zwolle, mochten hun krachten sparen met het oog op de Engelse Head of the River, waarvoor de Holland Acht vol gende week op de Thames in actie komt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21