Docos piekt en piekert A M nr y THEMATOW Sport DE VAN TJ Jeugd Hoogmade in ban van Mühren&Mühren /VIMAIN UrtU ZU /VIAAK I I 2)2)0 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Dennis Stuifzand Voor Dennis Stuifzand, topsco rer van Docos, was het geen pro bleem geweest als een ander met de eer was gaan strijken. Hij staat al zo vaak in de belangstel ling en vindt dat zijn teamgeno ten zeker zo'n groot aandeel hebben in het succesverhaal van zijn team. Niettemin liet hij zich gewillig kronen als man van de wedstrijd. ,,Maar het had bij voorbeeld ook linksback Ronald Devilee kunnen zijn. Hij scha kelde zijn vent perfect uit en was daarnaast nog eens heel bedrij vig in de aanval. In de kleedka mer hadden we het er nog over, het ging tussen Ronald en mij. De doelpunten maakten ken nelijk weer het verschil. Stuif zand scoorde drie keer en was een voortdurende plaag voor de MMO-defensie. Het Leidse zondagvoetbal is grofweg in twee delen te splitsen. Aan de ene kant UVS-Roodenburg- Lugdunum - zeg maar de topclubs - en aan de ande re kant het 'overschot' dat in de vierde klasse of lager ronddobbert: UDWS, LFC, VCL, dat werk. Precies daar tussenin zit Docos. Goede club, goede accommoda tie, goede ligging en goede spelers. Maar toch ont breekt er al jaren iets waar door Docos de aansluiting bij de Leidse top drie maar niet verdient. LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Docos (Door Combinatie Sterk) is een grote club met 500 leden, maar sportief gezien kan de club uit De Morsch zich maar moeizaam ontworstelen uit de kelder van het amateurvoetbal. Het blijft 'the best of the rest'. In de afgelopen vijf seizoenen pro moveerde de vereniging twee keer (in 1990 en 1992) maar tel kens was het optreden in de derde klasse van korte duur. Twee keer werd promotie direct gevolgd door degradatie. Docos kreeg de naam van 'heen en weer' en 'net niet'. Dit seizoen gaat de vierde klasser voor de derde keer in korte tijd hogerop. Gisteren werd in eigen huis met 5-1 ge wonnen van MMO, de enige ploeg die dit seizoen nog een beetje het Leidse spoor kon vol gen. Het verschil bedraagt nu zes punten en Docos heeft nog een wedstrijd te goed. De titel is zo goed als binnen, maar die is in feite al geen item meer bij de rood-witten. Docos is met de gedachten bij volgend seizoen. Trainer Wim Visser ook. ,,Ik heb al gezegd: na een jaartje derde klasse vliegt Docos er weer uit. Maar dan aan de bovenkant." De Leidse trainer lacht, maar zijn opmerking heeft een seri euze ondertoon. „Ja, ik vind „echt dat Docos in potentie tweede klasse kan spelen. Net zoals Roodenburg en Lugdunum. Deze ploeg is twee keer te snel gedegradeerd, maar de groep is nu weer wat ouder en wijzer. Belangrijke spelers als Dennis Stuifzand, Hans en Her man van Marwijk hebben nu de goede leeftijd." Doelen Visser beseft dat hij met de toe komstplannen hoog in de boom gaat zitten. Maar dat is nou juist wat Docos nodig heeft, vindt hij. Er moeten weer doelen zijn, geen vrijblijvend gedoe in het schemergebied tussen de derde en vierde klasse, dat schiet niet op. Na vijf jaar w Oegstgeest (die jarenlang in de vierde klas se ronddolende zaterdagclub bracht hij van de vierde naar de derde klasse) viel hij op De Morsch maar meteen met de deur in huis. „Ik heb gezegd dat we alleen maar voor promotie gingen voetballen. Visser zei nog meer. Hij riep dat Dennis Stuifzand er dit sei zoen veertig moest gaan maken en dat Docos veertig punten zou pakken uit 22 wedstrijden. Geen kinderachtige prognoses en de spelers moesten lachen om de nieuwe trainer. Intussen heeft Stuifzand na 16 duels al 29 goals gemaakt en qua punten kan de ongeslagen koploper nog altijd op 41 eindigen. Visser lurkt tevreden aan zijn sigaar na Docos - MMO en voelt dat zijn spelers gaan geloven in de ongelofelijke cijfers. Onbe wust is het van een geintje tot een pepmiddel geworden. Do cos won dit seizoen al twee keer met 10-0, tegen VCL en tegen Teylingen. Alles is dus mogelijk. Trein De ploeg loopt over van vorm en zelfvertrouwen. Dennis Stuifzand: „De sfeer is beter dan ooit en we draaien als een trein." De 25-jarige topschutter staat op een gemiddelde van bijna twee per wedstrijd en zal hoe dan ook boven de dertig eindigen. „Met zo'n score sta je in de picture bij de grote clubs, dat voel ik wel aankomen ja. Er is al ooit contact geweest met UVS en Roodenburg. Ik zal niet zo snel bezwijken voor een aan bieding." Stuifzand prikte er gisteren in de topper tegen MMO weer drie in. Maar hij weigert zich belangrijk te vin den. „Trek mijn 29 goals eraf, dan komt Docos ook nog op 41 goals, veruit het meest in de vierde klasse. Het spel is niet helemaal op mij afgestemd." Volgens routinier Cor van der Krogt (33 jaar) is Docos in alle opzichten meer een team ge worden. De club groeit ook naar één gedachte toe. „Ik bespeur in alle geledingen bij Docos dat de club nu meer wil dan een jaartje derde klasse." Van der Krogt was gistermiddag ongewild zelf de belichaming van de eensge zindheid. De verdediger werd door zijn trainer voor dit be langrijke duel aan de kant ge houden, ten behoeve van rechtsback John Verhaar en de vaste waarde gaf geen krimp. „Ik kan dit accepteren omdat ik meer dan wie ook een teamer ben," aldus Van der Krogt. „Het is een luxe van de trainer, ik maak het tot zijn probleem, niet tot het mijne." Van der Krogt kwam er na een uur alsnog in voor Rob Rei- zevoort. De spelers spraken na afloop in de kleedkamer hun waardering uit voor de wissel van hun trainer. Van der Krogt voetbalde de steeds meer aan dringende middenvelder Hans Docos-spits Dennis Stuifzand was giste ren een doorlopende plaag voor MMO- doelman Jan 'Ballie' van Leeuwen. foto loek zuyderduin van Goozen van MMO uit de wedstrijd bij de kritieke 2-1 stand en gaf vormgever Hans van Marwijk gelegenheid om dichter tegen de spitsen aan te kruipen. Van Marwijk leidde vervolgens met een slim passje niet geheel toevallig de 3-1 van de sterk spelende Ronald Devi lee in. Bij de Hoogmadenaars, die zich straks op de nacompetitie richten, knakte er toen iets. In de tweede helft hadden ze een poosje uitzicht op meer na en kele kansen voor Ed Borst. Maar de bezoekers speelden te aarze lend en duifden niet vol gas te geven richting Docos-doel. Waar MMO piekerde, piekte Docos. Zo gaat dat immers al het hele seizoen. De aanstaande kampioen mocht met goals van alweer Stuifzand en invaller Leo van Teylingen de verhoudingen in deze competitie nog even ac centueren. Van Goozen: „Dit was de kampioenswedstrijd, het is nu over en sluiten voor ons." Docos - MMO 5-1 (1-0) 2. Stuifzand 1- 0; 47. Stuifzand 2-0, 53. Van Goozen 2- 1, 70. Devilee 3-1, 78. Stuifzand 4-1, Van Teylingen 5-1. Toeschouwers: 250. Scheidsrechter: De Jong. Geel: Eric Borst. VIQIF Rob Kiebert „MMO moest in deze wedstrijd winnen, het was de laatste kans. Dat kon ik niet aflezen aan de spelers en aan het systeem. Ik kon sowieso weinig lijn ontdek ken in het spel van de bezoekers. Zelfs in de tweede helft bij een 2- I achterstand kon ik niet be speuren dat MMO hier voor de winst ging. Ze bleven achterin op safe spelen. Soms zag ik nog altijd vier verdedigers tegen één of twee Leidse aanvallers. Ze straalden niet uit dat ze voor twee punten gingen. Ze hebben de wedstrijd niet goed 'gelezen'. Op 2-1 zat Docos in de problemen, daar lagen de kansen voor MMO. Bij Docos werd er bij 2-1 halverwege de tweede helft een aanvaller (Rob Reize- voort, red.) uitgehaald. Cor van der Krogt kwam erin om de de fensie te on dersteunen. Ik vond het geen logische wis sel, omdat je op deze manier de problemen naar je toe haalt. Voor Docos pakte de wissel goed uit, de voorsprong werd ver groot, maar volgens mij was dat niet vanwege die omzettingen. Ik vond het niet functioneel in elk geval. Docos heeft mij verder positief verrast. Als je bedenkt dat dit vierde klasse is, dan moet ik zeg gen dat het er heel goed uitzag. De ploeg speelt aanvallend en herkenbaar voetbal met drie spitsen. Op links hebben ze op het middenveld Herman van Marwijk en daarvoor als linker spits Johan de Ridder. Een heer lijke combinatie. Achterin wordt bij Docos weinig weggegeven. Het zou mij verbazen als deze ploeg niet behoorlijk meedraait volgend seizoen in de derde klas se. Dennis Stuifzand is verder als spits een verhaal apart. Ik advi seer hem om het eens hogerop te proberen. Als je er dertig in- schopt - het kan me niet schelen op wat voor niveau - ben je een goeie, dat kan niet anders. Docos: Bey (6); Verhaar (7), Van Boheemen (7), Kok (7), Devilee (5) (Van Teylingen (-)); Ver- plancke (6), Hans van Marwijk (8), Herman van Marwijk (8); Reizevoort (6) (Van der Krogt (-), Stuifzand (8), De Ridder (8). MMO: Van Leeuwen (5); Eric Borst (6), Van Tol (4), Jansen (6). Van der Geest (6); Mooren (6) (Witteman (-)), Van Goozen (6), Van der Meer (5): Disseldorp (6), Ed Borst (8), Porrey (5). Scheidsrechter De Jong (8). Datzelfde geldt trouwens voor Ed Borst, de spits van MMO. Die zou ik best eens op een beter niveau willen zien. Hij is lang, maar niet kopsterk, hij moet nog even aan de kopgalg. Maar verder is hij wel een slimme en goede voet baller. Van hem heb ik een paar bril jante acties gezien. Ver der is het bij MMO toch 'veel hard werkenen middelmatig. nog even van het hart dat die scheidsrechter De Jong goed was. Hij zat er bovenop en loste de meeste gevallen op met pra ten. Dat leek schoolmeesterach tig, maar het werkte. u i n toen werd het duel j stilgelegd. Een staking van een scheidsrech ter? Nee. Iemand gewond? Ook niet. Vivoo, uitkomend in de tweede klasse onderafdeling van het Westbrabantse zondag voetbal, incasseerde gistermid dag de honderdste tegentreffer van dit seizoen. En dat was voor de club aanleiding de wedstrijd even te onderbreken en de doelpuntenmaker te belonen met een bos bloemen. De afdelingsclub uit Huijber- gen kan met recht spreken van een verloren seizoen. Na het stoppen van een groot aantal spelers leek degradatie al snel onontkombaar. Vivoo speelde zeventien wedstrijden, maar pakte geen enkel punt. Het doelsaldo tot gisteren: 15-97. De honderdste tegentreffer viel gisteren na bijna een half uur in de wedstrijd tegen WW'67. Christian Mulder schoot de bal achter doelman Hans Tempelaars. Scheidsrech ter De Rond legde de wedstrijd even stil, waarna Vivoo-trainer Joop de Boe de bloemen plech tig aan Mulder overhandigde. WW won met 9-0. Met de acht tiende nederlaag werd de de gradatie van Vivoo ook officieel een feit. Hans Segers ontkent alle betrokkenheid bij het omkoop schandaal in het Engelse voet bal. De 33-jarige Brabander werd dinsdag door de politie in het graafschap Hampshire gear resteerd. Op het bureau in Eastleigh werd hij 36 uur ver hoord. Woensdag kwam Segers op borgtocht vrij. Inmiddels traint de doelman weer bij zijn Londense club. Zaterdag is hij reserve in de derby tegen Cry stal Pal ace. Eind vorig seizoen verloor Wimbledon de uitwedstrijd te gen Everton met 3-2, na een voorsprong van 2-0. Everton bleef daarna in de Premier Lea gue. De laatste treffer was houdbaar, erkent Segers, na het zien van TV-beelden. „Ik had die bal moeten hebben", aldus de doelman, die opzet uitsluit. Zenuwen waren wel begrijpe lijk. „Het was die dag een on voorstelbare entourage in Liver pool. Als in een FA-Cupfinal." Op 4 juli moet Segers zich an dermaal bij de Engelse politie melden. „Dan kan ik nogmaals mijn zegje doen. En daarna wachten op het nieuwe seizoen, opnieuw beginnen. Ajacied Ronald de Boer in Vrij Nederland: We doen meer en zijn profes- sioneler dan welke andere club. t En we hebben een trainer die zijn tijd tien jaar vooruit is. In gedrevenheid, in opvatting. In het begin was de reactiewat voor figuur is dat nu weer? Nu is het normaal geworden wat Van Gaal zegt, veel trainers praten nu net als hij. Idem „Mario van der Ende is sinds het wereldkampioenschap ernstig verslapt. Met de fluit en met zijn lichaam, hij is gewoon te dik." Gelezen op prikbord van de w „Oegstgeest 4 - Kat wijk 6. Aanvang 13.00 uur. Start 14.00 Ex-international Theo Pahlplatz, va der van PSVer Bou- dewijn, in HP De Tijd: „Ze hebben me altijd getreiterd binnen het Nederlands elftal, vooral die Ajacieden. Ik was altijd dat boer tje uit het oosten. Wim Suurbier was het ergst. Ik was nogal stil en hij riep de hele tijd dingen als 'praat niet zo veel'. Of hij zei bijvoorbeeld: 'Laat eens kijken wat voor merk bord je hebt' en kieperde het zo om, met eten en al. Ik was niet brutaal genoeg om iets terug te doen. Schutter Rolf van der Velde in Maandblad Drenthe: „Mensen die mij niet kennen en horen dat ik aan schietsport doe, vragen vaak of ik dan de jacht doe. Dat is jammer. Ik schiet al leen op papieren kaartjes, nooit op dieren. Daar houd ik niet van. „Je wordt toch gek van dat eli taire volk. Neem nu het voetbal. Allerlei kunstenaars zitten elke week bij Ajax op de tribune, ter wijl voetbal een sport van het volk is." Idem „Neem zo'n Freek de Jonge. Een hele goede conferencier Maar als mens? Je weet toch hoe gierig-ie is, hè? Komt-ie na de wedstrijd het restaurant in, bestelt-ie een pilsje en wil-ie af rekenen met honderd gulden. Kunnen ze niet wisselen, dus hoeft-ie niet te betalen. En de rest van de avond zuipt-ie gra tis. Sindsdien noemen ze een briefje van honderd bij Ajax een Freekie." WIE ZEI DAT Mart Smeets van Studio Sport in Nieuwe Revu: „Jan Siemerink heeft een nieu we manier van spelen uitgevon den. Hij houdt tegen, de ballen dus, en volleert zijn tegenstan- "el ders helemaal gek. Jantje neukt een beetje met racket, bal en spel op zich." Johan Cruijff, trainer van Barcelona, in VI: „Ik heb me zeer verbaasd over Dennis Berg kamp. Om twee redenen wil ik hem niet hebben: als hij denkt het te kunnen redden bij Inter, heeft hij geen ver stand van voetballen. Daarnaast is er een financiële kant. Als ie mand twee, drie jaar van zijn le ven opoffert voor het geld en het geld boven het sportieve plezier stelt, dan is de juiste mentaliteit niet aanwezig. Idem „Wie zou ik van Ajax moeten ge bruiken? Was het Nederlands elftal zonder Ajacieden zoveel slechter dan mét? En denk je nou echt dat Ajax één poot aan de grond krijgt tegen het Milan zoals dat onlangs tegen Benfica speelde?" Roda JC-speler Raymond Atte- veld over de assistent van trai ner Huub Stevens in Nieuwe Revu: Eddy Achterberg vertelde me eens: "Vorig jaar kon ik niks aan mijn assistent overlaten. Als ik iets moest doen en er was tegelij kertijd een training, dan verzette ik de training. Ex-Feyenoorder John nsjj inNRC-Handelsblad: °H „In Panorama stond dat ik één a^JJ van de 47 Nederlandse voetbal- miljonairs ben. Kijk, dan heb je het wel gemaakt." Idem Loen „Ik bestelde bij Everton een rode Mercedes. Bij de club kwam de betalingsopdracht binnen, die keken daar even naar en grepen meteen de telefoon. 'Raymond dit kan dus niet.Een rode Mer cedes, rood. Liverpool is rood. Everton is blauw. Die rode Mer cedes is er nooit gekomen. Q amen zijn ze goed V J voor 33 interlands, vijf Europa Cups, één We reld Cup, één Europees kam pioenschap en nog wat 'prijs jes', zoals ze het zelf zeggen. Af gelopen zaterdag was er hoog .bezoek bij MMO, want Gerrie en Arnold Mühren komen langs voor een clinic om de Hoogma- dese jeugd voetballes te geven. En dat de Volendamse broers nog een magische klank hebben bij jong en oud wordt duidelijk bij het zien van de overvolle agenda. „We zitten volgeboekt tot volgend jaar juni en aan staande mei hebben we er der tig", aldus Gerrie, die bij derde klasser VZV nog steeds een bal letje meetrapt in het eerste, „en we staan bovenaan dus het is nog op niveau ook." Ze hebben het barstensdruk, maar ze gaan niet op de automatische piloot: „Overal waar we komen geven we ons voor 100%. De mensen verwachten dat van ons en we zijn niet anders gewend. De he le dag duurt vier uur, inclusief opbouw en praatje achteraf. Ex clusief reistijd, dus vandaag zijn we van elf tot zes uur in touw. Maar zeg nou zelf, het is toch beter dan op kantoor zitten?" Het voetbalveld is verdeeld in vijf gebieden, waarop de voet bal-scholieren (tot en met de B- junioren) les krijgen bij het pe- naltyschieten, positie-spelletje, partijtje, dribbelen en afwerken. Gerries 'kantoor' is het straf schopgebied. Hier laat hij zijn groep eerst opwarmen met hooghouden en daarna begint het echte werk: schieten op doel. De geheimen van het do delijke schot worden geopen baard door de meester: „Stand been naast de bal en niet ver krampt schieten. Een jaartje oe fenen en je hebt net zo'n pegel als Koeman." Meer aanmoediging hebben de D-l spelers, begeleid door MMO-spits Ed Borst, niet nodig. Met het gezicht gespannen van de concentratie wordt aange legd voor de ultieme knal. Het wil nog allemaal niet lukken, de oud-international heeft voor el ke poging een bemoedigend woord over. De jongens knap pen er zichtbaar van op en het moet gezegd, het gaat steeds beter. Borst noteert de rapport cijfers, die Gerrie Mühren aan hem doorgeeft. De dag wordt namelijk besloten met een di ploma en een trofee voor de Gerrie Mühren was voor één keer 'koning van Hoogmade'. Tientallen jonge voetballers zochten de nabijheid van de Ajax-vedette van weleer in de hoop dat zij iets van zijn voetbaltalent zouden kunnen overnemen. foto ben de bruyn speler met de meeste punten. Na dit onderdeel gaat Borst met zijn D-l verder. Nu is het de grootmeester van het posi- tie-spelletje die de MMO-jeugd een kijkje in de keuken van het hoge-schoolvoetbal gaat geven. Arnold Mühren, 43 jaar maar nog geen grammetje vet, legt uit wat de bedoeling is. „Jongens, we spelen zes tegen zes. Het gaat niet om de goals, maar we gaan gewoon lekker voetbal len." Het partijtje begint, maar de wil om te winnen is toch te sterk voor de 11- en 12-jarigen. Met twaalf man op een kluitje is er niet veel voetbal te zien. Mühren probeert het met een paar aanwijzingen, die slechts eer* beperkt effect hebben. Dan legt hij het spel stil: „Jon gens, wanneer gaat het nou makkelijker, als je veel of als je weinig ruimte hebt?" Over het antwoord hoeft niemand lang na te denken en uit twaalf fana tieke kelen klinkt het: „Als je veel ruimte hebt." „Dus wat doen we nou?", is de volgende vraag. Dan is het even stil, maar niet lang. „Niet op een kluitje voetballen", is aarzelend te ho ren. De boodschap is blijkbaar aangekomen want de compli mentjes zijn opeens niet meer van de lucht. Ook Arnold heeft voor iedereen een goed woordje over: „De hoofdzaak van van daag is plezier. Als ze er iets van opsteken is dat natuurlijk mooi meegenomen, maar de lol staat voorop." De finale van de veldactivitei- ten is een demonstratie door de oudste van de twee broers. Ger rie vat het allemaal nog even sa men en laat wat trucs zien. En kele klassiekers passeren de re vue en het slotstuk bestaat uit een' wedstrijdje hooghouden tussen de Volendammer en Dl- speler Raymond Boderij, de beste MMO-technicus. Om Raymond uit te dagen vraagt Mühren of hij even een tennis balletje wil hooghouden. Zon der blikken of blozen voldoet de MMO-jongeling aan dat ver zoek en het lukt hem veertien keer. Gerrie Mühren schrikt zich te pletter, maar even later blijkt dat slechts schijn. Het balletje blijft moeiteloos een keer of vijf tig in de lucht. De gebroeders kunnen hierna helemaal niet meer stuk en na de prijsuitreiking mag de MMO-jeugd vragen stellen. Een stokpaardje van de Mührens wordt niet onbenut gelaten: „Hoe word je een goede voet baller?" Gerrie en Arnold steken van wal met een college in goed gedrag: „Om de top te halen moet je je materiaal goed ver zorgen, scheenbeschermers dragen en niet te veel patat eten. Wij hebben bijvoorbeeld meteen onze schoenen ingevet. Zo kunnen we ze morgen meteen weer aan." Het publiek luistert ademloos toe en heel even lijkt het alsof inderdaad het Hoogmadese le ven wordt gebeterd. Die illusie duurt niet lang want een uur nadat de voetbalprofessors zijn vertrokken wordt alweer ouder wets gevoetbald in de straten van Hoogmade, op een kluitje. GERARD BAAS MEDEWERKER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19