Sport Liever scoren dan stemmen Jordan vliegt nog altijd Ruud Bröring wekt ergernis van Katwijk Bekerduel vrijwel integraal op televisie Spelers van Sparta in opstand Krajicek is van slag MAANDAG 20 MAART 1995 13 ■iaarlem/chicago jan van der nat ipd-verslaggever Michael Jordan heeft nog niets an zijn kwaliteiten ingeboet, (lsof hij slechts een paar weken vakantie was geweest, tartte hij gistermiddag in de omvolle Market Square Arena an Indianapolis, die wel drie eer had kunnen worden uit- erkocht, voor de Chicago Bulls egen de Indiana Pacers. De loeg van Rik Smits won, na erlenging, met 103-96, maar at was eigenlijk van onderge- chikt belang. In heel de Vere- Staten en vele landen laar buiten zaten de fans aan Ie buis gekluisterd bij het eerste iptreden van 'Air' in zijn 'twee- Ie leven' als basketballer. De wedstrijd, die in ons land yerd uitgezonden door Film- Jet, was van een behoorlijk ni- eau en de Bulls speelden dui- elijk beter dan de laatste tijd iet geval was. Het was alsof de anwezigheid van Jordan nu al dereen beter deed spelen. Jor- an zelf vloog af en toe naar de ing op de manier, waarop hij latent had en klaarblijkelijk nog ltijd heeft. De scherpte was er niet altijd, maar dat verbaasde natuurlijk niemand. Ook hij is een mens en de druk was enorm. Zijn eerste negen schot pogingen leverden dan ook slechts vier punten op. Bij de rust (47-37) stond de 32-jarige vedette op het schamele totaal van zeven. Maar in het derde en vierde part kreeg hij de smaak steeds meer te pakken. Hij zou eindigen op negentien punten. De vermoeidheid was hem na afloop aan te zien. ,,Ik had in het begin vlinders in m'n buik," bekende Jordan. „Later werd ik rustiger. Het is fijn terug te zijn, maar topvorm kweek je niet in een achternamiddag. Nog zestien wedstrijd schei den Jordan en de Bulls van het einde van de reguliere competi tie. Dan moet de zaak in Chi cago voor elkaar zijn en eigen lijk twijfelt niemand daaraan. Mogelijk was de wedstrijd van gisteren een voorproefje van de eerste ronde in de playoffs. Mocht Indiana zijn divisie win nen en Chicago niet meer stij gen op de ranglijst, dan is dat het geval. De terugkeer van Michael Jor dan, 's werelds beste basketbal ler aller tijden, is niet helemaal als een verrassing gekomen. Vanaf de dag waarop hij de sportwereld verbijsterde door zijn afscheid aan te kondigen, op 6 oktober 1993, deden regel matig geruchten de ronde dat hij weer zou gaan spelen. Bij Chicago Bulls. Zijn Chi cago Bulls. Want wie de club uit de Windy City noemt, noemt in één adem de naam van Michael Jordan. Hij was eigenlijk in z'n eentje verantwoordelijk voor de drie NBA-titels op rij in de jaren 1991, '92 en '93. De grote vraag is - en zal mis schien altijd wel blijven - wat de drijfveer is geweest van Michael Jordan om weer te gaan basket ballen. Het geld kan het onmo gelijk zijn, want zijn nog altijd doorlopende reclamecontracten met ondermeer Nike, McDo nald's en Gatorade leveren hem bijna 70 miljoen gulden per jaar op. Ook na zijn terugtreden bleef hij immers de populairste sportman in de Verenigde Sta ten en het meest gewilde recla meobject van tientallen bedrij- Jari Litmanen was gisteren voor NEC niette houden. De Fin had met drie doelpunten een belangrijk aandeel in de overwinning van Ajax. FOTO Al Litmanen aan basis ruime Ajax-zege: 5-1 De NOS zendt woensdagavond de wedstrijd Heerenveen- Feyenoord vrijwel integraal op televisie uit. Studio Sport wis selt de beelden van deze halve finale van de strijd om de KNVB-beker af met flitsen van de andere halve finale tussen FC Utrecht en Volendam en de competitiewedstrijd Ajax-Spar- ta. Op verzoek van Heerenveen en Feyenoord stemt de KNVB in met de tv-uitzending. Net als beide clubs is ook de voet balbond bang dat enkele hon derden supporters van Feye noord woensdag zonder kaart je naar Friesland afreizen. De KNVB hoopt dan ook dat een rechtstreekse televisie-uitzen ding voorkomt dat de Rotter damse aanhang de openbare orde in Heerenveen ernstig verstoort. Voor de Feyenoord-suppor- ters zijn voor het uitverkochte duel slechts ruim duizend kaarten beschikbaar omdat Heerenveen vrijwel alle tribu neplaatsen heeft verkocht aan de houders van vaste seizoen kaarten. Daarmee handelt de Friese club overigens geheel overeenkomstig de reglemen ten van de KNVB, die voor schrijven dat de bezoekende club recht heeft op minimaal 10 procent van de tribune-ca paciteit. Volgens Wil van Rhee, direc teur veiligheid van de KNVB, beslist de bond vandaag ver moedelijk om Heerenveen - Feyenoord om 20.00 uur te la ten beginnen. De bedoeling is dat de twee andere wedstrij den woensdagavond al om half acht beginnen. Of Jari Litmanen wist dat er gisteren in z'n vaderland parlements-verkiezingen werden gehouden? Ja hoor, de Finse international was op de hoogte. Maar stemmen, nee, dat was er bij ingeschoten. In een bezoekje aan de ambassade in Den Haag had de aanvaller weinig trek. Dat zou de voorbereiding op de wedstrijd tegen NEC al leen maar verstoren. Achteraf bleek waarom. Met drie doelpunten stond de Scandinaviër aan de basis van de 5- 1 zege op NEC. „Ik scoor liever dan dat ik stem", liet de Fin lachend weten. amsterdam edwin struis gpd-verslaggever Alle ogen waren gisteren gericht op de goalgetter van Ajax. Waaronder een heel stel uit Fin land. Z'n voormalige ploegge noten van Myllykosken PaÏÏo, morgen tegenstander van Quick Boys op Nieuw Zuid, bereiden zich in Nederland voor op de start van de Finse competitie en nestelden zich gisteren op de uitverkochte tribunes van 'De Meer'. Litmanen vond de aan dacht van z'n landgenoten 'leuk', maar niet meer dan dat. „Ajax is het enige dat telt voor mij." Litmanen leek gisteren einde lijk weer eens op de Litmanen die ze gewend zijn in Amster dam. Scherp, sterk in de combi natie en - vooral - scorend. Want dat ontbrak er de laatste tijd aan. Vooral in EC-verband (Hajduk uit en thuis) liet de 24- jarige Ajacied een pqar opgeleg de kansen onbenut. Daarbij maakte hij de indruk het allemaal wat te mooi te wil len doen. Liever een stiftje dan een droge knal, liever nog even verder combineren dan uitha len. Dat had volgens Litmanen vooral te maken met de gretig heid die optreedt nadat je een tijdje uit beeld bent geweest. Gisteren was bij de Fin alles weer in evenwicht. Een leuke combinatie oké, maar het mocht niet ten koste gaan van de doelgerichtheid. Dus aarzel de de schutter geen seconde op de momenten dat hij in stelling werd gebracht. Zoals hij in de eerste helft in een tijdsbestek van vier minuten liet zien. Aller eerst in de 18e minuut, toen hij een voorzet van Ronald de Boer doeltreffend met het hoofd ver lengde en vervolgens in de 22e minuut toen hij op genadeloze wijze voorbereidend werk van Finidi George en Mare Over- mars afmaakte. Na een half uur wuifde Luin- ge een penalty-rijpe situatie rond Finidi George weg, maar toen stond Ajax al op een gerief lijke 2-0 voorsprong. Ook in de tweede helft kabbelde de wed strijd rustig verder, ondanks de tegentreffer van Patrick Pothui zen. In het laatste kwartier zette Ajax nog eenmaal aan en ver hoogde in een mum van tijd de score. Nwankwo Kanu, de man in vorm, tikte 3-1 in na een steekpassje van Danny Blind en een uithaal van Litmanen. Vier minuten later rondde Clarence Seedorf een één-twee met Kanu af en het slotakkoord werd ver zorgd door de man die liever scoort dan stemt: Jari Litmanen. Ajax; Van der Sar; Reiziger, Rijkaard (46. Bogarde), Blind en Frank de Boer; Ronald de Boer (70. Wooter), Litmanen en Seedorf; Finidi, Kanu en Overmars. NEC: Brookhuis; Stock, Van der Lin den, Lok en Verhoeven; Crüden, Van Wanrooy, Michailevitsj (77. Schreur) cn Van Diemen; Pothuizen (68. Van Eijkeren) en Hoekman. Seizoen voorbij voor Marcel van Dijk AtPHENVoor Marcel van Dijk van Alphense Boys is het seizoen ivoorbij. De voetballer van Alphense Boys brak zijn rechter- scheenbeen in het duel tegen ADO. Gerard van Velde mist wereldrecord :algary Gerard van Velde is bij de recordwedstrijden in Calgary onder het wereldrecord van Myabe (1.12,37) gedoken, maar hij zal zijn naam, met daar achter een trotse 1.12,26, niet terugvin den op de eerste plaats van de mondiale lijst. De schaatser uit Heerde werd gediskwalificeerd omdat hij bij het uitkomen van de voorlaatste bocht zijn tegenstander Toshiyuki Koroiwa hiin- derde op de kruising. Van Vélde moet het nu doen met de nieu we nationale toptijd van 1.12,50. De Nederlandse schaatser reed die tijd zaterdag. De Canadees Neal Marshall reed op de 3000 meter de mondiale toptijd van Hagenaar Thomas Bos (3.56,16) aan flarden: 3.54,08. Ajax-stadion heet Amsterdam Arena amsterdam Het nieuwe stadion van Ajax gaat de naam Amster dam Arena dragen. Dat werd zaterdag onthuld door loco-burge meester Frank de Grave, tevens vice-voorzitter van de raad van commissarissen. De bijeenkomst werd gehouden omdat het hoogste punt in de bouw was bereikt. De keuze viel op Amster- dam Arena door de A's in de naam. „De A is belangrijk in Am sterdam", aldus De Grave. „De A van Amsterdam, van Ajax, van Amstel." Verdachte' transfer Van Breukelen ■qndenDrie Nederlandse oud-voetballers en voetbalmakelaar .pollonius Konijnenburg worden genoemd in onderzoeken naar e steeds groter wordende reeks schandalen in het Engelse voet- al. Het gaat om John Metgod, Frans Thijssen en Hans van Breukelen. Volgens The Sunday Express heeft een intern onder zoek bij Nottingham Forest aangetoond dat er geld is verdwe nen bij transfers van Metgod, Thijssen en Van Breukelen. Atleet Gerard Tebroke overleden poetinchemOp 45-jarige leeftijd is afgelopen weekeinde in Doetinchem oud-topatleet Gerard Tebroke aan de gevolgen van een herseninfarct overleden. De Achterhoeker lag al geruime tijd in coma. Tebroke genoot met name in de jaren zeventig interna tionale faam. Zijn in 1978 gevestigde records op beide afstanden (13.21.68 en 27.36.64) staan nog steeds in de recordboeken van de Koninklijke Nederlandse Atietiek Unie. R Aanklacht tegen speler Utrecht Enschede Suppoost Henri ten Donkelaar, geen familie van de trainer van FC Twente, heeft na het duel FC Twente - FC Utrecht (2-1) bij de politie van Enschede een aanklacht wegens mishan deling ingediend tegen Jean-Paul de Jong van FC Utrecht. De beslissing van arbiter Temmink om in de slotfase Utrecht geen strafschop toe te kennen, deed bij de al gewisselde De Jong de stoppen doorslaan. Hij wilde het veld weer op om verhaal te halen, maar de suppoost hield hem tegen. Ten Donkelaar ver zocht de speler vriendelijk in de spelerstunnel te blijven. De Jong mepte de man meteen vol op de neus. Oud-minister Meilick aangeklaagd lille Het net sluit zich rond Bernard Tapie. Hij verloor zaterdag een vitaal alibi in het omkoop-voetbalschandaal door de arresta tie van oud-minister Jacques Mellick. Die verschafte Tapie een schijnbewijs. De politicus heeft inmiddels bekend meineed te ellick getuigde voor de rechter dat hij op 17 juni 1993 in Parijs :en onderhoud had met Tapie op hetzelfde tijdstip als waarop ^apie Valenciennes-trainer Primorac geld en een baan aanbood Is hij zijn getuigeverklaring wilde wijzigen om Tapie te zuive- ;n. Tin de rechtzaak kwam na onthullingen van zijn vroegere secreta resse Corinne Krajewski aan het licht dat Mellick had gelogen. Noordwijk verliest van wankelende landskampioen Carlo van Zeist omhelst doelpuntenmaker Steef Roodakkers. FOTO KEES VAN HOOGDALEM noordwuk rob onderwater Noordwijk - Katwijk, halverwe ge de eerste helft: Hans Zwaan en Kees Krayenoord zitten met spierblessures alweer naast trai ner Kees Guyt in de dug-out. Aan de andere kant van het veld loopt Johan Vogelaar te trekke benen. Zijn enkel is dik, hij kan niet meer verder, maar hij moet wel anders loopt de w Katwijk met tien. Op de bank weet Kees Guyt het al: vandaag hoogstens een punt. Misschien minder. Na afloop weet de oefen- meester van de aanstaande kampioen dat hij het verkeerd heeft gezien. Het worden uit eindelijk twee punten (0-1). De treffer van invaller Steef Roodakkers op de voorzet van die andere invaller, Toine l'A- mie, blijkt goud waard. Katwijk heeft dit seizoen niet alleen ge luk, maar kan dus ook tegenslag overwinnen. „Vandaag", spreekt de geë motioneerde trainer nader hand, „vandaag hebben wij het kampioenschap verdiend. We hebben dan wel niet zo goed gespeeld, maar er is na al die problemen verschrikkelijk veel karakter getoond. Dat moet je wel als ploeg in deze afdeling, anders word je geen kam pioen." Het is een geheel ander ver haal over Katwijk dan Ruud Bröring, de verliezende trainer, heeft. „Je kan er op wachten dat ze straks tegen de eerste neder laag aanlopen. Ik vond Katwijk vandaag een slappe hap, als ze straks voor de kampioenscom petitie zo spelen tegen Kozak ken Boys, gaan ze er af." Bröring maakt met deze woorden heel wat los bij de w Katwijk en Kees Guyt in het bij zonder. De trainer is er de man niet naar, gelijk zijn leermeester Arie Lagendijk, om te reageren op teksten van een angler, maar voor Bröring maakt Guyt gaarne een uitzondering. „Wat hij zegt is een beledi ging voor mijn ploeg. Wij zetten een serie neer van 22 punten uit 11 wedstrijden en dan gaat Brö ring roepen dat het onbegrijpe lijk is dat we steeds maar win nen. Ik kan het nog steeds niet geloven, dit verdient de w Kat wijk niet. Ik vind het onvolwas sen, misschien was hij wel te leurgesteld over de nederlaag. Hij wilde met een overwinning op ons zijn hele seizoen goed maken. Hij moet naar zichzelf kijken. Heel laf wat hij allemaal heeft gezegd." Was getekend, een zeer boze Kees Guyt. Robert Vermin breekt kuitbeen Robert Vermin is tot het einde van het seizoen uitgeschakeld. De linkerspits van Noordwijk brak zaterdag zijn kuitbeen in de wedstrijd tegen de w Katwijk. Dat gebeurde in de tweede helft na een duel met Wilfred Kwestro. Daarbij raakte ook zijn enkel uit de kom. Die werd in het ziekenhuis weer 'teruggezet' en ook werd Vermin direct geopereerd aan zijn kuitbeen. Er werd een plaatje gemonteerd. Vermin was vorige week door bondscaoch Ron Groenewoud geselecteerd voor het Nederlands amateurteam, dat morgen een oefenwedstrijd speelt bij FC Lisse. Ook die wedstrijden moet de ongelukkige Noordwijker Bröring ging met zijn kritiek op de landskampioen inder daad ver. Het had hem gesierd als hij zijn eigen ploeg net zo hard had aangepakt, want zo denderend was het allemaal niet was roodwit op de met 3000 toeschouwers gezellig vol le Duinwetering had laten zien. Behalve dan het eerste kwartier, want in die periode hadden Cees Smit (een mislukt stiftje), Fred Bloem, Martin van Kins en Andre de Ridder de onstuimig gestarte thuisploeg' op voor sprong moeten zetten. Het gebeurde niet en daar mee tekende Noordwijk zijn ei gen doodsvonnis. Angst Gaandeweg kroop de angst in de ploeg, terwijl daar geen en kele reden voor was. Bij de te genstander ging immers van al les mis. Hans Zwaan (na 10 mi nuten met een verrekte boven- spier) en Kees Krayenoord (ge scheurde bovenspier) haakten af en daardoor moesten de be zoekers naar 4-4-2 omschake len. Eigenlijk speelde Katwijk met 10 man, want de inbreng van de ook al gekwetste Johan Vogelaar telde nauwelijks mee. Toch bleven de Katwijkers op de been omdat de Noordwijkers niet van plan waren om alle remmen los te gooien. Libero Arnold Reinders begaf zich zel den naar voren. Dat was jam mer voor Noordwijk, want het middenveld ontbeerde een man met ideeën. De aanvallers lagen allemaal aan de ketting van de meedogenloze verdedigers van Katwijk. De ploeg van Kees Guyt kwam daardoor nauwelijks in de problemen. Een keer slechts was de oranje-defensie uitge speeld door een sterke actie van de voor Jos Smits ingevallen Frank Aboikoni, maar de Am sterdammer faalde alleen voor Van Duyvenbode. Tot meer uit gespeelde kansen kwam het niet, simpelweg omdat de ge roemde voorwaartsen van de thuisclub er geen enkel mo ment aan te pas kwamen. Pa trick Scheurwater onder scheidde zich een keer keer met een schot, dat door Van Duy venbode over de lat werd getikt. Een karige oogst. De bezoekers, gehavend door het uitvallen van driekwart van de voorhoede, kregen door de inbreng van Steef Roodakkers zelfs de beste kansen. De Voorschotenaar, die voor rust een uitmuntende mogelijk heid had laten liggen, gooide in deze wedstrijd eindelijk eens de schroom van zich af. Hij sleurde dat het een aard had en was het aanspeelpunt in de tot twee man (met Marco De Ridder) ge reduceerde voorhoede. Verwon derlijk was het dan ook niet dat Roodakkers zijn voet na een half uur met succes tegen de bal zette: 0-1. Toegegeven, daar ging een verschrikkelijk blunder van de Noordwijkse stopper Cees Smit aan vooraf. Deze feiten bepaalden zater dag vooral het verschil. Katwijk speelde niet goed, maar ope reerde gedegen vanuit de orga nisatie en kon immer vertrou wen op de betonnen defensie. Noordwijk kon het spel niet maken en schminkte zichzelf af döor een-kinderlijke fout. Brö ring klaagde naderhand dat zijn verdediger Smit al wekenlang niet in vorm is. Dat is de w Kat wijk ook niet, maar de overwin ningen worden aan de lopende band aaneengeregen. Dan past slechts een conclu sie: het Noordwijk van Bröring, dat zaterdag niet kon winnen van een wankelend Katwijk, is nog niet klaar voor het grote werk. Noordwijk: Visscher; Van Kins. Smit, Reinders, Van Houten; De Ridder, Stolk, Smits (Aboikoni); Scheurwater, Bloem, Vermin (Pitti) Katwijk; Van Duyvenbode; Van Zeist, Langemaat, Vogelaar, Kwestro; Braaf, Langeveld, Van der Plas; Krayenoord (l'Ami), Zwaan (Roodakkers), De Rid- Direct na afloop van Dordrecht'90-Sparta (3-1) sommeerde Han Berger zijn spelers zich de volgen de ochtend om tien uur op het trainingscomplex aan de Schulpweg te melden voor een straftraining. Nog geen minuut nadat de trai ner van Sparta zaterdag avond de kleedkamer had verlaten, besloten de spe- Iers te stemmen over diens eis. Ze schaarden zich allen achter het voorstel om niet te gaan. Aanvoerder Nico Jalink bracht Han Berger op de hoogte van het collectie ve besluit. De spelers aan vaarden de consequenties van de weigering. Het is nog niet bekend hoe Han Berger en het Sparta-bestuur zullen rea geren op het besluit van de spelers. Dat zal mede af hangen van de besprekin gen die de trainer met Cambuur voert. Berger is de eerste kandidaat om ko mend seizoen bij de eerste divisieclub uit Leeuwarden de tussentijds ontslagen Fritz Korbach op te volgen. Berger sprak vorige week met voorzitter Wim Sleijfer en vice-voorzitter Jan Riedstra over een meerjari ge verbintenis als hoofdtrai ner in Leeuwarden. „Getekend of besloten is er nog niets, maar het ge sprek verliep zo positief dat ik alle reden heb om aan te nemen dat we binnenkort tot zaken komen," aldus Berger. Daarbij wordt na drukkelijk gesproken over een functie als hoofdtrai ner. „Cambuur zoekt ook een technisch directeur, maar voor die functie ben ik niet benaderd." De problemen in het Spar- ta-kamp stonden in schrille tegenstelling tot de blijd schap bij Dordrecht'90, dat op 1 mei van het vorig jaar zijn laatste overwinning (op Fortuna S.) behaalde. 'We worden kampioen', werd er aan de Krommedijk gezon gen na de 3-1 winst op Sparta. „Het begin van misschien wel een hele mooie reeks," glunderde Romeo Wouden, maker van twee Dordtse treffers. Heel voorzichtig Wordt aan de Krommedijk naar boven gekeken, naar de voorlaatste plaats, die recht geeft op deelneming aan de nacompetitie met de periodekampioenen van de eerste divisie en de num mer zestien van de eredivi sie. „Dit is heel prettig voor de jongens," sprak Dordrecht-trainer Jan Vers- leijen op nuchtere toon. „Ze hebben er hard voor gewerkt. Ik hoop dat deze zege het begin van een mooie serie wordt." Richard Krajicek bleef tijdens de toernooien van Stuttgart en Rotterdam ongeslagen. Na an derhalve week rust bleek hij van slag. De Hagenaar, als zesde ge plaatst, voelde zich in Key Bis- cayne misplaatst en vertrok na de nederlaag in drie sets tegen de Australiër Kilderry snel naar huis. Krajicek was niet de enige beschermde speler die het vijf de Grand-Slamtoernooi snel voor gezien hield. Ook Edberg, Martin en Stich verloren in hun eerste optreden. De Duitser weet de nederlaag tegen de on bekende Amerikaan Joyce aan de financiële onenigheid rond het Davis-Cupteam dat op 31 maart naar Utrecht komt. „Als ik me met teveel andere dingen bezig houd, gaat dat ten koste van m'n spel",, zei de nummer vijf van de plaatsingslijst. Naast Krajicek en Stich heeft ook Paul Haarhuis iets meer tijd om aan de kwartfinale van de Davis Cup te denken. Anderhal ve week rust na het ABN Amro- toernooi in Rotterdam hadden ook de Eindhovenaar geen goed gedaan. Haarhuis verloor in Key Biscayne in zijn eerste enkel spel-optreden na de nederlaag tegen Krajicek, eveneens van een Australiër: Philippoussis. Jan Siemerink haalde in Florida de derde ronde wel'. Hij versloeg de Fransman Delaitre in drie hef willem spierdijk, 071 -356464. plv.-chef rob onderwater, 071-356463

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13