Azerbeidzjan op rand burgeroorlog Buitenland Vader van glasnost weg bij TV-station Kindermeisje aan de strop Izetbegovic stelt eisen aan verlenging bestand Zonder dak of muren Alevieten houden gedachtengoed Atatürk hoog Italiaanse kabinet krijgt vertrouwen Chirac voor kiezen Europese president Bewindsman stapelt blunder op blunder VRIJDAG 17 MAART 1995 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP A« Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind Independent RTR Reuter UPI United Pi Geen rehabilitatie Hitler-deserteurs bonn» Duitsland wil zijn deserteurs uit de Tweede Wereldoorlog niet rehabiliteren. De bondsregering verwierp gisteren een mo tie van de oppositie om militairen die zonder toestemming uit Hitiers leger stapten in totaal zo'n 30.000 man hun goede naam terug te geven. De christendemocraten van kanselier Hel mut Kohl en de liberale coalitiepartner FDP voelen niets voor een algeheel pardon. Bibliotheek filosoof Popper geveild londen De uit ruim zesduizend boeken bestaande 'werkbiblio- theek' van de vorig jaar gestorven filosoof Karl Popper wordt half mei in Londen geveild. De boekenverzameling met werken van Albert Einstein. Bertrand Russell en Ludwig Wittgenstein moet tenminste 500.000 gulden opbrengen. Maar die opbrengst kan volgens het veilighuis Sotheby's oplopen tot meer dan een mil joen gulden. Britse oorlogsheld lord Lovat dood londen De Schotse aristocraat lord Lovat. die op D-Day zijn brigade de stranden van Normandië op leidde met een doedel zakspeler van de Schotse Hooglanden aan zijn zijde, is gisteren, 83 jaar oud, in zijn slaap overleden. Lovat, die zeer werd bewon derd door Churchill, kreeg na de oorlog een politieke loopbaan aangeboden. Maar hij gaf er de voorkeur aan naar Schotland te rug te keren, waar hij vee fokte. Mississippi schaft slavernij formeel af jackson Mississippi heeft gisteren na 130 jaar eindelijk als laatste Amerikaanse staat de slavernij officieel afgeschaft. Het Huis van Afgevaardigden in de zuidelijke staat nam daartoe unaniem een wetswijziging aan, die reeds sinds 1865 in de Ame rikaanse grondwet is verankerd. Rechten op land aboriginals bevestigd Canberra Het hooggerechtshof van Australië heeft gisteren be- te-, vestigd dat de oorspronkelijke inwoners van het continent, de Dé aboriginals, recht kunnen doen gelden op land waar hun voor- ;eij ouders hebben gewoond. De zeven rechters waren unaniem van mening dat de Native Title Act, die de centrale overheid vorig jaar heeft aangenomen, grondwettelijk verantwoord is. De wet stelt aboriginals in staat via speciale rechtbanken land van de di overheid op te eisen wanneer zij kunnen aantonen daar traditio- epj nele banden mee te hebben. Weer bom gevonden in Noord-Ierland Belfast Britse militairen hebben gisteren in de Noordierse grensplaats Newry een zware bom, bestaande uit benzine en het explosief semtex, onschadelijk gemaakt. Het was het derde inci dent van deze aard sinds katholieke guerrillagroepen een half jaar geleden een eind maakten aan jaren van geweld in de Britse provincie. De bom bevond zich in een tas die iemand in een winkel had achtergelaten. I. IC O w ijtoskou hans geleunse 2.5r o.a flexander Jakovlev, de 71-jarige irader van de glasnost', is giste- en verbitterd opgestapt als oorzitter van Ostankino-TV, de taatstelevisie die in vrijwel heel Gemenebest van Onafhan- elijke Staten (GOS) is te ont- ingen. „Jullie willen me weg èbben, nou dan ga ik toch", >i Jakovlev en verliet onder ap- een bijeenkomst van zo'n Ostankino-medewerkers. Het rommelt geducht bij stankino omdat het station op st van president Jeltsin per 1 ateróril moet zijn geprivatiseerd. aterte strijd om de machfen de re- amegelden die daardoor is Qtstaan, was volgens velen de _[)i>rzaak van de ophefmakende oord op TV-presentator Vla- a"k41av Listjev. j {Jakovlev is, zo liet hij gisteren 5,ijken, niet opgewassen tegen U harde kern onder de vijfdui- Ostankino-personeelsle- 2jn die fervent tegen de privati- 37,ring is. Deze groep heeft nau- 3q6 banden met de ultra-natio- 2i,llistische Liberaal-Democra- 2n van Vladimir Zjirinovski. jakovlev, onder voormalig 26|vjet-president Gorbatsjov nog I6jef-ideoloog van de Commu- [jtische Partij, zei gisteren dat o,oo na 14 maanden discussie en ofijd niet langer kan samen werken met 'demagogen'. Vol- ns hem zouden de privatise- jgsplannen geen nadelige ge- jgen hebben voor het perso- el. „Maar deze demagogen 13|i onredëlijk. Ze verbergen creatieve onmacht achter öctiek op de programma's van i2(Üere, onafhankelijke omroe- jqP", aldus Jakovlev. 4#anaf 1 april zou Ostankino io^'Publieke Omroep Rusland' 4t de concurrentie moeten 'gjigaan met commerciële zen- sfs als NTV en TV6. Terwijl 2k)vlev en wijlen Listjev er g'ar voor waren, startten op- sjidige programmamakers en 2otaialisten, gesteund door ^imunistische en nationalis- 3jhe parlementsleden, een 20ïrrilla tegen de privatisering. 3jen belangrijk element van 8i offensief was de kritiek op 25reclamelawine. De Russische Jjers, zo blijkt uit opinie-on- ^oeken, worden gek van de jrdaad aan spots voor ban- ioj, beleggingsfondsen en bui- jandse produkten, die wer- 9 voor rijkdom waaraan zij ïcn deel kunnen hebben. je politici maken met het 10 op de naderende parle- fitsverkiezingen dankbaar tuik van deze 'on-Russische' 'nenten op het scherm. Het ')tste deel van de strijd om ankino wordt echter achter schermen gevoerd. Dat het literst onfris aan toe gaat, lijst de moord op Listjev. Hij ïst, als beoogd manager van jieuwe zender, de reclame- Speciale politie rebelleert; commandant gedood BAKOE Rtr-AFP-TASS De Azerbeidzjaanse vice-minister van binnenlandse za ken Rovsjan Dzjavadov is vanochtend gedood bij gevech ten met regeringstroepen, zo meldt het Russische pers bureau Tass.In de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe heerst grote spanning door een opstand van de OPON, de speciale politie van het ministerie van binnenlandse zaken. In de nacht van woensdag op donderdag vielen enkele doden bij schermutselingen in de hoofdstad en in het noorden van het land. Legereenheden patrouilleren in de straten van Bakoe. President Alijev heeft gewaar schuwd voor een regelrechte burgeroorlog in de Kaukasi- sche republiek. van Machir zouden twee pant serwagens van het leger in brand hebben geschoten. De OPON kwam in opstand nadat enkele leden van het korps waren betrapt bij een po ging 150 ton koper de grens over te smokkelen. De muiters bezetten overheidsgebouwen en legerposten in de noordelijke steden Kazach en Akstafa, en verzamelden zich in hun hoofd kwartier bij Bakoe. Ze dreigden Bakoe binnen te trekken als president Alijev en parlements voorzitter Goelijev niet zouden aftreden. Enkele duizenden militairen be legeren nog steeds het OPON- hoofdkwartier in Nizami, een buitenwijk van Bakoe. Daar be vinden zich zo'n 700 rebelleren de agenten. Rovsjan Dzjavadov was niet alleen hun comman dant, maar ook vice-minister van binnenlandse zaken. De OPON's sloegen woens dagavond een aanval van het le ger af, waarbij twee doden vie len. Ook viel het leger de wo ning van Dzjavadovs broer Ma chir in Bakoe aan. Lijfwachten Volgens een plaatselijk pers bureau zijn er in het noorden tientallen doden gevallen bij ge vechten tussen OPON en leger. De autoriteiten zeggen echter dat ze controle over het hele land hebben en vijftig OPON's in het noorden hebben gearres teerd. In een TV-rede haalde Alijev fel uit naar de OPON en de broers Dzjavadov, die hij van een poging tot staatsgreep be schuldigde. Azerbeidzjan staat opnieuw op de rand van een burgeroorlog, waarschuwde hij. Volgens de president is de OPON oncontroleerbaar gewor den en beschermt zij 'maffia achtige structuren'. Besprekingen met de muiters hebben nog niets opgeleverd. Sinds de onafhankelijkheid in 1991 heeft de voormalige Sov jet-republiek Azerbeidzjan al twee staatsgrepen en verschei dene pogingen daartoe te ver duren gehad. Zelf kwam Alijev in juli 1993 aan de macht nadat zijn pro-Turkse voorganger Elt- sjibej was afgezet. Singapore In de beruchte Changi-gevangenis in Singapore zijn vanochtend een Filipijns kindermeisje en drie drugshandelaars opgehangen. Talrijke oproepen en protesten konden de omstreden terechtstelling van het Filipijnse kindermeisje Flor Contemplacion (42) niet verhinderen. Ze was ter dood veroordeeld omdat ze in 1991 een andere huisbediende en een 4-jarige jongen zou hebben vermoord. Onder andere de Filipijnse president Ramos en de paus hadden zich voor intrekking van het doodvonnis ingezet, mede omdat er nieuwe informatie was. Singapore zette de executie echter door, terwijl haar familie (foto) zich thuis in Manila diep geschokt toonde. foto reuter romeo ranoco BONN Rtr-DPA-AP De Bosnische president, Izetbegovic, is te gen verlenging van het bestand in Bosnië. Hij wil het alleen verlengen als de Bosni sche Serviërs alsnog akkoord gaan met het vredesplan van de internationale contact groep. „Als de Serviërs het plan niet aan vaarden, moeten we vechten. We hebben dan geen andere keus", zei de president te gen de leden van de commissie buitenland se zaken van de Bondsdag, het Duitse par lement. Het bestand, dat op 1 januari in ging, loopt eind volgende maand af. Izetbegovic zei dat de wapenstilstand, die de laatste weken vaak is geschonden, slechts 'diegenen heeft gediend die zeventig procent van ons grondgebied beheersen'. Hij bedoelde daarmee de Bosnische Ser viërs. Izetbegovic riep de internationale ge meenschap op, alle contacten met de leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, te ver breken, todat die het vredesplan heeft aan vaard. Volgens dit plan van de contactgroep (bestaande uit de VS, Rusland, Groot-Brit- tannië, Duitsland en Frankrijk) wordt het Servische grondgebied teruggebracht tot 51 procent van Bosnië. De rest is voor de fede ratie van Kroaten en moslims. Karadzic zelf heeft gezegd dat hij weinig hoop heeft op verlenging van het bestand. Hij beschuldigt de internationale gemeen schap ervan de Bosnische regering aan te moedigen 'dit akkoord te saboteren'. gelden die nu bij Ostankino binnenstromen naar een nieuw budget sluizen, waaruit de Rus sische Publieke Omroep zou worden gefinancierd. Niemand weet echter in welke zakken het reclamegeld bij staatszender Ostankino nu terechtkomt. Vorig jaar december werd zonneklaar dat het bij de oorlog om de TV niet alleen om de re clamegeld gaat. De presidentië le veiligheidsdienst overviel toen de Most-bank, de belang rijkste financier van het onaf hankelijke station NTV en ver scheidene kranten. NTV be richtte uiterst kritisch over de presidentiële politiek in Tsjets jenië. Vice-premier Soskovjets dreigde zelfs met intrekking van de zendvergunning. Bij de Russische zender RTR, ooit door Jeltsin zelf opgericht als tegenwicht tegen het 'Sovjet station' Ostankino, dreigde di recteur Poptsov wegens te vrij moedige berichtgeving te wor den ontslagen. Over gezagsge trouwheid van Ostankino heeft het Kremlin echter niet te kla gen. Het nieuwsbulletin is een dorre opsommig van persconfe renties en officiële communi qués. Bij de jongere medewer kers van het station bestaat daarover veel ontevredenheid. coma» Een onderwijzer, evenals zijn leerlingetjes gevlucht uit Rwanda, probeert er in de open lucht van een vluchtelingenkamp in Zaire het beste van te maken. Er is daar gebrek aan alles, ook aan voedsel. Woordvoerders van de vluchtelingen zeggen dat de tekorten opzettelijk veroorzaakt worden om de mensen zo te dwingen naar Rwanda terug te keren. foto Reuter Oplossing Turkse religieuze spanningen lijkt niet in zicht frankfurt karl ernst Doodseskaders rijden door de straten van Istanbul en schieten op nietsver moedende bezoekers van koffiehuizen. Een woedende menigte reageert en slaat alles op zijn weg kort en klein. De politie schiet met scherp op de menigte en het leger komt tussenbeide. De on rust van de afgelopen dagen heeft de spanningen aan het licht gebracht die al lang sluimeren in Turkije en die ver der gaan dan de oorlog tegen de Koer den in het zuidoosten. Het is geen toe val dat de alevieten in het middelpunt staan. Zij maken zo'n dertig procent van de Turkse moslims uit en vormen daarmee, naast de Koerden, een be langrijke minderheid. Net als de Koer den stellen de alevieten zich teweer te gen discriminatie. Waar de Koerden zich vooral bedreigd voelen door het Turkse nationalisme en centralisme, vrezen de alevieten het religieuze fun damentalisme en het rechts-radicalis me. Maar de belangen lopen door el kaar, want zo'n twintig procent van de alevieten zijn etnische Koerden. De alevieten ze noemen zicfh zo naar Ali, schoonzoon van de profeet Mohammed zijn een afsplitsing van de shi'ieten. Maar anders dan de mees te shi'ieten en sunnieten streven de ale vieten naar een strikte scheiding van re ligie en staat. Alevieten hoeven zich bovendien niet te Terwijl de Turkse regering beweert dat erfvijand Grieken land achter de rellen in Istanbul zou kunnen zitten, bleef het vannacht en vanochtend in die stad rustig. De aansla gen op Turkse instellingen in Duitsland gingen vannacht echter door. In vijf steden in Baden-Württemberg werden molotov-cocktails gegooid. Er vielen geen gewonden, al dus vanochtend een politiewoordvoerder. Gisteren liep een betoging van Koerden in Frankfurt uit op een hevig treffen met de politie. De demonstranten keerden zich te gen de uitwijzing van radicale Koerden waartoe de Duitse regering heeft besloten. houden aan het vasten tijdens de rama dan, mogen alcohol drinken, de vrou wen hoeven geen sluier te dragen en mannen en vrouwen mogen samenko men en kunnen zelfs over onderwerpen als politiek discussiëren. Door hun liberale opvattingen groei- den de alevieten uit tot de belangrijkste aanhangers van de wereldlijke hervor mingen die de grondlegger van het mo derne Turkije, Mustafa Kemal Atatürk, predikte. Sinds de jaren zeventig is het gedachtengoed van Atatürk in Turkije echter op de terugtocht, waardoor de alevieten steeds meer in conflict raak ten met de staatsmacht. Die tendens werd versterkt doordat veel alevitische kunstenaars en intellectuelen openlijk met linkse partijen sympathiseerden, een doorn in het oog van de Turkse re gering. In Midden- en Oost-Anatolië, belang rijke bolwerken van de alevieten, kwam het in de jaren zeventig al tot geweld tussen rechts-extremisten en alevieten. In 1978 organiseerden rechts-extremis ten een pogrom in Maras, waarbij hon derden slachtoffers vielen. Kort daarop volgden soortgelijke rellen in Corum. Symbolisch voor de alevieten is de stad Sivas. In juni 1993 staken rechts-radica- len en fundamentalisten daar een hotel in brand, waar een congres werd ge houden ter ere van de alevitische dich ter Pir Sultan Abadal. Het optreden van de fanatici kostte 37 mensen het leven. De politie greep niet in, zoals zij ook in Maras en Corum met de armen over elkaar had toegekeek. De bekende schrijver Asis Nesin, die maar net aan de vlammen ontsnapte, werd ervan be schuldigd dat hij met zijn 'atheïstische uitlatingen' de rellen had uitgelokt. De brandstichters kregen milde straffen, terwijl prominente politici begrip toon den voor de 'gekrenkte religieuze ge voelens' van de moordenaars. „Sivas is niet vergeten", riepen deze week dan ook veel demonstranten in de alevietenwijk Gaziosmanpasha in Istan bul. De alevieten zeggen dat de politie niet alleen toekijkt, maar hen ook con stant lastig valt in Gaziosmanpasha. De discriminatie begint al op school. „Alevitische kinderen worden vaak ja renlang gekweld door sunnitische gods dienstleraren", zegt Ilhan Selcuk, co lumnist van de links-liberale krant Cwnhuriyel Ilnur Cevnik, hoofdredac- teur van de Engelstalige Turkish Daily News zegt dat de alevieten te lijden hebben van onaanvaardbare vooroor delen, die tot een diepgeworteld wan trouwen hebben geleid. In Istanbul liep de spanning verder op toen in 1993 na de gemeenteraads verkiezingen de fundamentalistische Reddingspartij het voor het zeggen kreeg. De alevieten voerden vorig jaar wekenlang actie tegen het plan van burgemeester Recep Erdogan om hun gemeenschapshuizen af te breken. Pas nadat Erdogan zijn voorstel had inge trokken, keerde de rust terug. Maar de rellen van deze week in Istanbul, Anka ra en andere steden staken de lont op nieuw in het kruitvat en een oplossing voor de religieuze spanningen lijkt voorlopig niet in zicht. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse premier, Dini, heeft gisteren de door hem ge stelde vertrouwenskwestie over een tussentijdse bezuinigings begroting overleefd. In de Ka mer van Afgevaardigden stem den 315 leden voor en 309 te gen. Onder de tegenstanders waren de aanhangers van ex- premier Berlusconi. Dini dankt het vertrouwen vooral aan de 17 leden van de communistische partij RCI, die weigerden secretaris Bertinotti te volgen in diens 'nee' tegen het kabinet. De dissidenten vonden het nodig „de rechtse avonturiers een halt toe te roe pen". Behalve de 17 communis ten steunden de ex-communis tische PDS, de Lega Nord, de katholieke Volkspartij PPI en enkele splinterpartijen de rege ring. Een opgeluchte Dini zei dat het gezond verstand heeft geze gevierd. Hij herhaalde dat de bezuinigingen geen politieke kleur hebben en een technische en noodzakelijke operatie zijn. „Zodra de vier punten van het regereringsprogramma zijn ge realiseerd, treed ik af en kunnen er verkiezingen plaatsvinden", aldus Dini. De punten die het kabinet nog op zijn agenda heeft staan, zijn de hervorming van het staatspensioenstelsel en een wet die eerlijk gebruik van de media door de politieke par tijen garandeert. Vooral dit laatste is een netelige kwestie vanwege Berlusconi's machts positie op het gebied van de commerciële televisie. De mediamagnaat en zijn 'post-fascistische' partner Fini zeiden dat Dini vanaf vandaag een politiek kabinet leidt dat ge steund wordt door de linkse partijen. Terwijl Berlusconi sprak van een nederlaag van de democratie omdat de winnaars van de verkiezingen in de oppo- sitiebanken zitten, signaleerde Fini een positief element. „De Italianen weten nu dat de ver liezers regeren. Bij de regionale verkiezingen van 23 april zullen de linkse partijen de rekening gepresenteerd krijgen.." PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT Jacques Chirac wil de Europese Unie meer gezicht geven. De rechtse Franse presidentskandi daat pleitte gisteren in Parijs voor een verdere uitbreiding van de Unie, voor de invoering van één Europese munt en, het verrassendst, voor een Europese president. Zo'n EU-president zou voor drie jaar moeten worden be noemd. Chirac opperde het idee die president te laten kie zen door de vijftien staatshoof den en regeringsleiders van de Europese Unie. Ze zouden een van hen als EU-president moe ten aanwijzen. Een op die wijze gekozen Eu ropese president garandeert volgens Chirac dat de Europese Raad van regeringsleiders en de raad van ministers een centrale rol blijven spelen en beter in staat zijn de Europese Commis sie te controleren. Bovendien geeft een EU-president Europa internationaal meer stem en ge zicht, aldus Chirac. De presidentskandidaat, die volgens de peilingen een goede kans maakt Mitterrand op te volgen, maakte gisteren een einde aan de twijfel over zijn Europese gezindheid. De man die nog maar enkele maanden geleden het idee opperde een nieuw Frans referendum te houden alvorens tot de invoe ring van de Europese munt over te gaan, verwees zo'n referen dum gisteren voor een gehoor van buitenlandse journalisten radicaal naar de prullenbak. „Het verdrag van Maastricht is geratificeerd door het Franse volk en er kan dus geen sprake van zijn het opnieuw ter discus sie te stellen", zo zei Chirac. Die nieuwe, overtuigd Europese toon zal in andere Europese hoofdsteden ongetwijfeld met opluchting worden begroet. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Voor de tweede keer in twee weken heeft de Britse minister van financiën, Clarke, gisteren een fabriek geprezen die jaren geleden failliet ging. Twee we ken geleden hoorden inwoners van het Noordengelse Consett hun stadje aanprijzen als de vestigingsplaats van 'een van de beste staalfabrieken van Euro pa'. Ze vroegen zich af welke fa briek de minister op het oog had, om tot de slotsom te ko men dat hij de fabriek had be doeld die vijftien jaar geleden failliet ging. Clarke, die bekend staat als een flamboyante bierdrinker met groot gevoel voor humor, kwam gisteren in een radio-in terview terug op zijn blunder. Hij verklapte dat een echt be staande fabriek uit Consett hem als grap een proeve van haar produkten, een fors aantal zak ken chips, had gestuurd. Hij vervolgde: „De chips zijn uitste kend, maar ik weet dat Consett ook een van de belangrijkste centra in Europa is voor de pro- duktie van plastic luiers. Ik hoop niet dat ik ook nog een doos vol luiers geleverd krijg". De inwoners van Consett wa ren andermaal in verwarring. Hun stad een belangrijk pro- duktiecentrum voor luiers? Toen begon het te dagen. Clar ke moest Blue Ridge hebben bedoeld, de luierfabriek die in 1991 bankroet ging.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7