Verdachten niet meer vrij door foutje van OM „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente? Binnenland /leer mogelijkheden voor nderzoek met embryo's 'Niet elk stukje natuur kan worden behouden' Vermeend op heterdaad betrapt Medicijnen vaak oorzaak van mondkwalen Pandabroodje succesvol Rampgevoelig Nederland oefent veel te weinig 'Koek niet beter verdeeld, maar wel groter' VRIJDAG 17 MAART 1995 Burgermeester wil andere kieswet apeldoorn Burgemeester Bruins Slot van Apeldoorn vindt dat bij de kandidaatstelling bij verkiezingen naast een instemmings verklaring ook een geldig legitimatiebewijs moet worden over legd. De burgemeester heeft gisteren staatssecretaris Kohn- stamm (binnenlandse zaken) gevraagd de Kieswet te wijzigen. Aanleiding voor het verzoek is een mogelijk geval van valsheid in geschrifte bij de statenverkiezingen in Gelderland. Een Apel- doornse vrouw zei buiten haar medeweten op de kandidatenlijst van de CD te zijn geplaatst. Op de instemmingsverklaring stond een valse handtekening. Politie controleert bij werk aan de weg driebergen De verkeerspolitie gaat vanaf maandag een week lang snelheidscontroles uitvoeren bij wegwerkzaamheden. Op twintig plaatsen langs autosnelwegen controleert zij de snelheid van het verkeer met radar en onopvallende surveillance-auto's. Gebleken is dat vijftig tot zeventig procent van de automobilis ten zich niets aantrekt van snelheidsbeperkingen ter plaatse. Hierdoor worden jaarlijks gemiddeld twee wegwerkers doodge reden. Vorig jaar werden bij werk in uitvoering 1.167 verkeerson gelukken geteld. Recherchebureau opent tiplijn rotterdam Het Rotterdamse recherchebureau CDR opent mor gen een nationale tiplijn. Op dat nummer kunnen particulieren tips doorgeven die kunnen leiden tot het oplossen van diefstal- jlen. fraudes en andere misdrijven. CDR betaalt bellers een belo- ling als een tip bijdraagt tot de oplossing van een zaak. /ijftien jaar geëist voor wurgen meisje en bosch Procureur-generaal mr. Van Asperen-De Boer heeft ;isteren in hoger beroep voor het gerechtshof in Den Bosch te- >en een 38-jarige Tilburger vijftien jaar cel geëist wegens dood- ',-plag. De rechtbank had de man eerder tot twaalf jaar veroor- leeld wegens het wurgen van een 14-jarig meisje uit Duitsland, ie man ontkent dat hij het meisje vorig jaar juni in het recrea tiepark Beekse Bergen in Hilvarenbeek om het leven heeft ge tracht. tij na driehonderd biggen dood bij brand helmond Bij een brand in een varkensstal in Helmond zijn gis termiddag 285 biggen omgekomen. Volgens de brandweer brak het vuur door nog onbekende oorzaak om twaalf uur 's middags Uit. Door met grote ventilatoren de rook te verdrijven, konden ruim tweehonderd varkens levend uit de stal worden gehaald, bver de omvang van schade is nog niets bekend. Stier veroorzaakt chaos op A 27 yorinchemEen loslopende stier heeft gistermiddag voor een /erkeerschaos gezorgd op de A 27 tussen Gorinchem en Meer- cerk. Het dier liep om drie uur de rijbaan richting Utrecht op, waardoor een file van acht kilometer ontstond. De politie slaag- Ie er aanvankelijk niet in het beest van de weg af te drijven. Een reearts loste daarop drie verdovingsschoten, maar de stier bleek jngevoelig. Na een uur kon de stier met hulp zijn baasje worden [evangen. -Wallage niet-Roker van het jaar Rotterdam PvdA-fractievoorzitter Wallage is de Niet-Roker van 195, omdat hij heeft gezegd 'dat het gerook in ruimtes die je iet anderen deelt maar eens afgelopen moet zijn'. Feyenoord- iner Willem van Hanegem krijgt de dubieuze eretitel Brand- tel van het laar omdat hij na vier jaar stoppen weer met roken begonnen. De niet-rokersvereniging CAN heeft beide heren itverkoren voor haar twee jaarlijkse onderscheidingen. Van lanegem vindt CAN 'de meest in het oog vallende publieke be vorderaar van foute rookcultuur' omdat hij roken ën'sport com- lineert. jbryo's die overblijven na re- •erbuisbevruchting (IVF) mo- vaker worden gebruikt bij y' v 'enschappelijk onderzoek, betrokken paar moet daar toestemming voor geven, speciaal kweken van em- T* o' s voor onderzoek blijft ver- af0'len. Dat schrijven de minis- Borst (volksgezondheid) en gdrager (justitie) in een nota gisteren naar de Tweede Ka- Oj ris gestuurd. ij IVF (in vitro fertilisatie of >eerbuisbevruchting) blijven lcki d bevruchte eicellen over. vorige kabinet bepaalde 011- pavol druk van het CDA dat -on- avomfeoek met deze resterende bryo's alleen was toegestaan dit de zwangerschap van de okken vrouw ten goede zou ïen. Het paarse kabinet gaat stap verder en trekt de oude rstellen in. Borst en Sorgdrager schrijven in hun 'notitie van hoofdlijnen en uitgangspunten' dat embry o's na toestemming gebruikt mogen worden voor algemeen onvruchtbaarheidsonderzoek, verbetering van de IVF-technie- ken en het voorkomen van erfe lijke ziektes. Voorwaarde is wel dat de bevindingen niet op an dere wijze verkregen kunnen worden. Een Centrale Commis sie controleert of de onder zoeksvoorstellen hieraan vol doen. De ministers handhaven het verbod om embryo's te gebrui ken voor experimenten met het vervaardigen van klonen (vol strekt identieke organismen kweken). Ook het implanteren van menselijke embryo's in die ren (of andersom) blijft verbo den, evenals onderzoek met embryo's ouder dan twee we ken. Slordigheden mogen vaker worden verbeterd met toestemming rechter Hoogleraar geeft natuurbescherming sneer utrecht gpd Het schrappen van een aantal regeltjes moet voorkomen dat criminelen op vrije voeten komen door vormfouten van het openbaar ministerie (OM). De Tweede Kamer stemde gisteren in met het eenvoudige recept dat minis ter Sorgdrager (Justitie) heeft uitgeschreven: als er min der regeltjes zijn, is de kans op fouten in de tenlasteleg ging ook kleiner. Slordigheden mogen vaker en in een la ter stadium worden gecorrigeerd, mits de rechter daar mee akkoord gaat. tekort leidden voor protesten. „Het begon erop te lijken dat het OM voortdurend liep te klungelen", aldus Sorgdrager. Zij is blij met het rapport van de commissie-Donner die het beeld over de vormfouten naar haar idee rechtzette. Uit cijfers blijkt dat vorig jaar in 87.300 strafzaken 6.300 verdachten werden vrijgesproken. In 298 gevallen gebeurde dat door den haag gpd-anp Het wetsvoorstel is vorig jaar door de toenmalige minister Hirsch Ballin van justitie inge diend nadat grote maatschap pelijke onrust was ontstaan over de vrijlating van verdachten na fouten van het OM zoals de ver keerde spelling van de naam van de verdachte. Ook de vele heenzendingen door het cellen- vormfouten. „In de overige ge vallen van vrijspraak was er dus eenvoudig te weinig bewijs en was er geen sprake van fouten van politie of OM", aldus Sorg drager. De Tweede Kamer noemde het voorstel van Sorgdrager evenwichtig. Vormfouten wor den niet onmogelijk gemaakt door alle regels maar overboord te gooien. De belangrijke regels blijven gehandhaafd. Volgens Sorgdrager zullen vormfouten dan ook blijven voorkomen, zij het minder dan nu. Toch vindt de Kamer dat het 'heilige' evenwicht in de wa pens van het OM en de verdedi ging goed in de gaten gehouden moet worden. Daarom moet de verdediging het recht krijgen op schorsing bij een wijziging in de tenlastelegging, zo vinden PvdA, WD en D66. Sorgdrager voelt hier weinig voor, omdat ze vreest dat de verdediging dit gaat misbruiken om zaken te vertragen. De bewindsvrouw wees erop dat vormfouten vaak een rol spelen bij grote en inge wikkelde milieu-, fraude- en drugszaken. Het mag niet zo zijn dat het OM en de politie de touwtjes nu maar laten vieren, omdat vorm fouten toch wel gecorrigeerd kunnen worden. Daarom eist de Kamer dat de oorzaak snel bij de bron aangepakt wordt. Dat betekent dat het OM, dat onder hoge werkdruk staat, moet wor den gereorganiseerd. Sorgdra ger zegde toe in mei met een plan van aanpak te komen. Natuurbescherming moet rede lijk en haalbaar zijn. Niet elk stukje natuur kan worden be houden; het economische be lang van de plaatselijke bevol king speelt ook een rol. De tro pische landen zouden failliet gaan als ze alle plant- en dier soorten proberen te bescher men. Dit oreerde de kersverse hoogleraar J.A. Sayer gistermid dag bij de aanvaarding van de Prins Bernhard Leerstoel aan de Universiteit van Utrecht. De Brit is directeur van het Interna tionale Centrum voor Boson- derzoek in Indonesië. Hij zal twee keer per jaar twee weken doceren in Utrecht en onder zoek begeleiden. De hoogleraar deelde in 'het land van het opgeheven vinger tje' enkele gevoelige sneren uit aan de Europese natuurbe schermers. „Zij moeten niet proberen de hele wereld op hun schouders te nemen. Geld voor natuurbescherming kan veel ef ficiënter worden benut als er praktisch haalbare doelen wor den gesteld." Economische belangen en natuurbehoud hoeven naar zijn mening niet strijdig te zijn met elkaar. Een financiële investe ring moet opwegen tegen de te behalen winst in termen van biodiversiteit. Een kleine inves tering, waarmee de houtkap zo danig verbeterd kan worden dat de biodiversiteit in dat gebied minder wordt aangetast, kan bij voorbeeld meer opleveren dan de aankoop van een heel nieuw gebied. „De beste manier om het grootst mogelijk aantal soorten te behouden, is het op zetten van meerdere, kleine re servaten op strategische plek ken." den haag paul smits Rotterdam Staatssecretaris Vermeend van financiën heeft gisteren het Belastingmuseum in Rotterdam, dat net grondig is verbouwd, heropend. Voor de gelegenheid was Vermeend verkleed als maffiose smokkelaar van rookwaar. Hij werd op heterdaad betrapt door douaniers. foto anp marcel antonisse iemand van de GGD bijeen om te overleggen aan de hand van een denkbeeldige ramp. Dat ze dat doen, heeft op zich al een functie, want ze zitten normaal gesproken nooit met zijn allen bij elkaar. Er was bijvoorbeeld vorig jaar een oefening in Noord-Holland. Dan kom je tij dens de oefening onverwachte zaken tegen. Hoe verzorg je bij voorbeeld de voorlichting aan het publiek en de media? Het belang van een goed functionerend rampenplan is groot voor Nederland als één van de dichtbevolkste landen ter wereld. Een ramp kan enor me gevolgen hebben. De kans op een ramp is ook allesbehalve denkbeeldig, zoals de recente hoge waterstand heeft bewezen. Water is trouwens maar één van de vele dreigingen. Neder land profileert zich graag als distributieland met als gevolg dat er heel wat gevaarlijk spul over de Nederlandse wegen, ri vieren en het spoor wordt ver voerd. Om nog maar te zwijgen over het drukke luchtvaart ver keer en de omvangrijke indu strie. Hoe beter een land als Neder land zijn zaakjes op orde heeft, des te belangrijker een goede voorbereiding op een calamiteit is, aldus Van Duin. „In Bangla desh zijn ze gewend aan de tal loze overstromingen, hier voe len mensen zich al slachtoffer als ze een paar dagen huis en haard moeten verlaten." Het buitenland roemde onlangs de nauwgezetheid van de groot scheepse evacuatie tijdens de watersnood in Limburg en Gel derland. Toch zijn leidingge venden te weinig voorbereid om gezamenlijk acties te coör dineren. Minister van binnen landse zaken 11. Dijkstal maakte daarom vorige week bekend dat er meer rampenoefeningen moeten worden gehouden, l iet belang hiervan is groot, want Nederland is een rampgevoelig land. „Alle gemeenten hebben rampenplannen. Maar het is niet de bedoeling dat je die al leen maar in de kast laat staan. Je moet er goed mee kunnen werken," zegt een woordvoer der van Binnenlandse Zaken. 'Rampendeskundige' dr. M. van Duin, werkzaam in het Crisis onderzoeksteam aan de univer siteit van Leiden, beaamt zijn woorden. „Tijdens de waters nood werd de suggestie gewekt dat het bestuurlijk allemaal in orde was. Maar de verhouding tussen bestuurders kan soepeler verlopen." 'Bestuurlijk oefenen' klinkt mallotig, maar is volgens Van Duin het belangrijkste punt bij de voorbereiding van rampen bestrijding. „Wij organiseren dergelijke oefeningen. Dan ko men bijvoorbeeld de commis saris van de koningin, burge meesters, politie, brandweer en den haag gpd Huis- en tandartsen moeten veel alerter zijn op de relatie tussen mondproblemen bij hun patiënten en het gebruik van bepaalde medicijnen. Honder den medicamenten die via de mond worden ingenomen, leve ren de gebruiker in mond en keel problemen op, zoals ont stekingen in de mond, proble men met het tandvlees, aan doeningen aan de speekselklie ren, verkleuring van tanden en tong, smaakstoornissen of slechte adem. Dit schrijft prof. De Waal, van de Vrije Universiteit van Am sterdam, in zijn artikel 'De mond vol bijwerkingen' in het Pharmaceutisch Weekblad. Vol gens De Waal is er weinig aan dacht voor het probleem. „De bijwerkingen staan wel op de bijsluiters en in onze receptuur- gidsen, maar die verhalen zijn lang en ingewikkeld. Dat leest niemand." Hoeveel mensen er mee te maken hebben, weet De Waal niet. Wel voorspelt hij dat het probleem groter wordt, om dat het medicijngebruik toe neemt en mensen steeds ouder worden. De bijwerkingen kunnen heel ernstig zijn. Bekend is het syn droom van Stevens-Johnson waarbij het mondslijmvlies en de lippen onder de zweren ko men te zitte^r. De patiënt krijgt vaak ook koorts. Verder kan er een effect zijn op het oogbind- vlies en de huid. Het syndroom kan onder meer veroorzaakt worden door medicijnen tegen reuma, slaapmiddelen, penicil- lines, middelen tegen tubercu lose en medicijnen die de bloedvaten verwijden. Tandvleesproblemen kunnen ontstaan bij mensen die een or gaantransplantatie hebben on dergaan en medicijnen inne men tegen het afstoten ervan door het lichaam. Middelen te gen plaque kunnen de tanden verkleuren, net als het gebruik van te veel fluor. De speeksel- produktie wordt beïnvloed door kalmeringsmiddelen. Jodium- bevattende medicijnen kunnen ontstekingen van speekselklie ren tot gevolg hebben. Midde len om het hartrimte en de bloedruk te regelen, kunnen lei den tot tongaandoeningen en smaakstoornissen. maastricht anp De Pandabroodjesactie voor het Wereld Natuurfonds is een groot succes. Sinds het begin van de actie in 1989 zijn ruim vijftig miljoen broodjes ver kocht. In totaal hebben die meer dan vijf miljoen gulden voor het fonds opgeleverd. Dat heeft de voorzitter van het Wereld Natuurfonds, Ed Nijpels, gisteren gezegd in het Limburgse provinciehuis in Maastricht. Hij gaf daar samen met commissaris van de konin gin Van Voorst tot Voorst het startsein voor een nieuwe lan delijke actie, waaraan 1000 van de 3.100 bakkers meedoen. Met de opbrengst van het Pandabroodje wil het natuur fonds voor het jaar 2002 onge veer tweeduizend vierkante ki lometer nieuwe natuur in Ne derland ontwikkelen, zeg maar de provincie Utrecht. Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. tevoren reserveert. Voor bedragen van f 10.000,- I of meer is er de Leeuwrekening Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro- j boekje een spaarrekening bij de Postbank. Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%*, terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van met een rente van 4,75%*. Hierbij ■geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Klantenservice Sparen; het nummer is JÉMU (020) 591 82 20. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. icding per 23 september 1994. Scheidend directeur NWR teleurgesteld over verdeling overheidssteun almere theo haerkens Drs. B. Kempen, algemeen directeur van de Nationale Woningraad, de overkoepe lende organisatie van woningbouwcor poraties, legt per 1 april zijn functie neer. Hij gaat vervroegd met pensioen in verband met wijziging van de structuur van de NWR. Kempen (58), die er niet voor voelt de reorganisatie in gang te zetten en halverwege af te haken, blikt terug op een periode van ruim 25 jaar volkshuisvesting. „De koek is niet beter verdeeld, maar wel groter en lekkerder geworden", vat Kem pen de ontwikkelingen in de volkshuisves ting samen. De huizen zijn stukken beter dan vroeger, maar de positie van huurders is vrijwel gelijk gebleven. „I luurders wor den nog steeds achtergesteld bij mensen die hun eigen huis bewonen. Met de af trek van de hypotheekrente geeft de over heid meer aan de hebberigen dan de be- hoeftigen." De scheidend directeur is ove rigens niet tegen de hypotheekrente-aftrek „Afschaffen zou een ramp zijn" maar hij verwijt de overheid de hand op de knip te houden bij de financiering van huurhuizen. De corporaties, dus ook de huurders, moeten daar zelf voor zorgen en dat steekt. Sinds het begin van de vorige eeuw span nen de woningbouwcorporaties zich in om mensen die dat zelf niet kunnen, fat soenlijk onderdak te bezorgen. Kempen beschouwt dat nog steeds als de belang rijkste doelstelling, al zijn de normen in de loop der jaren flink bijgesteld. Dankzij stadsvernieuwing en renovatie zijn de krotten verdwenen en is centrale verwar- Drs. B. Kempen, algemeen directeur van de Nationale Woningraad. ming geen luxe me£?.ro cpd rocierfokke In vergelijking met de buurlanden springt Nederland er goed uit, weet Kempen uit eigen ervaring. Ilij is en blijft presi dent van Cecodhas, een internationale or ganisatie waarbij huisvestingsinstellingen uit 23 Europese landen zijn aangesloten. Maar de burger krijgt het niet voor niets. De Nederlandse woonlasten gemiddeld twintig procent van het brutoloon be horen tot de hoogste in Europa. Erg vindt Kempen dat overigens niet. „Je krijgt er zoveel voor terug. Een goed huis heb je niet op een koopje. Je moet er echt wat voor over hebben Goedkoop bouwen zit er niet meer in. Een nieuwe 'gewone woningwetwoning' kost tegenwoordig zo'n anderhalve ton. Bij acht procent rente en met inbegrip van de onderhoudskosten kom je dan uit op een beginhuurvan 1.200 gulden, becijfert hij. Dat is veel te veel en daarom halen de cor poraties alle mogelijke toeren uit om die huurprijs te drukken. Woningcorporaties komen vaak voort uit emancipatiebewegingen, kerken of be roepsgroepen. Daardoor kenden ze sterke sociaal-educatieve elementen, al zijn die in de loop der jaren gesleten 'alsof we ons er voor schamen'. Af en toe steken ze plot seling weer de kop op. Zo werd nog on langs gepleit voor speciale huisvesting voor mensen met onaangepast gedrag. De doorsnee-huurder onderhoudt tegen woordig niet meer dan een 'consumentenrelatie' met de corporatie en ziet die als een gewone huisbaas. Kem pen treurt daar niet om. „De emancipatie is voltooid." 1 lij begrijpt niet dat politici zoals de PvdA'er Duivesteijn zo'n punt kunnen maken van de betrokkenheid van de huurder. „Die komt pas in het geweer als er met z'n eigen woning iets aan de hand is." Het succes van de Vereniging Ei gen Huis laat dat goed zien: „Daar is heel direct profijt." Ook de NWR zelf, een koepel voor zeven honderd woningcorporaties is aan moder nisering toe. De gewestelijke afdelings structuur voldoet niet meer. „Den Helder, Hilversum en Amsterdam hebben niet de zelfde problemen." Kempens opvolger, N. van Velzen, gaat zoeken naar de moge lijkheden van thematische samenwerking, bijvoorbeeld op het gebied van grote ste den, minderheden of ouderenbeleid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5