VVD staat alleen met spreidingsplan leen in Weekblad Privé Rijden onder invloed neemt steeds meer toe Boeren gaan door met acties, maar wel op een lager pitje Brandweer belangrijker bij rampenbestrijding Aantal stakers nu 18.000 Binnenland Vleesetende' bacterie ist opnieuw twee levens VI) mag toch meedoen GS van Gelderland Geen Millingen aan de Rijn maar in de hofvijver Air Miles maakt afspraak met Arke Reizen Het rijden onder invloed neemt hand.over hand toe. In diverse provincies is het aantal auto mobilisten dat meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed had, vorig jaar met tientallen procenten gestegen. Tegelijk heeft de politie het toezicht ver minderd. De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) heeft dit bekend ge maakt. In Noord-Holland steeg het aantal automobilisten met te veel alcohol in het bloed vo rig jaar met 36 procent. De pro vincie is daarmee koploper. In Gelderland was de stijging 32 procent, in Friesland 23 pro cent, in Overijssel 22 procent en in Noord-Brabant 18 procent. Zuid-Holland scoorde een toe name van 4 procent, Utrecht van twee. Alleen in Groningen was er een daling: met 17 pro cent. Voor Limburg, Flevoland, Zeeland en Drente zijn nog geen gegevens voorhanden. In 1991 reed nog 3,9 procent van de automobilisten met te veel alcohol in het bloed. In 1992 was dat al vier procent, een jaar later 4,2 procent. Met de gege vens voor 1994 zal dat zeker 4,5 procent worden. De SWOV is erg verontrust over de ontwikkelingen. In de jaren tachtig daalde het alcohol gebruik bij autorijders juist. De stichting schrijft de nu gecon stateerde trend ondermeer toe aan minder politietoezicht. In 1993 verminderde de helft van de politiekorpsen de aandacht voor het rijden onder invloed. In 1994 is een verdere afname te constateren. De SWOV wil nu maatrege len. Zo zal het alcoholpercenta ge in het bloed wil iemand nog mogen rijden omlaag moeten voor risicogroepen en het poli tietoezicht moet toenemen. den haag anp Beloftes Tweede Kamer zijn voor demonstranten niet genoeg Nederlandse Air Miles-spaar- ders kunnen ook speciale reizen naar populaire vakantiebestem mingen maken met Holland In ternational en Arke Reizen. De organisaties hebben daartoe gisteren een overeenkomst ge sloten, zo heeft de Air Miles-or- ganisatie LMN vanmorgen be kendgemaakt. Het betreft een exclusief aan bod aan reizen die nergens an ders worden aangeboden. Mo menteel kunnen de spaarders al vliegen met alle lijndiensten van de KLM. De speciale reizen kunnen binnenkort ook worden geboekt bij de reisbureaus. LMN voert hierover afrondende besprekingen met de VRA, de overkoepelende organisatie van reisbureaus. Aan Air Miles doen 1,3 mil joen mensen en twintig winkel ketens mee. haags redacteur De regionale brandweer krijgt een spilfunctie in de rampenbe strijding. Daartoe zal de organi satie van de brandweer worden versterkt. Minister Dijkstal van binnenlandse zaken en Haar lems burgemeester Pop in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging hebben deze voornemens gisteren per overeenkomst bekrachtigd. Het rijk heeft eenmalig een bedrag van vijf miljoen gulden aan de regionale brandweren ter beschikking gesteld. Daar naast is nog een bedrag van een miljoen gulden uitgetrokken voor landelijke activiteiten en onderzoek. Het aantal stakers in de bouw is op de derde actiedag op 18.000 uitgekomen, 16.000 bouwvakkers en 1500 stuka doors. Dat heeft het actiecen trum van de bouwbonden van FNV en CNV en de vakvereni ging Het Zwarte Corps giste ren aan het begin van de avond laten weten. Dat zoveel arbeiders binnen enkele dagen bereid zijn in ac tie te komen voor een betere collectieve arbeidsovereen komst, hadden de bonden niet verwacht. Het aantal stakers overtreft nu al dat van de sta king van vijf jaar geleden. Op het hoogtepunt van de actie waren er toen 16.000 stakers, maar dat aantal werd pas na twaalf stakingsdagen bereikt. Op diverse bouwprojecten in Amsterdam-Noord, de Akerpolder en Heerhugowaard legden vanochtend 450 bouw vakkers het werk voor onbe paalde tijd neer. Het totale aantal stakers in Noord-Hol land was gisteren al opgelopen tot meer dan tweeduizend. In Zuid-Holland was dat 3300, waarvan een kleine 370 stakers in de regio Leiden. RIJDAG 17 MAART 1995 Arnhem krijgt primeur Chipknip Amsterdam Arnhemmers krijgen eind oktober de primeur van het gebruik van de zogeheten Chipknip, ofte wel de "elektroni sche portemonnee'. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) heeft gisteren bekendgemaakt dat de banken in Arnhem niet de landelijke invoering beginnen. Met de Chipknip kun je iedi agen tot een paar tientjes betalen. De pashouder kan de Chipknip met een bepaald bedrag opladen en er vervolgens mee afrekenen. Bouwbonden moeten rectificeren imsterdamDe bouwbonden van FNV en CNV moeten uiterlijk norgen een vorige week geplaatste stakingsadvertentie rectifice- •en. Dat heeft dc president van de rechtbank in Amsterdam gis- eren in kort geding bepaald. Volgens rechtbank-president nr. U. Bentinck is de advertentie misleidend. De vakbonden ïebben er namelijk te weinig onderscheid in gemaakt tussen de iroblemen van de bonden met de bouwwerkgevers enerzijds en le actiepunten in het conflict met de werkgevers.in de stuka- loors- en afbouwsector anderzijds. Met zijn vonnis stelde de (resident de werkgeversorganisaties op alle punten in het gelijk. Ook JOVD is woedend, want 'spreiding is strijdig met liberale beginselen PvdA en D66 wijzen het WD-plan af om asielzoekers die hier mogen blijven, verplicht te spreiden over het hele land om zo concentratie in de grote steden tegen te gaan. De CDA-ffactie is er verdeeld over. Het Nederlands Cen trum voor Buitenlanders vindt het WD-plan getuigen van 'pure deporatie' en de Jonge Liberalen zijn woedend 'omdat de V\D handelt in strijd met de grondwet en alle liberale beginselen, en daarmee volstrekt onacceptabel bezig is'. den haag.anp-gpdRandstad omdat de werkloos heid onder die groepen al zeer De WD is tegen samenklonte- hoog is en de spanningen met ring van vreemdelingen in de autochtone Nederlanders daar door toenemen. WD-leider Bolkestein pleitte vorige week in een radio-interview al voor een spreidingsbeleid bij nieuwko mers. Om mensen tot spreiding te dwingen, zou de grondwet moeten worden gewijzigd. WD'er Rijpstra legde gister morgen voor de EO-radio uit dat het zogeheten inburgerings contract» dat Binnenlandse Za ken binnenkort aan erkende vluchtelingen gaat voorleggen, een bepaling zou moeten bevat ten over de nieuwe woonplaats van de toegelaten buitenlander. Dat contract verplicht de asiel zoeker onder meer tot het vol gen van een cursus Nederlands. Volgens Rijpstra vestigen de meeste allochtonen zich in de vier grootste steden, omdat ze denken dat de kans op een baan daar het grootst is. De praktijk laat een heel ander beeld zien want de werkloos heid onder niet-Nederlanders schommelt rond de veertig pro cent. De PvdA vindt het liberale plan in strijd met de Grondwet want daarin staat dat iedereen _zich mag vestigen waar hij of zij maar wil. „Het is in alle opzich ten een onzinverhaal", aldus PvdA'er Middel, die wordt ge steund door D66'er Dittrich. Bovendien komen verreweg de meest toegelaten asielzoekers volgens hem nu al in kleinere plaatsen terecht. Het CDA vindt met de WD dat de regering buitenlanders meer moet spreiden over het land. Woordvoerder Van der Fleijden zei maandag nog dat de overheid met haar huidige aanpak geen spreiding "aanzet tot kwaad bloed'. Som mige wijken in Rotterdam be staan voor veertig procent uit allochtonen. Daardoor gaan oorspronkelijke bewoners zich bedreigd voelen. Fractievoorzit ter Heerma vindt dat een al lochtoon evenveel recht moet hebben om in Amsterdam te wonen als een autochtone Ne derlander. Patijn: Bolkestein heeft mijn woorden verkeerd begrepen den haag gpd PvdA-burgemeester S. Patijn van Amsterdam is 'verkeerd begrepen en geciteerd' door WD-leider Bolkestein. Twee weken geleden tijdens het af sluitende verkiezingsdebat, ge bruikte Bolkestein citaten van Patijn om te suggereren dat Nederland de greep op het vreemdelingenprobleem dreigt te verliezen. Patijn zou daar over gezegd hebben dat 'ik soms spartel in een zwembad waarvan de randen niet te zien zijn'. Patijn heeft dat wel gezegd maar dat sloeg niet op het vreemdelingenvraagstuk. „Ik heb dat eens geantwoord op de vraag of het zwaar is om bur gemeester te zijn van Amster dam", aldus Patijn. Hij vraagt geen excuses van Bolkestein. „Ik ken hem goed. Hij is een sympathiek figuur. Hij heeft in het debat gewoon wat zaken door elkaar gehaald." Patijn vindt wel dat Bolkestein moet oppassen met zijn uitspraken over vreemdelingen. „Hij ver oorzaakt hier en daar wat ruis. En ruis is meestal moeilijk weg te krijgen." Gezinnen vinden dat homo-paren mogen adopteren den haag anp Een meerderheid van de gezin nen in Nederland (70 procent) vindt dat een homo-echtpaar kinderen moet kunnen adopte ren. Ook staat een meerderheid (69 procent) positief tegenover de mogelijkheid van een huwe lijk tussen twee mannen df vrouwen. Beide zaken zijn op dit moment wettelijk niet mo- gelijk De gegevens zijn afkomstig uit een onderzoek dat is verrichl in opdracht van het Nationaal Comité van het Internationaal laar van het Gezin. De gegevens zijn vandaag gepresenteerd tij dens de slotbijeenkomst van hét gezinsjaar in Den Haag. Aan het onderzoek deden duizend ge zinnen (man/vrouw jonger dan vijftig jaar, getrouwd of samen wonend, met kinderen) uit heel Nederland mee. Uit het volgens hel comité re presentatieve onderzoek blijkt verder dat de meeste onder vraagden een ruime opvatting hebben over welke leefvorm als een gezin kan worden gedefini eerd. Het predikaat gezin geeft 96 procent aan man en vrouw, samenwonend, met kinderen. 81 procent aan twee samenwo nende mannen met kinderen en 80 procent aan een geschei den vrouw met kinderen. De Nederlandse Gezinsraad is er, zo stelde mr. C. Moolhuy- sen-Fase namens de raad van daag, ook voor dat homoseksu ele paren met kinderen even veel rechten krijgen. ven. De regeringspartijen PvdA, WD en D66 ble ven echter achter hun eigen voorstel staan om eerst te inventariseren wat de schade is en daarna pas te beslissen of het eigen risico omlaag moet. Dat ligt nu op 35 procent van de vervolgschade. De vergadering in Tiel gisteravond was door het actiecomité belegd om te peilen hoe de achter ban verder wilde. Dat de boeren en tuinders het niet eens zijn met de regeling voor de schadeloos stelling ook al is die tijdens de acties wat uitge breid en dat zij voor een betere regeling willen vechten, werd al snel duidelijk. De enkeling die opriep een demonstratiepauze in te lassen, werd weggehoond. De leden van het comité, onder leiding van Wien van den Brink, kregen een staande ovatie. De wat chaotische vergadering zat vol spreekko ren. Het bekende '100 procent' werd afgewisseld met een nog fanatieker geschreeuwd (Van) 'Aartsen moet weg'. Als vervolgacties suggereerden de boeren onder meer een petitie aan de koningin te overhandi gen, bepaalde belastingen niet af te dragen en meer bezettingen uit te voeren. Het actiecomité zal zich de komende dagen over die suggesties beraden. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. D£ HPAAMAFD£ÜNór TOOPT ZCKÊR Kier ZD öroex). y gewonde bij explosie polyesterfabriek chagen Bij een explosie en een uitslaande brand in de polyes- erfabriek SV Plastics in Schagen is gisteren een werknemer ern- tig gewond geraakt. Hij werd naar het Brandwondencentrum in leverwijk gebracht. De brand heeft een kapitale schade aange- icht in het bedrijf, waar onder meer polyester vijvers worden egoten. Uit voorzorg werden enkele woningen tijdelijk ont- uimd. teclame Anti Vet 2000 mag niet msterdam De advertentie voor het afslankmiddel Anti Vet 2000 ïag niet van de Reclame Code Commissie. In de advertentie an Pro Natura staan twee foto's van een vrouw in bikini. De ene genomen vóór, de andere na het gebruik van het middel, zegt ro Natura. Maar volgens een klager is de eerste foto gemon- :erd en dat heeft de adverteerder volgens de commissie niet Dldoende kunnen weerleggen. iCamer steunt later ochtendappèl ;n haag De Tweede Kamer steunt de wens van de dienstplich- genvakbond AVNM om het maandagochtend-appèl te ver- :huiven van 08.00 naar 10.00 uur. De AVNM heeft dit gisteren ekendgemaakt. Volgens de vakbond is het nu de hoogste tijd at het ministerie van defensie in actie komt. Door een later ap- èl op de kazerne kunnen dienstplichtigen tenminste het hele eekeinde vrij zijn. Nu moeten sommigen, die verwonen, al op (ndagavond naar de kazerne reizen. jARD/SCHINNEN GPD dodelijke bacterie die vo- jaar in met name Engeland 1 stof deed opwaaien, heeft afgelopen dagen twee le is geëist in Limburg. De jessieve bacterie, Strepto- icus A, kan in een razend Bpo tot ernstige complica- i bij de geïnfecteerde pa nt leiden. Omdat bij de ziek- die ontstaat het spierweefsel istig wordt aangetast, kreeg bacterie vorig jaar de naam i 'vleeseter'. le recente slachtoffers ko- beiden uit Schinnen. Ze ■en opgenomen in het aslandziekenhuis in Sittard. elopen weekeinde overleed een 65-jarige vrouw en woens dag bezweek een 30-jarige vrouw aan de gevolgen van de infectie. Vorig jaar ontstond in Enge land veel publiciteit over de gevreesde bacterie toen die daar enkele slachtoffers maak te. Op zich is de Streptoccus A een onschuldige bacterie. Nor maal gesproken leidt besmet ting tot kleine aandoeningen als een keelontsteking. In zeld zame gevallen ontpopt de bac terie zich echter als een vlees eter, die vet en spieren aantast. Bij pogingen om de werking van de bacterie te stoppen, zijn bij verschillende patiënten li chaamsdelen geamputeerd. EEN ROTTERDAMS 2lEREf/HUlS WIE MANNEN EN VROUWEN OP ££N ZAM irtijen komen terug op eerder besluit enf den haagVerontruste inwoners van Ubbergen en Millingen aan de Rijn hebben gisteren in de Haagse hofvijv/er bouten huizen te water gelaten en een petitie met zesduizend handte keningen aangeboden aan voorzitter Biesheuvel van de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. De Millingers en Ubbergenaren zijn boos omdat het versterken van de Duf- feltdijk en Millingsebandijk niet tot de prioriteiten van Rijkswaterstaat horen. foto anp vincent boon men zónder de WD. De PvdA had veel positieve reacties op dat besluit gekregen, maar maakt toch geen bezwaar maken tegen college-deelname van de VVD omdat er op voor hand harde beleidsafspraken zijn gemaakt waarbij behoud van de solidariteit in de samen leving is gegarandeerd. WD-aanvoerder J. de Bondt heeft vertrouwen in de samen werking, maar betreurt wel de breuk die vorige week werd ge forceerd. „Dat heeft veel kapot gemaakt", zei hij gisteravond. De bereidheid om actie te voeren onder boeren en tuinders in het rivierengebied is na de voor hen negatieve uitslag van de stemming in de Tweede Kamer nog steeds groot. Dat bleek gister avond tijdens een rumoerige en door enkele hon derden agrariërs bezochte vergadering in Tiel. Het 'Actiecomité 100 procent' blijft bestaan. Om de druk op de ketel te houden zullen de ko mende twee weken op kleine schaal prikacties worden gevoerd, zo besloten de boeren. Over veertien dagen, als een groot deel van de taxaties van de schade zijn uitgevoerd, moet er meer duidelijkheid zijn over de omvang van het eigen risico. Dan besluiten de boeren of nieuwe acties nodig zijn. Landbouworganisatie LTO en het actiecomité zullen tot die tijd namens de boe ren met het ministerie onderhandelen. In de Tweede Kamer haalde een voorstel van de oppositie om boeren niet meer dan 5000 gul den te laten bijdragen in de watersnoodschade het gisteren niet. De motie van CDA, SGP, GPV, RPF, SP, Groen Links, AOV, Unie55+ en CD ging uit van een eigen risico van 15 procent, met een maximum van 5000 gulden. De boeren hadden eerder te kennen gegeven daarmee te kunnen le- maakt de komende vier ch deel uit van het Gel- illege van Gedeputeerde Gisteravond sloten CDA, n D66 de grote winnaar statenverkiezingen weer liberalen leve- net als en de D66 bezet één zetel, is de niet aflatende druk geweest die zowel de als de D66'ers ertoe terug te komen op euze een college te vor-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3