PvdA wordt fatsoenspartij LAURA Een Riagg-verslag vol rare dingen Feiten &Meningen Balladur snapt weinig van het handwerk VRIJDAG 17 MAART 1995 N1EUWSANALYSE Edouard Balladur. De Fransen vinden hem pri ma om even op de winkel te passen maar ver der onsterfelijk saai. foto reuter Het kan verkeren en de Franse premier, Edouard Balladur, kan daar sinds kort over meepraten. De man die amper een maand geleden nog als de grote favoriet voor de opvolging van president Mitterrand werd getipt, zakt vrijwel met de dag verder weg in de opiniepeilingen. Balladurs grote rivaal in het conservatieve kamp, Jacques Chirac, plukt er de vruchten van. Chirac is nu plotseling de gedoodverf de winnaar van de presidentsverkiezingen in mei. Eenvoudig te verklaren is die omslag niet. Natuurlijk heeft Balladur veel tegenslag on dervonden. Sinds hij zich kandidaat stelde voor het Elysée, kreeg de conservatieve pre mier een afluisterschandaal, studentenpro test en een onthulling over een verdacht lu cratieve aandelentransactie over zich heen. Maar dat alles kan slechts een deel van zijn spectaculaire val verklaren. Veel ernstiger lijkt het feit dat Balladur zich temidden van het politieke geweld waarmee de presidentscampagne gepaard gaat, niet staande lijkt te kunnen houden. Zijn campagne is mat, fantasieloos en slaapverwekkend. Balladur heeft wellicht lang gedacht dat hij ook zonder serieuze campagne wel zou worden gekozen. Hij was immers razend populair als premier. Maar hij ontdekt nu dat er in de race om het presidentschap heel andere regels gel den. De sluwe vos Mitterrand heeft de essentie van een Franse presidentsverkiezing ooit eens fraai beschreven als 'een liefdesge schiedenis tussen een man en een volk'. Dat klinkt in nuchtere Nederlandse oren wellicht een beetje pathetisch, maar er zit een forse kem van waarheid in. De Fransen kiezen eenmaal per zeven jaar een president. Die symboliseert, net als elk ander staatshoofd, de nationale een heid. Maar daarnaast heeft de Franse presi dent iets dat veel andere staatshoofden niet of nauwelijks hebben: macht. Macht met een heel grote M. De president zet in Frankrijk alle grote lij nen van de binnenlandse en buitenlandse politiek uit en geen onbelangrijk detail in geval van nood beschikt hij over de force de frappe, de Franse kernmacht. De Franse president is een soort halfgod die niets minder dan het lot van de natie in handen heeft. Als het op een president aankomt, zijn de Fransen daarom veeleisend. Het moet niet alleen iemand zijn van wie ze kunnen hou den of wiens intellectuele capaciteiten ze bewonderen, maar hij moet ook een beetje malin zijn, sluw, bijna op het kwaadaardige af. Mitterrand verenigt niet toevallig veel van die kwaliteiten in zich. Balladur lijkt op al die punten veruit de mindere van Chirac. Chirac is bovendien een politiek dier met veel campagne-erva ring en Balladur niet. De Fransen respecte ren Balladur als premier, als man die even op de winkel past. Maar ze vinden hem ook oersaai en slaapverwekkend. Hij lijkt voor het presidentsambt te soft, te sullig, te Als Balladur zich niet heel snel van dat imago ontdoet, kan hij het verder wel ver geten. Maar hoe? Hij lijkt het niet te weten. Zoals hij nog veel meer kneepjes lijkt te moeten leren. Het weekblad Le Canard En- chairié vermeldde deze week een anekdote: Onlangs op een Europa-Cupavond hamer de een medewerker erop dat Balladur voor al moest benadrukken hoe hij het waar deerde dat de mensen ondanks het voetbal toch naar de verkiezingsbijeenkomst waren gekomen. Balladur stond perplex. ,,Ik moet geloof ik nog heel wat leren", zou hij heb ben gezegd. Waarschijnlijk te veel voor de tijd die hem nog rest voor de Fransen naar de stembus gaan. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Als antwoord op Bolkesteins aanval op het vreemdelingenbeleid De toon is gezet. De sociaal-democraten werpen zich de komende tijd op als de beschermers van het fatsoen. Het brainstormen in de PvdA-ge- lederen is nog niet afgerond, maar fractievoorzitter Jacques Wallage zet zijn mond sinds deze week weer wat wijder open. Is er met de WD nog wel een 'fatsoenlijk' vreemdelingenbeleid te voeren, vroeg hij zich hard op af, na afloop van de zoveelste nabespreking in zijn fractie van de sta- tencampagne. Voor de verkiezingen wilde de PvdA-top haar vin gers niet branden aan het vraagstuk van de bui tenlanders. De sociaal-democraten vonden het vreemdelingenbeleid zo'n zwaar beladen onder werp, dat ze er eigenlijk geen politieke discussie over wilden. Bovendien: wat viel er te winnen met een aanval op Bolkesteins harde asielbeleid? Ook een aanzienlijk deel van de PvdA-aanhang denkt immers dat de toekomst er met minder vreemde lingen plots veel zonniger uitziet. Maar deze tactiek van beschaafd zwijgen bleek fout. Nu de veldtocht verloren is, krijgt WD-lei- der Bolkestein ineens wel de wind van voren. ,,De vraag is: hebben we een gezamenlijke fatsoenlijke lijn of laten we onze oren hangen naar gevoelens in de maatschappij dat vreemdelingen de schuld van alles zijn", zei Wallage woensdag. De WD laat zich te veel meedrijven op een golf van on frisse sentimenten, vindt Wallage. De vraag is waarom de PvdA nu ineens wel tegen gas geeft tegen de in Nederland levende angst voor 'het vreemde'. In een intern discussiestuk van de PvdA staat het antwoord. De partij moet een principieel antwoord hebben op kernvraag stukken zoals de opvang van vluchtelingen en de integratie van buitenlanders, valt daarin te lezen. Wie de zwevende kiezer wil trekken, moet in de 'supermarkt van partijen' geprofileerde duidelijk heid bieden. Anders gezegd: je moet de tegenstel ling met andere partijen duidelijk maken. Met va ge praatjes verkoop je niks, aldus het stuk. In de analyse die de PvdA de afgelopen week heeft gemaakt, zal die conclusie zeker zijn getrok ken. Net als Bolkestein moet de PvdA het aandur ven kwesties op scherp te zetten, aldus vice-frac- tievoorzitte Karin Adelmund deze week in het opinieblad Elsevier. „Wij, die er andere ideeën op nahouden, moeten dat ook durven." De waarschuwing van Wallage aan het adres van Bolkestein moet in dat licht worden gezien. De PvdA en de WD kiezen beide voor een streng toelatingsbeleid. Wetten die dat beogen, zijn al lang aangenomen. Wat dat betreft hoeft er in de coalitie geen splijting te ontstaan. Indien de WD- fractie, opgezweept door de retoriek van Bolke stein, nog verder wil gaan, ontstaan er proble men. Wallage heeft het piketpaaltje geslagen: het vreemdelingenbeleid moet wel 'fatsoenlijk' blij ven. En dat betekent geen verplichte spreiding of een verbod op gezinshereniging, zoals de WD heeft geopperd. Maar dat is niet het enige onderwerp waarop de sociaal-democratische 'fatsoensrakkers' nu willen scoren. De lakmoesproef voor de PvdA wordt het inkomensbeleid. Ook dat moet sociaal 'fatsoen lijk' zijn. Als de partij er niet in slaagt de koop kracht van minima, bejaarden en uitkeringstrek kers te beschermen, zo zei Wallage, dan stevent de PvdA over driejaar af op de negende verkie zingsnederlaag. De sociaal zwalckeren hebben immers vorige week niet massaal op de PvdA gestemd, terwijl dat toch hün partij zou moeten zijn. Dat is een niet mis te verstaan signaal. Als de traditionele achterban zijn heil elders zoekt, is er wat mis met het klassieke gedachtengoed van de partij. Het sociale gezicht moet opgepoetst, denken ze bij de PvdA. „Straks zullen de cijfers over het in komensbeeld spreken. De minima verliezen 3,75 procent koopkracht. Dat is voor de PvdA onac ceptabel", zegt Adelmund in Elsevier. Andere par tijen vinden de traditionele PvdA-koopkracht- plaatjes maar gemekker over symbolen. Adel mund: „Alsof wij hechten aan symbolen. Nee me neer, we hechten aan fatsoen." Maar hoe breng je sociaal fatsoen aan de man of vrouw? Een goede verkoper heeft de PvdA wel in huis: Wim Kok. Hij staat van links tot rechts be kend als een eerbaar mens, met oog voor sociale rechtvaardigheid. Als lijsttrekker zal hij die rol over enkele jaren gloedvol op zich kunnen ne men. Tot die tijd moet de PvdA vooral uitleggen waarom haar principes het waard zijn om op de partij te stemmen. De partij moet niet alleen zeggen dat het fatsoen lijk is de zwakkeren in deze samenleving met de welvaart mee te laten groeien en buitenlanders niet buiten te sluiten. De partij moet ook op basis van argumenten uitleggen waarom. Misschien komt het sociaal-democratische gedachtengoed dan wel over. DEN HAAG ANS BOUWMANS Twee gevluchte vrouwen uit Bos nië zijn net aangekomen in Haar lem waar ze in een asielzoekers centrum worden ondergebracht. archieffoto united photos de boer» ron pichel LEVEN METEEN GEHANDICAPT Op verzoek van deze krant schreef freelance journalist Daniëlle Kraft de geschiedenis van haar dochter Laura op. Laura is drievoudig gehandicapt. Deze diagnose werd pas onlangs gesteld. Laura is vijfenhalf jaar. Deze serie staat niet model voor hoe het gaat als je een niet zichtbaar geestelijk gehandicapt kind krijgt. Elk kind, elk gezin heeft zijn eigen verhaal. Dit is zo'n verhaal. Het verhaal van een moeder. Met de kinderarts spreken we een onderzoekstraject af: er zal een chromosomenonder- zoek worden gedaan, om eventuele erfelijk heid vast te kunnen stellen, wat voor onze andere kinderen ook belangrijk is; er zal een hersenscan worden gemaakt en urine-onder- zoek moet uitwijzen of sprake is van een stof wisselingsziekte. Vervolgens zal mogelijk au tisme worden onderzocht en tenslotte zal ge richt taal/spraakonderzoek worden gedaan. De KNO-arts verwijdert de weer aangegroei de neusamandel en plaatst nieuwe buisjes in Laura's oren. Dan lassen we eerst een pauze in. We zijn allemaal een beetje onderzoeksmoe. Ik ben er niet meer toe in staat. En Laura ook niet. Ons hele gezin trouwens niet. We zien al maandenlang op z'n minst één witte jas per week, vaak meer. Het is voor even genoeg. Na de zomer beginnen we met de serie on derzoeken, zoals afgesproken met de kinder arts. Er zijn meer goede ontwikkelingen. We hebben een nieuwe huisarts, die zich be trokken toont. En de school waar Laura is af gewezen, heeft een alternatief. Een MLK- school, dat is althans wat ik op dat moment versta. Een school voor Moeilijk Lerende Kin deren. Lijkt ons een goed idee. Laura zit nog op de 'gewone' peuterspeelzaal, maar over een paar maanden wordt ze vier en dan moet er toch iets gebeuren. Als ik Laura enkele dagen na dit bericht naar de peuterschool breng en vertel over de mo gelijk nieuwe school en de naam van de school noem, zegt iemand dat 'dat toch een ZMLK-school' is? Een school voor Zeer Moei lijk Lerende Kinderen. Ik blijk het verkeerd te hebben verstaan. Ik moet even gaan zitten. ZMLK is qua niveau veel lager dan waarop ik Laura had ingeschat. Ik word met een reuze, klap geconfronteerd met mijn eigen door hoop vertekende overschatting. En met mijn vooroordelen. ZMLK, die kinderen kunnen bijna niks! Dacht ik. Dat zijn zielige gevallen. En mijn kind hoort daarbij? Is het zó erg? Thuis de zoveelste huilbui. Mijn verdriet gaat volledig aan Laura voorbij. Ze speelt rustig door; blokjes in en uit de ton. Ik heb het moeilijk. Met alles. De ZLMK-school doet het prima. Ik heb moeten wennen aan het intieme wij- sfeertje, dat 'wij-doen-zulke-fijne-dingen- met 'onze'-kinderen', aan al die gehandicap te kinderen bij elkaar. Maar 't is een fijne school waar iedereen meeleeft bij elke stap vooruit. Het nieuws van Laura's eerste woord deed de hele school opveren. De juf en de logopediste schoten vol bij deze doorbraak. Ze v/as de eerste weken thuis niet te genie ten; agressief, boos, dwingend, vol verzet en afwijzing. Ik mocht 'r niet aanraken, een knuffel werd weggeduwd, voor een liefkozing kreeg ik een schop of klap terug. Het is goed dat ze reageert op de verandering, zeiden ze op school. En langzaamaan is ze gewend. De aandacht en de structuur doen wonderen. Er is veiligheid en vertrouwen. Laura wordt goed geobserveerd. Men ziet er hoe verba zend veel ze begrijpt, ondanks haar niet pra ten. En dat is iets wat in alle onderzoeken tot dan toe niet één deskundige erkende. In het nieuwe schooljaar, als Laura net vier is, start het met de kinderarts afgesproken on derzoekstraject. De 'autistenleerkracht' op school ziet Laura als 'een echte autist'. Een wel erg boude bewering naar later blijkt, maar gericht onderzoek hiernaar stond toch al op de rails, dus dat wordt nu meteen mee genomen. Bij de Riagg Noord-Kennemerland in Amsterdam. Wachttijd: een half jaar. Als Laura bijna vijf is, begint de Riagg met haar autisme-onderzoek. Gigantische vra genlijsten werken we door met een orthope dagoge. Emotioneel heel enerverend. Idiote vragen worden gesteld. Of Laura liegt en ma nipuleert? Hoe kun je liegen als je niet kunt praten? In september volgt het onderhoek van de kinderpsychiater. Een uurtje spelen, observe ren. Wij mogen er niet bij zijn. Begrijpelijk. Er wordt een videofilm gemaakt, die we later te zien zullen krijgen. Het eindgesprek, met diagnose en aanbe velingen, verloopt goed. Een drievoudige handicap, zo luidt de conclusie: een taal- /spraakstoornis, retardatie ofwel een verstan- Laura, op haar vijfde verjaardag. Feest op school. delijke achterstand en aanverwant autistisch. Het verslag dat we enkele weken later krijgen, roept echter nogal wat wagen op. Er staan di verse feitelijke onjuistheden in. Dat is één. Er staan ook beweringen in, die naar ons idee te gemakkelijk verkeerd kunnen worden geïn terpreteerd. Dat kan over tien, vijftien jaar gevolgen hebben als we Laura om maar wat te noemen, voor een dagverblijf of activitei tencentrum aanmelden. Dit Riagg-rapport wordt in een dossier gevoegd, dat jaren mee gaat. Deze passage bijvoorbeeld: 'Daarnaast valt op dat Laura aan het einde van het on derzoek geen verlangen laat zien om zich weer bij moeder te voegen', Het komt aan als een linkse directe. Mijn verhouding met Lau ra is goed en hecht, van beide kanten. Autis tisch of niet, ik merk dat ik belangrijk voor haar ben. Dit zinnetje, wat moet ik daaL Welke conclusie wordt hieraan verbo: Een problematische verhouding tussen der en kind? De video brengt duidelijkheid. We ziel de psychiater midden in een spel tegen| zegt dat 'we weer naar mama gaan'.i Laura wil eerst haar spel afronden, dèt|[E wat bij Laura hoort. Het zegt iets over maar niet over haar en mij. Maar als zinnetje in het onderzoeksverslag blijfti t is het voor mij niet moeilijk raden hl 1 over tien jaar kan worden uitgelegd. P' dan nog maar eens dat je het er destiji^ mee eens was! N Er staan meer rare dingen in het Riagv slag. Zo worden uitspraken gedaafh Laura's taai-spraakstoornis, zonder een psycholoog of logopedist bij gewet Een psychiater is er voor psychiafc1 stoornissen, niet voor taai-spraak probk Dat Laura niet praat, is niet zo moeilijl te stellen. Daar hebben we geen psy« I voor nodig, dat kan onze buurman ö- voer er met de kinderpsychiater een o( ze discussie over. Uiteindelijk laat •maar zo. De Riagg adviseert een speciale scl Amsterdam, waar - aldus de toelichtii specifiek taal-spraakprogramma wori den aan verstandelijk gehandicapte met een taal/spraakprobleem. We zijn enthousiast. Ook wij graag voor Laura en voor ons d; leert praten. Maar dat enthousiasmi maar even. Het Riagg-advies blijkt waag volstrekt onjuist; het niveau leerlingen op die bewuste school ii snee', zo wordt mij meegedeeld. Er 2 geen verstandelijk gehandicapte lee Slordig van de Riagg. Ook op Laura's school springen zt bij het lezen van dit advies; een school, terwijl ze hier alle specifieke men van Laura geïntegreerd aanpak Riagg heeft niet eens de moeite g< hiernaar te informeren. En de Riag nelijk ook voorbij aan de gevolgen val - die verandering van school v< (licht)autistisch kind als Laura kan 1 In een 'aanvullend schrijven' dat acl officiële onder zoeksverslag aan is heeft de Riagg inmiddels correcties bracht. Dat zinnetje over mij, de mc J tenminste gewijzigd. Dat van die sc Amsterdam niet. En daar hebben schouders maar over opgehaald. DANIELLE KRAFT MORGEN, het laatste deel van dei Verwerken doe je stukje bij beetje. Vorige afleveringen van deze serie11 gepubliceerd op: 11,13,14,15 en 16 I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2