«HOKKEND Leidsch Dagblad Besteed beslissing )ver helikopter uit' jlVAncona: Bolkestein wil kiezers winnen met racistische uitspraken Latwijker overleden ta omslaan kotter Penisplant weer in bloei Grasshoppers op zoek naar geld na bekerwinst Alkmaarder eist 5.000 gulden van AZL Verkeerschaos in Leidse binnenstad GOED NIEUWS S JE WEEKEND, WEETJE ALLES OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40725 LOSSE NUMMERS 1,65 'leeseters De vleesetende bacterie slaat weer toe. het Limburgse Schinnen jn dit maal twee doden evallen. I Azerbeidzjan 7 De Kaukasusrepubliek Azerbeidzjan bevindt zich op de rand van een burgeroorlog nu de specia- Ie politie OPON rebelleert. Homoseksuelen /y Als het aan het her- I Z vormd synodebe- I stuur ligt, zal de kerk zich positief uitlaten over de j positie van homo's. dA-Europarlementariër D'Ancona vindt dat T)-leider Bolkestein 'racistische en uit jjVreemdelingenangst voortkomende uitlatin gen' doet om kiezers te winnen. D'Ancona laat iizich daarmee nog onverbloemder uit dan naar CDA-collega's Maij en Oostlander, die Bolkestein twee weken geleden vergeleken ^net de ultrarechtse Belg FUip Dewinter. 7 Het Europarlement heeft gisteren, op initia tief van D'Ancona, een resolutie aangenomen waarin racistische uitlatingen van sommige vooraanstaande politici om kiezers te winnen scherp worden veroordeeld. D'Ancona wil Bolkestein niet over één kam scheren met ex treem-rechtse partijen, die alleen vreemdelin genangst zaaien. „Er is een groot verschil tus sen fatsoenlijke politici en extreem-rechtse politici. Bolkestein maakt in ieder geval deel uit van een fatsoenlijke partij." Pagina 3: WD staat alleen met spreidings plan. vdA-kamerlid Vos: PvdA vindt dat de regering een onafhankelijk onder- eksinstituut moet inschakelen om te zien welke nieu- e helikopter het Nederlandse leger moet kopen: de ^nerikaanse Apache of de Frans/Duitse Tigre. Het oor- —■el van dat onderzoeksinstituut moet vervolgens bin- nd zijn. Dat zei PvdA-woordvoerder Vos gisteren in de evisieactualiteitenrubriek NOVA. van beide fabrieken, maar kun nen zich geen goed oordeel vor men over wat die praatjes pre cies waard zijn. Volgens Vos moet het kabinet daarom een onafhankelijk insti tuut in de arm nemen, zoals het Nederlands Instituut voor Vlieg- i vindt dat de vele elementen een rol spelen bij deze keu- veel te ingewikkeld en te cialistisch zijn voor een ka- rlid. Kamerleden worden trspoeld met verkooppraatjes ft/ijk/sylt wim wegman r van der hulst schipper van de Katwijkse er Willy Alida (KW 44) is gis- n om het leven gekomen na omslaan van zijn boot. Het pluk gebeurde ruim 20 kilo- er uit de kust van het Duitse (deneiland Sylt. De tpe- iht is nog niet bekend. Wel enkbaar dat de kotter door groter schip is overvaren, j staat dat er geen noodsig- is uitgezonden. De schip een 26-jarige Katwijker, de enige opvarende, p KW 44 werd gisterochtend lijn kop drijvend aangetrof- Üoor de bemanning van de finger kotter Anna Tajana. jat aanvankelijk nog niet lelijk was hoeveel opvaren de KW44 telde, doorzoch- Duitse marineduikers het. p. Zij borgen het stoffelijk schot van de Katwijkse pper. Volgens het Kustwachtcen trum in IJmuiden voer hij meestal alleen uit. De vaste, Ne derlandse, bemanning van de KW44 was onlangs na een ruzie van boord gegaan. Deskundigen noemen de solotochten van vis sers 'erg riskant' en 'onverant woordelijk'. „Je moet dan navi gator, stuurman en visserman tegelijk zijn", zegt voorzitter C. Haasnoot van de Katwijkse Ver eniging voor Schipperseigena- ren. Naar aanleiding van het on geluk met de Urker kotter Laris- sa, die in november 20 kilome ter ten noorden van Schiermon nikoog werd overvaren door de bulk-carriër Hero, discussiëren vissersorganisaties op dit mo ment over de vraag of bij het uitvaren zelfs twee man op de brug moeten staan. Pagina 14: Nieuwe zwarte bladzijde in Katwijkse visserij- historie. tuigontwikkeling en Ruimte-on derzoek of het Nationale Lucht en Ruimtevaartlaboratorium. Zo'n instituut moet volgens hem in staat zijn binnen twee weken te bepalen wat nu pre cies de verschillen zijn tussen de Tigre en de Apache. Het ka binet moet de onderzoekers een open opdracht geven, vindt Vos. Vos heeft het idee gisteren in de kamercommissie voor defen sie besproken en later op de dag met premier Kok. Volgens Vos had Kok 'veel begrip' voor het plan, want ook de premier gaat immers graag verstandig met geld om, aldus Vos. 'Met borrel op rijden sómmigen zelfs beter' leeuwarden anp Het moet toegestaan blijven om met een alcoholpromillage van 0,5 auto te rijden. Sommige mensen rijden zelfs beter met een of twee borrels op. Dat zei procureur-generaal D. Steen huis van Leeuwarden gisteren tijdens een symposium over veiligheid in Harlingen. De Ka mer wil het fbegestane promil- Voor ruim twee ton aan sieraden en geld gestolen Een kluis met sieraden ter waar de van ten minste 200.000 gul den en enkele tienduizenden guldens aan contant geld, is ontvreemd 'bij een inbraak in een woning aan de Schouwweg in Wassenaar. De eigenaar ont dekte de diefstal gisteren, maar de inbraak moet al begin woensdagavond zijn gepleegd. De daders zijn op het balkon van de eerste etage geklommen en hebben daar met grof ge schut een beveiligde ruit inge slagen om het huis binnen te komen. Armando /y "j Wat hij ook doet, I denkt, zegt, schrijft of schildert, Armando kan niet om de oorlog heen. leiden In de Leidse Hortus Botanicus staat weer een exemplaar van de penisplant (Amorphophallus tita- num) in bloei. De metershoge bloem, een reuze-aronskelk, verspreidt een verstikkende, weezoete aas- geur. De plant lokt daarmee insekten die voor de bestuiving moeten zorgen. De Amorphophallus bestaat uit een knol waaruit jaar na jaar alleen maar bladeren groeien. Na 10 tot 15 jaar produceert de knol een bloeiwijze. Op een drie meter lange 'stengel' staan duizenden kleine bloemetjes. Na de bloei sterft de plant af. De zaadjes worden in het wild door neushoornvogels verspreid. De hortus blijft speciaal voor geïnteresseerden tot vanavond half tien open. foto ben de bruyn Lubbers wilde kappen met ruziënd kabinet De vrouwen van het Katwijkse Grasshop pers hebben gisteravond in Hoofddorp de nationale basketbalbeker gewonnen. De ploeg won na een spannend duel van het Twentse Tonego (61-51). De bekerwinst van DVZ/Grasshoppers betekent automatisch dat de ploeg zich weer heeft geplaatst voor de Europa Cup. Of de Katwijkse club net als vorig jaar daadwerkelijk opnieuw Europa ingaat, is overigens nog een vraag. Grasshoppers- voorzitter Tjomme van Norden onderzoekt de (financiële) mogelijkheden. Vorig jaar, toen Grasshoppers werd uitgeschakeld door Osnabrücker SC, bood een aantal geld schieters de mogelijkheid voor Grasshop pers de grens over te gaan. „We gaan op zoek naar geld, dus in prin cipe zijn we bereid opnieuw het avontuur aan te gaan", aldus een stralende Van Nor den. Een eventuele tegenstander uit bij voorbeeld de Oekraïne kan Grasshoppers daar niet bij gebruiken. Dat zou te veel gaan kosten. Met een tegenstander dichterbij huis voorziet Van Norden geen problemen. „We moeten bij de bond informeren of er niet de mogelijkheid is van een regionale indeling in de eerste ronde. Een tegenstan der uit België, Duitsland of Frankrijk is te doen. Dat zijn ook landen die meer teams inschrijven in de Europa Cup. Zelfs Spanje is te doen: zolang het maar met de bus kan. Slachtoffer zit met 'klapvoet' na medische behandeling leiden» aap rietveld Met hernia ging Alkmaarder P. Vogel in december 1990 het Academisch Zieken huis Leiden in, met een half verlamde voet kwam hij er weer uit. Vogel stelde het zie kenhuis aansprakelijk, maar dat wees elke verantwoordelijkheid van de hand. Giste ren eiste de raadsvrouw van de Alkmaar der in kort geding een voorschot van 5.000 gulden op de schadevergoeding die Vogel in een procedure tegen het Leidse zieken huis hoopt te krijgen. Hij wil er onder meer een snorfiets van kopen, want sinds de operatie kan hij niet veel verder dan honderd meter lopen. Vogel en een aantal deskundigen die hij inschakelde zijn ervan overtuigd dat het AZL een medische fout heeft gemaakt. En dat de Alkmaarder daardoor nu met een 'klapvoet' zit, een zenuwaandoening waardoor hij zijn voet nauwelijks nog kan optillen. De zenuw zou beschadigd zijn geraakt bij het inspuiten van contrast vloeistof in de rug. Maar volgens het AZL valt dat verband niet aan te tonen. „Wij vermoeden dat de verlamming is ontstaan door een ligkuur in Alkmaar en daar onopgemerkt is geble ven", zei de raadsman van het AZL. „De complete staf van het AZL bestrijdt de kri tiek. De punctie was een noodzakelijk on derzoek voor de operatie." De Alkmaarder was niet onder de in druk van het verweer van de AZL-advo- caat. De rugpunctie in het AZL was hele maal niet nodig geweest, dat onderzoek was in het Medisch Centrum Alkmaar al uitgevoerd. Dat de verlamming in Alkmaar zou zijn ontstaan, was volgens Vogel on zin. Want hij had dan wel een ligkuur on dergaan, maar hij was ook nog*wel zo nu en dan zijn bed uit geweest. „En als ik daar al verlamd was geweest dan had ik dat toch zeker zelf wel gemerkt?" Vogel had bovendien een brief bij zich van de behandelend fysiotherapeut uit het Alk- maarse ziekenhuis en ook die ontkende dat daar al sprake was geweest van een verlamming. Maar volgens de tegenpartij was er in het AZL niets fout gegaan. „En als er al eventuele nevenverschijnselen en compl caties zijn opgetreden dan zijn die nie verwijtbaar", sprak de raadsman. De des kundige die door Vogel te hulp is geroe pen - een hoogleraar neurologie - „heef het niet goed bekeken en debiteert on zin", zei de advocaat van het AZL Maar volgens de raadsvrouw van Vogel maakt haar cliënt een goede kans op een aanzienlijke schadevergoeding in een juri dische procedure. En het voorschot, vond zij, had Vogel na viereneenhalf jaar touw trekken wel verdiend. „Hij is onbemid deld, heeft een minimale WAO-uitkering en kan zich niet vervoeren. Hij heeft zijn actieradius moeten beperken tot het win kelcentrum in de buurt." De rechtbank doet op 30 maart uit spraak. Premier Lubbers wilde in maart vorig jaar kappen met het ru ziënde kabinet. In een concept brief aan kamervoorzitter Deet- man schreef Lubbers dat hem gebleken was dat 'het kabinet onvoldoende vertrouwen in de Kamer geniet'. Deze brief, door Lubbers het 'dynamiet-concept' genoemd, werd echter nooit verstuurd. Onder druk van wij len oud-minister De Koning be sloot Lubbers toch door te gaan. Dat schrijft de journalist M. Metze in zijn vandaag versche nen boek De Stranding' over de teloorgang van het CDA. Uit het boek blijkt verder dat Lubbers wilde dat Elco Brinkman zich zou terugtrekken als CDA-lijst- trekker. Als alternatief stelde Lubbers voor dat oud-EG-com- missaris Frans Andriessen of hijzelf kandidaat-premier naast Brinkman zou zijn. Metze geeft in zijn boek een gedetailleerde reconstructie van de gang van zaken die heeft ge leid tot het dramatische verlies van het CDA bij de verkiezingen van mei vorig jaar. Vooral de mislukte wisseling van het par tijleiderschap wordt uitgebreid uit de doeken gedaan. leiden herman joustra Defecte spoorbomen hebben vanochtend voor een enorme verkeerschaos gezorgd in de Leidse binnenstad. Zowel de bomen van de spoorwegover gang aan de Haagweg als die van de overgang aan de Mors- weg bleven geruime tijd naar beneden, terwijl er geen trein was te bekennen. Vooral het verkeer op de Haagweg, de Churchilllaan en de dr. Lelylaan ondervond ernstige vertraging door de gesloten bomen. HET WOORD IS AAN Bernard Shaw Wee mij, als iedereen mij prijst! VANDAAG Religie - Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nu en dan een bui Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een bui, later mogelijk met ha gel en onweer. Minimumtempera tuur 2, middagtemperatuur onge veer 8 graden Wind uit westelijke richtingen, matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, aan de kust en op het IJssel- meer hard tot stormachtig. 7 tot 8 Tegen de avond geleidelijk afne mend dat zit wel goed! Heieen van Duyn, Marie-José Allers en Petra Weeda (van links naar rechts) bekijken de beker, die Grasshoppers gisteravond in Hoofddorp won. foto kees van hoogdalem Een tegenstander uit Engeland zou al weer problemen opleveren Pagina 19: Grasshoppers neemt in de tweede helft af stand van Tonego. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1