Veiling kruipt uit rode cijfers s Meer woningen in Groenestein Houtsprokkelen en toneelspelen in een sari Rijn Veenstreek 'Ambachtsplein' in stroomversnelling "ar ie ven Kleine Oase fors omhoog Brachiosaurus te gast bij Archeon LEOL \3XPritneur BIJ BAALBERGEN VRIJDAG 17 MAART 1995 chef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Hogere tarieven en gegarandeerde prijzen sorteren effect roelofarendsveen ruud sep Hogere tarieven, gegarandeerde prijzen en een sfeer van d'r op of d'r onder hebben het gewenste effect op de fi nanciën van de veiling in Roelofarendsveen. Na de afge lopen jaren flink verlies te hebben gedraaid, kruipt de Veense veiling nu uit de rode cijfers. veiling tweeënhalve maand ge leden ingrijpend gereorgani seerd. Om te beginnen zijn de bijdragen die kwekers en kopers aan de veiling moeten betalen verhoogd. De kwekers dragen voortaan 7,2 procent van de op brengst af aan de veiling (was 6 procent), terwijl de bijdrage van de kopers is verhoogd van 2,7 naar 3,7 procent. Om de veiling Wanneer de otnzet op het peil blijft van de eerste twee maan den, hoeft het Aalsmeerse moe derbedrijf dit jaar geen geld bij te passen. Aalsmeer dreigde vo- I rig jaar de Veense veiling te slui- ten wanneer de verliezen zou- den aanhouden. Onder leiding van manager W. Jaspers is de Alphense beroofd van schoudertas alphen aan den run» ben 21-jarige Alphense is gisteren in haar woonplaats op de Lijsterlaan beroofd van haar schoudertas. De vrouw stond met haar fiets te wachten bij de verkeerslichten, toen een bromfiets met twee jongens voorbijreed. De duopassa gier greep de tas uit de rieten mand die aan het stuur van de fiets was bevestigd. Ze gingen ervandoor richting Hooftstraat. De tas bevatte slechts persoonlijke bezittingen zoals een notitie boekje, een broodtrommel en toiletartikelen. Werk dief onderbroken alphen aan den rijn De onverwachte thuiskomst van de bewoon ster heeft gisteravond de werkzaamheden van een dief onder broken. De vrouw zag bij haar huis in de Venusstraat in Alphen aangekomen dat er licht brandde, in de gang zag zij vervolgens een man staan die de woning was binnengedrongen. De wouw vluchtte in paniek naar de buren en de dief ging ervandoor, lej Vooralsnog worden er geen spullen vermist. De dief was binnen gekomen door het verbreken van een uitzetraam aan de balkon zijde van de woning. [Gewapende overval op cafetaria ilphen aan den rijn» gemaskerde man met istool heeft afgelopen nacht precies een minuut na sluitings- iVjd (1 over 12) een cafetaria aan Van Nesstraat in Alphen aan in Rijn overvallen. Onder be ziging van het vuurwapen monden de twee nog aanwezige medewerkers, een 21 -jarige ouw uit Alphen en een 24-ja- ange vrouw uit Koudekerk, het ild uit de kassa af. Daarna ren de de overvaller naar buiten. Omstanders, die op het hulp geroep van de vrouwen af kwamen, probeerden de vluch tende overvaller nog te achter halen, maar dat lukte niet. De politie heeft vervolgens nog ge zocht In de buurt, maar kon hem ook niet vinden. Het enige dat ze heeft is een beschrijving van het postuur en de kleding van de overvaller. De politie zoekt daarom nog getuigen. Veidevogelwacht begint aan vierde jaar 'e Weidevogelwacht Zoeter- iude begint op woensdag 22 (aart aan het vierde seizoen. zeventien veehouders en Ttig volgelwachters komen ii 20.00 uur bij elkaar in 'Ons is' aan het Kosterspad in ieterwoude-Dorp. Ook andere' L behouders en vogelliefhebbers kunnen op de avond terecht. De Weidevogelwacht probeert nes ten te beschermen. Zo werden vorig jaar 416 nesten opge spoord, waarbij bij 94 nesten beschermende maatregelen moesten worden genomen om dat het land bijvoorbeeld werd bemest of gemaaid. Voor infor matie: 01715-4155. aantrekkelijker te maken voor de kwekers, werd een systeem ingevoerd waardoor de aanbie ders in Roelofarendsveen mini maal dezelfde prijs krijgen als in Aalsmeer. Als service aan de ko pers werden bloemen die niet direct in de Veen werden aan geboden, aangevoerd uit Aals meer. De waarheid De hogere prijzen hebben de kopers niet afgeschrikt, weet Jaspers. ,,lk heb steeds gezegd dat dit het jaar van de waarheid zou worden. Maar sinds we dat roepen merk je dat de kopers 'Schaatsers' op brug Hoogmade .hoogmade Het bronzen beeld van schaat sers dat eind dit jaar in Hoog made wordt geplaatst, komt niet tegenover de Nederlands Hervormde Kerk te staan, maar op de Doesbrug. Op verzoek van de kunstenaar G. Brouwer is he.t plan voor de plaats van het kunstwerk gewijzigd, omdat schaatsers 'worden geassoci eerd met water en het kunst werk op deze manier veel meer tot zijn recht komt'. Raad Rijnwoude gaat op toernee De gemeenteraad van Rijnwou de heeft gisteravond voorlopig voor het laatst vergaderd in de vertrouwde raadzaal. De ver bouwing van het gemeentehuis dwingt de volksvertegenwoordi gers de komende maanden tot een zwervend bestaan. Tot het zomerreces zal de raad afwisse lend alle vier de kernen van Rijnwoude vereren met een ver gadering. De vergaderingen worden gehouden in De Rid derhof in Koudekerk, 't Anker in Hazerswoude-Rijndijk, Het Dorpshuis in Hazerswoude- Dorp en De Tas in Benthuizen. De aanbouw aan het gemeen tehuis nadert inmiddels zijn voltooiing. Over drie weken, op 6 en 7 april, nemen de Rijn- woudse ambtenaren hun intrek in de nieuwe vleugel. Vervol gens gaan de bouwvakkers aan de slag in het oude deel van het gemeentehuis waarin ook de raadzaal zit. In september kan de gemeenteraad zijn intrek ne men in een volledig gerenoveer de raadzaal. erg coöperatief zijfi. De detail listen hebben er een groot be lang bij dat deze veiling blijft bestaan. Zij kunnen hier ge makkelijk in het klein inkopen en daarmee het voorraadrisico bij ons neerleggen. Ze zijn be reid daar wel wat extra's voor te betalen", aldus de manager. Om voort te blijven bestaan, moet.de Veense veiling de om zetcijfers van de afgelopen maanden vasthouden. Directie en bestuur van de veiling in Aal smeer beraden zich aan de hand van de cijfers in de loop van dit jaar nog verschillende keren over het voortbestaan van de veiling. Jaspers heeft er alle vertrouwen in dat dat positief zal uitpakken. ,,We zijn bunge lend het jaar ingegaan, maar als we zo door gaan, dan bungel je niet meer." Intussen probeert de veiling via allerlei acties meer kopers naar zich toe te lokken. Volgen de week staan er 's morgens tij dens het veilen verschillende kraampjes opgesteld waar on der andere demonstraties bloemschikken worden gegeven en verpakkingsmaterialen, va zen en mandjes worden aange boden. hazerswoude-dorp ruud sep van de herinrichting van het terrein aan de Oude Gemeneweg. Nu staan daar onder andere nog een oude vervallen garage en een dichtgespijkerd café. De gemeente wil het gebied gebruiken voor de uitbreiding van het naastgelegen winkelcen trum Ambachtsplein. Op de plek van de oude ga rage zou een supermarkt moeten komen. Wat dat betreft lopen de plannen van de gemeente voor een groot deel parallel aan het nu ingediende plan. Het gemeentebestuur wil echter de greep op de ontwikkeling niet volledig uit handen ge ven.. De zaak ligt nog extra gevoelig door de voorge schiedenis. De gemeente probeert al jaren de grond van Schaap te kopen, maar die wil pas ver kopen als hij toestemming krijgt om zijn garage bedrijf te verplaatsen. De ondernemer heeft aan de zuidrand van het dorp aan de Provinciale weg een lap grond en tot voor een paar jaar beschikte hij zelfs over een bouwvergunning. Na veel touw trekken over het precieze bouwplan, trok de ge meente de bouwvergunning echter in om het ge bied vervolgens een agrarische bestemming te geven. Tegen beide besluiten lopen nog juridi sche procedures, aangespannen door Schaap. De ontwikkeling van het terrein van garage Sloot weg aan de Oude Gemeneweg in Hazerswoude- Dorp is in een stroomversnelling gekomen. Het grootwinkelbedrijf Schuitema en de Boskoopse aannemer Verweij zijn samen met grondeigenaar S. Schaap druk bezig met plannen voor de bouw van een supermarkt op het terrein. Samen heb ben* ze bij de gemeente een plan in gediend dat voor 95 procent voldbet aan de eisen die in het bestemmingsplan worden gesteld. De commissie ruimtelijke ordening heeft zich eerder deze week in een besloten vergadering over het plan gebogen. De commissie was niet onverdeeld gelukkig met het ingediende plan, dat naast een supermarkt alleen voorziet in een grote parkeerplaats. In schetsontwerpen die door de gemeente zijn opgesteld, worden er in het gebied ook huizen gebouwd. Om tijd te winnen, heeft de gemeenteraad gisteren en voorbereidingsbesluit genomen. Hiermee kan het gemeentebestuur in ieder geval het komende jaar onwelgevallige plannen tegenhouden. De gemeente is op zich een groot voorstander muiden liesbeth buitink tarieven van het zwembad Kleine Oase in Leimuiden jn dit jaar fors omhoog. De van een gezinsabonne- :nt stijgt deze zomer van 105 ar 145 gulden in de voorver- °9.op en 175 gulden tijdens het ni zoen. Een 'persoonlijk abom ment wordt twee tientjes urder en kost 70 gulden in de orverkoop. Tijdens het sei- betaalt een zwemmer voor Zoeterwoudse terug van halfjaar in India dat abonnement 85 gulden. De prijs van een dagkaartje stijgt dit jaar van drie naar vier gul den. De gemeenteraad besloot gisteravond tot de prijsstijging. Volgens burgemeester W. van Beek is de stijging een goede manier om te zien of de men sen die in de Kleine Oase zwemmen, meer geld over heb ben voor het zwembad. De ge meenteraad beslist binnenkort of het zwembad aan de Tuinde rij moet worden gerenoveerd of gesloten. Bij renovatie gaan de tarieven nog verder omhoog om de hoge kosten van de grondige opknapbeurt te kunnen dekken. „Het is procentueel een flinke stijging, maar op deze manier kunnen we afwegen hoe de be volking tégenover een verdere verhoging staat", constateerde CDA'er H. van der Nagel. Van Beek benadrukte dat de prijs verhoging niet automatisch be tekent dat De Kleine Oase ook zal worden gerenoveerd. alphen aan den rijn Acheologisch themapark Ar cheon heeft er een logeetje bij. Drie weken voor het begin van het nieuwe seizoen staat er in het hoofd gebouw van het park een levensgroot skelet opge steld van één van de grootste dieren die deze we reld ooit heeft gekend. Het gebeente van de bra chiosaurus is niet minder dan twaalf meter hoog en achttien meter lang. Het dier, een onschuldige planteneter, leefde ongeveer 160 miljoen jaar gele den in Afrika en Noord-Amerika. Het tentoonge stelde skelet is een polyester kopie die Archeon voor een jaar in bruikleen heeft. Wie het originele skelet wil zien, moet afréizen naar het paleontolo gisch museum van de Humboldt universiteit in Ber lijn. foto ben de bruyn Schoolgebouw moet waarschijnlijk wijken hazerswoude-runduk ruud sep Decennia lang werd er niet ge bouwd in de wijk Groenestein, de laatste jaren lijkt de groei van het afgelegen wijkje onder de rook van Fasson niet te stuiten. Nadat een paar jaar terug aan de Groenhof een twintigtal hui zen werd neergezet, wil de ge meente nu in dezelfde hoek van de wijk nog eens 20 tot 25 wo ningen bouwen. Gisteravond besloot de gemeenteraad dat er snel moet worden gehandeld. De bouw moet de tekorten op de vorige uitbreiding wegwer ken. Die tekorten zijn inmiddels opgelopen tot zo'n zes ton. Onderdeel van het bouwplan is de voormalige basisschool De Groene Stee. Het schoolgebouw zal zo goed als zeker moeten wijken voor de plannen. Het ge bouw is door ligging en indeling vrijwel ongeschikt voor herge bruik. Overigens zal er in de studie naar de inrichting van het gebied nog wel worden ge keken naar de mogelijkheden het schoolgebouw te behouden. De raad stelde gisteren 40.000 gulden beschikbaar voor deze studie. De gemeente wil dat er onder de te bouwen woningen acht tot tien sociale huurwonin gen komen. Deze woningen dienen ter compensatie aan de Hazerswoudse woningbouw vereniging Volksbelang voor de opvang van asielzoekers. De eis van sociale woning bouw en de eis van een qp- brengst van zes ton zijn niet ge makkelijk met elkaar te vereni gen. Zeker niet nu de rijksover heid zo goed als zeker geen sub sidie meer geeft voor de bouw van sociale huurhuizen. De ge meente gaat ervan uit dat het alleen zal lukken aan beide uit gangspunten te voldoen, wan neer er ook buiten de door de provincie vastgestelde contou ren wordt gebouwd. Dat bete kent dat er bij de provincie ge soebat moet worden over het bouwen op een plek waar dat eigenlijk niet mag. De provincie heeft al aangegeven hierover pas een uitspraak te willen doen wanneer er een uitgewerkt plan op tafel ligt. Aan de uitwerking van dat plan kan nu worden be gonnen. Zoeterwoude trekt geld uit voor onderhoud van verkeerslichten waar hard gereden wordt, zijn verkeerslichten nodig. Het is dan ook volstrekt gerechtvaar digd dat we aan het onderhoud bijdragen." De wethouder wil ook 'met de provincie meeden ken'. „Een andere keer hebben wij de provincie weer nodig." Als Zoeterzoude zou blijven weigeren, zou het volgens Rin- gersma de enige gemeente in de provincie zijn die niet aan zijn verkeerslichten meebetaalt. Zoeterwoude zal naar verwach ting de gevraagde 40.000 gulden investeringskosten niet betalen. Het onderhoud kost de ge meente de komende 15 jaar steeds 4000 gulden. Volgens Ringersma kan de provincie hier heel goed mee leven. zoeterwoude mark beekhuis De gemeente Zoeterwoude zal niet meebetalen aan de ver keerslichten die de provincie in 1993 heeft geplaatst op de krui sing van provinciale weg N206 en de Dirk van Santhorstweg. Wel draagt de gemeente bij aan het onderhoud. „Wij hebben nooit om deze installatie ge vraagd," zei A. de Lange (PZ). „Er is zelfs nooit met de ge meente gepraat, dus om dan achteraf de kosten op ons te verhalen, dat vind ik vrij grof." Wethouder A. Ringersma (PZ/verkeer) zou in de oude si tuatie geen verkeerslichten heb ben neergezet. „Maar bij het kruispunt zoals het er nu ligt, 'au lien koopmans hi t a 5as een week geleden verruil- ide de 19-jarige Esther van Iwieten uit Zoeterwoude- j. B ^orP haar Indiase sari voor dei :en spijkerbroek. Maar nog ■teeds draagt ze enkele arm- )anden van rood glas. En -vanneer ze door huis loopt inkelen de bellétjes van de )and 'die ze om haar enkel ïeeft. Esther is net terug van :en verblijf van een half jaar K|n India. Via de stichting Internatio- ïale Jeugd Uitwisseling Avam ze een half jaar gele- 1 <Men in Zuid-India terecht. >aar heeft ze verschillende rojecten bezocht van de hristelijke ontwikkelingsor ganisatie Association for the 'ural Poor (ARP). „De eerste eeI vee maanden bracht ik door 'Pe i het plaatsje Arcot. Ik Toonde daar in een trai- ingscentrum voor vrouwen, let zijn jonge vrouwen, on geveer van mijn leeftijd, uit e laagste bevolkingsgroep. worden opgeleid tot soci al werkster. Na hun oplei- de ding bezoeken deze vrouwen allerlei dorpjes om daar op bijeenkomsten en in dorps schooltjes te praten over pro blemen die de wouwen daar bezighouden. Bijvoorbeeld over gezondheid of over hoe je geld kan sparen", vertelt Esther. „In het centrum had ik als enige een piepklein kamertje voor me alleen. De andere wouwen sliepen met zijn al len in één ruimte. Afwisse lend werkte ik op de rijst- plantage, kookte ik en sprok kelde hout voor het vuur waarop gekookt werd. Verder volgde ik samen met de wou wen lessen, bad drie maal per dag en at drie keer op een dag warm: waterrijst en rijst met verschillende groenten en veel hete chili's. Tijdens mijn verblijf in Arcot heb ik ook meegedaan aan een to neelstuk. Met een stuk of 20 mensen trokken we in een wagen achter een tractor, langs verschillende dorpen rondom het Pullicat-meer." Na twee maanden Arcot vertrok Esther naar het plaatsje Perdtiam waar ze meewerkte in een schooltje voor kinderen, die door polio lichamelijk gehandicapt zijn geworden. Daarna heeft ze enkele vissersdorpjes bezocht Tijdens haar verblijf in India droeg Esther van Swieten uit respect voor de Indiase bevolking steeds een sari. fo to holvast/marl lamers en is ze een maand op eigen houtje door India getrokken. „Want hoewel ik door het ARP de Indiase samenleving goed heb leren kennen, wilde ik toch nog meer zien. De ARP is immers een christelij ke organisatie, terwijl maar drie procent van de Indiase bevolking christelijk is. Het overgrote deel. zo'n 85 pro cent, is hindoe." Uit respect voor de Indiase bevolking droeg Esther gedu rende haar verblijf steeds een sari. Toch bleef ze met haar lengte en haar blonde haar opvallen. „Toen ik een keer voor een christelijke bruiloft uitgenodigd was, keerden alle aanwezigen in de kerk zich steeds om naar het plekje achterin de kerk waar ik zat." Een beetje beschaamd zegt ze; „Ook de fotograaf bleek maar twee foto's van het bruidspaar te hebben geno men en de rest van mij." Volgens Esther heeft ze veel geleerd van haar verblijf in één van de armste landen van Azië. „Wat ik bewonder in de Indiase bevolking is dat ze heel wijgevig is. Zelfs al zijn ze zelf arm, ze willen toch alles met je delen. Ik hoop dat ik iets van die warmte met me heb kunnen meenemen." Als eerste onthullen wij voor u de vormen van de Leolux Mincio: zitcomfort dat nu reeds is bekroond. Het design is van Hugo de Ruiter. Wij stellen u in de gelegenheid om de première van de Mincio mee te beleven. Terwijl de rest van Nederland nog ff y even moet wachten, staat de nieuwste Leolux vanaf vandaag al bij ons in de zaak! 2-zitsbank v.a. 3595.- (in Wapitileer) Ook verkrijgbaar als 2>/2 en 3-zitsbank Bijpassende fauteuil: Carabas 948 v.a. 2375.- LEOLUX KATWUK AMBACHTSWEG 11 TEL: 01718-28151 DONDERDAG KOOPAVOND

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15