Strafzaak Van der Valk slechts kwestie van tijd Nieuwe zwarte bladzijde in Katwijkse visserijhistorie College provincie compleet Ben je wel dood? Randstad/Schrijvende Lezers Onderzoekers bepleiten sluiting van visgronden Samen badderen in Schilderswijk Advocaat en politieman betichten^ elkaar van leugens in VSB- zaak Moeilijke keuzes moeten ook hier gemaakt worden Reden tot ongerustheid over landbouwgif D66 en PvdA moete zich anders opstellen; Alle mensen zijn ongeli VRIJDAG 17 MAART 1995 Storing in GSM-telefoonnet den haag Door een storing in het GSM-telefoonnet is in de Randstad gisteren een groot deel van de dag geen mobiel tele foonverkeer via de satelliet mogelijk geweest. Van 8 uur 's och tends tot 17 uur 's middags konden mensen met een GSM-tele- foon niet bellen en niet worden gebeld. De storing was te wijten aan uitbreidingswerkzaamheden in een centrale. Ze deed zich voor tussen Den Haag en Utrecht tot aan Lelystad en Den Hel der. Het mobiele ATF-telefoonnet en het semafoon-net hadden er volgens een woordvoerster van PTT Telecom geen last van. Verwarde man steekt chauffeur neer den haag Een buschauffeur van de Haagse stadsvervoermaat schappij HTM heeft gistermiddag ernstig hoofdletsel opgelopen toen een onbekende man hem neerstak. De politie heeft kort er na de verdachte, een 28-jarige Hagenaar, aangehouden. De bus stond bij een halte aan de Wassenaarseweg. Er zaten enkele pas sagiers in. Plotseling stormde een verwarde man naar binnen die de chauffeur met een mes te lijf ging. De politie heeft geen flauw idee over de eventuele motieven van de verdachte. den haag anp Een internationaal onderzoek team pleit voor het zo snel mo gelijk instellen van gebieden in de Noordzee van minimaal vijf tig bij vijftig kilometer die gedu rende vele jaren voor de visserij gesloten worden. Dit is nodig om nader onderzoek te kunnen doen naar de gevolgen van de commerciële visvangst voor de flora en fauna in de Noordzee. De wetenschappers van acht instituten in vier landen, waar onder Nederland, onderzochten in opdracht van de Europese Commissie de effecten van de boomkorvisserij. Uit het onder zoek blijkt dat grote sterfte op treedt onder deze zogeheten bijvangst. De biologen verwach ten dat deze vorm van visserij leidt tot een verschuiving in de samenstelling van het leven op de bodem van de Noordzee. den haag De Haagse Schilderswijk, steeds minder terecht bekend als een 'gribus', zit in de lift. Het schittert er van de nieuwbouw en de bewoners voelen zich er prettiger. Het barst er van de initia tieven. Eén daarvan is: samen in bad. Naast het nieuwe sportcentrum De Houtzagerij verrijst name lijk een heel bijzonder gebouw: de eerste Haagse hammam, een oriëntaals badhuis met als voor naamste trekpleister een stoombad. Gebruikers hebben vaak religieuze bedoelingen met de reini ging in de hamman, maar het hoeft niet. De ham man in de Schilderswijk is in de eerste plaats be doeld voor allochtonen, maar ook oorspronkelijke Nederlanders zijn van harte welkom. Ze worden in groten getale verwacht. De prijs is maar 8,50 gul den, terwijl de gemiddelde sauna wel dertig gulden kost. NS: sta-trein op meer plaatsen De Nederlandse Spoorwegen willen nog dit jaar op meerde re plaatsen in de Randstad de zogenaamde sta-trein inzetten voor korte-afstand-ritten. De proef tussen Vlaardingen en Rotterdam CS (Hoekse Lijn) is een succes, aldus de NS. De introductie van de sta- trein in 1994 veroorzaakte de nodige ophef, omdat de reizi ger comfort moest inleveren. De NS verdubbelden echter wel de frequentie van de trein; in plaats van vier keer per uur reed er nu acht keer per uur Volgens een woordvoerster overwegen de Spoorwegen se rieus nog dit jaar de nieuwe trein te laten rijden tussen Haarlem en Zandvoort. Bo vendien bestaan er plannen voor de introductie van de sta- trein op andere plaatsen in de Randstad. Openbaar ministerie in Den Haag vindt 'harde bewijzen Het is zo goed als zeker dat het Van der Valk-concern strafrechtelijk wordt vervolgd. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft na een onderzoek van ruim een jaar har de bewijzen dat het concern aan het begin van de jaren negentig belastingen en premies heeft ontdoken. Alleen de vraag om hoeveel geld het precies gaat is nog niet be antwoord. den haag/sassenheim gpd Het onderzoek in de strafzaak richt zich op de vijf vestigingen in Akersloot, Tiel, Sassenheim en twee in de gemeente Haar lemmermeer. Zandbergen be nadrukte dat het onderzoek zich daartoe vooralsnog beperkt en liet doorschemeren dat dit onder meer te maken heeft de mankracht en mogelijkheden van justitie. Hij waarschuwde dat dit niet betekent dat de fraudebedragen zomaar mogen worden vermenigvuldigd. Volgens officier van justitie N. Zandbergen in Den Haag zijn de bewijzen rond dat Van der Valk omzet heeft verzwegen en zwarte lonen heeft uitbetaald. ,,De verdenkingen die we had den zijn zo langzamerhand wel bewaardheid." Het onderzoek naar de fraude heeft ruim een jaar geduurd en is formeel nog niet afgerond. Het zal zeker nog enige maanden duren voor het zover is. Dat is de reden dat de advocaat van het concern mr. L. Spigt de uitlatingen van Zand bergen in een reactie 'prema tuur' noemt en 'ongepast'. De raadsman meent dat conclusies pas kunnen worden getrokken als het onderzoek van de rech- ter-commissaris daadwerkelijk is afgerond. Zandbergen erkent dat dit formeel juist is, maar wijst erop dat 'we een heel eind zijn met het neerzetten van de zaak'. De acht leden van de familie die begin vorig jaar in hechtenis hebben gezeten, krijgen 'in be ginsel een dagvaarding'. Het gaat hier onder anderen om 'godfather' Gerrit van der Valk, zijn broer Arie en drie van hun zoons. Zij werden begin vorig jaar na enige dagen te hebben vastgezeten in de gevangenis in Scheveningen op borgtocht vrij gelaten. Justitie legde beslag op enkele hotels, goed voor enige tientallen miljoenen guldens. vervolg van voorpagina „Dit is heel tragisch. Wij kennen de schipper niet persoonlijk hij was geen lid van onze ver eniging maar de mensen die ik heb gesproken reageren ont steld." Voorzitter C. Haasnoot van de Katwijkse Vereniging voor Schipperseigenaren rea geert verslagen op het bericht dat de 26-jarige Katwijkse visser van de Willy Alida levenloos is aangetroffen bij zijn kotter. Door nog onbekende oorzaak is het schip gisterochtend vroeg omgeslagen ter hoogte van het Duitse waddeneiland Sylt. Na het ongeval met de Urker kotter Larissa waarbij zes be manningsleden om het leven kwamen, wordt de Nederlandse vissersvloot opnieuw gecon fronteerd met een tragisch voorval. Katwijk voegt daarmee een zwarte bladzijde toe aan de lange scheepvaartgeschiedenis van het vissersdorp. De laatste 25 jaar zijn diverse Katwijkse schepen gezonken, zoals de on der Duits nummer varende vriestrawler BX 783 en de mo- torkotters Jantje Jacoba, Eben Haëzer, Jeanette en Maarten Comelis. De bemanningsleden van die schepen konden zich in veiligheid brengen of werden door andere boten gered. Opvarenden van de KW 103 hadden op 22 februari 1972 minder geluk. De motorkotter Wim is tijdens een storm vei gaan. Vijf bemanningslede kwamen daarbij om. Ook de ze opvarenden van de Orion (K\ 37) konden zich op 28 noveni ber 1967 niet meer op tijd i veiligheid brengen. Daarnaai zijn tijdens bedrijfsongeval^ in de loop der jaren vele Kal wijkse vissers om het leven gt komen. Als mogelijke oorzaak voort meest recentelijke traged noemt wrakkendeskundige van der Plas vastgelopen nette Veel ongelukken met kotte waren hiervan het gevolg. Kor het net vast te zitten dan kan hefboom waaraan het bevestij is het schip in korte tijd omtre ken. „Je voelt het schip dan ec gaan", zegt Van der Plas. Heijkoop gedeputeerde voor CDA den haag/noordwijk rudolf kleun Provinciaal CDA-lijsttrekker J. Heijkoop nee partij zitting in het lege van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Daarmee is het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie compleet. Het nieuwe college telt zes le den, één minder dan het vorige en bestaat uitsluitend uit man nen. De WD, duidelijke win naar van de statenverkiezingen, levert de meeste gedeputeer den, drie: T. Jansen uit Noord- wijk, H. van der Goot uit Nieu we rkerk aan de IJssel en J. Nol- ten uit Wassenaar. De twee PvdA-gedeputeerden zijn J. Wolf en G. Brouwer. Met de vorming van het nieuwe be stuur komt een einde aan de paarse coalitie. D66 maakt plaats voor het CDA. CDA'er Heijkoop (41) heeft een agrarisch bedrijf in zijn woonplaats Oud Alblas. Als ge deputeerde zal hij zich uit de dagelijkse praktijk terugtrekken. „Maar in feite is dat al lang ge regeld. Op het moment dat je lijsttrekker wordt, houd je deze al in je achterhoofd dat je de za ken goed moet regelen. De be drijfsleider neemt mijn taki over en ik zal afstand van het bedrijf." Volgens Heijkoop wi voor zijn partij moeilijker om beslissen in het college te sta pen. „We komen er onder! deeld in. Dat is zaak. De andere i heel blij zijn dat we terugken Daar moet je dan t in maken." kant Binnen het moeten de portefeuilles nij worden verdeeld. Het overl; daarover is vandaag geopend! amsterdam Advocaat mr. A. Moszkowicz en een Amsterdamse politieman beschuldigden elkaar gisteren bij de rechtbank in Amsterdam van leugens. Ze traden beiden als getuige op bij de rechtszaak over de kluisjesroof bij de VSB- bank afgelopen zomer. ontkennen iets met de miljoe- nenroof te maken hebben. Vol gens Moszkowicz heeft de poli tie ongeoorloofde pressie uitge oefend op zijn 30-jarige cliënt. Tijdens de zitting speelde zich gisteren een ongewoon tafereel af. Moszkowicz trok zijn toga uit en mocht van de rechtbank even optreden als getuige in de zaak. Zijn collega mr. A. Wés tendorp ondervroeg hem en de hoofdagent. Het geschil gaat over een tdj"1 foongesprek tussen Moszkowjji en de hoofdagent over bedp gingen aan het adres van deP milie van de verdachte. Volgf' de advocaat stelde de agio daarbij dat zolang de man oR kende en er geen buit bovenrc fel kwam, de politie niets a£ bedreigingen kon doen. hoofdagent sprak echter een prettig gesprek met dt Met teleurstelling las ik in mijn lijfblad op de voorpagina het stukje 'Zoeken naar geld ziek kind'. Dit stukje dat klaarblijke lijk door de redactie belangrijk genoeg geacht werd om in kleur op de voorpagina te vermelden was wel een heel summiere en daardoor slechte weergave van een zeer schrijnend geval. Door de beknoptheid werd de indruk gewekt dat het tienjarige meisje op financiële gronden medische behandeling onthouden werd. Als op vrijdag j.l. een enkele keer naar de BBC was geluisterd of gekeken was, dan had u een heel ander verhaal geschreven. Het meisje dat, zoals u schreef, aan leukemie leed had al chemotherapie gehad evenals een beenmergtransplantatie (kosten ongeveer 200.000 gul den). Zij had daarbij veel gele den maar de behandeling was niet aangeslagen. De laatste strohalm zou zijn haar nog maals aan zo'n zware kuur te onderwerpen, maar in twee zie kenhuizen had men geoordeeld dat haar levenskansen toch slechts een paar procent zou den zijn. Men vond dat het kind niet nog een keer zo'n lijdens weg zou moeten ondergaan als de kansen op genezing zo ge ring waren. Toen werd ook ge zegd dat in die situatie nog eens 200.000 gulden beter besteed zouden kunnen worden. In eer ste instantie dacht men aan het kind. Dat de ouders van dit kind, toen dit besluit genomen was, uit zorg en paniek naar de rech ter zijn gestapt is begrijpelijk. Zij hadden een heel zware tijd toen 's middags een rechter hen eerst gelijk gaf, maar nog dezelf de dag in hoger beroep een ge rechtshof de eerste uitspraak vernietigde met de uitspraak zoals u beschreef. Deze rechters namen een wijs besluit. Er moe ten heel moeilijke keuzes ge maakt worden, daar ontkomt men niet aan, ook in Nederland niet. Wat in dit geheel niet voren is gekomen, maar wat naar mijn mening wel degelijk moet meeklinken, is dat er wel een donor moet zijn die op dat moment bereid is beenmerg af te staan. Hoe denken donoren, die dat met grote bereidwillig heid doen, over het geven van beenmerg als hij/zij zou weten dat de overlevenskansen ontvanger slechts een paar pro cent is? Zou men dan nog zc bereidwillig zijn? Dat Britse kranten r wapperen om het kind in A rika te laten behandelen ook scherp bekeken worden. De Britse pers staat niet bekend om zijn altruïstische neigingen. Een goed verhaal is nooit weg. De discussie in Tweede Kamer en kabinet over het donorcodi cil leverde tot nog toe een groot aantal ingezonden brie ven op. Op deze pagina volgen nog twee nagekomen bijdra gen aan het lezersdebat over deze kwestie. Nu zal er nog op alle mogelijke manieren worden gekeken of je wel écht dood bent, een E.E.G. en andere onderzoeken. Straks komen er door de plannen van de overheid vele orgaan-aan biedingen. Wordt het dan een routineklus? Geen geld en tijd meer voor al die dure onderzoe ken? Ik heb er zo mijn twijfels over. Gaan ze zeggen: „We kun nen het met minder onderzoe ken óók wel zien of iemand her sendood is?" In uw krant, het fats m' v» jwfc». :M\ 'L'. iZ 51* mSt 1SaE'/ Leidsch Dagblad van 17-11- 1994, stond nog een fraai staal tje van een hersendode vrouw uit de staat New York, tenmin ste, men dacht dat ze hersen dood was. Ze lag al anderhalf uur in een koelcel van 't zieken huis in een lijkenzak. Toen een medewerker het lichaam wilde klaarmaken voor transport naar een uitvaartcentrum, hoorde hij ademen en schrok zich te plet ter. Hij ritste de zak open en trof. de vrouw levend aan. Ze was er slecht aan toe en werd onmid dellijk behandeld door artsen. Ik weet niet of ze daarna - als ze nog leeft - een donor-codicil zal tekenen. M.C.J. Bosch Leiderdorp In de krant van 11 maart jl. stond een artikel onder de kop 'Landbouwgif in regen, geen paniek'. In dat artikel wordt gesteld dat het probleem met het (land bouw) gif in regenwater pas re cent op de proppen is gekomen. Dat is niet juist. De aanwezigheid van land bouwgif in regenwater werd voor het eerst aangetoond in april of mei 1991. Bij Kwints- heul bleek 3000 keer meer di- chloorvos in het regenwater te zitten dan in oppervlaktewater was toegestaan. Verder onderzoek in de jaren daarna heeft aangetoond dat in de hele provincie landbouwgif met de regen op ons hoofd en in onze tuinen stroomt. De ge haltes van bepaalde gifstoffen in delen van onze provincie met veel glastuinbouw of bollenteelt ligt aanmerkelijk hoger dan in de rest van de provincie. Met de glastuinbouw heeft de provincie Zuid-Holland inmid dels afspraken kunnen maken over het terugdringen van emis sies van landbouwgif. De af spraken met de bollensector lo pen daarentegen helemaal niet goed. De bollensector wil NIET afzien van het spuiten met gif als het harder waait dan 5 m/sec (hoewel het ministerie van landbouw dat een aan vaardbare regel noemt) en de sector weigert een verplichte bemonstering van drainwater. Er is zeker reden tot ongerust heid over het in de regen aawe- zig zijn van landbouwgif. Veel gifstoffen zijn zeer slecht af breekbaar en veroorzaken een sluipende schade aan de ge zondheid of schade aan het ge netisch materiaal. Op de natuur werken zij ook verwoestend. In het provinciale programma van Groen Links/De Groenen wordt de 'gifdouche' niet voor niets een schandaal van de eerste or de genoemd. Cécile van Laar-Graven (staten fractie Groen Links Zuid-Hol land), Gouda. We hebben alle uitslagen weer haarfijn kunnen volgen tot laat in de avond. De heren politici r de zoveelste keer de vraag stellen: 'Hoe komt het toch, dat we zo verloren hebben'? Ik vroeg me dan iedere keer af: 'Hebben ze dan echt een bord voor hun kop'? De meeste Nederlanders we ten het goed, zéér goed! In de campagne lopen ze door de wij ken' met grote mappen onder de arm. Het 'oh' en 'ach' en 'dat kan zo niet' is niet van de lucht. De verkiezingen zijn voorbij, de mappen worden opgeborgen en wat gezien, gehoord en be loofd is....over en uit. Natuurlijk, in een coalitie is het geven en nemen. Nu zie ik alleen maar nemen, door de WD'er Bolkestein. Door D66 worden we op gezondheidszorg uitgekleed. Een arts kan altijd zeggen: 'Kleed u maar uit'. Me vrouw Borst zegt dat niet, neen erger, zij kleedt ons helemaal zélf uit! En Weijers (economische ken) voelt er niets voor, om minima wat extra's te geven. Het milieu, ik zie niets hun oude idealen. Schiphol, Betuwelijn, HSL jel De laagst betaalden hebben|— toch goed!!! 1 De PvdA idem dito. Hun i<P len hebben ze allang verkvl seld. Uit de mond van Wal kwam maar zéér zuinig, daM misschien iets wil doen minima. Ze laten zich allei^ i inpakken door die grote i en het weinig sociale g van Bolkestein van de WD. Moet het 'Paars' dan 2 blijven? De wet van Van Otterloo zoiets. Veel 65-plussers zij Zq beter van geworden, velen slechter. Wanneer koi u een evaluatie van deze wet?b, ik ook altijd zo stom vind v heren politici, de kreet: mensen hebben 't niet b( pen, we moeten beter ov< men, beter uitleggen' De mensen begrijpen donders goed! Ze zullen nog verder afkeren tiek. Het is niet meer de ste schouders, enz. sten in onze samenleving gen de lasten en voordelen gen van de modale en hof-ot inkomens! D66 en PvdA graven hu gen graf als ze zich niet af as de gaan opstellen. te- M.C.J. B to Leider :en Al jaren heb ik een donor-codi cil, maar sinds enige tijd met grote twijfels. En wel hierom: de medische wereld behandelt alle zieke mensen gelijk, héél nobel. Hét criterium voor de artsen is de weefseltypering. Na de trans plantatie volgen ook nog con troles en jarenlang, of levens lang, medicijnen: de kwaliteit van leven van de patiënt is ech ter sterk verbeterd, daar ben ik helemaal vóór. Maar nu echter een voor beeld: de toekomstige ontvan ger zit een gevangenisstraf uit. Er is een aanbod van een or gaan met de voor hem juiste weefseltypering. De transplan tatie gaat door en de patient komt over uit de gevangenis naar het ziekenhuis. Fantasie? Nee, werkelijkheid, vanwege het ian ïee criterium. De nabestaanden niets te horen over de onT' ger, weten niet wat voor hij/zij is, welke ideeën aanhangt, mens? Ik ben het met djjen* spraak van Prof. Galjaard „Alle mensen zijn ongelij rö"jj mijn orgaan aan beüj- niét willen schenÜ a De mens is niet alleen Urc vend organisme, maar e vidu, dal op zijn/haar speih wijze in de wereld staat, t wijze kan wel heel goed djmg. niet zijn. Hoe ver gaat vendheid? Ik bevind mij i mijn m«e i een dil| l.vandef'* Oude We

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14