Halte Haas wijk is boos 'Hoe kun je nu toch zo met bomen omgaan?' Leiden Regio 1 chrijven met Foster-kind 4 Nacht van Leiderdorp Dwangverpleging en tbs geëist tegen Oegstgeestse 30%-40% Reusachtige sombrero bij McDonalds Verzet tegen bouwplan Kamsteeg Ergste overlast Doesbrug voorbij het beste LD. voor uw nieuwe keuken VRIJDAG 17 MAART 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 leiderdorp» Zo'n reusachtige sombrero had Mexicaan José Carreno in zijn eigen land nog nooit gezien. De nieuwe Mexicaanse ambassadeur in Nederland trof het hoofddeksel gisteren aan bij het restaurant van McDonalds in Leiderdorp, waar hij was uitgenodigd. McDonalds had de tien meter hoge sombrero met een doorsnee van 24 meter laten maken ter gelegenheid van de 'Mexicaanse Weken'. Het bezoek aan McDonalds was het eerste openbare optreden van de ambassadeur, die eind februari in Nederland arriveerde. foto ben de bruyn VRIJE TIJD LEIDEN Origami. In het buurthuis Mati- lo begint op dinsdag 14 maart een cursus origami. Origami is een Japanse vouwkunst. Met stukjes papier kunnen bijvoor beeld doosjes, sieraden, kaarten, mobiles etc. gevouwen worden. De cursus telet zes lessen, duurt van 19.45 tot 21.00 uur en kost 60 gulden. Pergamano. In buurthuis Matilo begint op donderdag 16 maart een cursus Pergamano. Per- gamano is een techniek waarbij op perkamentpapier reliëfs ge maakt worden. De cursus, die 8 weken in beslag neemt, duurt van 19.30 tot 21.30 uur. De kos ten: 100 gulden. Naailes. In het buurthuis Matilo is op woensdagavond nog plaats bij de naailessen. De lessen zijn voor beginners en voor gevor derden: iedereen werkt op zijn eigen niveau. De lessen duren van 19.00 tot 20.30 uur. Kosten: 96 gulden. Er zijn 16 lessen tot aan de zomervakantie. Hollands. Het vrouwencentrum Zahra aan de Ruisdaelstraat houdt op maandag 20 maart een Hollandse avond met muziek, dansoptredens, spelletjes en hapjes. Om 20.00 uur begint een landen presentatie. Toegang kost 2,50 gulden. ALPHEN AAN DEN RUN Kabouters. Atelier De Blauwe Haan houdt van 20 t/m 24 maart een open-kabouter-cur sus. Van natuurlijke materialen zoals schapewol en hout kunnen drie soorten kabouters gemaakt worden: Ollie de vertelkabouter, Klaas Vaak of de kabouter op de maan van en Nisse de tanden ka bouter met op zijn rug een hou ten rugzakje om het eerste tand je van kind of kleinkind in te be waren. De lessen worden gege ven van 10.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten bedra- d Gaatjesboorder actief :t0 doorschoten Drie woningen in Voorschoten hebben gisteren ezoek gekregen van een zogeheten gaatjesboorder. Bij een wo- ling aan de Brouwerlaan en een huis aan het Olivier van Noort- jlantsoen wist een dief binnen te komen door een gaatje in het tozijn te boren en het raamhefboompje vervolgens tc ontgren delen. Uit een van de woningen wordt een televisietoetsel ver- ^Qhist. Bij de derde woning, ook aan de Brouwerlaan, mislukte de 2»oging van de dief. Het raam was beveiligd met extra sloten. jeeld gestolen Iassenaar Een stenen-beeld van een vrouw, een gouden horlo- CMe en enkele zilverensieraden zijn gisterenmiddag gestolen uit Ten'tVoning aan aé BeyiervV^g in Wassenaar. De daders waren da een stuk geslagen keukenraam aan de achterkant van de wo- ting het huis binnengedrongen. De dieven zijn niet gegrepen. responderen met je viaTos- Parents Plan geadopteerde Dat vinden veel Foster ders' een moeilijke zaak. trom staan vrijwilligers van ter Parents Plan vanavond ïr in sporthal De Does in Lei dorp om hierbij te helpen, gebeurt tijdens de Nacht van Leiderdorp die vanavond van 19.00 uur tot zaterdag 8.00 uur wordt gehouden. Wel moe ten de 'ouders' hun Foster Pa- rent-nummer en hun Foster Child-nummer bij zich hebben, zodat de post verzendklaar kan worden gemaakt. De Nacht van Leiderdorp staat verder bol van sportieve en muzikale activitei ten. oegstgeest erna straatsma Dwangverpleging en terbe schikkingstelling (tbs) eiste offi cier van justitie M. Renckens gisteren tegen een 30-jarige Oegstgeestse, die eind vorig jaar haar vriend om het leven pro beerde te brengen. Ze stak de man meerdere keren met een mes terwijl hij lag te slapen. Van een gevangenisstraf plus vrijwillige verpleging verwacht Renckens geen 'heilzame wer king', omdat de verdachte niet zou inzien dat ze psychiatrische behandeling nodig heeft. Dat blijkt uit psychologische en psy chiatrische onderzoeken. De Oegstgeestse zei tijdens de zit ting echter inmiddels wel over tuigd te zijn van de noodzaak van een langdurige behande ling. Ze omschreef zichzelf als 'relatie-verslaafd'. Voor de officier was die 'om mezwaai' reden om als alterna tief voor tbs, 30 maanden ge vangenisstraf te eisen waarvan zes voorwaardelijk. ,,Als er in derdaad sprake zou zijn van een omslag bij de verdachte. Al geef ik toch de voorkeur aan een structurele verpleging binnen de tbs." De Oegstgeestse stak haar veel oudere Engels vriend neer na een ruzie op 8 december. De man kon na twee steken in hals en borst de messen uit de han den van zijn vriendin trekken. Het slachtoffer liep als gevolg van de steekpartij onder meer een ingeklapte long op. De Brit zegt dat hij in zijn slaap is verrast. De vrouw be weert dat ze de messen uit zelf verdediging had gepakt en de man al wakker was voor de steekpartij begon. De verdachte verklaarde gis teren dat de verhouding met haar vriend al tijden zeer pro blematisch was. Psychologen beweren dat hun jarenlange knipperlichtrelatie een sado masochistisch patroon vertoon de. De advocaat van de vrouw pleitte voor verpleging van zijn cliënte. Een gevangenisstraf zou volgens hem een averechtse werking hebben op de Oegst geestse. De rechtbank doet uitspraak op 30 maart. leiderdorp» De overlast van de werkzaamheden aan de Leiderdorpse Doesbrug is de bewoners van de na bijgelegen huizen aan de Hoofdstraat over het algemeen meegevallen. Van tevoren was er angst dat er grote scheuren in de woningen zouden ontstaan door het heien. Je krijgt altijd wel wat scheurtjes erbij, maar dat weet je," zegt bewoonster Claudia Thunnissen. Ze heeft de indruk dat er alles aan is gedaan om ellende te voorkomen. Het ergste hebben de omwonenden inmiddels achter de rug, nu de heiwerkzaam heden zijn afgerond. Als de brug in mei klaar is, willen de buurtvereniging en comité Doesbrug dat op een speciale manier vieren. „We zijn druk bezig om iets feestelijks te gaan doen. Als alles goed gaat, brengen we een boekje uit over de geschiedenis van het Doeskwartier," aldus Thunnissen. De medewerking aan het boekje is groot onder de buurtbewoners. „Er komt heel veel uit de buurt, zowel foto's als verhalen." Volgens een woordvoerder van de provincie, die de historische brug opknapt, liggen de werkzaamheden 'goed op schema'. Terwijl momenteel een kelder wordt aangelegd voor de elektronische bediening, wordt de gietijzeren bovenbouw in Alphen aan den Rijn opgeknapt dooreen gespecialiseerd bedrijf. Met de re novatie van de Doesbrug is een bedrag van ongeveer 1,7 miljoen gulden gemoeid. foto holvast/mark lamers gen 10 gulden per les. Opgave bij De Blauwe Haan aan het Bar- tokhof. Informatie: 01720-20827. Meditatie. In hotel Toor aan het Stationsplein wordt op dinsdag 21 maart een lezing gehouden over transcedente meditatie. De lezing begint om 20.00 uur. Toe gang is 5 gulden. Informatie: 030-304303. Bank Leiderdorp vandaag geopend leiderdorp Het geheel vernieuwde hoofd kantoor van de Rabobank aan de Van Diepeningenlaan in Lei derdorp is vandaag officieel ge opend door burgemeester M. Zonnevylle. Tijdens de plechtig heid reikte directeur P. van Overloop een cheque van 20.000 gulden uil bestemd voor verpleeghuis Leythenrode. Het geld is bedoeld voor de aanleg en inrichting van de tuin en de binnentuin van het tehuis. De verbouwing en uitbreiding van de Rabobank heeft enkele maanden geduurd. De bank is aangepast aan de eisen van de ze tijd. Zo kan nu ondermeer aan elke balie geld worden op genomen. De centrale kas is ko men te vervallen. kebomen aan idhuisstraat ijven staan 20 jemeente Voorschoten heeft 16 ings acht minder waarde- 15 e bomen (drie elzen, drie *5 ulieren en twee esdoorns) in 16 ïoordberm van de Badhuis- 24 (at gerooid. Vier waardevolle j* bomen blijven staan. Langs ingel van de Badhuisstraat, 7 de grens vormt met het 1" iwe woningbouwproject jj tenrode, zullen 29 essebo- 5 i worden geplant. Hierdoor 15 Beukenrode worden geac- ueerd. De operatie wordt 8 fevoerd in het kader van het 2 nplan Beukenrode, dat de van het voormalige land- 37 p weer in het leven moet 27 en. Tegelijkertijd met het 18 ten van de bomen wordt de 27 n afgewerkt. leddatufaa)^ 10 faliaanse mannenmode klassiek en modieus - exclusieve import rofiteer nu van de lage lire: voordeel!!! leute's) jwe blazer Loro Piana 359,- tuum super 100 Reda ƒ499,- >et. (indflemc'en katoen vanaf 59,95 71-12801 ve Rijn 35 n, 147565 ^Zy voorschoten frank buurman Het bouwplan van autobedrijf Kamsteeg aan de Voorschoter- weg roept groot verzet op van omwonenden. Bewoners van de aangrenzende Hofweg en zelfs van de aan de andere kant van de Voorschoterweg gelegen straat De Hooghkamer vrezen overlast en vermindering van het woongenot. Een bewoon ster van De Hooghkamer om schreef het bouwplan van Kam steeg onlangs in de commissie financiën zelfs als een 'hoeren kast met auto's'. De gemeente Voorschoten heeft de bezwaren van de be woners onlangs van de hand gewezen. Volgens adjunct-di recteur J. van Hoven van Kam steeg hoeven de bewoners niet bang te zijn voor overlast. „Ons huidige bedrijfspand is 25 jaar oud. We zijn hard toe aan een nieuw gebouw, dat wat hoger en dieper zal worden. Het nieu we gebouw wordt naar mijn idee mooier dan het oude, het gaat om een modern ontwerp met veel glas er. in. Door de mo derne inrichting en betere isola tie zal de eventuele overlast eer der verminderen dan vermeer deren", verwacht Van Hoven. De adjunct-directeur ver moedt dat de omwonenden zich vooral druk maken over de verkeersdrukte op de Voorscho terweg, niet zozeer over zijn be drijf. „Ze zitten vooral op een geluidswal te wachten. De her rie van de Voorschoterweg neemt steeds verder toe. Elk ge luid dat in mijn bedrijf wordt gemaakt wordt daardoor over stemd. En dan wordt straks nog die compostfabriek vlak in de buurt gebouwd. De bewoners zijn naar mijn idee nu geneigd zich te verzetten tegen alles wat er in de buurt gebeurt. Mijn be drijf zit nu ook de vuurlinie, ter wijl het daar eigenlijk helemaal niet meer om gaat. Je merkt het ook aan de discussie met de be woners, binnen de kortste keren gaat het over de compostfabriek en niet meer over het garagebe drijf." Niet zeker Kamsteeg is er nog lang niet ze ker van dat de nieuwbouw doorgaat. Het bestemmingsplan dient ervoor te worden aange past en de provincie zal toe stemming moeten geven. Van Hoven: „We hopen dat een nieuw pand een haalbare kaart is. De gemeente heeft de zaak nu in feite doorgeschoven naar de provincie. De omwonenden kunnen protest aantekenen te gen de beslissing van de provin cie en.de procedure vertragen. De bewoners hebben overigens natuurlijk het volste recht om te protesteren, het is allemaal vol gens de regels, maar nogmaals, ik geloof niet dat het zozeer om ons bedrijf gaat." Een van de bezwaren van de omwonenden is dat er licht- overlast zal ontstaan. De nieu we showroom krijgt veel glas, waardoor het licht alle kanten uit zal stralen. En verder is er nog de reclameverlichting op het hogere nieuwe gebouw. Kamsteeg wil de reclamever lichting echter 's nachts uit schakelen. Het licht in de show room zal op de auto's gericht zijn en hoofzakelijk overdag branden. Verder is Kamsteeg bereid het nieuwe gebouw door groen enigszins aan het gezicht tc onttrekken. Hoewel de gemeente de be zwaren van de bewoners heeft verworpen is wethouder F. Ten Have van Financiën bereid mee tc werken aan een eventuele bemiddelingspoging tussen de partijen. herman joustra/paulien koopmans De politie van Wassenaar staat nog steeds voor een groot raad sel: hoe is het in 's hemelsnaam mogelijk dat iemand zonder ge zien en zonder gehoord te wor den een halve hectare bos kapt? En hoe is het mogelijk dat ie- U mand het hout van al die gevel de forse bomen laat verdwijnen zonder dat ook maar iemand er erg in heeft? „Misschien kneep de buurman een oogje toe", Eerzucht A. van Rijn, van de nilieupolitie Haaglanden. „Of e jacht de buurman dat er een Jcapvergunningwas?" Vanaf de Dennenlaan is de ;ale plek echter niet te zien. En Ontzetting en ongeloof over illegale bomenkap in Wassenaar de toegangspaadjes naar 't Clin- genbosch, waar een bewoner de bomen liet kappen om zijn zwembad uit te breiden, lopen allemaal over privéterrein. De aanwezige bewoners zeggen in elk geval niets gemerkt te heb ben van eventuele kapwerk- zaamheden. Eén vrouw voelt zichzelf aangevallen, wanneer ze wordt geconfronteerd met het verhaal over de gevelde bo men. Ze wordt zelfs kwaad. „Waarom is het toch zo dat ie dereen de pik op Wassenaar schijnt te hebben? Dat iedereen ons wil pakken? Als er een boom in Twente omgaat, hoor je niemand." En bovendien, zo betoogt ze, is in Wassenaar geen enkele boom gekapt. Van het hele ver haal van de politie klopt niets, zegt ze vol overtuiging. „Ik woon hier al een hele tijd en ik ken hier iedereen. Hier is nie mand met een nieuw zwembad. En niemand heeft hier in het bos gekapt. Als je weet hoe voorzichtig de gemeente is met bomen, laat je het wel uit je hoofd om zoiets te doen. Nee, het is het zoveelste wilde ver haal. Ik denk dat alle buren het zelfde verhaal zullen vertellen. Niemand zal iets gehoord of ge zien hebben." Het is dan ook aan een con- trolevlucht van de milieupolitie Haaglanden te danken dat de il legale kap wel is ontdekt. Die maakt jaarlijks zo'n zestig vluchten, waarvan twintig tot dertig in het gebied rond Den Haag en Wassenaar. De ge maakte luchtfoto's van 't Clin- gebosch laten geen ruimte voor Conflict over het jongerenwerk in Oegstgeest fJHalte Haaswijk is boos op de stichting Jeugd- en Jonge- tenwerk Oegstgeest (SJJÓ). Evenementen worden door Ie stichting gehouden op tijden dat Halte Haaswijk "liimtes heeft besproken. Tevens wordt kantoorruimte tfgenomen en rekent de stichting te veel geld voor het _jebruik van de bar. De Halte, die zich bezighoudt met jetiviteiten voor tieners, hoopt dat de SJJO haar koers vijzigt. „Want we worden er doodmoe van om de ver bekte en op overname beluste SJJO van het lijf te hou- i n" lte Haaswijk is een jongeren- ganisatie met als voornaam- ■e taak het opvangen van jon- fcren uit Oegstgeest door mid- el van soosavonden. Dat ge- purt in de kelder van gebouw 't foot Proffijt aan het Boer- v aaveplein. Anderhalf jaar gele en staakte de SJJO, die in het- ^qifde pand is gevestigd, haar jongerenwerk na klachten van omwonenden over overlast. Halte Haaswijk ging door en is sindskort niet meer twee, maar zes avonden per week actief voor haar doelgroep. De SJJO kreeg daarop van het gemeentebestuur een waar schuwing: als de instantie zou stoppen met jongerenwerk en zich alleen nog op de jeugd on der de veertien jaar zou toeleg gen, werd de subsidie minder. Halte Haaswijk moest een apar te organisatie blijven, maar on der de vleugels van de SJJO val len, die vervolgens een jonge renwerker aanstelde. De Halte kreeg een eigen budget van de SJJO en mocht zes avonden activiteiten voor jongeren in de leeftijd van 14 tot 18 jaar houden. De SJJO zou zich meer met beleidszaken be zig gaan houden en kreeg nog maals de waarschuwing van de gemeente dat als het jongeren werk ondergesneeuwd bleef, er minder subsidie (jaarlijks 2,6 ton) klaarlag. Nu is er forse kritiek van Halte Haaswijk op haar moeder-orga nisatie. Er zou volgens de Halte zelfs sprake zijn van een agres sieve campagne van de kant van de SJJO, die bestaat uit 'vuilspuiterij, verstoring van ac- twijfel, zegt Van Rijn. ..Het is buitengewoon duidelijk te zien. Het zijn ook geen tien boom pjes die zijn verdwenen, maar een heel stuk. Ter grootte van een voetbalveld." Een illegale kap van dergelijke omvang zegt hij nog nooit te hebben waargenomen. „Wel op veel kleinere schaal, een paar boompjes. Maar dit slaat alles." De politie neemt de zaak dan ook hoog op. De officier van Justitie is inmiddels op de hoogte gebracht van het mis drijf. al moet het officiële rap port nog worden opgemaakt. Mocht de VVassenaarder daadwerkelijk worden vervolgd, dan kan hij volgens Van Rijn naar alle waarschijnlijkheid re kenen op een forse boete of een flinke voorwaardelijke gevange nisstraf. Daar naast zal de dader waarschijnlijk worden verplicht het stuk grond opnieuw te be planten met bomen. Het feit dat de grond zijn ei gendom is doet daar niets aan af. De man beschikte niet over een vergunning om die bomen te kappen. Volgens een woord voerder van de gemeente moet voor elke boom die men wil kappen, hoe klein ook. een ver gunning worden aangevraagd. Dat geldt zelfs voor dode exem plaren. Alleen voor struiken en voor jonge boomscheuten die naar de mening van de eigenaar op een verkeerde plek staan, is geen vergunning nodig. „Maar hier ging het echt niet om struiken", zegt van Rijn. „Er waren bomen bij die een meter in doorsnee waren. De eigenaar moet geweten hebben dat dit niet mocht. 1 Iet is echt een ern stig misdrijf, we hebben al zo weinig bos in de Randstad. Hoe kun je dan zo met bomen om gaan?" tiviteiten en een gedwongen ontruiming van kantoorruimte'. Ook wordt er volgens het be stuur van Halte Haaswijk een fi nancieel spelletje met ze ge speeld. De noodzakelijke verbe teringen aan de accommodatie blijven uit, terwijl de Halte bar- omzetten moet betalen volgens een berekening die alleen in de echte horeca opgaat. Het bestuur van de SJJO wil niet op de grieven van de Halte in gaan. „De reactie is wat te over dreven en te sterk. We zullen ze uitnodigen voor een gesprek", aldus bestuurslid J. van der Sloot. De nieuwbakken wethouder G. Kempen-Van Dommelen (CDA- /welzijn) staat op het punt om met beide organisaties een ken nismakingsgesprek te voeren. Zij zal daarbij gelijk de ontstane problematiekdoornemen. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13