'Kerk moet homo's volledig aanvaarden' Kerk Samenleving Billy Graham begint 'grootste evangelisatie-actie aller tijden' Van de onderste plank VRIJDAG 17 MAART 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356481 BUITENLAND KORT Hebreeuwse boek Het Vaticaan heeft het oudste boek ter wereld in het he breeuws, een handschrift uit de 8e eeuw. beschikbaar ge steld voor een tentoonstelling in Jeruzalem. Dit heeft de vice- prefect van de Vaticaanse bi bliotheek, Paul Canart, be kendgemaakt. Het boek is een joods-theologisch commen taar op het bijbelboek Leviti cus. Volgens Israel Shatz- mann, directeur van de Joodse Nationale Bibliotheek in Jeru zalem, is dit het oudst beken de gebonden boek in het he breeuws. De Dode Zeerollen zijn op perkamenten rollen ge schreven. Het Vaticaan, dat twaalf boeken in Jeruzalem tentoonstelt, heeft de meeste hebreeuwse boeken verwor ven in d^ 15e eeuw, voorna melijk van Italiaanse joden. Aardbevingsschade De aartsbisschop van Osaka, Paul Hisao Yasuda, wil zijn bisschoppelijk paleis verkopen om zo de reparatie te bekosti gen van kerkelijke gebouwen die door de aardbeving in Ko be zijn getroffen. De schade aan kerken, kloosters en scho len wordt op ongeveer 40 mil joen gulden geraamd. De kerk krijgt van de staat geen geld voor de wederopbouw. Het aartsbisdom heeft enkele hon derden vrijwilligers ingezet om de slachtoffers bij te staan. Vooral werknemers uit andere Aziatische landen en uit La- tijns-Amerika zonder familie in Japan hebben opvang no- dig. Ikonen Vier ikonen met een gezamen lijke waarde van meer dan 4,5 miljoen gulden zijn gestolen uit het historisch museum van het Russische Jaroslavl, 250 ki lometer ten noordoosten van Moskou. Twee ikonen waren geschilderd in de zestiende eeuw, een in de zeventiende en een in de achttiende eeuw. De dieven konden ongestoord hun gang gaan, want het mu seum heeft geen geld om een alarmsysteem aan te schaffen of bewakers te betalen. Een medewerker van het museum ontdekte de diefstal, die eind februari of begin maart heeft plaatsgevonden, bij toeval. De politie vermoedt dat de daders zich onder het personeel be vinden. Ongehoorzaam Priesters in het bisdom St. Pöllten (Oostenrijk) hebben aangekondigd hun conserva tieve bisschop Krenn niet lan ger te gehoorzamen. De reden hiervoor is dat hij de theoloog Schmatz zijn leerbevoegdheid heeft ontnomen. Dat blijkt uit berichten in de Oostenrijkse media. SANJUAN EPD De Amerikaanse baptistenpre dikant Billy Graham begint 'de grootste evangelisatiecampagne uit de geschiedenis van de christenheid'. Een preek die hij ter opening van de campagne in de hoofdstad San Juan van Por to Rico houdt, wordt in 185 lan den in 117 talen op de televisie uitgezonden. Dat heeft hij tij dens een persconferentie in San Juan bekendgemaakt. Over de hele wereld zijn er enkele honderdduizenden vrij willigers om mensen bij te staan die zich willen bekeren. ,,De technologische revolutie heeft de wereld in een globaal dorp veranderd", zei Graham. ,,De kerk moet daarvan gebruik ma ken door in de hele wereld te verkondigen dat de mens on danks de chaos, leegheid en vertwijfeling hoop in Christus kan hebben." De 76-jarige evangelist, die als de meest vooraanstaande tv- voorganger in de Verenigde Sta ten bekend staat, noemde zijn driedaagse campagne vanuit Porto Rico het hoogtepunt in zijn leven, een uitdrukking die hij overigens bijna bij elk optre den gebruikt. Tijdens de persconferentie distantieerde hij zich van de be weging van conservatieve chris tenen in de Verenigde Staten onder leiding van zijn collega Pat Robertson. De vroegere huisvriend van veel Amerikaan se presidenten, onder wie Ri chard Nixon, zei dat hij op poli tiek gebied neutraal is. Hervormd synodebestuur komt met concept-verklaring Als het aan het hervormd synodebestuur ligt, zal de syno de zich over een week ongemeen positief uitlaten over de positie van homoseksuelen in de kerk. Volgens een con cept-verklaring van het synodebestuur horen homo's 'in hun geaardheid en leefwijze in de kerk ten volle aanvaard te worden'. Volgens voorzitter ds. Wim Beekman uit Koudum was een hervormde synodeuitspraak over ho mo's 'nog nooit zo duidelijk'. DOORN GPD De synodebestuurders komen met deze verklaring omdat zij na het homobesluit van de sy node van november vorig jaar overspoeld werden met kritiek. De synode sprak toen onder vallend vond hij de eensgezind- meer uit dat een kerkeraad in heid van de critici; slechts acht Het synodebestuur was diep onder de indruk van deze re cord-oogst, gaf Beekman toe. Dr. Karei Blei, al een kleine tien jaar secretaris-generaal van de Hervormde Kerk! had ook nog nooit zoiets meegemaakt. Op een bijzonder geval een homo seksueel mag voorstellen elders het avondmaal te vieren. In totaal kwamen 413 schrif telijke reacties binnen, waaron- vonden het homobesluit te libe raal. „De reacties hebben ons doen inzien: we hebben het ver keerd aangepakt. Ik heb er thuis der brieven van dertien classes ook goed van langs gekregen", (regionale kerkvergaderingen) en 214 kerkeraden, vaak verge zeld met handtekeningenlijsten. Daarnaast kwamen er 156 brie ven binnen van individuele ge meenteleden. Algemeen vatte men het besluit op als een legi timering van discriminatie van homo's. aldus synodebestuurder Ynte de Groot, die overigens tegenstem de. Daarom is daar nu de ver klaring die zich 'klip en klaar' ten gunste van homoseksuelen uitspreekt, want 'zij mogen niet langer in onzekerheid worden gelaten over hun positie in de kerk'. Vooral in de rechterflank - met name de Gereformeerde Bond - ligt acceptatie van ho mo's moeilijk. In de verklaring wordt iedereen opgeroepen 'een veilig klimaat te scheppen en zorgvuldig met elkaar om te gaan'. Beekman: „Het probleem verschuift in feite. De vraag is nu: hoe ga je om met de be zwaarden?" De synodebestuurders blijven er intussen bij dat de synode in november vorig jaar ook de bes te bedoelingen had met ho mo's. „Wij zagen het besluit als een operationalisering van het besluit van 1989: geen tucht", aldus De Groot. Hij maakte deel uit van de studiecommissie die een rapport voor deze synode had voorbereid. Hij benadrukt dat het 'nooit de bedoeling is geweest dat een kerkeraad iemand tegen zijn zin mocht doorsturen'. Het steekt De Groot dat in de media op grond daarvan soms het beeld werd geschapen dat de kerk slecht met homo's omgaat. „De kerk is net zo breed als de sa menleving. Het aantal catechi santen onder potenrammers is niet zo buitensporig hoog." NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Utrecht (part-time) als predika'nt voor bijzondere werkzaam heden t.b.v. Zorgcentrum Albert van Koningsbruggen: mevr. C. van Opstal, kandidaat te Utrecht. Aangenomen: naar Haren (Gr.): H.G. Teeuwen te Sittard; naar Wijngaar den: J.A. Brussaard, kandidaat te Stellendam Bedankt: voor Ederveen: F. Hoekte Goedereede. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar: (voor max. 50 procent): R.D. van Schouwen, Patrijslaan 28, 2675 VZ Honselersdijk. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Breda i.c.m. Rijsbergen (N.Br.): C.C. Koolsbergen te Hardmx- veld-Giessendam (geestelijk verzorger militairen, wonende te Ermelo). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: teTerwolde-De Vecht: J.J. Tamste Lisse:te Rilland-Bath: J. Baaijenste Enkhuizen. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepbaarstelling: mevr. I. Hyvari- nen. Jan van Scorelstraat 87, 3583 CL Utrecht, tel: 030-542238. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen: te Veenendaal: F. Mallan te Alblasserdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Nieuw Buinen: J.P. Pie- terson, wonende aldaar, die dit be roep heeft aangenomen. BOEKBESPREKING A.J.Klei Voormalig kerkredacteur A.J. Klei van het dagblad Trouw houdt er een merkwaardige voorliefde op na. Bij de boe kenstalletjes op het Waterloo- plein of de Noordermarkt graait hij in een, meestal op de grond geplaatste, doos waarin de laagstgeprijsde boeken lig gen. Niet uit zuinigheid, maar omdat hij juist tussen deze 'winkeldochters' vaak iets vindt dat te gemoet komt aan zijn, zoals hij het zelf om schrijft, 'mis schien enigszins ei genaardige voorkeuren'. Klei houdt van vooroor logse christe lijke romans, biografieën van rechtlij nig pro testanten uit de negen tiende eeuw en geschrif ten waarin prontere en zelfstandige vrouwen de 'eischen der wellevendheid' toelichten 'voor onze christe lijke kringen'. De merkwaardige mengel moes aan boeken en brochu res die hij voor een habbekrats mee naar huis sleept belanden vrijwel zonder uitzondering op de onderste plank van zijn boekenkast. Van enige orde ning is daar geen sprake, maar toch kan Klei er blindelings een citaat uit opdiepen van de volledig berijmde kerstdienst die dominee J. Scharp in 1801 in Rotterdam leidde en slaat hij moeiteloos de pagina's op waarin Anna Spoor-de Savorn- in Lohman haar mening ten beste geeft over Abraham Kuy- per. In 'Van de onderste plank' geeft Klei - daartoe aange spoord door directeur Ton van der Worp van uitgeverij Ten Have - een kostelijke bloemle zing uit al het merkwaardigs dat hij in de loop der jaren bij elkaar zocht. De inmiddels ge pensioneerde redacteur heeft zelf een 'gave gereformeerde opvoeding achter de rug'. Hij leerde Zondag 52 van de Hei- delbergse Catechismus uit het hoofd, waarin de opvatting wordt uitgedragen dat 'ons ei gen vlees niet veel zaaks is en ons aan de lopende band aan vechtingen levert'. Maar Klei deelt deze 'enigszins naargees tige kijk op ons eigen vlees' niet. „Mijn ontspannen hou ding tegenover het in Zondag 52 verkondigde berust op een preek hierover, die ik als jon geling aanhoorde. De dominee ging geweldig te keer tegen het samen uit kamperen gaan van meisjes en jongens, want dan, begreep ik, vlogen de verzoe kingen in de gestalte van vle selijke lusten je om de oren. Kalm stelde ik vast dat ik deze tirade naast me kon neerleg gen, aange zien ik nooit kampeerde. Ik was... en ben nog... tégen kam peren. Ik re deneerde zo: God heeft ons vaste wastafels en springma- trassen doen uitvinden en dan moeten we 't niet beter willen weten door spannen houding te genover Zondag 52 is teke nend voor de manier waarop Klei met het geloof en met na me met de rechtlijnige verkon digers ervan omspringt. Geamuseerd verhaalt hij in dit zeer onderhoudende boekje over 'vervlogen jaren, toen mensen zonder onderbroken te worden, hun mening venti leerden in een brochure en daarmee andersdenkenden te lijf gingen. Daarna verscheen er een tegenbrochure en kon je alles op je gemak thuis zit ten lezen'. Het mag duidelijk zijn dat de jachtige en vluchti ge televisie in Huize Klei gere geld met een geërgerde druk op de knop het zwijgen wordt. De journalist Klei vond zijn vak 'gewoon een verrukkelijke vorm van onledigheid'. Toen iemand hem daarop eens een toelichting vroeg, legde hij uit dat 'het verrukkelijk is, te schrijven over iemand die je heeft geboeid en dat het nég verrukkelijker is, des anderen daags je stukje in de krant te zien staan'. Die opvatting huldigt Klei nog steeds. Em dat maakt 'Van de onderste plank' tot een ver rukkelijk boekje. Van de onderste plank A.J. Klei. - Baarn Ten Have, 1995. - 128 p. IS BN 90-259-4598-8. DICK VAN DER PLAS Z E L OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Blaasinstrument; 5. deel van een trui; 10. jongensnaam; 12. veengrond; 13. huivering; 14. onderwereld; 16. Chinese deeg waar; 17. familielid; 18. vrou wenverblijf; 20. momenteel; 21. hulpmiddel bij het tellen; 23. maatstaf; 25. tijdelijk gebruik; 27. brandgang; 28 een zekere; 30. muurholte; 31. aalt; 32. vleesgerecht; 33. Japanse munt; 34. ampère; 36. gelofte; 38. knel; 40. soort weefsel; 41. raamwerk; 44. lager onderwijs; 46. gil; 47. manuscript; 48. mo ment; 50. roem; 51. sprookjesfi guur; 52. geestdrift; 54. draai kolk; 55. deugniet; 56. altijd groene heester. Verticaal: 1. vurig-, 2. zangstuk; 3. kreet; 4. operatiekamer; 6. voorzetsel; 7. familielid; 8. onbesmet; 9. klein kind; 11deel van een station'; 14. vestibule; 15. bijb. figuur, 18. persoonlijk vnw.; 19. moe der; 21. oefenmeester; 22. be roep; 24. toetsinstrument; 26. leefregel; 28. tijdperk; 29. ratel- populier; 33. go-cart; 35. ellen de; 37. nagerecht; 39. drinkge rei; 40. meisjesnaam; 42. vreemde munt; 43. Trans-Euro- pa-Express; 45. gekheid; 47. zangvogel; 49. glansverf; 51. he vig; 53. deel van een Franse ont kenning; 54. momenteel. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. dicht; 2. spalk; 3. klink; 4. vlok; 5. base; 6. veto; 7. prul; 8. ruzie; 9. mens; 10. saldo; 11. fluit; 12. stuf; 13. stomp; 14. banaan. Het citaat is van Miep Diekmann: ,,Je beste principe is misschien dat je geen principe hebt". DE RECHTER TiLTT DAT NiET ZVVAAR. MCVROuvü, MET EEN POT' DEKSEL iN OW TAS J NEE HOOR. 1 K'JK MAAR.. M Mr. Jesse van Muylwijck DUS U v/OE-L-T" ^ÏCH AOO(3 LNEU v/ElLiö OP STRAAT HEINZ WAT3 POEL JE PAAJZM&E', HAD ZO/E7S VA/V A/OUT BOES HET WEER Veel wind en gure buien In het tijdvak rond de 21e maart, waarin dag en nacht ongeveer even lang zijn, worden de gematigde breedten nogal eens getrakteerd op een periode met onstuimig weer. Niet zelden steekt er een volwaar dige storm op, valt er veel regen en lijkt het eerder herfst dan voorjaar. Deze grote onrust in de atmosfeer vindt haar oorzaak in de toegeno men temperatuurverschillen in ons deel van de wereld. De zon staat nu dagelijks vrijwel recht boven de evenaar. Geleidelijk verplaatst de zomerwarmte zich van het zuidelijk naar het noordelijk halfrond. In de gematigde streken, vooral ten zui den van de 50e breedtegraad, be gint de atmosfeer in snel tempo op te warmen, terwijl in de poolgebie den de diepvrieskou, die tijdens de wintermaanden is opgebouwd, nog weinig afneemt in deze tijd van het jaar. Het resultaat is een groter contrast tussen deze poolkou en de al wat opgewarmde luchtmassa's van zuidelijke oorsprong. De at mosfeer reageert hierop met de vorming van een actieve frontale zone. Depressies kunnen na een periode van betrekkelijke kalmte weer weer op volle sterkte opere ren. De afgelopen 36 uur zagen we een klein lagedrukgebied bij IJsland uitgroeien tot een stormdepressie van formaat. De kern (955 milli bar) ligt inmiddels bij Zuid-Noor wegen en heeft grote delen van I ropa in zijn greep. Na de passag van een regengebied klaart het vanmiddag en vanavond even oj maar het duurt niet lang en de fc kende gure buien - sommige me winterse lading - zijn weer terug Tijdens zwaardere exemplaren haalt de wind gemakkelijk uit to stormkracht, vooral vanavond er vannacht. De buiigheid houdt het hele wee einde aan; ook maandag blijft hi niet droog. Morgen neemt de we tenwind iets af - tot krachtig of hard - en tussen de buien door 2 er wat bredere opklaringen te ve wachten. Het voelt fris aan met maxima van circa 8 a 9 graden. Zondag ruimt de wind watverde door naar noordwest en kan wee enige tijd aanzwellen tot storma tig, waarbij het kwik nog een fraj tie daalt. Pas vanaf dinsdag mai op een verbetering worden gerej kend, als de luchtdruk vanaf de Britse Eilanden begint te stijge De buien verdwijnen dan geleid lijk en de zon krijgt meer ruimte Het blijft wel tamelijk fris; voorj nachts, wanneer het kwik tijdei heldere perioden naar het vries punt kruipt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden droog en opklaringen. In het zuiden overwegend bewolkt en perioden met regen of sneeuw. In de loop van morgen bij Oslo droog en wat zon. Nu en dan veel wind. Maxima op de mees te plaatsen rond +4 gra- Zweden: Veel bewolking en perio den met sneeuw, in het zuiden ook regen. Morgen in het zuiden enkele op klaringen, afgewisseld door buien. Nu en dan veel wind. Middagtempe- ratuur vandaag van -5 gra den in het noorden tot +6 in het zuiden, morgen iets Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en buien, soms met hagel, natte sneeuw en mogelijk ook met onweer. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Onbestendig weer. Af en toe wat zon, maar vooral vandaag ook veel buien, in de Schotse Hooglanden ook sneeuwbui en. In de loop van morgen geleidelijk meer opklaringen. Vandaag veel wind. Middagtemperatuur van 5 graden op de Shetland-Eilanden tot rond 10 graden in Ierland en 13 graden aan de Engelse zuidkust. België en Luxemburg: Vandaag af en toe regen, in de Ardennen mogelijk wat natte sneeuw. Morgen wat zon afgewisseld met een (winterse) bui. Maxima vandaag omstreeks 11 graden, in de Ardennen een graad of 6. Morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Beide dagen grotendeels bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen in de Vogezen en de Jura op de toppen ook sneeuw. Vandaag in Bretagne en aan de kusten langs het Kanaal veel wind. Middagtem peratuur 11 tot 13 graden. Op 1000 meter hoogte in het middelgebergte iets boven nul. Spanje: Vrij zonnig. In het noordwesten ook van tijd tot tijd wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur oplopend naar ongeveer 20 graden, in het zuiden lokaal tot 24. In het noord westen iets lagere temperaturen. Canarische Eilanden: Droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur rond 22 graden. Zuid-Frankrijk: Langs de Middellandse Zee-kust over wegend droog en af en toe zon. Elders veel bewolking en nu en dan regen, sneeuwgrens in de Alpen ongeveer 1300 meter. Morgen in het zuidoosten geleidelijk meer wind. Maximumtempe ratuur vandaag tussen 13 en 17 graden, morgen iets hoger. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Franse Alpen oplopend tot rond het vriespunt. Italië: In het noorden wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. De rest van het land veel zon. Vandaag aan de Adriati- sche kusten en in het uiterste zuiden nog een kleine kans op een bui, maar verder droog. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 graden ten zuiden van Rome. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Alpen en Dolo mieten meest rond -3 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en van tijd tot-tijd regen, boven 1200 meter overgaand in sneeuw. Morgen in de noordelijke helft van het land opklaringen afgewisseld met enkele buien. Middagtemperatuur vandaag van 10 graden in Sleeswijk- Holstein tot 14 graden in het midden en zuiden. Morgen iets lagere temperatu ren. Temperatuur in de Beierse Alpen op 1500 meter rond het vriespunt. Op 1000 meter in de middelgebergten van- daagmiddag omstreeks +4 graden, mor gen dichtbij nul. Zwitserland: Grotendeels bewolkt en van tijd tot tijd regen, boven 1300 meter sneeuw. In Tessin en Engadin op de meeste plaat sen droog. Temperatuur op 2000 meter rond -2 graden. Daltemperatuur oplo pend tot een graad of 10. Oostenrijk: Vandaag toenemende bewolking, maar nog vrijwel droog. Morgen regen, boven 1300 meter overgaand in sneeuw. In Karinthië en Steiermark maar een kleine kans op neerslag. Temperatuur op 2000 meter rond -5 graden, morgen zachter. Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEt^ ZATERDAG 18 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder f Maan op 21.02 Maan onder) Waterstanden Katwijk Hoog water 03.55 16.09 Laag water 12.05 Weerrapporten 16 maart 19 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Barcelona Boedapest regenbui half bew half bew. half bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. w ij Klagenturt licht bew. verand 5 p Kopenhagen zwaarbew. z6 4 Las Palmas licht bew. 20 half bew n 6 16 m 15 zwaar bew. zw6 11 ul Luxemburg half bew. 5 Madrid licht bew. wnw5 16 10 Malaga half bew. 24 at Mallorca licht bew. nno2 14 b< Malta onbew. zzw6 18 Moskou licht bew zzo2 -1 München wzw4 7 d Nice onbew. o4 14 Oslo sneeuw o4 2 te Parijs half bew. zzw7 11 Praag licht bew. wzw3 5 1 V Be half bew. zw5 15 Split o3 10 U( Stockholm z2 1 Warschau half bew zo 2 8 Wenen half bew. verand 2 nI Zurich half bew w4/ 7 Bangkok onbew./ zzo 4/ 36 Buenos Aires licht bew. wnw7 27 Casablanca w2 18 tei Johannesburg onbew. 0 27 na Los Angeles onbew/ New Orleans weerlicht/ New York licht bew. Tel Aviv licht bew Vancouver licht bew COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel dag 9.30- 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX. Advertenties071 -323508 Fam. berichten 023-317337 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma-vnj. van 08.30-17.00 uur: 1 Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) Lm ma-vrij van 8 30-17.00 uur ,we Telefoon 071-143545 friu ABONNEMENTEN L Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (indFen peracc.giro legt I 31.05 87,70 ƒ337,55 per maand per kwartaal VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18 00-19.30 uur. zat 10.00-12OOuur.Tel 071-1280 HAD Z&/E7E VA/V wotrr.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12