Leiden Ontruiming hotel Haas ioor rechter verboden Leidenaar duwde slachtoffer 'voor de grap' van de Burcht Kinderfantasie lijdt onder geweld op televisie Tloutkwartier wordt Itraks Steenkwartier' ïidse studenten: vacaturestop ïcht voor kwaliteit onderwijs DEKfkn Eerste bewoners melden zich Wethouder belooft bomen niet stiekem te verplanten Minister opent Katwijk Farma hef henny van egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Bomen A Q Een groot raadsel in I J Wassenaar. Hoe is het mogelijk dat een halve hectare bos wordt gekapt zonder dat iemand dat merkte? Brachiosaurus |- Archeon in Alphen I IJ heefteen 'logeetje': het skelet van een Bra chiosaurus, een van de grootste dieren die ooit hebben geleefd. fe ontruiming van hotel Haas aan de Mariënpoelstraat J Leiden op maandag 20 maart gaat niet door. Dat be- ialde president A. van Delden van de Haagse rechtbank ^steren in kort geding. De kantonrechter gaf de Haagse Éenaar J. van de Vathorst eind vorig jaar wél toestem- nng het hotel, waar zo'n dertig asielzoekers gehuisvest n, te ontruimen. Maar volgens Van Delden beging zijn jgere' collega daarbij een 'onbegrijpelijke vergissing'. vangcentrum voor asielzoekers, niet meer als hotel werd ge bruikt. De Hagenaar verloor beide keren, maar spande een nieuwe procedure aan bij het kantongerecht, waar hij vroeg om ontbinding van het contract wegens een achterstand in be talingen. En in november vorig jaar werd Van de Vathorst in die zaak in het gelijk gesteld. Milinkovic ging in beroep, maar de eigenaar kreeg van de kan tonrechter* toestemming om eigenaar van het hotel was tbaar en hoorbaar ont- nd over de uitspraak. Mop- :nd verliet hij de rechtszaal, wee keer eerder probeerde n kort geding het beherende Itpaar Milinkovic uit zijn ho le krijgen. De eerste keer dat er een forse huurachter- nd was, de tweede keer om- het pand, dat sinds eind 3 dienst doet als noodop- toch te ontruimen. „Het vonnis van de kantonrechter zal in ho ger beroep geen stand houden", zei raadsman W. de Vries van Milinkovic. De kantonrechter gaat in zijn vonnis, betoogde De Vries, volledig voorbij aan het feit dat de beheerder van het hotel al een groot deel van zijn huurschuld heeft afgelost. Milinkovic heeft bovendien een contract voor nog een jaar voor de opvang van asielzoekers. En dat brengt veel geld in het laatje. ,,U slacht de kip met de gouden eieren", hield de rech ter in een eerder geding de Ha genaar voor. „De belangen van mijn cliënt overtreffen in de zo veelste trap de geringe financië le belangen van de heer Van de Vathorst", zei De Vries. „Boven dien staan bij ontruiming dertig asielzoekers op straat. Dat is maatschappelijk hartstikke on gewenst. Ontruiming zou een groot onrecht betekenen en ik vraag u om dat te voorkomen." Rechter Van Delden, die snel een blik wierp op de financiële overzichten, had geen twee mi nuten nodig om tot een uit spraak te komen. „Ik schors het ontruimingsbevel. De kanton rechter heeft zich evident ver gist. Het is onbegrijpelijk dat hij zegt dat er nog geen begin is ge maakt met de betaling van de achterstanden, terwijl dat aan toonbaar wel het geval is." Van de Vathorst, die betoogde dat hij geen vertrouwen meer heeft in de huurder, hoeft met de af faire niet in zijn maag te zitten, vond Van Delden. „Hij loopt geen vreselijke risico's. Er is een contract en het geld komt bin nen." —twonerscomité tegen woningbouw jaar vrijkomt. En hij gaf ook toe, dat hem dat een goede plek lijkt om huizen te bouwen. „Dan bent u voorbij het point of no return van wat het Houtkwartier kan hebben", waarschuwde Huffnagel. „Dan is die hoek etht helemaal volgepropt." De raadscommissie deelde de zorg van het wijkcomité niet. En toen Huffnagel ook nog zei, dat hij een uitbreiding van de Visser 't Hooftschool prefereert boven woningbouw zat PvdA'er Hans Baaijens 'met zijn oren te klap peren'. „Hebt u echt liever een dikke duizend leerlingen van het voortgezet onderwijs erbij dan een paar woningen? Dat kan ik haast niet geloven. Wat u nu zegt is in feite: in deze scho- lenwijk kunnen wij'niet zoveel woningen hebben. Dat is de omgekeerde wereld." Ook de andere partijen vielen Huffnagel niet bij. A. Pechtold (D66) kon zich niet voorstellen, dat het wijkcomité zich echt zorgen maakt over het extra autover keer als gevolg van nieuwe hui zen. En SP'er D. Sloos toonde zich juist een warm voorstander van 'wat goedkopere huizen' in het Houtkwartier. is het nog een plan voor vijf woningen aan de Eij- ipoelstraat en Kagerstraat, over een paar jaar worden k nog huizen gebouwd op ilaats waar nu nog de MTS aan de Dieperpoellaan. Ileidt maar tot buurt-ellen- etoogde H. Huffnagel van wijkcomité Houtkwartier ravond in de commissie ihuisvesting. „Straks is het Houtkwartier meer, maar iteenkwartier." ïffnagel uitte zijn zorg bij lespreking van het nieuwe mmingsplan voor de wijk, in de weg voor woning- wordt vrijgemaakt. Het :omité moet daar niets van en, zo werd uit zijn betoog elijk. „Uit het oogpunt van »heid is deze ontwikkeling wenst. Die woningbouw een grote toevloed van ïverkeer. En de Kagerstraat een sluiproute, en op de 5e uren een racebaan." ithouder R. Hillebrand (Pv- ilkshuisvesting) bevestig- t het gebouw van de MTS rhijnlijk binnen een paar Automobilisten bedreigd met mes Een nog onbekend gebleven automobiliste is gisteren op de Hoge Rijndijk in Leiden bedreigd met een mes door een eveneens onbe kende man. De dader schopte ook nog enkele deuken in haar auto. Onenigheid in het verkeer is de vermoedelijke aanleiding geweest voor de bedreiging. Voor zijn daad reed de man met zijn auto op zettelijk tegen de wagen van de vrouw. Een 39-jarige Leiderdorper was getuige van het voorval. Hij achtervolgde de dader na de be dreiging. Deze kreeg dat in de gaten en bedreigde vervolgens op de Lammenschansweg de Leiderdorper met het mes, die daarvan later aangifte deed. De vrouw heeft zich nog niet gemeld. leiden Zwierig trekt minister E. Borst van Volksgezondheid het lint uit elkaar dat haar de toegang tot het nieuwe bedrijfskantoor van Katwijk Farma verspert. Vanaf gisteren draait de nieuwe fabriek van de producent van geneesmiddelen in het Leidse Bio Scien ce Park op volle toeren. Katwijk Farma is met een omzet van honderd miljoen gulden per jaar de op een na grootste producent van ge neesmiddelen. Commercieel directeur H. Ver schuren van Katwijk Farma drong ook giste ren weer aan op verlaging van de geneesmid- delprijzen in Nederland. Verschuren wees op het gevaar van malafide ondernemers die slechte middelen tegen hoge prijzen buiten de apotheken om op de markt brengen. Door een verlaging van wettelijk vastgestelde ge- neesmiddelprijs kan de kwaliteit van de pillen en zalfjes beter gewaarborgd blijven. Dat de prijzen best omlaag kunnen, be wees Katwijk Farma door tijdens de opening 1 miljoen tabletten paracetamol gratis te le veren aan directeur J. de Milliano van Artsen Zonder Genzen. den haag/leiden Twee jaar cel geëist tegen verdachte ernastraatsma Als het aan het openbaar minis terie ligt gaat een 19-jarige Lei denaar die vorige zomer ie mand van de Leidse Burcht af duwde voor lange tijd achter de tralies. Officier van justitie M. Renckens eiste gisteren een cel straf van twee jaar tegen de ver dachte, die een 20-jarige Lei- muidenaar 'voor de grap' naar beneden gooide. De Leimuide- naar werd van de binnenste rand van de Burcht afgeduwd omdat hij weigerde een pakje sigaretten af te geven aan zijn belager, die deel uitmaakte van een groepje jongeren. Toen de Leimuidenaar met een gebro ken arm en gekneusde voet op de grond lag doorzocht de da der zijn zaldten en vroeg nog maals om sigaretten. De vriend van de Leimuidenaar werd eveneens gevraagd om sigaret ten en kreeg een schop in zijn gezicht. De Leidenaar dreigde hem ook naar beneden te gooi en en met een mes te bewerken ('ik snijd je open'). De dader werd gepakt omdat de Burcht tijdens zomermaan den met een videocamera wordt bewaakt. De politie heeft de camera geïnstalleerd na een reeks incidenten waarbij jonge ren passanten lastigvielen. De verdachte gaf gisteren toe dat het een vooropgezet plan was om de jongen naar bene den te gooien. Aan de mogelijk heid van lichamelijk letsel zou de Leidenaar niet hebben ge dacht. „Wij spelen regelmatig het spelletje dat we vanaf de Burchtrand in een boom sprin gen. Is bij mij ook wel eens fout gegaan, maar daar hield ik niets aan over." De officier van justitie hield in haar eis rekening met het lange strafblad van de verdachte en de voorbedachte rade. De Lei denaar is sinds zijn veertiende jaar regelmatig in contact ge weest met justitie. De jongeman is meerdere malen veroordeeld door de kinderrechter. Het laatste misdrijf werd gepleegd in een proeftijd. Om die reden eiste de officier tevens de ten uitvoerlegging van een in juni 1993 voorwaardelijk opgelegd verblijf in een tuchtschool. Om dat de verdachte inmiddels meerderjarig is zou deze straf, 90 dagen tuchtschool, omgezet moeten worden in vijf weken celstraf. „De verdachte heeft kansen genoeg gehad, maar in een proeftijd weer nieuwe strafbare feiten gepleegd", aldus Renc kens. „Wie niet horen wil, moet dan maar voelen. De laatste fei ten schreeuwen om een lange celstraf, 't Zal je maar gebeuren dat een of andere idioot je 4,5 meter naar beneden duwt als je met je benen bungelend op de rand van de Burcht zit. Dat zo iets kan gebeuren is in hoge mate beangstigend voor de maatschappij." Het slachtoffer eiste een scha devergoeding voor gederfde in komsten als gevolg van zijn ver wondingen en smartegeld. „Ik kan nog steeds niet goed gitaar spelen." De officier wees de vordering van 1.500 gulden toe. De advocaat van de Leidenaar meende dat de officier van jus titie een te hoge straf eiste. Hij betwistte dat het toebrengen van een armfractuur en ge kneusde voet valt in de catego rie 'zware mishandeling'. „Wat mijn cliënt heeft gedaan is on gelooflijk verwijtbaar, maar de daarvoor gevraagde straf is veel te zwaar." De rechtbank doet uitspraak op 30 maart. j* caroline van overbeeke nten maken zich grote over de vacature- en be- igsstop die het college van r heeft afgekondigd voor lidse universiteit. De Stu- Groepering Leiden wil maandagavond in de 1UcITsiteitsraad een motie van 'untoring indienen tegen de nnisie8e'en- »De universiteit letterlijk dichtgetimmerd: alteIWken ons grote zorgen rschile kwaliteit van het onder- p*Mle jonge en enthousiaste ■Mrsitaire docenten die nu "^Ijdelijke aanstelling heb- II worden er uitgeknikkerd. Ifcihoud je alleen oudjes aldus Ramón Delima van L. tens de Leidse studenten ie maatregelen in strijd pt beleidsplan van het col- jan bestuur. „Het college er kwaliteit, maar als er mallen in het onderwijs en :oek kun je dat argument k staande houden. Colle- zitter Vredevoogd heeft universiteitsraad steeds mooie verhalen gehouden over het belang van jonge onderzoe kers voor Leiden. Maar door de ze vacaturestop krijgen zij hele maal geen kans." De studenten vinden dat het BOEKENWEEK bij Boekhandel De Kier NICOLAAS MATSIER signeert ZATERDAG 18 MAART 16.00-17.00 uur GESLOTEN HUIS en ander werk bij ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 Leiden college niet duidelijk is over de uitzonderingen die voor som mige vacatures zouden kunnen worden gemaakt. „Als een hoogleraar van een kleine vak groep vertrekt, wordt die plek dan nog opgevuld? Het college schrijft dat er ontheffing wordt verleend als er sprake is van 'een onaanvaardbare verstoring van het onderwijs, het lopend onderzoek of de bedrijfsvoe ring'. Of van 'een onaanvaard bare werkdruk of onverant woorde werkomstandigheden voor het zittend personeel'. Wanneer is dat het geval en wie bepaalt dat? We vinden het erg vaag." ,Als je in Leiden gaat stude ren, heb je de kans dat je eeuwen blijft hangen, zo staat er op de promotieposters van onze uni versiteit. Met daaronder een plaatje van de portrettengallerij van beroemde geleerden. Eén vakje is opengelaten voor het hoofd van een van de studenten van de nieuwe lichting. Dat vin den we wel een bijzonder cyni sche poster." leiden Nog maar een paar dagen zijn deze twee families uit Afganistan en Iran in Nederland. Ze horen tot de eerste bewoners van het gloednieuwe opvangcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg. De groep is nog klein; met de komst van zo'n twintig asielzoekers gisteren ligt het aantal be zette bedden nu op rond de zestig. Timmerlieden, elektriciens en stratenmakers zijn nog hard bezig om de laatste hand te leggen aan het centrum. Maar van hectische toestanden is geen sprake. „Het gaat zijn gangetje", zegt directeur Herke Smidstra. „We hebben nog geen problemen ondervonden." FOTO HIELCO KUIPERS Raadsleden op de bres voor Noorderpark Maar burgemeester em wet houders willen nu alvast bomen gaan verplaatsen, omdat dat la ter in het seizoen niet meer zou kunnen. Dat is een slecht argu ment, vindt Leiden Weer Gezel lig/De Groenen. „De bomen kunnen ook in het najaar ver plant worden", aldus raadslid M. Vlasveld. Vlasveld vindt dat de wijk mee moet kunnen praten over het gemeentelijk plan. „Er moet een discussie worden gevoerd met als onderwerp de keuze tussen bomen in het Noorder park en werkgelegenheid in Lei- den-Noord als gevolg van het te bouwen verpleeghuis." Raadslid W. Egels vroeg gisteravond van de wethouder de garantie, dat er geen bomen worden verplant voordat het bouwplan in de commissie volkshuisvesting is besproken. Hij kreeg steun van Groen Links en de SP. Maar Hil lebrand wilde geen garantie ge ven. Hij beloofde wel de com missie te waarschuwen als de bonien zouden worden gekapt, zodat er een spoedvergadering kan worden uitgeschreven. Als de gemeente Leiden weet wanneer zij de bomen in het Noorderpark wil gaan verplan ten waarschuwt wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) onmiddellijk de com missie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Want die wil in elk geval nog de kans krij gen een stokje te steken voor het verdwijnen van een groot deel van het park. Het plan voor de bouw van aanleunwoningen in het park, waarvoor de bomen zouden moeten verdwijnen, is in de commissie nog niet be sproken. Zowel de buurt als een aantal politieke partijen toonde zich een paar weken geleden ver baasd over het voornemen van de gemeente, om een groot aantal bomen uit het Noorder park alvast te verplanten. Zij waren er steeds van uit gegaan, dat de aanleunwoningen aan de rand van, maar niet in het park zouden worden gebouwd. De bouwvergunning voor de huizen is ook nog niet verstrekt. Ruzie eindigt in steekpartij leiden Een 25-jarige Leidenaar is gisteravond neergestoken op de Morsweg. De dader, een 27-jarige plaatsgenoot, meldde zich later op de avond bij de politie. Het slachtoffer is met steekwon den in zijn gezicht en schouder naar het AZL gebracht. Hij ver teert niet in levensgevaar. Een ruzie tussen de twee mannen vormde de aanleiding tot de steekpartij. Leidenaar wacht op reclamebord _eiden Een 39-jarige Leidenaar heeft gisteren bij de politie aan gifte gedaan van verduistering door een bedrijf uit Utrecht. De nan reageerde in augustus van het vorig jaar op een adverten- ie, waarin stond dat men op snelle wijze geld kon verdienen j loor met een reclamebord op de auto rond te rijden. Na zijn in- chrijving, die 150 gulden kostte, zegt de Leidenaar echter nooit neer wat gehoord te hebben. Leidse onderzoekster volgde 750 kinderen van basisscholen in Leidse regio leiden caroline van overbeeke Televisieprogramma's met veel geweld hebben een negatieve invloed op de fantasie van kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Hun dagdromen worden agressiever en ze komen minder vaak tot fantasiespelletjes en originele idee- en. Dat blijkt uit het proefschrift van de Leidse onderzoekster Patti Valkenburg. Valkenburg werkt bij de sectie Kind Media van de Leidse Rijksuniversiteit. Zij volgde voor haar onderzoek een jaar lang 750 kinderen van basisscho len in de regio Leiden. Via uitgebreide vragenlijsten nam ze het kijkgedrag van de kinderen onder de loep en maakte daarnaast een inventarisatie van hun dagdromen en fantasieën. Valkenburg wilde weten welke in vloed gewelddadige televisieprogram ma's hebben op het spel van kinderen, hun dagdromen en het bedenken van creatieve ideeën. Uit Amerikaans on derzoek is gebleken de kinderen met agressieve dagdromen een grotere kans hebben op het vertonen van agressief gedrag. Volgens de onderzoekster hebben agressieve kinderprogramma's zoals het populaire Power Rangers van Te- lekids een negatieve invloed op de fan tasie van kinderen. „Kinderen die hier vaak naar kijken, fantaseren vaker dat zij iemand slaan, vechten of wraak ne men op iemand die ze niet aardig vin den. Het heeft ook een negatieve in vloed op hun fantasiespel: dat is min der creatief en inventief en bestaat bij voorbeeld alleen uit het nadoen van een gevecht dat ze op de televisie heb ben gezien." „Juist als kinderen veel fantaseren in hun spel dan heeft dat gunstige gevol gen voor hun verstandelijke, sociale en emotionele ontwikkeling. Deze kinde ren zijn meer zelfverzekerd, kunnen zich beter concentreren, hebben een beter inlevingsvermogen en zijn flexi beler. Kinderen die veel naar goedaar dige kinderprogramma's kijken zoals Sesamstraat hebben een veel fantasie rijker spel en plezierige, sprookjesach tige dagdromen. Zij zijn beter in staat om originele oplossingen voor proble men te bedenken." Valkenburg hoopt op 21 maart op haar onderzoek te promoveren aan de Leid se universiteit. Uitspraak kantonrechter onbegrijpelijke vergissing

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11