Toenadering in visserijconflict Geen tijd te verliezen voor Israël en Syrië Buitenland boerden zetten strijd p Duitse bodem voort Boeken Vlaamse SP door en door vervalst Bloot Nederlands protest in Athene Regering 5 kiest voor Regering Zuid-Afrika kiest voor zuinigheid Jojoezcapsule gekoppeld aan Mir joskouDe Russische Sojoezruimtecapsule met de Amerikaan- e astronaut Norman Thagard aan boord is vanmorgen vastge aan het rumtestation Mir. De koppeling had plaats om uur onze tijd. Thagard en de Russen Vladimir Dezjoerov en Strekalov begonnen onmiddellijk met het nalopen van verbindingen om vast te stellen of de koppeling hecht en vei- g was, alvorens over te stappen in de Mir. Inspectie van onderdelen Boeing 737 De Amerikaanse federale luchtvaartdienst (FAA) [eeft gisteren een onmiddellijke inspectie gelast van de appara- uur die de roeren van Boeing 737-toestellen doet bewegen. Zes- jndertig van deze 'rudder control units' moesten op last van de [AA uit de vliegtuigen worden verwijderd. Tot de maatregel yerd besloten nadat ontdekt was dat een onderdelenherstelbe- [rijf fouten heeft gemaakt bij de revisie van de units. Vanklacht na hongerdood gevangene Een Franse gevangenbewaarder is gisteren in staat beschuldiging gesteld omd,at in december 1993 een gedeti- eei de in zijn cel van honger was omgekomen. De uit Gabon af- man woog 53 kilo toen hij de gevangenis inging en bij overlijden nog maar 30 kilo. Hij was veroordeeld wegens il- verblijf in Frankrijk. Volgens het openbaar ministerie poide de gevangene, die had meegedeeld te leven op een vege- arisch dieet, drie maaltijden per dag weg. Hij meende dat ze (ergiftigd waren. Boegslot Estonia was te zwak' •qckholm De te zwakke constructie van een slot van de boeg- eur van de Estonia was een van de hoofdoorzaken van de ramp iet de veerboot, vorig jaar september in de Oostzee. Dat citeer- e gisteren de Zweedse krant Dagens Nyheter uit een rapport an deskundigen uit Zweden, Finland en Estland. De commissie jndt het rapport deze week af en zou hebben geconcludeerd at het onderste slot waarmee de boegdeur vastzat, niet bestand 'as tegen de extreme zeegang waarin het schip ten onder ging. Ontvoerde ex-burgemeester vermoord [ujumbura De politie heeft gisteren het lijk van de vroegere lurgemeestervan de Burundese hoofdstad Bujumbura, kolonel lucien Sabuku, gevonden in een straatje in het noorden van de Joofdstad. Hij was zwaar verminkt en gekruisigd. De oud-burge- neester, lid van de Tutsi-minderheid, was maandag ontvoerd. Dadat bekend was geworden dat Sabuku was vermoord, vielen pnge Tutsi's in het centrum van de hoofdstad Hutu's aan. Zij werpen handgranaten en staken met messen op mensen in. Sürich grijpt honderden drugsdealers jüRiCHDe politie van Zürich heeft de afgelopen weken 738 lrugsdealers opgepakt, in het kader van een grootscheepse actie de omvangrijke drugsscene in de grootste stad van Zwit- erland. Van de vastgenomen handelaren zijn er 396 het land litgezet. De autoriteiten zijn tevreden over het resultaat van de jctie, maar de situatie is nog niet onder controle, aldus een hoge junctionaris. ,,Het probleem is slechts onder het tapijt geveegd." Geen geld voor sluiting Tsjernobyl Iiev De Oekraïense president, Koetsjma, heeft gisteren gezegd fiat het niet waarschijnlijk is dat de kerncentrale van Tsjernobyl n de nabije toekomst zal worden gesloten. Oekraïne heeft daar- joor niet genoeg geld. Koetsjma zei dat westerse experts hebben jitgerekend dat met de sluiting ten minste 1,4 miljard dollar ge- noeid zal zijn. Hij maakt zich zorgen over de sarcofaag van staal tl beton die na de ramp in 1986 over de beschadigde vierde re- ictor is heengezet. De overheid is al begonnen met het uitschrij- jen van een opdracht voor de bouw van een tweede betonlaag iver de eerste heen. Slachtoffers hotelbrand: minder geld irussel De claims van de slachtoffers van de hotelbrand in Ant- verpen overschrijden het beschikbare bedrag via de zogeheten ibjectieve-aansprakelijkheidsverzekering. Dat betekent dat ze tooralsnog ongeveer dertig procent minder schadevergoeding [rijgen dan gevraagd. Bij de verzekeraar hebben 258 mensen en claim ingediend. Onder hen zijn zestig Nederlanders. Meer lan 160 mensen hebben bij de brand verwondingen opgelopen n er zijn inmiddels twaalf mensen om het leven gekomen. Noreil gtlO.il Canada geeft Spaanse trawler vrij weer jagen op zeehondjes Canada heeft gisteravond de Spaanse trawler Estai vrijge geven, als teken dat het bereid is een oplossing te zoeken in het hoog opgelopen visserijconflict met de Europese Unie (EU). Het Canadese gebaar maakt de weg vrij voor informele onderhandelingen, reageerde Europees Com missaris Bonino (visserij) opgelucht. De Estai is vanoch tend op weg gegaan naar huis. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press International Onthullende verklaring administrateur 16 MAART 1995 l NN PETER VAN NUUSENBURG RRESPONDENT 'andbommen vlogen eerder ze week door de ruiten van rkse reisbureaus, culturele itra en huizen in Frankfurt, uien, Hamburg, Duisburg, rlijn, Lünen en Ludwigsha- i. Vannacht noteerde de litse politie aanslagen op rkse gebouwen in Dortmund, ïiburg, Saarbrücken, Düren I Asslar. De daders hebben zich nog ;t gemeld en daarom moet k het motief in de politierap- 5 rten nog als 'onbekend' wor- n ingevuld. Maar iedereen i et of zegt te weten wie er hter zitten: Koerdische extre- sten. De methode en de doelwitten rschillen namelijk niet van 1 van eerdere aanslagen die het conto van deze groep nden worden geschreven, nister Kanther van binnen- ïdse zaken verbood daarom ee weken geleden vijf Koerdi- le organisaties. Over het mo- f van de extremisten, voorna- elijk aanhangers van de radi- le PKK, heerst geen twijfel. De erdische nationalisten zetten Duitsland hun oorlog tegen Turkse regering voort. In Duitsland wonen momen- ;1 400.000 Koerden. De mees- i zijn als politiek vluchtelin- n gekomen en hier vechten ze rder voor hun ideaal, een ei- n staat. De politie in Ham- rg zoekt het ook in die rich- ig. Ze vermoedt een verband et ontwikkelingen in Turkije, het bijzonder met de bloedi- onlusten in Istanbul. Veel lerden behoren tot de alevie- i, de gematigde stroming die or islamitische fundamenta- ten wordt bedreigd en door Turkse overheid onvoldoen- wordt beschermd. Als dat rmoedcn klopt en als het ge lid in Turkije verder escaleert, oet de politie er rekening mee uden dat Koerdische natio- llisten hun strijd in Duitse ste- n zullen voortzetten. De PKK perkt zich overigens niet tot nslagen op Turkse midden- inders. Ook Koerden die niet zo gecharmeerd zijn van de middelen waarmee de PKK haar ideaal denkt te verwezenlijken, zijn vaak slachtoffer. Tolerantie zegt de PKK kennelijk weinig, evenmin als gevoel voor public relations. Wie asiel geniet in een land, doet er verstandig aan re kening te houden met gewoon ten en gevoeligheden van de plaatselijke bevolking. Bij de 'gemiddelde' Duitser is het be grip voor de Koerden inmiddels tot ver onder het nulpunt ge zakt. Daarom is er veel instem ming met het gisteren genomen regeringsbesluit om de 3.0Q0 a 4.000 Koerden die de wet heb ben overtreden, terug te sturen naar Turkije. Noorwegen staat voor het eerst sinds 1989 weer dé jacht op zee hondebaby's toe. Volgens de re gering gaat het om een weten schappelijk project, mede be doeld om te kijken op welke manier de beestjes het best kunnen worden gedood. Noor wegen stopte de jacht op zee hondebaby's vooral omdat TV- beelden van jagers die op de weerloze diertjes insloegen met met spijkers beklede knuppels internationale protesten veroor zaakten. De Noorse regering zal jagers toestaan dit seizoen 2.600 iets oudere zeehondejongen te do den. De minister van visserij, Olsen, meldde dat commerciële vangst verboden blijft. Ook mo gen geen knuppels worden ge bruikt om de dieren te doden. In het verleden gebeurde dat juist omdat de vacht dan mooi bleef. ,,Als we door het gebruik van geweren en andere munitie een jachtmethode kunnen vin den die net zo goed is als de knuppel, dan kunnen we daar mee doorgaan", aldus de minis ter. Olsen verdedigde de jacht op zeehondjes, en ook die op walvissen, als volgt: ,,We moe ten wel zeehonden en walvissen vangen, omdat ze een groot deel van de vis consumeren. Als we hun aantal zonder controle laten toenemen, blijft minder voor de mensen over". BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Als de voorbereidingen opschie ten, zou over een week al een verzoeningsvergadering van de Noord Atlantische Visserij Orga nisatie (NAFO) kunnen plaats vinden. Daar moeten de EU en Canada het dan eens worden over de beperking van de vangst van Groenlandse heilbot en de controle op eikaars vissersbo ten. Spanje zou in ruil voor de vrijlating van de Estai en het be gin van besprekingen bereid zijn zijn vloot in het omstreden gebied bij Newfoundland in te krimpen. De reder van de Estai heeft een borgtocht van 500.000 dollar gestort voor het schip. „Het gaat erom dat dat schip uit de haven van St. John's weg is. Zolang het daar ligt. staat er te veel druk op de zaak", zei een diplomaat gisteren. Canada liet dinsdag al de bemanning gaan. Terwijl achter de schermen wordt geprobeerd de druk van de ketel te halen, spraken de EU en Canada gisteren in het open baar nog harde woorden. Vol gens de Canadese minister van visserij, Tobin, staat zijn marine klaar om een tweede Spaanse trawler te enteren, omdat die waarschuwingen negeerde om bij de visgronden bij New foundland vandaan te blijven. Aan de andere kant reageerde de EU meesmuilend op Cana dese beschuldigingen dat de Estai een vals logboek zou heb ben bijgehouden: „De Canade zen hebben illegaal een schip geënterd. Ze kunnen nu zoge naamde bewijzen opvoeren wat ze willen. Dat heeft geen enkele waarde", aldus een hoge EU- functionaris. Het staat nog niet vast dat Ca nada volgende week woensdag aanwezig zal zijn op de NAFO- vergadering, die is aangevraagd door de EU en Polen. Canada wil de ruzie over de quota heil bot liever afzonderlijk met de Spanjaarden bespreken. Maar dat betekent volgens Europa dat tussen de regels door wordt er kend dat Canada het recht heeft eenzijdig een vangstverbod van zestig dagen af te kondigen. Volgens Canada draait het con flict om de overbevissing door Spaanse schepen; volgens de EU om de eenzijdige Canadese maatregelen. Ottawa kreeg gisteren enige steun uit het Europees Parle ment. „Het is hypocriet alleen Canada met de vinger aan te wijzen en te zwijgen over de Spaanse overbevissing", ver woordde PvdA-afgevaardigde Metten het gevoel van een groot aantal sociaaldemocratische parlementariërs. brussel peter de vries correspondent De boekhouding van de door het Agusta-schandaal geteister de Vlaamse Socialistische Partij, is volledig vervalst. Een van de SP-administrateurs heeft dat te genover de Luikse justitie be kend, zo blijkt uit het gisteren uitgelekte proces-verbaal. De opmerkelijke verklaring komt op een moment dat steeds dui delijker wordt dat niet alleen de Italiaanse helikopterbouwer Agusta, maar ook het Franse Dassault, geld overmaakte naar SP-functionarissen, hoewel Dassault dat ontkent. Partijvoorzitter Louis Tob back reageerde gisteren ont hutst: „Als die beweringen juist zijn, zijn we bedrogen door de genen die onze financiën in handen hadden". Tobback kon digde eerder op de dag juist meer openheid aan over de gang van zaken op het SP- hoofdkwartier. Daarbij zouden leden voor het eerst inzage in de boeken krijgen. Volgens proces-verbaal 2250 van het verhoor van partijboek houder Guido Triest wordt daar echter niemand iets wijzer van. In 1988-1989, toen de smeergel den vloeiden, werd een fictieve administratie opgezet. „Het ver hoor onthult dat de hele boek houding van de SP is gebaseerd op valsheid in geschrifte, zowel KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Meer geld voor onderwijs, wo ningbouw en gezondheidszorg, maar verder een bezuinigings- koers die internationale finan ciers en investeerders vertrou wen moet geven in Zuid-Afrika. Dat zijn de kernpunten van de eerste eigen begroting die de Zuidafrikaanse minister van fi nanciën, Liebenberg, gisteren namens de regering van natio nale eenheid aan het parlement voorlegde. Defensie is een van de be langrijkste ministeries die geld moeten inleveren. Daarnaast wordt het belastingregime ver scherpt. Er komt een amnestie regeling voor bedrijven en per sonen die in het verleden belas ting ontdoken, maar in het ver volg zal strenger tegen ontdui king worden opgetreden. Bo vendien moeten de hoogste in komensgroepen meer aan de fiscus afdragen. Op die manier, en ook via ac cijnsverhogingen op alcohol, benzine en sigaretten hoopt de op het niveau van als van de uitgaven", aldus een samenvatting van het proces verbaal. In het smeergeldschandaal tekenen zich steeds duidelijker twee aparte geldstromen af, waarvan overigens onduidelijk is waar ze precies zijn gebleven en tot op welk politiek niveau de corruptie reikte. De Italiaanse helikopterbou wer Agusta heeft via-via 2,7 mil joen gulden -betaald aan SP- penningmeester Mangé, die het geld doorsluisde naar aan de partij geliëerde stichtingen. Vol gens Mangé wist topambtenaar Delanghe van de betalingen. Delanghe was op dat moment de ambtelijke rechterhand van minister van economische za ken Claes en ontkent nu bij hoog en bij laag. Aangenomen wordt dat als de gearresteerde topambtenaar voor de bijl gaat, Claes zal opstappen als secreta ris-generaal van de NAVO. Een tussenpersoon in het Agusta-circuit, advocaat Pue- linckx, bekende deze week dat hij ook geld had gekregen van de Franse fabriek Dassault: 3,3 miljoen gulden in verband met de modernisering van F-16's. Puelinckx zegt .het geld te heb ben doorgeschoven naar een la ge SP-functionaris. maar daar loopt het spoor voorlopig dood. De partijtop zegt van Dassault- geld niets te weten. 'Congrespartij zinkend schip' DEN HAAG ANP Premier Rao van India wachten zware tijden. Bij recente deel staatverkiezingen leed zijn Con grespartij grote nederlagen en de partij beraadt zich op de vraag: hoe verder? „De Congrespartij is een zin kend schip", aldus voorzitter Advani van de hindoeïstische Bharatiya Janata Partij. Zijn BJP en de militante Shiv Sena waren verantwoordelijk voor de af braak van de moskee in Ayod- hya in 1992 en ze zetten hin does op tegen moslims. De Congrespartij moet zich nu bezinnen op de strategie voor de landelijke verkiezingen in 1996. Sommige waarnemers menen dat Rao's partij volggnd jaar toch nog hoge ogen kan gooien. Ze wijzen erop dat veel kiezers tegen de zittende rege ringen hebben gestemd. „Nu de Congrespartij zich in driekwart van India in de oppositie be vindt, is er juist hoop voor de volgende verkiezingen", aldus de Hindustan Times. Velen in de Congrespartij wij ten de verkiezingsnederlagen aan het liberaliseringsprogram ma dat Rao sinds 1991 door voert. De rijken en middenklas sen varen er wel bij, maar de miljoenen paupers niet. Waar nemers betwijfelen of de weinig charismatische Rao de partij volgend jaar naar de overwin ning kan leiden. Binnen de Congrespartij wordt intussen de roep om So- nia Gandhi (47). weduwe van de in 1991 vermoorde Rajiv, als nieuwe leider met de dag luider. Ze houdt de herinnering levend aan Rajiv, zijn éveneens ver moorde moeder Indira Gandhi en zijn grootvader Pandit Nehru, de eerste premier van India. minister 124 miljard rand (zo'n 60 miljard gulden) binnen te halen. Enige hilariteit ontstond over de geplande invoering van een cent accijns op sorghum, het thuisgebrouwen bier dat de standaarddrank voor de zwarte bevolking is. Omdat het moei lijk wordt dat geld te innen, wordt ook sorghummeel belast. De totale begroting bedraagt 159 miljard rand. Voordien be droeg het begrotingstekort 6,4 procent van het bruto nationaal produkt, dit jaar hoopt Lieben berg het tot 5,8 procent te kun nen terugdringen. Maar hij waarschuwde dat ook dat al te veel is. Haast een vijfde van het totale budget gaat nu al op aan de afbetaling van buitenlandse schulden. Liebenberg schilderde giste ren een optimistisch beeld van de Zuidafrikaanse economie. In de laatste drie maanden van 1994 was de groei 6,5 procent, zodat de groei over het hele jaar uitkwam op 2,5 procent. Ook voor dit jaar zijn de vooruitzich ten goed. athene Twee Amsterdammers hebben zich gisteren uitgekleed in het centrum van Athene om te protesteren tegen de bontindustrie. De 28-jarige Marianne Huiberts en de 32-jarige Frank de Graaff liepen vervolgens bloot en als panters beschilderd over de oude vlooienmarkt. „We lopen liever naakt dan dat we bont dragen", stond op een bord dat ze bij zich droe gen. De twee zijn lid van de internationale dierenbeschermingsorganisatie PETA. Op dit moment wordt in de Griekse stad Kastoria de jaarlijkse bontbeurs gehouden. foto reuter Nog tal van obstakels staan vredesregeling over Golan in de weg TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christopher, hoeft zijn gezicht maar in het Midden-Oosten te laten zien of er ontstaat grote opwin ding onder de Israëlische kolonisten op de Golan-hoogte. Het resultaat van Christophers elfde missie, deze week, inspireerde de kolonisten zelfs tot extra activiteiten, en dat was waarschijnlijk meer dan de geboekte vooruitgang rechtvaardigt. Na vele uren trekken en duwen heb ben de Amerikanen Israël en Syrië zo ver gekregen dat ze, waarschijnlijk be gin komende maand, hun onderhande lingen hervatten. Niet op hoog niveau, zoals de Israëliërs graag willen, maar nog steeds tussen hun in Washington gestationeerde ambassadeurs, Rabino- vitch en Mualem. Later zullen ook mili tairen met elkaar gaan praten, voorna melijk over de technische bijzonderhe den van veiligheidsvoorzieningen. Bet enige, maar niet onbelangrijke verschil met voorgaande gelegenheden is dat de Amerikanen zich nu direct met de besprekingen gaan bemoeien. Dat geldt als een concessie van de kant van Israël, dat steeds heeft gepleit voor di recte besprekingen zonder Amerikanen. Waarschijnlijk is het die concessie die de Syrische president Assad heeft doen besluiten het overleg, dat hij in decem ber zelfheeft afgebroken, te hervatten. Israël heeft voorgesteld het overleg te concentreren op vier punten: de toe komstige grens, een tijdschema voor een stapsgewijze terugtrekldng van de Golan, een eerste beperkte terugtrek king bij wijze van proef en veiligheids voorzieningen. Maar volgens premier Rabin is het nog niet duidelijk of de Sy- riërs zich in dat Israëlische voorstel kunnen vinden, de Syrische minister van informatie, Salman, zette vanoch tend in elk geval een domper op het lichte optimisme, door te zeggen dat gefaseerde terugtrekking van Israëlische troepen voor Syrië te weinig is. Beide landen hebben met grote na druk laten weten dat hervatting van de onderhandelingen niet wil zeggen dat ze inhoudelijk concessies hebben ge daan. „We hebben onze standpunten onverkort gehandhaafd. Alleen onze standvastigheid heeft geleid tot de her nieuwing van het overleg", aldus Rabin. Maar later zorgde hij voor consterna tie in de parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defensie door te zeggen dat er „bijna geen verandering" is opgetreden in de Israëlische positie. „Wat betekent bijna?", wilde oppositie leider Netanyahu weten. „Niets belang rijks. Misschien hier en. daar een woord", wimpelde de premier de kritiek af. „Ik denk dat de besprekingen wor den hervat omdat de Syriërs het niet prettig vinden nee te zeggen tegen de Amerikanen." Maar de twijfel was gezaaid, niet al leen bij de oppositie en de kolonisten, maar ook bij de vertegenwoordigers van de 'Derde Weg' in de Knesset. Die Derde Weg bestaat voor een deel uit vertegenwoordigers van de rechtervleu gel van Rabins partij Arbeid. Die groep vormt de hardste noot die.de regering moet kraken voor er met Syrië overeen stemming kan worden bereikt. Aanhan gers van de Derde Weg zijn tegen totale Israëlische terugtrekking van de Golan die, samen met Syrische bereidheid tot volledige betrekkingen met Israël, de basis moet worden van een vredesak koord. Dat betekent dat er op dit moment in de Knesset geen meerderheid is voor een vredesregeling. Rabin heeft beloofd dat het Irsaëlische volk via een referen dum zal worden gehoord voor er ver gaande concessies worden gedaan. Maar de opiniepeilingen zijn niet gun stig voor hem. Ondertussen blijft Israël de Golan- hoogte ontwikkelen alsof er niets aan de hand is. Dit jaar legt het er, net als in 1994, voor meer dan vijftig miljoen gul den wegen en toeristische trekpleisters aan. Het zijh activiteiten die enerzijds tot doel hebben de oppositie en de ko lonisten rustig te houden, en anderzijds moeten zorgen voor extra druk op Sy rië. Natuurlijk hoopt de Israëlische rege ring dat het bereiken van een regeling met Syrië onder applaus van de we reld zal zorgen voor een nieuwe poli tieke dynamiek in eigen land. Per slot van rekening wilde het Israëlische volk vlak voor de vrede met Egypte ook niets weten van het opgeven van de Sinaï- woestijn. Maar Assad is geen Sadat en de Sinaï heeft nooit de strategische waarde gehad die de Golan vertegen woordigt. In ieder geval zal Syrië begrijpen dat de kans op een akkoord drastisch af neemt in het niet onwaarschijnlijke ge val dat volgend jaar Likud de macht in Israël overneemt. Veel tijd valt er dus niet meer te verliezen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7