Groenten en fruit maken kans op kanker kleiner 'Te goedkope' huurder is bang om te verhuizen Tuchtcollege krijgt meer klachten over huisartsen Binnenland Rechter beslist over heffingen alleenstaanden Gewonden bij LPG-explosie ■i H Greenpeace beëindigt blokkade Shell Pernis kostelijke gemeenten willen roef met drugverstrekking 'Particuliere bureaus bestrijden misdaad beter dan politie en justitie' Miljoenen voor begraafplaats NDERDAG 16 MAART 1995 amer komt noodslachters tegemoet haag» Veetransporteurs mogen op hun ronde langs de boer- op meer dan een plaats gewond vee ophalen om dat ar een noodslachterij te brengen. Dat heeft de Tweede Kamer teren bepaald in een debat met landbouwminister Van Aarts- Van Aartsen wilde aanvankelijk een verbod op het zogeheten laden van wrak vee, omdat dat het welzijn van de dieren zou De Tweede Kamer is het daar niet mee eens. De Kamer hiermee het oordeel van het bedrijfsleven en de Dieren- dat bijladen de voorkeur verdient. title tocht vrouwen bij Westerbork oghalen Duitse en Nederlandse vrouwen houden op 1 april stille voettocht naar het voormalige concentratiekamp Wes- Het gaat om leden van de twee grootste Duitse katholie- vrouwenorganisaties en van de Unie Nederlandse Katholieke In een tocht van een uur lopen ze vanuit toghalen naar het vroegere kamp. Ze willen daarmee in de etsporen treden van de gevangenen van destijds. (otelreserveringen thuis via CD-rom n haag Een nieuw databestand op CD-rom maakt het vanaf ïi dit jaar mogelijk thuis of op kantoor binnen een minuut ho- katners te boeken over de hele wereld. Het nieuwe systeem, telius Business Travel Support genaamd en ontwikkeld door crosoft, Sony, Tulip, en Eurocard, is vooral op de zakelijke irkt gericht. Het wordt dinsdag op de beurs Management pport geïntroduceerd. Met Ortelius kan ook reisinformatie ge- cht worden. leer drugvrije plaatsen gevangenissen 'aag» Justitie breidt het aantal drugvrije plaatsen in gevange nen en huizen van bewaring dit jaar uit met 132 plaatsen. In 97 komen er nog eens 170 bij, zodat het totaal aantal drugvrije latsen eind van dat jaar op 632 komt. Dat maakte secretaris- peraal Suyver van het ministerie van justitie bekend bij de jening van de nieuwe vleugel van het huis van bewaring De mpagnie in Zwaag. Justitie wil gedetineerden die gemotiveerd n om af te kicken de gelegenheid geven hun detentie zonder ugs door te brengen. oete en voorwaardelijk voor CP-leden wem» De politierechter in Arnhem heeft gisteren zes leden n de extreem-rechtse partij CP'86, conform de eis veroordeeld een week voorwaardelijke celstraf en een geldboete van 1.500 ■(den wegens het medeplegen van discriminatie. De rechts-ex- ^misten hebben zich schuldig gemaakt aan het aanzetten tot at en discriminatie jegens een groep mensen. Op 26 novem- r vorig jaar riepen de CP'ers racistische leuzen tijdens een de- ?nstratie in Zevenaar. Op 30 januari waren al vijf demonstran- tot een even hoge celstraf veroordeeld. GPD Geassocieerd^ Pers Diensten Per jaar ten minste vierduizend minder gevallen van kanker Mensen zouden het risico op kanker fors kunnen ver minderen door meer groenten en fruit te eten. Door da gelijks niet 242 gram maar 400 gram in de maaltijden op te nemen, zouden per jaar tenminste vierduizend minder gevallen van kanker worden geconstateerd dan nu het geval is. Dit blijkt uit een inventarisatie van zeshonderd onderzoeken naar het verband tussen voeding en kanker. leidschendam anp De vakgroep Humane epide miologie en gezondheidsleer van de Landbouwuniversiteit Wageningen voerde de inventa risatie uit in opdracht van het Groenten en Fruitburo. Deelre sultaten zijn al eerder bekend gemaakt. Gisteren presenteerde onderzoekscoördinator Kok de eindconclusies. Komend najaar gaat een grote campagne van start die mensen moet bewegen meer groenten en fruit te eten. Onderzoekers constateren een daling in de consumptie van de vitaminerijke voeding. In 1992 was er ten opzichte van vijf jaar daarvoor een daling van tien procent, waarbij vooral on der jongeren de belangstelling voor groenten en fruit was afge nomen. Vooral de warme maal tijd heeft er onder te lijden. Niet alleen door de fastfood- maaltij - den, maar ook doordat mensen vaker een rijst- of pastaschotel op het menu zetten, waar ze minder groenten in verwerken dan in de traditionele Hollandse pot. De inventarisatie maakt dui delijk dat bij een portie van vierhonderd gram (drie h vier opscheplepels groenten en twee stuks of schaaltjes fruit) de kans op kanker vermindert. Voor longkanker is dat veertig tot vijf tig procent, maag- en slokdarm kanker vijftig tot zestig procent en dikke-darmkanker dertig tot vijftig procent Voor borst- en prostaatkanker waren de ver minderingen het kleinst (tien tot twintig procent). Dat kan volgens Kok komen doordat slechts een relatief klein aantal onderzoeken op die vorm van kanker waren gericht. Uit het onderzoek bleek ver der dat veel groenten en fruit naast vitaminen en mineralen stoffen bevatten die een gunsti ge invloed hebben op kanker. De zogenoemde bio-actieve stoffen (beta-caroteen, flavonoï- den) voorkomen dat kankerver wekkende stoffen daadwerkelijk kanker verwekken. In andere si tuaties ruimen ze de kankerver wekkers uit het lichaam op, of zijn ze in staat de groei van een gezwel tegen te gaan. Deze stof- den haag anp inzake burgerlijke en politieke rechten. Hangende de uitspraak kunnen alleen staanden die in een vergelijkbare positie verkeren, een bezwaarschrift bij hun ge meente indienen met een verwijzing naar de lopende procedure bij het hof in Arn hem. Alleen zo kunnen zij, als de uitspraak gunstig uitvalt, met terugwerkende kracht hun aanslag verlagen. De belastingrechter is verplicht een stand punt in te nemen over eventuele discrimi natie van alleenstaanden bij het opleggen van gemeentelijke heffingen. De belasting kamer van de Hoge Raad wil dat het ge rechtshof in Arnhem bepaalt of een ge meente zich schuldig maakt aan discrimi natie door alleenstaanden en meerper- soonshuishoudens een gelijke aanslag op te leggen voor rioolrechten en afvalstoffenhef fingen. Van de 630 Nederlandse gemeenten ma ken er momenteel slechts tweehonderd on derscheid tussen alleenstaanden en meer- persoonshuishoudens. Een alleenstaande inwoner van één van de noordelijke provin cies vocht de aanslag aan met een beroep op artikel 26 van het Internationale verdrag fen zitten vooral in groene, gele en oranje groenten, kruisbloe- mige groenten (broccoli, spruit jes), citrusvruchten en groenten als prei, knoflook en ui. Naar schatting zou het aantal nieuwe gevallen van kanker bij een grotere consumptie van groenten en fruit jaarlijks met tenminste zeven procent kun nen verminderen (vierduizend gevallen). Andere schattingen laten nog veel hogere percenta ges zien, maar dan is niet of nauwelijks rekening gehouden met de invloed die roken en al cohol op kankervorming heb ben. De vakgroep heeft ook geke ken naar de onderzoeken die het verband tussen voeding en hart- en vaatziekten hebben willen aantonen. Daaruit zijn echter minder duidelijke con clusies te trekken. Kok vindt dat daar eerst meer onderzoek naar verricht moet worden. den haag Twee mannen zijn gisteren gewond geraakt tijdens hun werkzaamheden aan een LPG-tank in een personenwagen. De tank ex plodeerde in de garage waar de auto stond. De garage werd zwaar be schadigd en in de omgeving sneuvelden een groot aantal ruiten. FOTO ANP rotterdam anp Greenpeace heeft de blokkade in de Eerste Petroleumhaven bij Shell-Chemie gisteravond be ëindigd. Kort daarvoor had de president van de rechtbank in Rotterdam Mendlik in kort ge ding bepaald dat er voor negen uur 's avonds een eind gemaakt moest komen aan de aktie. Ook mag Greenpeace geen andere waterwegen in de Rotterdamse haven meer blokkeren. De rechtbankpresident gaf hiermee gehoor aan de eisen van het Gemeentelijk Havenbe drijf. Overtreding van het von nis kost Greenpeace 100.000 gulden per dag tot een maxi mum van een miljoen gulden. Het Havenbedrijf spande het kort geding aan omdat de ge meente tijdens de blokkade zou worden belemmerd in de ex ploitatie van de haven. Daar naast is de veiligheid van de Eerste Petroleumhaven in ge vaar, meende het Havenbedrijf. Schepen van deze organisatie zouden bij eventuele calamitei ten niet snel genoeg kunnen in grijpen. Greenpeace blokkeerde sinds dinsdagochtend de ha venmond uit protest tegen de volgens hen illegale chloorlozin- gen van Shell Pernis aldaar. Angst voor te hoge woonlasten houdt woningmarkt star itedendriehoek Apeldoorn, nter en Zutphen en de ge- ite Epe willen een experi- it starten waarbij in totaal fg drugverslaafden op medi- indicatie heroïne, cocaïne imfetamine versterkt krij- j De colleges van burge- feter en wethouders van de gemeenten hebben hier- f het licht op groen gezet en fcn eind april een project- vraag doen bij het rijk. e projectbegeleiding gaat de laafden die voor het experi- it in aanmerking selecteren, is de Regionale Commissie ilavingszorg Stedendrie- k, de motor achter het expe- ïnt. In de commissie zitten wethouders. Verslaafden in aanmerking wijlen ko- H. moeten aan een aantal ■waarden voldoen. Ze moe- ingeschreven staan in het )lkingsregister van de deel nemende gemeente, beschik ken over een aantoonbaar ver slavingsverleden en minimaal twee jaar legaal woonachtig zijn in de stedendriehoek of Epe. Van gratis verstrekken is geen sprake. De verslaafden betalen de farmaceutische prijs van de drug, die aanmerkelijk lager ligt dan de prijs op de markt. De voorzitter van de commissie, de Apeldoornse wethouder Obert (welzijn), zegt dat hij van geval tot geval zal bekijken hoeveel iemand kan opbrengen. De regionale commissie hoopt via het experiment uit te vinden of de gezondheidstoe stand van deelenemende ver slaafden verbetert, of zij zicht krijgen op deelname aan de maatschappij en of de versla- vingscriminaliteit afneemt. De commissie stelt zich op het standpunt dat de 'gewone' drugbestrijding tot dusver wei nig heeft opgeleverd en mis schien zelfs averechts heeft ge werkt omdat het heeft geleid tot grote gezondheidsrisico's bij ge bruikers en versterking van het criminele circuit. Commissie voorzitter Obert verwijst naar de positieve ervaringen met ge controleerde verstrekking van harddrug in het Zwitserse Zü- rich en het Britse Warrington. Gebleken is dat gecontroleerde verstrekking overlast en crimi naliteit terugdringt. H(?t experiment in de vier ge meenten moet vijfjaar duren en als het even kan eind dit jaar beginnen. De betrokken ge meenteraden moeten het plan voor het experiment nog be spreken, maar Obert verwacht weinig protest. Tilburg en Rot terdam gingen al voor met een projectaanvraag bij de verant woordelijke ministeries. In Am sterdam verkeert het verstrek ken van het heroïnevervangen- de middel palfium nog in een voorzichtig beginstadium. den haag theo haerkens De overheid weet niet hoe ze huurders die te goedkoop wonen, moet stimuleren om naar een duurder huis te vertrekken. Veel mensen die te goedkoop wonen maar liefst een kwart van de huurders zijn bang dat hun woonlasten dan aan zienlijk zullen stijgen. Die angst weer houdt hen ervan een huis te kopen of te verhuizen naar een duurder huurhuis. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisves ting (SEV). De resultaten van dit onder zoek werden bekendgemaakt op het congres 'Verleiden tot Verhuizen' giste ren in Amsterdam. Uit het onderzoek blijkt dat vooral jon geren die als student een nieuw huis in een stadsvernieuwingsgebied hebben betrokken en daarna zijn gaan werken, te goedkoop wonen. Dat geldt ook voor jonge tweeverdieners die in het flatje bleven zitten waarin ze voor het eerst zelfstandig gingen wonen. Ook ouderen wonen nogal eens te goedkoop. Dan gaat het vooral om men sen in een goedkope eengezinswoning die aarzelen naar een duurdere en klei nere seniorenwoning te vertrekken. Be woners van vooroorlogse 'tuindorpen' zijn vaak zo aan de buurt gehecht dat ze er niet weg willen, ook al zouden ze zich een duurder huis kunnen veroorloven. Overigens zijn de begrippen 'duur' en 'goedkoop' relatief. In de gemeente Nieuwegein blijkt de overheid tevreden als een huis met een huur van 810 gul den vrij komt. In Bameveld geldt een woning van 450 gulden als goedkoop. De SEV onderzocht op verschillende plaatsen in het land welke prikkels er no dig zijn om mensen naar een duurder huis te laten gaan, zodat de woning vrij komt voor iemand met een smalle beurs. In Alkmaar bleek dat veel mensen be langstelling hebben voor een nieuw huis binnen de eigen wijk. Vooral voor eenge zinswoningen koop of huur en se niorenwoningen bleken huurders wat extra geld over te hebben. De woonlas ten mochten echter niet al te veel om hoog gaan uit angst voor inkomensach teruitgang. Potentiële kopers bleken bang te zijn voor plotseling oplopende rente. Voor koopappartementen liep nie mand warm. De SEV vreest dat de zogenoemde Vi- nex-locaties, de uitbreidingswijken die aan de rand van de grote steden moeten worden gebouwd, weinig aantrekkings kracht uitoefenen op mensen die relatief goedkoop wonen. De verwachting is dat de huizen hier betrekkelijk klein zullen zijn. Vaak zal het gaan om flats, terwijl de meeste mensen dromen van een huis met een tuin. De SEV denkt dal het onvermijdelijk wordt om mensen die eigenlijk niet wil len, toch te laten verhuizen door ze een voorkeursbehandeling te geven. Daarbij is het volgens woordvoerder Singelen- berg van de SEV oppassen geblazen om dat dit snel scheve ogen geeft. Zeker voor andere woningzoekenden: „Jarenlang hebben ze zo goedkoop gewoond en nu worden ze ook nog voorgetrokken". Een verhuiskostenvergoeding is niet voldoende, want die werkt alleen bij mensen die toch al van plan waren om weg te gaan. Wel kunnen mensen over de streep worden getrokken om een huis te kopen met de garantie dat ze het te gen een redelijke prijs weer kunnen ver kopen als hun inkomen onverhoopt te rugvalt. Echtscheiding werd een te groot en dus onaanvaardbaar risico geacht. Er varingen in Utrecht met zogenoemde corporatie-koopwoningen zijn positief evenals een project met huurkoop in Alkmaar. Ook helpt het als het onder houd voor de duur van tien jaar kan worden afgekocht. Op verscheidene plaatsen wordt geëx perimenteerd met een 'doorstroomma- kelaar'. Deze makelaar krijgt geld om er voor te zorgen dat mensen meer in over eenstemming met hun inkomen gaan wonen. Dat geldt niet alleen voor wie te goedkoop woont, maar ook voor dege nen die te duur wonen. Deze groep wordt geschat op ruim zes procent van de huurders. Verontruste geluiden dat stimulering van de doorstroming leidt tot naar in komen gerekend zeer eenvormige wijken, wuift de SEV weg. De doorstro ming is daarvoor veel te gering. Het strakke toewijzingsbeleid in veel ge meenten zou deze scheiding veel sterker bevorderen. Homo-ouders ooeten meer Hechten krijgen' n haag gpd e Nederlandse Gezinsraad il dat homoseksuele paren et kinderen even veel chten krijgen als andere 'aders. Homoseksuelen )uden daarom een bur- ïrlijk huwelijk moeten innen sluiten. Dit zegt ir. C. Moolhuysen-Fase imens de Nederlandse ezinsraad in een interview de Gay Krant. Ze zal ïze stelling poneren tij- Ins de afsluiting van Het ar van het Gezin in Den aag. Lesbiennes en homo's nnen nu alleen een sa- enlevingscontract afslui- Het verschil tussen een irgerlijk huwelijk en een menlevingscontr^ct is oral gelegen in de rech- voor derden. Een voor- eld is een lesbisch paar t een eigen kind heeft, anneer de natuurlijke ieder overlijdt, hebben ouders van deze vrouw ?er rechten op het kind n haar partner. ~)e Tweede Kamer debat- :rt binnenkort over 'gere- treerd partnerschap', een dat een homo- paar meer rechten ■eft dan het huidige sa menlevingscontract. Ho rn's kunnen zich al in tien- Blen Nederlandse ge- jeenten laten inschrijven het trouwregister. Deze ap heeft echter alleen mbolische betekenis en is hetzelfde als het bur- V rlijk huwelijk. Arts komt niet ondanks verzoek en assistent gaat boekje te buiten den haag carelgoseung Patiënten klagen steeds vaker over de huisarts. Tussen 1982 en 1993 is het aantal klachten dat bij het Medisch Tuchtcolle ge terechtkwam, met vijftien procent gestegen. Een derde van alle ldachten bij het tucht college gaat over de huisarts. Publikaties daarvan komen ech ter vrijwel niet voor: negentig procent van de behandelde klachten blijft geheim. Dit blijkt uit een onderzoek van hoogleraar gezondheids recht Hubben. De oud-inspec teur volksgezondheid heeft zijn onderzoek vanmiddag gepre senteerd. Hij onderzocht vier honderd door het Medisch Tuchtcollege gegrond verklaar de klachten over huisartsen. De dossiers waren tot nu toe ge heim. Zo'n honderd klachten be troffen het feit dat de huisarts ondanks een dringend verzoek niet kwam. Even zoveel klach ten handelden over het optre den van de huisarts bij waarne ming voor een andere medicus. Veertig mensen dienden een klacht in omdat huisartsen me dische verklaringen hadden af gegeven aan derden, zonder medeweten van de betrokken patiënt. Veel klachten waren er ook over het optreden van huis arts-assistenten. Zij blijken vaak hun boekje ver te buiten te gaan bij de beoordeling van verzoe ken om hulp door de arts. Volgens Elubben, die bij zijn onderzoek medewerking kreeg van de ministeries van VWS en justitie, zijn er nadere afspraken nodig over de waarneming door huisartsen en de bevoegdheden van hun assistenten. De Nederlandse Patiënten en Consumentenfederalie liet gisteren weten dat er in 1993 ongeveer duizend klachten over de huisarts zijn binnengeko men. De huisartsen kwamen daarmee op de tweede plaats in de rangschikking van klachten over medici. De meeste klach ten die het NCPF binnen kreeg gingen over het optreden van medisch specialisten: bijna veertienhonderd. zutphen»anpIn de ogen van Hoogenboom heeft de politic nogal wat slagen gemist. „Het komende parle mentaire onderzoek naar de omvang van de cri minaliteit is daar een voorbeeld van. Het is geen bewijs van professionalisme dal nu nog moet worden onderzocht hoe groot de omvang van de misdaad is. De politie is nog te veel met het sim pele straatwerk bezig, vaak in relatie tot drugs. Zaken als financieel rechercheren gebeurt nog maar schoorvoetend. Het bedrijfsleven is daarin veel verder." Tijdens de conferentie bepleitte mr. Tenge van het ministerie van justitie een keurmerk voor par ticuliere recherchebureaus, waarin verregaande kwaliteitseisen zijn vastgelegd. De voormalige Amsterdamse politietopman Sietsma, nu direc teur van Control Risks Benelux, omarmde dal voorstel. Politie en justitie kunnen bij recherchewerk nog veel leren van particuliere bureaus. De politie richt zich te veel op het opsporen van de dader en justitie is te veel gefixeerd op het strafrecht. Parti culiere recherchebureaus opereren vaak veel pro fessioneler en effectiever. Dat betoogde wetenschapper Hoogenboom van de Erasmus Universiteit Rotterdam gisteren tijdens de conferentie private recherche die op de rechercheschool in Zutphen werd gehouden. Vol gens Hoogenboom maken particuliere bureaus meer gebruik van technische hulpmiddelen en pakken zij de criminaliteit gestructureerder aan. Zij analyseren beter, waardoor met advisering en beleidsmatige en organisatorische voorstellen de misdaad vaak beter kan worden bestreden. Amsterdam Beth Haim, de historische Portugees-Israëlische begraaf plaats in Ouderkerk aan de Amstel, verkeert in erbarmelijke staat van onderhoud en dreigt als cultuurmonument verloren te gaan. Om fond sen te werven voor de restauratie en het onderhoud is inmiddels de stichting David Henriques de Castro in het leven geroepen, genoemd naar de man die een eeuw geleden uit eigen middelen zorg droeg voor het herstel en de beschrijving van deze legendarische begraafplaats. De stichting probeert vijf miljoen gulden bij elkaar te krijgen om het cul tuurgoed te redden. FOTO DIJKSTRA PER BROM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5