MT-2 maakt draadloos bellen veel goedkoper Hard om te horen: ontwikkelingsachterstand Feiten &Meningen Clintons ploeg struikelend richting 1996 PTT krijgt concurrentie van nieuwe telefoongigant Sociale rol curator gaat boven belang van fiscus; LAURA DONDERDAG 16 MAART 1995 NIEUWSANALYSE President BUI Clintons regerings ploeg wordt overschaduwd door het ene na het andere schandaal. Het Whitewater-onderzoek naar Clinton zelf daargelaten, zijn nu al twee justitiële onderzoeken gaande tegen kabinetsleden en hangen nog twee ministers zulke onder zoeken boven hel hoofd. Minister van justitie Janet Reno besloot dinsdag een onafhankelijke aanklager een onderzoek te laten instellen naar prive-gedragingen van minister van huisvesting Henry Cisneros. Die zou voor zijn aantre den als minister hebben gelogen tegen de federale politie FBI over betalingen die hij jarenlang had ge daan aan een ex-minnares. Een andere onafhankelijke des kundige is op verzoek van Reno be zig met een onderzoek naar bewe ringen dat oud-minister van land bouw Mike Espy giften van het agrarische bedrijfsleven zou heb ben aangenomen. Espy stapte daarom eind vorig jaar op. Cisne ros liet weten dat hij niet van plan is voorbeeld te volgen. Hij zegt dat hij niets illegaals heeft gedaan. Reno overweegt voorts onder zoeken te laten instellen naar de zakelijke privébelangen van minis ter van handel Ron Brown en naar geruchten dat minister van trans port Eederico Pena, toen hij nog burgemeester van Denver was, geld voor de aanleg van het nieuwe vliegveld van die stad in Colorado zou hebben gebruikt voor andere doelen. Door het onderzoek tegen de bij Democraten zeer populaire Cisne ros is Clinton tot genoegen van de Republikeinse oppositie op nieuw in verlegenheid gebracht. Hij heeft toch al veel moeite de goede mensen voor de belangrijk ste posten in zijn regering te vin den. Vorige week nog trok de be oogde directeur van de CIA, gene raal Michael Cams, zich terug na dat was gebleken dat hij jarenlang een illegale buitenlander onderdak en werk had geboden. Dat de gehuwde Cisneros jaren een minnares heeft gehad, was geen geheim. De oud-burgemees- ter van San Antonio (Texas) stopte die affaire echter voor hij in 1993 naar Washington kwam. Bij het ge bruikelijke FBI-onderzoek naar zijn antecedenten verklaarde hij zijn vriendin jaarlijks ongeveer 10.000 dollar 'alimentatie' te hebben be taald, voor het laatst in 1992. Maar de aan de kant gezette vriendin onthulde dat hij haar veel meer had betaald, tot 60.000 dollar per jaar, en zelfs nog 55.000 in 1993, toen Cisneros al minister was. Daaraan was overigens niets illegaals. De ophef is ontstaan om dat Cisneros'tegen de FBI onder ede zou hebben gelogen. De minis ter ontkent dat. Reno die tussen twee vuren zit: als minister van justitie en als Deqiocratische topfiguur moet nog beslissen over onderzoeken te gen Brown en Pena. Brown zou als minister geld hebben gekregen van zakenrelaties uit de tijd dat hij nog een bloeiende advocatenpraktijk had. Ook zou hij in 1991 en 1992 zijn functie als voorzitter van de Democratische Partij hebben mis bruikt om zijn zakenrelaties te be voordelen. De Republikeinen rui ken bloed en dringen aan op open bare hoorzittingen over al deze aantijgingen. Boven al deze onderzoeken en bijna-onderzoeken hangt natuur lijk nog het 'spook van Whitewa ter', het onderzoek naar de finan ciële handel en wandel van Bill Clinton in de tijd dat hij nog gou verneur van Arkansas was. De spe ciale aanklager, Kenneth Star, is al driekwart jaar bezig maar een eindrapport is er nog lang niet. De Democraten vrezen dat al deze za ken volop in het nieuws zullen ko men in het verkiezingsjaar 1996. Eerder zijn al drie regeringsfucn- tionarissen opgestapt omdat ze hadden geklungeld bij het afhan delen van de Whitewaterzaak. On derminister van justitie Webster Hubbell moest aftreden toen uit lekte dat hij als advocaat zijn klan ten meer in rekening had gebracht dan hij aan zijn advocatenkantoor afdroeg. De administrateur van het Witte Huis, David Watkins, werd vorig jaar ontslagen omdat hij een regeringshelikopter voor privé-uit- jes had gebruikt. En Clintons advi seur Ira Magaziner is aangeklaagd omdat hij voor het Congres onder ede zou hebben gelogen over de activiteiten van het Witte Huis rond de hervorming van de ge zondheidszorg. Eind 1994 moest het hoofd van de gezondheids dienst, Jocelyn Elders, vertrekken nadat ze omstreden uitspraken over seksuele voorlichting had ge daan. En in 1993 verloor Clinton al zijn eerste minister van defensie, Les Aspin, die de schuld kreeg voor het Amerikaanse militaire debacle in Somalië. washington hans de bruun correspondent Tarieven zullen dalen den haag gpd Het MT2-consortium rond de Internationale Ne derlanden Groep, het Britse telecommunicatiebe drijf Vodaphone, Internatio Muller, Vendex en 20 Limburgse ondernemingen wordt de concurrent van PTT Telecom in het mobiele telefoonverkeer (auto- en zak-telefoons). MT2 werd gekozen uit nog vier concurrerende con sortia. Minister van verkeer en waterstaat Jorritsma verwacht dat er binnen twee jaar een nieuw mobiel telefoonnet ligt naast het GSM-net van PTT Tele com. Door de keuze voor MT2 krijgt PTT Telecom te ma ken met een concurrent waarin ze nog een oude concerngenoot aantreft. Tot de ING Groep behoort de Postbank, de voormalige Postcheque- en Giro dienst/Rijkspostspaarbank, die samen met de pos terijen (nu PTT Post) en het telefoon- en telegraaf- bedrijf (nu PTT Telecom) ooit samen de PTT vorm den. Na de afsplitsing van de Postbank is de rest van het voormalige Staatsbedrijf der Posterijen, Te lefonie en Telegrafie ook geprivatiseerd tot Konink lijke PTT Nederland (KPN). Er is hard gevochten om de vergunning voor het tweede GSM-net. De verwachtingen voor de op brengsten zijn hooggespannen. De aanleg van het nieuwe netwerk zal naar schatting tussen de vijf honderd en achthonderd miljoen gulden kosten. Als de groei van het mobiele telefoneren zo groot is als verwacht wordt, moeten die investeringen in een paar jaar tijd zijn terugverdiend. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat PTT Te lecom een concurrent krijgt op het gebied van tele fonie. Verwachting is dat dat zal leiden tot lagere ta rieven. Op termijn zal in Nederland ook een tweede vaste telefoonnet in exploitatie worden genomen. Daarvoor zijn de spoorwegen en de elektriciteitsbe drijven de voornaamste kandidaten. Ook dat twee de vaste netwerk moet met PTT Telecom concurre- den haag anp Goedkope abonnementen voor gehandicapten en bejaarden Binnen twee jaar kan vanuit heel Nederland de zak- en autotelefoon gebruikt worden tegen ta rieven die minstens twintig procent lager liggen dan nu. Die belofte deed het nieuwe MT-2-con- sortium dat de concurrentie aangaat met PTT Telecom op het mobiele GSM-telefoonnet. De komende twee jaar zal 600 miljoen gulden worden geïnvesteerd om Ne derland draadloos en digitaal te kun nen laten bellen. De Randstad en au tomobilisten op de snelwegen moe ten al voor het eind van dit jaar met hun MT-2 GSM-telefoon kunnen bel len. De champagne heeft geen tijd koel te worden bij ING. Alles wat de bankver zekeraar aanpakt, slaagt de laatste tijd. A. Lindenbergh van de ING Groep zat nauwelijks in Londen om de nieuwe aanwinst van Barings te besturen of hij moest alweer terug naar Den Haag voor het volgende feestje. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat maakte gistermiddag bekend dat MT-2 de gelukkige win naar is van de race om de tweede GSM-vergunning. In MT-2 heeft ING een belang van 52 procent. Vodapho ne heeft een belang van 35 procent, Internatio-Müller twee procent, Ven dex vijf procent en Liof Limburg Tele- combinatie zes procent. Volgens de bewindsvrouw was de aanbieding van MT-2 de beste. ,,De aanvraag is beoordeeld op de prijzen, het aanbod van diensten, het gebruik van frequenties, de kennis en ervaring op het gebied van mobiele communi catie en minimum-eisen ten aanzien van financiële degelijkheid. Politieke overwegingen hebben dus geen rol gespeeld. De winnaar is op techni sche gronden gekozen." MT-2 wil 2,5 miljard gulden investe ren in het GSM-net en er gaan tweeduizend men sen werken. Inclusief toe leveranciers zullen tien duizend mensen hun brood verdienen met het tweede GSM-net. Als het bedrijf over vier jaar uit de aanloopverliezen is, be hoort een beursgang tot de mogelijkheden. ING-bestuurder Minder- houd wil niet veel kwijt over de manier waarop MT-2 concurrentie gaat voeren. „De tarieven zul len zo'n twintig tot veertig procent lager zijn dan de huidige PTT-tarieven. Dat betekent niet dat de verschillende abonnemen ten meteen dertig procent goedkoper worden. Te denken valt bijvoorbeeld aan goedkope abonnementen voor gehandicapten of bejaarden." Aan die doelgroep heeft de PTT nog niet gedacht. Wel aan de onderverde ling van mensen die veel en weinig bellen. Veelbellers betalen relatief ho ge abonnementskosten en lage tarie ven voor de gesprekken, weinigbellers andersom. Voor een GSM-abonne- ment voor frequente bellers met wie waarmee in Nederland getelefoneerd kan worden, rekent de PTT 92,50 aan sluitkosten, 84,95 abonnementskos ten per maand en 75 cent per minuut. In de daluren kan voor de helft van dat minuuttarief worden gebeld. Ir. J. Lindenbergh, lid van de raad van bestuur van ING, kreeg gisteren van minister van Verkeer en Waterstaat A. Jorritsma de vergunning voor een tweede mobiele telefoonnet overhandigd. PTT Telecom zegt verheugd te zijn met de komst van MT-2. „Wij hebben altijd aangedrongen op de sterkste concurrent en die is er nu. Wij zijn klaar voor de strijd", aldus een woordvoerster. Of die concurrentie op de prijs wordt uitgevochten, wil ze niet zeggen. Bij de afvallers zijn de druiven zuur. GSM Nederland, het consortium rond Fortis (Amev en VSB) en Deutsche Telekom, is teleurgesteld. Een woord voerder: „Wij kunnen veertig procent goedkoper, dus is er niet voor de har de concurrentie gekozen. Dat betreu ren we in hoge mate. We begrijpen de keuze van Verkeer en Waterstaat niet." De andere consortia zijn wat terug houdender: „Verslagen en teleurge- FOTO ANP VINCENT BOON steld", is de stemming bij Mobined, het consortium rond de Rabobank en het Amerikaanse Bell South. „We dachten een goede kans te maken. De verschillende consortia zullen elkaar niet veel hebben ontlopen, maar we hebben nog niet gehoord waarom we zijn afgewezen." NL Tel, het consortium rond de ABN AMRO en het Britse Cable Wireless, vindt het „jammer" dat de licentie aan hun neus is voorbijgegaan. Tijd om het consortium te ontbinden, is het volgens een woordvoerder nog niet. „In 1996 komt een licentie vrij voor een ander draadloos net, de DCS 1.800. Als we die licentie krijgen, kun nen we alsnog gaan concurreren met PTT en MT-2." Hoge Raad na dertien jaar rechtsstrijd: schot Bankiers vijftien miljq) gulden en beloofde dat het gi binnen twee dagen zou zijn t gelost. Met het geld loste hij de potheken en andere in ond pand gegeven bedrijfsmiddel bij Amrobank en NIB af. Ven1 gens verkocht de curator bouwen en bedrijfsmiddel aan een slapende venna5: schap, die al ras onder t nieuwe naam Aabee Fabi^ ken BV, slechts het prediks' Koninklijke moest Gerritse la£' vallen de activiteiten voi0 zette. Het nieuwe Aabee kon J aankoopsom financieren r miljoenenkredieten van Ar^ en NIB, de oude bankiers 'Ei zijn rechtsvoorganger. De hiEi bankiers hadden stuivertje oi wisseld, zaten met hun geld) een nu wel levensvatbaar becei en waren er geen cent aandf kort gekomen. Maar de fisgi: zat met een oninbare vordeide van drie miljoen op het oi_ bedrijf Sigmacon, waar gi cent meer in achterbleef. Die strop heeft de Ontvaiv/ met alle middelen die hem^ dienste stonden, aangevoch^ Hij dagvaardde de cur^ hoogst persoonlijk, en ook huisbarüders. -g Het ging om een 'onrechfr" tige daad' van de curator, banken waren 'niet verplitN( om aan de constructie mee werken toen de curator schulden wilde aflossen. Tjj]{ slotte is het uitgangspunt erj de faillissementswetgeving lg(i de schuldeisers zoveel rnog^j van hun geld terug zien. Den cus is een belangrijke schulp ser, die bovendien nog een< wet voorrang op derden kar, 0 dwingen. Het gerechtshof in ArnK^ oordeelde in september 199y^ dat de curator niet kon wor00 aangepakt, en dat de banke;nv beginsel moesten meeweijor, aan zijn constructie. Maar 2n[c als de curator en de banken !ve] boekje een beetje te buiten jfs, gegaan, ligt de zaak genian ceerd- n i Benadeling van de fi; stond bij de curator niet als voorop. Het maatschappeei aspect van de taak van de c^ tor, 'zoals die zich iJ~ hanssuring Een curator in een faillissement, die behoud van werkgelegen heid boven aflossing van boe delschulden stelt, ook al gaat dat ten koste van de belasting ontvanger. handelt rechtmatig. Dat heeft, na een rechtsstrijd die bijna dertien jaar heeft ge duurd, de Hoge Raad uitge maakt. Curator mr. H. Gerritse in Berkel-Enschot heeft in deze kwestie moeten doorprocede ren tegen de belastingontvanger in maar liefst vijf étappes: via de rechtbank in Breda naar het Hof in Den Bosch, daarna naar de Hoge Raad, vervolgens naar het Hof in Arnhem en uiteindelijk wederom naar de civiele kamer van de Hoge Raad. Inzet was de constructie die Gerritse halverwege maart 1982 bedacht en binnen twee dagen uitvoerde om de werkgelegen heid van 200 van de 400 werk nemers van Sigmacon en enkele verwante bedrijven veilig te stellen. Sigmacon was in die jaren al gemeen bekend. De Koninklijke Aabe Fabrieken in Tilburg (wol len dekens, gordijnen) vonden er onderdak. Sigmacon werd in 1975 in het kader van de her structurering van de zieltogen de Nederlandse wolindustrie, met veel overheidssteun opge richt. Maar Sigmacon, dat van start ging met te veel personeel, belandde in 1982 in surséance van betaling. De Ontvanger legde bodem- beslag op de bedrijfsmiddelen om een achterstallige belasting vordering van drie miljoen gul den veilig te stellen. De Ontvan ger genoot daarmee voorrang op de Amrobank en de Natio nale Investeringsbank (NIB). Die hadden voor 10,4 en 3,7 miljoen gulden in het bedrijf ge stoken. Daarvoor hadden zij zekerhe den geëist. Bijvoorbeeld waren machines en voorraden in ei gendom overgedragen aan de banken en de gebouwen waren volledigverhypothekeerd. Als curator Gerritse zich bij het bodembeslag had neerge legd, waren de banken voor zo'n drie miljoen het schip in gegaan, waren er vierhonderd werknemers op straat beland en had Nederland geen wolindus trie meer gehad. Gerritse had iets anders voor ogen: een afgeslankt bedrijf was wel degelijk levensvatbaar. De belastingontvanger wilde echter geen veer laten. Op 12 maart 1982 was de maat voor de curator vol. Hij deed iets heel uitzonderlijks. Hij leende persoonlijk bij Van Lan- De Hoge Raad heeft dat tien jaar nadat deze gebeurt, plaatshad, helder uiteengfn Met die belangen van rr,r schappelijke aard, waarmei^ J curator rekening moet hou wordt bedoeld „de continu van de onderneming en werkgelegenheid van 'de v\ Q| nemers." er LEVEN METEEN GEHANDICAPT Op verzoek van deze krant schreef freelance journalist Danielle Kraft de geschiedenis van haar dochter Laura op. Laura is drievoudig gehandicapt. Deze diagnose werd pas onlangs gesteld. Laura is vijfenhalf jaar. Deze serie staat niet model voor hoe het gaat als je een niet zichtbaar geestelijk gehandicapt kind krijgt. Elk kind, elk gezin heeft zijn eigen verhaal. Dit is zo'n verhaal. Het verhaal van een moeder. Laura zit inmiddels op een 'gewone' peuterspeelzaal. Laura is anders, maar juf Elly geeft haar een plek in de groep. I.aura krijgt van haar rust en ruim te. Ze gééft om Laura. Laura handhaaft zich. Leert dat er regels zijn. En ze vermaakt zich op de glijbaan. Hele ochtenden op die glij baan, tot haar broek tot op de draad versle ten is. Thuis is Laura in deze tijd moeilijk: bozig, afwerend, ze laat zich niet troosten, is soms niet bereikbaar, dingen glijden langs haar heen. Maar ja, ze heeft dan ook een ingrij pende onderzoeksperiode inclusief operatie en ziekenhuisopname achter de rug, dus geen wonder dat ze niet goed in d'r vel steekt, zo sussen we ons zelf en zo laten we ons geruststellen. Als Laura ruim tweeënhalf is, zegt ze voor het eerst heel gericht 'mama' en het woord blijft zitten! Ik ga een week alleen met haar op vakantie en ik geniet van haar. De exclu sieve aandacht doet haar goed. Mij ook trou wens. Laura lijkt veel meer te kunnen, veel meer klanken te maken ook. En ze is aanhan kelijk. Ze wordt nu dan ook psychologisch getest. Spelletjes en opdrachtjes. Ik mag er pas sief bij blijven, Jan kijkt achter het 'one way screen' mee. Concrete vraag van ons aan de psychologe: is Laura autistisch? 'Geen sprake van', zegt ze. 'Daarvoor is Laura te communi catief. De test wijst uit dat Laura 'fors achter' loopt. Hoe fors is niet duidelijk net zo min als de invloed hierop van het langdurig slecht horen. Een vervolgtest over een half jaar moet duidelijk maken of ze 'inloopt'. Intus sen niet te veel van haar verwachten, zegt de psychologe. Wel stimuleren, spelen en ple zier maken. Er volgen in de loop van dat jaar en het jaar daarop nog talloze onderzoeken en contro les. Onderzoeken van oren, ogen, en mond, van taalbegrip, motoriek en ontwikkeling. Tussendoor zijn er de 'gewone' onderzoekjes van de huisarts, als Laura ziek (benauwd) is, van het consultatiebureau waar Laura nog enige tijd onder controle is, van de Eerste Hulp van het ziekenhuis, als Laura weer iets oneigenlijks in d'r mond heeft gestopt. We passeren onvoorstelbaar veel artsen en ande re professionele hulpverleners. Het wordt be lastend voor Laura, voor ons, voor ons hele gezin. Laura is inmmiddels drie jaar gewor den, ze heeft er een zusje bij gekregen. Laura gaat schreeuwen,a wordt agressief. Gauw boos, ontroostbaar in d'r verdriet ook. Ze ontwikkelt zich wel, maar haalt te weinig in. Ze zal, zegt de psychologe als Laura bijna drieënhalf is, steeds verder achterop raken bij leeftijdgenootjes. Ondanks het 'weten' is het hard om te horen: we hebben een kind met een ontwikkelingsachterstand. Geestelijk ge handicapt dus, concluderen wij hardop, 't Is definitief. Ik krijg 's avonds een verschrikke lijke huilbui. Een onderzoek verloopt bij Laura bijna nooit gewoon. Omdat ze niet snapt wat er gebeurt en waarom het moet. Ze wordt bang en verzet zich. Artsen kijken verstoord, ik leg uit. Voor de zoveelste keer... En voor de zo veelste keer vraag ik me af: is er dan niet èèn dossier?! We hebben inmiddels onze buik vol van het VU-Ziekenhuis. Iedereen doet z'n werk, maar dan wel los van elkaar. Nieuwe gezichten, dezelfde vragen. Niemand die Laura 's een tijd goed observeert, geen des kundige die zich 's in haar afwijkende manier van doen verdiept. Niemand die haar inte ressant genoeg vindt. Ons kind. Laura, vier jaar. Met een vriendje in de speeltuin. De ontwikkelingspsychologe leek aardig en begaan, maar zet ons in de kou. Na haar uit leg, waaruit we opmaken dat we een geeste lijk gehandicapt kind hebben, dat het waar schijnlijk nooit echt goed komt, moeten we even slikken. Een geestelijk gehandicapt kind. ik krijg het niet voor elkaar het zomaar hard op te zeggen. We vragen naar de mogelijke oorzaak. 'Dat weet ik niet, daarvoor moet u bij de neuroloog zijn'. Pats. Wij willen Laura aanmelden bij de school voor slecht sprekende en -horende kinderen in onze woonplaats. De psychologe geeft ons niet veel kans, gezien de geestelijke achter stand van Laura. De school neemt volgens haar alleen kinderen met 'normale' intelli gentie aan. Maar ze zal ons rugdekking ge ven, belooft ze. 'Ik kan het niet officieel advi seren, dan zou ik mezelf ongeloofwaardig maken. Maar als u Laura zelf aanmeldt, dan zal ik helpen', zegt ze letterlijk. Na verschillende bezoekjes aan de school en wederom tal van onderzoeken, wordt Laura afgewezen. Toelichting: 'Een te laag ni veau'. En: 'Het verzorgingsaspect is te groot'. Dat laatste slaat op de luiers die ze nog steeds draagt. Ik ben gekwetst en ik heb wel honderd vra gen. Er komt een gesprek op die school. Best een prettig gesprek trouwens, maar het haalt niks uit. Laura zou haar klasgenootjes niet kunnen bijhouden, een argument waar wij gevoelig voor zijn. Niet lang na deze afwijzing lees ik op eigen verzoek het onderzoeksverslag van de psy chologe van het VU-ziekenhuis. En ik stuit op dat ene rotzinnetje: 'Dat Laura vermoedelijk niet voor plaatsing op deze school in aan merking komt, maar dat de ouders het toch willen proberen'. Dit rapport is op school meegewogen bij het besluit Laura niet te plaatsen. De psycho- rs L a d< loge heeft het de school hiermee wel gefdei kelijk gemaakt, constateer ik. Niks rujjzer king, niks 'ik zal helpen'. 'zer De psychologe is een tijdje stil. Ja, ze «cdr wel dat ik hier over zou vallen. Maar, zejk r ze móest wel. Haar reputatie van deskuats< en betrouwbaar verwijzer was in het geL- Ze kon formeel geen positief advies uitfde gen. Dat begreep ik misschien wel? Ne^aar Ik voel me gebruikt en ben ontzèndei kwaad. Mn' Wat later realiseer ik me dat het een <°°n betreft. Dat ene zinnetje is heus niet #de slaggevend geweest, Laura was hoe dar door de school te licht bevonden, steeds 'weer blijken het de kleine, niet wiT"^ lijke dingetjes te zijn die een golf van erl in beweging brengen. Kleine dingetjeL-» vooral boosheid boven brengen. Want 1 heid is een zo veel gemakkelijker emoti mee om te gaan dan verdriet of onmach We vragen een 'second opinion' aan psychologe van een audiologisch centri het noorden van het land. De diagnose ha min of meer dezelfde. Maar het onderzjlcö" rapport is stukken vriendelijker opge Door iemand die Laura op de eerste £t zij een leuke meid vindt. nver MB6 d< aar het tij keert. Min of meer toevaljmt f deze periode Laura nog steeds rojj me drieënhalf jaar wordt Aafke, onze jo^h n( in ons eigen plaatselijk ziekenhuis op)erwj men. Tijdens overleg met de kinderarts yerei ik haar ook over Laura. Ik vraag haarcel Laura wil onderzoeken, dat we met ve^^ gen zitten. En ze zegt: graag. Juist om di^g woord kan ik haar wel om d'r nek vljt me Eindelijk 's iemand die Laura, mijn kin(oecje kind, wèl de moeite waard vindt. Iemaifctbar 's wil uitzoeken wat er nou eigenlijk afet ee hand is en wat de toekomstperspectVOor zijn. De kinderarts neemt ook de geond' controles van het consultatiebureau ezjng ook voor Aafke, dus daar hoef ik gejn he) nóóit meer heen. En de KNO-control6bera Laura in de VU hevelen we ook meteegg he naar dit ziekenhuis. Hebben we met ricoaj tenminste ook niks meer te maken. Eij van nu dicht bij huis, dat scheelt een hotferlid sleep. jivall m".\ danielle krafty^g] kome ist vei MORGEN: Een Riagg-verslag n vol rare dingen. eer Vorige afleveringen van deze serie wn bij gepubliceerd op: 11,13,14 en 15 maafren ri: ndhe

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2