Kanu plaag voor Hajduk Einde oefening voor Barcelona Bayern Miinchen heeft aan tien spelers genoeg Sport /es regioamateurs gekozen 4n het Nederlands elftal Bayern moet derde keeper opstellen Benfica kan ylilan niet Verontrusten Hans Segers op borgtocht vrij DONDERDAG 16 MAART 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK 071 356464 PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 356463 Jan Siemerink opent tegen Paes kfv biscayne Jan Siemerink speelt in de eerste ronde van Key Biscayne tegen de Indiër Paes. In de tweede stuit hij op de Fransman Delaitre die als 29e is geplaatst. Krajicek, de nummer zes van de lijst, Eltingh (15e) en Haarhuis (25e) hebben een bye in de eerste ronde. Van de top tien ontbreken vier spelers tijdens bet als vijfde Grand Slam bekend staande toernooi in Florida: Becker, Kafelnikov, Ivanisevic en Bruguera. Opnieuw remise Kamsky en Anand yts palmas De finale van het kandidatentoernooi van de prof- schaakassociatie (PCA) tussen de Amerikaan Gata Kamsky en de Indiër Viswanathan Anand is halverwege de tweekamp nog in evenwicht. De zesde partij, waarin Kamsky met wit speelde, ein digde in remise. De stand is nu 3-3. De zevende partij staat voor morgen op het programma. Anand heeft dan wit. De winnaar van de tweekamp, die gedoteerd is met 100.000 dollar, speelt in september in Keulen tegen Gari Kasparov, de oprichter en kam- j pioen van de PCA. Onverwachte steun voor Tapie valenciennes» Bernard Tapie kreeg gisteren steun uit onverwach- i) te hoek. Michel Coencas, ex-voorzitter van Valenciennes, ver- i. klaarde voor de rechtbank dat Tapie geen schuld had aan de omkoopaffaire die in 1993 tussen de Noordfranse club en Olym- pique Marseille speelde. „Ik geloof oprecht dat Tapie niet van de corruptie op de hoogte was of tenminste dat hij onbekend was met de financiële afwikkeling van de zaak", zei Coencas. Hij j- toonde zich daarmee oneens met mede-verdachte Jean-Pierre Bernès, die Tapie beschuldigde van directe betrokkenheid. s Atleet Paul Kipkoech overleden Nairobi In een ziekenhuis in het afgelegen Kenyaanse plaatsje er Kapsabet is oud-atleet Paul Kipkoech overleden. De voormalige e[ wereldkampioen op de 10.000 meter (in 1987) was 33 jaar oud. 5- De doodsoorzaak is vooralsnog onbekend. Kipkoech laat een vrouw en meerdere kinderen achter. Nigeriaanse aanvaller uitblinker bij Ajax nCIPEN rob onderwater ellondscoach Groenewoud heeft la jsteren zes voetballers uit de jpidse regio gekozen in het Ne derlands amateurelftal, dat op ■p4 april op het terrein van Aals peer een interland speelt tegen 'pgeland. De zes zijn: Gert Aan- ewiel en Jan Jeroen Schaap pn Quick Boys, Kenneth Braaf p Pim Langeveld van Katwijk, Egbert Vermin en Patrick pheurwater van Katwijk. Peter ]°ïuit, Ronald van Dijk, Fred izijpem en Edwin Robbers zijn befgevallen. e®s Dinsdagavond speelden de viijselecteerde voetballers een oelatste onderlinge wedstrijd op elk velden van het KNVB-sport- taipntrum In Zeist. Groenewoud eJyam na de oefensessie tot een e'}lectie van 20 spelers, die de komende weken op 'toernee' gaat door Nederland. Volgende week, 21 maart, zijn Groene woud en zijn mannen te gast bij FC Lisse. Een week later speelt Oranje bij DOS Kampen. Op 4 april staat er een oefenwedstrijd geprogrammeerd tegen een eer- stedivisieclub. De spelers van Quick Boys zijn op die datum niet beschikbaar, want dan spe len ze een bekerduel met hun club tegen VELO. De overige geselecteerde spe lers zijn: De Bruin, Van der Meent, Smits (AFC), Van Dooren (HSC'21), Henk Jager (Drachtster Boys), De Bruyn (Holland), Van Veldhuizen (SD- VB), Tuik, Mulder (Appinge- dam), Van der Einden (Pannin- gen), Broekman (Marken), Lin deboom (Genemuiden), Rikken, Léytens (Kozakken Boys). Schoenmaat 48, 18 jaar, 1.97 meter, 80 kilo, dat kunnen maar van één voetballer de coördinaten zijn: Nwankwo Kanu, gis teravond de grote uitblin ker bij Ajax in de met 3-0 gewonnen wedstrijd tegen Hajduk Split. Constant aanspeelbaar, de bal aan een touwtje, en nog sco rend ook. De Kroatische defensie wist niet wat het met de jonge Nigeriaan aan moest. amsterdam edwin struis GPD-VERSLAGGEVER „Waar ik het meest van genoten heb? Van het spel van Kanu", jubelde trainer Louis van Gaal. „Aan Kanu kan je wel een balle tje kwijt", sprak aanvoerder Danny Blind vol lof. „Als die in balbezit is, kom je er nooit meer aan. Dan moet je vier meter omlopen", vond Frank de Boer ook nog een veer. En de gelauwerde zelf? Die bleef redelijk stoïcijns onder het geluid van de loftrompetten. Gelijk had-ie. Want nog maar een week geleden was hij de schlemiel van Ajax 2 die in de bekerwedstrijd tegen FC Utrecht een niet te missen kans toch om zeep hielp. Om vier da gen later het eerste team aan de niet meer verwachte zege te helpen in Deventer. „Zo gaat dat in de voetballerij", relati veerde Kanu in de catacomben van het Olympisch stadion. „El ke wedstrijd is weer anders." Het zelfvertrouwen van de aanvaller kent momenteel geen grenzen. „Ik geloof in mezelf, ik ben in vorm. In de kleine ruim te voel ik me thuis. Ik stond ge regeld tegenover drie man, maar dat was geen enkel pro bleem. Het was een heerlijke wedstrijd voor mij." Met een applauswissel als logisch gevolg. Uit elastiek Het lichaam van Kanu lijkt voor 90 procent uit elastiek te be staan. Hij maakt bewegingen Doelman Gabric van Hadjuk Split ligt verslagen in het doel. Frank de Boer heeft Ajax met een schitterende vrije trap op 3-0 gezet. FOTO UNITED PHOTO S DE BOER die bij andere mensen tot bot breuken zouden leiden. Zelf heeft hij nergens last van. Inte gendeel, zo'n onnavolgbare be weging vormt vaak de inleiding van een weergaloze goal. Kanu maakt vaak doelpunten die niet na te vertellen zijn. Die van gisteren, waarmee hij jn de 39e minuut de score openbrak, was dat wel. Jari Lit- manen, gisteren verre van scherp, verzond een afgemeten voorzet die bij de eerste paal knap vallend werd ingekopt door de spits, die van Louis van Gaal verrassend de voorkeur had gekregen boven Patrick Kluivert. De ban was gebroken en Ajax stoomde in hoog tempo verder. „We waren velen malen beter dan zij", analyseerde Danny Blind, „maar zolang het 0-0 of 1-0 is, kan er nog van al les gebeuren. Achteraf moet je concluderen dat het een wed strijd voor 5-0 was geweest." Zover kwam het niet. Enkel Frank de Boer vond nog twee gaatjes in de verdedigingsmuur die Hajduk van begin tot eind optrok. De formatie van Ivan Katali- nic kwam namelijk maar voor één ding: 0-0 en kon eenmaal op achterstand niet meer om schakelen naar een wat meer aanvallend spelconcept. Daar had het de kwaliteit ook niet voor. Elke geslaagde combinatie leek op toeval te berusten. Het zau een schande zijn geweest als Ajax door dit samenraapsel was uitgeschakeld. Dat de volgende tegenstander Bayern Miinchen heet en niet 1FK Göteborg werd met instem ming begroet. Louis van Gaal verwacht van de Duitse lands kampioen toch iets meer aan vallende impulsen dan van de stugge Zweden. „En Bayern heeft een grotere naam in Euro pa. Dan wordt het nog makke lijker om'de spelers te motive ren." amsterdam gpd De eerste speldeprikken rich ting buurland werden gisteren al uitgedeeld. Een Duitse ver slaggever ving bot bij Blind toen hij vroeg om een interview in het Duits. 'Spreek ik niet', luid de het bitse antwoord van Blind. De koude oorlog is nu al begonnen. Ajax: Van dei Sar; Reiziger, Blind, Rijk aard en Frank de Hoer; Ronald de Boer, Uimanen en Seedorf (79. Bogarde); Finidi, Kanu (71. Kluivert) en Over- tlujduk Split: Gahrit; Person, Stiinac, Hibic, Vufca en l'ra/eniea; Mestrovic, Asanovic en Pralija; 1-rceg (51. Kazlmir Vulic) en Jurcec (67 Rapaic). e liefliebbers van confrontaties op sportgebied tussen Duits land en Nederland kunnen ko mende maand hun hart opha len. De Davis Cup kwartfinale begin april tussen de buurlan den wordt een paar dagen later gevolgd door de Champions League halve finale tussen Ajax en Bayern Miinchen. Welke club het eerst thuis speelt is nog onbekend. Daarvoor wordt morgen in Genève geloot. Ajax en Bayern zijn geen on bekenden voor elkaar in Europa Cup-verband. De eerste keer dat de beide topclubs elkaar ontmoetten was in 1973. De Amsterdammers wonnen de eerste wedstrijd in de kwartfina le van de EC 1 afgetekend*met 4-0. De uitwedstrijd ging met 2- 1 verloren. In 1980 trok Bayern aan het langste eind. In de tweede ronde van de EC 1 werd Ajax in het eerste duel met 5-1 geslachtofferd. In Amsterdam werd het 2-1 voor de thuisclub. Een oefenwedstrijd tegen de Duitsers staat bij velen nog op het netvlies gebrand. Dat was de afscheidswedstrijd van Johan Cruijff, op 7 november 1978, die eindigde in een 0-8 zege voor de oosterburen. De ploeg van trainer Trapat- toni en - vooral - voorzitter Franz Beckenbauer kampt dit seizoen met de nodige tegen slag. Vedette Lothar Mattnöus herstelt van een afgescheurde achillespees, spits Jean-Pierre Papin is al geruime tijd uitge schakeld vanwege een menis cus-blessure en de Zwitserse in ternational Alain Sutter verloor de laatste maanden negen kilo lichaamsgewicht aan een lint worm. Ook op keepersgebied zit het de Zuldduitse vereniging niet mee. Eerste doelman Oliver Kahn komt dit seizoen niet meer in actie in verband met een gescheurde kruisband. Tot overmaat van ramp wacht tweede keeper Sven Scheuer een schorsing omdat hij giste ren uit het veld werd gestuurd. Derde doelman Gospodarek zal daarom tegen Ajax hoogstwaar schijnlijk het doel verdedigen. f areabon anp Jp Milan heeft bijna moeiteloos oöj halve finales vap de Cham- co.ihflg League bereikt. De titel- irdediger hield in Lissabon ior 85.000 toeschouwers Ben- _ja op 0-0. Twee weken gele- in had de Italiaanse kampioen pt 2-0 gewonnen dankzij tref- js van Simone, De Milanezen dse|ffen in de halve eindstrijd Pa- i Saint Germain. (\C Milan kwam nauwelijks in n" vaar. Hoewel de Portugezen p het begin tot het einde van eerste helft domineerden, ên leerden zij geen enkele seri- denze kans. Ook doelman Preud- iatl^mme, die van plan is tot 2&:dden '97 bij te tekenen bij nfica, werd in de eerste drie lea'[artier nauwelijks verontrust, is. Na de hervatting zorgde Ben- sazi-p voor nog meer druk, maar Lea'beste mogelijkheden om te •ren waren voor de Italianen. na,'pe 69e minuut raakte Simone paal. Benfica's invaller Jsaias E even later hetzelfde lot be- toren. Diens schot carambo- rde via de binnenkanten van doelpalen weer het veld in. p kwartier voor tijd tikte ïjud'hamme een schot van Jpan via de lat uit het doel. e&ndiade en Dimas; Benio, Paneira, ïnae'ta e|i Gnimaraesj Pinto en Ca- Wilan: Rossi) Panucci, Baresi, Galli :toajaldinii Branio, Desailly en Pnna- nd ii Rnhan, Savicevic en Simone. Ifeyenoord Contracteert Trie Zweden e JTTiBPAM GPP '^ypnoard heeft drie zes- hijnjwige Zweedse voethal- ïvn?8 eBn contract aangebo- ,„k)h Het gaat Qm Tobias 'enidercth, Christian Gro- ng en Frederik Berglund, (e drie spelers van het pltjjeedse nationale jeugd- ?ldtra' George Weah van Paris Saint Germain neemt het doel van Barcelona onder vuur. Sergl komt te laat. parus t fred segaar gpd-verslaggever Barcelona-trainer Johan Cruijff toverde iets op zijn gezicht dat verdacht veel weg had van een glimlach. Zo ongeveer lacht een boer met kiespijn. Maar Cruijff was er in elk geval van nacht in de catacomben van het Pare des Princes. Van zijn spelers echter was na afloop geen spoor te bekennen. Zij waren alle vragen over de uit schakeling in de kwartfinale van de Champion League ont vlucht en hadden een veilig heenkomen gevonden in de spelersbus. Doodziek waren ze van het verlies in de returnwedstrijd tegen Paris Saint Germain. Na' de 1-1 in Nou Camp volgde in Parijs gisteravond laat een ne derlaag van 2-1 en dat bete kende 'einde oefening' voor de Catalanen in de Europa Cup. Johan Cruijff, zwaar onder druk de laatste tijd, deed zo nonchalant mogelijk over het einde van het Europese avon tuur, „Barcelona heeft goed gespeeld vanavond, ik wou dat ze elke week zo speelden. Na de 0-1 van Bakero hebben we zelfs nog goede kansen gehad om verder uit te lopen. Helaas, er zit niets anders op ons hele maal op de competitie te rich ten." Dat de trots van Catalonië het de thuisclub nog zo moei lijk maakte, had niemand ver wacht na alle commotie rond de Stoitchkov. De Bulgaar be kritiseerde Johan Cruijff fel in de aanloop naar de strijd tus sen de beide grootmachten. Met name wervelwind Weah en het genie Ginola bestookten de Barcelonese afweer met prachtige passeerbewegingen. Verder dan een kopbal op de paal van Rai, twee balletjes op de lat van Ginola, beide keren van de zijkant, een schot voor langs van Weah en een prima kopoal van diezelfde Liberiaan kwam PSG in de eerste helft echter niet. Barcelona stelde er weinig tegenover. De veronge- lijke Stoichkov was de enige die los kwam van zijn bewaker Cobós en bood zowaar Begui- ristain een kans. Ronald Koeman, die Bakero op maat bediende, stond met een perfecte vrije trap vlak na rust aan de basis van het doel punt dat het helse lawaai in het Pare des Princes op slag deed verstommen. De voor Be- fjgiiristain ingevallen José Ma rie had daarna een uitgelezen mogelijkheid zijn team in de halve finale te schieten, maar hij verzuimde te doen wat Rai even later voor PSG wèl deed. Nadat Ginola opnieuw de paal had geraakt, profiteerde de Braziliaan halverwege De tweede helft na een corner van Le Guen met het hoofd van het zwakke ingrijpen van Bus- quets: 1-1. Paul le Guen deed twaalf minuten voor tijd uit eindelijk wat zijn ploeggenoten hadden nagelaten: koel raak schieten. Ook dit keer ging Busquets niet geheel vrijuit. Het verlies van Barcelona betekent het einde van een tijdperk en vermoedelijk het afscheid van een generatie. Koeman, die opbouwend sterk speelde, mag nog een'jaar blij ven. Hij wacht de aanbieding van de clubleiding begin vol gende week af en zal daarna over zijn toekomst beslissen, Over een transfer van Stoitchk ov twijfelt niemand meer in Barcelona. De Bulgaarse Gouden Bal-win naar zegt een reeks van aan biedingen van Europese top clubs vop zak te hebben. Dat moet haast wel, want hij stuurt nadrukkelijk aan op een breuk met Cruijff. De aanvaller liet de afgelopen dagen geen gelegen heid ongebruikt om zijn trai ner zwart te maken. De a-col legiale houding van Stuitchkov maakte begin deze week een ongeregelde bende van het an ders zo hechte Barcelona-col- lectief. GOTEBORG SIP/ANP Met tien man heeft Bayern Miinchen gisteren de halve finales van de Champions League gehaald. De overgebleven Duitsers, de komende tegen stander van Ajax, kromden de ruggen nadat doel man Scheuer al na twintig minuten van het veld was gestuurd. JFK Göteborg kwam na 0-2 nog op 2-2, maar wist zich uitgeschakeld. Na de (J»0 uit de eerste wedstrijd, gaf de UEFA-regel van de uit- gescoorde doelpunten de doorslag. De Zweden toonden twee weken geleden in Miinchen meesters te zijn in het verdedigen, 0-0. Aanvallen kan IFK minder goed. De hoop van oud-Ajacied Pettersson op een weerzien met Am sterdam bleek ijdel. ZickJer en Nerlinger gaven de thuisclub de nekslag. Pettersson werd direct na de 0-1 gewisseld. Liet slatoffensief kwam te laat. Het gemis aan wedstrijdritme brak IFK uitein delijk op. Voetbal in Scandinavië is een zomer sport. In het Ullevi-stadion werd gisteren duide lijk waarom de Zweden 's winters liever binnen blijven. Vijf graden vorst en sneeuw bepaalden het beeld. Bayern kreeg na twintig minuten een mentale opdoffer. De Schot Mottram teande Scheuer de rode kaart. De doelman haalde de doorgebroken Martinsson onderuit. „Een zware straf, maar ver klaarbaar", zei Bayem-voorzitter Franz Becken bauer, op de schnabbeltoer als commentator voor de commerciële Duitse tv-zender RTL Plus. Trainer Trapattoni bracht invaller-doelman Gospodarek in het veld, de Bulgaarse spits Kosta- dinov moest naar de kant. Gospodarek is de doel man van de Bayern-amateurs én van de Duitse jeugdplneg. In München is hij derde keus, Scheu er was al vervanger, van de geblesseerde Kahn. Het beginoffensief van IFK Göteborg was toen al voorbij. Blomqvist en Erlingmark waren dicht bij de openingstreffer, Na het wegzenden van Scheuer miste een afstandsschot van Pettersson het doel op centimeters, Na de rust toonden tien Beiers een staaltje effectiviteit. Zickler en Nerlin ger maakten de doelpunten, in de 64e en 72e mi nimi. Met de moed der wanhoop persten de Zweden de laatste krachten uit de vermoeide lijven. Het leverde nog wat op ook, Uilenberg gaf de 36,400 toeschouwers hun warmte terug. De 2-2 kwam echter pas in de laatste minuut, van Martinsson. Tijd voor meer spanning was er niet. Bayern kwam met de schrik vrij. Ajax is gewaarschuwd. Bayern was vier jaar afwezig bij de laatste vier van Europa, de Duitsers hebben nu trek in meer. Bayern kan in de halve finales waarschijnlijk niet beschikken over Marcel Witeczek. De spits liep in Göteborg een knieblessure op. Het herstel zal naar verwacht vier weken vergen. De zieken boeg raakte nog voller. Matthüus, Papin, Sutler en Kahn verbleven daar al. „Ajax heeft veel talent in huis", keek Trapattoni vooruit. „Wij hebben veel inzet." Dat gaf gisteren de doorslag, „Bayern heeft getoond weer tot de Europese top te beho ren", aldus de Italiaanse trainer, die volgend sei zoen terugkeert naar zijn vaderland. IFK Güieharg: Ravelli) Kamark, Johansson, Rjnrkluiut en Nilsson (77, lilienperali Martinsson, Rehn, l-lnoóvist on Ulomqvisi, Hrllngmark on l'oitersson (65. Wahlstodi). Bayern München: Scheuer) Helmer, Krenzur, Uahhol en Frey; Zickler 82 Koffoor), Scholl, Nerlinuer en /-lege; Kusla- dinov (21. Gospodarek) en Wileczek (62 Bchupp) londen grd - Hans Segers, de Nederlandse doelman van Wimbledon, en twee andere voetballers uit de Engelse competitie zijn gister avond op borgtocht weer vrij gelaten, De Britse politie legde nun geen strafbaar feit ten las te, maar zei dat ze later op nieuw verhoord zouden wor den. Hans Segers, Bruce Grobbe- laar (keeper van Southamp ton) en John Fashanu (spits van Aston Villa) waren dins dagmorgen gearresteerd op verdenking van omkoping, In ruil voor geld zouden ze wed- strijduilslagen hebben beïn vloed door pallen door te laten of - in het geval van aanvaller Fashanu - hebben verzuimd te scoren. Dat geld zouden ze hebben gekregen van een gok- syndicaat in het Verre Oosten. Behalve de drie voetballers werden ook Heng Suan Llm, een Maleisische zakenman, en Melissa Kassampsi, de vrien din van Fashanu, gearresteerd. Van hen zat alleen Melissa Kassampsi, de dochter van een Afrikaanse diplomaat, gis teravond nog vast. Voordat hij werd vrijgelaten, had Hans Segers via een yriend laten weten „ontspan nen en in een goed humeur" te zijn. De vriend, een lid van het bestuur van het plaatselij ke graafschap, zei na afloop van een bezoek aan Segers in zijn cel: „Hij grapte zelrs of ik hem een bal kon brengen, zo dat hij wat zou kunnen trai nen in zijn cel. Zijn enige klacht betreft het gevangenis- voedsel, dat niet al te best is", Alle arrestanten wassen hun handen in onschuld. John Fas- hanu's advocaat, Henri Brand- man, zei: „Hij heeft In de scherpst mogelijke bewoor dingen ontkend dat hij iets van doen heeft gehad met dit omkoopschandaal. Hij be treurt de hysterische wijze waarop over zijn arrestatie door de media ls bericht, Te gen hem is geen enkele aan klacht Ingediend, Hij ls geheel onschuldig". Volgens de Britse wet mag de politie een arrestant maar 24 uur zonder aanklacht vast houden, In het geval van de voetballers en de zakenman werd die periode eenmaal met 12 uur verlengd, waarna de politie geen andere keus had dan hun een strafbaar feit ten laste te leggen of hen vrij te la ten. De politie weigerde te zeg gen waarom zij de arrestanten niet had voorgeleid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27