LJ.A.M. Studie Mercedes met vele gedaanten ADVERTEREN OP DEZE PAGINA? I Weg en wiel Nieuwe Mercedes-besteller: Sprinter Nauwere samenwerking Rolls-Royce en BMW H'AI' "ik zifu toééi* d<*u teden&t h oüet- te (tappen op onze ?pwnteb. ÓucUuiq uzelf. kiiftMtUiOuze(ko»u>ou\eiiU (tefcliikltAAt1 üoob een pwefut. Mistkanon moet straks ook autokrakers verjagen Achthonderd fietsen voor een tientje 3NDERDAG 16 MAART 1995 REDACTIE PETER LODEWIJKS |i maart start Mercedes-Benz de levering van lieuwe bedrijfswagen Sprinter, die na achttien de TN-serie opvolgt. Elke versie heeft een l-remsysteem met schijven rondom, waaruit ct dat veiligheid nu ook bij bedrijfswagens t tellen. Ook is de Sprinter-cabine rondom rzien van botsbeschermings-constructies en ft de Sprinter een soort automatisch sperdiffe- fieel, dat doorslippen van een der achterwie- roorkomt. mderhoudskosten per kilometer zijn gehal sd, mede doordat slechts om de 15.000 km verversen en om de 45.000 km een uitgebrei de servicebeurt nodig is. Het Sprinter-gamma, dat met personenauto-rijbewijs gereden mag worden, telt drie wielbasislengten (300,355 of 402 cm) en laadvermogens van 860 tot 1565 kg. Er zijn drie motoren beschikbaar. Uit de voorganger TN nam men de 2.3 liter diesel over. Daarnaast is er een nieuwe benzinemotor met dezelfde in houd en een eveneens nieuwe 2.9 liter 5-cilinder turbodiesel. Deze heeft vier kleppen per cilinder en een elektronisch geregelde injectiepomp, zoals Mercedes' nieuwste personenwagendiesels. Maar tevens heeft hij directe injectie om het brandstof verbruik te verlagen. Dat daalde overigens bij de Sprinter toch al door flink verminderde lucht- weerstand van de cabine. LONDEN «ANP Rolls-Royce Motor Cars (RR), de Britse producent van luxu euze automobielen, gaat nau wer samenwerken met zijn Duitse partner Bayerische Mo toren Werke (BMW). Eind vorig jaar werden de twee het eens over de levering van BMW-mo- toren aan RR, maar daar ko men nu remsystemen, versnel lingsbakken en de airconditio ning van BMW bij. Sir Colin Chandler, topman van RR, heeft dit gezegd tegen de Britse zakenkrant Financial Times. Chandler liet verder we ten dat er later dit jaar een be sluit valt over een gezamenlijk project voor de ontwikkeling van een kleine Bentley. De Bentley is een 'sportieve' uit voering van de Rolls-Royce. Als het gezamenlijke project door gaat, zal de produktie van RR tegen de eeuwwisseling zijn verdubbeld. De nieuwe wagen krijgt een chassis van BMW en wordt een directe concurrent van de SL van Mercedes en de Aston Het nieuwe vlaggeschip van RR: de Bentley Azure. foto reuter Martin DB7. De prijs zal tegen de 250.000 liggen. De pro- duktieplannen komen neer op 1.500 tot 2.000 stuks per jaar. Chandler zei verder dat bij de samenwerking de keus op BMW is gevallen omdat Merce des-Benz, dat er ook wel oren naar had, zich wat te bureau cratisch" opstelde. BMW was sneller en was ook wat prijs be treft aantrekkelijker als moto renleverancier. Bovendien, al dus Chandler, zal BMW „beter zijn best doen" omdat het ver schil tussen zijn produkten en die van RR groter is dan tussen de produkten van Mercedes en die van RR. Op de jaarlijkse autotentoon stelling van Genève, die nog tot en met zondag duurt, toont RR zijn nieuwe vlaggeschip, de Bentley Azure cabriolet. Van deze auto. die 215.000 pond 560.000) kost, worden er dit jaar naar schatting 118 ver kocht. RR hoopt met deze auto, de duurste die de onderneming tot nu toe in serieproduktie heeft gemaakt, zijn winst op te kunnen krikken in een periode waarin de verkoop maar heel langzaam aantrekt na het diep tepunt van de afgelopen reces sie. Vorig jaar werden er 1.414 Rolls-Royces en Bentleys ver kocht, een bescheiden 4 pro cent meer dan de 1.360 van 1993. Het record staat op 3.333 verkochte auto's. Dat was in 1990. Rolls-Royce Motor Cars zag vo rig jaar zijn winst stijgen van 4 tot 14 miljoen pond (36 mil joen gulden). De produktie groeide van 1.236 tot 1.356 au to's. In 1992 leed de autopro ducent een verlies van 20 mil joen pond en in 1991 een ver lies van 30 miljoen pond. Naar verwachting verkoopt de on derneming dit jaar tussen de 1.550 en 1.600 auto's. The American Way to Drive Joep Pontiac Chrysler j Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg Tel 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) BOEKEN •ICIEEL DEALER VAN MERCEDES-BENZ BEDRIJFSWAGENS ■EIDEN LjSSE RIJNSBURG ALPHEN DELLAAN 45 MEER EN DUIN 4 RIJNSB.WEG 132 DE SCHANS 25 1 76 93 03 0252119022 01718 22500 01720 75155 ritish Cars Lifestyle in Houten ebbers van Britse auto's en komende weekeinde even naar Houten gaan. wordt namelijk British Lifestyle gehouden, in rland de grootste show op bied. (dan 20 autoclubs, 150 Is met restauratiebedrijven, ieke auto's en onderdelen zich van hun beste kant Vrijwel alle bekende en er bekende merken zijn >enwoordigd en het aan- arieert van de klassieke lot de peperdure en unie- uar XJ13 (zie Blik in het len). Veel klassiekers na- |k, maar ook moderne ikten van de Britse autoin- e zijn aanwezig: de Lotus Sport 300, de Aston Mar tin Virage en het onlangs in Ne derland geïntroduceerde merk Marcos. Liefhebbers van Britse auto's houden over het algemeen ook van het land, de kleding, de tra dities. De beurs wordt dan ook opgeluisterd met produkten van Brits fabrikaat: huis- en tuinde- coratie, antiek, meubilair en ook reisinformatie. De beurs is geopend op zater dag 18 en zondag 19 maart van 10 tot 18 uur en vindt plaats in het Expocenter Euretco in Hou ten, dat vlak onder Utrecht aan de snelweg A27 ligt, op indu strieterrein Doornkade. De toegangsprijs voor volwasse nen is 15, kinderen tot 12 jaar betalen ƒ5. Voor meer informa tie: tel. 035 - 836990. 3WERKZAAMHEDEN icht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, jgesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen WB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden ig en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Nieuw Vennep richting Wassenaar (A 44) Sassenheim en Oegstgeëst, overdag. Amsterdam - Den Haag (A 4) l AIO en Schipholtunnel, avond en nacht. Ring Amsterdam (A 10) Dgte van Zeeburgertunnel, avond en nacht. Amsterdam richting Amersfoort (A 1) Den Bosch richting Utrecht (A 2) )gte van de Lekbrug Vianen. Eindhoven - Maastricht (A 2) >2 )gte van het vliegveld Beek, overdag. Utrecht richting Amsterdam (A 2) aJgte van knooppunt Holendrecht, avond en nacht. Arnhem richting Utrecht (A 12) igte van Veenendaal, overdag. Utrecht - Breda (A 27) en knooppunt Gorinchem, overdag. Utrecht richting Almere (A 27) Rijnsweerd en Utrecht-noord, avond en nacht. Amersfoort richting Utrecht (A 28) gte van Haren, avond en nacht. Zwolle-noord en Zwolle-zuid, avond en nacht. Hoogeveen richting Zwolle (A 28) Utrecht richting Amersfoort (A 28) mooppunt Rijnsweerd en Zeist, overdag. Arnhem - Den Bosch (A 50) Mercedes toont op de au toshow in Genève, die tot en met zondag duurt, nog niet de opvolger van de huidige middelgrote E-se- rie, maar trekt de nodige aandacht met een fantasie rijk studiemodel. Het project heet Vario Research Car (VRC) en omvat een vier-in- één auto met verwisselbare ach terstukken, zoals ooit de Neder landse fabrikant Max ook voor ogen had. De basis wordt gevormd door een compacte Mercedes zonder bovenkant, maar met voorruit, deuren en stoelen. Door vervol gens een speciaal opzetstuk te monteren, kan de auto gecom pleteerd worden tot stationwa gon, vierzits cabrio, tweezits vrijetijds-pickup of een com pacte gezins-coupé. De VRC combineert in één auto vele ge bruiksmogelijkheden. Omdat de opslag van drie extra carrosseriedelen een probleem kan zijn, stelt Mercedes zich voor dat de VRC-eigenaar het opzetstuk waar op zeker mo ment behoefte aan is, huurt bij een speciaal daarvoor aange steld servicestation. Zo kan men op ieder moment beschikken over het gewenste type auto. Het studiemodel is zo ontwor pen dat de randen van de op- zetstukken na montage onzicht baar wegvallen in de normale naden en spleten van de carros serie. De losse delen zijn ge maakt van licht materiaal, alu minium en koolstofvezel, zodat ze niet meer dan 30 tot 50 kilo wegen. Elektromagneten en speciale klemmen houden de losse stukken op hun plaats. Nadere gegevens over afmetin gen of motorisering houdt Mer cedes voor zich tot de officiële onthulling van dit uitdagende idee. Er bestaan ongetwijfeld geen directe produktieplannen, maar deze studie geeft aan dat Mercedes hard en serieus na denkt over nieuwe autoconcep ten voorde toekomst. Britse klassiekers in beeld gebracht Terwijl Triumph tegen het begin van de jaren vijftig druk bezig was de TR-serie van de grond te tillen, kwam concurrent Austin met het door Donald Healey bedach te type 100 op de markt. De ze Austin-Healey groeide uit tot een succesvolle sportwa gen die de Triumph TR enigszins in de schaduw zet te. Latere versies van de TR bezorgden echter ook Tri umph (vooral in Amerika) weer een goede naam als sportwagenfabrikant. De geschiedenis van beide auto's staat uitgebreid be schreven in twee nieuwe boeken van uitgeverij Elmar in Rijswijk. Ze zijn samenge steld door de Britse autoken ners Mike Lawrence, die Aus tin-Healey voor zijn rekening neemt, en David Hodges, die de Triumph TR-serie onder de loep neemt. Het zijn leuke, luchtig vorm gegeven boeken, die veel fo tomateriaal bevatten (voor de helft in kleur) en een hele boel informatie. De auteurs belichten naast de historie onder meer de sterke en zwakke punten van de au to's, de belangrijkste produk- tiewijzigingen en de wapen feiten in de autosport. Genoemde auto's hebben zich inmiddels een vaste plaats verworven temidden van de meest begeerde klas sieke Britse sportwagens. De Austin-Healey 100 ging later 3000 heten en hield het vol tot 1968. Triumph's TR-serie ging langer mee, tot 1981, maar de laatste versies waren niet de meest gelukkige. De 80 bladzijden tellende boeken Austin-Healey 100 300 en Triumph TR verschij nen in de serie De Klassieken eh kosten 27,50 per deel. AMSTERDAM ANP Het sinds kort verkrijgbare 'mistkanon' om inbrekers te verjagen, krijgt binnenkort een broertje voor in de auto. Het brein achter het kanon, M. van der Weide, legt trots uit hoe zijn vinding werkt. „Binnen een halve minuut is het zicht min der dan 40 centimeter. De mist wordt geproduceerd door een apparaat dat een vloeistof ver warmt: een mengsel van twee glycolen en water." De „vol strekt ongevaarlijke" mist trekt via de bestaande ventilatie na een kwartier weg. Het is de be doeling dat de politie dan is ge arriveerd om de ontredderde boeven op te vangen. De uitvinder werkt inmiddels aan een aangepaste versie om autokrakers af te schrikken. Daarbij moeten nog wel wat hobbels genomen worden: wat gebeurt er bij voorbeeld als tij dens het autorijden het mistka non per ongeluk afgaat? „Dat ri sico moeten we natuurlijk uit sluiten", aldus Van der Weide. Het PTT Business Centre in Amsterdam zal binnenkort een ST-25, zoals het mistkanon offi cieel heet, plaatsen: „We zijn een halfjaar open en hebben tot nu toe iedere maand een in braak met zo'n 65.000 schade. We zijn met de politie en de in terne beveiliging om de tafel gaan zitten en kwamen toen op die machine. We hebben ver trouwen in het apparaat." De Amsterdamse politie is wat nuchterder over het mistkanon. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij „Persoonlijk was ik tijdens een demonstratie wel onder de in druk: je zag geen hand voor ogen", aldus een woordvoerder. Maar hij ziet ook nadelen. „Mensen die langsrijden, den ken dat er brand is, om waar wat te noemen. En als er na een bepaalde tijd geen politie komt opdagen, kunnen de inbrekers gewoon verder gaan. Alleen in bepaalde gevallen en na goede afspraken met de politie zou het kunnen helpen." Fabrikant Stratus Europe heeft tot nu toe 300 van deze vreem de inbraakbeveiligingen ver kocht. Het bedrijf hoopt dit jaar duizend mistmachines a 3.795 exclusief BTW te slijten. Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071-356 230 Knooppunten Grijsoord en Valburg, avond en nacht. Wie uit is op een nieuwe fiets en tijdens de afge lopen FietsRAI in Amsterdam niet heeft kunnen kiezen, hoeft de moed niet op te geven. De jaarlijkse Fiets Koopgids is weer verschenen en biedt de moge lijkheid om alle fietsen die in Nederland te koop worden aan geboden in alle rust te bekijken en te vergelijken. De lezer haalt voor nog geen tientje in een klap 800 fietsen in huis. Dé gids op tijdschriftformaat geeft meer dan een overzicht van alle modellen van 85 fiets- merken. De aspirant-koper wordt vooraf duidelijk wegwijs gemaakt in alle soorten fietsen die op de markt zijn en waaruit hun onderlinge verschillen pre cies bestaan. Met een overzicht dat nog het meest weg heeft van een stam boom zoekt de lezer zich een weg in de wirwar van mogelijk heden. Een fiets kan immers een stadsfiets zijn, atb, hybride, randonneur, racefiets, cycle- crossfiets, ligfiets, tandem, vouwfiets of zelfs bakfiets. Veel van deze modellen zijn nog eens aangekleed of kaal te koop, met dikke of dunne banden en diverse systemen voor versnel- BUK IN HET VERLEDEN ling en remmen. De stamboom leidt de lezer naar het fietstype dat hij het liefst heeft en in de volgende hoofdstukken wordt elk type uitvoerig toegelicht. Vervolgens neemt de koopgids de lezer mee in de ingewikkelde wereld van onderdelen en ac cessoires. Speciaal voor de zelf bouwers wordt uitgelegd waar om bij bepaalde systemen tand wielen, ketting, derailleur en verstellers een geheel vormen en welke onderdelen uitwissel baar zijn. Een hoofdstuk is gewijd aan fra- memaat en zitpositie van fiet sen in het algemeen. Met deze gegevens kan ieder nameten of zijn of haar fiets wel passend is. Dan is er een uitvoerige woor denlijst die begint met achter mannetje en na zes pagina's via onder meer brakebooster, ka belstopper en tangentiaal spaakpatroon uitkomt op zit hoek. Tenslotte volgt een opsomming per merk, plus foto en een over zicht van alle in Nederland ver krijgbare modellen, compleet, met technische gegevens en prijzen. Editie '95 van de Fiets Koopgids telt 116 pagina's en is een publicatie van Uitgeverij Fiets te Amsterdam. Te koop voor 9,95 bij de fietsenhandel en in boekwinkels. Kinderkeus Ook kinderen hebben tijdens de afgelopen FietsRAI (in 3 dagen 40.967 bezoekers, 1.000 meer dan in '94) hun eigen Fiets van het Jaar gekozen. Duizend kinderen in de leeftijd van 2-12 jaar die tijdens de ten toonstelling fietsen hebben uit geprobeerd lieten samen met een jury van vakmensen hun keus vallen op de Sparta Po nystar. Eervolle vermeldingen waren er voor de Batavus Flits en en Rivel Tsjakka. Ooit bouwde de Britse fabrikant Jaguar een aan trekkelijke aluminium sportwagen, waarmee men grote raceplannen had. Maar bij de bouw bleken er fouten te zitten in de maatvoering. Ingrijpende aan passingen hadden tot gevolg dat de Jaguar XJ13 te laat klaar was en niet meer voldeed aan allerlei nieuwe eisen. Van de twee in 1967 gebouwde exemplaren werd er één tot schroot gereden en het andere belandde uiteindelijk in een Brits museum. Jaren later was er een steenrijke Japanse Jaguar liefhebber die deze auto per se in zijn verzameling wilde hebben. Omdat hij niet te koop was besloot de man de XJ13 na te laten bouwen. Dat gebeurde bij een Nederlands bedrijf. Het bleek niet haalbaar de oorspronkelijke racemotor na te bouwen en daarom stopte men er 'maar' een 12-cilinder uit de Jaguar XJ12 in. Die motor moest overigens wel ge heel opnieuw worden opgebouwd om hem in de beperkte ruimte achter de stoelen onder te kunnen brengen. Bij de bouw van de replica ging men uit van de oorspronkelijke (verkeerde) maatvoering en daardoor liep ook dit project vertraging op. Het duurde uiteindelijk ruim 2 1/j jaar voordat de auto klaar was. Totale kosten: 1,5 miljoen gulden. De zeer gedetailleerd nagebouwde Jaguar XJ 13 (foto) is komend weekeinde te zien (en voor zes ton te koop) op de autoshow British Cars Lifestyle (zie bericht elders op deze pagina). foto autovisie

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23