Hoe betalen we 2,5 miljoen aan de projectontwikkelaar? Het belang van het wijkbezoek Nu minimaal f2.000,- smeergeld bij aankoop van een Mazda 323 F (model '94) Schrijvende Lezers F DONDERDAG 16 MAART 1995 Vóór het referendum plaats vond, heb ik een ingezonden stuk opgesteld om u op te wek ken toch vooral 'tegen' de voor nemens van de gemeente te stemmen om de tuin van het voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis te bebouwen. Ik heb dat stuk weer ingeslikt om dat vele andere bijdragen in het LD van gelijke strekking ver schenen. Nu de uitslag van het referen dum ondubbelzinnig 'tegen' is, zitten we wel met een conse quentie. Die 2,5 miljoen die de projectontwikkelaar, juridisch ongetwijfeld correct, opeist. Hoe gaan we daar mee om? Daar wil ik dan alsnog op in gaan. Terecht is er mijns inziens op gewezen dat er sprake was van volksverlakkerij door de kosten per inwoner ad 25 gulden bij 'tegensfemmen' van gemeente wege als argument in te bren gen. Je kunt met dit soort getallen gemakkelijk goochelen. Het ab solute bedrag klinkt op het eer ste gezicht er hoog. Maar hoe veel betalen we per inwoner aan gemeentelijke belastingen en voor het hoogheemraad schap per jaar? Is die 25 gulden 1 of 5%? De 'bomen' die we nu in be scherming hebben genomen, blijven met enige zorg nog 100 jaar staan. Dat wil dus zeggen dat we hun voortbestaan met 25 cent per jaar hebben gegaran deerd. Dat is dus een heel ander getal. Maar iemand moet nu die 2,5 miljoen op tafel leggen. Veron derstellend dan dat het ge meentebestuur niet bereid of "onvoldoende inventief is om de projectontwikkelaar op andere wijze compensatie te verlenen. Mijn voorstel is dat de lokale vestigingen van de banken (ING. AMRO/ABN, RABO) geza menlijk een lening aan de ge meente verstrekken van 2,5 mil joen, die in 100 jaar wordt afbe taald, doordat de gemeente de Wijkbezoeken hebben geen zin zegt de heer Gijsman in het Leidsch Dagblad van 3 maart. De problemen zijn bekend. De problemen zijn overal hetzelfde. Wethouder Langenberg ant woordt dat dergelijke bezoeken wel degelijk vrucht afwerpen en verwijst naar een recent bezoek aan de Merenwijk. Wie heeft er gelijk? Allebei. En allebei een beetje. Uit onderzoek is gebleken dat in bijna alle Leidse wijken pro blemen worden ervaren rond de stadsreiniging, veiligheid op straat, parkeren. Bewoners er geren zich groen en geel aan fout-parkeerders, onkruid tus sen de stoeptegels, enge plek ken, balorige jeugd, de niet op gehaalde vuilniszakken. De heer Gijsman heeft gelijk. De problemen zijn overal het zelfde. Maar er zijn meer problemen in de wijk. Problemen die een groot aantal inwoners niet ra ken. Omdat deze inwoners een goed huis hebben, voldoende inkomen en tevreden zijn met de gezinssituatie. Er zijn problemen met de werkloosheid, opvoedingspro blemen van bijvoorbeeld een- ouder gezinnen, problemen om rond te komen van een uitke ring, gezondheidsproblemen. Deze problemen zijn niet overal hetzelfde. Ze variëren per wijk. Een nieuwbouwwijk kent andere problemen dan een ou de wijk. Wijken met veel eigen woningen kennen andere pro blemen dan wijken die groten deels uit huurhuizen bestaan. Er zijn wijken waar naast de 'oude bewoners' veel jongere mensen komen wonen met an dere waarden en normen. Of wijken waar allochtonen en au tochtonen aan eikaars gewoon tes moeten wennen. Dat kan voor spanningen zorgen. De ge meente heeft daar, samen met allerlei andere organisaties een taak in. Zij moet deze proble men dus kennen om vast te kunnen stellen wat ze eraan kan doen. Dan zijn er nog de voorzie ningen. Voor de meeste mensen maakt een stukje fietsen niet uit. Maar voor bijvoorbeeld ou deren is het van belang dat voorzieningen zoals een biblio theek, ontmoetingscentrum, ge zondheidscentrum dicht bij de woning liggen. Want zij zijn niet zo mobiel meer. Wanneer een wijk dus veel oudere bewoners heeft, of gaat krijgen, moet de gemeente hier rekening mee houden. De heer Gijsman heeft onge lijk. De problemen verschillen van wijk tot wijk. Maar waarom zou het college op wijkbezoek gaan? Over al de ze onderwerpen is veel bekend. Er is vorig jaar ook uitvoerig on derzoek naar verricht, waarbij per wijk een profiel is opgesteld en een overzicht is gegeven van de problemen. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezopden brief uw naam, adres en woonplaats vermelden, evenals de datum waarop het betreffende artikel werd gepubli ceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de re dactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. stedelijke belasting met 1 gul den per jaar verhoogt, (vier keer meer dan de werkelijke kosten per jaar omdat ook rente over de lening moet worden be taald.) Ik meen dat we dit be roep op de lokale bankdirecteu ren kunnen doen, uit burgerzin, maar ook omdat hun 'return on investment' gegarandeerd kan worden. Blijft de vraag: hebben we nog andere zaken 'af te rekenen'? Sommigen hebben om het vallen van politieke koppen ge vraagd die verantwoordelijk wa ren voor de voortijdige 'deal' met de projectontwikkelaar. De verantwoordelijke wethouders zijn al lang verdwenen, en niet of nauwelijks meer aanspreek baar. Men kan stellen dat de zitten de bestuurders zich met de 'deal' hebben geconformeerd en daarom moeten verdwijnen. Ik weet het niet. In een kleine gemeente is bestuurskwaliteit dun gezaaid. Wat bereiken we met vervanging? Vooralsnog ben ik bereid er vanuit te gaan dat in het algemeen de zittende bestuurders niet anders dan hun best hebben gedaan om de zaken in zo goed mogelijke ba nen te leiden. Maar welke amb tenaar heeft dat idiote argu ment bedacht dat 'tegen stem men' per inwoner 25 gulden zou kosten en welke politiek verantwoordelijke heeft zich daarmede geconformeerd? Hier hebben we een heel con creet punt. Het lijkt mij dat betreffende ambtenaar en politiek v< woordelijke niet in hun p te handhaven zijn. Op grond van de besc ging: volksverlakkerij. Toch is het goed als de raad zich ook zelf in de wijk van der gelijke problemen op de hoogte stelt. Over problemen lezen is een ding, de mensen erover ho ren is een noodzakelijke aanvul ling. Het geeft algemene uit spraken als 'integratieproble men' een concrete lading. En dat maakt het vinden van op lossingen vaak gemakkelijker. Wethouder Langenberg heeft gelijk als hij het heeft over het 'opsnuiven' van zaken. Dan moet bij de wijkbezoe ken natuurlijk wel gesproken worden met de groep die dit soort problemen heeft. De doorsnee burger, met een gezin en inkomen uit werk, heeft der gelijke problemen niet. Hij of zij heeft problemen met de woon omgeving. En die problemen zijn overal hetzelfde. Om die problemen te leren kennen hoef je de wijk niet in. „Om die pro blemen op te lossen ook niet. Je komt tijdens zo'n bezoek maar op een paar plekken. Je kunt een toezegging doen over het aanpassen van een parkeer plaats, maar honderden meters verderop speelt eenzelfde ffro- bleem dat niet wordt opgelost. Je kunt horen van een inwoner dat de boom voor zijn raam het zonlicht wegneemt, maar je kunt hem niet kappen. Wethouder Langenberg heeft ongelijk als hij het over het pro bleemoplossend karakter van de wijkbezoeken heeft. Toch is er ook voor deze pro blemen een goede reden voor wijkbezoek. Niet om die proble men te vernemen. Maar juist om uit te leggen wat er aan die problemen wordt gedaan. Waarom er niet meer wordt ge daan en waarom er niet iets an ders wordt gedaan. Want dat moet worden uitgelegd. De pro blemen kunnen niet als 'onbe langrijk' terzijde worden ge schoven. Want hoewel zij vanuit maatschappelijk oogpunt mis schien minder ernstig zijn dan integratieproblemen, werkloos heid, opvoedingsvraagstukken e.d. zijn het wel zeer grote groe pen mensen die zich ergeren aan deze zaken. En dat is vol doende reden om uit te gaan leggen wat je er aan doet en waarom. Wijkbezoeken om het beleid uit te leggen. Wijkbezoeken om minder in het oog springende problemen persoonlijk te zien. Dat is nuttig. Mits niet de ver wachting wordt gewekt dat de problemen snel worden opge lost. Want dat gebeurt, om uit eenlopende redenen, vaak niet. En als de suggestie wel wordt gewekt dan blijft de burger met een dubbele kater achter. Dan kunnen wijkbezoeken beter achterwege blijven. Hoite Detmar, Leiden. De auteur is directeur van On derzoek en Statistiek Leiden BV. Omkoop schandaal De Mazda-dealer is tot heel veel bereid. Zelfs tot 't omkopen van zijn klanten. Zo geeft-ie u bijvoorbeeld minstens f 2.000,- smeer geld bij aankoop van 'n Mazda 323 F (model '94). En leuke onderhandse bedragen kunt u ook verwachten bij aan koop van andere '94-modellen 323 of 626. Variërend van f 500,- tot f 2.000,-. Wat een actie, zeg dat wel! U moet knap sterk in uw schoenen staan om zo'n aanbod af te slaan. Dus haast u naar uw Mazda-dealer en verbaas u over zijn aanbod. En acht u zich te netjes voor dergelijke praktijken, dan heeft u nog keus uit 2 actiemodellen: de 626 Cronos en Capella. Zonder smeergeld, maar scherp geprijsd en overladen met extra's. Maar haast u, want voor al deze modellen geldt: op is op. En dan is de Mazda-dealer weer onkreukbaar als vanouds. Normaal kost de 323 Hatchback vanaf f 25.995,-, de 323 Sedan vanaf f 27.950,- en de 323 F vanaf f 32.995,-. Elke Mazda wordt geleverd met drie jaar Mazda Euro Service, drie jaar alge-'f mene garantie tot max. 100.000 km, drie jaar lakgarantie en zes" jaar carrosseriegarantie. Deze actie geldt zolang de voorraad strekt. Leasecontracten- zijn uitgezonderd. Prijzen incl. BTW en BPM, excl. kosteni, rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbe-- houden. Mazda-importeur, tel. 070 - 3489400. Amazing Mazdajjj AMAZING MAZDA DEALERS AUTOMOBIELBEDRIJF DE RIJN B.V. Valkenburgseweg 56a, Katwijk. Tel. 01718 - 72346 AUTOBEDRIJF VAN DEN DOOL B.V. Heereweg 26, Lisse. Tel. 02521 - 20650 AUTO HOME LEIDERDORP B.V. Weversbaan 27, Leiderdorp. Tel. 071 - 899349

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22