Vluchteling verplicht in e burgeren Pleidooi openhouden Ommedijkseweg 3 - Lr? Fietsbruggen krijgen opknapbeurt Waterschap pakt polderkades aan Een ALNO keuken herken je niet aan de kwaliteit. z rm Rijn Veenstreek Bromfietscursussen in trek bij de jeugd Broodjeszaak in Hooftstraat amberly blijft in pleeggezin Nieuwe wilgen Hooge Burch Lezing over natuurlijk groenbeheer INDERDAG 16 MAART 1995 EN AAN DEN RIJN JAN WINDE vluchtelingen en nieuwko- 6 van 18 jaar en ouder die I in Alphen vestigen moeten jen één jaar aan het inbur- jigsprogramma deelnemen, 'moeten' moet volgens wet ter Dales (D66/sociale (verlening) meer worden [vat als 'een zeer sterk be- fukken dat ze hier baat bij óen'. Echt dwingen wil Da- Ie mensen niet, hoewel hij uitsluit dat iemand die wei- Ideel te nemen een korting lijn uitkering tegemoet kan 8 uitvoering van het inbur- hgsbeleid wil de gemeente erbrengen bij een particu- i instelling. Op dit moment i de SOVA (Stichting Op- 5 Vluchtelingen Alphen) 1 de opvang van vluchtelin- en asielzoekers en het Cen- I Buitenlanders Rijn en Lek nieuwkomers, die zich in [ader van gezinsvorming of- jniging in Alphen vestigen, kieze instellingen wordt ge- gd een offerte uit te bren- voor het opzetten van een igeringsbureau. •or de cursussen moet ge- c worden gemaakt van de s bestaande scholingsin- s; uschauffeur krijgt schop al ivuiDENEen buschauffeur van Zuidwestnederland kreeg gis- in fnïddag een trap van een 35-jarige Leimuidenaar. Tevens 'eg de dader de bril van het gezicht van de chauffeur. Eerder de dag had de bestuurder een jeugdige plaatsgenoot, een ïde kennis van de dader, aangesproken op zijn vervelende ge- ig in de bus. Toen de chauffeur aan het eind van de middag ?r stopte in Leimuiden werd hij opgewacht door de dader, die vonds door de politie werd aangehouden. ivee gewonden in Leimuiden [uiden Bij een ongeval op de provinciale weg in Leimuiden i gisteren twee chauffeurs gewond geraakt. Een 45-jarige man Gouda reed door nog onbekende oorzaak in op een tege nkomende auto, die werd bestuurd door een 59-jarige Wad- kvener. De slachtoffers werden met onbekend letsel overge- jcht naar het Beulandziekenhuis in Gouda. Beide auto's wer- zwaar beschadigd. romfietser breekt been ERSWoude Door onoplettendheid van een 27-jarige chauf- r s' uit Hazerswóude heeft een 18-jarige bromfietser uit Lange- I" gistermiddag een onderbeen gebroken. De automobilist d volgens de politie zonder goed op te letten vanuit het Fre- ik van Eedenplein de Rijndijk op. Daarbij reed hij de brom- ier aan. Iphenaren op de vuist ienaan den run» Twee Alphense mannen van 29 en 37 jaar vanmorgen rond zeven uur met elkaar op de vuist gegaan, wee kwamen elkaar in de auto tegen op de Meteoorlaan in hen. Daar probeerden zij op elkaar in te rijden. Door een uit- tmanoeuvre kon de 29-jarige dit uiteindelijk voorkomen, (n later troffen de twee elkaar opnieuw, nu bij het benzinesta- k aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. De mannen liepen het treffen beiden verwondingen op in het gezicht. De aanlei- g van de vechtpartij was een zakelijk geschil. CHEF HENNY VAN ECMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-336429 bhen in zee met particuliere instelling (hen wil vluchtelingen en nieuwkomers verplichten I inburgeringsprogramma te volgen. Doel is om hen (r een intensieve introductie te helpen om zelf een ^aardige plaats in de Nederlandse samenleving te krijgen. Het leren van de Nederlandse taal en een cur- maatschappij-oriëntatie vormen de basis van het jgramma. stellingen, zoals de Steva (Stich ting Educatie Volwassenen Al phen). De gemeente denkt dat er door het opzetten van een in burger ingsbureau doelmatiger gewerkt kan worden en dat bo vendien de opvang van nieuwe burgers niet te veel wordt ver snipperd. Met het inburgerings- bureau zal een contract voor minimaal twee jaar worden af gesloten. De gemeente wil de inburge ring financieren van het geld dat ze ontvangt van het Rijk voor de opvang van asielzoe kers, vluchtelingen en nieuwko mers. Voor dit jaar rekent de ge meente op 127 asielzoekers en 95 vluchtelingen, voor wie on geveer twee miljoen gulden be schikbaar is. Vanaf 1 januari 1996, wanneer het inburge- ringsbeleid uiterlijk in werking moet treden, worden asielzoe kers niet meer doorgestuurd naar gemeenten. Het is de be doeling dat de eerste opvang in centrale opvangcentra plaats heeft onder verantwoordelijk heid van de rijksoverheid en dat asielzoekers die niet in aanmer king komen voor een verblijfs vergunning het land worden uitgezet. Het inburgeringsbeleid geldt dan ook alleen voor nieuwkomers en vluchtelingen. oude wetering» Een groep van vijftig jongeren krijgt vanavond 'bromfietsles' in Oude Wetering. In gebouw De Schakel begint dan een ge meentelijke cursus om de jeugd meer vertrouwd te maken met dit vervoermiddel. De veiligheid van de jonge bromfietsers staat daarbij centraal. De cursus heeft dan ook vooral tot doel het aantal jeugdige verkeers slachtoffers onder bromfietsers terug te brengen. De cursus is een initiatief van de regionale projectgroep Ver keersveiligheid. Alkemade. Rijn- woude en Zoeterwoude zijn de regionale gemeenten waar dit keer de lessen worden gegeven. Vorig jaar was dat het geval in Voorschoten en Oegstgeest. De projectgroep houdt zich vooral bezig met gedragsbeïn vloeding van jongeren, die vaak kwetsbaar verkeersdeelnemer blijken te zijn. De ongevallen met de brommer zijn geregeld te wijten aan onervarenheid en roekeloos rijgedrag. Bovendien bestaat er niet zoiets als een 'brommerrijbewijs'. Iedereen die zestien jaar of ouder is, kan erop stappen. Twee rij-instructeurs geven de cursus, die zes theorieavon den, twee praktijklessen en een examen omvat. Wie slaagt voor het examen krijgt een certificaat van Veilig Verkeer Nederland. Dit geeft een korting van 25 procent op de verzekeringspre- De belangstelling voor de les sen was overigens enorm. In to taal tachtig jongeren hadden zich voor de vijftig plaatsen in Oude Wetering opgegeven. De overgebleven dertig kunnen hun cursus later volgen. In Rijn- woude en Zoeterwoude, die sa menwerken en de cursus geven in de Eendekooi in laatstge noemde gemeente, meldden zich liefst honderdvijftien jon geren voor tachtig cursusplaat- alphen aan den run* zoeterwoude liesbeth buitink Korte Kerkpad in de Zuidbuurt zoutstrooier de fietspaden ook de Goede Herder worden onder en die bij de Korte Miening, die kan bereiken. handen genomen, tegelijk met Elf fiets- en voetgangersbruggen bovendien breder wordt voor de Geerbrug en de brug over de in Zoeterwoude worden de ko- het fietsverkeer naar Dorp-Zuid. Ook de brug bij het Korte Noord Aa. De renovatie van de mende tijd grondig opgeknapt. De bruggetjes bij het Molenpad Kerkpad in de Uiterdijk, bij de bruggen kost de gemeente Zoe- De operatie begint met de ver- en bij sportpark Meerburg wor- Zonnegaarde, de Westeindse- terwoude ongeveer 350.000 gul- nieuwing van de brug bij het den eveneens breder, zodat een weg, de Verlaatweg en bij Laan den. In plaats van een café komt er een broodjeszaak in de Hooft straat in Alphen aan den Rijn. Dat deelde wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/ruim telijke ordening) gisteravond mee aan de leden van de com missie voor uitvoeringszaken. De eigenaar van het pand waarin voorheen een ijssalon gevestigd was, had oorspronke lijk het plan opgevat om een ca fé te beginnen. Buurtbewoners Handtekeningen zetten verzoek kracht bij zoeterwoude. dorith ligtvoet De Zoeterwoudse Ommedijk seweg moet open blijven voor het verkeer. De verkeersborden die sinds eind januari de weg afsluiten voor doorgaand ver keer kunnen beter verdwijnen. Dat maakte advocate H. Broese- likse namens de Kromarkt gis termiddag duidelijk bij de be stuursrechter in Den Haag. Ze zette namens de super markt nog eens alle nadelen op een rijtje. P. van der Krogt vreest gevaarlijke situaties als vrachtwagens zijn supermarkt aan de Nassaulaan niet meer via de Ommedijkseweg kunnen bevoorraden. Ze moeten dan twee keer door de wijk rijden en dat is gevaarlijker dan de huidi ge situatie. Daarnaast is hij bang omzet te verliezen, omdat zijn supermarkt voor werkne mers uit' het industriegebied slechter bereikbaar wordt. Wethouder T. Ringersma zei, dat de weg moet worden afge sloten om sluipverkeer door de wijk, bijvoorbeeld vanaf het in dustrieterrein naar Leiden, te voorkomen. Ook verhoogt de afsluiting in de ogen van het GELD GESTOLEN - Uit twee woningen aan de Kruisweg in Woubrugge is gisternacht geld gestolen. Ook werden waarde papieren meegenomen. In bei de gevallen werd een raam aan de achterzijde opengebroken. Geld was ook de buit bij een inbraak in een bedrijf aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude- Dorp. Van het pand werd de balkondeur opengebroken. JJ ■'"if SaÊÊÊm Een betonnen rioolpijp in het wegdek hield het in januari nog geen twee dagen vol als blokkade op de Om medijkseweg. Een onbekende tegenstander van afsluiting sloeg de rioolpijp in gruzelementen. FOTO HENK BOUWMAN college de verkeersveiligheid, wordende Burgemeester ,,De aansluiting van de Omme- Smeetsweg is te gevaarlijk om dijkseweg op de steeds drukker haar zo te laten", aldus Ringers- ma. Van der Krogt had zijn ver haal kracht bijgezet door de rechter een lijst op te sturen met circa 300 handtekeningen van mensen die hem steunen. President M. van Reemsen- Stroebel liet merken enigszins verbaasd te zijn over de grote hoeveelheid steunbetuigingen. Had de gemeente de inspraak wel goed geregeld, als zoveel bewoners te kennen geven te gen afsluiting van de weg te zijn, was haar vraag aan Rin gersma. Volgens de wethouder had de gemeente niet veel meer kun nen doen. Een klankbordgroep, die onder meer bestond uit wijkbewoners, had haar zegje geaaan, de gemeente had een informatie-bijeenkomst belegd en de zaak was in commissie- en raadsvergaderingen aan de orde gekomen. Ringersma zette enkele vraag tekens bij de handtekeningen lijst. Hij dacht dat het grote aan tal steunbetuigingen te maken had met het 'buurtgevoel'. „Het is de enige supermarkt in die wijk en iedereen komt er. Die lijst lag in de winkel. Misschien dacht men 'Ik rij ook wel eens op de Ommedijkseweg dus laat ik maar tekenen." De rechter doet vrijdag 24 maart uitspraak. Naan den run» lINEV 'tlphense peuter Kimberly blijft voorlopig in lleeggezin waar ze sinds januari is opgeno- Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren I jald dat de uitspraak van de kinderrechter om I peisje voorlopig onder toezicht te plaatsen, [racht blijft. De ouders van de eenjarige Kim- hadden hiertegen beroep aangetekend. De paat van de Alphense familie wil geen com- laar geven op de uitspraak van het hof. hberly kwam in januari onder de hoede van hderbescherming nadat ze in korte tijd vier in het Academisch Ziekenhuis Leiden was nomen met acute ademhalingsproblemen. tsteins psychiaters zou de moeder lijden aan érnstige psychische stoornis, het syndroom ^ggChhausen by proxy. Dit is een moeilijke aan- len bare vorm van kindermishandeling waarbij 'loeder haar kind iets aandoet om zelf aan- rsj.t te krijgen. De ouders, gesteund door ande- ^gjBkundigen, bestrijden dit. ^enhberly verblijft nu drie maanden buiten het and' Ier-' gezin. Het gerechtshof verwacht dat de kinderbe scherming op redelijke termijn uitsluitsel krijgt over de mogelijkheid dat de moeder het meisje iets aandoet. Als de uitslag van het onderzoek be kend is, bekijkt de kinderrechter of Kimberly te rug kan naar huis. Eind februari is een tweede kind geboren maar de kinderbescherming heeft ervan af gezien om deze baby bij de ouders weg te halen. Een woordvoerder van de kinderbescherming wil niet ingaan op het nog lopende onderzoek en de duur van het verblijf van Kimberly in het pleeggezin. „We zijn blij met deze uitspraak: nu kunnen we blijven doen wat wij noodzakelijk achten voor Kimberly. Maar we weten niet hoe lang het onderzoek nog duurt. We mogen niet nader ingaan op deze zaak omdat er schriftelijke vragen zijn gesteld in de Tweede Kamer. Die vra gen zijn nog niet beantwoord." De WD-fractie heeft vorige maand aan staats secretaris van justitie E. Schmitz gevraagd of de kinderbescherming in deze zaak juist heeft ge handeld. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV E|| Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee BSËII Tel. 01718-28554 PEUGEOT regio herman joustra Waterschap de Oude Rijnstro men wil voor dit jaar ruim 1,2 miljoen gulden uittrekken voor het verbeteren van polderkades en boezemkades in de regio en het aanbrengen van zogeheten oeververdedigingswerken. Men verwacht van Rijnland een bij drage in de kosten te ontvangen van ongeveer 360.000 gulden. Het grootste bedrag, 462.000 gulden, willen dijkgraaf D. Kemp en de heemraden uittrek ken voor herstelwerkzaamhe den in de Wassenaarse polder Zuidwijk. In totaal moet daar meer dan 2400 meter worden vernieuwd, van de westelijk langs de Veenwatering gelegen kade en de noordelijke kade van een aftakking van deze wate ring. Bovendien moet ruim 2100 meter oeverbescherming worden aangebracht als gevolg van afslag. De kaden van Lakerberger- polder bij Warmond moeten zestien centimeter worden op gehoogd, conform het meerja renplan uit het waterbeheers plan. De huidige hoogte van de kaden bedraagt 36 centimeter beneden het NAP. De verbete- ringen kosten naar schatting 165.000 gulden. Voor de Blauwepolder bij Rijpwetering moet volgens dijk graaf en heemraden eveneens een fors bedrag worden gereser veerd, 110.00 gulden. Het be treft hier het herstel van 400 meter boezemkade, in de buurt van de Spijksloot. De zuidelijke kade van de Knippolder in Voorschoten is ook een van de plekken die dringend aan herstel toe is. Uit onderzoek is onlangs gebleken dat de kade. langs de Horst- sloot, als gevolg van de scheep vaart in het Rijn- en Schieka- naal, bezig is sterk af te kalven. Het is daarom nodig zo menen dijkgraaf en heemraden herstel werkzaamheden aan de kade uit te voeren en een oeverbe scherming aan te brengen. Langs de Doespolderwatering moet bovendien 160 meter pol derkade worden opgehoogd. In dit geval is dat echter eenvou dig. Voor de werkzaamheden hoeft bijna alleen klei te worden gebruikt. De kosten zijn. dan ook relatief gering: 20.000 gul den. Datzelfde geldt voor opho gingswerkzaamheden (45.000 gulden) aan drie groene polder kaden in het hartje van Leimui den; ten noorden van de Nok- weg, ten zuiden en ten noorden van het Kloofpad. De polderkaden langs het ge meentepark in de dorpskern van Leimuiden worden over een lengte van ruim 200 meter vernieuwd. Geraamde kosten: 66.000 gulden. Voor het opho gen van enkele kaden in de Hoogmadeschepolder is een bedrag uitgetrokken van 35.000 gulden. De voorstellen moeten offi cieel nog worden goedgekeurd tijdens de verenigde vergade ring van het waterschap op maandag 20 maart. De betaalbare ALNO keukens zijn puur op duurzaamheid gebouwd. Daarom gaan ALNO keukens ook zo lang mee. Wat ALNO inbouwt zijn een ongekend grote stabiliteit, flexibele verstelbaarheid en grote indelingsvrijheid. Maar echt tot de verbeelding, spreken natuurlijk ook de schitterende fronten in alle denkbare kleuren en materialen. <M, Jt\ B3JL Wereldklasse in woonkeukens Leiden: HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. Lisse: MIELOO BOUWMATERIALEN Gasstraat 17 tel. 02521 -19119. INBRAAK - Vermoedelijk een insluiper heeft gisteren zijn slag ge slagen in een kleedlokaal van het dorpshuis aan de Wilgenstraat in Roelofarendsveen. Uit de kleedkamer werd een portemonnee van een inwoner van de Veen gestolen. Later op de dag kreeg de gedu peerde zijn beurs thuisbezorgd: leeg. maakten bezwaar tegen dit plan. Zij vreesden vooral ge luidsoverlast aan de achterzijde van het pand waar een terras aangelegd zou worden. Gisteren werd echter bekend dat de eige naar het pand verhuurt aan J. Klijnkamer-Luising en P. van Wijk die er een broodjeszaak van willen maken. Zij zullen geen terras aanleggen en dezelf de openingstijden hebben als winkels, waardoor de buurt niet hoeft te vrezen voor overlast. zwammerpam De Hooge Burch in Zwammer- dam krijgt weer een groener aanzien. Bewoners van het cen trum voor verstandelijk gehan dicapten planten woensdag 22 maart 41 nieuwe wilgen. Het is hun bijdrage aan de Nationale Boomfeestdag. Eerder dit jaar moesten 18 wilgen op het ter rein van de Hooge Burch wor den gekapt omdat de bomen le den aan watermerkziekte, een ongeneeslijke aandoening. De eerste wilgen zullen om twee uur worden geplant tussen het Noordeinde en het Dag Ac tiviteiten Centrum (DAC). Een draaiorgel en een kraampje waar kan worden gegeten en gedronken moeten de dag ver der opluisteren. De wilgen worden met name geplant door bewoners die in het DAC actief zijn. Ze maken daar onder meer nestkastjes en voederkastjes voor vogels, hou ten speelgoed, kaarsen en te- gels. hazerswoude-runduk» Bioloog Arie Koster houdt op dinsdag 4 april, in de raadszaal van het gemeentehuis in Ha- zerswoude-Rijndijk, een lezing over natuurlijk groenbeheer in Rijnwoude en de betrokkenheid van burgers en politiek bij een groene leef- en woonomgeving in het algemeen. De lezing is onderdeel van een informatie avond over natuurlijk groenbe heer van de gemeente Rijnwou de. De gemeente wil haar burgers en met name de mensen die dichtbij groene zones wonen, meer betrekken bij beheer van dat groen op natuurlijke wijze. Koster gaat tijdens zijn lezing in op de mogelijkheden om de na tuur in dorp en stad een perma nente plaats te geven. De bio loog is als onderzoeker werk zaam bij het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek in Wage- ningen. De lezing in Hazerswoude- Dorp is een van de vele die hij in Nederland houdt over dit on derwerp. Hij probeert daarbij steeds aan te sluiten op de spe cifieke wensen van de gemeente waarvoor hij spreekt. Het geld dat hij met zijn spreekbeurten verdient, wordt door het Natio naal Comité voor het Europees Natuurbeschermingsjaar ge bruikt voor de aankoop van na tuurreservaten en de aanschaf van veldlaboratoria ten behoeve van lokaal onderzoek in Cen traal- en Oost-Europa. Het comité werd opgericht nadat de Raad van Europa 1995 ujtriep tot het Europees Natuur beschermingsjaar. Eén van de aspecten moet het verbeteren van de kwaliteit zijn van de woon- en leefomgeving van dorp en en stad.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21