Viaduct en afritten A44 krijgen scherm Eigen plein bij afscheid Geschil over herrie houtvezelbedrijf Leiden Regio —Chaos bij ^opleidingen voor medici Boeiend voorlezen in Katwijk 49S Amnesty International: campagne voor vrouwen ^zintratuin Wassenaarse Heer Olivierlaat spoor van schulden na Zesduizend gulden voor magnetrons Tafeltje Dekje lONDERDAG 16 MAART 1995 chef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Tasje geroofd wassenaar Een 54-jarige vrouw uit Wassenaar is gisteren in de Van Limburg-Stirumslraat beroofd van haar handtasje. Zij stond met haar fiets in de hand te praten met een vriendin, toen plot seling een jongen van een jaar of 15 de tas uit het fietsmandje griste. Een achtervolging door omstanders mocht niet baten. De tas is later teruggevonden in het Haagse Bos. Een bedrag van veertig gulden en een strippenkaart ontbraken. De dief had wel 'p enkele waardevolle papieren en brillen van de vrouw in de tas laten zitten. Expositie over bevrijding voorschoten De Commissie Open Kerk en de Oranjevereniging Wilhelmina in Voorschoten organiseren eind april, begin mei een expositie over Voorschoten in de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding. De tentoonstelling wordt gehouden in de Dorps kerk aan de Voorstraat. Zaken uit de oorlogsperiode kunnen te gen bewijs van ontvangst worden ingeleverd in de Dorpskerk op "1 maart en 7 april tussen 11.00 en 13.30 uur en op 18 april tus sen 13.30 en 15.30 uur. Inlichtingen: C. Walvaart, tel. 614465, C. Verwey, tel. 768717 en A. Borghuis, tel. 612538. Bijeenkomst voor hoogbegaafden oegstgeest De vereniging van belangenbehartiger voor hoogbe gaafden houdt op maandag 27 maart een bijeenkomst met het thema 'motoriek en intelligentie, een haat-liefde verhouding'. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de hogeschool Rijn-Delfland aan de Hazenboslaan en begint om 19.30 uur. De entree bedraagt 10 gulden. Het viaduct en drie van de vier op- en afritten van de A44 ter hoogte van de Oegstgeestse Rijnzichtweg worden-be gin 1996 'ingepakt' door 1640 meter geluidsscherm. Hoe de schermen eruit gaan zien - dicht, open of doorzich ting - is nog onbekend. Het is wel duidelijk dat kosten van dit project rond de 2,14 miljoen gulden zullen uitko men, waarvan Rijkswaterstaat het leeuwedeel voor zijn rekening neemt. Oegstgeest en het ministerie van VROM leveren ook een bijdrage. scherm moet krijgen van onge veer drie meter hoog. De afrit vanuit de richting Den Haag krijgt over een af stand van 180 meter een scherm dat 2,5 meter hoog wordt. Verder krijgen zowel de oprit naar Amsterdam (bij de Berlicumstraat) als de afrit vanuit Amsterdam (bij de Indi sche buurt) schermen die drie oegstgeest loman leefmans De gemeente liet een akoestisch rapport maken om de mate van geluidsoverlast vast te stellen van het wegverkeer bij de onge lijkvloerse kruising van de Rijn zichtweg en de A44. Uit dat on derzoek bleek dat de rijksweg zelf over een lengte van 500 me ter aan beide kanten een meter boven de grond uitste ken. De oprit naar Den Haag blijft zonder scherm omdat daar geen woningen in de buurt staan. Ondanks de schermen moeten de gevels van enkele huizen in de buurt waarschijnlijk ook nog worden 'geïsoleerd om onder aanvaardbare geluidsnormen te blijven. Dat had voorkomen kunnen worden als de gemeen te voor veel hogere schermen - tot vijf meter - had gekozen. Dat vond Oegstgeest geen goe de optie, los van de waag of dat bouwkundig mogelijk was. Bin nenkort gaat de plaatselijke overheid met omwonenden praten over de plannen. De ge meenteraad buigt zich volgende week donderdag over het 'in pakken' van het kruispunt. den haag gpd Regionale ziekenhuizen zijn - Jniet goed meer in staat oplei- ''''Idingen voor aankomend art- isen te verzorgen. Dat heeft jop den duur negatieve effec- "Hten op de capaciteiten van artsen. De Nationale Raad Vjvoor de Volksgezondheid Ij(NRV) schrijft dit in een ad- [vies aan minister Borst rmtefnj(volksgezondheid). Als oor- zaken van de ontstane pro- blemen noemt de NRV: het korten °P de budgetten van d0 ziekenhuizen door de topasjoverheid, het verlagen van 1 tarieven en het besluit de 'werktijden van assistent-ge- •^neeskundigen te beperken. Hoewel alle partijen het er over eens zijn dat er iets ,moet gebeuren, kan men igeen overeenstemming be reiken over de uitgangspun ten daarbij. Volgens directeur A. Boes ten van het Rijnlandzieken- huis in Leiderdorp en Alphen laan den Rijn is er geen spra- N j ke van 'chaos'. „Maar er zijn wel financiële gevolgen van het werktijdenbesluit. Omdat arts-assistenten sinds vorig jaar 10 of 20 uur per week 18 minder wérken hebben we er06meer assistenten nodig. Het ziekenhuis en de specialisten kampen daardoor met een fi nancieel probleem: wie be taalt de opleiding van die ex tra assistenten? Wij vinden dat de overheid dat moet doen: dit is een maatschap pelijke aangelegenheid." Di recteur M. Hennink van het Leidse Diaconessenhuis kampt met hetzelfde pro bleem: „Met hetzelfde geld moeten we in feite meer art sen opleiden. En de specia listen hebben het al moeilijk genoeg door de verlaging van hun tarieven. De NRV constateert een chaos als het gaat om de ver volgopleidingen van artsen. Voor elke groep artsen is er een andere instelling die uit maakt hoeveel van hen toe gelaten worden tot een oplei ding en wie dat moet beta len. Bovendien worden ver schillende normen gehan teerd om te bepalen hoeveel artsen er de komende tijd nodig zijn. Volgens de raad moeten de instellingen in de gezondheidszorg zelf verant woordelijk worden voor in houd, planning, capaciteit en financiering van de opleidin gen. Er moet één orgaan en één fonds komen voor alle opleidingen. Bij de financie ring ervan moet gedacht worden aan premies en ta rieven. Probleem is echter dat de overheid de hoogte daarvan bepaalt en indirect dus greep heeft op de oplei dingen. leiderdorp judy nihof Het geluid van shovels, vorkhef trucks en vrachtwagens. Maar vooral de radio's die weer bo ven het geluid van de verschil lende machines uitkomen. Daarvan heeft C. Bos, die naast houtvezelbedrijf Van der Zwan aan de Achthovenerweg woont, soms behoorlijk wat last. Zo veel, dat hij de vergunning die de gemeente aan het bedrijf verleende, vandaag aanvocht voor de Raad van State. Bos wil de in de vergunning toegestane geluidsnorm een aantal decibel len omlaag hebben. De relatie met de eigenaar van het hout vezelbedrijf is volgens hem nog steeds goed. „Ik zeg ook altijd tegen hem, ik heb geen geschil met jou maar met de gemeen te", aldus Bos. De bewoner vindt het vreemd dat de ge meente bij een ander bedrijf in de omgeving, Vliko, strengere geluidsnormen hanteert dan bij Van der Zwan. Bos: „Vliko doet qua omvang en werkzaamhe den zeker niet onder voor Van der Zwan." Bos hoopt dan ook dat de conclusie van de adviseur van de Raad van State wordt over genomen. Deze vindt dat de ge meente Leiderdorp alsnog een akoestisch onderzoek moet doen. Dat had eigenlijk moeten gebeuren voordat de vergun ning werd verleend. De adviseur noemt het 'niet correct' dat dit niet is gebeurd. „Een heel goede zaak", vindt Bos. „Uit een akoestisch onderzoek wordt duidelijk in hoeverre normen worden overschreden." Volgens Bos is het houtvezelbedrijf 'niet ongenegen' om maatregelen te nemen om eventuele geluids overlast te beperken. „Maar dan moet wel bewezen zijn dat er overlast is." Ook is Bos blij met het feit dat de adviseur kritische opmerkin gen heeft gemaakt over het aan tal aan- en afrijdende vrachtwa gens. In de aanvraag van de ver gunning heeft Van der Zwan aangegeven dat er tussen 7.00 uur en 19.00 uur 'circa zes aan- en afvoerbewegingen van vrachtwagens' zullen zijn. Dat zijn er volgens de adviseur, die een bezoek aan het houtvezel bedrijf heeft gebracht, echter veel meer. De Raad van State doet bin nen zes weken uitspraak. Onnie van der Bijl nam gisteren na zeven jaar afscheid van haar kinderen. Kinderdagverblijf De Hummelhof verliest een 'rots in de branding'. foto henk bouwman Onnie van der Bijl stopt als hoofd van De Hunvnelhof Wassenaarder kapt bos voor zwembad wassenaar herman joustra Omdat hij zijn zwembad wenste uit te breiden heeft een 54-jari ge Wassenaarder een halve hec tare bos laten kappen bij zijn huis aan de Dennenlaan. Hoe wel het stuk bos zijn eigendom is, beschikte hij niet over de ver eiste vergunning voor de kap. De politie heeft proces-verbaal tegen de man opgemaakt. Volgens een woordvoerder van de politie was het stuk bos van grote natuurhistorische waarde. Sommige bomen had den een doorsnee van een me ter. De illegale kap werd ontdekt na een recente milieuvlucht bo ven Wassenaar. Bij het ontwik kelen van de luchtfoto's bleek een stuk bos verdacht kaal te zijn. Onderzoek op het terrein van de Wassenaarder wees hier na bovendien uit dat de man bezig was met het bouwen van een muur. Zonder vergunning. katwijk» Spandoeken, aanmoedigend gejoel en af keurend geschreeuw in zaal Tripodia in Katwijk vormden gistermiddag het decor voor de regionale voorleeswedstrijd. Na twee uur mocht Marieke Lut uit Hillegom zich temidden van elf schoolkinderen de winnares noemen. De jury, bestaande uit kinderboekenschrijfster Els Rooijers, bibliothecaresse Gerda van Duijvenvoorde en journaliste Liesbeth Buitink, waren het er roerend over eens. Marieke las vooral rustig en duidelijk voor, haar intonatie was goed en haar contact met het publiek was uitmuntend. Het leek er zelfs op of de Hillegomse de avonturen uit 'De blauwe reus' van Anke de Vries allemaal zelf had meegemaakt. Marieke gaat nu door naar de provinciale ronde, die op 8 april in Bodegraven wordt gehouden. Ook Jiske den Hollander uit Katwijk, die met de tweede prijs aan de haal ging, wist het publiek ge durende de voorleestijd van vijf minuten flink te boeien. Volgens de jury had zij de 'familie Schreeuwstra' van Dolf Verroen zo beeldend voor het voetlicht gebracht, dat ze als het ware de schreeuwende moeder en het ineenkrimpende meisje op het podium had zien staan. Derde werd Christel Ruygrok uit Oegstgeest, die veel waarde ring kreeg voor haar durf om een dergelijk moeilijk fragment van Paul Biegel, inclusief latijnse termen, zo knap voor te lezen. De wedstrijd in Katwijk was georganiseerd naar aanleiding van de nationale voorleesdag. In dat kader werden er gisteren overal wedstrijden ge houden. Het initiatief voor dit gebeuren was uitge gaan van de Stichting Lezen, de stichting Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) en het Nederlandse Bibliotheek en Lek- tuur Centrum (NBLC). Irene van der Plas van de Bibliotheek Katwijk legt uit wat er zo belangrijk is aan voorlezen. „Het is een andere en vaak leuke manier om met boe ken bezig te zijn." Ze bespeurt daarnaast een toe nemende belangstelling voor lezen. „Veel kinderen waren het jaren niet meer gewend. Door de televi sie en de video hebben sommige kinderen het le zen zelfs een beetje verleerd. De laatste tijd mer ken we echter een toenemende belangstelling voor alles wat met boeken te maken heeft. Je kunt rus tig spreken van een herontdekking van het lezen." Van der Plas denkt dat deze hernieuwde belang stelling mede te danken is aan het feit dat de jaren geleden ingestelde voorleesmiddagen in de biblio theken steeds goed worden bezocht. Voorts is ze ervan overtuigd dat kinderen in hun ontwikkeling postief worden gestimuleerd door voor een groot publiek voor te lezen. „Je leert verder te gaan dan je eigen kamer en je eigen hoekje. Dat is goed voor de eigenwaarde van een kind." foto dick hocewoninc voorschoten frank buurman Onnie van der Bijl, een van de hoofden van kinderdagverblijf De Hummelhof aan de "Johan Willem Frisolaan in Voorscho ten werd gisteren aangenaam verrast. Zij mocht in verband met haar afscheid het naam bordje van het naar haar ge noemde plein onthullen. Een beloning voor haar inzet gedu rende. de afgelopen zeven jaar. De speelse inrichting van het plein van De Hummelhof is ook haar werk gëweest. Het voor malige kale schoolplein van het Lucascollege is door haar in breng veranderd in een minia tuur pretpark, met spannende heuveltjes, opwindende palissa den, kippen- en konijnenhok ken en andere leuke dingen voor de kinderen. Het plein is overigens nog steeds niet af; er komen bijvoorbeeld ook nog wat fonteinen bij. Van der Bijl was betrokken bij de oprichting van De Hummel- hof, het eerste kinderdagverblijf dat door de gemeente werd ge subsidieerd. Indertijd werden 14 kinderen per dag opgevan gen, nu zijn het er 80 geworden. De kinderopvang is populair; de wachtlijst van De Hummelhof is lang en het is voor nieuwko mers niet makkelijk om nog een plaatsje te vinden. Het heeft even geduurd voor dat het kinderdagverblijf de huidige accommodatie kon be trekken. Er was eerst sprake van een zwerftocht door de ge meente, totdat Voorschoten be sloot om het voormalige ge bouw van het Lucascollege voor een bedrag van ruim een mil joen gulden aan te passen voor gebruik door peuters en kleu ters. Inmiddels zit De Hummel hof er twee jaar. Door veel zelf werkzaamheid van leidsters en ouders is het een aangenaam verblijf geworden. Voor Van der Bijl is het na zeven jaar wel ge noeg geweest. Door de groot schaligheid ging het contact met de kinderen toch enigszins verloren en kreeg ze steeds meer administratieve takeh. Ook het samengaan met kin derdagverblijf Bibelebon in de Centrale Stichting Kinderop vang vergde de nodige inzet. Van der Bijl zal niet helemaal verdwijnen. Zij blijft voor 'haar' kippen en konijnen zorgen, zo dat ze toch nog contact met de kinderen kan houden. Gisteren had ze heel wat meer kippen dan anders, omdat de kinderen kippemaskers hadden opge daan. Speciaal voor Van der Bijl werd een kippelied gezongen. Na het afscheid van de kinderen volgde een drukbezochte recep tie. Van der Bijl wordt opge volgd door Enny van Gilst, die samen met Jet Groote het kin derdagverblijf zal gaan bestie- Niet bang in donker. Tien bosviooltjes in handige draagtas. Ook op een schaduw rijke plaats verwennen ze u elk jaar van maart tot diep in juni met hun kleurrijke bloemetjes. Haal de uitgebloeide bloemetjes regelmatig weg dan bloeien uw viooltjes nog uitbundiger. Nu 10 vaste bosviooltjes. Van 6,95 voor voorschoten VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748. Akumu moet twaalf jaar cel uit zitten omdat zij de vriendin is van iemand die de staat als ge vaarlijk beschouwt. Akumu symboliseert miljoenen vrou wen die overal ter wereld wor- den-geconfronteerd met terreur, martelingen en dood. Om te protesteren kunnen er brieven worden geschreven naar de ver antwoordelijke autoriteiten. Voorbeeldbrieven liggen klaar bij de openbare bibliotheek aan de Wijngaardenlaan en de We reldwinkel aan de Schoolstraat. Ook zijn er schrijfavonden van Amnesty. Informatie: A. Anne- veldt, tel. 071-610865. HET GROENE WARENHUIS De afdeling Wassenaar/Voor schoten van Amnesty Interna tional voert tot en met septem ber van dit jaar actie voor vrou wen. Ook vrouwen zijn vaak. slachtoffer van schendingen van mensenrechten, maar ze krijgen meestal minder aandacht dan de mannelijke slachtoffers. Am nesty heeft een actieprogram ma van vijftien punten opge steld ter bescherming van de mensenrechten van vrouwen. Vijf vrouwen staan centraal in de actie, waaronder Maria Tere sa Akumu, die in Equatoriaal Guinea in de gevangenis zit. wassenaar dorith ligtvoet l.Door mijn verhaal te vertellen jvil ik voorkomen dat andere mensen het slachtoffer worden fran mensen zoals mijn echtge noot." De 36-jarige Wassenaar vrouw, die liever niet met Jtaar naam in de krant wil ko nen, is verbitterd. Ze heeft zo juist vernomen dat haar 'ex', die Volgens de politie wordt ver pacht van verduistering, vals heid in geschrifte en oplichting Veer op vrije voeten is. In de buurt wordt hij gek- icherend de Wassenaarse Heer plivier genoemd. Met deze jgentleman-oplichter heeff haar Voormalige echtgenoot in ieder geval gemeen dat hij dol is op /rouwen en luxe en bijna ieder een op charmante wijze om zijn vinger weet te winden. De PTT, de woningbouwvereniging, de gemeente, winkels, buren en kennissen zijn volgens haar het slachtoffer geworden van zijn praktijken. Overal maakte hij schulden en zelden zag iemand zijn geld terug. De vrouw schetst haar echt genoot als een keurige heer, broek netjes in de vouw en stee vast getooid met een attaché koffertje. Bovendien is hij bij zonder intelligent en voorzien van een vlotte babbel. Maar na een vijf jaar durend huwelijk bleef ze achter met torenhoge schulden. „Ik krijg nu allerlei schuldeisers op mijn dak", zegt ze. „Ik word gedwongen om schulden die hij heeft gemaakt te betalen." Ze heeft de oplich ting gemeld aan de politie en werkt samen met het bureau Slachtofferhulp aan een aangfi- te. „Ik kom steeds weer nieuwe dingen tegen" In vijf jaar tijd had haar echt genoot een bonte verzameling van baantjes. Hij werkte in een pannekoekenhuis, in de horeca, bij de spoorwegen, verkocht parfum en had een eigeif assu rantiebureau. Telkens raakte de man zijn werk kwijt. Wegens verduistering of het maken van schulden, denkt zijn ex nu. „Achteraf denk je hoe heb ik zo stom kunnen zijn dat ik niet gemerkt heb dat hij overal schulden maakte. Maar hij on derschepte een deel van de post en regelde onze financiële za ken. Als ik een rekening onder ogen kreeg, van een huurach terstand bijvoorbeeld, zei hij steevast dat het ging om een misverstand. Dan lachte hij en vertelde me dat hij al iets had weten te regelen. Als je veel van iemand houdt, geloof je dat." Ook anderen draaide hij een rad voor ogen. Een 35-jarige Sassenheimse bijvoorbeeld waar 'Heer Olivier' na het ver trek bij zijn vrouw was ingetrok ken. Na een twee maanden du rende relatie liet hij haar 15.000 gulden armer achter, meldde de politie. „Dat verhaal verbaast me niets, want ik weet nu dat mijn echtgenoot ijskoud hand tekeningen vervalste", zegt de Wassenaarse. „Na zijn vertrek ontdekte ik schuldbekentenis sen met mijn handtekening, terwijl ik nergens van wist." Aan haar ex is een rasacteur verloren gegaan, daar is de vrouw van overtuigd. „Het is alsof hij heilig in zijn eigen ver halen gelooft. Daardoor kan hij iedereen ook zo gemakkelijk van alles wijsmaken. Ik zou wil len dat die man eens goed wordt onderzocht. Als hij gees telijk ziek is, moet hij naar een inrichting om te worden gehol pen. Maar als blijkt dat hij alles bewust heeft gedaan, mogen ze hem wat mij betreft een hele tijd opsluiten." Persofficier van justitie Slits meldt dat de bewuste echtge noot wordt verdacht van ver duistering, oplichting en vals heid in geschrifte. Hij zou in to taal voor 40.000 gulden achter over hebben gedrukt, waaron der 15.000 gulden van de Sas senheimse. De man is na ver-, hoor vrijgelaten. „We konden hem niet langer in voorlopige hechtenis houden op basis van de criteria die wij moeten han teren. Maar de kans op verdere vervolging is levensgroot. Het onderzoek moet echter nog worden afgerond. Misschien komen er nog meer aangiften binnen." De gemeente Wassenaar wil 'uit privacy-overwegingen' niets over deze zaak kwijt. In hoever re de gemeente door de man is opgelicht blijft dan ook ondui delijk. leiderdorp judy nihof Het Juliana Wélzijn Fonds heeft een bedrag van 6000 gulden toegekend aan de Stichting Unie van Vrijwilligers (UW) af deling Leiderdorp. Het geld is bestemd voor de aanschaf van magnetrons voor het project Tafeltje Dekje. Die maaltijd voorziening in Leiderdorp wordt binnenkort flink uitge breid. Daarbij wordt overgegaan op een systeem van gekoelde maaltijden. Daarvoor hebben de ouderen een diepvrieskistje en een magnetron nodig. De gemeente Leiderdorp, die Tafel tje Dekje subsidieert, heeft in middels gezorgd voor een op slagruimte voor de gekoelde maaltijden. Voorzitter H. Harm- sen van de UW is blij met de bijdrage van het Juliana Welzijn Fonds. „Alles is meegenomen. Want hoe meer wij uit fondsen kunnen krijgen, hoe lager de prijzen van de maaltijden kun nen blijven." Volgens Harmsen is de 6000 gulden voor de mag netrons nog niet genoeg. „We hadden een aanvraag gedaan voor 30.000 gulden." Maar de kans bestaat dat nog meer geld binnenkomt omdat de UW meer fondsen heeft aangeschre ven. Het Juliana Welzijn Fonds verleent financiële steun aan zowel kleine als grotere initia tieven die het maatschappelijk welzijn bevorderen. Dit jaar be steedt het fonds hieraan 22 mil joen. In 1994 kregen ruim 1100 groepen en organisaties een bij drage.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19