Leiden aredorp: markt niet uitbreiden 'Tennis dreigt weer elitaire sport te worden' Vlag halfstok bij Sociale Verzekeringsbank ZL moet vrouwen geruststellen a berichten over vlokkentest Leidse politie denkt nog meer hennepkwekerijen op te rollen Cursus voor allochtonen bij Stichting Werkgelegenheid INDERDAG 16 MAART 1995 ff HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Voorlezen A q Marieke Lut uit Hil- I 17 legom won gisteren in Katwijk de regionale voorleeswedstrijd. Zij was van elf deelnemers de bes te. Vluchteling A Alphen wil vluchte- Z I lingen en nieuwko mers verplichten een in- burgeringsprogramma te volgen. Een cursus Neder lands hoort daar bij. DEN* ERNASTRAATSMA overkoepelende tennisstich- y Leitensa wil dat de bezuini- gsplannen voor de Leidse inissport van tafel'gaan. Vol- ïde week dinsdag proberen voorzitters van vijf clubs de dscommissie sportzaken op lere gedachten te brengen. i een reactie op de gemeen- jke bezuinigingsnota 'Inves- en in werk' spreekt Leitensa ;r 'drastische voornemens' het Leidse tennis wellicht er een 'elitair karakter' geven, et is een bijzonder ondoor Leitensa wil bezuinigingsplan gemeente van tafel hebben dacht stuk", zegt secretaris W. Willems over het voornemen om 150.000 gulden te snoeien op uitgaven aan tennisaccom- modaties. „Tennis is een volks sport geworden, maar door de ze bezuinigingen zou de klok gi gantisch worden terugge draaid." Leitensa is hoogst verbaasd over het voorgenomen pakket aan bezuinigingen op sportge bied. Het collegeprogramma bestempelt sport immers als een van de kerntaken van het gemeentelijke beleid. Om die reden zou sport bij de bezuini gingsplannen zoveel mogelijk worden ontzien. 'Ons inziens houdt het in dat sport subsidia bel is en gevrijwaard dient te blijven van bezuinigingen', staat in de reactie van Leitensa. Dat tennis als enige open luchtsport de broekriem moet aanhalen vindt de stichting bo vendien extra onrechtvaardig. Willems zegt dat de gemeente 'een volstrekt verkeerde in schatting' heeft van de financië le situatie van de Leidse tennis clubs. Het college zou met zijn bezuinigingsplannen de onjuis te indruk wekken dat tennissers kostenverhogingen makkelijk kunnen dragen. „Het jeugdbeleid kan niet meer worden betaald als de be zuinigingen doorgaan", zegt Willems. „En in de competitie krijgen we ook problemen. Er is een enorm risico dat als de las ten worden verhoogd de leden zich tegen ons keren. Met de bezuinigingen breng je een goed beleid om zeep." In het privatiseren van alle tennisaccommodaties ziet Lei tensa vooralsnog niets. Een kos tendekkend beleid zou van ten nis weer een elitaire sport ma ken, vreest de stichting. De 'buurtfunctie' die veel tennis verenigingen tegenwoordig hebben, zou in gevaar komen. 'De Leidse verenigingen funge ren als ontmoetingspunt voor jong en oud, vooral in de zo- mertijd als andere alle andere accommodaties gesloten zijn. Door kostendekkend te werken komen deze ontwikkelingen on der druk te staan. Het vereni gingsleven binnen de clubs zal gaan veranderen.' De Stichting Leitensa heeft inmiddels in een gesprek met sportwethouder H. de Goede (D66) haar bezwaren toegelicht. Volgende week dinsdag krijgt de stichting aan het begin van de raadscommissie een half uur de tijd om haar bezwaren toe te lichten. n waslijst van bezwaren heeft buurtvereniging Mare- rp ingebracht tegen het plan om de markten in de bin- nstad uit te breiden naar Stille Rijn en Aalmarkt. De htig bewoners die het bezwaarschrift ondertekenden rwachten van de markt niets dan overlast. PEN AAP RIETVELD de marktkooplieden gaan de bewoners van de bin- nstad in tegen het plan voor inrichting van de markt, aar de kooplui vooral bezwaar bben tegen het plan om ter- $sen tussen hun kramen te tten, daar moet de buurtvere- jing van de hele uitbreiding »ts hebben. „Bewoners van de 11e Rijn, de Apothekersdijk, de 11e Mare en de Aalmarkt zien jh in hun belangen ge- Tiaad", aldus voorzitster B. jrhoefvan de buurtvereniging. De bewoners zijn bang voor !t lawaai van het opbouwen n de kramen op vrijdagavond i de aanvoer van de koopwaar i de vroege zaterdagochtend, irder zien zij de uitbreiding van de markt vooral als een aanslag op hun parkeergelegen heid. Voor de 300 houders van parkeervergunningen blijven er op zaterdag nog maar 125 plaatsen over, schrijft wijkbe woner J. van Meijgaarden in zijn bezwaarschrift. Verhoef wijst in het bezwaar schrift van de buurtvereniging Maredorp ook op het verdwij- nen van parkeerplaatsen voor invaliden door het markten- plan. Bovendien zouden straks hulpdiensten moeite krijgen om huizen aan de Stille Rijn, de Stille Mare en de Aalmarkt en zouden de bewoners slecht be reikbaar worden voor familie en vrienden. En ook van het afval dat een markt doorgaans met zich meebrengt moet de buurt vereniging niets hebben. bromfietser gewond •iDENEen 23-jarige bromfietser uit Leiden is gisteren op de Ie Binnenvestgracht licht gewond geraakt. De man werd aan- ereden door de auto van een 33-jarige Velsenaar. De automobi- st wilde zijn wagen parkeren maar zag daarbij de Leidenaar ver het hoofd. Het slachtoffer is met kneuzingen en rugklach- n naar het AZL overgebracht. Sreep in kassa bloemenwinkel jiDENEen snelle dief heeft gisteren zijn slag geslagen in een loemenwinkel aan de Steenstraat in Leiden. De man deed een reep in de kassa en verdween met ongeveer 400 gulden. Hij kon at vermoedelijk doen doordat een handlanger de verkoopster an de praat hield. astige klant schopt restauranthouder iDENDe eigenaar van een restaurant aan de Haarlemmer raat is gisteren geconfronteerd met een lastige klant die dron- en was. Toen deze de zaak verliet maakte hij slaande bewegin- en naar de eigenaar.en schopte hem in zijn rug. Ook werd het verhemd van de eigenaar beschadigd. De dader, een 25-jarige eidenaar, is door de politie aangehouden. nval vol verrasssingen Een 26-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden in een roning aan de President Steinstraat. Hij bleek in het bezit te zijn an gestolen girobetaalkaarten. Bij aanhouding bekende hij ook vee inbraken in Leiden te hebben gepleegd. De politie had ove- gens met andere bedoelingen de inval gedaan. Men verwachtte erdovende middelen te vinden. Die troffen de agenten echter iet aan. Het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank aan de Hoge Rijndijk hangt vol met spandoeken tegen de reorganisatieplannnen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Personeel voert actie tegen reorganisatieplannen LEIDEN» RUDOLF KLEUN Spafhdoeken aan de gevel, de vlag half stok. Binnen is een hoekje voor kinder opvang ingericht en worden drankjes ge serveerd. Het personeel van de Leidse vestiging van de Sociale Verzekerings bank aan de Hoge Rijndijk voert actie. Iedereen die dat wil mag een kijkje ach ter de schermen nemen om te zien hoe het toegaat bij de verstrekking van kin derbijslag, AOW-uitkering en weduwen- en wezenpensioenen. Want de werkne mers in Leiden zijn ervan overtuigd dat ze hun taken zo efficiënt vervullen dat de dreigende miljoenen kostende reorgani satie van de SVB daar nauwelijks verbe tering in kan brengen. De 3700 werknemers van de SVB wer ken nu nog vanuit 22 regionale vestigin gen. Vorige maand kwam een extern bu reau met het advies dat aantal terug te brengen tot negen. Wel zouden regio naal een soort 'uitkeringswinkels' in het leven worden geroepen om klanten te woord te staan. De hele operatie gaat ten koste van ongeveer 200 arbeidsplaatsen, in Leiden staan er twintig op de tocht. Bij het personeel van de SVB is het plan hard aangekomen. Reden voor de cen trale directie om het plan voorlopig al leen nog als een advies te betitelen. Het personeel van de Leidse vestiging vormde direct na de bekendmaking een negen leden tellend actiecomité met de bedoeling het plan van tafel te krijgen. Want volgens enkele leden van het co mité gaat het om meer dan een advies. „Dat haal je uit de hele manier waarop het is gepresenteerd. Volgend jaar wordt bij de SVB een ondernemingsraad geïn stalleerd en daar moet zo'n plan dan eerst aan worden voorgelegd. Het lijkt er erg op dat ze dat voor willen zijn. Wij hebben ook het gevoel dat achter het plan vooral een bezuiniging schuilt. Ze willen gewoon met minder mensen ver der." Maar het comité betwijfelt of de hele operatie veel oplevert. Ook uit het rap port van het adviesbureau blijkt dat er nu al efficiënter wordt gewerkt dan werd verondersteld. De instelling geldt boven dien als klantvriendelijk en de kosten zijn nu al niet extreem hoog. Het actie comité verwacht dan ook niet dat de re organisatie veel oplevert. „Het opzetten van nieuwe kantoren kost miljoenen. Bovendien moet het personeel over forse afstanden gaan reizen. Het zou ook zon de zijn om dit kantoor te sluiten. In feite zijn we al sinds 1919 in Leiden gevestigd en niet zonder reden. De open dag van gisteren kon worden georganiseerd met medewerking van de directie van het Leidse kantoor. Volgens de organisatoren stapten gisterochtend ongeveer honderd mensen binnen om een kijkje te nemen en om hun handte kening op borden te plaatsen, 's Middags werd eenzelfde aantal verwacht. Onder de bezoekers niet alleen uitkeringsge rechtigde klanten, maar ook familieleden van personeel en willekeurige belang stellenden die weieens wilden zien hoe het bij de SVB toegaat. „Er was hier zelfs een directeur van de ABN/AMRO die toen hij alles gezien had, vond dat onze werkwijze niet afweek van wat hij ge wend was", zegt een lid van het actieco mité trots. TEKENINGEN - In de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden hangen tot eind maart tekeningen van architect Koos Barendse. Hij maakte tekenin gen van zowel interieur als exte rieur van historische en waarde volle gebouwen in Leiden. )EN CAROLINE VAN OVERBEEKE rangere vrouwen die in het ademisch Ziekenhuis Leiden 'L) een vlokkentest -laten an, maken zich grote zorgen berichten uit Engeland over astige risico's van deze test. rloskundige dr. H. Kanhai het AZL kreeg deze week cele verontruste vrouwen op spreekuur en het secretari- van de afdeling krijgt vele Toontjes over de vlokkentest, iihai: „Dergelijke verhalen n heel erg vervelend voor angere vrouwen die zich nu ■el zorgen maken. En zij on- "rgaan zo'n test toch al niet or de lol." Ten minste veertig kinderen aden volgens Britse artsen in t Verenigd Koninkrijk mis- ter wereld zijn gekomen gevolg van de vlokkentest, lgens Kanhai zijn deze be richten 'buitengewoon ongenu anceerd'. „Ik kan mij niet voor stellen dat deze specialisten dit zo gezegd hebben. Het is abso luut niet bewezen." Twee Britse hoogleraren spra ken gisteravond in een docu- mentare van het Britse TV-sta- tion Channel Four over mogelij ke gevaren van de vlokkentest. Zij waarschuwen dat er 'een ramp' dreigt omdat steeds meer vrouwen de test ondergaan. Volgens hen kan de test wellicht ook gevolgen hebben voor de ontwikkeling van de hersenen van het kind. jsanhai verwijst deze uitspra ken naar het rijk der fabelen. „In 1993 heeft de Wereldge zondheidsorganisatie WHO een groot onderzoek gedaan in 19 grote ziekenhuizen waaronder het AZL. Daarbij zijn maar liefst 138.000 kinderen onderzocht die zijn geboren na een vlok kentest. De conclusie was dat er bij deze kinderen geen toename is van ledemaatsafwijkingen." In Nederland worden jaarlijks ongeveer 4000 vlokkentesten uitgevoerd, het AZL doet er zo'n 400 per jaar. Kanhai: „De test is een enorme uitkomst voor vrouwen die een verhoogde kans hebben op een mongooltje of als de ouders dragers zijn van een erfelijke ziekte. Je kunt deze test namelijk al in een vroeg sta dium van de zwangerschap doen: meestal tussen de tiende en twaalfde week van de zwan gerschap. Een eventuele afbre king van de zwangerschap is li chamelijk en geestelijk minder ingrijpend als dat in een vroeg stadium gebeurt. Bij een vruchtwaterpunctie heeft een vrouw pas in de 19de week de uitslag en dan is een eventuele abortus veel zwaarder." 'Vereenvoudiging bijstandswet is maar relatief LEIDEN ANNET VAN AARSEN Afschaffing van de veelbespro ken voordeurdelerskorting is voorlopig de enige vereenvou diging van de Algemene Bij standswet (ABW). „Als het gaat om een vermindering van alle vakjes en hokjes, zijn we met deze ingreep al een heel eind. Verder vereenvoudigen, dat lukt niet", zei wethouder J. Laurier (Groen Links) gisteravond in een commissievergadering. Door afschaffing van de wo- ningdelersregeling, een korting op de uitkering van mensen die samenwonen, wordt de wet overzichtelijker, minder fraude gevoelig en rechtvaardiger voor de klanten van de sociale dienst. Een meerderheid van de raadscommissie voor werk, so ciale zaken en wijkbeheer ging akkoord met de afschaffing. De drie overblijvende catego rieën - echtparen, alleenstaande ouders en alleenstaanden - ken nen in de nieuwe ABW nog steeds vele bijkomende 'karakteriseringen'. „De vereen voudiging is relatief', oordeelde D66-raadslid E. Snelders. „Het is niet zo dat alles in de nieuwe situatie heel behapbaar en dui delijk is geworden." LEIDEN ERNA STRAATSMA Een combinatie van factoren is er de oorzaak van dat de Leidse politie de afgelopen dagen een reeks van illegale hennepkwe kerijen opspoorde. Gisteroch tend werd voor de vierde ach tereenvolgende maal een huis kweker betrapt. De politie ver wacht de komende weken meer vangsten. Politiewoordvoerder R. Blom zegt dat de resultaten voor een groot deel worden bepaald door het weer 'op sterkte zijn' van de afdeling drugs en wapens. „Ze zijn weer op volle sterkte en we krijgen veel informatie van der den binnen. Verder speelt toe val natuurlijk ook een rol." De afgelopen dagen werden in totaal vier hennepkwekerijen opgespoord, waarvan drie in Leiden en een in Voorschoten. De daar geproduceerde weed is in beslag genomen, evenals de hennepplanten. Maandag werden invallen ge daan in een woning aan de Leidse Trien Semlerstraat (Ste venshof) en in een pand aan de Voorschotense Nieuwe Weg. In totaal 280 hennepplanten wer den in beslag genomen. Dins dag werd een hennepkwekerij van in totaal 340 planten in de kelder van een pand aan de Leidse Langebrüg opgedoekt. Gisteren ontdekte de politie een cannabiskwekerij in een woning aan in de Professorenwijk. De planten en assimilatielampen zijn door de recherche in beslag genomen. Tegen de 27-jarige bewoner is proces-verbaal op gemaakt Politiek tegen 'Minima-pas is betuttelend en stigmatiserend' LEIDEN ANNET VAN AARSEN De Sleutelpas lijkt als minama- pas nauwelijks kans van slagen te hebben. Wethouder Jan Lau rier moet terug naar het college met het voorstel om de pas.gra- tis en uitsluitend te verstrekken aan mensen met een inkomen tot 115 procent van de bij standsnorm. Een meerderheid van de raadscomissie voor soci ale zaken ziet de Sleutelpas als minima-pas niet zitten. „Betuttelend en stigmatiserend voor mensen met een inkomen op bijstandniveau", vatte gister avond WD-raadslid Greetje van Gruting het plan samen. De nu twee jaar durende ge schiedenis van de Sleutelpas, waarmee onder meer kortingen kunnen worden verkregen in winkels, bij cursussen en muse- umbezoeken, is er een van te genslag. De pas in de huidige vorm - al naar gelang hun inko men kunnen Leidenaars de pas tegen drie verschillende tarie ven aanschaffen - is nooit po pulair geweest. Een magere 700 gingen er het afgelopen jaar over de toonbank. Het voorstel dat nu op tafel ligt om de Sleutelpas van de on dergang te redden, kan de goedkeuring van de raadsfrac ties niet dragen. „Ik zie de Sleu telpas niet als onmisbaar ele ment in het minima-beleid. Er zijn andere middelen om voor zieningen bereikbaar te hou den", verklaarde CDA-raadslid Huib Kruijt, die indertijd een voorstel deed voor de invoering van de pas. „Mijn fractie heeft geen behoefte aan voortgang van het project." De commissieleden spuiden diverse bezwaren tegen het voorstel. Zo bestaat er weer stand tegen het plan om het budget voor de pas te verdub belen naar 180.000 gulden per jaar, terwijl niet gezegd is of de Sleutelpas daarmee een succes kan worden. Bovendien zou het aantal plekken, waar de pas houder korting kan krijgen op produkten, nog steeds te klein zijn. Maar vooral is een meer derheid van de raadsfracties er moeite mee dat de houders van de Sleutelpas straks direct te herkennen zijn als mensen met een minimuminkomen. Volgens een ambtenaar is die vrees ongegrond. „De pas heeft aan de ene zijde het logo van de Sleutelpas en aan de andere kant het logo van Countdown, de organisatie die zich aan de pas heeft verbonden maar ook her en der in het land veel abonnementen verkoopt", ver klaarde hij. „Als je dus met de Countdown-kant van de kaart de winkel binnenstapt, ben je niet te herkennen als minima klant." Slechts Groen Links, I.WG/De Groenen en de SP (ondanks be zwaren) wilden het voorstel wel steunen; binnen de D66-fractie heerst nog verdeeldheid. PvdA, CDA en de WD zijn falikant te gen de Sleutelpas als minima pas. „Maar de groep, die de pas gebruikte, was er tevreden over. Je zou dus kunnen beslissen om toch door te gaan", zei wethou der Laurier. „Als ik echter kop pen ga tellen, komen we aan die afweging niet toe." De Sleutel pas definitief afschaffen, daar had hij gisteravond geen trek in. „Ik wil met het voorstel terug naar het college voor nader be raad." De nieuwe cursus 'Eigen Bedrijf in Nederland' van de Stichting Werkgelegenheid Leiden moet allochtonen, die een eigen be drijf willen beginnen, op weg gaan helpen. Volgens de Stich ting Werkgelegenheid ondervin den allochtonen die bezig zijn met het opzetten van een eigen bedrijf veel moeilijkhedén. On bekendheid met het Nederland- se systeem en de vele officiële stukken, vol met moeilijke woorden spelen hen parten. De cursus biedt allochtonen de mogelijkheid om zich de specifieke kennis en vaardighe den die nodig zijn om in Neder land een bedrijf te beginnen, ei gen te maken. De docenten, die op 27 maart beginnen met de eerste lessen, zijn mensen uit de praktijk. In veertien bijeenkom sten worden de deeelnemers geïnformeerd over wat er komt kijken bij het opzetten van een eigen bedrijf. Onder meer het ondernemingsplan, financiering en financieel plan, marktoriën tatie, verkoopkunde, boekhou ding, administratie en de belas tingen komen aan de orde. De kosten bedragen 280 gulden of 150 gulden voor mensen met een inkomen op bijstandsni veau. Meer informatie bij de Stichting Werkgelegenheid Lei den, telefoon 146878.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17