'Jaren '30 g gewoon vei 'Jaren '30 gingen gewoon verder' Kanonnade van verscheurende levensverhalen Serenade is een cadeau om blij mee te zijn Boekenweek SERENADE 13 I? ONDERDAG 16 MAART 1995 Winter zorgt voor avontuur, erotiek en grote en kleine verras- De 'Zwarte Bevrijdingvan Jat In Zwarte bevrijding doet Jan Wolkers (69) persoonlijk ferslag van de gebeurtenissen rond 5 mei 1945. Hij haalt peelden naar voren die niet alleen te maken hebben met porlog, de hongerwinter en de Duitse bezetting; ook de mentaliteit die in Nederland na de oorlog de kop opstak |taat in Wolkers' essay centraal. „Door de Amerikanen pachten we dat een andere tijd zou beginnen, maar dat puurde nog vrij lang. Pas in de zestiger jaren kwam een pieuwe mentaliteitbovendrijven." BOEKEN INTERVIEW JACOB MOERMAN/GPD pn Wolkers Zwarte Bevrijding Boekenweekessay Uitgave van de stichting Collectieve IP ÜNDERDAG 16 MAAR I 1995 Boekenweekgeschenk van Leon de Winter BOEKEN RECENSIE Winter zorgt voor avontuur, erotiek en grote en kleine verras- HANS WARREN Leon de Winter Serenade Uitgave van Stichting Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, Am sterdam Gratis in de boekenweek die gehouden wordt vanaf 15 tot en met 25 maart bij besteding van tenminste 19,45 aan Nederlandse boeken In de loopbaan van de schrijver Leon de Winter (41) heeft zich negen jaar gele den een opmerkelijke verandering voor gedaan. Kaplan en de boeken die daar op volgden, zoals Hoffmann's honger en SuperTex verschilden sterk van vroegere romans als De (verwording van de jon gere Diirer en Zoeken naar Eileen IV. De Winter leek eerst voor een klein publiek te schrijven en mocht op de waardering van de critici rekenen. Sinds Kaplan be reikt hij veel lezers, maar heeft een aan tal besprekers zich van zijn werk afge keerd. Goedkoop en plat werden sleutel woorden in hun recensies. Maar mij be vallen de boeken die De Winter tegen woordig schrijft wel. Misschien is dit geen literatuur van het meest fijnzinnige soort, maar hier is een knap verteller aan het woord die spanning en gevoeligheid goed weet te doseren. Zijn proza heeft vaart en is het tegendeel van wereldvreemd. Ook Se- renade, zijn nieuwste publicatie, is weer helemaal een verhaal van nu, met voor de krantelezer vertrouwde zinnen als; ,,De file was opgelost, de wisselstrook in het midden van de snelweg lag verlaten achter de slagboom". Serenade is het geschenk voor de boe kenweek van 1995, en het is een cadeau om blij mee te zijn. Weliswaar lijkt het verhaal al te haastig geschreven. Zo zijn er hier en daar zinnen waar je beter niet diep over na kunt denken; iemand ris keert 'een verbale emmer rotte vis' en een muziekstukje klinkt 'naar een pan met pruttelende spruitjes'. Maar de lij nen die De Winter in dit verhaal uitzet zijn boeiend. De auteur heeft duidelijk geen routineklus afgewerkt, maar schrijft over iets wat hem persoonlijk aangaat. Wie weet valt dat te verklaren met behulp van de opdracht: 'Ter nage dachtenis aan mijn moeder Annie de Winter-Zeldenrust 1910-1994.' Leon de Winter zorgde voor vele ver halen in één. Serenade laat zich bij voor beeld lezen als een verhaal over een kunstenaar die zijn roeping heeft verra den. Ben Weiss, de hoofdpersoon, houdt zijn serieuze composities in een la ver borgen en verdient veel geld 'met klank- confectie voor commercials en voor ar tiesten en producers die hitmaterie zochten'. Door de dood van zijn moeder legt hij zich weer op zijn ware taak toe. Het boek is ook een requiem voor een moeder, Anneke Weiss, 74 jaar oud. Haar zoon meent haar heel goed te ken nen, maar ontdekt dat hij haar nauwe lijks kent. Verder laat Serenade zich, zoals het in een boekenweek met het thema De vijf tigste mei hoort, lezen als een-verhaal over een oorlogstrauma. Anneke is op een wonderlijke manier ontsnapt aan een 'treinrej^ naar het Onbeschrijflijke', aan het Duitse vernietigingsapparaat. En tevens is dit een schrijnend verhaal over de onmacht van ons allen, volgers van het wereldnieuws, die indringend van al het verschrikkelijks op de hoogte worden gebracht maar niet bij machte zijn er wat aan te doen. Anneke Weiss wil wèl wat doen en daarom besluit ze met een groot bedrag richting Sarajevo te reizen. Ze heeft een verhaal gehoord dat sterk doet denken aan haar eigen verhaal. Dat ze ernstig ziek is kanker weet ze niet. Maar haar zoon kent de feiten en schrikt daar om hevig wanneer ze plotseling onvind baar is. Samen met haar nieuwe vriend Fred Bachman, die ze ontmoette in het joodse bejaardenhuis Beth Shalom, gaat hij op onderzoek. De vele draden van Serenade worden vluchtig, maar bekwaam verknoopt. De schrijver zorgt voor avontuur, voor ero tiek, voor grote en kleine verrassingen, en legt ons knellende vragen yoor. Waarschijnlijk is het niet genoeg om mokkende critici te behagen, maar veel lezers zullen dankbaar zijn voor deze novelle. De 'Zwarte Bevrijdingvan Jan Wolkers Jan Wolkers; „We leven natuurlijk alleen maar in het verleden, want de toekomst bestaat niet." Ppvallend is dat Wolkers de tijd rond de bevrijding de somber ste periode van zijn leven heeft genoemd. Wolkers: „ja, en ik neb ook gemerkt dat veel ande- fen dat zo ervaren hebben. Ik was tijdens de oorlog aan het ichilderen jn Leiden. Toen de Hongerwinter kwam, moest ik laarmee ophouden. In Neder- bnd hebben we toen aan de (and van het kannibalisme ge- Itaan, dat geloof ik echt. Als die honger een paar weken langer pad geduurd... En daarna kwam Be bevrijding en ging dat ar moedige leven van die jaren dertig gewoon verder. Boven den werden veel vrouwen inge pikt door al die soldaten. Als je fis jongeman een wat macho- jichtig figuur was, kreeg je na- wurlijk het gevoel dat je niet meer meetelde. En al die fees- en van die broodmagere men- jen en hun opgepoetste tuba's... flat was natuurlijk niet te gelo ven. Volgens Wolkers heeft vooral !én gebeurtenis de tijd van na Ie oorlog 'verpest'. „Die pplitio- lele acties. Wat ze daar hebben jedaan is van een botheid en en stupiditeit... En het mocht lelemaal niet van Amerika en <an de hele wereld niet. Ik ken- le ook zo'n jongen die toen laar Indië is gegaan. Zijn vader lad zich uit een soort rancune )ij de Duitsers aangesloten. En lie jongen had op een gegevên noment zo'n WA-pakje aan en vas bezig om mensen op te lakken. Na de oorlog heeft hij gevochten in Indonesië en later werd hij in Amsterdarp mijn bpurman. In Indonesië was een jeep tegen zijn rug gereden. Hij kon alleen nog maar in bed lig gen en jenever drinken." Wolkers heeft voor zijn essay geprobeerd bepaalde gevoelens van vlak voor en na de bevrij ding naar boven te halen. De conclusies kwamen pas later. „Je ondergaat gewoon de din gen. Bij mij had die sombere periode natuurlijk vooral met privé:omstandigheden te ma ken. Ik kon niet meer schilde ren. Later kwam ik terecht op de Haagse Academie, maar dat wist ik toen natuurlijk nog niet. Om Nederland te ontvluchten ben ik vlak na de oorlog liftend naar Parijs gegaan. Ik had maar een rijksdaalder bij me. En een legertas vol met van die harde scheepsbeschuiten. Ik weet niet meer wat me precies voor ogen stond toen ik vertrok. In Parijs waren hele blokken weggebom bardeerd en overal stonden le gertenten. De internationale jeugd kwam daar bij elkaar, Pa rijs was de culturele hoofdstad van de hele wereld. Maar ja, met een rijksdaalder op zak... Ik denk dat ik het daar drie of vier weken heb uitgehouden. Toen ik weer in Nederland was wilde een oom van mij die academie in Den Haag betalen." Pakhuis De herinneringen van Wolkers aan de Tweede Wereldoorlog zijn niet alleen somber, maar, De vijftigste mei, luidt het thema van de komende Boe kenweek, die tot en met 25 maart geheel in het teken staat van de Tweede Wereld oorlog. Jan Wolkers kreeg voor dit jaar van de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) de opdracht het Boe kenweek-essay te schrijven. Logisch, omdat de oorlog in het literaire werk van Wol kers altijd een belangrijke rol heeft gespeeld. In zijn essay Zwarte bevrijd inghee ft hij niet alleen de oorlog, maar ook de periode na 1945 be schreven. De beelden die hij naar voren heeft gehaald zijn weinig rooskleurig. Wolkers: „De bevrijding had niet dat gene gebracht waarop veel mensen hadden gehoopt. De jaren dertig gingen gewoon verder en al die mannetjes kwamen weer opduiken. Mensen die de macht had den, wilden weer terug naar de tijd van voor de oorlog." zo zegt hij; „Er is een beeld dat mijn h'ele leven overheerst heeft, dat van die dode soldaat dat ik als jongetje van veertien heb gezien. In Leiden werden de eerste gesneuvelde soldaten binnengebracht. Dat was ook voor de eerste keer dat ik een dood iemand zag. Natuurlijk ben ik getekend door die oorlog. Van je veertiende tot je negen tiende is de periode die voor je gevoel het langst duurt. Er ge beurt het meest met je eigen ontwikkeling. En dat heeft na tuurlijk bepaalde consequenties voor je verdere leven". Hij maakte zijn literair debuut in 1961 met de verhalenbundel Serpenrina's petticoat, een jaar later volgde de roman Kort Amerikaans. In beide boeken speelt de oorlog een vooraan staande rol. Betekende het schrijven voor Wolkers toen een vorm van verwerking? Wolkers: „Ja, maar dan moet je niet den ken aan een soort therapeuti sche behandeling. Mensen vra gen vaak of je met een boek iets van je af kunt schrijven. Nee, dat doe je niet, want je haalt de gebeurtenissen juist naar je toe. Dingen komen veel helderder naar voren als je erover schrijft. En het krankzinnige is dat er ei genlijk niets verloren gaat. Het pakhuis in onze hersens is vol gestouwd met beelden en infor matie waar geen computer het bij kan halen. En soms gaan in eens afdelingen open waarvan je niet eens wist dat ze aanwe zig waren. Alleen door de dood gaat dat hele netwerk van waar nemingen en gedachten zo maar verloren. Dat gegeven is sterk in mijn werk aanwezig en dat is ook de reden waarom ik dingen vast heb willen leggen." En wat betekende het schrij ven van Zwarte Bevrijding voor Wolkers? „Zoals het is gewor den stond het mij precies voor ogen. Dus ik wist hoe moeilijk het schrijven zou zijn, want ik wilde niet in het gewone ge theoretiseer blijven steken. Het is een essay dat zeer filmisch is geschreven. Er zijn bepaalde beelden en associaties blijven hangen, en die zijn zó goed dat je ze niet kunt bedenken. Er is tijdens het schrijven natuurlijk wel een soort krankzinnig ra derwerk bezig. Maar dat gaat niet van: wat zal ik nu weer eens bedenken. Het groeit, het ont staat. Ik heb er heel lang aan ge werkt. Een gevoel dat ik iets van me af heb geschreven heb ik niet, het schrijven zélf heeft be vrijdend gewerkt. Het gevoel dat je niet zomaar wat hebt zitten kloten, maar dat er iets ontstaan is. Iets dat zin heeft, omdat het voor jezelf zin heeft gehad. Niet voor de eeuwigheid, want wat dat betreft komt natuurlijk alles als gruis tussen de hemellicha men te liggen." In Zwarte bevrijding beschrijft Wolkers een ontmoeting met een Engelsman, jaren na de oorlog. Over hoe ze samen plot seling beiden beginnen te jan ken nadat de Engelsman heeft verteld dat zijn broer tijdens de oorlog in Nederland is omgeko men. Even later lees je over een ontmoeting met een bejaarde Duitser. Over het gevoel dat die Duitser die broer van de Engels man wel eens doodgeschoten kan hebben. Heeft Wolkers va ker die gevoelens tegenover de Duitsers? „Wat ik met die beel den geprobeerd heb duidelijk te maken is dat we de bevrijding niet samen met de Duitsers moeten vieren. Niet dat ik haat dragend ben ten opzichte van de Duitsers, maar laten we el- kaars verminkte ledematen niet doodknuffelen. Want zo'n man kan per slot van rekening een heel dorp hebben uitgeroeid, dat weet je niet." Bezuinigingsmaatregel Overigens heeft Wolkers geen goed woord over voor hepaalde Nederlanders. Over het kaal- scheren van de 'moffenmeiden' kan hij zich nog altijd kwaad maken. „Je hebt altijd mensen die tot zoiets in staat zijn. Er zijn toch ook altijd door alle eeuwen heen mensen verbrand en opgehangen. Er zijn maar weinigen die redelijk blijven of die tegen de conventies ingaan. Dat is overal gebeurd. Bij Putten heeft bijvoorbeeld een SD'er ge weigerd te schieten, die wilde geen onschuldige burgers ver moorden. Maar op zo'n mo ment is het ongelooflijk hoeveel moed daarvoor nodig is, om dat te zeggen. Die man is dus zelf neergeschoten. En hij wist dat dat zou gebeuren, op het mo ment dat hij weigerde". „Dat de oorlog voor mij steeds belangrijker wordt, heeft niet zozeer met die oorlog te maken. Het is meer het verle den dat een grotere rol gaat spelen naarmate je ouder wordt. Ik kan me dingen uit een ver verleden beter herinneren dan iets dat nog niet zo lang ge leden is gebeurd. En we leven natuurlijk alleen maar in het verleden, want de toekomst be staat niet." Wolkers geeft ook aan dal hij zich niet altijd wezenlijk met de bevrijding heeft beziggehouden. „Toen ik in Amsterdam woonde deed ik op vier mei altijd de deur van mijn atelier open, vlak voor de twee minuten stilte. Dat was heel indrukwekkend, want dan hoorde je al die vogels. Maar verder..,. Ik weet nog dat Drees in de vijftiger jaren voor stelde om de herdenking eens in de vijfjaar plaats te laten vin den, als een bezuinigingsmaat regel. Een dag vrij voor de men sen kostte te veel geld. Dat was natuurlijk zoiets krankzinnigs.,. Typisch Hollands, denk ik." Lesley Glaister Eert uw vader Uitgeverij Prometheus Prijs 29,90 Debuutroman van Lesley Glaister waarvoor zij in 1991 de Somer set Maugham Award kreeg. Het is een buitengewoon eigenzinnig en leesbaar verhaal over vier zus ters die oud zijn geworden in het huis van hun jeugd dat nu zo ver vuild en zeer vervallen is. Het he le verhaal van idyllische jeugd tot bizarre ouderdom is door drenkt van een typisch Engels, broeierig sfeertje. G.L. Durlacher Niet verstaan Uitgeverij Meulenhoff Prijs ƒ22,90 Autobiografische verhalen over begin jaren vijftig, als Durlacher in Delft studeert. Het boek be gint waar zijn vorige boek Qua rantaine ophoudt. AKO-Litera- tuurprijs-winnaar Durlacher richt zich op de lichtpuntjes in de duisternis van de jaren vijftig: vriendschap en wederzijdse hulp. Jona Oberski De ongenode gast Uitgeverij BZZTAh Prijs 12,50. Geb 19,50 Het eerste boek van Jona Oberski, de novelle Kinderjaren uit 1978 was een overweldigend debuut, Het autobiografisch ge tinte boek, dat verhaalt over een klein jongetje in de nazi-kampen, werd in binnen- maar vooral bui tenland jubelend ontvangen Nu na zeventien jaar ligt zijn tweede boek in de boekwinkels. Oberski beschrijft hierin de ontmoeting tussen een schrijver en een stu dente journalistiek. In d epaar uur die ze samen doorbrengen blijkt dat zij meer met elkaar te maken hebben dan hij had Kun nen vermoeden... Herman Brusselmans De terugkeer van Bonanza Uitgeverij Prometheu6 Prijs 34,90. Roman over Guggenheimer, een onafhankelijk televisieproducent die steenrijk en redelijk dom is en geen gevoel voor humor heeft. Zijn droom is de definitieve Vlaamse versie van Bonanzo op het televisiescherm te krijgen. Marcel Möring Bederf is de weg van alle vlees Uitgeverij Meulenhoff Prijs 15,00 Novelle over een jonge jongen die met lef en bravoure vertelt hoe hij in een hotel-restaurant in de provincie werkt, De verteller ontdekt dat dit leven voor hem een spel is, maar voor de mensen die hem omringen het enige wat ze hebben. Diverse auteurs Eindelijk vrij! Uitgeverij Meulenhoff Prijs: 10,00 Zestien auteurs (o.a. Lisette Le- win, Simone de Beauvoir, G.L. Durlacher, Louis Paul Boon, Klays Mann, Primo Levi) be schrijven hoe zij in verschillende Europese landen de bevrijding hebben ervaren; de roes, de op luchting en de chaos. E. Annie Proulx Scheepsberichten Uitgeverij De Geus Prijs; ƒ49,90 Opzienbarende (tweede) roman van Amerikaanse schrijfster, waarmee ze flink in de prijzen viel. Een absolute aanrader voor mensen die iets hebben met vis serij en/of journalistiek. Het geeft een geweldig beeld van het barre leven op Newfoundland. Origi neel en sprankelend proza, met juweeltjes van zinnen en prachti ge beeldspraak. En of het nog met genoeg is een mooi ver haal. Uitgeverijen bestoken markt met tientallen oorlogsboeken )EN HAAG PETER KUIJT/GPD Bombarderen' en 'bestoken' lijken vat minder gelukkig gekozen termen, rtaar wat de uitgeverijen in den lande iresteren, heeft toch veel weg van een jorlogshandeling. De herdenking van hjftig jaar bevrijding is zo'n beetje de aatste aanleiding voor uitgeverijen )in nog 'iets aan de oorlog te doen' en lat zullen we weten ook. De boek- tandel en de lezer krijgt te maken net een spervuur van boeken over de Tweede Wereldoorlog. Aangevuurd door de CPNB, de pro- nntor van het Nederlandse boek, die Pt? i'ijftigste mei als thema koos voor ie Boekenweek die morgen begint, iroppen de uitgeverijen tientallen loekwerken, het ene nog unieker dan iet andere. En daarbij vormen de 'in- iringende getuigenissen' en 'ver- •cheurende levensverhalen' de be- angrijkste munitie, alsof-de lezer de ifgelopep jaren al niet genoeg oor- ogsdagboeken te verstouwen heeft jekregen. Sommige uitgevers zien zelf ook wel in dat het een beetje teveel van het goede is „Met het oog op de her denking dit jaar worden vele oude oorlogsboeken, de een nog spectacu lairder dan de ander, in herdruk uit gegeven," stelt de Baamse uitgever Hollandia vast. Om vervolgens victo rie te toeteren: „Graag benadrukken wij dat onze uitgave Richard Barmé (geschreven door Eddy de Roever) er duidelijk uitspringt. Het is een nieuw boek, een verhaal zonder glamour. Een nuchter en onopgesmukt verslag van wat de Baarnse scholier Richard heeft gedaan in het verzet en wat hij uiteindelijk met zijn leven moest be kopen. Een 'document humain'." Levensverhaal Het is spijtig voor Hollandia, maar er zijn meer uitgeverijen die dat soort termen hanteren voor het aanprijzen van hun oorlogswaar. 'Een adembe nemend effect', ondergaan we vol gens gelegenheidsrecensente lledy d'Ancona als we Als ik wil kan ik dui ken van Suzette Wyers ter hand ne men. Het boek bevat brieven van Claartje van Aals, destijds verpleegster in de joods psychiatrische inrichting Het Apeldoornsche Bosch, waarin ze de toenemende dreiging van een (la ter ook uitgevoerde) deportatie be schrijft. 'Een verscheurend levensver haal'. spat volgens uitgever Unieboek van de bladzijden van De vlucht van Yudka Kalman af. Rosine de Dijn ver haalt daarin van 'de odyssee van een joodse vrouw van Oekraïnse afkomst door de oneindige, vergeten land schappen van Oost-Europa'. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Wat te denken bij voor beeld van Liefde en oorlog waarin Tonny van der Horst haar 'levensher inneringen' aan de oorlogsjaren' in Amsterdam beschrijft. Of De onbeken de bevrijding van Peter Hoefnagels; 'een intelligent, gevoelig kind beleeft de gebeurtenissen in de roerige episo de '35-'45 zo intens dat hij ze een hal ve eeuw later tot in de details kan ver woorden'. Ook De Bezige Bij eet graag mee uit de winstgevende bevrijdingsruif. In april verschijnt Mijn bevrijding, een door TRQS-coryfee Ivo Niehe samen gestelde 'unieke' uitgave met niet eer der gepubliceerde foto's en persoon lijke herinneringen uit de tijd van de bevrijding. Een maand later kunnen we kennis nemen van Stemmen uit de duisternis, dagboeken van kinderen uit de oorlog. 'Het is een aangrijpend document', beweert uitgever Anthos, 'met de kracht van Het dagboek van Anne Frank en Het verstoorde leven van Etty Hillesum'. Toe maar. Schaduw Dagboeken, dagboeken en nog eens dagboeken. Is er dan niets origi- nelers onder de bevrijdingszon? Jawel, we zien toch nog een nieuw genre op doemen: boeken over 'de duistere kanten van de oorlog', Zo verschijnt van Wim Berkelaar De schaduw van de bevrijders, een boek over de oor logsmisdaden van de Geallieerden. Berkelaar probeert 'afgewogen ant woorden te vinden op gevoelige vra gen'. Hij gaat onder meer In op de Engelse en Amerikaanse bombarde menten op steden en de geallieerde plunderingen bij de bevrijding van Nederland. Ook 'boekenwurm' Martin Ros laat zich niet onbetuigd, In de Jakhalzen van het Derde Rijk doet hij verslag van de lotgevallen van de riazi-collanora- teurs in een ineenstortend Derde Rijk. Ted Schouten belicht in Duistere Za ken de infiltratie en collaboratie van Nederlandse ondernemingen in oor logstijd. Hij schrijft onder meer over de voorkeuren van de toenmalige 'captains of industry' voor de Duitse bezetter en de oorlogspróduktie van strategische bedrijven. Journalist Aad Jongbloed tenslotte toont in Standort Holland het zo noemt uitgever Walburg Pers het uitdagend 'men selijke' gezicht van de toenmalige vij and. Jongbloed laat Duitsers aan liet woord die Nederland bezet hielden. Wat waren hun belevenissen aan de andere kant van het sjagveld en hoe was hun contact met (het vrouwelijke deel van) de Nederlandse bevolking? De fictie is maar matig vertegen woordigd in het oorlogsboekenge- weld. Tussen al die ooggetuigeversla gen valt wel een aantal aardige pro- aukten op. Zo is er de roman Weer fout van Jan Ipema, over het broeieri ge milieu van de naoorlogse fascisten in Nederland. Verzets- en nevrijdlngs- poëzie vinden we respectievelijk in de bundels Nooit heb ik wat ons werd ontnomen zo bitter, bitter liefgehad en Die dag in mei vergeet ik nooit. En laten we Marga Minco niet ver geten. Van de schrijfster die eind deze maand haar 75e verjaardag viert, mo gen we Onder onze ogen begroeten, een boek met oorlogsverhalen. En heeft u 'm nog niet, u kunt ook Min- co's eerste succesnummer in de ar men sluiten. Van Het Bittere Kruid ligt inmiddels de 36e druk in de winkel.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13