Eigen risico in zorg bijna van de baan Staatsloten voorde maart trekking. Binnenland PvdA: Van Mierlo let te weinig op mensenrechten PvdA wil koppeling voor alle uitkeringen Havenbedrijf sleept Greenpeace voor rechter Blijvende steun voor Zuid-Afrika 'Raadslid moet niet eigen carrière najagen' 'Geen 100 procent? Dan gaan ze er onderdoor' __yOENSDAG 15 MAART 1995 WAO-boetes al voor zomer afgeschaft hfn haag De WAO-boetes voor werkgevers (malus) zullen naar £lle waarschijnlijkheid nog voor de zomer verleden tijd zijn. f|Staatssecretaris Linschoten heeft gisteren gezegd dat hij bereid ïs mee te werken aan een vlotte afhandeling van een oud initia tief-wetsvoorstel van de WD waarin de boetebepalingen uit de /"wet worden geschrapt. Asielzoekers in hongerstaking nssELMuiDENVeertig van de tachtig asielzoekers die in Huize De Terp in IJsselmuiden verblijven, zijn sinds maandag in honger- staking. Zij uiten daarmee hun onvrede over hun leefsituatie. net merendeel van hen is al bijna een jaar in het centrum en *t waar ze aan toe zijn. ^jBrand in loods was aangestoken i, hEEUWARDENDe miljoenenbrand in een overslagloods in )f Leeuwarden in de nacht van zondag op maandag, is aangesto- ig ken. Dat heeft technisch onderzoek van de politie uitgewezen. In de loods lag onder meer 1200 ton Koopmans-meel opgeslagen, n jVorig jaar was er ook al eens geprobeerd brand te stichten, maar ltsnel ingrijpen van de brandweer voorkwam toen dat het gebouw «vlam vatte. ^^Minderhedenorganisaties gaan fuseren De negen landelijke minderhedenorganisaties in Ne- [derland gaan definitief in juli fuseren. Staatssecretaris Terpstra jvan WVS meldde gisteren dat er voldoende draagvlak is voor de Toprichting van een een nieuwe, landelijke organisatie voor min- Jderhcden. Voorzitter van de nieuwe club wordt de burgemeester 'an Zwolle, voormalig WD-kamerlid Franssen. tonden: VUT ambtenaar niet schrappen "unctioneel leeftijdsontslag (FLO) af te schaffen. Het idee is voor e bonden onbespreekbaar. Dat hebben de ambtenarencentra- ;s gisteren in een verklaring bekendgemaakt. Maandag liet Bin nenlandse Zaken weten dat Dijkstal wel iets ziet in het afschaf- de FLO. 33 [Wijf jaar cel voor autosmokkel ils almelo De 31- en 36-jarige hoofdverdachten in de 'Russische' sjautodiefstal- en smokkelaffaire zijn gisteren door de rechtbank onAlmelo tot ieder vijf jaar cel veroordeeld. Tegen hen was acht ïaijjaar geëist. De twee andere verdachten (23 en 26 jaar) kregen ie der 2,5 jaar cel. De eis was zes jaar. De veroordeelden maakten icfldeel uit van een criminele organisatie die honderden Neder landse auto's stal en met vervalste papieren naar de voormalige in|Sovjetunie smokkelde. "Botsing op IJsselmeer ^lelystad Een Duitse kustvaarder en een Nederlands binnen- 3Jvaartschip hebben de afgelopen nacht zware averij opgelopen door een botsing op het IJsselmeer ten noorden van Lelystad. Jj]Het Duitse schip merkte, vermoedelijk door plaatselijk zware sneeuwbuien, de tegemoetkomende Semper Spera niet op en ramde deze. De beide schepen zijn vanmorgen behouden de ha- Lelystad binnengebracht. WIJ NODIGEN U UIT OM BIJ ONS IN BED TE STAPPEN. Een keer in een ander bed is best prettig. Dan ontdekt u wat u mist. Aan steun en comfort. Zodat u zich beter kunt ontspannen, dus beter slaapt. Als specialist in gezonde nachtrust hebben wi| zo'n 100 slaapsystemen en bed den in allerlei uitvoeringen en combinaties. Onze adviseurs kijken naar uw lichaamsbouw, vragen naar uw slaapgewoonten, geven tips en informatie. Dan probeert u eens een slaapsysteem, gaat languit liggen op een bed, maakt persoonlijke combinaties van bodems en matrassen. Zo kiest u het bed dat een prettige levenspartner blijft. Dat vindt u bij Dormaél. Met daarbij alles om van de slaapkamer een droomkamer te maken. &slaapka m e rs SPECIALISTEN IN NACHTRUST den haag» Het ministerie van buitenlandse zaken geeft volgens de PvdA- fractie in de Eerste Kamer te veel aandacht aan materiële Nederlandse belangen en te weinig aan mensenrechten. PvdA-senator Tummers maakte minister Van Mierlo gisteren dit verwijt bij de behandeling van diens begroting in de Eerste Ka mer. Van Mierlo stelde daar te genover dat het nationaal be lang en morele waarden heel goed in eikaars verlengde kun nen liggen. Tummers zei dat Van Mierlo's departement 'opvallend dikwijls' het Nederlandse profijt in het oog houdt en 'zelden of niet' immateriële zaken. D66 en WD vinden het nog te vroeg rotterdam anp-gpd Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam heeft een kort geding aangespannen tegen Greenpeace. De milieu-organisatie blok keert met vaartuigen en kabels sinds gister morgen 10.00 uur de Eerste Petroleumha ven in de Botlek. Het Havenbedrijf eist on middellijke opheffing van de blokkade met een dwangsom van 100.000 gulden per dag. Het is nog niet bekend wanneer het geding De milieu-organisatie wil met de actie een einde maken aan de chloorlozingen van Shell-Pernis in de Eerste Petroleumha ven. Greenpeace voert al jaren actie tegen zowel de produktie van chloor als de lozin gen van chloor als 'restprodukt'. De milieu organisatie wijst op de gevaren ervan voor het milieu. Volgens haar zijn er voldoende, goede vervangende stoffen. Volgens Greenpeace loost Shell-Pernis el ke dag illegaal 28 kilo chloor, afkomstig van grondstoffen voor lijm, verf en kunststof coatings. De tijdelijke lozingsvergunning voor de fabriek is sinds 1 januari niet meer geldig. Shell heeft nog geen nieuwe vergun ning gekregen. Daarom is het dumpen van alle chloor nu illegaal, meent Greenpeace. Shell bestrijdt dat. Woordvoerder H. Bon- der wijst op een gedoogvergunning die Rijkswaterstaat in januari heeft verstrekt. Rijkswaterstaat heeft die bewering gis terochtend bevestigd. Shell heeft er volgens het ministerie van verkeer en waterstaat al les aan gedaan de lozingen zoveel mogelijk te beperken. Verder wijst de Shell-woord- voerder erop dat de fabriek de chloor-uit- stoot de afgelopen jaren met 90 procent heeft teruggebracht. Een gesprek tussen Greenpeace en Shell leverde gistermiddag niets op. Ook een po ging van de Gemeentelijke Havendienst het conflict op te lossen bleef zonder resultaat. De PvdA-fractie ziet goede ar gumenten om de kopppeling tussen lonen en uitkeringen in 1996 te herstellen. Volgens PvdA-kamerlid J. van Zijl lijkt de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden zodanig te verbeteren, dat hier in de coali tie zeer serieus over gepraat moet worden. De WD heeft daaraan echter vooralsnog geen behoefte. D66 vindt het nog te vroeg om nu al over al of niet koppelen te praten. In het regeerakkoord staat dat de uitkeringen de lonen volgend jaar voor de helft zullen volgen. Eerder bepleitte Van Zijl om in elk geval voor AOW'ers de kop peling volledig toe te passen in 1996. Zij kunnen immers niet meer aan de slag. Nu gaat hij nog een stapje verder: ook an dere uitkeringsgerechtigden moeten meeprofiteren van de Kamer wil inkomensafhankelijke premie Er komt vrijwel zeker geen verplicht eigen risico van tweehonderd gulden in de gezondheidszorg. Een kamer meerderheid van PvdA, D66 en CDA is namelijk tegen dit voornemen van minister Borst van volksgezondheid en wil een inkomensafhankelijke premie. Alleen de WD is voor, zo bleek gisteren in een debat. den haag gpd Bij een inkomensafhankelijke premie, de zogeheten 'solidari teitspremie', betaalt iedereen een nog nader te bepalen per centage van zijn inkomen voor gezOTdheidszorg. Daar zit dan wel een maximum aan. D66 stelt voor de grens bij 40.000 gulden bruto per jaar te leggen, wat dan meteen de zieken fondsgrens wordt (nu nog 60.000 gulden). Iedereen die minder verdient, valt onder het ziekenfonds en krijgt alle zorg vergoed die in dat pakket zit. Dit idee werd enkele weken ge leden ook al in deze krant geop perd door PvdA-woordvoerder R. Oudkerk. Tot grote verbazing van D66- minister Borst (Volksgezond heid) is haar eigen partij ineens tegen het eigen risico. D66- woordvoerder Van Boxtel zei gisteren dat hij nu pas tot zijn conclusie is gekomen. „In de landen waar zo'n eigen risico is ingevoerd als remgeld, gaat men niet of nauwelijks minder naar de dokter en men gebruikt niet minder medicijnen. Boven dien kost de maatregel aan ad ministratiekosten net zoveel als ze zou opleveren aan bespa ring." Van Boxtel vindt net als de PvdA, dat mensen met een laag inkomen er extra hard door worden getroffen. ,,Op dit punt moet D66 haar sociale gezicht tonen", vindt hij. Borst zit nu in een lastig pak ket. Als het kabinet vasthoudt aan invoering van een eigen ri sico, komt het in dezelfde nete lige positie terecht als recent bij het debat over de aanleg van de snelweg A 73. Toen werd het ka binet door de Kamer gedwon gen een gevoelige beslissing te herzien. In dat debat voerde de WD scherp 'oppositie tegen het kabinet' wat de liberalen geen windeieren legde bij de staten verkiezingen. Borst wees er wel op, dat in het regeerakkoord is vastgelegd dat er op den duur een eigen risico wordt inge voerd in de gezondheidszorg en daar heeft de WD ook haar handtekening onder gezet. Premier Kok heeft vice-president Thabo Mbeki van Zuid-Afrika gisteren ver zekerd dat Nederland zijn land zal blijven steunen bij het 'overbruggen van de kloof' die door de jarenlange apartheid is ontstaan. Kok prees na een gesprek met Mbeki op het Catshuis de po sitieve ontwikkelingen die Zuid-Afrika doormaakt op po- litiek, economisch en sociaal gebied. Mbeki toonde zich IJj verheugd over die steun. Mbeki blijft tot zaterdag. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) reist vol gende week naar Zuid-Afrika om overleg te voeren over het Nederlandse samenwerkings programma. Voor Zuid-Afrika is dit jaar 30 miljoen gulden beschikbaar. foto anf welvaartsstijging. Volgens de wet kan er gekoppeld worden als tegenover iedere 100 wer kenden niet meer dan 82,6 niet- werkenden staan. Lange tijd leek dat onhaalbaar in deze ka binetsperiode. Maar volgens voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) wordt het in de wet genoemde criterium volgend jaar bijna be reikt. Het planbureau voorziet dat in 1996 tegenover 100 wer kenden 82,75 niet-werkenden zullen staan. Volgens Van Zijl is dat maar zo weinig boven de wettelijke norm, dat het „verschil alleen met een loep waarneembaar is". Hij wijst er bovendien op dat volgens de wet ook gekop peld kan worden als de trend de goede kant op gaat. „We heb ben in het verleden ook ontkop peld toen de trend verkeerd Ziekenhuis moet protheseverkoper van ziekbed weren DEN HAAG GPD Ziekenhuizen moeten verkopers van borstprothesen weren. Het mag niet zo zijn dat vrouwen met borstkanker deze lieden aan het bed krijgen, ook al vin den ziekenhuizen het wel mak kelijk om de zorg voor de pro these aan een commerciële in stelling over te laten. Het Landelijk contactorgaan begeleiding borstkankerpatiën- ten (LCBB) heeft deze eis van middag bij minister Borst van volksgezondheid op tafel ge legd. Volgens het contactorgaan moeten verpleegkundigen pa tiënten helpen met voorlopige borstprothesen. Later kan de vrouw zelf de informatie verga ren om een definitieve prothese uit te kiezen. van Zon op congres over fraude en corruptie openbaar bestuur: Raadsleden en wethouders moeten zich eens wat meer voor het algemeen belang inzet ten in plaats van hun laak als volledige baan te zien. Bij hun carrièrejagerij maken ze gebruik van 'lekken' of het beschadigen van andere politici. Soms wor den zelfs steekpenningen aan genomen. Daardoor wordt de onkreukbaarheid van het open baar bestuur ernstig aangetast. We moeten weer terug naar de onkreukbaarheid van het openbaar bestuur, maar het proces zal een totale cultuur omslag vergen binnen het over heidsapparaat. Dat zei gisteren dr. H. van Zon, directeur-gene raal openbaar bestuur bij Bin nenlandse Zaken, op een con gres in Ffilversum over fraude en corruptie in het openbaar bestuur. Volgens Van Zon is het fout dat raadsleden zich meer en meer gaan zien als beroeps politici. „Gemeenteraadsleden moeten gewoon in de maat schappij staan en niet zelf wet houder willen worden", vindt hij. Openheid binnen het open baar bestuur is een belangrijk middel om fraude en corruptie tegen te gaan, aldus Van Zon. Daarom moet de top van het openbaar bestuur de handen uit de mouwen steken en bin nen de eigen organisatie aange ven welk gedrag wel en niet door de beugel kan. Maar de bereidheid daartoe is niet bijs ter groot, is het verwijt van Van Zon. In enkele gevallen wordt een vertrouwenspersoon aange steld, maar die dient eerder als 'excuus-Truus' om zelf niets te hoeven doen. Hij pleit voor een openbaar debat over normen en waarden tussen werknemers en werkge vers. Niet stiekem doen over de claraties of cadeautjes. Dat leidt er alleen toe dat ook anderen stiekem gedrag gaan vertonen. Het begint met het accepteren van cadeautjes en sjoemelen met declaraties maar het kan eindigen met het aannemen van smeergeld. En waar ambte naren in de fout gaan, moet passend worden gestraft, aldus Van Zon. Ambtenaren en politieke be stuurders moeten geen ge schenken aanpakken, laat staan dat zij zelf actief 'hengelen' naar gunsten, vindt hoofddirecteur De Vries van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Een jaar geleden al be toogde De Vries, zelf ex-politi cus, dat de overheid gewoon de ambtsinstructie van Johan de Witt uit de 18e eeuw nieuw le ven moet inblazen waarin een verbod geldt om 'giften, gaven of geschenken' aan te pakken. Dan waren in 1993 niet 115 'slappe knieën' voor de rechter gebracht en ontsprongen niet tweehonderd anderen de dans. Boer wil tonen [jdat hij schoon [kan 'boeren' )en haag gpd Boerenacties zullen grimmiger worden n toeren en tuinders willen aan- onen dat ze schoner kunnen boeren' zonder verstikkende naatregelen en voorschriften de overheid. Zij willen hier- nee binnenkort met medewer- dng van de overheid gaan ex- lerimenteren. Als die proeven Jagen, kunnen in de toekomst ïonderden miljoenen guldens vorden bespaard op controles :n administratiekosten. Het lijvige plan voor een vier- arig experiment met nieuwe andbouwrnethodes wordt deze veek aangeboden aan de vaste ;amercommissie van land- >ouw. Het ministerie van land- >ouw heeft tot nu toe 150.000 julden bijgedragen in de ont wikkeling van de plannen. Als de overheid tijdelijk een lantal knellende milieumaatre- ;elen overboord zet. zullen boe- n tuinders bewijzen dat ze net hun methodes effectiever, goedkoper èn schoner kunnen verken. buurmalsen aap nekeman Wim van Leeuwen (42) veehou der in Buurmalsen, laat er geen twijfel over bestaan: de boeren acties gaan door, ze worden jiiet afgebroken en zullen zelfs steeds grimmiger zijn. Samen met zijn broer Peter (29) en va der Cor (75) heeft hij al vier keer op de barricaden gestaan: eerst twee keer bij het provinciehuis in Arnhem, toen vrijdag bij de burgemeesters van Buren en Tiel en vervolgens zaterdag bij minister Van Aartsen in Wage- ningen. Een hele dag naar Den Haag is voor de drie een hele opoffe ring, want er is veel werk te doen: er zijn schapen die moe ten lammeren, varkens die moeten biggen en koeien die moeten kalveren. Maar het is geen excuus om wat minder aan de actie te doen, bezweren de broers. „We geven niet op", zegt Wim. „We zijn begonnen en moeten het ook afmaken. Als we opge ven, betekent dat de nekslag voor veel varkenshouders. Ze hebben het tweeëneenhalf jaar voor hun kiezen gehad met slechte prijzen. Nu gaat het vier maanden goed, maar als ze niet voor 100 procent hun schade vergoed laijgen, gaan ze er on derdoor." De Van Leeuwens hebben één bedrijf met twee vestigingen, midden in het veld tussen Bu ren en Culemborg. Peter zit aan de Hennisdijk met een bedrijf van vijfjaar oud: zeventig zeu gen en 450 mestvarkens plus nog eens 75 fokschapen. De varkens zijn scharrelvarkens. Ze hebben in de buitenlucht aardig Peters broer zit een eindje ver derop aan de Nieuwe Steeg in de ouderlijke woning; hij heeft daar tachtig koeien. Ze hebben ook nog vier hectare boom- gaard. Samen zijn ze verant woordelijk voor dit grote ge mengde bedrijf. De vestiging aan de Hennisdijk vergde vijf jaar geleden een investering van meer dan een miljoen gulden. Met zoveel verschillende takken van het boerenbedrijf hebben ze ook velerlei risico's. Peter: „Die kennen we. Maar deze evacuatie was ons risico niet. Het was het risico van de rege ring." Daarom willen ze 100 procent schadevergoeding. Ze hebben met meer dan tien vrachtwagencombinaties al hun transport en het verblijf elders hebben al 25.000 gulden gekost. Twee keer vierentwintig uur hebben ze in die periode hun bed niet gezien. Na terugkeer blijken vooral de varkens, stressgevoelig als ze zijn, over stuur. Diarree waarvoor veel medicijnen nodig zijn, groeistil- stand van weken, doodgeboren biggen. Een dode big betekent honderd gulden schade. Over een jaar is pas echt iets te zeggen over de totale omvang van de schade. Omdat ze een gemengd bedrijf hebben waar door ze niet alleen afhankelijk zijn van de varkens, denken ze grote schade nog wel te kunnen overleven. „Maar dat betekent wel dat je een half jaar voor niks moet werken", zegt Wim van Leeuwen. Maar bedrijven die al les op één sector zetten, kunnen er weieens onderdoor gaan. Vandaar de acties. Wat de Van Leeuwens vooral betreuren, is dat minister Van Aartsen hun taal niet spreekt. „Braks, van boerenafkomst, zou voor ons 100 procent vergoe ding in het kabinet bepleit heb ben", zegt Peter. Maar deze Van Aartsen niet. „Hij spreekt onze taal niet." Overigens vond hij het onfat soenlijk zoals Van Aartsen in Wageningen werd belaagd. „Dat kan niet, hoewel hij overi gens dingen zegt waarvan het vuur je uit de oren springt. Als je zegt dat de regering geen blaam treft omdat de dijken het hielden, dan is dat buiten de or de en weet je echt niet waar het Dinsdag 21 maart vindt-ie weer plaats, de trekking van de Staatsloterij. Met ruim 40 miljoen gulden in de pot en zo'n 1,2 miljoen prijzen, kan het haast niet mis gaan. Haal dus nog voor het weekend een lot bij uw lotenverkoper. Veel succesl Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3