Leiden Slachthuis moet nog dit jaar dicht Gemeenteraad bekrachtigt uitslag referendum Voetgangers knel in omgeploegde Doezastraat Winkeliers: voetgangers minder veilig in autoluwe binnenstad Leidse arts koopt huis van kroonprins terug Ruzie bij stadsdistributiecentrum laat wethouder Walenkamp koud 'OENSDAG 15 MAART 1995 Kimshoeve /i q De nieuwe Kims- I hoeve voor de scouts en harmonie in Voorschoten gaat de ge meente twee ton meer kosten. 11 Zwembad /irDe drie buitenba- I 3 den van zwembad De Tweesprong in Roelo- farendsveen gaan toch open. De opening geldt voor één seizoen hans koenekoop. c )e Leidse gemeenteraad heeft isteravond woord gehouden: haniem stemde hij tegen het jestemmingsplan Hoge Rijndijk |5. Hiermee heeft het stadsbe- juur het bouwplan voor de iiin van het vroegere Koninklij- e Militair Invalidenhuis for- jieel afgelast. j Een raadsmeerderheid had feeds voor het referendum over iet omstreden bestemmings- flan uitgesproken dat de uitslag lindend zou zijn. Een meerder- jeid van de Leidse kiezers temde woensdag 8 maart te en het bestemmingsplan en de kadsfracties volgden dat stem- edrag gisteravond volgens af- pjaak. Ook partijen die het bouw Bouwplan bij Invalidenhuis formeel afgelast plan tot dusverre steunden, stemden gisteravond tegen het bestemmingsplan. Het PvdA- raadslid E. van der Veen zou, als hij aanwezig was geweest, als enige voor hebben gestemd. Maar ook dat was volgens af spraak. Van der Veen had na melijk voor het referendum al verklaard dat hij zich door de kiezers niet op andere gedach ten zou laten brengen. Ook de WD-fractie, die tegen referenda is, achtte zich niet gebonden aan de uitslag. Maar de libera len waren toch al tegen het iesbeth buitink/jan winde lerschoor heeft zijn hoop ge- 'estigd op andere Europese lid- taten als Frankrijk, Duitsland tn Engeland, waar slachthuizen datum van 1 januari even- dreigen te halen. ,,Het ge licht gaat dat er daardoor uit komt. De vraag is of alleen lie landen dan uitstel krijgen of lat in heel Europa de slachthui- sen pas later aan de normen loeven te voldoen", aldus Ver- ichoor. De directeur heeft inmiddels lesprekingen gevoerd met de Jemeente over een nieuw öachthuis. „We gebruiken nu 1,5 hectare grond, maar we zou- len met veel minder ruimte toe funnen. Een halve hectare is [enoeg. We denken zelf aan de Groenoordhallen of aan een in- verhuizing van het lachthuis naar het terrein van Groenoordhallen kwam en- tele jaren geleden al ter sprake, imdat de gemeente aan de Ma- gel een verpleeghuis wilde ven. Het plan voor het ver- ileeghuis is inmiddels van de Volgens een gemeente- roordvoerder kijkt Leiden seri- ar de wens van het abat- n naar de Groenoordhal- n te verhuizen, maar is daar 'oorlopig geen ruimte. Sluiting van het Leidse slacht huis veroorzaakt grote proble men, omdat het het enige abat- joir in de wijde omgeving is (vaar islamieten ritueel kunnen Hennepkwekerij in kelder leiden In de kelder van een restaurant aan de Langebrug in Lei den is gisteren een hennepkwekerij ontdekt. De politie nam 340 hennepplanten, assimilatielampen, ventilatoren en tijdschake- laars in beslag. leiden aad rietveld 4iet de bereikbaarheid van de vinkels met de auto, maar de /eiligheid van de voetganger )aart de Leidse middenstand de neeste zorgen bij de uitvoering de autoluwe binnenstad. Dat bleek gisteren tijdens een nspraakavond over project Bin- e Beter, het plan voor een acelift van het centrum. Als de •toepen verdwijnen en de Lei- lenaartjes uit de binnenstad vorden weggehaald is de voet langer straks niet meer be- ichermd, vreesden de inspre- Leiden geeft de komende ja- n vijf miljoen gulden uit om ie binnenstad aantrekkelijker te naken voor het winkelend pu bliek. Onderdeel van de plan ten is het wegnemen van ni- /erschillen: de wandelaar oopt straks niet meer op een In de raadsvergadering van gisteravond ging het erom hoe de referendumuitslag moet worden vertaald in het verdere politieke handelen in deze kwestie. Daarover bestaat nog verschil van inzicht. De discus sie spitste zich toe op de vraag in hoeverre de gemeente nu verplicht is de schadeclaim van 2,5 miljoen gulden uit te keren aan de Katwijkse projectontwik kelaar Van der Plas die in de tuin van het Invalidenhuis ap partementen en een parkeerga rage wilde bouwen. Ook be stond er enige onduidelijkheid over de toekomst van de bouw vallige serre en eetzaal van het Invalidenhuis, die als de bouw plannen zouden zijn uitge voerd, gesloopt hadden moeten worden. Over die laatste waag was wethouder R. Hillebrand (PvdA) duidelijk. In de overeenkomst met Van der Plas over de scha declaim van 2,5 miljoen gulden is ook opgenomen dat hij de serre en de eetzaal restaureert en de tuin inricht en onder houdt. Vooral de SP en Leiden Weer Gezellig/De Groenen vinden dat de gemeente nu niet moet overgaan tot het betalen van het schadebedrag. Zij vinden dat Van der Plas maar naar de rech ter moet stappen. Die moet een oordeel vellen. De beide fracties trekken zich niets aan van de overeenkomst die Van der Plas en het college van burgemees ter en wethouders hebben ge sloten voor het geval het bouw plan niet doorgaat. „De ge meenteraad beslist en de ge meenteraad is niets met Van der Plas overeengekomen." De fractievoorzitters Vergeer en Vlasveld rekenen er ook een beetje op dat de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis bij de Raad van State succes boekt met haar juridische procedure tegen het bouwplan. Als de rechter de bouwvergunning vernietigt, re deneren ze, is niet het referen dum maar deze rechterlijke uit spraak er de oorzaak van dat Van der Plas niet kan bouwen en hoeft er ook geen schadever goeding te worden betaald. Volgens wethouder Hille brand is dat een veel te zonnige voorstelling van zaken. Hij wees erop dat als een raadsmeerder heid niet bereid zou zijn een schikking te treffen met Van der Plas deze gewoon aan de slag kan, ongeacht de referendum uitspraak. „Hij beschikt immers over de vergunningen. Puur for meel gesproken is er maar één reden dat hij nog niet aan het bouwen is en dat is dat wij hem gelet slachthuis aan de Pasteurstraat in Leiden moet op 1 ferknuari 1996 de deuren sluiten. Het abattoir kan niet aan =®'ie nieuwe Europese normen voor slachthuizen voldoen, /olgens die richtlijnen moeten in een slachthuis alle •uimtes worden gekoeld en moet er een strikte scheiding )estaan tussen het vuile en het schone gedeelte. Volgens lirecteur D. Verschoor is het slachthuis te oud om zo te ivorden aangepast, dat het wel aan de regels kan vol- loen. „Maar we hopen dat we nog even uitstel krijgen." fiden slachten. Op de dagen dat ritu eel wordt geslacht, is het daar echter overvol. Per dag worden dan makimaal 1100 schapen door middel van de halssnede geslacht. Elk islamitisch gezin slacht één schaap. Na de slui ting staan in Rotterdam, Am sterdam en Breukelen de dichtstbijzijnde slachthuizen die aan de strenge eisen kunnen voldoen. Alphen De gemeente Alphen wil voor komen dat de islamitische ge meenschap nergens meer legaal terecht kan voor het ritueel slachten en uitwijkt naar illegale plaatsen en wil daarom mee werken aan een bouwplan voor ,een slachthuis aan de Kort- steekterweg. Alphen heeft regel matig contact gehad met pluimveeslachter L. De Bruijn, die te kennen heeft gegeven wel wat te voelen voor een investe ring in zo'n slachthuis. Het grootste bezwaar van De Bruijn tot nu toe was dat hij geen om- zetgarantie kon krijgen. Maar nu het er naar uitziet dat het Leidse slachthuis volgend jaar dicht moet, heeft hij meer be langstelling gekregen. De Alphense gemeenteraad voelt echter weinig voor het bouwplan. Gisteravond bleek tijdens de vergadering van de commissie voor plan- en be leidsvorming dat CDA, D66 en Groen Links niet staan te trap pelen om van Alphen een regio nale opvangplaats voor rituele slachtingen te maken. stoep maar in een voetgangers gebied met een bestrating in halfsteensverband'. Het enige onderscheid met de rijbaan is dan, dat de klinkers daar op een andere manier worden gelegd. De afscheiding met paaltjes ver dwijnt. Dat is gevaarlijk, voor spelde een aantal aanwezigen gisteravond. „In de Herenstraat is dat idee al toegepast, en daar zijn voetgangers en fietsers vol strekt vogelvrij." Maar volgens projectleider J. Vellekoop valt het met de geva ren voor de voetganger straks reuze mee. ,,In de Herenstraat", zei hij, „rijden gewoon veel te veel auto's. Veel meer dan in de oude binnenstad. Bij de invoe ring van woonerven werd ook voorspeld dat dat voor de voet gangers erg gevaarlijk zou zijn. Maar in de praktijk is dat niet zo. De statistieken wijzen uit veilig zijn." Niet alle fietsers rijden over het trottoir van de Doezastraat, zo blijkt uit deze foto. Zelfs kleine auto 's en motoren rijden over de stoep Met geen mogelijkheid zijn de fietsers in de omge ploegde Doezastraat ertoe te bewegen af te stappen. Al ligt de straat van links naar rechts open en is zelfs het trottoir aan beide kanten opengebroken: de fietsers blijven fietsen. Op verzoek van de winkeliers zijn mid den in de trottoirs zogenaamde Waal-paaltjes neerge zet. Maar ook die helpen geen zier, zegt Judith Dickhof van de winkeliersvereniging. Tot half juni liggen delen van de Doezastraat open, onder meer om de riolering te vernieuwen. Voor auto's is de straat tussen Jan van Houtkade en Raamsteeg af gesloten, fietsers moeten met hun rijwiel aan de hand over het trottoir. Maar het verkeer heeft maar weinig respect voor de voetgangers, vindt Dickhof. Fietsers, bromfietsers en motorrijders schieten het trottoir op en rijden rustig verder. De winkeliers hebben al van alles geprobeerd om aan het rijden op de trottoirs een einde te maken. Een hek met een bord waarop wielrijders werden verzocht af te stappen had geen resultaat. Een bloemenwinkel zette een rij bloempotten over de volle breedte van het trot toir, maar de fietsers reden door. Ook de Leidenaartjes die onlangs zijn geplaatst heb ben niet het beoogde effect. Dickhof: „Er zijn mensen met kleine autootjes die zelfs langs die palen nog over de stoep rijden, vlak langs de gevels. Het is een chaoti sche situatie in de straat. Gelukkig zijn de snel aan gewend. We krijgen er weinig klachten leiden rudolf kleun De Leidse chirurg J. Rijksen mag zich 'de gelukkige' noemen die is uitverkoren om het pand Ra penburg 116, tot voor kort de woning van kroonprins Willem- Alexander te kopen. Rijksen koopt het pand in feite terug, want hij was het ook die het ze ven jaar geleden aan de kroon prins verkocht. Hij betaalt er nu echter aanzienlijk meer voor dan hij er toen voor kreeg. In dertijd leverde het pand 4,5 ton op, nu ligt de prijs volgens inge wijden in elk geval boven de zes ton. Het pand is sindsdien wel gerenoveerd. Rijksen is letterlijk en figuur lijk als koper 'de gelukkige'. Er meldden zich namelijk zestig gegadigden voor de koninklijke woning die bij openbare in schrijving is verkocht. Uiteinde lijk brachten negen van hen een bod uit. De Leidse arts zat met zijn bod 688 gulden boven nummer twee, vertelt makelaar F. de Kousemaeker van het kan toor DTZ Zadelhoff. Over het motief van Rijksen om het huis terug te kopen zegt hij. „Dat is waarschijnlijk nostalgie. Hij was kennelijk toch gehecht aan dat huis. Het spreekwoord 'buur man's erf is maar één keer te koop' is bekend, daar kun je op laten volgen dat je oude huis nooit meer te koop is. Dit was dus een buitenkans." Rijksen zelf was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Onder de zestig mensen die zich aanvankelijk als gegadigde meldden, bevonden zich ten minste tien journalisten, vertelt de makelaar. Vrijwel allemaal vielen ze door de mand. Slechts één van hen, die in opdracht werkte van het weekblad Pano rama, kwam door de selectie en kreeg een rondleiding. Dat was mogelijk omdat hij gebruik maakte van een valse voor naam. De Kousemaeker: „Toen hij aan de deur stond zijn we maar zo sportief geweest en hebben we hem rondgeleid." Inmiddels heeft Panorama al een verhaal over het huis aan gekondigd. Journalist Hans Auer heeft uiteindelijk geen bod uitgebracht. Net zomin overi gens als kunstenaar Danny Drenth die in het pand een ate lier, museum en onderkomen voor daklozen wilde onderbren gen. Drenth wilde het pand hebben voor het symbolische bedrag van één gulden. Onder de uiteindelijke bieders bevon den zich een advocaat, een hoogleraar, een accountant, een grossier in groenten, een bank- manager en WD en PvdA maken zich zorgen over voortgang project leiden. aad rietveld WD en PvdA maken zich zor gen over het stadsdistributie centrum (SDC) in Leiden, nu de ontslagen directeur E. Keijser een bedrag van 1,7 miljoen gul den claimt van de bv SDC. Zij vinden dat wethouder J. Walen kamp (CDA), belast met de in voering van de autoluwe bin nenstad, zo snel mogelijk ope ning van zaken moet geven. De claim van Keijser zou zeer wel het failliet kunnen betekenen van de bv SDC, die nog slechts zo'n 40.000 gulden in kas heeft. Het stadsdistributiecentrum, waar vervoerders hun pakjes kunnen inleveren die dan ver volgens in kleine vrachtauto's worden bezorgd bij winkeliers in de binnenstad, is een belang rijk onderdeel van de plannen voor een autoluw Leids cen trum. Maar sinds de oprichting van de bv, waarin behalve het bedrijf van Keijser ook Mostert Transport en De Zijl Bedrijven deelnemen, is van de bouw van een stadsdistributiecentrum in de Roomburgerpolder nog niets terechtgekomen. Eind vorig jaar werd directeur Keijser door de andere aandeelhouders ontsla gen. De bv SDC is nu met Keij ser in een juridisch gevecht ge wikkeld. WD'er G. Bakker wilde gister avond in dé gemeenteraad van wethouder Walenkamp weten, waarom de politiek niet was in gelicht over het dreigende de bacle. „Wij hadden de indruk dat het goed ging." Vooral het feit dat het gestorte kapitaal van de gemeentelijke dienst De Zijl Bedrijven als sneeuw voor de zon is verdwenen baarde de W- D'er grote zorgen. „Die hebben daar toch 90.000 gulden in ge stoken." Walenkamp kon zich over de problemen rond het SDC niet druk maken. „Die bv heeft in tern bonje. Het afgelopen jaar is er weinig voortgang geboekt. Maar ik heb de indruk dat de grootste vertraging voorbij is." De wethouder vergeleek de juri dische strijd tussen Keijser en zijn mede-aandeelhouders met een koortsaanval. „Die treedt meestal ook op als de ziekte al grotendeels achter de rug is. Voor de gemeente is het belang rijk dat er een distributiecen trum komt. En wie het doet zal I WATERBORG B.V. 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij hebben gevraagd te wachten tot het referendum. Hij heeft dat verzoek ingewilligd en wil nu weten wat wij gaan doen. Zo lang wij geen schadevergoeding betalen, heeft hij het recht om te gaan bouwen." Er is overigens geen raads meerderheid die van de schik king met Van der Plas af wil. Onduidelijk is nog hoe de ge meente die 2,5 miljoen gulden gaat betalen. Door de onroe- rend-zaakbelasting te verhogen, te bezuinigen of de projectont wikkelaar grond te geven waar die wat anders op kan bouwen. Besluiten hierover vallen naar verwachting in het debat over de voorjaarsnota, die in het te ken staat van de bezuinigings operatie van 18,6 miljoen gul den. Actiegroep tegen vuilverwerking krijgt hulp van wethouder den haag/leiden Groen Links-wethouder J. Lau rier (vuilverwerking) bood de Stichting Stop Vuilverwerking Voorschoterweg Leiden (SWL) gisteren de helpende hand. Bij de Raad van State pleitte hij voor een gezamenlijke behan deling van alle bezwaren tegen de bouw van een 'compostfa- briek'. Daarmee kwam de wet houder voor een groot deel te gemoet aan de wens van de stichting om het bestemmings plan Delftse Jaagpad voorlopig te schorsen. Bij de Raad van State stond gisteren alleen het bestem mingsplan ter discussie, dat bouw van een scheidings- en vergistingsinstallatie (SVI) mo gelijk maakt. De SWL heeft echter ook bezwaarschriften in gediend tegen milieuvergun ningen die de provincie onlangs heeft verleend. De SWL wil de bouw van een experimentele compostfabriek tegenhouden, uit vrees voor hinder voor om wonenden. De gemeente Voorschoten was gisteren ook bij de Raad van State om een bezwaar schrift toe te lichten. Voorscho ten heeft moeite met een on derdeel van het voorgenomen bouwplan: een laad- en los plaats voor de SVI langs De Vliet. Laurier zei gisteren ook aan het bezwaar van de gemeente Voorschoten tegemoet te willen komen. De aanleg van een laad- en losplaats heeft geen haast, omdat het afval transport via water nog niet nader is uitge werkt. De procedurele voorbe reidingen voor dit bouwplan kunnen daarom worden uitge steld. Staatsraad D. Dolman sprak over een 'coöperatieve opstel ling' van de Leidse wethouder. Op zijn vraag aan de stichting of ze in kon stemmen met de voorstellen van Laurier ant woordde advocaat E. Meijer met 'ja'. Dolman doet over een week uitspraak over beide schorsingsverzoeken. Meijer zei in zijn toelichting op het schorsingsverzoek dat de bouw van een SVI aan de Voor schoterweg om meerdere rede nenen niet wenselijk is. Er is volgens hem sprake van een overcapaciteit aan afvalverwer kingsinstallaties in Zuid-Hol land ('door een volstrekt onge coördineerde aanpak van de vuilverwerking'). De geplande compostfabriek is bovendien uniek in zijn soort en dat bete kent dat de gevolgen voor om wonenden niet geheel zijn te overzien ('berekeningen over hinder zijn niet gebaseerd op harde gegevens'). Laurier pleitte bij Dolman voor een spoedige, eenmalige behandeling van alle bezwaar schriften die de SWL en de ge meente Voorschoten willen in dienen. „Er onstaat een noodsi tuatie als de SVI niet snel door gaat." Het overslagstation voor afval bij de oude vuilverbran ding aan de Gabriel Metzustraat in Leiden moet uiterlijk 1 janua ri 1996 sluiten. Met ingang van die datum moet er een alterna tief zijn voor het inzamelen en verwerken van afval uit de Leid se regio. Portemonnee weg Bakker vond dat de wethou der daarmee wat al te luchtig over de problemen heen stapte. „Volgens mij moet het ergste nog komen", zei Bakker. „Want als het SDC inderdaad failliet gaat moet er toch worden ge zocht naar een nieuwe gegadig de. En ik denk dat die niet in de rij zullen staan." Een 50-jarige Leidse is gisteren haar portemonnee met daarin 1230 gulden, een bankpas en een legitimatiebewijs kwijtge raakt. De vrouw ontdekte dat ze haar beurs miste, toen ze op het station een kaartje wilde kopen. De portemonnee is vermoede lijk uit haar schoudertas gesto len.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11