Nog geen sancties tegen Canada f Buitenland Nacht in Istanbul na -rellen rustig verlopen Nigeria verijdelt coup Groots onthaal voor Castro Nazarbajev kan verwachtingen niet inlossen FDP en CDU tegenover elkaar over kolensubsidie Ontvoerders doden om oor te krijgen Oppositie Kazachstan vormt eigen parlement ilNSDAG 14 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau se Agentur CPD Geassocieerde Pers Dienst independent RTR Reuter UPI Hinckley leidt mormonen 1 calt lake city Gordon B. Hinckley wordt de nieuwe president en profeet van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Hij volgt Howard W. Hunter op, die 3 maart op 87-jarige leeftijd aan kanker overleed. Hunter heeft de kerk s slechts negen maanden geleid. Hinckley (84) was een van de e twee adviseurs van Hunter. Als oudste lid van de Raad van Twaalf Apostelen, een college dat de profeet bijstaat, kwam Hinckley als eerste in aanmerking voor het leiderschap van de zogenoemde mormonen. 'Dagobert' krijgt celstraf berlun» De Duitse warenhuis-afperser Arno Funke, beter be- j kend als Dagobert, is vandaag op zijn 45ste verjaardag door een rechtbank in Berlijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van ze ven jaar en negen maanden. Het openbaar ministerie had, reke- j ning houdend met Funkes psychische problemen, een straf van j 10,5 jaar geëist. Funke had tussen 1992 en 1994 de warenhuis keten Karstadt afgeperst die 1,4 miljoen mark zou moeten beta len. Amerikaan met Russen in ruimte moskou Een Sojoez-raket met twee Russische kosmonauten en één Amerikaanse astronaut aan boord is vanochtend gelan ceerd vanaf de ruimtebasis van de voormalige Sovjetunie in de Kazachse steppe. De 51-jarige Thagard is de eerste Amerikaan die aan een Russische ruimtemissie deelneemt. Hij blijft 95 da gen in het ruimtestation Mir. Dat is het langste verblijf in de ruimte van een Amerikaan ooit. Rechter veroordeelt Greenpeace l^i oslo De milieuorganisatie Greenpeace is gisteren veroordeeld 6jtot betaling van een schadeloosstelling aan een Noorse walvis vaarder die schade heeft geleden door een actie van de Green- "ipeace-schepen Siriusen Solo tegen de walvisjacht. De rechtbank 3" oordeelde dat de door Greenpeace opgerichte Stichting Marine ^Services of the Netherlands 303.000 kronen (ruim 75.000 gulden) moet betalen, alsmede de proceskosten. Greenpeacewoordvoer- "jder Axel Heiberg zei dat het niet duidelijk is of Greenpeace be- 5r roep zal aantekenen. "Salinas 'in ballingschap' in VS "*mexico-stad« De Mexicaanse oud-president Carlos Salinas de Gortari, die zwaar onder druk staat wegens de arrestatie van zijn s broer op beschuldiging van moord en wegens de economische crisis, heeft Mexico verlaten. Hij is volgens Mexicaanse media 3 praktisch in ballingschap gegaan in de Verenigde Staten. r Niet elke 'oma' weer 'moeder' g rome» Italië wil paal en perk stellen aan de ongekende moge- e lijkheden voor oudere vrouwen om met behulp van kunstmatige r inseminatie kinderen te krijgen. Minister Guzzanti (gezondheid) komt met deze maatregel een week nadat in Zuid-Italië een 58- i jarige vrouw beviel van een tweeling. De minister wil klinieken waarin kunstmatige inseminatie voor oudere vrouwen plaats I heeft, verplichten om voortaan bepaalde technische en weten schappelijke normen in acht te nemen, als eerste stap op weg naar meer beperkende wetgeving. Communisten sterksten in Tadzjikistan moskou De communisten worden, na de tweede verkiezings ronde zondag, met 60 van de 181 zetels de sterkste kracht in het - nieuwe Tadzjiekse parlement. Lokale potentaten hebben ook inog eens 60 zetels. De enige parlementariërs van de oppositie I die zijn gekozen, zijn twee leden van de Partij van de Eenheid van het Tadzjiekse Volk. De OVSE had geweigerd waarnemers j naar Tadzjikistan te sturen omdat zij de verkiezingen als niet de- mocratisch genoeg beschouwde. Buchanan doet gooi naar presidentschap Washington De aartsconservatieve journalist Pat Buchanan doet opnieuw een gooi naar de Republikeinse nominatie voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Hij maakt zijn be- Isluit aanstaande maandag officieel bekend in New Hampshire, waar hij in 1992 bij de voorverkiezingen won van toenmalig pre sident Bush. !s Doden bij treinbotsing in Italië citta della piEVEEen botsing tussen een sneltrein en een goede- n rentrein in de Italiaanse provincie Perugia heeft vanochtend aan e| zeker twee mensen het leven gekost. Een twaalftal mensen raak- n te gewond, twee van hen ernstig. Het ongeluk had plaats nabij t- Citta della Pieve, ongeveer 80 kilometer ten zuidoosten van Flo- p rence. CORRESPONDENT let aantal doden dat is gevallen" ij de rellen in de Turkse stad stanbul is opgelopen tot zes- ien. Volgens de laatste berich- en raakten zo'n 150 mensen ewond. De meesten van hen verden door kogels getroffen. )e afgelopen nacht is rustig erlopen. Het uitgaansverbod at gisteren tegen de avond in trie wijken werd afgekondigd, is log steeds van kracht. De scholen in het gebied zijn andaag dicht en ook bewoners lie vanmorgen naar hun werk vilden gaan, mochten van de tolitie hun huis niet verlaten. Op straat voor het alevitische emeenschapshuis hebben de ele nacht grote vuren gebrand, ien harde kern hield zich daar mheen op, ondanks het uit- aansverbod. Verdere ongere mdheden zijn echter niet voor- ekomen. De politie houdt op grote l!chaal huiszoekingen. Óver het antal verdachte personen dat earresteerd is, is nog niets be- EU schort wel alle officiële contacten op na visserijconflict De Europese Unie neemt voorlopig geen strafmaatrege len tegen Canada om het land tot inschikkelijkheid in het visserijconflict te dwingen. Officiële diplomatieke en po litieke contacten met Canada worden echter opgeschort, zolang de opgebrachte Spaanse treiler Estai niet is vrijge geven. tenlandse zaken van Spanje, Frankrijk en Duitsland met hun Canadese collega, die vandaag in Parijs zou plaatsvinden, is als eerste demonstratief afgelast. Spanje heeft het conflict rond de trawler inmiddels voorgelegd aan het Internationaal Ge- BRUSSEL PETER DE VRIES correspondent De ambassadeurs van de 15 EU-landen hebben dat gister middag tijdens spoedberaad in Brussel besloten. Een ontmoe ting van de ministers van bui rechtshof in Den Haag. De kapi tein van de in internationale wateren geënterde vissersboot werd gisteren in de haven van St. John's vrijgelaten na betaling van 5.700 Canadese dollar borg. Maar tot woede van Brussel bleef de Estai aan de ketting lig gen en werd de lading gevangen heilbot geveild. Voor het schip zouden de Canadesen een borgtocht van 3,9 miljoen dollar eisen, zo lieten de Spaanse re ders weten. Een woordvoerder van de Eu ropese Unie zei dat „we nog ver weg zijn van een oplossing van het conflict. Er zal niet worden onderhandeld, tenzij de Cana dezen nu onmiddelijk boot, ka pitein en lading laten gaan en alle aanklachten intrekken". Ondanks die ferme verklaring vinden er achter de schermen wel informele gesprekken plaats over hoe het conflict uitgepraat kan worden. Europa wil dat vol gende week de Noordatlanti- sche Visserijorganisatie zich over het probleem buigt, maar Canada geeft de voorkeur aan directe onderhandelingen. 'Besluit Tudjman is capitulatie' ZAGREB-SARAJEVO DPA-Rtr De grootste oppositiepartij in Kroatië heeft het besluit van president Tudjman om VN- blauwhelmen toe te staan lan ger in zijn land te blijven, fel be kritiseerd. „Capitulatie", oor deelde voorzitter Drazen Budisa van de Sociaal-liberale partij (HSLS). De NAVO verwelkomde het besluit van de president. De oppositie sprak van een 'capitulatie van Kroatië voor de internationale gemeenschap en voor de Servische president Milosevic.' Door een langer ver blijf van de blauwhelmen zou den volgens de oppositie de Servische veroveringen worden bestendigd. Op een gezamenlijke pers conferentie met de Amerikaan se vice-president Al Gore ver klaarde Tudjman zondag dat 5.000 van de 12.000 VN-troepen kunnen blijven. Gisteren wees Slobodan Jarcevic, afgevaardig de van Krajina (gebied van de Kroatische Serviërs) in Belgra do, internationaal toezicht van de grenzen met de Servische ge bieden in Bosnië en met Servië opnieuw af. LAGOS Rtr-AFP De militaire junta van generaal Abacha in Nigeria heeft gisteren haar golf van arrestaties tegen een nieuwe staatsgreeppoging voortgezet. Zij pakte de voor malige juntaleider generaal Obasanjo op, welke die dag te rugkeerde uit het buitenland. De door de junta gemelde couppoging is de negende sinds de onafhankelijkheid 35 jaar ge leden. Obasanjo had de macht in Nigeria van 1976 tot 1979 en is tot nu toe de enige militaire heerser in het land geweest die de macht in 1979 vrijwillig over droeg aan een gekozen burger regering. Die werd in 1983 door een militaire staatsgreep ten val gebracht. Donderdag was Obasanjo's vroegere rechterhand generaal Yar'Adua opgepakt en vrijdag 29 andere legerofficieren en burgers. Kort nadat Lagos de poging tot staatsgreep had ge meld, hadden andere officieren de wijk genomen naar Ghana. parus De Franse president Mitterrand heeft giste ren opnieuw krachtig stelling genomen tegen de Amerikaanse blokkade van Cuba. Tijdens een lunch met Fidel Castro in het Elysée zei Franse staatshoofd overigens niet voor het eerst ronduit de Ameri kaanse boycot van Cuba 'stupide' te vinden. Castro zelf noemde de boycot wat later op de dag in een toespraak tot de Unesco 'crimineel'. Hoewel 'El Lider Maximo' officieel slechts een privé- bezoek aan Frankrijk brengt hij is uitgenodigd door de in Parijs gevestigde VN-organisatie Unesco viel de man die door Amerikaans toedoen een soort internationale paria geworden is een ontvangst ten deel die normaal gesproken gereserveerd is voor staatshoofden op officieel bezoek. Mitterrand wil kennelijk vlak voor het einde van zijn veertienjarige regime nog één keer wat principiële puntjes op de i zetten. foto reuter iurkse oproerpolitie zorgt ervoor dat het uitgaansverbod, dat voor drie (vijken van Istanbul van kracht is, wordt nageleefd. foto reuter pJanbul jessica lutz kend. Op diverse plaatsen in de stad zijn gisterenavond protest demonstraties gehouden. Een groep demonstranten heeft een snelweg gedurende een half uur bezet. Een andere groep zag hiervan af toen de politie in de lucht begon te schieten. De rellen ontstonden zondag avond, nadat vier alevitische koffiehuizen vanuit een rijden de auto onder vuur genomen werden. De aanslagen werden opgeëist door een fundamenta listische beweging. De aleviten, die naar schatting een derde van de Turkse moslims uitma ken, belijden een veel vrijere vorm van de islam en zijn voor standers van een strikte schei ding tussen staat en religie. Openlijk belijden van alevitisme was tot twee jaar geleden verbo den. Ondanks het feit dat er een politiebureau vlak bij de koffie huizen is, was de politie pas veel later ter plaatse. Dat was reden voor de bevolking om het politiebureau aan te vallen met stokken en stenen. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een paar jaar geleden was Nursultan Nazarbajev, wiens voornaam 'de gelukkige sultan' betekent, nog immens popu lair. Het zag er economisch ook veelbelovend uit: Kazach- stan is na Rusland de grootste olieproducent van de voorma lige Sovjetunie en bezit tal van andere grondstoffen. Westerse investeerders, de oliemaat schappijen voorop, wisten al snel de weg naar Alma Ata te vinden. Maar de verwachtingen wer den niet ingelost. Deels heeft dat te maken met de enorme oppervlakte van dit dunbe volkte land, die grote proble men oplevert voor het opzet ten van goede voorzieningen. Bovendien is Kazachstan net als andere ex-Sovjet-republie- ken duchtig besmet met het corruptie-virus. Het grootste probleem is ech ter de relaüe met Rusland en de moeizame verhouding tus sen Kazachen en de grote Rus sische minderheid (bijna veer tig procent van de bevolking). Nazarbajev probeert politiek en economisch zo dicht moge lijk tegen Rusland aan te schurken en dat wordt hem zelfs door de gematigde natio- President Nazarbajev. nalisten in het parlement kwa lijk genomen. Onder druk van Moskou zette Nazarbajev wetgeving door die de Russen een dubbele natio naliteit opleverde en van het Russisch een staatstaal maak te. Nazarbajevs pragmatische uitleg 'Tachtig procent van ons onderwijs is in het Rus sisch, we kennen onze eigen taal niet eens meer' vond geen gehoor in het parlement, dat de taalwet wegstemde. Het in meerderheid conserva- archieffoto tieve parlement verzette zich ook tegen de door Nazarbajev voorgestelde privatisering van de landbouw. Het besluit van het Constitutioneel Hof kan Nazarbajev daarom niet echt ongelegen komen. Vorig jaar waren er voortdurend span ningen met de regering en in oktober zag Nazarbajev zich gedwongen zijn premier, de etnische RusTeresjtsjenko, naar huis te sturen. Hij werd vervangen door de Kazach Ka- zjegeldin, een vertrouweling van Nazarbajev. De parlementsverkiezingen van vorig jaar waren zeker niet democratisch te noemen. Ra dicale oppositiepartijen, zoals de nationalistische Alash-be- weging, werd het onmogelijk gemaakt zich te registreren. Buitenlandse waarnemers tij dens de verkiezingen, zoals het Nederlandse kamerlid Jan van Houwelingen, constateerden dat ze niet eerlijk verliepen. Deze kritiek leverde de oud- staatssecretaris nog ruzie met Nazarbajev op. Achteraf gaf de Kazachse presi dent echter toe dat het demo cratische spel niet helemaal volgens de regels was verlopen. Het Constitutioneel Hof werd in stelling gebracht door een etnisch Russische kandidate, die het parlement net niet haalde. De parlementsleden vrezen nu dat Nazarbajev onder strakke presidentiële regie referenda over de taalkwestie en de land- privatisering zal uitschrijven en het niet tot nieuwe parle mentsverkiezingen zal laten komen. Nazarbajev beweert van niet; zeker is slechts dat af gelopen weekeinde een einde kwam aan de schijnbare stabi liteit in Kazachstan. De Europese Commissie on derzoekt welke handelsmaatre gelen er bij wijze van vergelding mogelijk zijn. De EU wil het conflict vooralsnog niet op de spits drijven en houdt daarom de lijst met mogelijke sancties angstvallig geheim. Op de ach tergrond speelt mee dat ver schillende EU-landen „wel soli dair zijn met Spanje en Por tugal, die het meest getroffen worden, maar dat we er ook geen belang bij hebben de lont in het kruitvat te gooien", zoals één diplomaat het uitdrukt. Weer aanslagen tegen Turken BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De afgelopen nacht zijn in Duitsland voor de tweede keer in twee weken aanslagen ge pleegd op Turkse instellingen. Doelwit van de acties waren twee reisbureaus in Berlijn, een cultureel centrum in Duisburg en een gemeenschapscentrum in Lünen bij Dortmund. In Bün- de. in Westfalen, was brand ge sticht op de binnenplaats van een huis waar Turkse gezinnen wonen. Er zijn volgens de poli tie geen gewonden gevallen. De vorige aanslagen werden ge pleegd door Koerdische organi saties. Nu heeft nog niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. Duitse energievoorziening, het formele argument voor de sub sidie, is een 'algemeen belang' en dient derhalve uit de 'alge mene middelen' betaald te wor den. De kolenheffing is te speci fiek en moet per 1 januari 1996 verdwijnen. Deze uitspraak zadelde Waigel tot het jaar 2000, wanneer de subsidie afloopt, op met een fors gat in zijn begroting. Schrappen van de subsidie kan niet, dat is in strijd met eerder gemaakt afspraken en politiek niet te verkopen. Waigel stelde dus voor een energiebelasting in te voeren. Aan die oplossing kleeft een probleem: coalitiepartner FDP is er niet voor te porren. De li beralen hebben het afgelopen jaar de ene electorale zeperd na de andere gehaald en hebben bedacht dat ze zich moeten 'profileren' om weer in de gunst van de kiezer te komen. Een energiebelasting ter vervanging van de kolenheffing is 'onbe spreekbaar'. En daar wringt nu de schoen. Opgeven van deze stellingname zou gezichtsverlies betekenen. Tegen de klippen op vasthouden aan het standpunt zou het einde van de coalitie betekenen en, daar is iedereen van overtuigd, ook het einde van de FDP. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse regering probeert vandaag een oplossing te vin den voor een probleem dat bij een verkeerde benadering haar voortbestaan in gevaar brengt. De regeringspartijen CDU/CSU en de liberale FDP kunnen het al weken niet eens worden over de financiering van de giganti sche subsidie die tot de eeuw wisseling de ongeveer 100.000 mijnwerkers aan het werk moet houden. De CDU wil de naar schatting benodigde 35 miljard mark via een speciale energiebelasting binnenharken. Dat stuit op het nee van de liberalen, voor wie een nieuwe belastingverhoging taboe is. Minister van financiën Waigel (CSU) moet maar de kaasschaaf hanteren en het geld via bezuinigingen bij elkaar zien te sprokkelen, zegt de FDP. De subsidie voor de buitenspo rig dure Duitse steenkool een ton kost 291 mark, ruim vier maal zo duur als de prijs op de wereldmarkt wordt tot nog toe betaald uit een speciale hef fing van 7,5 procent op de elek triciteitsrekeningen die burger en bedrijfsleven betalen. Dat is, zegt het Constitutionele Hof in Karlsruhe, in strijd met de wet. Het veilig stellen van de ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Het Italiaanse eiland Sardinië staat bekend als 'het konink rijk' van de ontvoerders. Een van hun meest beproefde 'communicatietechnieken', is het versturen van een afgesne den oor. Gisteren kwam uit dat de criminelen er niet voor te rugdeinzen om in geval van overlijden van hun slachtoffer een moord te plegen om toch maar een oor te hebben voor de onderhandelingen met de familieleden. Paoletto Ruiu, een 42-jarige apotheker uit het dorp Orune, werd op 22 oktober 1993 ont voerd. Twee maanden later ontving zijn familie een oor en een eis tot betaling van het los geld. Aangezien het oor al in staat van ontbinding verkeer de, sprak de politie het ver moeden uit dat Ruiu al was overleden. De familie weigerde dit alles te geloven, mede omdat de ontvoerders contact bleven zoeken en vertelden dat de man, levend en wel, in hun be zit was. In het voorjaar van 1994 leverden de criminelen hiervoor het door de familie gevraagde bewijs, opnieuw in de vorm van een afgesneden oor. De politie weigerde te gelo ven dat het lichaamsdeel toe hoorde aan de ontvoerde apo theker en kreeg gelijk na een bloed- en DNA-onderzoek. Op basis van eenzelfde soort on derzoek werd deze week vast gesteld dat het oor afkomstig is van een 20-jarige jongen die in dezelfde periode in de omge ving van Orune spoorloos was verdwenen. Niemand weet nog hoe en wanneer precies de jongen is vermoord, maar zeker is dat de criminelen tot hun daad zijn overgegaan om te kunnen blij ven onderhandelen met de fa milieleden van de apotheker. De hoofdcommissaris van de stad Nuoro zei gisteren dat als er al sprake was van ethiek binnen de Sardijnse bendes, die nu geheel verdwenen is. ALMA-ATA Rtr-Tass Een meerderheid van de parle mentariërs in de Centraalazia- tische republiek Kazachstan heeft vandaag het parlemen taire werk voortgezet hoewel president Nursultan Nazarba jev zaterdag het parlement had ontbonden. In totaal 130 afge vaardigden van het 177 zetels tellende parlement kwamen bijeen en zeiden in een motie dat er geen reden is om het parlement onrechtmatig te verklaren. Zeventig van de in totaal 177 volksvertegenwoordigers beslo ten onder leiding van de oppo sitionele politicus en schrijver Soelejmenov een nieuw parle ment op te richten. Soelej menov is één van Kazachstans meest gerespecteerde intellec tuelen. Zowel in het Westen als in de voormalige Sovjetunie verwierf hij erkenning als tegen stander van de Kazachse nucle aire politiek. De 55-jarige Nazarbajev wil per decreet regeren tot de nieu we verkiezingen. Die kunnen over twee of drie maanden plaatsvinden. De ontbinding van het parlement is volgens hem geheel in overeenstem ming met de wet. Buitenlandse politici beschouwen de parle mentaire crisis in Kazachstan als een 'normale uitingsvorm van een daadwerkelijke demo cratie en een strikte naleving van de wet', zei hij. De presi dent won in 1991 de verkiezin gen met 99,8 procent van de stemmen. Critici werwijten Nazarbajev dat hij zijn tegenstanders in het parlement, die niet enthousiast waren over de door hem in gang gezette economische her vormingen, wil uitschakelen. De president benoemde gisteren Akezjan Kazjegeldin opnieuw tot premier en gaf hem de op dracht een regering te vormen die voorlopig de zaken kan waarnemen. De nieuwe rege ring kan er binnen een week zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5