Heerma nu enige leider van CDA Alleen vroege vlokkentest leidt tot problemen Binnenland Eigen risico voor bedrijven drukt ziekteverzuim fiks omlaag Spoorbrug in aanbouw President Havel van Tsjechië krijgt Geuzenpenning Jongen (14) verdacht van verkrachten meisje 'Meer verkeerscontroles nodig' JDINSDAG 14 MAART 1995 GPD Geassocieerde Pers Diensten Discussie over commerciële thuiszorg bunnik H. Tjassing blijft voorzitter van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT. 130.000 werknemers). Een aantal thuis zorginstellingen probeerde de voorzitter gisteren tijdens een le denvergadering in Bunnik te wippen, maar dat mislukte. Binnen de LVT is ernstig meningsverschil over de vraag of de thuiszorg commerciëler moet worden. Tjassing is ook directeur van Thuis zorg Drente en heeft een commercieel thuiszorgbedrijf ingelijfd dat veel goedkoper en efficiënter werkt dan zijn eigen instelling. Gifdampen uit Tilburgs riool tilburg Uit rioolputten in een Tilburgse wijk waar vroeger een gasfabriek en een werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen hebben gestaan, komen giftige stoffen vrij. De gemeente wil nu alle putdeksels hermetisch afsluiten. In 1984 is de grond schoon gemaakt. Nu blijkt dat het grondwater tot op grote diepte veel ernstiger is vervuild dan werd aangenomen. Dijkstal wil af van vroeg pensioen den haag Minister Dijkstal van binnenlandse zaken wil het functioneel leeftijdsontslag (FLO), een soort VUT, bij de rijks overheid afschaffen. Hij onderschrijft de conclusies van een in terdepartementale werkgroep, die stelt dat het niet juist is om een algemene leeftijdsgrens aan een hele beroepsgroep op te leggen. Een te grote werkbelasting is volgens de werkgroep niet te wijten aan het ouder worden, maar aan het aantal jaren dat een werknemer een bepaalde functie vervult. Justitie overlegt met kinderrechters den haag Justitie gaat met de kinderrechters praten over adop tieproblemen rond kinderen van 'draagmoeders' door 'wensou- ders'. Dat heeft een woordvoerder van staatssecretaris Schmitz (Justitie) gisteren gezegd. In het arrondissement Rotterdam wei geren de kinderrechters nog langer in te stemmen met adoptie van draagmoederkinderen door wensouders, omdat er geen wettelijke regeling is. De rechters knepen bij de toewijzing van deze kinderen tot nu toe een oogje dicht, maar vinden dat nu er een goede wettelijke regeling moet komen. Wensouders zijn mensen die een vrouw bereid vinden om een kind voor hen te dragen en te baren. Pornobaas krijgt negen jaar Rotterdam Een 40-jarige Rotterdammer is vanmorgen door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van negen jaar en TBS met dwangverpleging. De man zou jarenlang zijn drie stiefkinderen hebben misbruikt. Ook zat hij in de leiding van een netwerk in de Randstad en Limburg dat zich heeft be ziggehouden met produktie, uitwisseling en verkoop van kinder porno. Tegen de man was zeven jaar geëist. Werkloosheid sinds '94 stabiel den haag In de periode december '94-februari '95 telde ons land volgens de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 484.000 geregistreerde werklozen. Daarmee is de werk loosheid sinds medio vorig jaar stabiel. Dat geldt ook voor het aantal werkloosheidsuitkeringen. Het aantal werklozen is wel voor het eerst sinds 1992 lager dan een jaar eerder. Meer aandacht voor ziekemaar ook 'strafkorting haarlem sjaak smakman Sinds ze het loon bij ziekte de eerste weken uit eigen zak moeten betalen, zitten werkgevers veel meer achter hun zieke werknemers aan. De meldings procedures voor ziekte zijn aange scherpt veel mensen moeten zich ziek melden bij de eigen chef en er wordt veel meer contact gehouden met de zieke. Al met al is het ziekteverzuim in een jaar tijd met ongeveer elf pro cent verminderd, zo constateert het College van Toezicht Sociale Verzeke ringen (CTSV) na een onderzoek onder duizend bedrijven. Sinds januari vorig jaar moeten klei ne bedrijven de eerste twee weken en grotere bedrijven de eerste zes weken ziekteverzuim uit eigen zak doorbeta len. In ruil daarvoor betalen ze een la gere ziektewetpremie. De bedoeling van die maatregel was het bedrijfsleven te prikkelen om iets te doen aan het in ternationaal gezien hoge ziektever zuim. Dat beleid werpt vruchten af, consta teert het CTSV. Bijna twee van de drie ondervraagde bedrijven zijn naar eigen zeggen sinds de invoering van het ei gen risico (aanmerkelijk) meer gaan doen aan het ziekteverzuim. Vooral bij bedrijven met meer dan twintig werk nemers, die zes weken moeten doorbe talen, is het ziekteverzuim fors afgeno- De daling komt door een scala van positieve en negatieve maatregelen. Positief zijn onder meer aandacht van het bedrijf tijdens de ziekte en bijvoor beeld extra vakantiedagen of een geld bedrag voor wie zich niet of nauwelijks ziek meldt, maar er zijn ook strafmaat regelen zoals kortingen op het salaris door de invoering van wachtdagen en/of minder dan honderd procent uitbetaling tijdens de afwezigheid. Er zijn ook mensen ontslagen omdat ze naar de zin van het bedrijf te vaak ziek zijn. Verder gaf zeven procent van de bedrijven te kennen dat ze meer uit zendkrachten zijn gaan inhuren omdat ze die bij ziekte niet hoeven door te be talen. Het kabinet wil de Ziektewet hele maal gaan privatiseren, wat wil zeggen dat bedrijven straks zelf maar moeten uitzoeken hoe ze de aanpak van de doorbetaling bij ziekte willen gaan re gelen. Acht van de tien bedrijven voe len daar niets voor. Het verzet komt vooral van de kleine bedrijven, die nu nog na de eerste twee weken de bege leiding en doorbetaling weer kunnen overlaten aan de bedrijfsvereniging. Grotere bedrijven, die vaak beschikken over een eigen afdeling personeelsza ken, zijn wat positiever. Maar ook hier zien ruim twee van de drie bedrijven er niets in. Collectief leiderschap van partij afgeschaft Het CDA-bestuur heeft het collectief leiderschap in de partij afgeschaft. Voortaan heeft de fractieleider in de Tweede Kamer, Enneüs Heerma, 'het politieke primaat binnen het CDA' en mag hij 'in crisissituaties de knopen doorhakken'. Maij-Weggen blijft delegatieleider in het Europees Parlement en lid van het partijbestuur, maar behoort niet langer tot de gezamenlijke leiding (het top- beraad) in de partij. den haag gpd Dat bleek gisteravond na een urenlange vergadering van het partijbestuur in Den Haag, waar de campagne voor de statenver kiezingen werd geëvalueerd. Aanleiding voor de partijdiscus sie over het leiderschap was de kwestie-Maij. De voormalige minister van verkeer en water staat vergeleek WD-leider Bol- kestein tijdens de verkiezings campagne met de extreem rechtse Vlaming Dewinter. Zij weigerde de liberale leider excu ses aan te bieden. Heerma en CDA-partijvoorzitter Helgers wisten haar daartoe evemin over te halen. De kamerfractie eiste vorige week dat Heerma de touwtjes strakker in handen zou nemen, zodat affaires als die van Maij niet meer voor kunnen komen. Daarom zou uitsluitend Heer ma de 'politiek leider' van het CDA moeten zijn. Het collectief leiderschap, inclusief Maij, zou daarmee moeten verdwijnen. Voorzitter Helgers stichtte ver warring door de dag erop vast te houden aan dat gezamenlijke leiderschap. Het partijbestuur besloot ech ter de fractie te steunen en Heerma het 'politieke primaat' te geven in 'de politieke actuali teit'. In crisissituaties mag Heerma ingrijpen. „Er zal geen sprake zijn van een collectief leiderschap", aldus de fractie voorzitter. Partijleider durft Heerma zich echter nog niet te noemen 'want dat is iets dat groeit, dat zich ontwikkelt'. Het topberaad zal een andere vorm krijgen, welke is nog on bekend. „Maar mevrouw Maij blijft een belangrijke leidingge vende politica binnen het CDA", aldus Helgers. Ook mag zij gewoon in verkiezingscam pagnes blijven meedraaien. „Ik ben tevreden", was het enige commentaar van Maij na afloop. Naar verluidt heeft zij veel kritiek van het bestuur ge kregen op haar halsstarrige wei gering het weer goed te maken met Bolkestein, hoewel de be stuursleden het inhoudelijk met haar eens zouden zijn. weesp Over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Weesp bouwen de Nederlandse Spoorwegen een nieuwe 250 meter lange, 34 meter hoge en 2.900 ton zware spoorburg die de oude brug uit 1973 moet vervan gen. FOTO DIJKSTRA PETER BROM Marlboro haalt ali •"ontploffende pj aansteker terug den haag» anp de handel wegens ontploffings gevaar. Het bedrijf sloot de aan stekers sinds 20 februari in bij een pakje Marlboro. De laatste J dagen ontploften twee aanste kers, er is niemand gewond ge- raakt. Het bedrijf liet de aanstekers van het type Pack Lite uit Korea door TNO testen en de resulta- j ten waren aanleiding om ze uit de handel te halen. D^ aanste kers met het opschrift 'Marl boro Medium' kunnen worden teruggegeven aan de tabaks zaak. Iedereen krijgt zijn geld terug. Het bedrijf heeft de Ko- i reaanse fabrikant aansprakelijk gesteld voor de schade. Sorgdrager: Geen gratie gevangenen den haag gpd Gevangenen krijgen geen gratie in verband met de vijftigste her denking van bevrijdingsdag. Minister Sorgdrager van justitie wijst een verzoek van de Bond van Wetsovertreders (BWO) om de straftijd met tien procent te verkorten van de hand. Sinds de Tweede Wereldoorlog is in Ne derland een paar keer gratie ge geven; onder andere in 1955 (bevrijdingsherdenking) en in 1966 (het huwelijk van Beatrix en Claus). WD'er Jos van Rey naast kamer-, raad- ook statenlid maastricht gpd Het Roermondse raadslid en kamerlid Jos van Rey (WD) breekt alle records. Bij de sta tenverkiezingen op 8 maart heeft de WD'er achtduizend voorkeursstemmen in de wacht gesleept. Dat betekent dat Van Rey, die aanvankelijk op een onverkiesbare (dertigste) plaats stond, alsnog tot statenlid is ge kozen. De 'Bolkestein van Limburg' is blij verrast. „Met de hand op mijn hart, dit had ik in de verste verte niet verwacht. Met acht honderd voorkeursstemmen was ik ook blij geweest." Als Van Rey lid wordt van de staten, draagt hij drie politieke petten. Dat vindt de Limburgse WD voorzitter Thijssen te veel. Hij heeft Van Rey gevraagd zijn raads- of statenlidmaatschap te laten vallen. Volgens de provin ciale partijtop is het voor geen politicus te doen om het kamer- stalen- en raadslidmaatschap te combineren. Ook de WD statenfractie verlangt dat Van Rey een snelle keuze maakt. Dat doet Van Rey niet. Hij laat zich eind april gewoon als statenlid beëdigen en kijkt dan of hij het werk aankan. „Want er zijn wel achtduizend Limburgers die mij in de statenbankjes willen." En poging tot moord vlaardingen. De Tsjechische president Havel heeft gisteren in Vlaardingen uit handen van premier Kok en in aanwezigheid van de koningin de negende Geuzenpenning gekregen. De stichting Geuzenverzet eert jaarlijks iemand die zich heeft beijverd om de democratie te bevorderen en de waakzaamheid tegen dictatuur, discriminatie en racisme te vergroten. FOTO ANP PAUL VREEKER bergambacht «anp De politie in Bergambacht heeft een 14-jarige jongen gearres teerd die vrijdag een 12-jarig meisje uit Schoonhoven zou hebben verkracht en daarna ge probeerd te wurgen. De jongen is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie en de rech- ter-commissaris. Dat heeft de politie gisteren bekend ge maakt. De jeugdige verdachte zit in voorarrest. De rechter-commis- saris heeft een psychiatrisch on derzoek gelast gezien de geeste lijke toestand van de jongen. Het meisje kon ternauwernood ontsnappen uit de handen van de jongen. Nadat hij zich aan haar had vergrepen, probeerde hij haar met een touw te wur gen. Toen dat niet lukte, smeet hij het meisje in een sloot. Het slachtoffer wist te ontkomen door weg te zwemmen. Gynaecoloog K. Boer van AMC in Amsterdam relativeert risico 's den haag theo haerkens Een vlokkentest is alleen gevaarlijk als de zwanger schap nog geen tien weken heeft geduurd. In Neder land wordt de test wijwei nooit vóór die tijd gedaan. Van de vijfduizend vlokkentesten die per jaar worden gedaan, werd bij slechts één kindje een afwijking ge constateerd die mogelijk verband houdt met de vlok kentest. Dat zegt K. Boer, gynaecoloog in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. In Engeland is op schudding ontstaan over de vlokkentest vanwege de geboorte van veertig gehandicapte kinderen na het af nemen van zo'n test. Ook elders in de wereld zijn na de test kinderen met handicaps geboren. De vlokkentest wordt gedaan om te zien of een vruchtje gezond is en om te voorkomen dat er kinde ren met ernstige afwijkingen worden geboren. De test wordt gedaan bij vrouwen boven de 36 jaar die een verhoogde kans hebben op een mongooltje of als de ouders drager zijn van een erfelijke ziekte. Bij de test wordt met een zuigslangetje of een tangetje een klein beetje celweefsel van de moederkoek weggenomen. Dat kan gebeuren via de buikwand of de vagina. Met behulp van echoscopie kan de arts precies ziet wat hij doet. De test kan wij woeg in de zwangerschap worden gedaan. In Nederland is dat doorgaans rond de elfde week, maar in Engeland en Italië gebeurde het zelfs vanaf de zevende week van de zwangerschap. Hoe eerder een afwijking wordt ontdekt, hoe minder in grijpend een eventuele abortus is. Artsen kiezen vaak voor een vlokkentest omdat een vruchtwaterpunctie, waarbij wat vruchtwater wordt weggenomen met behulp van een naald in de buikwand, pas mogelijk is in de vijftiende week van de zwangerschap. Bovendien duurt het dan nog drie we ken voor de uitslag bekend is. Vooral in landen waar abortus uiterlijk tot de twaalfde week is toegestaan, is de druk groot om snel duidelijkheid te krijgen over de gezondheid van de vrucht. In Nederland mag abortus tot twintig weken, waardoor er minder druk is om woeg een vlokkentest af te nemen. Sinds het begin van de jaren negentig wordt de ge boorte van kinderen met afwijkingen aan handjes, voetjes of gezicht in verband gebracht met de vlok kentest. Volgens Boer is het mogelijk dat bij het weg halen van de hele kleine hoeveelheden celweefsel 'kleine frutseltjes' in de bloedbaan van de foetus te rechtkomen. Die kunnen de circulatie van het bloed blokkeren. „Het is mogelijk dat een cel die de ontwik keling van een lichaamsdeel stuurt, onvoldoende zuurstof krijgt, waardoor die niet goed zijn werk kan doen. Als de zwangerschap wat langer heeft geduurd, is dat risico waarschijnlijk minder omdat er meer cel len zijn met dezelfde functie." De vijfduizend vlokkentesten die jaarlijks in Neder land worden gedaan, hebben plaats in elf centra, de academische ziekenhuizen en klinieken in Zwolle en Arnhem. Sinds ze daar ongeveer tien jaar geleden mee begonnen, controleren deze centra of kinderen er na delige gevolgen van ondervinden. Het AMC trof nog niet zo lang geleden een kindje aan dat een stukje van de vingers mist. Dat doet denken aan de afwijkingen die ook in Engeland zijn gevonden na het afnemen van de vlokkentest. „Toch is er geen zekerheid dat zo iets door de test is veroorzaakt, want het komt spon taan ook wel eens voor." Omdat het ook mogelijk is dat er in de loop van een jaar afwijkingen worden gevonden die niet onmiddel lijk na de geboorte worden ontdekt zoals blindheid, doofheid of darmstoornissen doet het AMC sinds 1992 nog een tweede onderzoek naar deze groep kin deren. Van de 1.800 ouderparen die in verband hier mee zijn aangeschreven, hebben er 1.500 gereageerd. Bij hun kinderen zijn geen afwijkingen gevonden die aan de test kunnen worden toegeschreven. driebergen. gpd-anp Regionale politiekorpsen moe ten veel meer doen aan ver keerscontroles. Na al het gesoe bat over de gevolgen van de re organisatie van de politie wordt het hoog tijd om de automobi list weer in het gareel te krijgen. Dat zei minister Sorgdrager van justitie gisteren in Drieber gen tijdens een bijeenkomst over snelheidscontroles. Ze maakte bekend dat de perma nente snelheidscontrole op de A2 tussen Utrecht en Amster dam wordt uitgebreid. Vanaf vandaag wordt er ook perma nent gecontroleerd op het stuk tussen Utrecht en Den Bosch. Sorgdrager zei zich 'behoor lijk zorgen' te maken over de kennelijk lage prioriteit die de verkeerscontrole bij de politie krijgt. „Ik begrijp best dat de pe riode na de reorganisatie moei lijk is geweest en dat het verkeer een tijdje niet in beeld is ge weest. Maar dat moet nu wèl weer gebeuren." De minister vindt verkeers controles een „visitekaartje van rechtshandhaving. Bij geen de lictcategorie is het aantal poten tiële wetsovertreders zo groot als juist in het verkeer. Een ge brekkige handjiaving kan de ge dachte doen postvatten dat de overheid het met andere nor men en wetten dan ook wel niet zo nauw zal nemen." Voor de uitbreiding van de permanente controle op de A2 heeft het Korps Landelijke Poli tiediensten in Driebergen spe ciale afspraken met het open baar ministerie gemaakt: bin nen drie weken na de overtre ding ligt de acceptgiro al op de mat. I let korps is uitermate tevre den over de permanente con trole omdat het aantal snel heidsovertreders spectaculair is verminderd. Dat liep een jaar geleden op stille uren nog op tot vijftig procent. Nu rijdt nog maar vijf procent van alle auto mobilisten te hard. Het traject tussen Utrecht en Den Bosch, waar vanaf vandaag ook permanent wordt gecontro leerd, is een van de drukste in het land is. Per etmaal razen er ruim 100.000 voertuigen over heen. Vorig jaar gebeurden er 1200 ongelukken. Ruim de helft daarvan was toe te schrijven aan te hard rijden. In een debat in de Tweede Kamer liet minister Jorritsma (verkeer) gisteren weten dat zij nog niet wil dat de algemene re gel dat verkeer van rechts voor rang heeft, ook voor fietsers gaat gelden. Zij verwacht dal er daardoor meer verkeersdoden zullen vallen. De minister wil de verandering pas invoeren als al le kruisingen dusdanig zijn aan gepast dat fietsers van rechts op een veilige manier voorrang kunnen krijgen. Nederland is het enige land in Europa dat nog geen einde heeft gemaakt aan de voor- rangsregel die ooit door de Duitse bezetter werd ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3