Du Rhone villages: verwarmend als een jas De hond die draaft Smaak Dal met saté INSDAG 14 MAART 1995 REDACTIE: 023-150263/150265 tENU VAN voorlichtingsbureau voorde voeding iE DAG ihuis) SCHELVIS MET MOSTERDSAUS (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE KWARK MET ROZUNEN EN BANAAN jhrap 1 kleine winterwortel en snijd hem partn|reepjes. Was 1 prei en hem in dunne rin- in. Kook de groente 2 min. in weinig water uuret zout en schep ze in een ovenvaste haal. Leg 2 schoongemaakte kleine schel- ssen er op. Meng 2 dl Umer met 2 eetl. losterd en 'E eetl. ketjap, paper en weinig lut. Giet de saus over de vis, dek de schaal iasse!met aluminiunfolie en zet hem 25 min. |idden in een voorverwarmde matig hete 21.0(75 graden C) oven. jr persoon: 770 kilojoules, 180 kilocalo- ^ën, 28 g eiwit, 5 g vet, 9 g koolhydraten. DEENSE KALFSSOEP Klassl GESTOOFDE KIPBRAADSTICKS (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN L 5.0Casp wat van het buitenste van de schil van In sinaasappel en pers hem uit. Bak 2 kip- uur [aadsticks in 1 eetl. olie in een pan met nd voi>ti-anbakbodem bruin. Neem de kip uit pan. Bak 1 gesneden ui met 1 uitgeperst bezojentje knoflook. Bak '/zkleingesneden jprika en 2 ontvelde tomaten mee. Voeg ;lkun| |cjp> jiet sinaasappelsap, de geraspte 1 jhil, 1 dl kippebouillon en 1 theel. cajun- 00 iuiden toe en stoof dit met de deksel op de an 30 min. Br persoon: 740 kilojoules, 180 kilocalo- ppn. 21 g eiwit, 7 g vet, 8 g koolhydraten. GEPOCHEERD El SPINAZIESTAMPPOT (zie onderstaand recept) 1 IRISH COFFEEMOUSSE jak 50 g in kleine blokjes gesneden ontbijt- ,pek langzaam bruin en knapperig. Neem et spek uit de pan. Schil 750 g aardappe- in, kook ze in 25 min. gaar en maak er met hgeveer 2 '/z dl bouillon een stevige puree Q0 an. Maak 250 g spinazie schoon en snijd opkop groente eventueel klein. Roer de groente gerijejiet 1 eetl. tomatenpuree en het spek door Tientje puree. Warm hem nog even door en n' aaak op smaak met paprikapoeder, peper ne Jen zout. Direct serveren. 'er persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo- Ieën, 10 g eiwit, 8 g vet, 59 g koolhydra- 30, pn. HUBRECHT DUUKER Op kille dagen werkt een glas Cötes du Rhone Villages als een warme jas. Het is een gloedvolle rode wijn die behaaglijkheid brengt en kou verdrijft - en dat vaak voor minder dan een tientje per fles. Ruim veertig jaar geleden werd de aanzet tot de herkomstbenaming Co tes du Rhone Villages gegeven toen vier dorpen van Cötes du Rhöne hun naam op het etiket mochten vermel den. In 1967 werd de appellation Cö tes du Rhöne Villages een feit. Inmid dels bestaat hij uit zo'n 65 dorpen in het zuidelijke Rhönedal. Het dorp Cairanne dat behoort tot de zestien beste 'Villages'-gemeen- ten. foto gpd Cötes du Rhöne Villages is dat de wijnen wat meer kracht danken aan een betere bodem. Voorts gelden strengere voorschriften ten aanzien van de klasse hebben druivesoorten. Ook mag er minder wijn per dan gewone hectare worden geoogst. Het maximum voor Cötes du Cötes du Rhöne ligt op 50 hectoliter, dat voor Rhöne. Dat Villages tussen de 35 en 42 hectoliter. Een la gere opbrengst laat zich vertalen concentreerde wijnen. ste plaats te UIT VERRE KEUKENS Ten slotte moet Cötes du Rhöne Villages 1 alcohol bezitten: voor rood geldt een min mum van 12,5 procent (tegen 11 procent voor Cötes du Rhöne). Vandaar die ver warmende smaak. Je proeft als het ware de zon in het glas. De verschijningsvorm van Cötes du Rhö- Villages kent twee gedaanten. De LIEVELINGSRECEPT „Onze zoon Twan van 7 jaar is hevig geinteresseerd in de krant", schrijft SASK1A RUT TEN UIT LEIDERDORP. „Elke dag be kijkt hij Nodig: yogurt, vla en zeker de suiker. voorpa gina en hij wil dan uitleg over allerlei - toch wel vaak schokkende din gen. Wat ons betreft zou er elke dag wel een vrolijk artikel op de voorpagina mogen. Toen ik on langs de wekelijke recepten las, vroeg Twan wat ik las. Toen ik 't uitlegde zei hij: Oh, ik weet ook iets heel lekkers en hij ging gelijk aan de slag. Dit is Twans lieve lingstoetje VLAFLIP Zet bakje neer. Doe de vla erin en dan de yogurt en dan de sui ker. Roeren en klaar. Mmmmmm. Hebt u ook een lievelingsrecept, de appellation. De wijn kan ook stuur dit dan aan Damiate Dag- worden aangeboden met op het eti- bladen, Postbus 507, 2003 PA ket 'Cötes du Rhöne', gevolgd door Haarlem t.a. v. de redactie een dorpsnaam. Deze speciale cate- Smaak. gorie bestaat uit de 16 beste ge- De inzender van het geplaatste meenten. Daar worden de meest recept krijgt een VW-cadeaubon karaktervolle wijnen geproduceerd. Dat die wijnen kwaliteit hebben, blijkt onder meer uit het feit dat een paar dorpen, die aanvankelijk tot deze topgroep behoorden, inmid dels een eigen herkomstbenaming i* hebben gekregen: Gigondas en Vac- queyras. Eigen stijl Elk dorp van de beste 16 heeft zijn eigen stijl Cötes du Rhöne Villages. Die van Sablet zijn relatief elegant, die van Saint-Gervais zijn dikwijls bij fles- rijping gebaat en die van Vinso- bres vallen op door hun vurig heid. Andere bekende Villa- ges-gemeenten zijn Valréas Visan en het op liggende Cairanne. /oudigste is die met alleen de r Naar recept van De Kleine Aarde Martha de Jager bracht uit het Ca- ribisch gebied, ren woonde, schat aan exoti sche recepten mt Recepten van ge rechten die ze at bij de buren en kreeg zij enkele ja- vvitte rijst. Dal betekent letterlijk: gespleten peulvrucht en het gerecht dat door de Hindoestanen in de Surinaamse mijn (djinten). Hindoestaanse keuken bekend is geworden, be staat uit een puree van gele kikker- spliterwten met knoflook en Hin doestaanse masala. Het wordt ge geten met lamsvlees, een (mang- o) chutney, komkommersalade en vervangen door drie delen kerrie- 3 eetl. olie poeder te mengen met een deel ko- BEREIDING: De kikkerspliterwten Hindoestaanse masala is een krui denmengsel dat veel lijkt op kerrie poeder en het wordt, evenals ker riepoeder, in verschillende samen stellingen aangeboden. Het bestaat meestal uit koriander, kurkuma vrienden, traditionele gerech- (geelwortel) voor de kleur, komijn- ten die bij bepaalde gelegen- zaad, fenegriek, mosterdzaad en heden worden klaargemaakt, zwarte peper. Het is eventueel te sala wordt meestal, net als kerrie poeder, even meegefruit. Gele kikkerspliterwten zijn wat kleiner dan de bekende groene spliterwten. De bereidingswijze van deze Oosterse peulvruchten is het zelfde maar de smaak verschilt. In plaats van deze gehalveerde kikker erwten kunnen voor dit gerecht ook gewone gele spliterwten wor den gebruikt. NODIG VOOR 4 PERSONEN: Dal: 250 g gele kikkerspliterwten; 1 theel. zout of minder; 2 tot 4 teen tjes knoflook; 1 ui; 4 theel. Hin doestaanse masala peper en zout; t ongerechtigheden ontdoen, r weken in ruim wa ter. In het weekwater aan de kook brengen en in ongeveer 45 min. gaar koken. Vlak voordat de erwten gaar zijn het zout toevoegen. De erwten afgieten en prakken. Het kookvocht bewaren. In een pan de olie verhitten en de gesnipperde ui en uitgeperste knof look hierin fruiten, masala toevoe gen en de geprakte erwten even meebakken. De dal afmaken met zwarte peper en zout. Wanneer het mengsel te droog wordt wat kook vocht of water toevoegen. LAMSVLEESSATE: 500 g mals lamsvlees; 1 theel. gemberpoeder (djahé) of 'n schijfje verse ge raspte gemberwortel; 1 theel. ko riander (ketoembar); 2 theel. Hin doestaanse masala; 2 teentjes knoflook; 2 eetl. ketjap; satéstok jes. BEREIDING: Het lamsvlees in blok jes snijden en met de kruiden, uit geperste knoflook en ketjap vermengen. De kruiden een paar uur in het vlees laten trekken. De houten satéstokjes 30 min. in water laten weken, het vlees eraan rijgen en de saté's op de barbecue of on der de grill roosteren. TIP: De lamsvleessaté vervangen door gebraden lamsvlees. Veel keukenprinsessen of-prin sen hebben wel hun favoriete groentetaart. Met de aanschaf van een handzaam boekje van De Kleine Aarde, getiteld Harti ge Taarten kan ieder het eigen bakassortiment met gemak uit- breiden. De auteur is Hans heuvel Donderwinkel die meer boekjes voor De Kleine Aarde heeft ge schreven. Hij heeft eerst met massa's taarten geëxperimen teerd en vervolgens de beste re cepten gebundeld, de meeste met biologische ingrediënten. Bijna alle recepten zijn vegeta- risch. De schrijver zegt erbij dat de pianostukken van de Franse Martha de Jager componist Faureé zijn inspira- tiebron in de keuken vormen. Het boekje maakt wegwijs in gerechten met een deegbodem, zoals groentetaarten, pies, qui ches en pizza's. Daarnaast zijn er recepten voor pannekoek- taarten, soufflés, ovengerechten en bonenschotels. Verrassend veel groenten zijn geschikt voor hartige taart. Een greep uit het boekje: bleeksel derij, bloemkool, broccoli, bo nen, courgette, gierst, linzen, pompoen, prei, spinazie, toma ten, venkel, witlof en zuurkool. Kaas en kruiden zijn in vrijwel alle gerechten onontbeerlijk. Hartige Taarten is verschenen in de serie Ekologische Alterna tieven en kost 7,50. Te bestel len via tel. 04116-84921. NIEUWE CD'S TUIN «POP/POPULAIR Split Enz - Anniversaiy - |A/lushroom/BMG. 25 Een in alle opzichten aantrekkelij ke CD, dit jubileumschijfje van de Nieuwzeelandse formatie Split Enz: laaggeprijsd, mooie liedjes, aanstekelijke live-sfeer en een fik se speelduur. Eigenlijk bestaat de dj groep al sinds 1985 niet meer. Neil Finn, die samen met zijn broer Tim de touwtjes in handen had, begon zijn eigen Crowded House. Tim zong daar af en toe een deuntje mee en begon een solo- carriere die in commercieel op zicht een fiasco werd. In 1993 was het twintig jaar geleden dat Split Enz werd opgericht. Vandaar een 'verjaardagstoernee' door Nieuw Zeeland. Vreemd dat de registratie ervan twee jaar op zich heeft laten wachten. De groep presenteert dertien van haar meest aansprekende num mers, waaronder 'Shark attack', 'I see red', 'Message tö my girl' en de allereerste hit 'Charley'. Annivers ary' overtreft de live-dubbelaauit de jaren tachtig, al was het alleen maar omdat de gebroeders Finn dit keer niet zo dom met hun pu bliek staan te wauwelen tussen al le nummers door. Hulde ook aan toetsenman Eddy Rayner. Hoewel prominent aanwezig, drukt hij met zijn synthesizers de muziek nooit' dood. Daarin is hij tamelijk uniek. Skintrade - Roach powder - Polydor. „De beste hardrockband uit Zwe den is eindelijk terug!", roept de platenmaatschappij. Inderdaad, sinds het veelbelovende titelloze debuut uit 1993 werd het toch wat stil rondom Skintrade. Zowel de kritiek op als de kracht van die de buutplaat kwam voort uit de vele gelijkenissen met Rage Against the Machine (RAM), dat de muziek wereld tijdelijk op zijn kop zette met een agressieve melange van rap, heavy metal en funk. Uit de RAM-hoek komen trouwens ook alsmaar berichten over uitstel van die altijd moeilijke tweede plaat. Skintrade haalt RAM wat dat be treft in maar daarmee is eigenlijk alles gezegd over Roach powder. De twee gitaristen gedragen zich als automatische piloten en het ritmetandem volgt als een stel blinde kippen. Hier is sprake van wanhoop. De groep heeft nu al niets meer te melden en werkt op Roach powder alleen maar aan haar imago: oef, wat kunnen wij tekeer gaan, we zullen die kole- remaatschappij eens even wakker schudden met onze herrie. Pro beer hier maar eens niet bij te geeuwen. WK JAZZ Kevin Hays - 7th Sense - Blue Note. Joe Lovano/GuntherSchuller - Rush Hour - Blue Note/EMI Music. Pianist Kevin Hays maakte met 7th Sence een CD met een licht, aangenaam geluid, solide gearran geerd en met een mooie, luchtige ritmesectie in de neobop-stijl. Ter wijl Hays zelf doet denken aan Hancock met Bill Evans-invloe- den, heeft vibrafonist Steve Nelson veel weg van Bobby Hutcherson, zodat je kunt spreken van het ou de Blue Note-geluid. In dat ver band past ook het lichtvoetige te- norsaxspel van Seamus Blake in de Hank Mobley- en Wayne Shorter- trant. Ook de eigen composities zijn van een behoorlijk gehalte, maar niet opzien barend. Totaal anders is het album van Joe Lovano met twee grote orkesten, respectievelijk met veel strijkers en veel blazers, geleid door Gunther Schuller. Het is een zeer gevarieer de, spannende produktie gewor den waarin Lovano's nu eens koe le, dan weer bluesy tenor- en so praansax, ingebed wordt in een steeds verschuivend klank- en rit medecor. Rijkelijk versierde, schijnbaar conventioneel gearran geerde ballads zijn voor Schuller even belangrijk als gedurfde or kestraties wa harmonieën worden gecombi neerd met complexe polyritmiek. Dat Schuller net zozeer thuis is in de jazz van Coleman, Mingus, Monk of Ellington als de twintig- ste-eeuwse klassieke muziek blijkt uit zijn warme, tijdloze arrange menten. Lovano is hier uitstekend op dreef, maar de werkelijke reden om deze CD nu al uit te roepen als een van de beste van het jaar is Schullers veelzijdige talent. Luc Houtkamp - Live in Genève Luzern 1994 X-OR. Het kleine Nederlandse label X-OR geeft naast zijn reguliere releases een serie low budget-CD's die live zijn opgenomen uit. De CD's zijn verpakt in een eenvoudig, karton nen zwart-wit hoesje, maar met een normale afspeelduur. Als eer ste in de reeks The Field Recor dings zijn solo-opnamen van de Haagse saxofonist/componist Luc Houtkamp verschenen. Te horen zijn twee groepen stukken ge naamd 'Towards a Definition Of Flow' en 'Variations on The Art of Erasure', waarvan de eerste in een soort suite-vorm zijn opgebouwd met reeksen van klanken uit de jazztraditie die betrekkelijk mak kelijk in het gehoor liggen. De 'Va riations' zijn een tour de force van de bijzondere geluiden die Hout kamp heeft ontwikkeld voor zijn instrument, en wel zonder enige relativerende ballast. Soortgelijk materiaal is al eerder verschenen op de CD The Art Erasure. Zeker voor de prijs van 17,50 (een abonnement op de hele reeks van vier CD's van Furt, het Thunder claps-festival en Gert Jan Prins kost 70,-) een aanrader voor lief hebbers van de intellectueel meer uitdagende geïmproviseerde mu ziek. Voor informatie kunt u te recht bijtel. 070-3632801. KV KLASSIEK Rossini - Messe Solennelle - Daniela Dessi (sopraan), Gloria Scalchi (alt), Giuseppe Sabbatini (tenor), Michele Pertu'si (bas), koor en orkest van het Teatro Comunale te Bologna o.l.v. Riccardo Chailly - Decca. Hoewel een groot Rossini-liefheb- ber was ik nooit enthousiast over zijn Petite Messe Solennelle uit 1864. De begeleiding door twee piano's en harmonium maakte voor mij het totaal te ielig en gaf het zelfs iets dilettantistisch. Niets daarvan bij deze georkestreerde versie, van de hand van Rossini zelf, die hier voor het eerst vol waardig werd opgenomen. Het was de laatste daad van Chailly in zijn functie als muzikaal leider van de opera in Bologna en het resul taat is kenmerkend voor het hoge ensembleniveau dat hij daar be reikte. Koor en orkest verlenen het werk eindelijk de allure die het verdient en het solistenteam sluit zich daar heel fraai bij aan. Gezien de 'moeilijke' lengte van het werk, werd het verspreid over twee CD's tegen de prijs van één. Escher - Concerto voor strijkorkest - Musique pour l'esprit en deuil - Summer rites at noon - Koninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Riccardo Chailly - NM Classics Als contrast een opname die Chailly in Nederland maakte met het Koninklijk Concertgebouwor kest en met werk van een Neder landse componist. Helaas blijft hij een van de weinige buitenlandse dirigenten die zich om de Neder landse muzikale erfenis bekom meren, maar dat doet hij dan ook met een enorme inzet. Dat leidde hier tot een indrukwekkende CD met werken van Rudolf Escher (19121980), een van onze grote componisten uit deze eeuw. Hoogtepunt blijft zijn 'Musique pour l'esprit en deuil', in deze bij zonder fraai klinkende liveopname met ongelooflijke spanning gerea liseerd en door het KCO voorbeel dig uitgevoerd. Een monument voor de Nederlandse muziek! PK Soms kan een mens mateloze behoefte hebben aan groen in huis en op het terras, gewoon levend, ge zond groen. In dat geval biedt hondsdraf (glechoma hedéracea) uitkomst: het allersterkste groene plantje dat maar te bedenken valt. Het groeit ook in de sneeuw op het noorden, bij matige temperatuur. Hoe kom je aan die wonderplant? Gewoon even goed in eigen tuin of in de tuin van vrienden speu ren: komt er ergens een klein, rond gekarteld groen blad boven, dan is dat in negen van de tien gevallen hondsdraf. Eenmaal uitgegraven blijkt er een fors wortelgestel aan vast te zitten. Doe dit in een pot met goede potaarde en geef de plant een kans bij veel licht, iets warmte en iets vocht. Binnen de kortste keren is het een mooie groene plant en na even wachten zelfs een hangplant. Omdat hij binnenshuis wat voorbarig aan de groei is gekomen, mag hij pas bij iets milder weer naar het terras waar het een fantastische groeier is, ook ge schikt om de aarde van stamboompjes bedekt te houden. Tot zover een van de meest dankbare groe ne planten die in de loop van het voorjaar ook nog lieve lilablauwe lipbloemen vormt. Het is eigenlijk verbazend dat we deze plant in de tuin zo vaak als onkruid bestempelen. Hondsdraf is namelijk een prima grondbedekker die niets kost omdat hij zich vanzelf vestigt en snel uitgroeit. Ze hebben me verteld dat hondsdraf in de USA tegen veel geld in potjes als grondbedekker wordt ver kocht. En wij maar wegwieden deze plant die al in de verre oudheid als geneeskrachtig te boek stond. Veel namen duiden er nog op, maar eerst eens het antwoord op de vraag wat de hond met hondsdraf van doen heeft. Dat is dan niets en niemendal. De naam hondsdraf is afgeleid van het oud-Duits gun- drebe en dan staat gund weer voor het woord wond. Hondsdraf werd namelijk zowel als blad, alsook het aftreksel veelal gebruikt om wonden te genezen. In Friesland dachten ze de plant ook geheimzinnige gaven toe en daar wordt hij hier en daar nog tonger- bloem genoemd, omdat hij bliksem en donder verre van huis kon houden. In andere streken van eigen land hebben ze het over ogenbloem en dat duidt er weer op dat het aftreksel tegen zere ogen werd ge bruikt. Maar het Zuidhollands hoefijzertje klinkt ook leuk en duidt op geluk terwijl de naam melkzuiger zijn oorsprong vindt in het gebruik om melkvee een krans van hondsdraf rond de nek te hangen. De die ren zouden dan beter melk geven. Kortom hondsdraf is door de eeuwen heen bekend geweest als geneeskrachtige plant en mocht honds draf in pot en bak zo hard groeien dat er gesnoeid moet worden, dan is het nuttig te weten dat de blaadjes toegevoegd kunnen worden aan salade die daarmee wint aan mineralen en vitamine C. Ook kan men een aftreksel maken door twee theelepels kruid te overgieten met een kwart liter kokend wa ter. Na het zeven drinken bij maag-, darm- en gal- kwalen of ook te gebruiken als compres op wonden. Kortom, hondsdraf, de plant die niets van doen heeft met een hond, is een gemakkelijk te verkrijgen en bijzonder dankbare 'kamer'plant met veel goede eigenschappen en ze brengt het voorjaarsgroen in huis. LEZERSVRAAG RINA HILARIS UIT HAARLEM kan gerust zijn. Haar roze ribes buiten in de tuin, zal dit voorjaar weer met roze bloemen bloeien. Daar maakt ze zich zor gen over, omdat de takken die naarbinnen worden gehaald, plotsklaps besloten hebben om bijna witte bloemen voort te brengen. Zoiets kan gemakkelijk gebeuren als de bloemen tijdens hun ontwikkeling van knop naar bloem plotseling aan een andere temperatuur worden blootgesteld. Mij primula ob- conia bijvoorbeeld vertoont die grap als ik haar wat te snel vanuit de vrij koele serre naar een warme plaats in de woonkamer laat verhuizen. Zo zijn er nog meer planten die snel reageren op tempera tuurschommelingen, Mocht de ribes, tegen alle ver wachtingen in, niet roze willen bloeien in de tuin, dan zou ik dat graag horen. Dan is er sprake van een wondertje. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur e vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Da miate Dagbla den, Postbus 507, 2003 AP Haarlem

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17