'We zijn in onze pubertijd beland' Een stoeltje met dreadlocks Cultuur&Kunst Armando, Minco en Matsier op Leids Literatuurfestival TEFAF lust voor het oog DINSDAG 14 MAART 1995 Concert in 't Huys Dever ussEJohannes Leertouwer (viool) en Menno van Delft (clave- cimbel) geven op zaterdag 18 maart en concert in 't Huys Dever in Lisse. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij 't Huys Dever. tussen 14.00 uur en 17.00 uur. of te lefonisch te bestellen op telefoonnummer 02521-11430. Ouborg Prijs voor Dick Raaijmakers den haag De Ouborg Prijs 1995 is toegekend aan beeldend kun stenaar Dick Raaijmakers. Hij ontvangt de oeuvreprijs van de gemeente Den Haag op 9 september. De prijs bestaat uit een be drag van 10.000 gulden en de uitreiking gaat gepaard met een presentatie van zijn werk en publikatie erover. Raaijmakers' oeuvre vormt volgens de jury een uitzonderlijk grensgebied, waarin verschillende kunstdisciplines op een opmerkelijke ma nier samenkomen. Raaijmakers (1930) is van huis uit componist en docent electronische muziek. Vanaf 1966 betrekt hij ook beel dende, literaire en theaterale kunstuitingen in zijn werk. Gulliver's reizen in Katwijk katwuk» K&O in Katwijk draait morgenmiddag Gulliver's reizen. De tekenfilm vertelt het aloude verhaal van schipbreukeling Gul liver die aanspoelt op een eilandje dat wordt bewoond door lilli putters. Eerst zijn ze bang voor de 'reus'. Later is Gulliver hun grote held. De film begint om 14.00 uur. Zingende matrozen in Droomfabriek leiden De 4tuose Matrose treden donderdag 16 maart op in de Droomfabriek in Leiden. De groep brengt moderne zeemanslie deren met een knipoog naar het verleden. Via walsen, tango's en tranentrekkers neemt 4tuose Matrose het publiek mee langs ha vens en hoeren, stormen en stiltes. De band begint om 22.00 The Orb in Utrecht utrecht The Orb doet op zijn happy happy joy joy tour 1995 zondag 21 mei de Central Studios aan in Utrecht voor een een malig concert. De band sloot vorig jaar de jubileumeditie af van het 25-jarige Pinkpop. Kaarten zijn vanaf zaterdag 18 maart te verkrijgen op de bekende adressen. Concert Vocaal Ensemble voorschoten Het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble geeft morgenavond een concert in de Moeder Godskerk in Voor schoten. Op het programma staan werken van Mozart en Haydn. Het concert begint om 20.15 uur aan de Baron Schim- melpenninck van der Oyenlaan. Belly grossiert in betoverende songs met schaamteloos mooie melodieën Soms heb je dat: èen plaat die zich in je hoofd nestelt en er niet meer uit wil. Van Belly wisten we al dat ze er wat van konden na het sterke debuut 'Star', maar 'King' is een in alle opzichten volwassen vervolg. Elf sterke, ro buust vormgegeven, gitaargestuurde songs, met de ge rijpte zang van voorvrouw Tanya Donelly en de prachti ge, zich in het geheugen hakende melodiewendingen als grootste trekkers. 'Star' staat te boek als een plaat waarop beelden van de kindertijd de boventoon voerden. 'King' opent met een nummer dat 'Puberty' heet. „We zijn in onze adolescentie beland", lacht Donelly, „de volgende keer maken we een echt volwassen plaat". Amsterdam Jacob haagsma mas Gorman. Donelly: ,,De Het blijkt allemaal nogal toeval lig uitgepakt te zijn. „Ik ben niet overmatig geobsedeerd door mijn kindertijd", zegt ze. ,,Het was niet de bedoeling dat 'Star' zo'n kinderlijke plaat zou wor den. Ik probeerde op die plaat zekere verhaaltjes te vertellen, dat wel, en op de nieuwe plaat heb ik de zaken bewust niet vanuit een kniehoog perspectief bekeken". Wie kwaad wil, kan ook Donelly's zangstem als kin derlijk omschrijven, al treedt die kwaliteit op 'tóng' minder aan de dag. „Ja, dat helpt wel", zegt ze, „ik maakte me er druk om dat ik deze keer minder kinder lijk zou overkomen, daar beu ik bewust mee bezig geweest. Het zou me kwetsen als ik nog steeds het kindvrouwtje zou lij ken, terwijl ik een volwassen vrouw van 28 ben". Factor in dat veranderende stemgebruik, naast de onuitwis bare indruk van dik tien maan den toeren, was producer Glyn Johns. „Glyn heeft de boel rich ting gegeven", zegt gitarist Tho- producers zouden die stem als gegeven beschouwen en eromheen werken, lagen leg gen en zo die kinderlijkheid compenseren. Glyn zei: je gaat niet zo zingen, versta je! Hij be gon bij de bron". Grootste raadsel voor de on bevangen luisteraar is: waar ko men toch die toverachtig mooie, schaamteloos 'poppy' melodieën vandaan? „Dat gaat ons vrij gemakkelijk af', zegt Donelly. „De muziek zoals wij die spelen suggereert al zekere zang- en gitaarmelodieën". Gorman: „We zijn allemaal van jongs af aan blootgesteld aan de muziek van The Beatles. Daar door zijn onze oren getraind in goede melodieën. Ik denk dat dat een belangrijke invloed is". Parkeerplaats Zowel bij Gorman als bij Donel ly vormde het onderwijs een be langrijke steen des aanstoots. Gorman: „Onderwijs is ontzet tend belangrijk: op school word je als kind gevormd. Maar voor Vlaams musicoloog wacht Italiaanse cel brussel datj De Vlaamse musicoloog Paul Nevel, een internationale autoriteit op het gebied van ou de muziek, is in Italië in hoger beroep opnieuw veroordeeld tot gevangenisstraf. Dit keer echter niet wegens diefstal, maar we gens heling van kostbare parti turen en manuscripten. Het hof van beroep achtte hem schuldig aan liet opkopen van gestolen 17e eeuwse muziekstukken uit het Museo Bibliógrafico Musi- cale van Bologna. Platenmaat schappij Sony heeft dit gisteren bekendgemaakt. De leider van het Huelgas-en- semble, dat ook grote bekend heid geniet in Nederland, hoor de vorige week twee jaar en vier maanden cel tegen zich eisen. Hij zegt zelf 'volledig onschul- 'jn en gaat opnieuw in beroep, nu bij het Hof van Cas- tad Van Nevel en zijn ensemble verloren vorig jaar augustus de '1 titel 'Cultureel ambassadeur van Vlaanderen'. Dat gebeurde nadat een lagere rechtbank in Bologna de musicoloog in juli bij verstek had veroordeeld tot 3 A jaar en vier maanden gevange nis wegens diefstal van muziek stukken. Minister van cultuur Hugo Weckx besloot daarop het ambassadeurschap op te schor ten en stelde een eigen onder zoek in naar de affaire, maar dat is nog niet afgerond. De betroldcen stukken zijn overigens terecht. Een waarde volle uitgave van Corelli ver-, kocht Van Nevel indertijd aan het Brusselse Instrumentenmu seum en zes andere stukken, van onder anderen Banchieri en Cartesio, aan het Gentse con servatorium. In totaal zou hij er zo'n 12.000 gulden voor hebben ontvangen. Pierre Boulez naar Salzburger Festival Marga Minco opent op donder dag 16 maart het Leids Litera tuurfestival. Het programma staat deels in teken van de boe kenweek (15 tot en met 25 maart) met als thema oorlog en bevrijding in de literatuur. Min co vestigde in een klap haar naam met 'Het bittere kruid' dat in 1957 verscheen. Het boek, waarin ze haar oorlogs- herrineringen beschreef, prijkte jarenlang op de lijst van mid delbare scholieren. Minco schreef daarnaast kinderboeken en verhalen. Op het Literatuur festival leest ze vanaf 20.00 uur voor uit verhalen en brieven in sociëteit De Burcht. Nicolaas Matsier is de tweede gast. Hij bezoekt op zaterdag 18 maart van 16.00 uur tot 17.00 uur boekhandel De Kier om daar zijn boek 'Gesloten huis' te signeren. In de bibliotheek aan de Nieuwstraat is zondag 19 maart vanaf 14.00 uur de film 'Zes jaren' te zien. In dit drieluik volgde de camera de Leidse stu dent Jan van Loon tijdens de bezettingsjaren. In deel één be gint hij zijn studie, in deel twee zit hij in het verzet en in deel drie wordt hij gearresteerd. Ook op zondag houdt socië teit de Burcht een literair café met de schrijvers Richard Mor- pey, H.J. de Roy van Zuydewijn, Margriet Lems en Victor Vroomkoning als gasten. De bij eenkomst begint om 14.30 uur. Op dinsdag 21 maart kom Ar mando met zijn gelijknamige combo naar de Burcht. De schrijver/kunstenaar/musicus/ acteur leest voor uit eigen werk en speelt muziek uit de jaren dertig. Het combo bestaat naast violist Armando uit Marike Ver heul (viool), Peter Nieuwerf (gi taar) en Ruud Ouwehand (bas). Het optreden begint om 20.15 Marga Minco, de eerste gast op het uur. Armando komt ook aan bod in de lezing van Rolf Wolfs winkel op woensdag 22 maart vanaf 20.15 uur in de biblio theek aan de Nieuwstraat. Hij werkt aan de universiteit in Kaapstad en heeft aan de Leidse universiteit een college gegeven over de verwerking van de Tweede Wereldoorlog in de Ne derlandse literatuur. Over dit onderwerp schreef Wolfswinkel het boek 'Tussen landverraad en vaderlandsliefde. De collo- boratie in naoorlogs proza'. In zijn lezing gaat hij onder meer in op het werk van Mulisch, Ar mando en Hermans. Leon de Winter is.de laatste gast öp het Literatuurfestival. Hij komt op donderdag 23 Belly: „We kunnen hooguit inspireren maar iedereen moet toch echt zijn huiswerk zelf doen." de meeste ouders is school een je vindt dan ook heel veel ge- plek om je kinderen te parkeren frustreerde types in het onder- terwijl je naar je werk gaat. Le- wijs. Daardoor wordt het een raren hebben een ontzettend weinig inspirerende toestand, lage maatschappelijke status en terwijl het heel anders kan." FOTO ANDREW CATLIN/GPD Het is niet zo dat Belly een bepaalde expliciete boodschap voor de luisteraar in petto heeft. Dat is weinig zinvol, stelt Gor man: „Neem nou het voorbeeld van een ouder die zijn kind slaat. Die weet zelf ook wel dat hij fout zit. ook zonder een pop song die daarover gaat. Mensen laten zich niet op die manier beïnvloeden. Het beste wat je kan hopen is dat zo iemand zich door jouw muziek een beetje vrolijker, positiever gaat voelen en minder behoefte heeft om zijn kind af te ramme len. Meer zit er niet in". Donelly: „Ik kan begrijpen dat jongeren tegen rocksterren op kijken en dat schept zekere ver plichtingen. Maar daarbuiten heeft rock niet meer de invloed die het ooit wel had, de moge lijkheden om de politiek en het leven te veranderen. Elk indivi du moet nu zelf zijn huiswerk maar doen". Gorman: „Je kunt mensen hooguit inspireren, niet beïnvloeden. Zo werkt het bij ons ook: ik raak geïnspireerd door muziek die ik hoor, boe ken die ik lees, mensen in mijn omgeving die ik bewonder. In mijn muziek kan ik iets terugge ven. Zo werkt het". Donelly: „Je wordt door iets geïnspireerd en daardoor maak je iets dat anderen weer inspira tie bezorgt. Zo krijg je een ket ting, (barst in quasi-vrolijk geju bel uit, JH:) a beautiful chain!" Maar zijn het altijd positieve ge voelens die in de songs gestopt worden, of wordt de basis ook wel eens gevormd door kwade zaken of botweg pijn? Donelly: „Ik zou liegen als het niet zo was. Er ligt zeker een element van catharsis aan onze songs ten grondslag. Maar het moet nou ook weer geen 'chain of pain'worden". maastricht cpd De speciale expositie 'Kunst schatten uit Bazel, twintig eeu wen Zwitserse cultuur' vormt het middelpunt van The Euro pean Fine Art Fair (TEFAF) Maastricht, de internationale kunst- en antiekbeurs, die tot en met 19 maart in het MECC wordt gehouden. Vier Bazelse musea leverden ruim vijftig voorwerpen voor een expositie, die een beeld probeert te geven van de rijke Zwitserse cultuur geschiedenis. Dit jaar nemen 159 handelaren - onder wie 114 uit het buitenland - aan de beurs deel. Een record. De orga nisatie verwacht minimaal evenveel bezoekers als in 1994, ruim 60.000. TEFAF is ook dit jaar weer een beurs der superla- Juwelen, Warhols Mao en een koe ran St. Phalle tieven. De organiserende stich ting komt woorden tekort om het belang ervan aan te tonen. Absolute topstukken, zeldzaam heden en blikvangers bepalen volgens de stichting het gran dioze aanbod. Een rondgang over de opnieuw sfeervol aan geklede en overzichtelijk inge deelde beurs leert dat de zeven secties van TEFAF - schilderijen en tekeningen: kunstnijverheid: textiele kunsten: boeken, ma nuscripten en kaarten; klassieke oudheden: 20ste-eeuwse kunst en juwelen - inderdaad bol staan van exclusieve kunstvoor werpen. Hoewel de beurs ook dit jaar haar aandacht focust op Vlaamse en Hollandse schilder kunst uit de zestiende en zeven tiende eeuw, is de enorme vari atie in het aanbod het aantrek kelijkste aspect van TEFAF. Ter wijl het bij Mentink en Roest likt en slaat dat hel een lieve lust is, pronken er tegenover in A La Vieille Russie uit New York de juwelen van de Russische tsaren, die op hun beurt vanuit de hoogte worden hekeken door de boeddha's, vishnu's en hevajra's van Marcel Nies uit Antwerpen. Een 4,5 meter hoog beeld van Mao door Andy War hol verdringt een schilderij van Aelbert Cuyp (dat 17,5 miljoen moet opbrengen) even gemak kelijk van het netvlies als een Koe van Nicki de Saint Phalle dat doet met een danskostuum van Rudolf Nureyev. Even di vers als hel aanbod is de sfeer in de paviljoens. Soms somber, sa craal, mystiek in donkerrood, kobaltblauw of zwart, soms vro lijk, fel verlicht met schreeu wende kleuren. Sommige stands kregen zelfs een geur mee. Bij Jan Morsink - passend bij de ikonen - ruikt het naar wieroók. TEFAF in het MECC in Maas tricht is tot 20 maart geopend van 11 tot 20 uur, zaterdag en zondag van 10-18 uur. Leids Literatuurfestival. FOTO PAUL HUF maart naar Kooyker om 'Serenade' te signeren, het boek dat hij schreef voor deze boe kenweek. De auteur is tussen 12.30 uur en 14.00 uur te vinden in de boekhandel, 's Avonds staat vanaf 19.00 uur een rond leiding in de synagoge aan het Levendaal op het programma. Belangstellenden kunnen zich tot 20 maart inschrijven voor dit bezoek bij Kooyker. Het Leids Literatuurfestival is een initiatief van de bibliotheek, de boekhandels De Kier, Kooy ker en Zandvliet, K&O en stich ting Burcht Literair. Program maboekjes en kaarten zijn ver krijgbaar bij de boekhandels, de bibliotheek en K&O. Matsier krijgt Mekka-prijs Nicolaas Matsier heeft alsnog een prijs gekregen. Gisteren ont ving de schrijver voor zijn roman 'Gesloten huis', de Mekka- prijs 1995. Aan de onderscheiding van de Nederlandse en Vlaamse kritiek is geen geldbedrag verbonden. Wel mocht hij tijdens een persbijeenkomst bij Uitgeverij Nijgh Van Dit- mar/Dedalus in Amsterdam, een wisselbeker in ontvangst ne men. Vorig jaar won Donna Tartt met 'De verborgen geschie denis' de Mekka-prijs. In 1993 viel de eer te beurt aan Harry Mulisch voor 'De Ontdekking van de hemel'. Matsier werd voor Gesloten huis al twee keer eerder genomi neerd. De AKO Literatuur Prijs ging vorig jaar net zijn neus voorbij, hoewel hij evenveel punten had als de uiteindelijke winnaar G.L. Durlacher. Ook voor de Gouden Uil die afgelopen zaterdag in Brussel werd uitgereikt had hij een nominatie. Maar ook daar viste hij achter het net; Adriaan van Dis werd met 'Indische duinen' de winnaar. „Ik heb de laatste tijd nogal vaak enig dankwoord in mijn zak", zei de schrijver met gevoel voor understatement. Spot tend vertelde hij dat het hem speet nu een prijs te krijgen „Nu ben ik mijn status kwijt." Toch was hij blij met zijn uitverkie zing. „Misschien is dit wel één van de meest onweerstaanbare prijzen." Voor de eerste plaats van Matsier waren 208,5 punten nodig. Thomas Rosenboom (Gewassen vlees) vergaarde 130,5 punten; goed voor een tweede plaats. Daarna volgen onder meer A.F. Th van der Heijden (Asbestemming), Charlotte Mutsaers (Rachels rokje), Anion Grunberg (Blauwe maanda gen) en Adriaan van Dis (Indische Duinen). De prijsuitreiking viel samen met het verschijnen van het Mekka-Jaarboek voor lefcers 1995. Het boek bevat het belangrijkste nieuws van het afgelopen jaar en blikt vooruit op wat'gaat komen. Ook bevat het een lijst van honderd boeken, samengesteld op basis van de toptien van Nederlandse en Vlaamse recensenten. Goethe-prijs Von der Dunk munchen/den haag De historicus prof. dr H. W. von der Dunk krijgt op 22 maart in de Oostduitse stad Weimar (Thüringen) een Goethe-me- daille uitgereikt. Dat heeft het Goethe-Instituut in München meegedeeld. Het Goethe-Insti tuut reikt sinds 1954 jaarlijks op de sterfdag van de grote Duitse schrijver dichter Johann Wolfgang von Goethe (1749- 1832) medailles uit aan buiten landers die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Duitse taal en de culturele betrekkin gen tussen Duitsland en andere staten. Naast Von der Dunk worden dit jaar de Zuidko- reaanse componist Isang Yun, de Israëlische journaliste Ada Brodsky, de Russische filmhis toricus Naoem Klejman, de Jordaanse vertaalster Laila Na irn en de Mexicaanse journalist en vertaler José Maria Pérez Gay geëerd. Von der Dunk is bijzonder hoogleraar Europese cultuur aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Eerder was hij meer dan twintig jaar hoogle raar geschiedenis aan de Rijks universiteit Utrecht. Hij is lid van de Internationale Gommis sie voor de Geschiedenis van de Geschiedschrijving en tal van andere internationale en lande lijke instellingen. Hij heeft veel boeken en artikelen op zijn Duitse en Nederlandse geschie denis. Isang Yun, die in 1956 zijn land ontvluchtte en zich in West-Berlijn vestigde, behoort tot de toonaangevende heden daagse componisten. Vooraan staande orkesten in de hele we reld voeren zijn werk uit. I Iet is een mengvorm van Aziatische en westerse muziek. Toen Yun in 1967 Zuid-Korea bezocht, werd hij wegens vermeende spionageactiviteiten gearres teerd en veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Door poli tieke druk van vooral de West- duitse regering werd hij na twee jaar vrijgelaten en kwam er een einde aan de martelingen die hij in de gevangenissen moest ondergaan. Het Festival van Salzburg, dat dit jaar zijn 75-jarig bestaan viert, heeft de Franse dirigent Pierre Boulez in huis gehaald. Hij zal vanaf 1996 om het jaar 's zomers de leiding hebben over* een van de grote produkties. Gerard Mortier, de Belgische artistiek directeur van het Oos tenrijkse festival, verklaarde dat Boulez zal optreden met het Weens Philharmoniker. Het contract heeft een looptijd van zes jaar. De 70-jarige Boulez di rigeert volgend jaar „Mozes en Aaron" van Schönberg in een regie van de Duitser Peter Stein, zoals die eerder in Amsterdam werd opgevoerd. Het festival haalde vorig jaar 200.000 bezoe kers. Ook dit jaar worden in Salz burg weer produkties opge voerd met de grootste namen uit de klassieke muziek. Luc Bondy regisseert „Figaro's hu welijk" onder leiding van Har- noncourt; Lluis Pasqual „La tra- viata" van Verdi met dirigent Muti; Peter Mussbach ensce-, neert „Lulu" van Berg met Gie- len en Robert Wilson regisseert „Erwartung" van Schönberg met zangeres Jessye Norman onder leiding van Dohnanyi. Zes zwarte Amerikaanse kunstenaars op expositie in Amsterdam amsterdam fran^oise ledeboer Aan een muur in de Amster damse kunstenaarssociëteit Arti et Amicitae hangt een klein houten doosje. De Amerikaanse kunstenaar Anthony Murrell legde daarin een wit bolletje ka toen naast een pluk uit zijn zwarte haardos. Hij noemde het werk 'Het probleem met inte gratie' en geeft de kijker zo let terlijk stof tot nadenken over de verhouding tussen zwart en blank. Murrell is een van de deelnemers aan de expositie 'Other bloods', een uiteenlo pende presentatie van zes zwar te Amerikaanse kunstenaars. „Er is een belangrijke reden om het bestaan van AfTO-Ameri- kaanse kunst te erkennen. Door haar geen deel te laten uitma ken van onze artistieke horizon, negeren we welbewust haar in vloed en verwaarlozen een rijk cultureel fenomeen zonder er zelfs naar te kijken", stelt Aldert Mantje in de catalogus. Deze Nederlandse kunstenaar is or ganisator van de expositie. Anthony Murrell steekt ook in zijn andere bijdragen aan deze expositie zijn zwarte afkomst niet onder stoelen of banken. Hij maakte bijvoorbeeld een stoeltje waarvan de zitting wordt gevormd door dread locks, de in elkaar gevlochte haarstrengen die veel zwarten als 'hoofdtooi' dragen. Het werk heet 'Verandering van regels' en is opgedragen aan wijlen Thur- good Marshall, de invloedrijke zwarte rechter in het I" rechtshof. Amusant zijn de witte stuk ken suiker in baksteenformaat die Murrell tijdens de expositie in een grote bak langzaam laat oplossen in rum. De kunstenaar drukt er op niet mis te verstane wijze zijn diepe minachting voor arrogante blanken mee uit. Ook James Brown deelt der gelijke mokerslagen uit. Hij maakte een aantal surrealistisch ogende poppen, waaronder een clown die hij de titel 'Witte jon gen' gaf. Een apekop met een banaan in zijn bek heet 'Blonde met zelfmoordneigingen". Niet aldoor wilde Brown echter zo expliciet zijn: op een muur be vestigde hij een aantal fantasie wapens waarin hij een schuim spaan, een harkje, een onthoof de teddybeer en oude stukken ijzer verwerkte. Het werk heet 'Wapens' en is een snijdend commentaar op gewelddadig heid die zowel blank als zwart treft. Ook aan het werk van de an dere kunstenaars is meestal niet af te zien dat hun huidskleur zwart is. James Little maakte vijf schilderijen in de vorm van ge kleurde eieren die hij 'neutrale' titels als 'Sue' en 'Gezicht tegen over gezicht' gaf. De bijdrage van Lamerol Gatewood bestaat uit schitterende collages in felle kleuren van mensen die elkaar vertrappen of op de vlucht zijn. Geen enkele figuur is echter zwart. En bij de installaties van Terry Adkins (hij maakte onder meer een werk waarbij stukken glas uit een radiator steken) is de 'politiek-correcte context' al helemaal niet aanwezig. De expositie 'Other Bloods' is vooral een uitstalling van kwali teitskunst geworden, waarbij de zwarte achtergrond van de deel nemers voornamelijk relevant is omdat ze in Arti een volwaardi ge eigen expositie hebben ge kregen. Dat enkele deelnemers daarmee een politiek statement afleggen is belangrijk, maar is ook onder blanke kunstenaars Een collage van James Brown. niet ongebruikelijk. Het initia tief van Aldert Mantje verdient echter lof omdat het Neder landse publiek zo wellicht toch van een paar vooroordelen over 'Afro-Amerikaanse kunst' wordt afgeholpen. FOTO ROLAND DE BRUIN Amsterdam) .duurt tot en met 26 maart. I)e openingstijden zijn van dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 18.00 uur en op donderdag tot 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15