Leiderdorp akkoord met dubbelfunctie Seroa: economisch tij Zuid-Holland moet keren Leiden Regio Ooievaars terug op nest in Warmond ^Weedplanten opgespoord Toeristenbelasting omhoog Nieuw plan voor 'Gat van Kamsteeg' Lespakket Anne Frank voor basisscholen INSDAG 14 MAART 1995 chef henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop. 071 -356429 warmond De Warmondse ooievaars zitten weer op hun nest bij Huize Oostergeest aan de Herenweg te genover het gemeentehuis. De vogels zijn echter niet teruggekeerd naar Warmond, want ze hebben het gebied 'eigenlijk nooit verlaten'. „Deze vogels trekken niet meer, wat ongewoon is. Ze zijn kennelijk bijge voerd en op die manier de winter doorgekomen", stelt de Warmondse biologe P. Sevenster. Ooievaars kwamen in 1993 voor het eerst weer voor in Warmond na een halve eeuw afwezigheid. „Toen hebben ze het nest alleen maar verkend. Vorig jaar werden er eieren gelegd en zijn er twee jongen geboren. Een van de jongen is doodgevallen, maar het andere jong is heel lang bij zijn ouders gebleven. Die is na verloop van tijd weggejaagd", vertelt Sevenster. Volgens haar ziet het er naar uit dat ook dit jaar weer jongen ge boren zullen worden. „Bovendien zijn er nog twee ooievaars gesignaleerd, die wellicht zullen broeden op het nest dat aan het Oosteinde is neergezet." Warmond lijkt een beetje een echt dorp voor ooievaars te worden. foto loek zuyderduin den haag monica wesseling Er moet meer aandacht worden besteed aan de economische ontwikkeling van Zuid-Holland. Nog steeds trekken bedrij ven uit de provincie weg en neemt de werkloosheid onrustbarend toe. Het tij moet gekeerd, zo schrijft de Sociaal Eco nomische Raad voor Óverleg en Advies Zuid-Holland (Seroa) in een brief aan provinciale staten. De verkiezingen zijn achter de rug: de vorming van een nieuwe college van ge deputeerde staten en het opstellen van een nieuwe collegeprogramma staan voor de deur. In dat nieuwe program moet, zo vindt de Seroa, meer aandacht zijn voor economie. De partners binnen de club - de vakbonden CNV, FNV, de organisatie MKB en de werkgeversvere niging NCW - maken zich grote zorgen. Sinds 1993 komen er in Zuid-Holland niet langer jaarlijks banen bij. maar gaan er verloren. De werkloosheid in deze provincie lag vorig jaar voor het eerst bo ven het landelijk gemiddelde (8,2 tegen 7,5 procent). Seroa vraagt de provincie letterlijk en Figuurlijk plek voor bedrijvigheid. Zo moet het Groene Hart niet op slot wor den gedaan. „Wij staan geen ongebrei delde groei van de kernen in het Groene Hart voor, maar een te sterk terughou dend beleid drijft de levenskracht uit het gebied. Om disproportionele vergrijzing en ontgroening in de kleine kernen te gen de gaan moet op bescheiden schaal huizen- en bedrijfsbouw in de kleine kernen worden toegestaan", aldus de Seroa in zijn brief. Een terughoudend vestigingsbeleid in de waardevolle delen van het Groene Hart bergt liet gevaar in zich dat de be drijven die hier dus niet terecht kunnen, naar buiten de provincie vertrekken. Ex tra ruimte voor bedrijven in het westelijk deel van de provincie en Rotterdam en omgeving zijn daarom naar de idee van de Seroa hoogstnoodzakelijk. Dat alleen biedt niet voldoende plek. Ook de ran den van het Groene Hart en de nieuwe kustlocatie (de strook grond die wellicht voor de kust van Zuid-Holland door in poldering van de zee wordt gewonnen) moeten voor bedrijvigheid kunnen wor den gebruikt. Wethouder Huigen ook als statenlid geaccepteerd De meerderheid van de Leiderdorpse politiek maakt er geen groot punt van dat wethouder C. Huigen (WD/eco nomische zaken) haar fulltime werk bij de gemeente straks wil combineren met het statenlidmaatschap van de provincie Zuid-Holland. De oppositiepartijen D66 en Groen Links hebben echter wel bedenkingen. Groen Links-fractievoorzitter C. Bos spreekt zelfs van een 'onge wenste situatie, gezien de zwaarte van de portefeuille van de wethouder'. name aan kwesties als de HSL en de verbreding van de A4. Hier neemt de provinciale WD volgens hem een ander stand punt in dan de fractie in Leider dorp. Ook het feit dat de pro vincie de Financiën van Leider dorp controleert, levert volgens Grootaarts een rare situatie op. „Dan moet ze als statenlid oor delen over haar eigen functio neren als wethouder." Wethouder Huigen liet al eer der weten dat naar haar mening het wethouderschap prima te combineren valt met het staten lidmaatschap. Ze is niet van plan om taken uit haar wethou dersportefeuille af te dragen, nu ze af en toe naar Den Haag moet. „Maar het hangt ervan af wat ik bij de provincie toebe deeld krijg." Omdat Huigen fulltime wethouder is en blijft, betekent het dat ze in haar vrije tijd met de provincie bezig zal zijn. „Het werk als statenlid kost aan vergaderingen ongeveer an- leiderdorp judy nihof „Ik denk niet dat beide functies te combineren zijn", aldus Bos. De fractie van D66 heeft princi piële bezwaren. „Binnen D66 is het verboden om twee van der gelijke functies te hebben. Dat heeft te maken met de sprei ding van macht. Eén persoon moet niet te veel macht krijgen. Maar dat principe mag je ande re partijen natuurlijk niet opleg gen," aldus D66-fractievoorzit- ter E. Grootaarts. Een 'drama maken' wil Grootaarts dan ook niet. „Huigen heeft van tevoren aangekondigd dat ze het werk bij de provincie met het wet houderschap zal combineren. De kiezer wist dat en heeft haar gekozen." Grootaarts stelt voor op dat hij het 'heel leuk' vindt voor de wethouder dat ze sta tenlid is geworden. Hij voorziet wel dat Huigen soms voor di lemma's zal komen te staan. Daarbij denkt Grootaarts met derhalve dag per maand. Dat valt in te plannen." Ze bena drukt dat ze dit al in het college heeft besproken. J. Holsberg, fractievoorzitter van Burgerbelangen denkt dat het voor Leiderdorp juist een voordeel kan zijn om een wet houder bij de provincie te heb ben. „In het provinciehuis zit ze dichter op discussies en infor matie." Een herverdeling van de taken binnen het college ligt volgens Holsberg niet direct voor de hand. Hij verwacht niet dat het werk bij de provinciale WD zo zwaar is. „De WD heeft nu een extreem grote fractie. Vele handen maken licht werk." Het CDA vindt het wel een 'vermenging van functies', maar is er niet principieel op tegen. „Het kan een tegenstelling van belangen opleveren en daarom willen we er met haar toch nog eens over praten," zegt CDA- fractievoorzitter A. Roest. „Als we van haar horen dat gemeen tebelangen vóórgaan, is er niet zoveel aan de hand." PvdA-frac- tievoorzitter J. Hermans vindt dat de combinatie van taken de 'eigen verantwoordelijkheid' is van de wethouder. „Zowel de wet als de partijstatuten staan het toe. Dus wie ben ik dan om te zeggen dat het niet mag." Voor hem staat buiten kijf dat Wethouder C. Huigen: dubbelfunctie. foto hielco kuipers het werk bij provinciale staten teraad 'a' kan roepen en in de geen negatief effect mag heb- provincie 'b'. Dan heeft ze een ben op de uitvoering van het geloofwaardigheidsprobleem." Leiderdorpse collegeprogram- Dat is Huigen ook helemaal niet ma. Ook gaat hij ervan uit dat van plan, daarover wil ze duide- Huigen in de gemeenteraad en lijk zijn. „De standpunten die ik in Provinciale Staten dezelfde heb veranderen niet wanneer ik standpunten inneemt. „Ik vind in de staten zit." aldus de wei- niet dat Huigen in de gemeen- houder. lij een controle op grond van de opiumwet heeft de politie gisteren n een pand aan de Nieuwe Weg in Voorschoten 88 weedplanten n een groot aantal spullen in beslag genomen die worden gebruikt >ij het kweken van weedplanten. Het ging ondermeer om assimila- ielampen, hygrometers, tijdschakelaars en ventilatoren. Tegen de 'igenaar, een 27-jarige Voorschotenaar, is proces-verbaal opge- naakt. wassenaar frank buurman )e verhoging van de toeristen- lelasting in Wassenaar is onaf wendbaar. De commissie finan- iën ging gisteravond vrijwel inaniem akkoord met het voor tel van het college van B en W >m het tarief te verhogen van 'an 55 cent naar een gulden per ivernachting. Wassenaar ver vacht dat de herverdeling van le uitkering uit het gemeente- onds de gemeente op termijn ien miljoen gulden per jaar jaat kosten. Om dat tekort traks goed te maken is de ver- ïoging van diverse belastingen noodzakelijk. Ook de toeristen zullen hun deel moeten leveren. Wassenaar verwacht dat de toe ristenbelasting na verhoging meer dan een half miljoen gul den per jaar oplevert. Alleen de PvdA-fractie had gisteravond zijn bedenkingen. Volgens J. Hupkes is de verho ging voorbarig, omdat nog niet helemaal zeker is dat de herver deling van het gemeentefonds geld doorgaat. „Het college steekt de paraplu op voordat het regent", stelde hij. Wethou der C. Aptroot reageerde slag vaardig: „Wij verhogen de dij ken voordat het water stijgt." oegstgeest loman leefmans Het Leidse architectenbureau B &D heeft en nieuw bouwplan ontworpen voor het zogeheten 'Gat van Kamsteeg' aan de Ge versstraat in Oegstgeest. Het ontwerp wordt donderdag avond besproken tijdens een bijeenkomst van ambtenaren, omwonenden, het gemeentebe stuur en de architecten in het raadhuis. Als het plan wordt uit gevoerd, heeft de opvulling van het gat meer dan tien jaar ge duurd. De grond aan de Geversstraat kwam braak te liggen toen de voormalige garage van de firma Kamsteeg op de huisnummers 13 tot en met 23 werd gesloopt. Daarnaast staan nog twee lege, verpauperde panden waar vroe ger een lijstenmaker en een café zaten. Deze gebouwen werden een paar keer gekraakt en zijn brandgevaarlijk. De gemeente heeft reeds een sloopvergun ning afgegeven. De rest van het gat wordt op dit moment ge bruikt als parkeerterrein voor auto's van de genoemde firma. De Leiderdorpse firma Ar- bouw probeerde in 1989 een plan voor 21 appartementen te realiseren op die locatie. De ge meenteraad keurde het plan goed maar er bleken te weinig i voor de woningen. Daarna heeft Arbouw het nog diverse keren geprobeerd totdat het bedrijf failliet ging en het gat eigendom werd van AB- N/Amro. De aanblik van het braaklig gende terrein en de dichtgetim merde huizen vormt een doorn in het oog van zowel omwonen den als de gemeente. Nu is er dan een nieuw plan dat reeds informeel met bewoners van de straten rond het gat is bespro ken. Donderdag om 20.30 uur is de officiële presentatie in het gemeentehuis aan het Wilhel- minapark. VRIJE TIJD voorschoten De gemeente Voorschoten trekt 10.000 gulden uit voor de jubi leumviering van de bevrijding op 5 mei. Het gaat om een rela tief hoog bedrag omdat de be vrijding, een halve eeuw gele den, waarschijnlijk nooit meer zo groots en uitbundig zal wor den gevierd. Oranjevereniging Koningin Wilhelmina in Voor schoten heeft een uitgebreid programma opgesteld, maar geen specifieke activiteiten voor de jeugd bedacht. Omdat de ge meente toch graag ziet dat de jeugd bij de viering wordt be trokken, wil zij de scholen het lespakket van de Anne Frank stichting cadeau geven. Het pakket is bestemd voor de groe pen 7 en 8 en bestaat uit kran ten met bijlage, een videofilm ('Boek van dromen"), de bloem lezing 'De oorlog is nog niet voorbij' en een docentenhand leiding. Om alle kinderen een krant te kunnen geven dienen er 200 te worden aangeschaft. Hiermee is een bedrag gemoeid van bijna 1500 gulden. Volgens Voorschoten is het pakket nog steeds actueel, gezien de situa tie in landen als Rwanda, Rus land en het voormalige Joego slavië, en ook in eigen land is er de daardoor ontstane proble matiek van vluchtelingen en asielzoekers. Door middel van het lespakket kunnen de kinde ren stilstaan bij de bevrijding en het belang van gelijkwaardig heid vandaag de dag. NAGERECHT Cannabis alleen twee vrienden mee van de jaarlijkse oogst. Maör die hadden dan ook geïnvesteerd in de aankoop van de noodzakelij ke assimilatielampen, van zo'n 400 gulden per stuk. Aan de verkoop zou de Alphe- naar zich nooit hebben ge waagd. „Ik heb wel eens een tandenborstel gehad voor wat weed, maar nooit geld." De teelt zou bedoeld zijn om betere cannabis te kweken dan de weed die in koffieshops ver krijgbaar is. „De koffieshops werden me te duur, voor 25 gul den heb je twee gram en daar maak je vier joints van. Boven dien wil ik weten wat ik rook. De Nederweed die ze in koffie shops verkopen wordt gekweekt met behulp van chemicaliën en hydrocultuur. Het is gewoon rotzooi, maar ze hebben op die markt een monopoliepositie." Bij een inval op 2 september 1993 namen Alphense agenten 25 potten met hennepplanten in beslag. De aangetroffen hen nep vertegenwoordigde een straatwaarde van zo'n 10.000 tot 15.000 gulden. Tevens werden de assimilatielampen, een weegschaal en plastic verpak kingszakjes met het opschrift 'Alpha-weed' naar het politie bureau overgebracht. „Ja, die zakjes waren een grapje." ant- woordt de verdachte op de vraag van de politierechter of er dan toch niet af en toe wat spul werd verkocht. „Ik heb ze laten maken in het kader van het 750- jarig bestaan van Alphen aan den Rijn. Daar waren ze voor bedoeld." De Alphenaar verkeerde, op ba sis van 'vakliteratuur' en infor matie van de 'cannabis-consu- mentenbond' in de veronder stelling dat het bezit van maxi maal 49 hennepplanten door de Nederlandse politie wordt ge doogd. „Bij die inval heeft een agent nog tegen me gezegd: als we die 25 planten in Amster dam aangetroffen hadden, zou den we niets doen." De politierechter wil weten 'hoe hij 't nu doet'. „Ja, ik ga nu maar weer naar de koffieshops. Zeer tegen m'n zin hoor, want zoals gezegd: 't is rotzooi wat ze daarverkopen." Uittenbogaard zegt dat er voor het kweken van hennepplanten geen gedoogdbeleid bestaat. Al leen voor het in bezit hebben van weed, voor eigen gebruik, geldt een maximum van 30 gram. Teelt voor produktie van weed is in alle gevallen straf baar. Officier van justitie Knoester kan zich niet voorstellen dat een Alphense agent een opmer king heeft gemaakt over het ver schil in gedoogbeleid in Amster dam en Alphen aan den Rijn. „Er is mij helemaal niets be kend van een gedoogbeleid voor het hebben van een maxi mum aantal hennepplanten. Maar ik kan me wel voorstellen dat de politie dit soort zaken niet de hoogste prioriteit geeft." Ze zegt de justitiële richtlijnen voor dit soort delicten 'heel soe pel' te willen toepassen en eist een boete van 1.000 gulden en een maand voorwaardelijke cel straf. De raadsman van de verdachte meent dat de rechter in haar vonnis rekening moet houden met recente uitspraken van de minister van justitie W. Sorg- drager (D66). Die zei in januari tegen een journalist van de Volkskrant dat ze 'af wilde van de hypocrisie van handel via voor- en achterdeur.' Sorgdra- ger wil de produktie en handel in Nederweed vrijgeven om im port van buitenlandse canna- bis-produkten te beperken. „Deze ontwikkeling moet u be trekken bij uw vonnis," zegt de advocaat. Uittenbogaard heeft echter geen boodschap aan een vrij blijvende mening van minister Sorgdrager. Teelt van hennep is nog steeds strafbaar volgens de opiumwet en dat is het enige uitgangspunt. Ze veroordeelt de Alphenaar tot een boete van 500 gulden en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. „U hebt twee weken de tijd om in hoger beroep te gaan. Mis schien is het, tegen de tijd dat u bij het gerechtshof komt, alle maal anders geregeld." «Ema Straatsma Tulpen en violen blijvertjes in Schoolstraat VOORSCHOTEN De zomer- en winterbe- planting blijft gehand haafd in de bloembakken op de Schoolstraat in Voorschoten. De gemeen te wil er ook dit jaar 14.000 gulden voor uit trekken om de tulpen en viooltjes in de baldcen te handhaven. De winkeliers in het centrum leveren een bijdrage van 2500 gul den, hetgeen de gemeente voldoende vindt. Als de gemeenteraad de gemeentelijke bijdrage van uiteindelijk 11.500 gulden te hoog vindt, kun nen de bloemen weer worden vervangen door de wintergroene heesters, die er oorspronkelijk in zaten. De heesters kosten slechts 2500 gulden, maar bieden een aanzienlijk saaiere aanblik dan de vrolijk ge kleurde bloemen. De win keliers van de Schoolstraat zien ze dan ook liever niet terugkeren. LEIDEN Kindertoneel. Kindertoneelgroep PATS zoekt kinderen van 6 t/m 12 jaar, die het leuk vinden om toneel te gaan spelen. Dat vindt plaats op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur in de Kaasmarkschool. De lessen gaan door tot 1 juni en worden afgesloten met een toneel stukje voor ouders en andere familieleden. Informatie: 071-125507. Assertiviteit. Het Leidse Volkshuis geeft de komende maanden een aantal nieuwe cursussen. Op donderdagmiddag 16 maart begint een cursus van acht lessen 'Assertiviteit voor vrouwen'. Voor informatie: 071-149180. Vrouwen. De Filosofische Vakvereniging voor vrouwen 'Anna Maria van Schurman' houdt op donderdag 16 maart een lezing. Atie Brug man spreekt over 'De werkelijkheid van de kunst, de kunst van het filosoferen'. De lezing begint om 20.00 in gebouw 1175 aan de Cleve- ringaplaats. Tempellegende. In verteltheater 't Voorkamertje aan het Rapenburg 17 wordt zaterdag 18 maart de Tempellegende verteld door Elia Van Dijk. Iedereen vanaf 12 jaar is welkom. De toegang kost 10 gulden en de aanvang is 20.00 uur. Modeshow. De Wit Mode showt op zaterdag 18 maart de nieuwe mode, kleuren en stijlen van het komende seizoen. De show vindt plaats van 11.00 tot 16.00 uur in de zaak aan het Vijf-Meiplein. Vrouwenfeest. Het Intercultureel Vrouwenfeest wordt op zondag 19 maart gehouden. Er zijn optredens van 'Afimo' een Surinaamse vrouwendansgroep, 'Topkapi' een Turkse muziekgroep en 'Al jawab' een Marokkaanse muziekgroep. Verder zijn er allerlei hapjes uit ver schillende landen. Het feest wordt gehouden in het Louise de Colig- ny Scholengemeenschap aan de Kagerstraat van 13.00 tot 17.00 uur. Kinderopvang is aanwezig. Film. Werkgemeenschap De Ratel houdt op zondag 19 maart haar jaarlijkse Culturele Filmmiddag. Er worden vier films vertoond van ongeveer 20 minuten: 'Omgaan met de Waddenzee' van cineast Jan Wiegel, 'Reflections' een impressiefilm vervaardigd in opdracht van de Ierse Ambassade, 'Wij Surinamers' van cineast Peter Creuzberg (invloed van Sticusa), 'Holland Flowers to go' oer-llollandse film van Anton Stoelwinder. De films worden gedraaid in het Leidse Filmhuis aan de Apothekersdijk en begint om 14.30 uur. De toegang is gratis. WASSENAAR Paaseieren. De Randstad Paaseierenenbeurs wordt op zaterdag 18 en zondag 19 maart gehouden in het cultureel centrum 'de Warenar' aan de Kerkstraat. Op de beurs zal een demonstratie gegeven wor den van de verschillende technieken om eieren te versieren. De beurs is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Sessie. In het jongerencentrum Twilight Zone in boerderij Ter Weer aan de Deijlerweg wordt op zondag 19 maart een jamsessie gehou den. Iedere muzikant kan vanaf 21.00 uur meedoen. De toegang is gratis. OEGSTGEEST SJJO. De stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) houdt op zaterdag 18 maart een open dag. Ouders kunnen er kennis ma ken met de activiteiten die de SJJO organiseert voor kinderen, tieners en jongeren. Ook over de zomerkampen is informatie verkrijgbaar. Tussen 13.00 en 15.00 uur is de SJJO te bezoeken in het multifunc tioneel centrum 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. LEIDERDORP Jazz. Het sociaal cultureel werk Leiderdorp is onlangs gestart met een serie van drie jazz-cafés. Op zaterdag 18 maart vindt het tweede café plaats met een optreden van de groep 'Jonge Honden'. Het café wordt gehouden in het gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan en be gint om 21.30 uur Toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11