'Meeste hervormden tegen fusie kerken' Rabbijn: Vaticaan erkende uit puur eigenbelang Israël Kerk Samenleving DINSDAG 14 MAART 1995 BUITENLAND KORT Onder zoek onder 73 classicale vergaderingen Asielzoekers De rooms-katholieke bis schoppen in Duitsland heb ben 'grote zorgen' over het beleid van de regering jegens asielzoekers. Vaak lijkt het er meer om te gaan de asielzoe kers uit Duitsland te weren dan hun bescherming te bie den. Het beleid is bovendien soms 'niet goed te controle ren', schrijven de bisschop pen in een verklaring na hun voorjaarsconferentie. De kerkleiders constateren dat asielzoekers te vaak te snel worden geweerd. Dat kan bij hen tot een uitzichtloze situ atie en wanhoopsdaden lei den. Het asielrecht is zo in gewikkeld dat een goede rechtsbescherming 'niet al tijd gewaarborgd is'. Bezetters Eenheden van de elitepolitie OMON hebben vijf leden van de Poolse katholieke ge meenschap in Moskou gear resteerd. De vijf bezetten de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen uit protest tegen het gebruik van een deel van het gebouw door pseudo-commerciële organisaties'. Het persbureau Interfax meldde dat de poli tie met harde hand is opge treden. Wie zich probeerde te verdedigen werd geslagen. Een Poolse non werd met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Ook drie andere bezetters liepen verwondingen op. In de Rus sische hoofdstad wonende Polen lieten de kerk voor de Eerste Wereldoorlog bou wen. De communisten sloten het gebouw in 1918. In fe bruari vorig jaar onderteken de de Russische premier, Viktor Tsjernomyrdyn, het besluit waardoor de kerk dit jaar weer in handen van de gelovigen zou komen. Wonderen Italië is in de greep van won deren. Nauwelijks is de op winding over een bloedend Mariabeeld in de havenstad Civitavecchia bedaard, of de Italianen maken zich druk om een beeld van pater Pio in de Zuiditaliaanse stad Sa lerno. dat sporen van het ro de lichaamsvocht vertoont. Voor de in 1968 gestorven Capucijner pater, die ook in het buitenland bekend staat om zijn wonderbare gaven, heeft het Vaticaan een zalig verklaringsproces op gang gebracht. De pater zou onder meer in 1947 de toenmalige Poolse priester Karol Wojtila hebben voorspeld dat die eens paus zou worden en in 1981 slachtoffer van een aan slag zou zijn. De Rooms-Ka- tholieke Kerk staat argwa nend tegenover de vloedgolf van wonderen. Meer dan de helft van de leden van de Nederlandse Her vormde Kerk is tegenstander van fusie met de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk. Dat blijkt uit een onderzoek onder alle 73 classicale vergaderingen, dat op 24 maart wordt gepubliceerd in het kerkelijke opinieblad Woord Dienst. Omgerekend naar het aantal zielen in de classes zijn circa 1,3 miljoen hervormden tegen fusie en 11 miljoen voor. val zijn, dan kunnen we niet zonder meer verder gaan op de ingeslagen SoW-weg." Net als Blei wacht de voorzit ter van de hervormde synode, ds. W. Beekman, liever de offi ciële reacties van de classes op de concept-kerkorde af, alvo rens hij reageert. Die zoge noemde consideraties moeten op 1 mei bij de synode binnen zijn. Als de uitkomst van het on derzoek zou kloppen, zou dat ZOETERMEER Secretaris-generaal dr. K. Blei heeft zijn bedenkingen bij de uitkomst van deze enquête. Het onderzoek gaat volgens hem ten onrechte uit van de veron derstelling, dat elk hervormd kerklid zich kan identificeren met de opvattingen van zijn classis. ,,Ik kan me niet voorstel len dat de uitkomst klopt", al dus Blei. „Mocht dat wel het ge- Beekman verbazen. ,,Ik had ver wacht dat weliswaar geen grote, maar toch een kleine meerder heid voor zou zijn", aldus Beek man. Als uit de consideraties eenzelfde beeld naar voren komt als uit het onderzoek van Woord Dienst, zal de synode daar volgens Beekman 'niet doof voor zijn'. Dr. ir. J. Van der Graaf, secre taris van de Gereformeerde Bond in de hervormde Kerk, is niet door de cijfers verrast. Za terdag zei hij voor de EO-radio dat 'eerder 50 procent dan 40 procent tegen fusie zal zijn'. Hij baseerde zich hierbij op eigen gegevens uit de classes. ,,De uit komst van het onderzoek is een overduidelijk signaal richting synode, waaruit zij consequen ties moet trekken", aldus Van der Graaf. AMSTERDAM ANP Uit puur eigenbelang heeft het Vaticaan vorig jaar de staat Is raël erkend. Al dertig jaar eerder had het Tweede Vaticaans Con cilie de theologische obstakels hiervoor weggenomen. Dit zei de Israëlische rabbijn David Rosen, die aan de onder handelingen met het Vaticaan heeft deelgenomen, gisteren op een bijeenkomst in Amsterdam. Het Vaticaan had vorig jaar be zwaren tegen de benoeming van Rosen als Israëls ambassa deur bij de Heilige Stoel. Het zei de voorkeur te geven aan een beroepsdiplomaat. Driekerkenavond in Valkenburg VALKENBURG Op donderdag 23 maart houden de plaatselijke Gereformeerde Kerk, de hervormde gemeente en de Rooms-Katholieke Kerk in Valkenburg een gezamenlijke avond met als thema 'Zondags rust'. De bijeenkomst wordt ge opend door pastoor Schiebroek, daarna volgt een korte inleiding op het thema door dominee Kamp. Vier stellingen vormen de aanleiding voor een discus sie. De bijeenkomst heeft plaats in de Hervormde Kerkzaal en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Normalisering van de diplo matieke relaties tussen het Vati caan en Israël zou een logisch uitvloeisel van het conciliedo cument Nostra Aetate zijn ge weest. Daarin verwierp de Rooms-Katholieke Kerk de eeu wenlang volgehouden theorie, dat de joden verantwoordelijk voor de dood van Jezus waren. De belangen van de rooms- katholieke gemeenschap in het Midden-Oosten en andere isla mitische landen stonden erken ning in de weg, zei Rosen. Hij verwees naar een uitspraak van kardinaal Willebrands, jaren lang in het Vaticaan verant woordelijk voor met het joodse volk, dat de rooms-katholieken in deze ge bieden daadwerkelijk werden bedreigd als het Vaticaan tot er kenning zou overgaan. Pas door de veranderde situa- i de wereld (ineenstorting het de toenadering tussen Israël en de PLO na de Golfoorlog) kwam het Vaticaan tot een andere op stelling. Erkenning versterkte de positie van de rooms-katholie ken in het Midden-Oosten. Bo vendien kreeg het Vaticaan hierdoor meer invloed ten op zichte van de islamitische lan den, aldus Rosen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Capelle aan den IJssel: A. Jonkman te Alphen aan den Rijn. Aangenomen: te Ridderkerk: W.P. Ferguson te Terborg. Bedankt: voor Ens (part-time): A. La gendijk te Zevenhuizen (Gr.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te De Lier: drs. R.W. Bie- winga te Sassenheim, te Vrouwenpol der: G.P.R. Pennekamp, kandidaat te Duiven, die dit beroep heeft aangeno men; te Zoetermeer: mevr J C. Boot- de Boer, kandidaat te Leidschendam. die dit beroep heeft aangenomen; te Winterswijk als gees'tel regionaal verpleeghuis mevr. J.H. Wassink-Pluimers. kandi daat te Wageningen, die dit beroep heeft aangenomen Beroepbaarstelling: G.P R Penne kamp, kandidaat te Duiven; mevr. drs. J.C. Boot-de Boer, kandidaat te Leidschendam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: te Arnhem: M.H. Slig- gers te Amersfoort-Centrum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Elburg: J. Veenendaal te Katwijk aan Zee. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Centrum: J J. Tams te Lisse, die bedankte voor Nieuwerkerk(Zld-). Bedankt: voor Nijkerk M. Mondriate Waardenburg; voor Zoetermeer: C. Hoghem te Borssele; voor Boskoop: P. Mulder te Capelle aan den IJssel- OUD GEREF.GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Oosterland: T. Klok te Kinderdijk. DE SPITS Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een toontje lager te zingen, het klokgelui klinkt op zondagmorgen niet minder dominant. Het instandhouden houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren van de hervormde Groene- of Willibrordkerk in Oegstgeest. P u 8 3 2 4 9 10 5 7 3 2 1 1 9 10 9 7 1 1 9 5 9 6 5 4 2 9 3 5 9 3 9 5 5 9 5 6 9 9 1 5 9 9 9 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. kamerplant: 2. op de trommel slaan; 3. genegenheid; 4. op vouwbare meetlat; 5. uitstapje naar een bezienswaardigheid; 6. babyartikel; 7. dwangvoorstel ling; 8. ambitie. WOORDZOEKER Overgebleven woord: SLEEPBOOT DE RECHTER VS HET ERS=> Mr. Jesse van Muylwijck iK VOEL ME" NO<2> ZWAKtCER. DAS) DOLLAR. BOES HET WEER Inzinking De overgang naar het warme sei zoen is in ons land een proces van vallen en opstaan. De lente in Nederland kan na een paar da gen met uitbundige zonneschijn haast niet meer kapot. Maar juist als je gewend bent geraakt aan de zachte voorjaarswind, komen de maartse of aprilse grillen en weet je dat er nog een lange weg te gaan is. Zo'n terugslag in het weer kan vooral later in het voor jaar hard aankomen, als de zon al zoveel kracht heeft dat er een voorschot op de zomer wordt ge nomen. Zuidenwinden, die war me continentale lucht meevoe ren, kunnen abrupt worden afge lost door een gemene kou uit het noordwesten. De hoofdschuldige is het relatief koude water van de Noordzee, dat in deze tijd van het jaar de opwarming van het vasteland niet kan bijbenen. Soms kan de temperatuur van de ene op de andere dag wel met 15 graden kelderen. Morgen is de eerste inzinking van deze lente een feit, maar de te rugval in temperatuur blijft ge lukkig binnen de perken. We kunnen terugzien op een vrijwel wolkenloze periode van vier da gen. Ook maandag liep het kwi nog op tot 13 a 15 gradenVar daag wordt de voorjaarswarmte van twee kanten in de tang gen men. Het noorden en oosten het land raakt al gauw bewolkt met aanvoer van koude Russi sche lucht. In het westen ver schijnen later op de dag de wol kenpartijen van een Atlantisch koufront. Komende avond en nacht kan het gaan regenen ei morgen volgt een hernieuwde kennismaking met de bekende stapelwolkenlucht, waarbij eer paar pittige buien zich aandie nen, mogeliik met hagel of een donderklap. De frisse westen wind laat geen hogere tempera turen toe dan 7 tot 9 graden Donderdagochtend zijn er tijde lijk wat bredere opklaringen, dankzij een overtrekkende rug van hogedruk. Inmiddels for meert zich bij de zuidpunt van Groenland een diepe en omvan rijke depressie, die donderdag avond zijn fronten met regen ei veel wind over de Lage Landen stuurt. Vanaf vrijdag volgen dai weer de onvermijdelijke gure b en, waarbij de zuidwestenwind stevig blijft doorstaan. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Bewolkt en enige tijd re gen. Vooral langs de west- meer bewolking daag maxima van 0 gra den in het zuiden tot 8 in het noorden. Morgen overal temperaturen rond het vriespunt. Denemarken: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen van tijd tot tijd regen. Middagtempera- tuur dalend van 5 naar 2 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland eerst nog zon, maar gelei delijk meer bewolking en net als in Ier land, Schotland en Wales af en toe re gen of motregen. Morgen wisselend be wolkt en vooral langs de kusten winterse buien, soms met onweer. Vandaag tem peratuur rond 10 graden, morgen onge- België en Luxemburg: Eerst zonnig. Geleidelijk meer bewol king en morgen af en toe regen of motre gen. Middagtemperatuur circa 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag flink wat zon en droog. Later op de dag vanuit het westen toenemende bewolking. Morgen wolkenvelden en af en toe regen, maar vooral 's middags in het westen ook zon. Middagtemperatuur rond 11 graden. Temperatuur op 1000 meter in Vogezen en Jura ongeveer +2 Spanje: Vrij zonnig maar ook enkele wolkenvel den. Morgen vooral in het noorden kans op lichte regen. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. In Andalusië plaatselijk 23 gra- Canarische Eilanden: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. Op de zuidstranden iets meer zon, maar ook daar een enkele bui. Middagtemperatuur rond 21 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog droog voorjaarsweer met flink wat zon Morgen van het noordwes ten uit regen, in de Alpen waarschijnlijk tot de avond droog. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Pyreneeën 's middags rond het vriespunt; in de Franse Alpen omstreeks -4 graden. Italië: In het midden en zuiden half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in het zuiden met lokaal onweer. In het noorden perio- den met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 11 graden in het noorden en langs de Adriatische Zee tot 17 op Sicilië. Tem peratuur op 2000 meter rond -4 graden. Duitsland: Eerst voorjaarsweer met flink wat zon maar vanavond van het noordwesten uit toenemende bewolking, in de nacht ge volgd door regen en boven de 1100 me ter sneeuw. Morgen overgaand in winter se buien later afgewisseld door enkele opklaringen. In Beieren slechts kleine neerslagkansen. Middagtemperatuur rond 8 graden, maar in het noordoosten vandaag rond 3 graden. Temperatuur in de Alpen op 1500 meter en in de Harz op 1000 meter omstreeks -3 graden Zwitserland: Vandaag op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig, morgen af en toe regen, zuidoosten nog zon. Middagtemperatuur rond 10 graden maar in Tessin enkele graden hoger. Temperatuur op 2000 meter rond -5 graden. Oostenrijk: Af en toe zon. maar vooral vandaag ook enkele buien, boven de 800 meter als sneeuw Middagtemperatuur in de dalen tussen 5 en 9 graden. Temperatuur op 2000 meter hoogte rond -9 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Ook af en toe zon. Middagtempe ratuur oplopend van 2 graden vandaag naar 5 graden morgen. Temperatuur op 1000 meter circa -5 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 15 MAART 1995 Zon- en maanstanden Bij Zon op 06.55 Zon onder 18(n Maan op 17.10 Maan onder05Ïn i Katwijk Hoog water 02.08 14.19 Laagwater 10.17 22.36 Weerrapporten 13 maart 19 uur Amsterdam onbew. Luxemburg Madrid Malaga Johannesburg I Los Angeles l New Orleans I COLOFON DIRECTIE B M Essenberg. G.P HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,232' Telefoon 071-356356. RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind E per kwartaal 87,70 VERZENDING PER Nederland: per kwartaal 134, 31,05 87,70 337,55 336, Redactie071-321921

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10