Owen ziet kansje voor blauwhelmen Australië niet langer 'Land down under' Buitenland Parlement Rusland ontslaat Kovaljov Protest in Kathmandu Mexicaanse peso krabbelt op na harde maatregelen Afperser Dagobert hoort 10,5 jaar cel eisen ZATERDAG 11 MAART 1995 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau A DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press International Open Skies-gesprekken gaan door brussel Het dreigement van F.urocommissaris Kinnock aan Bel gië, Luxemburg, Zweden, Finland, Oostenrijk en Denemarken om geen aparte open skies-verdragen met de Verenigde Staten af te sluiten, heeft tot nu toe niets uitgehaald. Kinnock dreigde naar het Europese Hof van Justitie te stappen, maar alle zes de landen hebben hem gisteen laten weten dat ze zich daarvan niets aantrekken. De kwestie komt dinsdag weer aan de orde tij dens een vergadering van de EU-ministers van transport. Doden bij aanslag in Karachi Karachi Een explosie van een autobom bij een sji'itische mos kee in de Pakistaanse havenstad Karachi heeft gisteren aan zeker twaalf mensen het leven gekost. Zeker 21 mensen liepen ver wondingen op. In de moskee waren veel gelovigen bijeen voor het wekelijkse vrijdagsgebed. Tot nu toe heeft geen enkele orga nisatie de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Februari brengt VS 318.000 banen Washington De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is de afgelopen maand sterk gegroeid. Er kwamen de landbouw uitgezonderd 318.000 banen bij. Dat is een stuk meer dan de verwachte groei van 220.000 banen. De beurs reageerde eerst te rughoudend uit angst dat de Amerikaanse federale bank de groei zou aangrijpen voor een renteverhoging, maar beloonden uit eindelijk de banengroei met een stijging van de' aandelenkoer sen tot een nieuw record op de Dow Jones-index van 4035,61 punten. Zuid-Afrika schaft financiële rand af Johannesburg Zuid-Afrika maakt een eind aan het veel gekriti seerde systeem van twee wisselkoersen. De Financiële rand voor investeringen wordt maandag afgeschaft. Zuid-Afrika voerde in 1985 onder het apartheidsbewind een Financiële rand met ;ëen aantrekkelijke koers in om de boycot van het land te bre- ken. Buitenlandse ondernemingen konden daardoor goedkoper ^investeren, maar anderzijds kregen zij minder aan andere valu ta's terug als zij uit Zuid-Afrika zouden vertrekken. Hongkonger in Singapore opgehangen Singapore» Een38-jarige wegens drughandel veroordeelde Hongkonger is gisteren in Singapore opgehangen. De man werd op 20 november 1990 op de luchthaven van Changi aangehou den met 464 gram heroïne in zijn bezit. Daarvoor werd hij ter dood veroordeeld. Brief Belgische generaal helpt weinig brussel De brief die de Belgische luitenant-generaal Jacques Lefebvre voor justitie heeft achtergelaten, heeft de onderzoeks rechters in het Agusta-omkoopschandaal nog niet veel verder geholpen. Een lijkschouwing heeft gisteren uitgewezen dat de generaal, die dinsdag vermoedelijk zelfmoord pleegde, is overle den na het innemen van een grote hoeveelheid kalmeringsmid delen. Zes jaar voor ex-Stasi-chef Mielke bonn» Het federale gerechtshof in Berlijn heeft gisteren voorma lig leider Mielke van de Oostduitse géheime*dienst Stasi tot zes jaar veroordeeld. Het hof bevestigde daarmee het vonnis van de rechtbank in Berlijn van oktober '93. De veroordeling betreft de moord op twee politiemannen die de nu 87-jarige Mielke in 1931 in Berlijn heeft gepleegd. Mielke komt wellicht snel vrij omdat hij al vijfjaar in voorarrest zit en recht heeft op voortijdi ge vrijlating. moskou AFP-Rtr-Tassslag in Genua waar hij een con- P ferentie over de wereld van na De Doema, de Tweede Kamer de Koude Oorlog bijwoont. In van het Russische parlement, een eerste reactie noemde hij heeft gisteren Sergej Kovaljov de motie in de Doema een 'per- (64) ontslagen als commissaris soonlijke wraakactie van com- voor de mensenrechten. Koval- munisten en ultra-nationalis- jov had felle kritiek geleverd op ten'. De Doema had hem in ja- y de inval door het Russische le- nuari 1994 benoemd. Tijdens :A ger in Tsjetsjenië, die in decern- een hoorzitting in het parle- jjg ber begon en duizenden bur- ment in februari van dit jaar gers en soldaten het leven heeft nam de 64-jarige afstand van 5 gekost. Volgens Sergej Baboe- het beleid van de president Jelt- rin, indiener van de motie, had- sin. Eerder had deze hem be- m den Kovaljovs oproepen aan de noemd tot voorzitter van de wereld om druk op Rusland uit presidentiële commissie voor te- oefenen te stoppen met de de mensenrechten. Deze func- inval 'ons knap boos gemaakt'. tie wil Kovaljov blijven uitoefe- De ontslagen mensenrech- nen. tenactivist hoorde van zijn ont- Britse diplomaat hoopt op gesprek Tudjman, Milosevic en Izetbegovic De hoop dat de vredesmacht van de Verenigde Naties in Kroatië kan blijven is gisteren toegenomen. De internationale bemiddelaars Owen en Stoltenberg verklaarden te ho pen dat er in de komende dagqn een oplossing kan worden gevonden, waardoor het mandaat van de blauwhelmen aan het einde van deze maand kan worden verlengd. Morgen praat de Amerikaanse vice-president Gore met de Kroatische president Tudj man in Kopenhagen, waar beiden de afsluiting van de Sociale Top van de VN bijwo nen. Algemeen bestaat de vrees dat de oorlog tussen Kroaten, Ser viërs en moslims in Kroatië en Bosnië weer in volle hevighèid zal losbarsten als de VN-troe pen zich terug moeten trekken. Owen zei bemoedigd te zijn door diplomatieke inspannin gen die er op gericht zijn de hoofdrolspelers in het geheel - de Kroatische president Tudj man, de Servische president Milosevic en de Bosnische mos lim-president Izetbegovic - in Parijs om de tafel te krijgen. Maar voordat Servië ertoe zou willen overgaan Kroatië en Bos nië diplomatiek te erkennen, zou Belgrado eerst 'het raam werk van een politieke regeling willen zien', zei Owen. De Britse diplomaat achtte het mogelijk dat verschillende kwesties, zoals de aanwezigheid van de VN in Kroatië en Bosnië, verlenging van het bestand in Kroatië en beëindiging van het vechten in Bosnië, ineens geregeld kunnen worden. „Maar we zijn er nog niet. Dit kan nog weken of maanden duren", zei Owen. De twee onderhandelaars steunen het voorstel van de Ne derlandse defensieminister Voorhoeve om de Nederlandse blauwhelmen in het omsingelde Srebrenica desnoods door ge wapende helikopters met NAVO-luchtsteun te laten be voorraden, als de Bosnische Serviërs de aanvoer over land blijven blokkeren. Stoltenberg zei gisteren te hopen dat het Nederlandse blauwhelmencon tingent niet zal worden, terugge trokken, ook al lijkt de verhoop te aflossing van de wacht door een andere VN-lidstaat 'voorlo pig niet in zicht'. Hij constateer de 'dat daarvoor weinig animo te bespeuren is'. EU-commissaris Van den Broek heeft er gisteren bij de Kroatische minister van buiten landse zaken Granic nog eens met klem op aangedrongen, de 12.000 blauwhelmen niet het land uit te zetten. De EU heeft besloten nog geen gesprekken over handel en economische samenwerking met Zagreb te beginnen zolang Kroatië nog niet op dit voornemen is terug gekomen. Bij Bihac in het noordwesten van Bosnië vochten regerings troepen enerzijds en Kroatische en Bosnische Serviërs en afvalli ge moslimtroepen anderzijds gisteren overigens gewoon door. kathmandu Het was gisteren 36 jaar geleden dat de Tibetanen poogden het het Chinese juk van zich af te Oliclcillks VVljbllJVCllÓC slotVCfklcirilTg werpen. Vergeefs, zodat gisteren enige duizenden Tibetanen in de hoofdstad Kathmandu wilden protesteren *i 1 a a i x O *1 T* tegen de Chinese bezetters. De Tibetaanse oproerpolitie greep zoals altijd met harde hand in. foto epa Novib is best tevreden met Sociale lop Ambtenaren eten eenzesde begroting op peking ap Chinese ambtenaren ver spillen jaarlijks 100 miljard yuan (19 miljard gulden), ongeveer een zesde deel van de staatsbegroting, aan on nodige etentjes, heeft de staatskrant Yangcheng Eve ning News bericht. De regering' probeert al jarenlang zonder succes een eind te maken aan prijzige eet- en drinkgelagen van ambtenaren op kosten van de overheid, die voor grote wrevel bij de rest van de be volking zorgen. Met de in voering van economische hervormingen heeft een re latief klein, maar toene mend deel van de bevolking moeite de touwtjes aan el kaar te knopen. Ofschoon de levensstandaard van de meeste Cliinezen is verbe terd, kunnen de meesten er slechts van dromen ooit in een luxueus restaurant te eten. Kroegbaas spaart in 65 jaar acht miljoen centen dillonvale ap Hij deed er vier dagen over om zijn spaarcenten naar de bank te brengen, maar het waren er dan ook acht miljoen. Na 65 jaar sparen besloot de 70-jari- ge caféhouder Louis Staffilino uit Dillonvale in de Ameri kaanse staat Ohio begin de cember zijn centen in te wisse len voor dollars. Na vier dagen met zijn bestelauto heen en weer te zijn gereden had hij. in totaal 40 vuilnisbakken met centen bij de bank ingeleverd. Pas vorige week was de bank klaar met tellen: Staffilino had 80.000 dollar gespaard. MEXICO STAD KRF-ANP-Rtr Het pakket economische nood maatregelen van de Mexicaanse president Zedillo is vrijdag op de financiële markten goed ont vangen. De koers van de peso, die een etmaal eerder nog naar een historisch dieptepunt zakte, trok duidelijk aan. De Mexi caanse munteenheid sloot vrij dag tegenover de Amerikaanse dollar op 6,35, na een slotkoers van 7,55 op donderdag. Inter venties van de centrale bank van het Middenamerikaanse land speelden ook een rol. Het economisch programma van de president voorziet in een vermindering van de overheids uitgaven. Daarnaast mikt de re gering op duidelijk meer in komsten door de B TW, de ben zineprijzen en de elektriciteits tarieven te verhogen. Ook blijft de koers van de peso voorlopig zweven. De maatregelen vormen een aanvulling op het omvangrijke steunpakket van bijna 50 mil jard dollar dat het Middename rikaanse land toegezegd heeft gekregen. De Verenigde Staten, het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Bank voor Internationale Betalingen zijn de grootste kredietverstrekkers. De oppositiepartijen in het parlement hebben de plannen van Zedillo inmiddels afgewe zen. Het IMF heeft de nood maatregelen positief beoor deeld. De president van de Amerikaanse centrale banken, Greenspan, erkende de nadelige gevolgen van de plannen voor de Mexicaanse bevolking, maar noemde het pakket de 'minst slechte oplossing.' bonn peter van nuusenburg correspondent De officier van justitie heeft gis teren tegen de 44-jarige auto- spuiter Arno Funke, alias Dago bert, wegens zes bomaanslagen op een Berlijns warenhuis 10,5 jaar cel geëist. De officier gaf toe dat Funke verminderd toerekeningsvat baar is. De verfdampen die hij tijdens zijn werk opgesnoven heeft, zouden zijn hersenen hebben aangetast, waardoor hij op het criminele pad zou zijn beland. Niettemin achtte hij 10,5 jaar op zijn plaats. Sommi ge juristen menen dat de eis meevalt. Voor het begin van het proces, in januari, werd reke ning gehouden met een zeer zware straf, zelfs tot 20 jaar ge vangenis. Funke werd in april vorig jaar in zijn woonplaats Berlijn gear resteerd. Dat was het einde van een van de spectaculairste epi sodes uit de Duitse misdaadge schiedenis. Twee jaar lang had de politie vergeefs jacht ge maakt op de werkloze autospui- ter, die het warenhuis Karstqdt 1,4 miljoen mark had gepro beerd af te persen. Funke, die zich in zijn contac ten met Karstadt Dagobert noemde, naar de schatrijke oom uit de Donald Duck-verha- len, is in die jaren uitgegroeid tot een volksheld. Hij wist op vaak spectaculaire manieren aan de politie te ontsnappen. Zo gleed een politieman die hem al bij kraag had, uit over hondepoep waardoor Funke toch nog de benen kon nemen. Ook de vindingrijkheid waar mee hij zijn buit binnen wilde halen, onder meer met een spe ciaal ontworpen treintje dat echter met het geld vlak voor het doel ontspoorde, had hem vele bewonderaars bezorgd. I Tweehonderd jaar was het een buitenpost aan de rand van de wereldkaart. Maar met de sterke economische opkomst van Azië heeft Australië eindelijk eens het gevoel 'in het midden' te liggen. Die ontwikkeling heeft hë_t land duidelijker dan ooit ge confronteerd met haar verleden als blanke Britse ex-kolonie. Juist dat verleden staat nu de toekomst van het land als mul- ti-culturele, op Azië georiën teerde natie in de weg. Michael Tate, de Australische ambassadeur in Nederland, maakte het van nabij mee. Ge boren en getogen in de haven stad Hobart op Tasmanië zag hij in zijn jeugd de schepen ver trekken naar Engeland, geladen met appels. Nu is Hobart een vissershaven. De oceaan-zalm die er wordt gelost is bedoeld voor de Aziatische markt. „Voor het eerst hebben we het gevoel dat we op de goede plek leven", zegt Tate. Op westerse plattegronden is het land van de outbackzelïook een beetje 'outback', rechtsbe- neden en aan de andere kant van de wereld. Maar op moder ne Aziatische kaarten is het per spectief totaal anders. Europa is klein en ligt heel ver weg. Van Nederland is alleen nog de Rot terdamse haven te zien. Austra- lië ligt plotseling heel centraal. Met een jaarlijkse economische groei van drie tot vijf procent mag Australië gerust een 'tijger tje' worden genoemd. Wat eens een nood was, is nu een deugd: de Australiërs zien zichzelf vooral als brug tussen Azië en het Westen. Aziatische bedrij ven gebruiken het land in toe nemende mate als een westerse testmarkt, voordat ze scheep gaan richting Europa en de Ver enigde Staten. Omgekeerd kunnen westerse bedrijven die Azië in willen, het Land Down Under gebruiken als springplank. Het is rqéér dan een bruggehoofd. Sinds 1991 is 1 ruim veertig procent van de Australische immigranten af komstig uit Azië. Een Ameri kaanse producent van compu ter-software voor de Aziatische markt heeft zich in Australië ge vestigd omdat alleen daar alle belangrijke Aziatische taalgroe pen voorkomen. Dat heeft eco nomische maar vooral ook cul turele gevolgen. Nog niet zo lang geleden was Australië blank, en was racisme een bij- na-openlijk en géaccepteerd element in de samenleving. De oorspronkelijke bewoners van het continent, de aborigines, wisten zich ternauwernood in de marge van de samenleving te handhaven. Geïnspireerd door hun nieuwe rol op het wereldtoneel zijn de Australiërs een enorme inhaal slag begonnen die veel weg heeft van een collectieve psy- cho-analyse. De blanke ex-kolo nie zoekt naar haar nieuwe Paul Keating naar Nederland De Australische premier Paul Keating brengt maan dag een werkbezoek aan Nederland, 's Middags ont moet hij minister Wijers (economische zaken) en een gezelschap van ruim dertig Nederlandse onder nemers. 's Avonds hebben de socialistische premier en zijn in Nederland gebo ren echtgenote een diner bij premier Kok. Keating bezoekt Nederland op het moment dat zijn land een 'psychotherapeutische' fa se doormaakt. Met pijn en moeite probeert het zijn verleden als blanke kolo nie te verwerken, op zoek naar een multiculturele en Aziatische identiteit. identiteit als multi-culturele, Aziatisch georiënteerde en zelf bewuste natie. Volgens Tate is dat proces ingrijpend en soms pijnlijk, maar essentieel. „We zijn pas klaar voor onze nieuwe rol in Azië als we ons hebben verzoend met de oorspronkelij ke bewoners van ons land", legt hij uit. „Zonder dat blijven we een verscheurd land, een ver deelde natie. We moeten eerlijk zijn over ons verleden en dat onder ogen durven komen. An ders is ons bestaan gestoeld op een leugen. Dan is er geen toe komst mogelijk." Met de Native Title Act kunnen de aborigines en de oorspron kelijke bewoners van de Torres- eilanden, bij elkaar ongeveer een kwart miljoen mensen, sinds ruim een jaar recht doen gelden op de stukken grond waar hun voorvaderen al leef den. De regeling voorziet in te ruggave van die grond, op voor waarde dat er geen westerse be bouwing (of mijnbouw) heeft plaatsgevonden. Omdat veel grond van aborigines inmiddels in blanke handen is en blijft, is er een gigantisch herstelpro gramma begonnen om landloze aborigines alsnog met geld van de overheid aan een stuk grond te helpen. Claims op het stads hart van Sydney maken geen kans, stipt Tate aan. Eens ver kocht blijft verkocht. Het Iandverdelingsprogramma kost de staat jaarlijks meer dan één miljard Australische dollar, maar desondanks kreeg het een overweldigende politieke meer derheid. Misschien nog belang rijker dan de terug- en uitgave van grond is de erkenning in 1992 dat Australië geen terra nullius (ledg land) was. maar een continent met een oor spronkelijke bevolking die daar al ruim 45.000 jaar leefde voor dat de eerste kolonisten er voet aan wal zetten. Die erkenning had een bijna therapeutisch effect op de blan ke Australiërs, die toen pas voor het eerst hun onderdrukking van een vreedzaam en hulpe loos volk onder ogen moesten zien. Misschien wel daarom werd de 'ethnic rock'-groep Yothu Yindi in korte tijd popu lair en werd de aboriginal-zan ger Mandawuy Yunupingu in '92 verkozen tot de Australische 'man van het jaar'. In de democratische en open multi-culturele samenleving die Australië wil zijn, is evenmin nog ruimte voor een andere re likwie die het land doet herin neren aan haar oude identiteit: de Windsors. Formeel is de Brit se koningin Elizabeth nog steeds het staatshoofd van de ex-kolonie. „Dat is de verkeerde symboliek", zo geeft Tate zon der omwegen zijn republikeinse ziel bloot. „Een staatshoofd dient de huidige Australische samenleving te weerspiegelen en uit te dragen, niet het kolo niale verleden." Invoering van een republikeinse staatsvorm zal volgens Tate goed zijn voor een sterke Australische identiteit. „Dat dient te worden beslist via een referendum door het Australi sche volk. Mijn persoonlijke mening is straks gewoon één stem in het totaal." Hij hoopt maar dat het zover komt, liefst op 1 januari 2001. Dat zou pas echt een goed begin van het millennium zijn. Premier Paul Keating brengt komende week bezoek aan Kok Is hij het echt? Nee dus. Niet Fidel Castro, maar journalist Jacob Andersen van het Deense blad Ekstra Bladet kwam vermomd als de Cubaanse leider naar het kasteel Amalienberg. De wacht trapte er in, die salueerde keurig voor de door een nep-lijfwacht vergezelde 'president'. De echte Castro kwam gisteravond aan. foto» ap De Nederlandse organisaties voor ontwikkelings hulp Novib en Hivos en het Europese Eurostep zijn over het algemeen tevreden met de resulta ten van de sociale top van Kopenhagen. De slot verklaring van de VN-conferentie, waarover gis teravond overeenstemming werd bereikt en die morgen officieel wordt ondertekend, bevat toe zeggingen op het gebied van armoedebestrijding, werkgelegenheid en het voorkomen van sociale uitsluiting in arme en rijke landen. Een groot aantal niet-gouvernementele organi saties (NGO's) uitte in een alternatieve verklaring scherpe kritiek op de slotverklaring. Deze NGO's vinden dat de sociale top een te groot gewicht toekent aan vrije markten in het reilen en zeilen van de (inter)nationale economie. Novib-voorzit- ter Van den Berg vond dat 'de opstellers ervan te weinig in staat zijn om de positieve resultaten van de sociale top op waarde te schatten.' Zelf is hij juist blij dat overheden na Kopenha gen meer middelen en aandacht zullen besteden aan armoedebestrijding. Omgekeerd krijgen arme mensen ook meer mogelijkheden om zelf iets aan hun armoede te doen. „Ze veranderen van slacht offers in mensen die initiatief nemen: dat is de grote winst van deze top." Van den Berg bekritiseerde wel het vrijblijvende karakter van de gemaakte afspraken. „Dit trekt j een zware wissel op goedwillende regeringen en sociale groeperingen, die nu de hooggespannen verwachtingen waar moeten zien te maken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5