Publieke omroepen gaan nog nauwer samenwerken Binnenland 'SPECIAL' VAN PASTOE designcentrum verrast VOLGENS VAN TIL biedingen in significant 2495.- van tin/iiittittin Holland International te koop aangeboden Nieuwe Delftse Poort hm**""", snn Gevaren Betuwelijn over het hoofd gezien Hanja Maij-Weggen (CDA): hopeloos geval terug in haar hok Horeca Nederland: Hotelbon is volksverlakkerij ATERDAG 11 MAART 1995 Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Kok: Geen spijt van bijrol campagne oen haag Premier Kok heeft er geen spijt van dat hij als politiek leider van de PvdA geen grotere rol heeft gespeeld in de cam pagne voor de statenverkiezingen. Hij betwijfelt dat hij de PvdA daarmee voor het zoveelste verlies op rij had kunnen behoeden. „Het was een goede keuze om niet all-out te gaan. Dat komt over drie jaar", zei hij gisteren tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie na afloop van de ministerraad. Kok erkende dat de grote winst van de WD en het verlies van PvdA en D66 psychologi sche effecten kan hebben voor de regeringscoalitie. Maar: ,,Er is meer dynamiek, niet meer dynamiet". Nog geen besluiten zorgsector den haag Het kabinet heeft gisteren de onderhandelingen over de maatregelen in de gezondheidszorg nog niet afgerond. Pre- mier Kok liet na afloop weten dat het kabinet zich volgende week vrijdag voor de laatste maal buigt over de nota Gezond en Wel. Kort daarna zal minister Borst het plan van aanpak presen- j teren. Dat omvat maatregelen als een prijzenwet voor genees- middelen, het invoeren van een eigen risico en het beperken van het ziekenfondspakket door onder meer de anti-conceptiepil niet meer te vergoeden. Nederlander opgepakt in Brazilië vitoria» De Braziliaanse politie heeft gisteren een in Brazilië wo- i nende Nederlander aangehouden na de vondst van 660 kilo pu- j re'cocaïne. Volgens een officiële verklaring werden de drugs met I een handelswaarde van 10 miljoen gulden gevonden in twee j containers in de haven van Capuaba, in de deelstaat Espirito Santo. De verdovende middelen zouden de komende dagen I naar Nederland worden verscheept, aldus de Braziliaanse auto riteiten. Actie tegen maandagochtend-appèl den haag De soldatenvakbond WDM bindt de strijd aan met j het vroege appèl op maandagochtend. Doel is te bereiken dat J het appèl van acht uur naar tien uur wordt verplaatst, zodat de dienstplichtigen niet al zondagavond naar de kazerne moeten reizen. Veel dienstplichtigen kunnen door het huidige vroege i tijdstip hun kazernes maandagochtend met het openbaar ver- I voer niet op tijd bereiken. „Het ruïneren van de vrije zondag- I avond is onacceptabel in een tijd dat de dienstplicht zwaarder en schrijnender dan ooit op een kleine groep jongens drukt", j stelt de WDM. VVD buiten Gelderse collegevorming arnhem» De WD, de grote verkiezingsoverwinnaar, ook in Gel- I derland, komt niet in het nieuwe provinciebestuur. Tijdens de j eerste onderhandelingsronde over een nieuw te vormen college van gedeputeerde Staten is de met negen zetels winst tot de grootste fractie uitgegroeide VVD al buitenspel gezet. Dat ge beurde nadat CDA, PvdA en D66 het voor aanvang van de on derhandelingen het al eens bleken te zijn geworden over toe komstige samenwerking. Deze drie partijen, die samen zestien zefels verloren, beschikken over een meerderheid van drie zetels in de nieuwe Provinciale Staten. Ondergang Larissa blijft mysterie ijmuiden» De ondergang van de viskotter Larissa, waarbij in no vember zes opvarenden om het leven kwamen, blijft een myste rie. Eind deze maand levert het onderzoeksteam van de Maritie me Politie het rapport in, maar een schuldige wordt niet aange- wèzen. De viskotter werd ten noorden van Schiermonnikoog ov ervaren door de Maltezer bulkcarrier Hero. Bouw gaat dinsdag plat woerden In de bouw wordt vanaf komende dinsdag gestaakt. Dat hebben de bouwbonden van FNV en CNV en de vakvereni ging Het Zwarte Corps verklaard. De werkgevers hebben giste ren niet gereageerd op het ultimatum de onderhandelingen te heropenen. Daardoor valt niet meer te verwachten dat vóór maandagochtend een CAO-akkoord wordt bereikt. ■■■IHHHM ■Minimi design. Vandaag is dat een tijdloos concept in blank beuken met zwarte structuur- lak. Het dressoir Special is onmis kenbaar Pastoe: materiaalkeus en be drieglijk simpel van lijn. Zolang de voorraad strekt slechts 2495.- Pastoe dressoir Special. Driedeurs met ladenblok, 185 cm breed. Veronica-gat op Nederland 2 wordt gevuld met sport De publieke omroepen gaan op de televisienetten Nederland 1, 2 en 3 meer sarrienwer- ken om beter het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie van de commerciële zenders. NOS-voorzitter Van der Louw maakte dat gisteren bekend na afloop van een vergadering van het NOS-bestuur, waarin de omroepen zitting hebben. hilversum» anp De publieke omroep wil blijven proberen een breed publiek aan zich te binden, aldus Van der Louw. Het NOS-bestuur ver werpt de opvatting dat deze omroep alleen maar zou hoe ven te doen wat de commercië le zenders laten liggen, bena drukte hij. Die opvatting is neergelegd in een brief aan staatssecretaris Nuis (cultuur), die graag wilde weten wal de publieke omroep van plan is als Veronica in september uit het publieke bestel stapt en com mercieel wordt. Overigens beschouwt de pu blieke omroep het streven om wekelijks gemiddeld 50 procent van de kijkers te bereiken als achterhaald. Daarvoor zijn er teveel commerciële zenders in aantocht. Niet alleen verlaat Ve ronica het publieke bestel, ook andere commerciële zenders zoals het Zweedse SBS en Arca de met een of twee stations die nen zich op korte termijn aan. Van der Louw wilde geen per centage noemen wat hij nu aan marktaandeel haalbaar acht. We mikken hoger dan 35 pro cent, wilde hij slechts kwijt. Nederland 1 (AVRO, KRO en NCRV) en Nederland 2 (TROS, EO en NOS) krijgen een 'chan nel manager' die per net moet zorgen dat de samenwerking verder vorm krijgt. Nederland 3 (VARA, VPRO en NPS) krijgt ook zo'n functionaris, alleen heet die op Nederland 3 'schema coördinator'. Ook de coördina tie tussen de drie netten wordt versterkt. Als een omroep daar aan niet genoeg meewerkt, kan dat een boete opleveren, zo is in het NOS-bestuur afgesproken. Het gat dat Veronica straks op Nederland 2 achterlaat, wordt grotendeels met NOS-sport op gevuld. Vanaf september wor den alle NOS-sportprogram- ma's op Nederland 2 uitgezon den behalve Studio Sport op za terdag, het dagelijkse sportjour naal (beide Nederland 3) en Europacup-voetbal op dinsdag (Nederland 1). Nederland 2 krijgt op maandag een nieuw nabeschouwend en op vrijdag een voorbeschouwend sport programma. Het NOS-bestuur onderzoekt verder de mogelijkheid om een publieke satellietzender te be ginnen, gericht op Nederlan ders in het buitenland. Daarop zou een selectie van de beste programma's van de publieke omroep te zien moeten zijn. De huidige plannen hebben vooral betrekking op de korte termijn. Het NOS-bestuur praat de komende maanden verder over de toekomst van de publie ke omroep op langere termijn. Voor de zomer wil het daarover met een standpunt komen. den haag» anp Het Duitse Kaufhof-concern heeft besloten de Nederlandse reisorgansatie Holland Inter national af te stoten. De Duit sers bezitten 91 procent van de aandelen. Berichten als zou een samengaan van Holland International met de reisor gansatie Arke al zijn beklon ken, noemen beide organisa ties pure speculatie. Volgens een woordvoerder van Holland International is er behalve met de Duitse reisor gansatie TUI (voor 40 procent eigenaar van Arke) ook contact met andere geïnteresseerden. Een Arke-woordvoerder be vestigt dal. Volgens beide reis organisaties is het niet te ver wachten, dat al op korte ter mijn duidelijkheid ontstaat over de toekomst van Iloland International. Kaufhof heeft besloten zich de komende tijd meer te rich ten op de kernactiviteiten van het concern: het exploiteren van warenhuizen. Dat besluit is genomen wegens de aan houdende verliezen. Holland International floreert overi gens. „Het gaat goed en we hebben ook een goed jaar ach ter de rug", aldus de woord voerder. Mocht het tot een samen gaan van Holland Internatio nal en Arke komen, dan ont staat op de Nederlandse reis- markt een reusachtig concern met eep marktaandeel van on geveer 25 procent. De geza menlijke omzet is ongeveer drie miljard gulden. Arke is nog voor 60 procent eigendom van de onlangs ver trokken directeur F. Franssen. Hij is als topman opgevolgd door de voormalige Fokker baas E. Nederkoorn. Bij Hol land International, dat voor 9 procent eigendom is van KLM, is de toppositie momenteel vacant na het verrassende ver trek van directievoorzitter E. Kruijff. .DESIGNCENTRUM Weer processen tegen Limburgse oud-bestuurders MAASTRICHT» ANP De Maastrichtse officier van justitie Van Atteveld heeft hoger beroep aangetekend tegen de vrijspraak voor vier oud-wet houders en de vroegere ge meentesecretaris van Bruns- sum. De rechtbank sprak de vijf 24 februari vrij van valsheid in geschrifte. De vrijgesproken verdachten zouden besluiten van het toen malige college van burgemees ter en wethouders van Bruns- sum van een andere datum hebben voorzien. Bedoeling was de van corruptie verdachte en inmiddels ontslagen PvdA- burgemeester Riem te ontlas ten. Riem moet 20 maart in Maastricht terechtstaan. Ruim 2,5 jaar na de start van het justitieel fraudeonderzoek moet ook oud-CDA-wethouder In de Braekt van Maastricht te rechtstaan en wel op 12 april. Justitie verdenkt hem ervan steekpenningen te hebben aan genomen in de vorm van door ondernemers betaalde reisjes. Nieuw gesprek over bank-CAO WOERDEN ANP De dienstenbonden van FNV en CNV, de Unie BLHP en de BBV hebben gisteren een uitnodi ging van de werkgevers in het bankbedrijf aangenomen om opnieuw te praten over de im passe in de CAO-onderhande- lingen. Het gesprek heeft van daag plaats, voorafgaand aan een landelijke protestmanifesta tie in de Utrechtse Jaarbeurs. Er is meningsverschil over de vormgeving van de 36-urige werkweek. De vier vakbonden eisen dat een vierdaagse werk week van negen uur de norm wordt. De werkgevers wensen alleen een 36-urige werkweek waar dat organisatorisch moge lijk is. Gisteren ontstond een breuk in het werknemersfront. De vakorganisatie voor middel baar- en hoger personeel VHP gaat wel akkoord met het eind bod van'de werkgevers. „rrrrrr""' 't, W. ^gfnrrrr'"' /ijnrrtrttrrr jjgWpgM uhwrw't Rotterdam Nog even en Rotterdam heeft weer een Delftse Poort. Het gevaarte verrijst naast het Shell-gebouw in de Maasstad. Het is ontwor pen door de Rotterdamse kunstenaar Cor Kraat en verwijst naar de geschiedenis van de stad, het bombardement in de Tweede Wereldoorlog en de wederopbouw nadien. De nieuwe poort staat vlak bij de plek waar ooit zijn historische voorganger pronkte. foto anp ed oudenaarden DEN HAAG GPD-ANP Mist, slappe grond en warmlo- pende assen zijn enkele van de gevaren die in de plannen voor de Betuwelijn te weinig aan bod zijn gekomen. Met de kans op ernstige ongevallen is onvol doende rekening gehouden. Dat is de conclusie in een gisteren vrijgegeven rapport van de Technische Universiteit Delft. Een van de grootste bezwaren is volgens de onderzoekers dat de Betuwelijn en de drukke snelweg A15 dicht bij elkaar ko men. Dat zal de hulpverlening bij een ramp bemoeilijken. De onderzoekers verwijzen naar grote verkeersongevallen op snelwegen, die nauwelijks toe gankelijk bleken. De kans op een ramp wordt vergroot doordat de A15 straks met mist te kampen krijgt. In het rivierengebied ontstaah door zandwinning recreatie- plassen die bijdragen aan mist- vorming. Bij een groot miston- geval op de Al5 kan de treinen loop op de Betuwelijn zelfs tot uitbreiding van de ramp leiden, aldus het rapport. De TU wijst er verder op dat de ondergrond in het rivierengebied slap is, wat kan leiden tot verzakking van het spoor. Ook moet worden gekeken naar de 'ontstekings bronnen' die bij vervoer van ge vaarlijke stoffen een rol spelen, zoals warmgelopen treinassen. RMS is geen splijtzwam meer tussen de Molukse kerken ambon-stad anp Politiek is taboe, maar verder zijn sinds gisteren alle onderwerpen bespreekbaar tussen de Molukse kerken in Nederland en hun moe derkerk op Ambon (GPM). Het ideaal van een eigen Republik Ma luku Selatan (RMS), dat vooral in Nederland levend wordt gehou den, vormt niet langer een belemmering om tot formele contacten te komen. Delegatieleden van de Molukse Evangelische Kerk (GIM) en de Noodgemeente van de Molukse Protestantse Kerk (NPGMB) in Nederland hebben met de GPM op de Molukken afgesproken dat hun kerken op officieel niveau gaan samenwerken. Samen met de overeenkomst met de Indonesische Raad van Kerken (PGI), die dinsdag in Jakarta werd ondertekend, vormt dat bet tastbare resul taat waarmee de delegatie tevreden naar Nederland terugreist. WOERDEN GPD Voorzitter Gerard van der Veen van Ko ninklijk Horeca Nederland slaapt er 's nachts niet van. Zo boos maakt hij zich over de zogenoemde- Hotelbon. „Consumentenverlakkerij", noemt hij de bon. En dat terwijl de radioreclame het zo aantrekkelijk voorstelt: drie da gen met z'n tweeën in een hotel voor maar 75 gulden. Actrice Carry 'Mien Dobbelsteen' Tef- sep geeft deze opvallende boodschap al wekenlang luidkeels door via'de radio. Waarom ergert Koninklijk Horeca Ne derland, de organisatie die onder meer opkomt voor de belangen van de hotels, zipji daar nu zo aan? Wat is er mis met een goedkope aanbieding die tiendui zenden nieuwe klanten naar hotels lokt, zeker nu de hotelbranche het zo moei lijk heeft? Van der Veen vindt dat het radiospot je mensen op het verkeerde been zet. Dc informatie is onvolledig, omdat, niet wordt verteld dat de hotelgast verplicht is tegen betaling van extra geld in het hotel te ontbijten en dineren. „De ver plichting om in de hotels te eten is heel klein gedrukt. Veel consumenten mer ken dat pas bij het reserveren." Carry Tefsen vertelt in haar radiospot je inderdaad niks over die verplichting. En wat ze ook niet uitlegt, is dat je voor zo'n ontbijt en diner een minimumbe- drag moet betalen. Soms 12,50 per ontbijt en ƒ30 voor een diner, maar meestal (veel) meer. Zo veel meer dat een driedaags verblijf al gauw zo'n 500 gulden kost. Aan de Hotelbon doen 42 hotels mee, verspreid over het hele land. Alleen in de provincies Utrecht en Groningen zit geen deelnemer. Per hotel verschillen de voorwaarden en de prijzen. Neem het Barbizon Hotel in Capelle aan den IJssel. De minimumbedragen voor ont bijt en diner zijn daar 24,50 en 52,50. Per persoon. Een paar dat een kamer heeft gehuurd, betaalt dus voor drie da gen zes keer 24,50 en zes keer 52,50 aan eten. Tel daarbij de 75 voor de Hotelbon op en het stel betaalt aan het eind van het driedaagse verblijf 537 gul den. En daar zit dan niets extra's bij, want voor elk kopje koffie en glaasje wijn moet apart worden betaald. Ander voorbeeld: Hotel Baars in Har derwijk. Een ontbijt kost daar minimaal 17,50 en het diner 60. Drie dagen Hotel Baars komen derhalve op mini maal 540 gulden. Derde voorbeeld: Ho tel De Drie Musketiers in Stroe: ontbijt 15 en diner ƒ40. Minimale besteding voor twee personen: 405 gulden. Wie denkt slim te zijn door het ontbijt over te slaan, bespaart niets. Het hotel mag het minimumbedrag gewoon in re kening brengen, of het ontbijt nu is ge nuttigd of niet. Voorzitter Van der Veen van Konink lijk Horeca Nederland vindt dat de con sument veel duidelijker over deze prij zen moet worden geïnformeerd. Hij windt zich trouwens ook op over het feit dat het bedrag van 75 gulden niet voor de hotelhouders is bestemd, maar voor ProVentura, het bedrijf dat de Hotelbon 'in de markt heeft gezet'. Als gevolg van de reclamecampagne, waarvoor 1,7 miljoen gulden was uitge trokken, zijn inmiddels tienduizenden bonnen verkocht. Directeur Chris Luken van ProVentura: „Naar wie die 75 gul den gaan, is voor de consument hele maal niet van belang. Dat is een zaak van ProVentura en de hotelier. Wij ad verteren en doen daarmee de marketing voor de hoteliers. Die hoeven daar niets meer aan te doen. Gasten die het naar hun zin hebben gehad in een hotel zul len graag terugkomen. Met of zonder Hotelbon. Meneer Van der Veen vergeet dat de bezettingsgraad van de hotels ge middeld 33 procent is. Wij verhogen die bezettingsgraad, de hotelier is daar heel blij mee en de consument heeft het ook naar de zin." Volgens Luken is zijn bedrijf met de Hotelbon gekomen omdat er steeds meer vraag naar kwam. „Al een jaar of zes wordt de bon verkocht aan grote be drijven zoals Volvo, Kreymborg en de Direktbank. Die geven hem cadeau aan hun klanten. Consumenten die op deze manier kennis hebben gemaakt met de bon belden ons regelmatig op omdat ze nog een keer zo'n uitje wilden maken." „Omdat deze vraag bleef toenemen, zijn we begonnen met het direct verko pen aan de consument. De verwachting was dat we in de eerste twee maanden van het jaar 6.000 hotelbonnen zouden verkopen, maar nu al blijkt dat we daar ruim boven zitten. We hebben er al 50.000 verkocht en verstuurd. Klachten over de accommodatie of de voorwaar den die aan een Hotelbon zitten, zoals verplicht ontbijt en diner, krijgen we nauwelijks. Ik durf dan ook te zeggen dat het zowel voor de hotelier als voor de consument een perfect concept is." Van der Veen is niet overtuigd: „Wij proberen op allerlei manieren het imago van deze bedrijfstak te verbete ren. Maar ik ben bang dat de consu ment met de brokken blijft zitten en dat het imago van de branche door dit con cept een stevige deuk oploopt". DEN HAAG HARM HARKEMA „Een zegen voor Den Haag en een ramp voor Europa." Zo be titelde Annemarie Jorritsma vo rig jaar het vertrek van toenma lig verkeersminister Hanja Maij- Weggen naar het Europarle ment. Van objectiviteit kon je Jorritsma niet betichten bei de dames konden elkaar niet luchten of zien maar ze ver tolkte wel de mening van de meeste Binnenhofbewoners. Toen Maij in 1990 door pre mier Lubbers tot het minister schap was geroepen, werd Den Haag direct gewaarschuwd. En wel door haar CDA-collega in het Europarlement Jean Pen- ders:,,Ik wens iedereen die met ha.ar een conflict krijgt, van har te sterkte". Penders en anderen waren blij dat Maij naar Den Haag vertrok. Ze had zich in Eu ropa menig vijand gemaakt met haar eigengereide en botte op treden. Eenmaal in Den Haag.ging ze vrolijk verder. In het land werd een fanclub voor haar werd op gericht, maar in het politieke en ambtelijke circuit wist die geen leden te recruteren. Ambtena ren werden' hoorndol van een minister die zich als een vorstin gedroeg: die dingen beter meende te weten dan tientallen deskundigen, en die moeiteloos medewerkers schoffeerde. Be kend is het verhaal dat ze een nota verscheurde voor de ogen van de medewerker die het stuk had geschreven. Haar voorlich ters sidderden voor haar en eentje nam ontslag omdat het hem teveel werd te worden ge bruikt als boodschappenjongen (lipstick of zakdoekjes kopen, tasje vasthouden). Met de Tweede Kamer ging Maij om als een olifant met een De leider van het racistische Vlaams Blok zou, als hij in Nederland had mogen stemmen bij de provinciale verkiezingen, op Bolkes- teins WD hebben gestemd. Filip Dewinter zei gisteren voor de camera van het KRO-programma Brand punt dat Bolkestein thema's heeft overgenomen die het Vlaams Blok bespeelt, zoals politieke vluchtelingen en het vreemdelingenbeleid. CDA-Europarlementariër Maij gooide tijdens de ver kiezingscampagne de knup pel in het hoenderhok door de ideeën van Bolkestein te vergelijken met die van Jan maat (CD) en Dewinter. Dewinter nu: „Ik weet niet wie beledigd is, ik of meneer Bolkestein. Maar ik denk dat Bolkestein een aantal van onze thema's heeft overgenomen" porceleinkast. Ze joeg er jan en alleman tegen zich in het har nas, ook haar eigen CDA-fractie. Vrijwel de hele Kamer ging er genoegen in scheppen Maij dwars te zitten. Met succes. Want ze lanceerde menig on doordacht plan. In de ministerraad oogstte ze al evenmin applaus. Ze hield daar besluitvorming geregeld op door star vasthouden aan een eenmaal ingenomen stand punt. In zijn bock 'Retour Den Haag' schrijft Ed van Thijn: „Koos Andriessen is de enige naar wie ze nog wel eens wil luisteren, legt Ruud Lubbers uit. Uit zijn gezichtafdrukking is af te leiden dat hij Hanja maar een hopeloos geval vindt". Hoewel ze in de loop van haar ministerstijd minder hoog van de toren ging blazen, en ook be trapt kon worden op enige suc cessen, werd op en rond het Binnenhof opgelucht adem ge haald toen het CDA haar loosde uit Den Haag. Gezien haar mi- nistersfunctie kon ze echter niet met lege handen op straat wor den gezet. Daarom mocht ze als lijsttrekker van het CDA terug naar het Europarlement. Maij zelf was ongebroken en keek zonder spoor van zelfkritiek te rug op haar ministerschap. „Ik zeg wel eens: Ik laat Nederland achter als een grote bouwput", oreerde ze. Helemaal stil rond Maij werd het echter niet. Als Brussels CDA-leidster maakte ze deel uit van de politieke partijtop, en af en toe corrigeerde ze vanuit Brussel op hoge toon Haagse politici die in haar ogen fouten maakten. Eind 1993 had ze al tevreden vastgesteld „dat de neiging om meer duidelijk, eer lijk en helder te zijn, toeneemt. De politieke cultuur ,is op dit punt aan het wijzigen' En zo is dat. Luid en duidelijk liet WD-leider Bolkestein zich de afgelopen weken uit over asielzoekers, het Nederlandse belang en de ontwikkelingssa menwerking. Even duidelijk was de vergelijking die Maij vervol gens trok tussen Bolkestein en Filip Dewinter, de leider van het racistischer Vlaams Blok. Helder is ook dat Maij heeft bijgedragen aan de electorale brokken die het CDA sinds afge lopen woensdag bijeen mag ra pen. Zo helder, dat ze hel zo waar zelf heeft ingezien. Het CDA grijpt deze kans met beide handen aan om haar terug te ja gen in haar Brusselse hok. Al blijft het afwachten of ze zich dat zal laten welgevallen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3