<&t c Een gebouw dat kronkelt als een slang ZATERDAG 11 MAART 1995 Het bijzondere ge bouw van 'Katwijk Farma', ontworpen door het Amsterdam se architectenduo Al berts en Van Huut. FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN outje van de architect? Dronke mansbouwkunst? Of een middel- eeuwse burcht na een beving van 7,8 op de schaal van Richter? Niets van dit al les. Hier, in het Leidse Bio Science Park, staat het gloednieuwe gebouw van de farmaceuti sche producent Katwijk Farma en groothan del Sameko Farma, ontworpen door het spraakmakende architectenduo Alberts en Van Huut. De grillige ontwerpen van het tweetal hebben het stempel 'organische ar chitectuur' opgedrukt gekregen omdat ze as sociaties oproepen met natuurverschijnselen. Op 16 maart zullen minister Borst van volks gezondheid en de Leidse burgemeester Goe- koop, het nieuwe onderkomen feestelijk ope nen. Het is niet voor het eerst dat het Amsterdam - 'se architectenbureau Alberts en Van Huut de aandacht trekt met zijn ontwerpen. In dezelf de organische stijl verrees enkele jaren gele den in de Amsterdamse Bijlmermeer het hoofdkantoor van de NMB-bank (sinds de fu sie met de Postbank de hoofdzetel van de ING-bank). Het is één van de bekendste ge bouwen van Nederland geworden. En één van de mooiste, oordeelde het publiek enkele jaren geleden. Nog geen jaar geleden werd in Groningen het 80 meter hoge hoofdkantoor van de Gas unie opgeleverd dat als een indrukwekkende apenrots omhoog rijst uit het Groningse landschap. Naar verluidt heeft de architect zich bij dit specifieke ontwerp laten beïnvloe den door de rotsformaties van het Monu ment Valley in het zuidwesten van de Vere nigde Staten. Bouwstijl Het architectenbureau Alberts en Van Huut laat zich in hoge mate inspireren door de na tuur. Het bureau heeft de manier van bou wen organische architectuur genoemd, het geen associaties oproept met de antroposo fische stijl van Rudolf Steiner. Maar het bu reau ziet het zelf eerder als een voortzetting van de Jugendstil (Art Nouveau), de (bouw- )stijl die wordt gekenmerkt door veel krullen, -gebogen lijnen en zweepslagen. Een sterk voorbeeld van organische archi tectuur zijn de wereldberoemde gebouwen die de Catalaanse architect Antonio Gaudi begin deze eeuw ontwierp in Barcelona. De Amsterdamse architecten blijven tamelijk nuchter onder alle vergelijkingen. Alberts zegt er geen antroposofische filosofie op na te houden maar beroept zich er op te werken in de traditie van de Amsterdamse School. Hoe het ook zij, de ontwerpen van Alberts en Van Huut zijn uniek. Een haakse hoek zul je er zelden in tegenkomen. De gebouwen vallen op door grillige vormen, alsof ze uit de aarde zijn ontsproten, met torens die, als le vende organismen naar de hemel reiken. Al berts omschrijft zijn bouwwijze dan ook als een groeiproces dat zeer nauw met de natuur is verbonden. „Een proces waarin de materie tot leven komt in harmonie met de mens." In zijn ogen hebben de gangbare gebouwen van beton, staal en glas, met alleen maar rechte hoeken, een slechte invloed op de mens. Anders dan het uit tien torens samengestelde bankgebouw in de Bijlmer en het als de Rocky Mountains oprijzende hoofdkantoor van de Gasunie, is het complex van Katwijk Farma een tamelijk plat gebouw dat een op pervlak van 12.000 vierkante meter beslaat. Van welke kant je het complex ook nadert, overal springt direct het grillige silhouet in het oog. Het gebouw kronkelt als een stenen slang door het Leidse Bio Science Park. De glooiende oprijlaan voor het hoofdge bouw is bestraat in drie kleuren steen waarin een gestileerde engel te herkennen valt. In de lichtgekleurde buitenmuren zijn met rood De Burcht in de Leidse binnenstad heeft er een concurrent bijgekregen. Wie de gemeente Leiden nadert via de Plesmanlaan, ontwaart tussen de blokkendozen van beton, staal en spiegelend glas, in het aldaar gelegen bedrijvenpark plotseling de grillige contouren van een bijzonder complex. Bijna alle wanden van het gebouw staan schots en scheef. Het architectenduo Alberts en Van Huut doet weer van zich spreken! bruine stenen stroken gemetseld die als plan ten omhoog schieten. Op de hoeken zijn to renachtige noodtrappenhuizen gesitueerd om het idee van een kasteel versterken. Het platte dak heeft ongelijkmatige randen die doen denken aan kantelen. Bovenop de etage is nog een kleine verdieping gesitueerd waar in een ruime vergaderzaal en het bedrijfsres taurant zijn ondergebracht. Deze tweede ver dieping wordt bekroond door een koperen dak dat nu nog roodachtig is maar mettertijd een lichtgroene oxydelaag zal ontwikkelen. Boven de hoofdentree is ook het sculptu raal ogend dak van koper gemaakt. Via een bordeauxrode draaideur komt de bezoeker in een lichte entreehal met rechts een balie, uit gevoerd in blank hout, en links een vijvertje met een in natuursteen uitgehouwen kelk waaruit water klatert. Een gebogen trap klimt vanuit de hal, als een plant, omhoog naar de verdiepingen. De wanden hebben verschil lende tinten die in elkaar overlopen. Plezierig De eerste indruk die de bezoeker krijgt, is dat hij in een warm bad terecht is gekomen. Or ganische architectuur staat voor een vriende lijke vormgeving, vloeiende lijnen, het ge bruik van natuurlijke materialen en het toe passen van warme kleuren. Het is een zeer plezierige gewaarwording. De grote glasgevel boven de entree is ook versierd met een engel, een 'genezende en gel' die de armen gespreid heeft. Het wekt een beetje de indruk dat we een heiligdom betreden. Een bijna hemels licht valt door het lichtgekleurde glas naar binnen, wat nog ver sterkt wordt door de zachte, zuurstokachtige kleuren op de wanden. De fraaie entreehal is, net als in de vorige gebouwen van Alberts en Van Huut, zonder enige twijfel de ruggegraat van het gebouw. Aan weerszijden ervan loopt een gang. We zijn gewend aan gangen die lang en recht zijn met rijen deuren naar steeds dezelfde werk kamers. Maar in dit bouwwerk is echt alles anders. De gangen kronkelen als slangen door het gebouw, naast de deuren zitten vijf hoekige glazen stroken, gevat in oranje-achti- ge kozijnen, en geen werkkamer is gelijk aan de ander. Wat brengt, een bedrijf er toe om een derge lijk gebouw neer te laten zetten? De sprook jesachtige burcht van Katwijk Farma oogt in eerste aanblik immers niet echt als een effi ciënt onderkomen voor een groothandel in geneesmiddelen. Commercieel directeur mr. H.A.L.C. Ver schuren bestrijdt dat alleen een gebouw met rechte hoeken en wanden tot de grootst mo gelijke efficiëntie zou leiden. Aandacht voor de werkplek, de mogelijkheid voor mensen om zelf een raam open of dicht te doen, een plezierige sfeer, leiden naar zijn opvatting ook tot een grotere doelmatigheid en dus profijt voor de onderneming. Het nieuwe gebouw oogt, ondanks z'n 12.000 vierkante meter, niet massaal. De menselijke maat heeft voorop gestaan. Maar, om misverstanden te voorkomen: de tot standkoming van het gebouw is wel degelijk gebaseerd op een strak programma van wen sen en eisen die heel strikt zijn nageleefd. Verschuren: „Mijn grote angst was dat we een gebouw zouden krijgen met een laag ra men, een laag stenen, dan weer een laag ra men, enzovoorts. Een gebouw met alleen maar rechte hoeken, dat staat haaks op het leven. De organische vormen die Alberts en Van Huut toepassen in hun architectuur ho ren veel meer bij het gevoelsleven van men sen. Eigenlijk waren we het binnen de direc tie heel snel eens dat dit het gebouw was dat we wilden." Na de kantoorruimten komt men in labora toria,. magazijnen en produktieruimtes. Het accent ligt hier minder op de organische structuur en meer op doelmatigheid. Toch is overal sprake van een verfijnde detaillering en een zorgvuldige afwerking. Dwalend door het enorme gebouw vallen tekens het diverse materiaalgebruik, de frivole kleuren en de soms verrassende doorkijkjes op. Nergens dringt zich een sfeer op van armoe die zo ge woon is bij gebouwen van een dergelijke om vang. Uit de wandeling door het gebouw blijkt duidelijk dat niet alleen de bedrijfsleiding trots is op haar nieuwe onderkómen. Ook het personeel reageert blijmoedig op de verse werkplek. Veel opgewekte gezichten. „Het is een feest om hier te werken", zegt een mede werker. „Bewoners van de tegenover gelegen flats sturen ons spontaan briefjes waarin ze schrij ven dat ze zo blij zijn om op iets leuks uit te kijken", aldus Verschuren. „Eigenlijk heeft al leen de gemeentelijke welstandscommissie zich afkeurend over het gebouw uitgelaten. Ik wil niet natrappen, maar de discussies in de commissie vond ik hemeltergend. Als ik zie welke blokkendozen hier in de omgeving al lemaal zijn neergezet begrijp ik werkelijk niet waar ze mee bezig zijn." Kosten Het gebouw van Katwijk Farma heeft 20 mil joen gulden gekost. Dat dit buitensporig duur zou zijn, wijst Verschuren van de hand. Hij schat het complex 10 procent duurder dan vergelijkbare bedrijfspanden. Dat de prijs uit eindelijk best meevalt, illustreert Verschuren met een verwijzing naar de buitenwanden die 48 centimeter dik zijn. Daardoor zou flink op energie worden bezuinigd. De aircondi tioning werkt alleen bij pieken en dalen. ,Als mensen in zo'n omgeving met plezier werken functioneren ze ook beter en heb je minder verloop. Ik ben ervan overtuigd dat we een deel van die extra kosten op die ma nier weer terugverdienen. Het is absoluut niet onze bedoeling geweest een poenerig gebouw neer te zetten." Om aan dat imago te ontkomen heeft Ver schuren ook nog een presentje voor de mi nister van volksgezondheid wanneer zij vol gende week het gebouw van Katwijk Farma feestelijk komt openen. De minister vindt dat de kosten van geneesmiddelen omlaag moe ten en Katwijk Farma, de tweede geneesmid delenfabrikant van Nederland, is dat met haar eens. Volgens Verschuren kunnen de kosten van de geneesmiddelen zelfs drastisch omlaag. De artsen dienen daarvoor voortaan wel uitsluitend de werkzame stoffen op het recept te vermelden en niet een merknaam. Naast de prijs van geneesmiddelen zal de ko mende tijd ook vooral het gebouw van de ge neesmiddelenfabrikant in het Leidse Bio Science Park de tongen los maken. Uiteraard zijn de meningen over de organische bouw stijl verdeeld. Mooi of niet, zeker is dat de ge bouwen van Alberts en Van Huut in de mo derne architectuur een unieke plaats inne men. Critici, meestal te vinden in architecten- kring, menen dat de gebouwen niet passen in deze tijd en zeker niet op moderne bedrij venterreinen als het Bio Science Park. Ande ren zien de variëteit in architectuur juist als een aanwinst die de stad er alleen maar in- terressanter opmaakt. De gebouwen van het Amsterdamse archi tectenduo zijn al een publieke trekpleisters van de eerste orde gebleken. Het ING-kan- toor in Amsterdam krijgt jaarlijks duizenden belangstellenden voor wie, op aanvraag, rondleidingen worden georganiseerd. Katwijk Farma houdt ook al rekening met verzoeken het gebouw van binnen te mogen bekijken. Die mogelijkheid zal er wel komen, denkt di recteur Verschuren. „Maar het werk moet wel doorgaan."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37