Mostar: een onmogelijke missie ZATERDAG 11 MAART 1995 Veertien Nederlandse marechaussees maken al bijna een half jaar deel uit van een internationale politiemacht die onder de vlag van de Westeuropese Unie (WEU) opereert in de Bosnische stad Mostar. Hun taak is moslims en Kroaten, in een vrede die zo betrouwbaar is als een dun laagje ijs, te verenigen in een nieuw politiekorps en te assisteren bij strafrechtelijk onderzoek. Ooit dè toeristische trekpleister van Mostar. Van de wereldberoemde Stari Most is echter weinig meer over. Moslims hebben de verbinding tussen Oost en West provosorisch hersteld. foto reuter nikola solic Opperwachtmeester Cees Poelma uit Apeldoorn heeft jaren erva ring met politiewerk in het bui tenland. Hij verwoordt het algemene onge noegen: „Deze missie kunnen we net zo goed afblazen. De Kroaten en niémand anders be palen de agenda." De marechaussees die in Mostar een vre desmissie uitvoeren gaan liever vandaag dan morgen naar huis. Sommigen denken dat hun leven gevaar loopt als zij doen wat ze moeten doen: het gezag helpen herstellen. Buitenlandse collega's deler^die vrees. Een Duitse agent: „Mostar is een maatje te groot voor ons. Dat er bij ons nog geen dode is ge vallen verbaast me. Dit is een zaak voor het Vreemdelingenlegioen. In een stad die misschien wel tien, twintig jaar nodig heeft om te herstellen van de oor log, probeert de WEU de openbare orde te handhaven in een geheel ontwrichte samen leving. Hier zijn mensen gaan denken dat hun leven niet meer waard is dan één gulden vijftig. De kosten van een kogel. De WEU-politie telt 160 manschappen uit Nederland, Portugal, Frankrijk, Luxemburg, Spanje, Duitsland,Italië en Engeland. Waar blijven de Belgen? Het is kort dag. Het man daat geldt tot en met 1996. Drie jaar geleden telde de regio Mostar 100.000 mensen. Nu zijn er 65.000 van over. Niets is officieel. Ook het dodental niet. De ziekenhuizen spreken over duizenden slacht offers onder de burgerbevolking. Zijn de ver misten gevlucht? Alleen al 2000 soldaten zijn gesneuveld. Zij zijn in de haast begraven in vroegere parken en plantsoênen. De Balkan verafgoodt zijn helden. De portretten van overleden strijdmakkers, tieners vaak, han gen overal. Wezen Doden laten wezen achter. Spanje schonk een weeshuis. Niet alle wezen zien deze plek als een baken van veiligheid. Kinderen, met de gezichtsuitdrukking van een volwassene, komen soms alleen maar hun bakje eten ha len en bang voor bombardementen vluchten ze weer naar hun 'huis': een spelonk in het bergachtige buitengebied of een tochtige plaats onder één van de weinige bruggen die nog heel is. Je zou bijna vergeten dat de Kroaten en de moslims eeuwenlang vreedzaam naast elkaar leefden in de 'Parel van de Balkan'. De mos lims in Oost, de Kroaten in' West. Gezamen lijk zaten zij op de tribune van de plaatselijke voetbalclub Velez Mostar, die in de Europa Cup een paar succesjes behaalde. Gezamen lijk ontvingen zij toeristen op de uit 1566 da terende Stari Most, de wereldberoemde boogbrug over de rivier Neretva tussen Oost en West. De brug die door de partisanen van Tito werd gespaard. De brug die dit keer niet werd beschermd door de hand van God. Onder een regen van Kroatische grananten bezweek de Stari Most, dit plotseling verfoeilijke teken van Turks-islamitische overheersing. Nadat de Serviërs de in een dal gelegen stad vanaf de berg Buna met mortieren be stookten en later de Kroaten en de moslims hun eigen, etnische oorlog uitvochten is er nu vrede. Een vrede die zo betrouwbaar is als een dun laagje ijs. Een verkeerd begrepen woord aan de on derhandelingstafel, een nieuwe provocatie in één van de brandhaarden Bihac, Knin of Kra- jina en de derde oorlog in Mostar is een feit. In de stad en daarbuiten zien we mannen in een Kroatisch soldatenuniform met Kalasj- nikov-geweren, op weg naar strategische posten. Popelend om 'de grote finale' te be ginnen. Hun ideaal, Mostar de hoofdstad te maken van een Kroatisch Bosnië, is interna tionaal onbespreekbaar. Het alternatief is de in maart 1994 onder druk van Amerika opgerichte Federatie van Bosnische moslims en Kroaten die volgens de jongste plannen politieke zeggenschap zou krijgen over 51 procent van het huidige grondgebied van Bosnië, inclusief Mostar. De federatie heeft een verloren jaar achter veau gemaakte afspraken over de politie er kennen zij niet, onidat de staat die zij willen, een Kroatisch Herceg-Bosna, hierover niet heeft kunnen meepraten. Van de huidige 2.000 politiemensen in de stad, globaal duizend in Oost en duizend in West, zouden er 500 mogen blijven die door de WEU zijn geselecteerd. Uit de bevolking worden nog eens 100 mensen gerecruteerd die van de WEU een opleiding krijgen. De 1.500 agenten, ook van moslim-zijde, die min of meer de zekerheid hebben dat zij werkloos worden en privileges verliezen, hebben hun eigen motieven om de plannen te frustreren. De Nederlandse commandant van het WEU-korps, kolonel Jan Meijvogel, mag in Nederland iemand voorstellen, de verhou dingen in Mostar liggen net even anders. De Kroatische commandanten komen niet eens als hij overleg noodzakelijk vindt. „Een on werkbare situatie", zegt hij. „Ook ik ben met te hoge verwachtingen naar Mostar geko men. Het tijdschema laat zien dat wat we wil len niet haalbaar is. We moeten onze eisen bijstellen." De WEU-politie doet geen huiszoekingen, verricht geen arrestaties, ondervraagt nie mand. Zij ondersteunt de plaatselijke politie als hierom wordt gevraagd. „Maar de praktijk is dat wij overal buiten worden gehouden", zegt wachtmeester O. Ganga uit Leiden. Aanvankelijk was het WEU-korps in een hotel ondergebracht. Nu is er een eigen poli tiebureau in West. Een in de oorlog met klein kaliber munitie be schoten hol dat van binnen is opge knapt. Eromheen staan grote gebou wen die zijn volge stopt met Kroati sche politie. Soms wordt voor het raam het geweer even doorgeladen. Vervolgens wordt het wapen gericht op het WEU-gebouw. Er zijn vele provocaties, die de WEU zich moet laten welgevallen. De mare chaussees vermoeden dat zij worden afge- luisterd. Ook hiertegen kunnen zij niets on dernemen. Gedemilitariseerde zone Formeel is Mostar een gedemilitariseerde zo ne, de toegangswegen naar de stad worden bewaakt door Spaanse VN-ers in tanks, maar er zijn meer wapens in de stad dan groene knollen op de markt. Ook kinderen slepen mitrailleurs met zich mee. De marechaussees dragen de Glock 17 bij zich, het pistool dat ook de Israëlische geheime dienst gebruikt, een goed wapen voor de voor de korte af stand. Sommigen vinden dat zij te licht be wapend zijn. De Duitsers wilden geen enkel risico ne men en 'leenden' vier Kalasjnikovs van mos lim-agenten. Na een interne discussie over de Conventie van Genève moesten deze wa pens van de leiding teruggebracht worden naar waar ze vandaan kwamen. Bepaalde criminelen, zeggen de WEU-ers, zijn geïnfiltreerd in dé politie. Maar al te vaak wordt een strafrechtelijk onderzoek in de kiem gesmoord, omdat er bewijsmateriaal verdwijnt of de verdachte plotseling uit de stad is vertrokken. Tot hoever de 'gangs' hun tentakels uitslaan is niet bekend. Niemand heeft het de leiders durven vragen. De mare chaussees vermoeden afpersing op grote schaal en spreken van 'een tweede Palermo'. Criminelen vragen geld voor de 'bescher ming' van personen, goederen en gebouwen. Op sommige checkpoints mogen dp WEU- ers niet meer komen. Is dit omdat zij niet mogen zien dat er geld wordt gevraagd aan burgers, voordat zij mogen doorlopen? Een VN-er moest onder bedreiging van een pistool zijn auto afstaan. De dader wordt on gemoeid gelaten, hoewel hij elke dag in die auto in de stad zijn rondje rijdt. In Mostór zijn de verdachten de baas en politiefunctio narissen hun ondergeschikten. Een vredezo betrouwbaar als een dun laagje ijs Op het plaatsnaambord van Mostar is de naam 'overgespoten' met de Kroatische benaming. foto opd gerard smink Doorzeefde auto's bepalen het straatbeeld van wat eens de 'Parel van de Balkan' was. foto gpd gerard smink de rug. Te veel twistpunten stonden samen werking in de weg. Het zou een wonder zijn als er tussen de partijen in Mostar, die elkaar tot op het bot haten, iets moois opbloeit vooruitlopend op de plannen voor heel Bos nië. Zoals de WEU wil. Burgers slenteren apathisch over straat. Velen durven niet te praten en al helemaal niet over politiek. De explosies, tussen de 100.000 en 200.000, dreunen mentaal gewel dig door. In een verstikkende stilte hopen de trauma's zich op. Zij kunnen alleen maar ho pen dat de agressor vandaag een goed hu meur heeft. Vuile handen Iedereen weet van iedereen wie vuile handen heeft gemaakt in de oorlog, of daarna. Moor denaars die hele gezinnen hebben uitgeroeid hebben zich in het uniform van pojitieman gehesen. Zij genieten niemands vertrouwen, maar dat is in Mostar niet van belang. Af en toe richten wanhopige burgers zich tot de pa trouillerende marechaussees. Wat zij kunnen doen, als de hel weer uitbreekt? Het ant woord is simpel: niets. Al te roekelozen belanden in een lijkzak. Een journalist uit Iran werd in augustus doodgeknuppeld langs de weg gevonden. Of werd hij om zijn geloof gedood? Slechts enkele gewelddadigheden tegen burgers heeft de WEU-politie kunnen voor komen. Twee bejaarde moslim-vrouwen wer den de week voor kerst tijdens hun slaap met kogels doorzeefd in hun woningen in West en dezelfde nacht door de daders begraven. Roofmoord, er ontbrak wat geld, of een ge volg van de etnische zuivering omdat de be jaarden weigerden uit hun huizen te vertrek ken? De Kroaten hebben beide zaken in on derzoek, zeggen ze. De Bailey-brug, door de Engelsen aange legd, is de nieuwe verbinding tussen Oost en West. Hierover worden de moslims uit hun enige wijk in West, Donja Mahala, terugge dreven naar Oost. Zij zouden de huur van hun appartement niet hebben betaald of be kendstaan als ruziemakers. De Kroatische au toriteiten voeren altijd een privaatrechtelijke reden aan voor de huisuitzetting. De WEU- politie weet dat dit voorwendsels zijn, maar moet zich bij de feiten neerleggen. In Oost, het Turkse deel van Mostar, zijn vrijwel alle huizen en winkeltjes, veelal mid deleeuwse monumenten, tot stof geschoten en zijn de moslims gedwongen te leven in smerige kelders. Hun moskeeën zijn onthei ligd. Soms staat alleen de minaret nog over eind, als een vinger die vergeefs waarschuw de tegen de oprukkende barbarij. In West, het Kroatische stadsdeel, hebben maar enkele woningen het begeven. De scha de valt hier eigenlijk mee. Wat er ligt aan puin blijft liggen. Geen Kroaat wil zich moemaken met het vooruitzicht van een nieuwe escalatie van geweld. Talrijke gebouwen zijn beklad met haken kruizen. Kwajongensstreken, zegt men. Op terrasjes viert het nationalisme hoogtij onder jongeren, dezelfde jongeren die op de Aven ue die is omgedoopt tot 'Crazy Street' onge straft de ene na de andere verkeersovertre ding mogen begaan. In auto's die die naam niet meer verdienen. Zonder kentekenplaten. Electriciteit en water zijn schaars in Oost. In West niet. Het eten is gevarieerd, maar al leen voor wie Duitse marken of dollars heeft. Dat zijn maar een paar mensen, want er is lang niet voor iedereen werk. De fabrieken zijn leeggeroofd door de Serven. En als er werk is levert dit naar lokale maatstaven een vermogen op: 350 Duitse mark per maand. In West althans. In Oost is de salariëring afgeschaft en werkt men voor een hap eten bij de gaarkeuken en een schouderklopje. Dode muizen Het ziekenhuis in Oost verricht chirurgische ingrepen onder merkwaardige omstandighe den. In een vroegere fabrieksloods zonder ra men zijn 22 containers geplaatst. In elk lig gen vier patiënten. Een handvol oorlogsge wonden revalideert hier nog. Container acht tien is de operatiekamer. Geopereerd wordt er tussen de dode muizen. Maar de patiënten zijn dankbaar, omdat zij nog leven. De scholen zijn open sinds november. Kin deren leren weer liedjes te zingen en mooie tekeningen te maken. Oostenrijk adopteerde de kapotgeschoten universiteit van Mostar. Om te kunnen repareren moeten eerst de materialen per spoor worden aangeleverd. Maar in Mostar stopt al tijden geen trein meer. De rails ligt aan gruzelementen. Het centraal station is een spookkasteel. De stad moet, kortom, in alle opzichten van voren af aan beginnen. Een van de eerste levensbehoeften is een adequate vorm van criminaliteitsbestrijding. Maar de opbouw van een betrouwbaar en geïntegreerd politie korps zoals Mostar voor het uitbreken van de oorlog had, wordt van alle kanten onder mijnd. De Kroaten vinden dat zij als winnaars van de oorlog geen compromissen hoeven te slui ten. De op het allerhoogste diplomatieke rii-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33