E Weekend kamperen voor 25 gulden per gezin Toerisme OEFENING IN EENZAAMHEID TOERKOOP ZATERDAG 4 MAART1995 REDACTIE ROB VAN DEN D08BELSTEEN E I SBERICHTEN Gebruikte caravans Op het kampeerterrein van RCN Zeewolde I gaan in het weekeinde van 1 en 2 april on- j der auspiciën van het ANWB-magazine Kampeer en Caravankampioen naar ver- wacht zo'n driehonderd gebruikte caravans en vouwwagens in de verkoop. De advies prijzen worden verstrekt door ANWB-keur- meesters die de aangeboden waar eerst aan een uitgebreide technische keuring onder- j werpen. De beurs aan de Dasselaarweg te Zeewolde is op beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur en voor de bemiddeling i van de ANWB moet 150 gulden worden be taald. Info: telefoon 070 - 3 14 77 70. {Marathon-vakantie Wie zijn vakantie wil opluisteren met het lopen van een marathon kan terecht bij FAST. In de nieuwe brochure van deze ge- specialiseerde reisorganisatie zijn onder meer trips opgenomen naar de marathons van (uiteraard) New York en Boston (de 100ste editie), Orlando (dwars door Disney j World), Berlijn, Honululu en Londen. Nieu- we bestemmingen zijn de loopevenemen- i' ten in Malta, Venetië, Lissabon en Reykja- vik. Info: FAST Rotterdam, telefoon 010 -4 80 75 20. Vogelen in Westzaan Al jarenlang een topper voor vogelliefheb- bers: een rondvaart per 'boerenplat' door natuurgebied 'De Reef bij Westzaan. Eind april worden er door de VVV Zaandam weer verscheidene georganiseerd precies dus in een tijd dat het er wemelt van de grutto's, tureluurs, kievitten. futen en leeuwerikken. i Halverwege de tocht, die onder leiding staat van een vogeldeskundige, wordt een bezoek gebracht aan een pelmolen. Ia'fo: VW Zaandam, telefoon 075 - 16 22 21. World Discover 1 De trip kost al snel zo'n 20.000 gulden, duurt een maand en wie een hut wil be machtigen, schijnt er nog snel bij te moeten zijn ook. De reizen die het cruise-schip World Discover in de Europese wiiiters vanuit Nieuw-Zeeland maakt naar Antartica zijn bijzonder populair. In het seizoen ~'95/'96 worden drie tochten gemaakt: één 7 van 29 december tot 21,januari, één van 21 januari tot 19 februari en één van 19 febru- I ari tot 9 maart. Info: Royal Hansa Tours, Groningen, telefoon 050- 12 77 99. r jv >:A» -te Jeugdkampen De Stichting Vakantiekampen (SVK) organi seert op non-profit basis al sinds jaar en dag jeugdkampen voor jongeren van 7 tot en met 17 jaar. De komende zomer kan er onder meer worden gezeild (Friesland), ge- kano'd (Weerribben-Overijssel), gewandeld (Noordoost-Frankrijk) en domweg gekam peerd (Ede). Ouders en verzorgers met een bijstands-inkomen kunnen voor een extra korting op de toch al lage prijs, eventueel een beroep doen op de Stichting. Info: Miranda Schaar in Amsterdam, telefoon 020 - 6 63 44 06. Mirakel Van 11 maart tot en met 5 juni kunnen be zoekers van museum Amstelkring aan de Oudezijds Voorburgwal 40 in de hoofdstad zich op de hoogte stellen van wat nu pre- Lcies het 'Mirakel van Amsterdam' inhoudt. [Een tentoonstelling geeft door middel van i meer dan honderd historische objecten een j overzicht van de gebeurtenissen die op 15 j mei 1345 (650 jaar geleden) in de Kalver- straat plaatsvonden en waarbij een in het haardvuur gespuwde hostie de volgende dag puntgaaf uit het as werd gehaald. Info: VW Amsterdam, telefoon 020-5 51 25 12. Natuurvakanties Ook in 1995 organiseert de Werkgroep van Kampbegeleiders van het IVN Vereniging voor natuur- en milieu-educatie een groot aantal werkdagen en werkweekends waarin jongeren van 15 tot en met 30 jaar kunnen helpen de mooiste stukjes van Nederland te behouden. De werkzaamheden wisselen van seizoen tot seizoen en lopen uiteen van hooien in de zomer tot wilgen knotten in het najaar. Een uitgebreide folder met het programma kan worden aangevraagd bij het IVN in Amsterdam, telefoon 020-6 22 81 15. Opeens wordt alles wit om ons heen. Letterlijk alles. Er valt geen bodem of lucht meer te onderscheiden. En we bevinden ons midden op de onmetelijke sneeuw- en ijsvlakte van de op twee na grootste gletsjer ter wereld, de Vatnojökull. We zitten in een jeep, dat wel. Moeder, hoe vinden we veilig een uitweg. Zitten er geen spleten in het ijs? REINIER HOPMANS Valdimar, de chauffeur van onze, met monsterachtige wielen opgetuigde reuzenjeep, grijnst vals. Hij rijdt dóór, zij het niet hard. Maar dat kon hij vanwege de ribbels in het gletsjerdek bij heldere zon ook al niet. De toeschietelijker gids Sally legt uit dat een van de beide andere jeeps is uitgerust met een satelliet navigatiesysteem. Alsof dat geruststelt; er valt buiten geen streep te zien, laat staan andere jeeps. Kloof Net zo onverwacht als het wit werd, breekt het heldere zonlicht weer door. We staan stil aan de rand van een zie je wel! verraderlijke kloof. Sprookjesachtig, grillig mooi, maar peilloosdiep. Sally legt uit dat de warme bodem van het vulkanische IJsland de ijsmassa soms van onderen doet smelten, zodat menige kloof slechts een kier is die naar beneden toe wijd uiteen loopt. (Geheel boven) In Jökulsarlón tuimelen ijsbrokken zo groot als flatgebouwen met donderende knallen in een lagune met helderblauw water. (Boven) We staan stil aan de rand van een verraderlijke kloof. FOTO'S PR „Als deze rand afbrokkelt," zegt hij lijzig, terwijl wij naar beneden turen, „dan zijn we verloren." Een paar uur eerder had alles er zo onschuldig uitgezien. Vanaf de licht hellende, kale, rotsige hoogvlakte van oostelijk IJsland waren we zonder moeite de licht oplopende, aan de voet vaalgrijze gletsjer opgereden. De enige maatregel die de chauffeurs troffen, was het half laten leeglopen van de kolossale banden. Onophoudelijk hotsend en botsend tuften we over de oogverblindende piste, die in alle richtingen uitstrékte. Hier en daar verrees, ver weg, een besneeuwde bergtop. Nooit geweten dat een mens zo riant over een gletsjer kon toeren. Je kunt er zelfs lunchen. Na een kilometertje of dertig houden de jeepmannen halt en beginnen ze in de harde sneeuw te spitten. Ze zeggen niets. De wind is snijdend, maar ze reiken een soort maanpakken uit. Er ontstaan twee langwerpige groeven het lijken wel graven evenwijdig aan elkaar. Dan pas blijkt de bedóeling. We zetten ons aan weerszijden op de rand van de sleuven, nadat op de 'tafel' in het midden koude kip, salade en bier is uitgestald. Nog nooit zó'n koud pilsje gedronken. Afval Moet dit nou eigenlijk wel? Kan zo'n gletsjer niet beter ongerept blijven?'De mannen van de jeeps, die samen een van de onderrieminkjes vormen die dit soort tochten onderneemt met toeristen, zamelen het afval minitieus in. „De wielsporen zijn. binnen enkele dagen uitgewist," leggen ze uit. „Leven is hier niet. Nog geen mug. Maar als je iets weggooit, komt het over duizenden jaren pas te voorschijn aan de voet van de gletsjer. Belangrijker is dat mensen op de hoogvlakte niet buiten de aangegeven route gaan rijden. Daar kunnen ze veel schade aanrichten. Er groeien veel mossen en andere kwetsbare plantjes op IJsland. Die doen er vele jaren over om zich te ontwikkelen. Alles groeit hier traag. Een autoband vernielt veel." 's Zomers ligt er een groene sluier over het hoogland, in het najaar verkleurend tot vaalbruine tinten, 's Winters is heel IJsland, dat alleen aan de rand bewoonbaar is, wit. Op de Vatnajökull valt gemakkelijk vijftien meter sneeuw. In Jökulsarlón. aan het einde van onze 120 kilometer lange tocht, is te zien waar dat toe leidt. De gletsjer brokkelt daar af. Met donderende knallen tuimelen daar met enige regelmaat ijsbrokken als flatgebouwen zo groot in een lagune met helderblauw water. Een smalle ondiepte tussen de lagune en de oceaan houdt de ijsbergen gevangen. De schoonheid van het meer snoert alle aanwezigen de mond. De Noordelijke IJszee in Madurodam-formaat! Met de uitbater van het restaurant, dat meer weg heeft van een wegwerkerskantine, schepen we ons in op een amfibievaartuig. Ingesnoerd in zwemvesten, want wie overboord tuimelt, is binnen enkele seconden zo stijf als een plank. 21.000 toeristen zijn er dit seizoen geweest, vertelt hij. Dit jaar zullen het er aanzienlijk meer zijn. Greenpeace We varen nog maar net als een razendsnelle rubberboot ons schuin van achteren nadert. Greenpeace? De man in de boot houdt iets omhoog dat glinstert in de avondzon. Hij komt langszij. Ijs, het is ijs! Een brok tienduizend jaar oud gletsjerijs. Aan boord wordt het met een hamer stukgeslagen en verdeelt over de glazen. Grapje, voor de toeristen. Een land van grote eenzaamheid, verzuchtte de Nederlandse schrijver Gerrit Jan Zwier ooit. Treffender betiteling is nauwelijks denkbaar. De leegte is opvallend. Zeker voor bezoekers uit het drukke Nederland. In Groot-Reykjavik, dat niemand bruisend zal vinden, woont de helft van alle IJsIanders, zodat ervoor de rest van het land nog maar zo'n 130.000 overblijven, woonachtig langs een 6600 km lange, grillige kustlijn. Twee huizen - een dorp. Enkele honderden mensen in de buurt - een stad! Mondain vermaak is zeldzaam in het land van Björk. Hoeft ook niet. Het land heeft van zichzelf al zoveel te bieden. luchtvaartmaatschappij Icelandair fungeert tevens als IJslands Verkeersbureau. Tel. 020 - 6 27 01 36. Om de toeristische zegeningen van hun gebied aan de grote klok te hangen, or ganiseren tal van campings in Gelder land, Overijssel en Drenthe in de maan den april of mei voordelige kennisma kingsweekends. Voor 25 gulden mag een gezin (maximaal zes personen) een heel weekend of midweek met tent, vouwwa gen of camper op een camping bivakke ren. Veel campings zorgen voor een ex traatje, zoals gratis fietsen en kinder-ac- tiviteiten. In de Achterhoek doen 21 kampeerbe- drijven aan de actie mee. De deelnemen de bedrijven staan uitvoerig beschreven in een folder die gratis verkrijgbaar is bij de Streek-VW Achterhoek, Postbus 4106, 7200 BC Zutphen, telefoon 05750 - 19 355. De zestig campings in Overijssel die van vrijdag .21 tot en met zondag 23 april een voordelig kennismakingsweek end organiseren, stellen met de plaatse lijke WV's informatiepakketten samen die de kampeerders de weg wijzen naar natuurgebieden en andere toeristische trekpleisters in Overijssel. Het pakket be vat ook kortingsbonnen. Informatie: Overijssels Bureau voor Toerisme, Post bus 500, 7600» AM Almelo, telefoon 05490-81 87 67. Drenthe organiseert het kennisma kingsweekend van 12 tot en met 14 mei op meer dan vijftig campings. Wie wèl wil kamperen, maar niet wil slepen kan in hetzelfde weekend voor 75,00 een zogeheten Drentent huren. Dat is een luxueuze bungalowtent die compleet is ingericht. Tijdens het weekend kunnen deelnemers gratis terecht in een aantal musea. Ook is voor tien gulden per per soon drie dagen lang een fiets te huur. Informatie: VW Vakantiecentrale Drenthe, telefoon 05920 - 54 888. In en rond Apeldoorn doen ook bungalowparken aan de kennisma kingsactie mee. In het weekend van 21 tot en met 24 april en de midweek van 24 tot en met 28 april kunnen bungalows worden gehuurd voor 195,00 (3 ster ren) tot ƒ295,00 (5 sterren) per gezin. Voor een chalet of stacaravan moet 195,00 voor maximaal 6 personen wor den neergeteld. Hotelaccommodatie op recreatiebedrijven is te huur voor 25,00 per persoon per nacht (maximaal 4 per sonen), inclusief ontbijt. Per boeking zijn twee gratis huurfietsen inbegrepen. Bo vendien ontvangt men een gratis infor matiepakket eti korting op de toegang van diverse attracties waaronder Paleis Het Loo, de Apenheul, wildpark en mu seum Het Aardhuis en het Nederlands Politiemuseum. De VW Apeldoorn be paalt op welke camping of bungalow park men terecht komt. Info en reserve ringen: VW Apeldoorn, Postbus 1142, 7301 BJ Apeldoorn, telefoon 055 - 78 84 21. IJsland: record aantal toeristen IJsland heeft het afgelopen jaar een recor daantal toeristen ontvangen: 180.000. Daar onder waren 6.974 Nederlanders. In 1993 bleef de teller nog stilstaan op 5.314. De toeristische branche in IJsland had een to tale omgezet van omgerekend in Neder lands geld 440 miljoen gulden. Nieuwe show Dolfinarium Dolfinarium Harderwijk is per traditie het attractiepark dat het eerst uit de winter slaap ontwaakt. Dit seizoen staat 'De We reld van de Zee' in het teken van het dertig jarige bestaan. Het jubileum wordt onder meer gevierd met een nieuwe show, getiteld 'Het Geheim van Dolfijnen-Eiland'. Vlak voor de opening zorgde Zeehond Charlotte voor een extra feestje, door haar eerste pup ter wereld te brengen. I lij heet Rintje, naar de wereldkampioen schaatsen. Het Dolfinarium biedt verder een Park- strand, een 'Superspeeltuin' en de driedi mensionale onderwaterfilm Sea Dream. Verder houdt het park zich ook bezig met wetenschappelijk onderzoek naar gedrag, aard en leefpatroon van de zeezoogdieren. Dat gebeurt in het Dolfijnen Opvang en On derzoek Centrum Fort Heerewich, dat ook dienst doet als ziekenboeg voor aange spoelde of gewonde dolfijnachtigen, zoals bruinvissen. Het publiek kan in Fort Heere wich van nabij de opvang en verzorging van de zeedieren meebeleven. Het Dolfinarium is tot en met 29 oktober elke dag open van 10 tot 18 uur. Info: 03410- 1 60 41. Noors en Duits vakantie-boek Bij het Noors Nationaal Verkeersbureau en het Duits Verkeersburo zijn respectievelijk 'Noorwegen Reisboek 1995' en 'Vakantie boek Duitsland' verschenen. Beide brochu res geven de gebruiker een zeer uitgebreid overzicht van de vakantiemogelijkheden in de twee landen. De prijs van de Noorse brochure is 17,95 en kan worden gekocht bij het Verkeersbureau, Saxen Weimarlaan 58, 1075 CE Amsterdam, de ANWB-kanlo ren en een groot aantal boekhandels. Maar hij kan ook worden aangevraagd door de informatie-lijn te bellen: 020 - 6 75 89 76. 'Vakantieboek Duitsland' kost 8,95 en is verkrijgbaar bij de tijdschriftenhandel. Laatste dagen van frontstad In april 1945 ontsnapte Amersfoort op het laatste moment tot twee keer toe aan grote verwoestingen. Het 1ste Canadese Leger korps lag voor de stad en maakte zich ge reed voor eeri zwaar bombardement. Maar op 19 april werd de aanval op het laatste moment afgeblazen. Wel vielen er enkele dagen later verscheidene granaten op de stad, toen de geallieerden de Onze-Lieve- Vrouwetoren onder vuur namen. De Duit sers hadden er een stropop op geplaatst om te suggereren dat de toren dienst deed als observatiepost. Nadat de pop was omgeval len en de Canadezen dus geen 'Duitsers' meer zagen, staakten zij de beschieting. I Iet detail komt uitvoerig aan bod op de ten toonstelling 'Amersfoort bevrijd, de laatste dagen van een frontstad', die tot en met 1 oktober te zien is in Museum Flehite, West singel 50 in Amersfoort. De expositie biedt een indruk van de bevrijdingsperiode door middel van foto's, affiches, kranten en voor werpen, waaronder de stropop die de On- ze-Lieve-Vrouwetoren 'bemande'. Ge opend: dinsdag tot en met vrijdag 10-17 uur, zaterdagen zondag 14-17 uur. Jong leven in Ouwehands Met het voorjaar voor de deur, staan de doe-activiteiten en lezingen in Ouwehands Dierenpark'op de Grebbeberg in Rhenen de komende weken in het teken van Ijong le ven'. Zo kunnen kinderen vandaag, zater dag 11 maart om 14 uur deelnemen aan een speurtocht naar nieuw leven in de die rentuin. De lezing op zondag 12 maart, om elf uur, maakt duidelijk dat een vlindertuin (tje) haalbaar is voor iedereen die over een lapje grond beschikt. Aan de orde komen onder meer de wisselwerking tussen onder houd, plantkeuzeen vlindersoorten. Op zondag 26 maart om elf uur kunnen kinde ren aan de slag met klei, papier, verf en schmink. Die creatieve dag vormt traditio neel de afsluiting van het winterprogram- ma. Info: 08376- 1 91 10. ANDERS: Junior Vakanties! Aktieve Doe-Vakanties voor de junioren van 8-17 jaar in binnen- en buitenland onder vertrouwde leiding. Ftèisburo Van Heemstede: Binnenweg 199, 280155 Hillegom: Meerstraat 13,24643 Hoofddorp: Concourslaan 88, 51011

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25