'Elk punt beschouw ik als een bonus 1 ÏDe Noren zijn gelouterd na Lillehammer Sport Taument niet op tijd fit voor Europa Cup it i 1 li i door: Gert-Jan Onvlee chterlijn Nieuwe rol voor Gerald Vanenburg: libero ZATERDAG 11 MAART 1995 WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 Llan Versleijen vindt degradatiestrijd Dordrecht '90 een uitdaging Is Dordrecht '90 eigenlijk nog wel te redden of heeft de nieuwe trainer Jan Versleijen zich een onmogelijke op dracht in de maag laten splitsen? Is hij eigenlijk wel de juiste man voor deze mega-klus? Of hadden Frans Derks en Cees den Braven er wijzer aan gedaan om 'wonder- j dokter' Korbach uit zijn luie stoel te halen? 3 Boi iRDRECHT GPD Jj\l|emaal vragen die beant- fjyvpord kunnen worden door de jlfypofdrolspelers in Dordrecht en j|| in het bijzonder door Versleijen yzelf. Ooit schaarde hij zich in Izijn goeie tijd bij GA Eagles on- ui der de kroonprinsen van het na- jitiopale trainersgilde. In Doetin- [Jchqm bij De Graafschap werd jtjhij rap van dat mooie etiketje [j-geroofd. Versleijen ging de ww iri, zijn opvolger Frans Körver ■ijhaalde punten bij de vleet. En jrnu Dordrecht'90 nagenoeg op napegapen ligt mag Versleijen zelf laten zien dat ook hij het Zogenaamde schok-effect te- Iweèg kan brengen. De eerste J'.echte' klus van Versleijen lever de woensdag in Volendam geen •jsucces op, maar de Limburgse trainer blijft hopen op een groot wo rider. Aanvoerder Adri van Tiggelen van Dordrecht '90 heeft een ^donkerbruin vermoeden dat voorzitter Frans Derks met Ver- nsleijen een goede slag heeft ge- vslagen. Aanvankelijk had de 56- voudige international zwaar de Usmoor in toen het ontslag van riNico van Zoghei hem als een tffait accompli gewaar werd. Als ijliÜ van de spelersraad maakte s{'Spijker' daar stevig bezwaar te el gen. Voor hem hoefde Van Zog- eihel niet weg en als het bestuur uzonodig toch een daad wilde ai stellen, dan was inspraak van de ltf spelersgroep toch zo ongeveer keen eerste vereiste. J Lems («De 37-jarige Van Tiggelen, bezig zaan, zijn laatste seizoen als prof: a'idDerks heeft voor die gang van szaken, in het bijzijn van de groep, zijn excuses aangeboden. Het heeft dan ook geen nut meer om m'n kont tegen de krib te gooien. Versleijen is trouwens goed bezig." Ook de andere routinier, Cor Lems, blijft een onverbeterlijk optimist. Al laat de eerste zege nog steeds op zich wachten en ook al lijkt de kloof met GA Eagles een Japanse achtbaans- weg tijdens het spitsuur. Lems: „Hoe gek het ook klinkt, de sfeer is nog steeds goed. Ik ben blij dat Versleijen geen man is die met de vuist op tafel slaat en wat blabla verkoopt. Dat werkt niet meer vandaag de dag. Ik heb in mijn loopbaan wel twin tig trainers gehad en daar zaten veel types bij die in het wilde weg maar wat riepen. Maar in feite maakt het niet uit wie er voor de groep stdat, het moet nog altijd op het veld gebeuren. Versleijen kan er ook niet van de ene op de andere dag voor zorgen dat we nu eens eindelijk al die kansen gaan benutten." Ontspannen Versleijen voelt zich in Dordrecht geen wonderdokter die op afroep zijn kunstje doet. „Ik ben geen tovenaar", meldt hij ontspannen lachend. „Voor mij was de keus heel simpel. Nog vier maanden thuiszitten of lekker met een groep voetbal lers bezig gaan? Ik weet natuur lijk ook wel dat het heel moeilijk zal worden om nog te overleven met Dordrecht '90. Iedereen roept ook dat het een hopeloze missie is. Juist daarom is het een uitdaging. Bang voor een negatief effect voor mijn carriè re ben ik niet. Elk punt bij Dordrecht '90 beschouw ik als Jan Versleijen: „Ik ben geen tovenaar." een bonus, een soort extraatje. En die eerste zege komt binnen kort heus wel." Versleijen weet van zichzelf dat hij geen man is van de ul trakorte termijn. Hij heeft tijd nodig om zijn visie te ontvou wen. Die factor blijkt op de Dordtse Krommedijk echter schaars te zijn. Versleijen: „Ik kan op dit moment niet meer doen dan m'n best. Een schok effect hoefje van mij niet te ver wachten. Ik ben nu eenmaal geen trainer die als een olifant door de porseleinkast dendert. Een blufferig type voor deze groep zou ook zeker averechts werken. De meeste mensen denken dat het anders ligt, maar de spelersgroep is heel in getogen." Vertrouwen Versleijen hamert de komende tijd op zaken als veldbezetting, organisatie en vertrouwen in ei gen kunnen. Versleijen: „Het is natuurlijk logisch dat die gasten na al die nederlagen niet blaken van het zelfvertrouwen. Toch zitten ze al een tijd tegen goeie resultaten aan. Nu nog die drempel over en wie weet wat er dan nog gebeurt." Merkwaardig genoeg kon Ver sleijen in Dordrecht voor 2 of 3 jaar een contract tekenen. Dat weigerde de inwoner van het Achterhoekse Etten. „Binnen twee minuten zoiets beslissen is mijn stijl niet. Dan maar geen zekerheid. Ik wil eerst meer van een club afweten. Bovendien had ik contacten met andere clubs, zoals Helmond Sport. Dat men mij nog niet vergeten is geeft een goed gevoel. De laatste tijd werden rijen trainers in verband gebracht met allerlei clubs. Ik weet hoe dat vaak werkt. Via-via droppen ze zelf hun naam in het circuit. Daar doe ik niet aan mee. En prompt komen ze bij mij terecht." ROTTERDAM ANP Gaston Taument zal niet op tijd fit zijn voor de belangrijke Euro pa Cup-wedstrijd, donderdag tegen Real Zaragoza. Het herstel van zijn dijbeenblessure verloopt minder vlot dan verwacht. Verder is het hoogst onzeker of Ulrich van Gobbel in de Spaanse stad zal aantreden. Beide spelers ontbreken ook zondag in de competitiewedstrijd tegen FC Utrecht. In stadion Nieuw Galgen waard zijn ook Henk Fraser en Regi Blinker niet van de partij. De verdediger is geblesseerd, maar kan in de kwartfinale van de Eu ropa Cup weer meedoen. Blinker is geschorst. Cocu Philip Cocu staat vier weken langs de kant. De 24-jarige midden velder van Vitesse is in de privé-kliniek Rozendaal in Arnhem geopereerd aan de rechter knie. Er werd een deel van de menis cus verwijderd. Cou liep de blessure zondag op in de wedstrijd tegen de GA Eagles, 5-0. In dat duel werd hij in de 70e minuut vervangen door Latuheru. Rellen De Groningse politie houdt rekening met een harde confrontatie tussen voetbalsupporters rond de competitiewedstrijd tussen FC Groningen en FC Twente, komende zondag. Beide rivaliserende supportersgroepen zouden worden bijgestaan door hooligans uit Duitsland. De politie beschikt over informatie dat de fans van Groningen worden bijstand krijgen van supporters van Werder Bremen, de aanhang van Twente zou versterkt worden door col lega's van Schalke '04. De afgelopen dagen is overleg gevoerd tussen de gemeente Groningen, de KNVB, de beide voetbalclubs en de politie. Gis terochtend werd besloten het stadion van Groningen vanaf van middag tot morgenmiddag half drie, het aanvangstijdstip, streng te bewaken. Dit naar aanleiding van geruchten dat supporters tijdens het duel een bom tot ontploffing zouden willen brengen. Om de orde te handhaven worden morgen waarschijnlijk twee honderd politiemensen ingezet, bijna het dubbele van het aan tal dat normaliter op de been is bij een risicowedstrijd. De slech te verstandhouding tussen de supporters van Groningen en Twente heeft te maken met een incident van een aantal jaren geleden. In Enschede reed een automobilist in op een groep supporters van Groningen, waarbij een Groninger zwaar ge wond raakte. De Koek De beroepscommissie van de KNVB heeft vrijdag de eerder op gelegde schorsing van twee wedstrijden voor Johan de Koek be vestigd. De centrale verdediger van Roda JC tekende donderdag bezwaar aan tegen de rode kaart die hij ontving in de partij le gen FC Twente, omdat hij Paul Bosvelt hadneergehaald. De Koek zat vorige week tegen Dordrecht'90 zijn eerste wed strijd uit. Zondag ontbreekt de international in het duel met Sparta. De nummer twee van de eredivisie kan dan wel weer be schikken over Raymond Atteveld. De beroepscommissie bevestigde eveneens de schorsingen van de eerste-divisiespelers Schol (Helmond Sport) en Hobbelen (Eindhoven). Zij kregen een straf opgelegd van respectievelijk zes en vier duels. .DEN.HAAG/LILLEHAMMER GPD 'Nog eenmaal werd op het dotospleiritje een T-shirt ge vend. Lillehammer, een jaar la ter. Nog eenmaal dompelde ■Noorwegen zich onder in de roes van toen. Vulde de nostal gie van honderden ex-mede werkers de verlaten arena's. Het [Olympisch vuur doofde een jaar .geleden in Lillehammer, waar l|de Winterspelen in een sprookje 'veranderde. Maar het kluize naarsvolkje warmt zich nog al tijd aan de gloed van wat was. Roel Puijk (42), al zeventien jaar Nederlands onderzoeker tussen de Noren, probeert de spören die de Olympische Spe len" nalieten in de dunbevolkte terug te volgen. Cijfers be vestigen zijn eerste indrukken. Noorwegen heeft een goed ge voel overgehouden aan het glo- fj'ëuze evenement. „De nationa le identiteit is aanmerkelijk ver kerkt", zo heeft hij vast kunnen stellen. „Er is een trots gevoel. Èn Noren zeggen nu: wij zijn §rg goed." Zoveel bravoure heeft zich in Noorwegen, dat zich krampachtig vasthoudt aan het noordelijkste randje van Eu ropa. zelden geopenbaard. Ster ker: het land - in de geschiede nis een voetveeg van Denemar ken en Zweden - vocht jaren lang tegen een identiteitscrisis. De burgemeester wrijft zich nog altijd in de ogen van verba zing als hij de beelden van toen oproept. „Zijn deze dingen echt in mijn stad gebeurd, vroeg ik mij dan af', zei Audun Tron. De regisseur, die van heel nabij de glorie beleefde, verontschuldigt zich voor de lengte van zijn film Sixteen Days of Glory, die drie uur en een kwartier duurt. „Er was zo veel dramatiek, zo veel romantiek en zo veel groot heid." En de journalist van NRC Handelsblad schetst, bij zijn te rugkeer in de idylle, dat de drukte is verdwenen, maar de betovering is gebleven. De discussies over de komst van de Winterspelen, die tot een dag voor de opening werden ge voerd, zijn verstomd. Was in de aanloop naar het evenement iets meer dan de helft van Noorse bevolking voorstander, achteraf toont 82 procent (in de olympische regio zelfs bijna 90 procent) zich pro. De aanvanke lijke scepsis is als sneeuw voor de zon verdwenen. Bijna ieder een gaf toe zich door de euforie rond de vijf ringen mee te heb ben laten slepen. Het succes voor het oog van de wereld heeft van de Noorman een be ter mens gemaakt. Gelouterd „Het heeft de bevolking gelou terd", oordeelt Puijk. „Het refe rendum over toetreding tot de Europese Unie (met een krappe meerderheid afgewezen - red.) was wel spannend, maar leidde niet tot grote conflicten. In te genstelling tot 1979, toen de in zet hetzelfde was." Een weten schapper in Trondheim kwam op basis van dergelijke gege vens tot de conclusie dat de Spelen van de Noren een etno centrisch volkje hebben ge maakt. Dat meer aan zichzelf denkt en minder over heeft voor mensen uit andere culturen. Puijk deelt die conclusies niet. Het economisch nut is in de euforische bespiegelingen naar de achtergrond verdwenen. Puijk: „De algemene tendens is: 'Het was een mooi feest. Het kostte heel wat, maar dat is het helemaal waard geweest'. Al leen in Lillehammer zelf vragen mensen zich nu af wat het de streek heeft opgeleverd. Onder zoekers schatten dat er tussen de 400 en 700 volledige banen bij zijn gekomen, maar de cij fers wijken nogal af. Wel lijken regionale bedrijven creatiever te worden, durven zij zich meer toe te leggen op design, een van de thema's bij de Spelen, en leggen zij makkelijker contacten met het buitenland." Verwijten Het evenement kostte de Noor se staat ruim anderhalf miljard gulden. De werkelijke opbrengst van de grootscheepse investe ringen, op het gebied van toe risme, internationale handel en industrie, laat zich moeilijk me ten. Gerhard Heiberg, de voor zitter van de Winterspelen, stelt verwijtend vast: „Overal hebben de Spelen de deuren voor ons geopend, maar er is geen Noor die ze binnengaat." Puijk denkt dat de Noorse economie nog zoekende is. „Welke richting moeten we eigenlijk op?" De betoveringen van Noor wegen, als zijnde een mooi en ontwikkeld land met een vrolij ke en nijvere bevolking, hebben de wereld in elk geval veroverd. Maar Puijk betwijfelt of dat het échte beeld van het land is. „Het was in feite zestien dagen lang Noors carnaval. Waarin al leen de positieve stereotypen zijn benadrukt, met traditionele klederdracht en allerlei culture le vormen. De mensen gedroe gen zich niet als gewone Noren, maar zoals zij dachten dat zij zouden moeten zijn. Wie in Lil lehammer kwam, was in een uitgelaten stemming. Later heeft 90 procent van de geën quêteerden bevestigd dat zij zich mee hebben laten slepen door de sfeer. Beter kon het niet. Het had ook uit de hand kunnen lopen. Want Noren drinken niet vaak, maar als zij drinken, drinken ze veel." SPORT OP TV 10-09 30 EURO: Skiën: WK Noordse-co tie vanuit Thunder Bay (Canada), 15km wen vrije stijl en schansspringen 90 mei 09.50-12 05 Did 2- Sport extra: skiën (Wereldbeker-afdaling vrouwen vanuit Lenzei f, Zwitserland) en Wereldbeker-afdaling len vanuit Kvitf |el (Noorwegen) 10 45-11.45 TV 5: Sport Africa "1.30-12.30 EURO: Skiën: Wereldbeker anuit Kvitfjell (Noorwegen), afdaling 13.00-17 40 Ned 3. Studio sport: beelder het WK Kunstrijden op de sch tng- reldbeker schaatsen voor vrouwen en mannen 13.15-18 15 BBC 1: Grandstand- Football fo- (voetbalmagazine), paardekoersen vanuit Chepstow, atletiek (WK indoor vanuit Barcelo- "Rugby league (Silk Cup Challenge Cup kwartfinale Widnes-Wigan vanuit Naughten Park), WK Kunstrijden op de schaats (vrije kür ge 11 J3.30-15.00 EURO: Atletiek: WK Indoor vanuit Barcelona (vrouwen/mannen 60m hor den, Verspringen, kogelstoten en 4 x 400m: vrouyven: 800m en 1500m; mannen: 60m en hoogspringen). 15.00-17 00 Did 3 Sport extra. [15.00-17 00 EURO Kunstrijden op de schaats: WK vanuit Birmingham, vrije kür vrou- 16.00-18.00 Super America's Cup gymnas tics: kampioenschappen turnen vanuit Seattle. 16.10-17.45 Did 2. Sport extra: kunstrijden op de schaats (WK vanuit Birmingham, vrije kür vrouwen). 17.30-18.02 Did 1: Sportschau. 18.00-18.30 EURO: WK Kunstrijden op de schaats vanuit Birmingham 18.20-19.20 RTL 5: Sport: Engelsen Duits 18.30-20.30 EURO: Atletiek WK Indoor vanuit Barcelona (Dames/mannen: hoogsprin gen, 60m horden, 400m en 200m; vrouwen, hinkstapsprong, kogelstoten en 3000m, man nen: verspringen. 800m en 1500m) 18.40-18.48 Ned 2 Sportjournaal. 18.45-19 10 RTLSport 19.15-20.20 BBC 2. Atletiek WK indoor atle tiek vanuit Barcelona 19 30-19.58 BRT 1: Sport. 20.30-22.00 EURO: Skiën: WK Noordse-com- binatie vanuit Thunder Bay (Canada). 15km vrije stijl en 10km mannen achtervolging klas sieke stijl. 21.55-22.15 BBC 1 Sport. 22.00-23.20 Did 2 Dasaktuelle Sport-Studio 22.16-23.01 Ned 3: Studio sport. 23 00-00.00 EURO Golf: Marokkaanse Open vanuit Agadir, 3e ronde 23.05-23 25 BRT 1Sport op zaterdag 23 45-00.55 BBC 1 Match of the day voet balmagazine met samenvattingen van de FA Cup 6e ronde kwartfinale en FA Premiership Coventry City-Blackburn Rovers. 01.00-02.00 EURO. International motor- sports: auto- en motorsportmagazine. ZONDAG 07.20-08.30 BBC 1: Match of the day: voet balmagazine 09.30-10.45 EURO: Skiën: Wereldbeker vanuit Lenzerheide (Zwitserland), hoogtepun ten en slalom vrouwen, le manche. 10.25-12.00 Did 2: Sport extra: skiën (Wereldbeker-slalom vrouwen vanuit Lenzer- heide, Zwitserland) en Wereldbeker-Super-G mannen vanuit Kvitfjel (Noorwegen) 10.45-12.00 EURO Skiën: Wereldbeker vanuit Kvitfjell (Noorwegen), Super-G mannen 11.30-13.30 Ned 2: TV Sport magazine 12.30-13.00 BRT 1. Sportmiddag. 12.50-13.35 Did 2 Sport extra skiën (Wereldbeker-slalom vrouwen vanuit Lenzer- Je.Zwit; »nd). tri|den op de 13.00-13.30 EURO Skiën Wereldbeker vanuit Lenzerheide (Zwitserland), slalom vrou wen, 2e manche. 13.30-14 00 EURO: Skiën: Wereldbeker vanuit Kvitf |ell (Noorwegen), Super-G mannen. 13.30-17.40 Ned 2: Studio sport: beelden van het WK indoor atletiek in Barcelona en Wereld beker schaatsen voor vrouwen en mannen, fi- 14.00-19.50 RAI UNO- Domenica in met o.a. sportuitslagen. 14.30-17.00 EURO: Kunstrijden op de schaats WK vanuit Birmingham 15 30-16 00 TV 5: Montagne. bergsportmaga- 15.50-17.55 BBC 1- Match of the day: The road to Wembley, rechtstreeks verslag van de FA Cup kwartfinale Everton-Newcastle United en een samenvatting van Manchester United- Queens Park Rangers en de loting voor de halve finale. 16.20-18.15 Did 2: Sport extra: paardesport (Internationaal toernooi voor springruiters vanuit Dortmund), voetbal (2e Bundesliga), skiën (Wereldbeker-finale vanuit Bormio, Ita lië), WK Noordse-combinatie vanuit Canada, basketball (kwartfinale play-offs), ijshockey (kwartfinale play-offs). 16.45-18 00 Did 1: Sport exl den op de schaats, gala van di naars vanuit Birmingham. 16.45-18 10 BBC 2 WK Kur samenvatting van de afgelopen week vanuit 17.30-^8.00 BRT 2: Sport extra: wielrennen. Parijs- Nice. 18.08-18.40 Did 1: Sportschau. 18.10-19.10 BBC 2: Rugby special: magazi ne, o.a. samenvattingen uit de Heineken Lea gue. 18.35-20.00 Ned 1Studio Sport. 18 45-19.10 RTLSport. 18.50-19.10 Did 2: Sport im Westen. 19.00-22.00 EURO: Atletiek: WK Indoor vanuit Barcelona (vrouwen/mannen- 400m, 800m, 60m horden en 4 x 400m; vrouwen, verspringen en 1500m; mannen: polstokhoog springen. hinkstapsprong, hoogspringen, 3000m en 1000m). 19.10-20.15 BBC 2: Atletiek: WK indoor atle tiek (60 m horden finale voor vrouwen en man nen vanuit Barcelona). 19.30-19.48 BRT 1 Sport. 19.50-19 58 Did 1: Sportschau-Telegramm. 19.50-20.20 BRT 1: Sportweekend. 21.50-22.00 Did 2 Sport am Sonntag: o.a Bundesliga-voetbal (FC Schalke 04-1860 München). 22.00-23.00 EURO Skiën: WK Noordse-com binatie vanuit Thunder Bay (Canada). 22.15-23.04 Ned 2: Studio Sport: Italiaanse en Spaanse voetbalcompetitie 22.30-23.00 Suf>er: Sport: skiën vanuit Ame- 22.30-23.15 Did 1 Sport extra: skiën (WK Noordse-combinatie, 5 km cross-country vrou wen en 90 m schansspringen vanuit Thunder Bay. Canada) en atletiek (WK indoor vanuit 23 00-00 30 Super: NCAA Basketball 23.00-00 30 EURO: Golf: Marokkaanse Open vanuit Agadir, laatste ronde. MAANDAG 05.45-06.00 Did 1: Morgen magazine Sport. 08.30-09.30 EURO-. Golf- Marokkaanse Open vanuit Agadir. 09.30-11.30 EURO WK Kunstrijden op de schaats in Birmingham, hoogtepunten. 11 30-13 00 EURO: WK Noordse-con\binatie vanuit Thunder Bay (Canada). 13 00-1430 EURO Worldcup Alpine-skiën 13 07-15.15 Ned 2: Studio Sport. Boris Becker heeft zich niet direct veel geliefder gemaakt bij de baas van het ABN/AMRO- toernooi, Wim Buitendijk. De knieblessure waarmee Becker zich tijdens het toernooi af meldde, was wel heel snel gene zen. Twee dagen nadat Becker zielig, zwak en misselijk voor Ahoy' had afgezegd, trainde de Duitser al weer op de CaJiforni- sche banen van Indian Wells. En had hij daar ooit nog eens tot overmaat van ramp een wild card aangevraagd voor het dub belspel. Boris Becker, die overigens wel met een medische verkla ring Rotterdam aandeed, had dus gewoon geen zin om bij Buitendijk te tennissen. Reden voor de toernooi-directeur om een brief op poten naar de ATP te sturen. Ik kan het me wel voorstellen dat ze daar in Rotterdam boos zijn. Maar dat het hier louter een formeel protest betreft, is natuurlijk ook duidelijk. Want Buitendijk zal onze oosterbuur, als hij de kans krijgt, ongetwij feld voor de volgende uitgave weer liefdevol in de armen slui ten. Per slot van rekening 'ver koopt' Becker vooraf nog altijd meer dan uitstekend, en dat is ook niet onbelangrijk. Trouwens, de mogelijkheid dat Becker tegen die tijd bij de gemiddelde Nederlandse ten- nisliefhebber nadrukkelijk aan populariteit heeft gewonnen, is bepaald niet denkbeeldig. Zeker IWATA HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Gerald Vanenburg lijkt de transfer van zijn leven te maken: van aanvaller tot verdediger. Deze week maakte de 42- voudige international, zondag 31 jaar ge worden, voor eigen publiek zijn debuut als libero van Jubilo Iwata. Coach Hans Ooft: „Hij was de man van.de wedstrijd, Gerald speelde alles en iedereen aan J|gort." 'Iri de oefenwedstrijd tegen de Brazi liaanse topclub Sao Paulo, de ploeg van Tele Santana, deed Vanenburg wat tij dens een trainingskamp in Australië al was geprobeerd: van achteruit leiding geven en het spel verdelen. Hans Ooft was lyrisch na afloop: „Je weet niet wat je ziet. Hij maakte meters, hij gaf schitte rende ballen over 40, 50 meter en hij kleunde er ook in als het moest." Vanenburg zelf was bescheidener over zijn inbreng. „Het is wel even wennen, maar het ging niet slecht. Hans heeft het er vorig jaar al eens met me over gehad. Ik had vorig jaar een superseizoen, maar het gevolg was dat ze steeds vaker een klever op me zetten. Bovendien is de op bouw van achteruit bij ons een pro bleem, dus..." Ooft heeft nog een andere reden om Vanenburg naar achteren te halen. Ju bilo Iwata kocht eerder dit jaar de Brazi liaanse wereldkampioen Dunga van VfB Stuttgart, die per 1 juni mee gaat doen. Vanenburg: „Dan moet ik steeds achter Dunga vandaan komen, inschuiven dus, zoals Ronald Koeman bij PSV speelde. Het probleem tot nu toe is dat er van dat inschuiven nog niet veel terecht komt, in elk geval niet zo dat ik er tevreden over ben." Hij zegt al een tijdje geweten te heb ben dat hij uiteindelijk achterin zou ko men te voetballen. „Vijfjaar geleden zag ik mezelf nog eens diepste spits worden bij PSV, maar de laatste tijd kreeg ik het gevoel dat ik nog eens achterin zou ein digen. Fysieke problemen? In de tackle niet. En koppen doen anderen bij ons, we hebben lange verdedigers genoeg. Verder is het een kwestie van inzicht, pó- sitiespel. En dat zit wel goed." ARCHIEFFOTO EPA niet als Michael Stich zijn drei gement waarmaakt en niet met Duitsland naar Utrecht komt om daar de Davis Cup-ontmoe ting tegen Nederland af te wer ken. Stich is er achter gekomen dat Becker drie miljoen krijgt van de Duitse bond, terwijl hij zelf voor zijn diensten aan het vaderland 'slechts' twee miljoen 'vangt'. En dat vindt Michael niet eerlijk, reden om te over wegen niet naar de Utrechtse Jaarbeurs te komen. Als dat in derdaad zo is, zorgt Becker er derhalve persoonlijk voor dat Duitsland op halve kracht aan treedt tegen Oranje. Wat de winstkansen van Richard, Jacco, Paul en Jan, tot grote vreugde van het Oranje legioen, weer aanzienlijk vergroot. Zeg nu zelf: zo'n behulpzame speler mag volgend jaar toch niet ontbreken in Ahoy'? DIOK heeft met de winst op DSRC een belangrijke stap ge zet op de weg naar weer een landstitel. Nog even de laatst overgebleven concurrent, de Haagse RC, verslaan en dan is het kampioenschap praktisch een feit. Dat zou een goede zaak zijn, vind ik. Niet omdat DIOK Leids is en ik dus voor DIOK ben (hoewel enige chauvinisti sche gevoelens mij niet vreemd zijn), maar omdat die ploeg ook de 'reguliere' competitie al als nummer één afsloot. En nie mand heeft mij ooit aan mijn verstand kunnen peuteren waarom een ploeg zich dan geen landskampioen mag noe men. Kom nu niet aan met de me dedeling dat het hier 'play-offs' betreft, want dat is mij bekend. Die uit Amerika overgewaaide vinding heeft de laatste jaren immers wel heel vaste voet ge kregen in het Hollandse. Maar dat, pak 'm beet, basketballers, ijshockeyers, waterpoloërs en rugbyers dat idee hebben omarmd, betekent nog niet dat het zo'n goede vinding is. Ster ker nog, dat is het dus niet. Een competitie is wat mij betreft nog altijd hetzelfde als een serie wedstrijden. En de ploeg die in die serie wedstrijden de meeste punten haalt, staat bovenaan en is (lands)kampioen. Een logica waarvoor iets te zeggen valt, vind ik zelf. Stel, de voetballers van Ajax besluiten de PTT Telecompetitie als eer ste. Is het dan logisch dat Ajax vervolgens tegen FC Twente in de slag moet in het kader van de play-offs? Of neem Katwijk. Dat wordt misschien wel met een record aantal punten nummer één van de eerste klasse A. Moeten Guyt en zijn mannen dan vervolgens nummer acht Heerjansdam, nummer vier Noordwijk en nummer twee Quick Boys nog een paar keer verslaan voordat ze zich kampioen mogen noe men? Een beetje gek is het wel, vindt u niet? En toch doen die basketballers, ijshockeyers, wa terpoloërs en rugbyers dat al ja ren... Wat moet je nu, in alle redelijkheid, aan met dat Ne derlands kampioenschap cross dat vorig weekend in en op Duinrell werd verlopen? Met al le respect voor winnaar Geta- neh Tessema en nummer twee Woldemeskel, dat kan natuur lijk niet. Het zal wel een uiterst conservatief standpunt zijn, maar een Nederlands kampioen behoort naar mijn uiterst sim pele idee een Nederlander te zijn. Natuurlijk, de wereld ver andert in snel tempo, zienswij zen en gedachten ook, dat we zen de verkiezingen voor de Provinciale Staten deze week eveneens weer uil. Maar het kan ook te snel gaan. Zoals onze Ethiopische vrienden vorige week, bijvoorbeeld. De KNAU voelde zich enige jaren geleden genoodzaakt de nationale kampioenschappen een meer open karakter te ge ven, nadat het ministerie van WVC de reglementen van de bond op discriminerende bepa lingen had gecontroleerd. Een sportman die twee jaar in Ne derland is. blijkt dezelfde rech ten te hebben als de gemiddel de Nederlander. En dus mogen buitenlanders ook meelopen in nationale kampioenschappen en (bij winst) de Nederlandse ti tel voeren. Namens ons op crossgebied nietige landje deelnemen aan de wereldkampioenschappen en voor Nederland een wereld titel binnenslepen, zit er echter weer niet in. De Internationale Atletiek Federatie schijnt er op te staan dat er een bij het land passend paspoort wordt over- legd. Gelukkig maar. Ik dacht al dat ik gek was.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23